NOORDHOlLANDSj Zware sneeuwstormen over Europa en Amerika Alle Engelse „Cornets" aan de grond gezet Honderden steden en dorpen in Oostenrijk geïsoleerd Eden houdt vast aan Duitse verkiezingen Drie Sabre-straaljagers neergestort Dagblad voor Alkmaar n omgeving „Foor een minutieus en niet gehaast technisch onderzoek „Sleutel tot Duitse eenheid en Europese vrede" In de greep van de winter De stok en de deur Ook vele wegen versperd in Zwitserland en Z.-Duitsland Tenminste vijftien doden President in arrest Koninklijk gezin weer thuis Na de ramp in de Middellandse Zee Ontploffing de oorzaak? Antwoord aan Rusland India verzoekt bijeenkomst Boven Duitsland: Viscount Simon overleden Abonnementsprijs f6.60 per kwartaal, f2.20 per maand, f 0.51 per week, Inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum f 2.50; in alle edities 26 ct per mm, minimum f 4.familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, -tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstr. 89, telï 2800 K2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K2240. Buiten God is t nergens veilig (Vondel) Dinsdag 12 Januari 1954 - 49e Jaargang Nummer 12981 BINNENKORT zal de Eerste Kamer het verdrag voor de Euro pese Defensiegemeensohap in openbare behandeling nemen. Bij de schriftelijke beraadslaging (het V.V. en de Mem. van Antw.) van Senaat en Regering, is op nieuw gebleken, hoezeer de om standigheden, sedert de Tweede Kamer er voor zorgde, dat Ne derland de eerste was, die het E.D.G. verdrag goedkeurde, ver anderd zijn. Men zal zich herinneren, want wij hebben de zaak ook hier meermalen besproken: in Frank rijk, dat via minister Pleven, het initiatief nam voor het verdrag voor de Europese verdediging, daalde de belangstelling, om bin nenlandse politieke redenen vooral, onder nul. Van oudsher kwam de tegen stelling Frankrijk-Duitsland weer boven en dit wakkerde bij de ..die-hards" het anti-Duitse vuur tje weer aan. Daar kunnen hand drukken tussen Sohuman en Ade nauer niet tegen op!,.,. Niet alleen is de situatie in Italië op het ogenblik allesbehal ve overzichtelijk, waar trouwens de sterke communistische min derheid, onder Russische druk sterk anti-Europa gezind is, maar ook de verklaringen van de Ame rikanen zijn niet bepaald geschikt om het enthousiasme voor de E.D.G. aan te moedigen. Er zijn toch al zoveel weifelaars en zij worden in hun ontmoedigende houding gestijfd. Dat gebeurt ook in Nederland, getuige de merk waardige gebeurtenis van de per soonlijke, sterk-afwijzende nota van de voorzitter van de Eerste Kamer, mr. Jonkman! Wat zal de Eerste Kamer straks doen, wat zal zij moeten doen? Wij veronderstellen, dat zij het Verdrag toch wel zal goedkeuren. Er zal trouwens niet veel anders opzitten. Nederland heeft, op goede gronden, geloven wij, door de Tweede Kamer A gezegd, zij zal nu ook wel B moeten zeggen. Maar fraai is de toestand, waarin wij verkeren, niet. Voor al, omdat moeilijk valt te ontken nen, dat hier gewerkt moet wor den onder de druk van Amerika, die weer eens een sterke stok hanteert. Die stok staat al niet meer achter de deur, maar is daar van achter die deur vandaan gekomen, wel niet zozeer tegen Nederland, maar in het bijzonder tegen de lastige Fransen, doch wij staan voor het feit, dat het hier om een gemeenschappelijk verdrag van zes landen gaat, waarin er niet één mag uitvallen, dus ook Nederland niet. Amerika heeft door Dulles, be vestigd door Eisenhower, laten weten, dat het E.D.G.-verdrag er komen moet, anders zal het „an ders" gaan met de geldelijke hulp aan Europa en komt er een her ziening van het N.A.T.O.-verband. Nu zal de beroemde soep ook hier wel niet zo heet gegeten worden, als ze wordt opgediend, want Amerika helpt Europa niet alleen omdat het meent, dat er in de Europese landen toch zulke aardige mensen wonen Het zou inderdaad allemaal wel beter en vlotter gegaan zijn, in dien het mogelijk ware geweest, het herhaaldelijk geopperde denkbeeld te verwezenlijken, dat Duitsland onmiddellijk in de N.A.T.O. ware opgenomen ge weest. Maar dat kan nu eenmaal niet. Dat wil Frankrijk beslist niet, en dus voelen Amerika en Engeland er ook niet voor. Nederland heeft aanvankelijk altijd op het standpunt gestaan, dat Duitsland direct in die N.A.T.O. opgenomen moest wor den, maar wij aanvaardden het Mindere, nu het betere onbereik baar bleek. Ondanks alles zal het nü toch orn dat mindere moeten gaan, al was het alleen maar, omdat wij w niet aan mee mogen werken, dat op de a.s. conferentie in Ber- •jW voedsel gegeven wordt aan de mening, die al meer en meer ve'd wint in Amerikaanse krin- |dn, dat Amerika Europa maar «iropa laten moet. De deur voor de E.D.G. staat open. Wij moeten van onze *ant de stok van Uncle Sam ?aar de stok laten, het er op doudend, dat hij niet in de eerste P«ats tegen ons gericht is. En wij bhen dus de deur van de E.D.G. •d°sten binnengaan. In de hoop, ook bij de anderen het ge- nde verstand tenslotte zal ze keren. Zware sneeuwstormen teisteren grote delen van Europa. Ook een groot gedeelte van de Ver. Staten, van de Rocky Mountains tot New England en ver tot liet Zuiden, be vindt zich sinds gisteren in de greep van de winter. In Oostenrijk zijn honderden steden en dorpen geïsoleerd tengevolge van sneeuwval. Tientallen lawines kwamen omlaag van de bergtoppen, waardoor het weg- en trein verkeer in vrijwel geheel Oostenrijk stil kwam te liggen. De beroemde spoorweg naar Zwitserland over de Arl Bergpas werd door minstens 55 lawines verbroken. Het treinverkeer naar het Westen moest worden omgeleid over Zuid-Duitsland. De laatste 24 uur is er meer dan een meter verse sneeuw gevallen in de Alpengebieden. In Tyrol raakte iemand onder de sneeuw bedolven en kwam om. Ook in Zwitserland werden op vele plaatsen de spoor- en weg verbindingen verbroken door zware sneeuwval. Bij Luzern liep een passagierstrein vast op een lawine. De locomotief en de ba gagewagen ontspoorden, maar niemand werd gewond. De spoorbaan was bedekt met een berg sneeuw van 30 .meter. In Zuid-Duitsland werden de wegen eveneens versperd. Hon derden Beierse Alpen werden van de buitenwereld afgesloten. De sneeuw in München ligt drie tot vier voet hoog. De stadsreini ging aldaar meent, dat de huidige sneeuwval de zwaarste is sinds 1929. Het verkeer op de autobahn tussen München en Stuttgart is verlamd door de auto's die in de sneeuw zijn blijven steken. De Beierse Alpen zijn door de sneeuwval een waar paradijs voor de skiërs geworden. Op de hoogste Duitse berg, de Zugspitze ligt ongeveer drie meter sneeuw. De temperatuur is er rond de 18 graden onder nul. In deze Alpen werd een man door een lawine dodelijk getroffen. België is evenmin van sneeuw val verstoken gebleven. Dertien dorpen in de Oostelijke Arden nen zijn geheel van de buiten wereld afgesloten. Het zijn dor pen in het Eifeldistrict bij de Duitse en Luxemburgse grens. In deze streek vielen het afgelo pen weekend enige meters Ook de posterijen hebben met de sneeuwval te kampen. In Oos- WATERSNOOD IN ZWITSERLAND. Op vele plaatsen in de Jura heeft men momenteel te kam pen met gebrek aan water, veroorzaakt door de hevige koude, waardoor de sneeuw niet kan smelten. Deze boer, uit Val de Travers (Zwitser land) gaat iedere dag met dit reusachtige vat naar 'n kleine bron. Het kost hem 18 uur om het vat te vullen, waarna het wordt teruggebracht naar de boerderij. Voor kookdoeleinden gebruikt men sneeuwwater. tenrijk zijn zeven van de tien telefoonlijnen tussen Wenen en Innsbruck, de hoofdstad van Ty rol door lawines verbroken. Alle touristen in Tyrol zijn gewaar schuwd voor groot lawine-gevaar. Duizenden buitenlandse skiërs zijn geïsoleerd. In het district Liezen van de provincie Stier marken is de noodtoestand afge kondigd. Het station van Selzhal, dat Noord- en Zuid-Oostenrijk verbindt, is volkomen inge sneeuwd. Boeren met koeien bedolven. In Feuegenberg (Tyrol) is een gehele boerderij onder een lawi ne verdwenen. De boer is met drie koeien onder verscheidene meters sneeuw bedolven. Redders pogen hem te bevrijden. De Oostkust van de Ver. Sta ten wordt eveneens door zware stormen geteisterd. In New Yersey eisten deze vijf doden. In Kentucky zijn evenals in Penn- sivania bij verkeersongelukken tengevolge van gladde wegen vier personen om het leven geko men. De lawines in midden-Zwitser- land hebben, 'naar gevreesd wordt, tenminste vijftien mensen het leven gekost. Te Schiers, Unterseen en Altdorf werden gehele gezinnen met hun huizen weggevaagd. Bekend is dat hier negen doden zijn gevallen, ter wijl zes anderen vermist wor den. Bij Kloster aan de Oostenrijkse grens vonden twee van de acht personen in een bedolven huis de dood. Vijf werden er gered, een wordt nog ermist. In de Oostenrijkse Alpen werden twee broers, op weg naar de kerk, onder een lawine begraven. Red dingsploegen met' speciaal opge leide speurhonden zoeken naar slachtoffers tussen door lawines verpletterde huizon. Volgens de laatste berichten is het aantal slach offers gestegen tot 53. In Columbia: VLIEGTUIG STORT NEER: 21 DODEN BOGOTA, Columbia, 11 Jan. In de provincie Caldas van Co lumbia is een Columbiaans vlieg tuig 'neergestort. Achttien passa giers en drie bemanningsleden vonden de dood. KAMPALA (Oeganda), 11 Jan. De president van het Afrikaanse nationale congres van Oeganda, J. W. Kiwanoeka, is vandaag ge arresteerd in opdracht van de gouverneur sir Andrew Cohen, krachtens de uitzonderingsbepa lingen, die hem de detentie toe staan van personen, die optreden of van wie verwacht wordt dat zij zullen optreden tegen de openbare veiligheid en het hand haven van de openbare orde. Zaterdag werd Kiwanoeka reeds gearresteerd en beschuldigd van opruiing, maar hij werd op borg vrijgelaten. De regering heeft meegedeeld, dat de arresta tie van vandaag in het geheel geen verband houdt met die be schuldiging. iMilli I De Amerikaanse torpedoboot- jagers, de US „McGowan" en de US „Rich" zijn Maandag ochtend voor een werkbezoek in Nederland'aangekomen. De torpedobootjagers liggen in de haven van Rotterdam. De foto toont de „Rich" op de Maas te Rotterdam. t BAARN. 11 Januar: Van morgen is H.M. de Koningin met de vier prinsessen, na een uitste kende reis uit Grindelwald, aan het station te Baarn gearriveerd. Prins Bernhard was daar ter be groeting aanwezig. Het was een hartelijk weerzien. De president directeur van de N.V. Ned. Spoor wegen, ir F. Q. den Hollander, begroette eveneens de Koningin en de prinsessen. MAG ROOSENBURG PAS IN 1955 WEER VOETBALLEN? (Eigen bericht) SNEEK Naar wij vernemen heeft André Roosenburg van de K.N.V.B. bericht gekregen, dat hij in September 1955 weer mag voetballen. Zijn wachttijd is dus even lang als de tijd doorgebracht in het buitenland als beroepsvoetballer. Franse communist in staat van beschuldiging PARIJS, 11 Jan. Andre Sou- quiere, lid van het centrale co mité van de Franse communisti sche partij, is beschuldigd van een aanslag op de veiligheid van de staat. Hij is Zaterdag aange houden als verdacht van het on dermijnen van dë strijdkrachten. LONDEN, 11 Jan. Engeland heeft vandaag al zijn Cornet-straalvliegtuigen aan de grond gezet „voor een minutieus en niet gehaast technisch onderzoek", naar aanleiding van het feit, dat gisteren een Cornet voor de kust van Italië is neergestort, waarbij 35 personen om het leven kwamen. van ongeveer 20 km hadden ge hoord. Bij het medische onderzoek is gebleken, dat op de gezichten van de slachtoffers geen paniek staat te lezen. De dood moet on verwacht gekomen zijn. Amerikaanse en Italiaanse vliegtuigen hebben nogmaals bo ven de plaats van de ramp tussen Elba en het eiland Montechristo gevlogen. Ook schepen van de Italiaanse marine en talloze vis sersvaartuigen nemen aan het opsporingswerk deel. De uit La Spezia uitgevaren boten hebben slechts een jekker en 'een kussen gevonden. Het zoeken naar de slachtoffers duurt voort. De vrees bestaat echter, dat zij met het wrak in de diepte verdwenen zijn. De passagiers. Volgens een te Londen uitge geven lijst bevonden zich onder de 29 passagiers van de „Cornet" tweeAmerikanen, drie inwoners van Bahrein, aan de Perzische Golf, en. een inwoner van Da mascus, de hoofdstad van Syrië. De overigen zouden Britten zijn, onder wie drie functionarissen van de BOAC, een gezagvoerder van de „British European Air ways (BEA) en zes familieleden van leden van het personeel van de BOAC. De Franse luchtvaartmaat- De tijdelijke opschorting van de diensten tussen Londen en Johannesburg, Tokio, Singapore en Colombo worden morgenoch tend van kracht. Hierdoor komen alle zgven Comets, die een snel heid maken van 800 kilometer per uur en nog andere toestellen die voor Boac werken op de grond te staan. Het onderzoek zal gedaan worden in de nauwst mogelijke samenwerking met de de Havil- land-f abrieken (die de Cornet vervaardigde) en met de raad van de registratie voor de lucht vaart. De minister van transport en civiele luchtvaart is geraad pleegd en gaat met deze beslis sing accoord. Een hervatting van de diensten zal door de maat schappij worden bekend ge maakt. Het voorlopige onderzoek naar de ramp met de „Cornet" BOAC heeft uitgewezen dat het toestel waarschijnlijk in de lucht is ont ploft en de inzittenden op dat zelfde ogenblik het leven hebben verloren. Bewoners van Punta Calamita op Elba hebben meegedeeld, dat zij de explosie op een afstand schappijen „Air France" en „Union Aeromaritime des Trans ports", die beide straal-verkeers- vliegtuigen van het type „Cornet" in dienst hebben, hebben ook be sloten deze toestellen „enkele dagen" aan de grond te houden „uit solidariteit met de BOAC". De vliegtuigen zullen worden ge controleerd. FANFANI NIEUWE KABINETSFORMATEUR ROME, 11 Jan. Verwacht wordt, dat prof. Amintore Fan- fani, een vurig katholiek sociaal hervormer, die door Alcide de Gasperi en andere leiders van de christen-democratische partij wordt gesteund, Dinsdagochtend door president Luigi Einaudi zal worden aangezocht om een nieu we regering te vormen. LONDEN, 11 Jan. De Britse minister van buitenlandse zaken, Anthony Eden, heeft Rusland doen weten dat de sleutel tot de Duitse eenheid en de Europese vrede verkiezingen voor geheel Duitsland zijn. In een nationale radiotoespraak, uitgezonden door de BBC, zei hij: „Dit is een standpunt, waarvan wij nooit zullen kunnen afstappen, want dit is de enige methode waardoor wij een representatieve Duitse regering kunnen krijgen, waarmee de vier mogendheden een Duitse regering kunnen bespreken". Deze duidelijke verklaring, 14 dagen vóórdat de conferentie van de „Grote Vier" in Berlijn begint, werd onmiddellijk gezien als een mededeling aan het Kremlin, dat het zijn standpunt over een oud geschil moet veranderen, wil vooruitgang worden geboekt. In zijn toespraak behandelde Eden de gehele wereldsituatie, maar hij bleef in hoofdzaak stil staan bij de op handen zijnde Berlijnse conferentie. Hij sprak van de noodzaak van een com promis door Oost en West tijdens deze conferentie en zei: „De es sentie van alle geslaagde inter nationale onderhandelingen is compromis. Wij en onze geallieer den zullen al het mogelijke doen een positieve benadering aan te moedigen". In dit verband stipte hij aan „dat het een redelijk verzoek" zou Van Assemblee der Ver. Naties NEW DELHI (Ass. Press). India heeft formeel verzocht de algemene assemblee der Ver. Na ties op 9 Februari a.s. opnieuw bijeen te doen komen. Dit is mee gedeeld door een woordvoerder van het Indische ministerie van buitenlandse zaken. Het verzoek is gisteren naar New York gezonden. De leider van de Indische delegatie tijdens de jongste zitting van de assem blee, V. K. Krishna Menon, zal eind Januari uit India naar New York gaan, aldus de woordvoer der. De datum van het vertrek van mevr. Pandit naar New York staat nog niet vast. „Ik ben er mij van bewust, dat er zich ontwikkelingen hebben voorgedaan, die het opnieuw bij eenkomen van de assemblee noodzakelijk maken", zei mevr. Pandit. Goedkeuring door 31 van de 60 leden is vereist opdat de verga dering bijeengeroepen kan wor den. In New Delhi hebben Indi sche autoriteiten er aan vastge houden dat het verzoek niet be doeld is om het vrijlaten van de Koreaanse krijgsgevangenen die repatriëring geweigerd hebben te vertragen. DARMSTADT, 11 Januari Het hoofdkwartier van het Ame rikaanse leger in Wiesbaden heeft bekend gemaakt, dat de piloten van drie Sabre F 86 straaljagers, die in formatie van Frankrjjk naar Duitsland vlogen, uit hun machines gesprongen zijn in de nabijheid van Darmstadt wegens benzinetekort. Twee piloten zijn zonder kleer scheuren op de grond gekomen, maar van de derde weet men niets af. De drie toestellen zijn in de omgeving neergestort. De formatie die behoorde tot het 91e eskader jagers met basis Bont waters (Engeland) maakte een oefenvlucht. De drie Sabres wa ren geland in Marseille aan het einde van de middag en ver trokken daarna naar het vlieg veld Fürstenfeldbrück, bij Mün chen. Toen hun benzine begon op te raken, wijzigden zij hun koers en gingen naar het Rhein-Main vliegveld bij Frankfort. zijn, indien de Russen in Berlijn om „verzekeringen" vragen tegen een mogelijk herleven van de Duitse agressie. Eden zei: „De Russen hebben reeds enkele vér strekkende waarborgen voor hun veiligheid verkregen. Indien niet tegenstaande al deze garanties de Russen nog bezorgd zijn over hun veiligheid, zijn wij geheel bereid nieuwe middelen te zoeken om deze vrees weg te nemen". Voor de conferentie, die de vier grote mogendheden te Berlijn zullen houden, zullen Ameri kaans-Brits-Franse besprekingen op hoog niveau worden gevoerd, hebben Britse ambtenaren mee gedeeld. VLIEGTUIGONGELUK IN SPANJE MADRID, 11 Jan. Bij Alba- cete in Spanje is een vliegtuig, dat trachtte een noodlanding te maken, verongelukt, waardoor de drie inzittenden om het leven kwamen. Brits minister tijdens twee oorlogen LONDEN, 11 Jan. Viscount Simon, vooraanstaand Brits ju rist en kabinetsminister tijdens twee wereldoorlogen, is vandaag gestorven. Hij was 80 jaar. Simon was nog slechts twee weken ziek. Simon was minister van bui tenlandse zaken van 19311935. In die jaren zag hij de opkomst van Hitler en Mussolini en het begin van de Japanse agressie in China. In de twee volgende jaren was hij weer minister van binnenlandse zaken en daarna minister van financiën. Simon bekleedde nog steeds de hoogste post in Engeland's financiën toen de tweede wereldoorlog aanbrak. Hij diende twee oorlogsbegrotin gen tijdens oorlogstijd in. In vele kringen werden deze niet als krachtig genoeg beschouwd en in begin 1940 trad hij af. Chamberlain maakte hem lord kanselier en verhief hem tot peer, hetgeen dat oude beroep automatisch met zich meebrengt. Gedurende de oorlog bleef Si mon lord kanselier,, totdat Attlee aan het bewind kwam en de oorlogscoalitie van Churchill moest aftreden. Simon was een uitgesproken tegenstander van de doodstraf en sloot zich aan bij verschillende campagnes na de oorlog om afschaffing ervan te verkrijgen. Hij laat een tweede vrouw ach ter en een zoon en twee dochters uit zijn eerste huwelijk. Zijn eer ste vrouw stierf in 1902. HET WISSELVALLIGE WEER Terwijl in grote delen van Europa sneeuwstormen woe den en in België dertien dor pen in de Ardennen door ge weldige muren van sneeuw zijn omgeven, is het in Lon den zonnig weer. De Londe- naren trokken hun winterjas sen uit, omdat het kwik tot omstreeks 12 graden steeg. Ook in Denemarken is het zacht, Frankrijk verwacht regen, maar in het Noorden van Italië vriest het

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 1