EISENHOWER GRIJPT IN Sovjets willen 'n herenigd Duitsland isoleren Australië kan in 1970 12 mil lioen inwoners hebben Verdenking van misdrijven tegen openbare orde Enorme landbouwoverschotten in U.S.'A. brengen nood-toestand Toestand in niet geheel veilig Naar buitenlandse markten Twee bisschoppen in gevangenis Helicopter over het Skagerrak? Zal Frankrijk daar te Berlijn Buitenlands kapitaal is er dringend nodig 15 mille voor se wethouders Haag K.S.G.-productie lager op ingaan De arrestaties in Indonesië Persberichten tegengesproken 1953 H. Erbé gekozen tot voorzitter Twaalf doden bij vliegramp 2.329.686 RADIOLUISTERAARS Russen in Maart ter stembus Hr Ms de Ruyter vaart uit F abrieksbrand te Wildervank i Pagina 4 Dinsdag 12 Januari 1954 WASHINGTON, 11 Jan. President Eisenhower heeft aan het Congres voorgesteld een nieuw landbouwprogram op te stellen, waarbij 2.500.000.000 dollar van de tegenwoordige Amerikaanse landbouwoverschotten aan de gewone markten onttrokken worden en de huidige strenge prijzensteunpolitiek vervangen wordt door een elastischer stelsel. Het voorstel was vervat in een speciale 7000 woorden tellende boodschap aan het Congres. De president verklaarde, dat 't land bouwprobleem van de Verenigde Staten buitengewoon ernstig en gecompliceerd is. Het behoort tot de moeilijkste vraagstukken waarmee de wetgevers zich heb ben bezig te houden. „Er dient onmiddellijk gehan deld te worden om de groeiende bedreiging van ons tegenwoordig landbouwprogram te stuiten en een economische noodtoestand te voorkomen, welke er voor onze landbouwstreken uit zou kunnen ontstaan", aldus de president. Zoals hij reeds in zijn State of the Union-boodschap van 7 Jan. had opgemerkt, zei de president, dat een elastisch plan voor prii- zensteun de ruggegraat moet vormen van nieuwe landbouw programma's. Hij legde er ook speciaal de nadruk op, dat in de toekomst gewerkt moet worden aan het ontwikkelen van de bui tenlandse markten ten behoeve van de sterk uitgebreide produc tie-capaciteit van de Amerikaanse landbouw. In zijn boodschap heeft presi dent Eisenhower verder meege deeld, dat de Ver. Staten spoedig een aantal handelsdelegaties naar Europa, Azië en Zuid-Amerika zullen afvaardigen, welke tot taak hebben de buitenlandse markten voor Amerika te vergroten. Deze delegaties zullen een on derzoek instellen naar de moge lijkheden om op korte termijn de internationale handel in Ameri kaans voedsel en katoen uit te breiden. Wat het voorstel van Eisenho wer betreft om zekere overschot ten van de gewone markten weg •te houden, werden speciaal tarwe en mais genoemd. Het beoogde flexiebele program houdt in, dat de prijsgaranties van de regering Verklaring van Duitse ex-gevangenen BERLIJN, 11 Januari Duitse ex-gevangenen zijn naar huis teruggekeerd met berichten dat een Poolse en een Littause bis schop veroordeeld zijn onder be schuldiging van spionnage tot tien jaar gevangenisstraf in de Sovjet-Unie. hoog zouden zijn in tijden van schaarste, teneinde de productie aan te moedigen en laag in tijden van overvloed om het verbruik aan te moedigen en overproductie tegen te gaan. Eisenhower deelde verder aan het Congres mede. dat het Depar tement van Landbouw, in samen werking met de minister van buitenlandse zaken Dulles, voor bereidingen treft voor een ge- dachtenwisseling met buiten landse ministers van buitenlandse zaken of landbouw over de on derwerpen. welke betrekking hebben op het gebruik van land bouwoverschotten en voorraden. Een vitaal punt van Eisenho wer's program, aldus de bood schap, is het wegnemen van de dreiging van een prijzendaling in de Ver. Staten als gevolg van de enorme overschotten, welke thans bijna een waarde hebben van vijf milliard dollar. „De vernie tiging van de overschotten kan onder geen enkele omstandigheid KOPENHAGEN, 11 Jan. Er bestaan plannen voor een geregel de ihefschroefvliegtuigverbinding tussen Zweden en Denemarken. Volgens de correspondent van „Politiken" in Stockholm hebben de autoriteiten in Malmö de Zweedse helicoptermaatschappij Ostermans Aero een landings- en startplaats in he.t centrum van deze stad aangeboden. De maatschappij Ostermans Ae.ro heeft de beschikking over acht hefsdhroefvUegtuigen, waar mee zij enkele diensten uitvoert in Zweden. De maatschappij heeft enige tijd geleden plannen ter goedkeuring bij de betrokken autoriteiten ingediend voor een in aanmerking komen, maar we] geregelde dienst tussen Malmö en kunnen zij van de gewone mark- Kopenhagen. ten geïsoleerd en op constructieve wijze gebruikt worden". Hieronder kunnen vallen: hulp verlening aan volkeren van an dere landen bij rampen en het opbouwen van reserves in eigen land om bij een oorlog of een noodtoestand te gebruiken. Hij stelde daarom het Congres voor de tegenwoordige machtiging voor het gebruik van landbouw overschotten om bevriende naties te helpen en voor hulpverlening overzee in geval van rampen te verlengen. Van Deense zijde heeft men op deze plannen nog niet positief ge reageerd. Begraenis I. van Melle te Barendreclit ROTTERDAM, 11 Jan. Op de Algemene Begraafplaats te Barendreoht is vanmiddag het stoffelijk overschot ter aarde be steld van de heer I. van Melle, die te Barendrecht op de leeftijd van 76 jaar op 7 Januari j.l. is overleden. AMSTERDAM 11 Jan. Aan het kwartaal-overzicht van de „Australia and New Zealand Bank" is liet volgende ontleend: Australië is een land met een hoge levensstandaard en dus ge neigd tot een hoge invoer. De import wordt bevorderd door een snelle na-oorlogse groei van de bevolking. Van eind 1945 tot eind 1953 is het zielenaantal met 20 pet toegenomen n.l. van 7'A mil- lioen tot ongeveer 9 millioen. Men raamt, op basis van een jaarlijkse immigratie van circa 100.000 men sen, dat er in 1970 12 millioen inwoners zullen zijn. Deze groei betekent een voort durend zidh uitbreidende markt, die vermoedelijk een stijgend im portvolume zal vereisen. (Zoals gemeld zal Australië in April a.s. zijn invoer verder verruimen). Het nationale ontwikkelings- program van Australië vereist 'n hoog tempo van kapitaalsinves tering. Het is onwaarschijnlijk, dat het land de huidige last der kapitaalvorming kan handhaven en vermeerderen geheel uit eigen hulpbronnen. Wil de graad van vooruitgang gehandhaafd blijven, dan zullen middelen van overzee moeten worden aangetrokken. Het anti-communistische infor- Australië zal dus kapitaal moeten matiebureau deelt vandaag mee j oTtenTMien. tem einde zijn invloed te kunnen la- dat de teruggekeerden verklaard hebben dat de voormalige katho lieke aartsbisschop van Lemberg, Josef Sliqyi in het kamp Potmar wordt gevangen gehouden, 480 kilometer ten Zuidoosten van Moskou. De 70-jarige bisschop van Vilna, Mieceslaus Reinys zou gevangen zitten in de militaire gevangenis Cladimer in Moskou. Andere ex-gevangenen hebben meegedeeld dat pater Leonie tot tien jaar veroordeeld werd we gens j,samenwerking met de vij and" en werkt in schacht 8 van de Vorkuta mijn. Leonie was door de Kerk in 1941 naar Odessa ge zonden om zorg te dragen voor de katholieken in dat gebied. Hij werd gearresteerd nadat hij ge weigerd had de stad te verlaten, tezamen met de terugtrekkende Duitse troepen. EMMY ARBOUS OVERLEDEN AMSTERDAM. 11 Jan. De cabaretière Emmy Arbous is de afgelopen nacht op 54-jarige leeftijd in haar woning te Am sterdam overleden. Zij speelde in het cabaret van Wim Sonneveld, doch was als gevolg van haar ziekte reeds 'n week niet opge treden. Emmy Arbous, Amsterdamse van geboorte, maakte als kind met een dans-ensemble een tour nee door Europa en bezocht twee jaar een dansschool in Budapest. In 1916 trad zij op in de operette van Pauwels en Kreeft, daarna in die van Nap de la Mar. Ver volgens ging zij naar het Rotter dams Toneel van P. D. van Eys- den en trad jaren lang op in ope rettes, o.a. van Boskamp en van Aerschot, in revue en cabaret. Van 1935 tot 1940 werkte zij voor de VARA en speelde bovendien een deel van het seizoen in het ensemble Bouber en daarna o.a. in het gezelschap van van Aer schot en Bijleveit. Na de oorlog trad zij wederom toe tot het> en semble Bouber. Sedert 1946 was zij verbonden aan het cabaret van Wim Sonneveld. Enkele van haar belangrijke rollen waren: Rita in „Allerzielen", Jo in „Op hoop van zegen" en de vrouwelijke hoofdrol in „Voerman Henschel". 's-GRAVENHAGE, 11 Jan. De Haagse gemeenteraad heeft he denmiddag met 324 stemmen een verhoging van de wethou derssalarissen van f 10.700 tot f 15.000 goedgekeurd. Tegenstemmers waren de twee leden van de C.P.N.-f-actie en de heren Lem (K.V.P.) er Diepen horst (Arb.). ten gelden op de besluiten van overzeese belanghebbenden, die in Australië willen investeren. Op lange termijn verkeert het land in de gelukkige omstandigheid, dat het een belangrijk producent is van voedingsmiddelen en grondstoffen die, naar het zich laat aanzien, op de wereldmark ten blijvende vraag zullen ont moeten. De export moet de nodige deviezen opleveren om daarmee het grote invöërvolume te beta len, dat nodig is om de stijgende levensstandaard en toenemende industrialisatie te handhaven. Een belangrijke recente ontwikkeling is voorts, dat Australië ruwijzer en stalen halffabrikaten naar overzee verscheept., voornamelijk als gevolg van een aanmerkelijke verhoging der productie. Nieuw-Zeeland. Ook voor Nieuw-Zeeland is 't aantrekken van kapitaal van bij zondere betekenis. Wel verkeert de binnenlandse kapitaalmarkt in een sterke positie, maar voor een program van de omvang als Nieuw-Zeeland beoogt, fs de deelneming van buitenlands kapi taal gewenst. Van belang is in dat opzicht reeds geweest de groei der investeringen van bui tenlandse ondernemingen in Nieuw-Zeelandse filialen. De Verenigde Staten en Canada hebben aldus in het per Maart 1953 geëindigde boekjaar geïnves teerd 3,8 millioen pond sterling. Ook de investering uit het ster- ling-gebied was aanzienlijk. Aan gezien de Nieuw-Zeelandse bos sen meer dan Vi gedeelte van de totale oppervlakte van het land beslaan, kan het daaruit te be trekken hout de grondstof wor den -voor nieuwe industrieën, die een zeer grote plaats in het eco nomisch leven van dit dominion kunnen innemen. Oost-Nieuw-Guinea. Indien in ruimer mate hulp bronnen aan arbeidskrachten en kapitaal beschikbaar .verden ge steld, zouden Nieuw-Guinea (be doeld is het Aus' u'.ische deel) en Australië elkaar economisch prachtig kunnen aanvullen. Des kundigen zijn het er over eens, dat grote delen van Nieuw-Gui nea voor landbouwproductie kun nen worden gebruikt. Zij menen dat. hoewel een uitgestrekt ge bied nodig is om de ÏVz millioen inheemsen (rekening houdend te vens met een toeneming der in heemse bevolking) te voeden, grote landstreken overblijven voor commerciële exploitatie door Europese immigranten. Op basis van eigen grondstoffen en water kracht, kunnen verwerkende in dustrieën worden opgericht, maar daartoe is het ruimer vloeien van kapitaal en technische kennis dringend noodzakelijk. Afgezien van de zeer grote strategische betekenis van het eiland voor de defensie, heeft Australië veel te winnen met investeringen voor de economische groei van zijn „Is land partner," aldus de „Australia and New Zealand Bank." BERLIJN, 11 Jan. De vier commandanten van Berlijn zijn van daag voor de derde maal bijeengekomen om te proberen een plaats vast te stellen, waar de ministers van buitenlandse zaken van de Grote Vier zullen vergaderen. De vergadering, welke op het Ame rikaanse hoofdkwartier werd gehouden, begon om 14.30 uur. Zoals bekend hebben de Westelijke geallieerden het gebouw van de vroe gere Geallieerde Bestuursraad voorgesteld, terwijl de Russen als hun keuze de Sovjet-ambassade Unter den Linden zouden hebben opgegeven. ven, zijn reeds categorisch door het Westen verworpen. De Westelijke ministers hebben zich verbonden om op de Ber- lijnse conferentie, in overeen stemming met de opvatting van de West-Duitse regering, als eer ste stap voor een hereniging vrije algemene verkiezingen voor ge heel Duitsland te eisen. Het is duidelijk, dat de communisten in zulke verkiezingen geen enkele kans hebben. Verwacht wordt nu, dat Molo- tof de vriendschapsverdragen met Engeland en speciaal met Frank rijk zal gebruiken om te trachten een wig in het geallieerde kamp te drijven. De Russische gedach- tengang zal daarbij zijn, dat we derzijdse garanties op de basis van deze pacten noodzakelijk zijn om, wat Moskou noemt, „de Duitse revanche-oorlog" te voor komen. Een ongewapend Duitsland, dat geïsoleerd ligt tussen het commu nistische Polen en een Frankrijk dat door een of ander veiligheids pact aan Rusland gebonden is, zou de Westelijke grens van de Sovjet-Unie beschermen en de macht van het Kremlin over de O.-Europese satellietlanden con solideren. Het is duidelijk dat Rusland hoopt aan het kwijnende Europese legerverdrag de dood slag toe te brengen door gebruik te maken van de Franse angst voor Duitsland en door de Britse Voordat de commandanten bij een kwamen, heeft het Oosten wel degelijk een aanwijzing ge geven, dat de Russen verder gaan met het maken van voorberei dingen voor de conferentie. Volgens A.D.N., het officiële Oost-Duitse persbureau, zullen tijdens de conferentie speciale bussen beschikbaar zijn om men sen uit het Westen in de gelegen heid te stellen een sightseeing tour door Oost-Berliin te maken. De vriendschapsverdragen De Russen zullen volgens Duit se diplomatieke bronnen op de a.s. conferentie van de Grote Vier nieuw leven trachten in te blazen aan .hun sluimerende vriendschapsverdragen met Enge land en Frankrijk. Personen, die in nauw contaot zijn met kanse lier Adenauer, menen, dat het doel der Russen is om op deze wijze te trachten Duitsland ont wapend en geneutraliseerd te houden. Bonn concretiseerde de Russi sche doeleinden in de volgende twee punten: 1) Handhaving van de tegen woordige onstabiele politieke si tuatie van West-Europa. 2) Het isoleren van de Ver. Staten van Europa. West-Duitse autoriteiten ver wachten evenwel geen verrassen de zet van de Russen. Zij achten het zeer onwaarschijnlijk, dat het Kremlin zal afwijken van de lijn, welke het in de lange reeks van nota's, welke aan de conferentie van Berlijn is voorafgegaan, zo duidelijk gevolgd heeft. De Rus sen hebben er geen twijfel over laten bestaan, dat zij eén ont wapend en onmachtig Duitsland wensen, dat geen banden met het Westen heeft. Het lokaas voor de Duitsers is de eenheid, waarnaar zjjj zo verlangen. Maar deze Rus sische voorwaarden, waardoor het communistische bewind van Oost- Duitsland aan de macht zou blij- 0 's-GRAVENHAGE, 11 Jan. Naar het A.N.P. van officiële Indone sische zijde in Den Haag verneemt zijn de recente arrestaties in Indonesiëë verricht op grond yan artikel 169 van het Indonesische Wetboek van Strafrecht. Dit artikel valt onder de titel: Misdrijven tegen de openbare orde. In de tenlastelegging tegen de arrestanten worden Zij ervan beschuldigd dit artikel te hebben overtreden. politie te Surabaja, adjunct-hoofde commissaris Suwondho Pranoto, 111 237.649.000 ton LUXEMBURG, 11 Jan. De kolenproductie der zes landen van de Europese Kolen- en Staalge meenschap iheeft in 1953 237.649.000 ton bedragen legen 238.784.000 in 1952. De productie van West- Duitsland bedroeg 123.966.000 te gen vorig jaar 122.363.000, die van België 29.938.000 legen 30.105.000 Artikel 169 van het Indonesi sche Wetboek van Strafrecht luidt als volgt: 1. deelneming aan een vereni ging, die tot oogmerk heeft het plegen van misdrijven of aan een andere bij algemene verordening verboden vereniging, wordt ge straft met een gevangenisstraf van ten hoogste zes jaar; 2. deelneming aan een vereni ging, die tot oogmerk heeft het plegen van overtredingen wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste negen maanden of een geldboete van ten hoogste 300 gulden; 3. ten aanzien van de oprichters of bestuurders kunnen deze straf fen met een derde worden ver hoogd. Van Indonesische zijde in Den Haag deelde men voorts nog me de. dat het onderzoek in deze kwestie nog gaande is. Geen C.D.-auto Het 'hoofd van de provinciale politie van West-Java, hoofdcom missaris Enoch Danubrata, heeft desgevraagd verklaard, dat de be richten als zou de heer J. H. C Schmidt, voormalig majoor bij de K.N.I.L., zidh bij zijn arrestatie DJAKARTA 11 Jan. Het militaire commando van Djakar- - T. ",I c.s.innn I ta 'heeft medegedeeld, dat het SLnAnnbkrijk 54.245.000 legen afgelopen weekeinde 20 leden van c/3 ndtn nnn --i-, i^<-,/ vz•->0H 1 de Pemuda Pembantu Keamanan zijn gearresteerd. Als reden werd 56.969.000, van het Saargebied i 16.209.000 tegen 16.019.000, van Nederland 12.291.000 tegen 12.387.000 en van Italië 1.000.000 tegen 941.000 ton. De voorraden steenkolen bij de mijnen bedroegen in de landen der Gemeenschap tezamen per einde 1953 10.574.000 tegen 7.071.000 per einde 1952. Hiervan bedroegen de voorraden in West- Duitsland 940.000 tegen vorig jaar 465.000, in België 3.077.000 tegen 1.659.000, in Frankrijk 5.700.000 tegen 4.197.000, in het Saargebied 542.000 tegen 460.000, in Neder land 270.000 tegen 237.000 en in Italië 45.000 tegen 53.000 ton. Het aantal mijnwerkers in de landen -der K.S.G. bedroeg per einde 1953 685.000 tegen 692.100 per einde 1952. Hiervan in West- Duitsland 337.200 tegen 327.900, in België 116.000 tegen 120.200, in Frankrijk 157.600 tegen 167.700, in het Saargebied 37.800 tegen 38.300, in Nederland 29.900 tegen 30.500 en in Italië 7.100 tegen 7.500. heeft medegedeeld, dat er in Su rabaja geen Nederlanders zijn ge arresteerd. Zul'ks werd nog eens bevestigd door het hoofd van het parket in Surabaja, mr Kadarus- man. In berichten in de Indone sische pers was melding gemaakt van arrestaties in Surabaja. Ver. Eerste Klassers DEN HAAG, 11 Jan. Naar wij vernemen is de heer H. Erbé (Amsterdam) bij enkele candi- daatstelling gekozen tot voorzit ter van de Vereniging van Eerste Klassers. Hij volgt in die functie de onlangs afgetreden heer J. Hekman (Groningen) op. Het bestuur van de V.E.K. is na enkele mutaties thans als volgt samengesteld: Voorzitter H. Erbé (Amsterdam) secretaris A. van der Ven (Tilburg), penningmees ter J. H. Ascherman (Enschede), bestuursleden de heren J. P. van in een auto* met"een"c.D.-nummer Balen Blanken (Haarlem) en J. hebben bevonden, niet juist zijn. M. Salters (Rotterdam) voor het Het hoofd van de residentie- Westen; J. W. J. Panis (Tilburg) voor 'het Zuiden; J. R. Hemmes (Groningen) en F. Tiemersma (Leeuwarden) voor het Noorden, en W. J. van Voorst (Nijmegen) voor het Oosten, Agent in de sloot AMSTERDAM, 11 Jan. Zon dagmiddag is een agent van po litie in de Kattensloot te Amster dam geraakt. Toen hij zijn uni formpet. die was afgewaaid wilde grijpen 'struikelde hij over een langs de walkant liggende kabel en viel in het water. .-SHREVEPORT, LOUISIANA, 11 Jan. Gisteren is bij Wallace Lake een vliegtuig van de United Gas Company verongelukt. Bij deze ramp kwamen de twaalf inzittenden, onder wie de president van de Braniff Lucht vaartmaatschappij Thomas Braniff uit Dallas en de president van de Texas Eastern Gas Transmission Oud-Vrijheidsstrijders in Indonesië gearresteerd opgegeven, dat de betrokkenen in militaire uniform gestoken waren, zonder dat zij daartoe bevoegd waren. De leden van deze orga nisatie zijn meestal -oud-vrijheids strijders. Deze organisatie zou in verbinding staan met groepen van de Darul Islam, doch hierover wenste het militaire commando geen nadere -verklaringen af te leggen. HONDEN AAN DE LIJN! 's-GRAVENHAGE, 11 Jan. Een bewoner van de Gevers Deij- nootweg liet zijn twee poedels uit maar hield de dieren niet aan de lijn, zoals politieverordening voorschrijft. De honden liepen de rijweg over en kwamen pardoes Company R. H. Hargrove uit onder een autobus van de H.T.M. terecht. Zij werden op slag dood gereden. Tegen de eigenaar is proces-verbaal opgemaakt omdat hij zijn honden los had laten lopen. Shreveport om het leven. Het ge zelschap kwam terug van een eendenjacht in de moerassen van Zuid Louisiana. De oorzaak van de ramp was ijs vorming op de vleugels. Indonesische voorlichtingsambtenaren in Nederland 's-GRAVENHAGE, 11 Jan. Zeven hoofdambtenaren van het Indonesische Ministerie van Voor lichting, die een reis van drie maanden door de Verenigde Sta ten hebben gemaakt om een stu die te maken van de massa communicatie, het dagbladwezen en „public relations", zullen Woensdag voor hetzelfde doel in ons land aankomen. Tijdens een vierdaags verblijf zullen de Indo nesische voorlichters o.a. een be zoek brengen aan de rijksvoor lichtingsdienst. een dagblad en aan een omroepvereniging in Hil versum. Zondag zullen zij hun reis door een aantal West-Euro- pese landen voortzetten. Geen volledig beroeps voetbal in Oostenrijk WENEN, 11 Jan. „Volledige beroepsvoetbal in Oostenrijk zal niet kunnen worden ingevoerd", aldus verklaarde de nieuwe pre sident van de Oostenrijkse Staatsliga, Frey. Hij voegde er aan toe dat de zware belasting, die de verenigingen rnpeten op brengen, n.l. 50 percent van de bruto inkomsten, het overschake len van het premiestelsel op het „full time" professionalisme in de weg staat. 's-GRAVENHAGE. 11 Jan. Het aantal aangegeven radio ontvangtoestellen in Nederland bedroeg per 1 Jan. 1954 1.841.249 tegen 1.830.753 op 1 Dec. 1953. Op 1 Dec. 1953 waren er 488.437 aangeslotenen op het rijks-radio distributienet tegen 486.050 op I Nov. 1953. VERZENDING ZEEPOST 's-GRAVENHAGE, 11 Jan. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlfijk ter post moet zijn be zorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip ver meld: Indonesië: s.s. „Raki" (21 Jan.); Nieuw Guinea: m.s. „Banta" (4 Febr.); Ned. Antillen: m.s. „Wil lemstad" (19 Jan.); Suriname: s.s. „Cottica" (20 Jan.); Unie van Z.-Afrika en Z.W.-Afrika: m.s. „Starling Castle" (16 Jan.); Ca nada: s.s. „Rijndam" (23 Jan.); Zuid-Amerika: s.s. „Hornero" (20 Jan.); Brazilië: m.s „Burgspar- renberg" (19 Jan.); Uruguay: s.s. „Maasland" (18 Jan.); Australië: via Engeland (16 Jan.); Nieuw Zeeland: via Engeland (16 Jan.). Inlichtingen betreffende de verzendingsdata van postpakket ten geven de postkantoren. LONDEN, 11 Januari Op 14 Maart zullen in de Sovjet-Unie verkiezingen worden gehouden van nieuwe leden van de Op perste Sovjet, aldus heeft radio- Moskou medegedeeld. Eigenlijk zouden zjj op 12 Maart gehouden moeten worden, maar dit is een werkdag en daarom zijn zij ver schoven naar Zondag 14 Maart. De huidige Opperste Sovjet werd op 12 Maart 1950 gekozen voor een termijn van vier jaren. De regeling der verkiezingen ge schiedt overeenkomstig de artike len 54 en 72 van de grondwet, aldus de mededeling van het pre sidium, welke is ondertekend door maarschalk Worosjilof en secre taris Pegof. De Opperste Sovjet, het hoogste wetgevende orgaan van de Sovjet- Unie, bestaat uit twee huizen, de Sovjet van de Unie en de Sovjet van de Nationaliteiten. De leden van de Sovjet der Unie worden gekozen van een enkele lijst op basis van het be volkingsaantal, namelijk een lid per 300.000 inwoners. De .Sovjet der Nationaliteiten telt 25 afgevaardigden voor elke constituerende republiek, elf voor elke autonome republiek, vijf voor elk autonoom gebied en één voor elk nationaal gebied. De Opperste Sovjet komt meestal slechts tweemaal per jaar bijeen. Zij kiest het presidium, dat het voortdurend in functie zijnde wetgevende en uitvoerende or gaan vormt. sympathie te winnen voor eer nieuw machtsevenwicht in Euro pa, gericht tegen Duitsland. De West-Duitse autoriteiten, du aldus redeneren, zijn van me ning, dat het Westen zul'k een Russische zet zal beantwoorden met een aanbod van een weder zijds veiligheidsstelsel, zoals dit het vorig jaar zowel door Chur chill als Adenauer is aanbevolen. Het plan van Adenauer houdt in, dat Duitsland herbewapend wordt als lid van de Europese Defensie Gemeenschap, welke, tezamen met de NAVO, de grond slag zou worden van een weder zijds veiligheidsstelsel, dat Rus land waarborgen biedt tegen een aanval van het Westen. Maar zulk een plan wordt als een ge vaarlijk voorstel beschouwd, om dat het waarschijnlijk zware Rus sische tegeneisen zal uitlokken, zoals b.v. de opheffing van de Amerikaanse luchtbases welke Rusland omringen. In het algemeen overheerst hier het gevoelen, dat er geen com promis denkbaar is waardoor de spanning kan verminderen, tenzij er een volledige en oprechte wij ziging komt van de agressieve Russische houding. Een van de weinige lichtpunten voor de conferentie ziet men in de Russische campagne om het levenspeil van de Russen te ver hogen. De Russen hebben een adempauze nodig van enkele ja ren om hun program uit te voe ren, en dit zou hen kunnen be wegen om het Westen enige con cessies te doen. Rood jagerslatijn Een 126-jarige jager in Si berië, Otto Geiker, gaat nog steeds op jacht, aldus heeft het Oost-Duitse Persbureau A.D.N. uit Ghabarowsk ge meld. Geiker, die het oudste lid is van het collectieve jachtbedrijf „Het Rode Oos ten", heeft meer dan 200 be ren gedood, aldus A.D.N. Maar de Russische beer heeft hij nog nooit kunnen schie ten, tekenen wij hierbij aan. naar Canada en U.S.A. 's-GRAVENHAGE, 11 Jan. Hr Ms Kruiser „De Ruyter" ver trekt op 18 Januari uit Vlissin- ,gen voor haar eerste grote reis over de Atlantische Oceaan, waar bij Canadese en Amerikaanse ha vens worden bezocht. De bevel hebber der zeestrijdkrachten en chef marinestaf, vice-admiraal A. de Booy, zal het eerste gedeelte van deze reis meemaken en keert van Oslo per vliegtuig van de Marine Luchtvaartdienst naar Ne derland terug. Bijzondere organisatie voor T.N.O. ten behoeve Volksgezondheid 's-GRAVENHAGE, 11 Jan. Bij K. B. zijn benoemd tot lid van het bestuur van de Bijzondere Organisatie voor Toegepast Na tuurwetenschappelijk Onderzoek ten behoeve van de volksgezond heid prof. dr I. Boerema, te Am sterdam, prof dr A. ten Bokke; Huinink, te Utrecht, prof. dr G. C. E. Burger, te Eindhoven, prof. dr J. H. Gaarenstroom, te Gro ningen, prof. dr F. H. L. van Os, te Haren (Gr.), prof. dr A. Pol man, te Groningen, prof. dr J. J. G. Prick, te Nijmegen, en dr ir F. Bakker Schut, te 's-Graven- -hage. DJAKARTA, 11 Jan. Zes maanden na het uitbreken van de opstand van Daud Beureuh zal de militaire bijstand in Atjeh worden ingetrokken volgens een plan van het leger, de politie en de gouver neur van Noord-Sumatra, aldus heeft het hoofd van de politie in Noord-Sumatra, Darwin Karim, medegedeeld. van Sigli en Atjeh Pidie te kort aan drinkwater heeft. Een bron van drinkwater in Batee, 12 km van Sigli gelegen, werd door de opstandelingen vernield. Aange zien die omgeving nog niet ge heel van opstandelingen gezui verd is, is het moeilijk de vernie lingen te herstellen. Ook de bron, die Kutaradja van water voor ziet, is vernield, waardoor sinds 8 December de stad geen water uit de leidingbuizen ontvangt. Hij voegde hier echter aan toe, dat zolang de kern van de bende van Daud Beureuh niet geëlimi neerd is, de militaire bijstand niet kan worden ingetrokken. Die kern bestaat uit deserteurs. Het hoofd van de politie zei, dat of schoon rechtstreekse aanvallen van de bende niet meer voorko men, de veiligheid in Atjeh nog niet gewaarborgd is, zolang de kern van de bende nog niet ge vangen is. Desgevraagd zeide hij, dat er geen tekenen zijn, die er op wijzen, dat zich vreemdelin gen bevinden bij de bende van Daud Beureuh. Toen de opstand in Atjeh begon, werd slechts een Japanner gedood. Intussen is een missie van het parlement in Kutaradja aangeko men. De missie zal o.a. West- en Zuid-Atjeh bezoeken. De dienst Openbare Werken in Kutaradja heeft medegedeeld, dat sinds de opstand de bevolking Rookbom op het strand gevonden •s-GRAVENHAGE, 11 Jan. Op het Scheveningse strand ter hoogte van het monument is gis teren een soort gascylinder ge vonden. Bij onderzoek bleek het voorwerp een rookbom te zijn, gevuld met carbid. De politie heeft de vondst gedeponeerd in de zandbak van de politiepost aan de Duinstraat. De oprui mingsdienst van Binnenlandse Zaken zal de bom onschadelijk maken. Het is een rookbom zoals de Koninklijke Marine deze ge- 1 bruikt. WILDERVANK. Gistermor gen om 7 uur werd door een van de arbeiders brand ontdekt in een met oud papier en lom pen gevulde kelder van de fa briek. De bedrijfsbrandweer kwam in actie, maar kon door de enorme rookontwikkeling niet precies nagaan waar d*e vuur- haard zich bevond. Ook de plaat selijke brandweer was spoedig aanwezig en pakte de brand met 5 stralen aan. Inmiddels had men de fabriek ontruimd en de vuren gedoofd, om uitbreiding van de brand te voorkomen. Een der brandweerlieden begaf zich, voorzien van een rookmas- ker, in de kelder om de vuur haard op te sporen, maar moest door de enorme rookontwikkeling onverrichterzake terugkeren. Tegen 2 uur was men de brand meester en kon de brandweer inrukken. Burgemeester Liese, was even als de groepscommandant van de Rijkspolitie, op het terrein van de brand aanwezig.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 4