Race van 7200 km om kinderleven te redden Dodelijk spel in oerwoud van Indo-China Noors korvet houdt Russische treiler aan Amerikaanse terreur" in Oost-Duitsland Communisten laten het werk neerleggen Groot spionnageproces te Karlsruhe begonnen Tine de Vries en Henk Bakker nog ongeslagen Buitenlandse notities PLAN TOT ARABISCHE EENMAKING Amerikaans serum door felle sneeuivstormen naar Innsbrück Adenauer sprak met Ollenhauer NED. TITELGEVECHT 47/2 HOOFDKLASSE De Kleine Jr. toch naar Amersfoort Franse oud-minister Diethelm overleden PARIJS, 11 Jan. De voor malige Gaullistische Minister van Oorlog André Diethelm is van daag in de ouderdom van 57 jaar te Parijs overleden. Hij was een van de eerste vooraanstaande Franse politici, die zidh te Lon den bü generaal de Gaulle voeg de, toen Frankrijk in 1940 was HAVENSTAD IN BRAZILIë Boodschappen van Eisenhower „WAT MOET JE?" op Brits atoomcentrum Tito naar Turkije Paardenmarkt Utrecht Aardappelbenrs Rotterdam Graanbeurs Rotterdam Fransen hebben overal weer het initiatief in handen Na drie dagen ijswedstrijden: DE RONDE KEERT TERUG ACHTER GESLOTEN DEUREN TER GEDACHTENIS VAN PAUS PIUS IX Wijzigingen in T af t-Hartleywet On deugende Taks De Arabische Liga, bestaande uit Egjlpte, Syrië, de Liba- lon, Irak, Jemen, Saoedi-Arabië, Jordanië en Libye heeft Zaterdag j.l. in Cairo haar 20ste zitting geopend. Wat de detailbesprekin- gen over de kwesties van het Brits-Egyptische geschil over de Suez-kanaalzone en het pact tus sen Pakistan. Irak en Turkije hebben opgeleverd is nagenoeg onbekend, omdat de bijeenkomst achter gesloten deuren wordt ge houden. De belangrijkheid van deze conferentie schuilt hoofdza kelijk in het voorstel van Irak, om een inter-Arabische staten bond in het leven te roepen. Een plan voor een bundeling van krachten in het Midden-Oosten, opdat de 50 mülioen Arabieren een sterker en onafhankelijker houding kunnen aannemen, zowel tegenover het Westen als het Oosten. Deze opzet van een inni ger verbondenheid het aan wijzen van één diplomatieke ver tegenwoordiger voor alle landen in de 'buitenlandse hoofdsteden, het samentrekken van de minis teries van onderwijs, economische zaken, financiën, buitenlandse za ken enoorlog, het opheffen van alle douanehonderpalen en tarief regelingen en de opheffing van het stelsel der visa zal zonder twijfel van invloed zijn op de vraagstukken van het Midden- Oosten, w.o. enkele netelige za ken als de gespannen verhouding tussen de Arabische landen en Israël. Hoe verwijderd de stand punten wel van elkaar liggen, blijkt uit het feit, dat de nieuwe jonge koning van Saoedi-Arabië als de enige manier waarop Is raël moet worden behandeld een vergelijking trok met het uitsnij den van een kankergezwel. Het verlies van Palestina in 1948 aan Israël wordt niet licht vergeten. In iedere revanche-gedachte ligt de kiem ,.van een nieuwe oorlog besloten en daarom blijft de situatie in het Midden-Oosten een gevaar voor de wereldvrede. Inmiddels is het plan van de éénmaking nog slechts een voorstel. Het is ook niet de eer ste maal, dat een dergelijk denk beeld wordt geopperd. Egypte voelt er wel voor, maar Naguib, die zich ontpopt heeft als een nuchter man, wil er alleen toe overgaan, wanneer er een con crete basis is. Slechts „een steu nen op een idealisme" acht hij onverantwoord. Naguib is blijk baar van oordeel, dat voor alles het geschil met Engeland tot op lossing 'gebracht moet worden. Hij heeft dan ook aangedrongen op een economische boycot van En geland, omdat „het Westen Egyp te de laatste 70 jaar met ij dele beloften heeft zoet gehouden". Engeland heeft beloofd zijn troe pen terug te trekken, maar ze zijn er nog steeds, terwijl Egypte vap de toegezegde Amerikaanse hulp nog geen dollar heeft ge zien. De Egyptische premier, die deze uitlating bezigde tegen een INNSBRUCK, XI Jan. Om elf uur vanmorgen werd aan het kin derziekenhuis van Innsbrück het bloedserum een hoeveelheid anti-hemophil globuline afgeleverd dat de enige levenskans be tekende voor het achtjarige Tirolse jongetje Gottfried Eder dat dreigde dood te bloeden nadat hem op 2 Januari een kies was ge trokken. De jongen was sedertdien door bloedtransfusie in leven ge houden, maar zijn toestand ging hard achteruit. De artsen waren er vanmorgen vroeg in geslaagd het bloeden althans voor 'n ogenblik te stillen, maar zij telden in spanning de minuten die het nog duren zou eer het serum zou worden afgeleverd. Binnen twintig minuten nadat het er was, werd het de jongen toegediend, die flauwtjes had ge glimlacht toen hem vertelt werd dat het serum was aangekomen, een groot ogenblik voor de 28- jarige dr. Peter Dietrich, die op het idee was gekomen de hulp van de Amerikaanse autoriteiten in te roepen. Er was tegelijk een einde gekomen aan 'n spannende race tegen de tijd, die het serum per vliegtuig en auto over een afstand van 7200 kilometer van het laboratorium van de staat Mi chigan te Lansing naar het kin derziekenhuis van Innsbrück had gevoerd. Nadat men vergeefs alle Oos tenrijkse en Amerikaanse zieken huizen in Europa naar het serum had afgezocht, werd het via De troit verzonden naar Massachus- sets, waar het echter te laat op het vliegveld aankwam om nog terstond naar Frankfort te kun nen worden doorgezonden. In Frankfort was echter toevallig wel een pakje met pökkenvac- cine voor de Amerikaanse hospi talen in Duitsland, dat hetzelfde uiterlijk had als de verpakking van het verwachte middel en dat men toen terstond via München naar Innsbrück liet brengen. Het goede pakje met serum kwam kort voor twaalven gisteravond in Frankfort aan met een vliegtuig van de Amerikaanse militaire transportdienst. Het werd ter stond overgeladen in een C 47 transportvliegtuig, dat naar de Amerikaanse luchtbasis Fürsten- feldbrüok bij München vertrok, vanwaar het weer in een helicop ter werd geladen, die, in weer- BONN, II Januari Van re geringszijde is medegedeeld dat Bondskanselier dr Adenauer Maandag een uur heeft gespro ken met de leider der Westduitse socialistische oppositiepartij Ol lenhauer, waarbij „de politieke toestand' 'in algemene trekken is besproken". Van gewoonlijk welingelichte zjjde wordt medegedeeld dat waarschijnlijk is gesproken over het wetsontwerp voor de uitvoe- ring van het West-Duitse aandeel Frans journalist, vergat er blijk- aan de e.D.G. Indien deze tot baar bij te zeggen, dat de hulp van de VB. afhankelijk is van de oplossing van het geschil tussen Londen en Cairo. De banden met het Westen acht ook Naguib van grote betekenis, maar hij vraagt begrip voor het Egyptische stre ven naar onafhankelijkheid. Het aannemen van een definitieve houding ten opzichte van het Westen en het Oosten wordt vol gens de Egyptische leiders ver hinderd door de aanwezigheid van de Britse troepen. Met het ten beste geven van deze ziens wijze wordt Londen onder druk gezet en in stilte gehoopt op een steun van de V.S. Cr zijn echter meer factoren, die de ontwikkeling in het Mid den-Oosten beïnvloeden. Egypte en dat geldt ook voor de ove rige landen van de Liga heeft gebrek aan kapitaal. Er bestaat behoefte op elk mogelijk terrein aan materialen en goederen en er wordt een dringend beroep ge daan op het buitenland om te investeren. Waar gestreefd wordt naar staatkundige „onafhankelijkheid", ontmoet men economische „af hankelijkheid". t)it nu geeft re acties, die zowel het één, als het ander in de weg staan. Trouwens, afgezien van het Egyptische voor stel eerst het geschil met Enge land in de conferentie van de Liga te bespreken, zijn er andere motieven die het plan tot éénma king vooreerst in de weg staan. Het pact tussen Pakistan, Irak en Turkije wordt beschouwd als een belemmering voor de Arabische eenheid. Waar dit alles op uit loopt valt moeilijk te voorspellen. Dat men in het Westen de ont wikkeling met de dag volgt is te begrijpen, omdat iedere wijziging ui het Midden-Oosten een ver schuiving totg evolg heeft in de wereld-politieke machtsverhou dingen, hoofdzakelijk die tussen Oost en West. stand is gekomen, dait de rege- ring-Adenauer drie dagen voor 't begin van de viermogendheden besprekingen te Berlijn door de Bondsdag wil doen behandelen. De socialisten zijn hier fel tegen gekant, daar zij er een nadelige uitwerking op de komende Ber- lijnse besprekingen van vrezen. Vernomen wordt, dat Adenau er en Ollenhauer geen overeen stemming hebben bereikt. Ollenhauer heeft ook nog een onderhoud gehad met de Ame rikaanse Hoge Commissaris in West-Duitsland, James Connant. Aan de eindstrijd om het hoofdklasse biljartkampioenschap van Nederland Anker kader 47/2, welke op Donderdag 14, Vrijdag 15, Zaterdag 16 en Zondag 17 Januari a.s. in de zaal van café restaurant „d'Oranjeboom" te Amersfoort wordt gehouden, zul len de titelhouder P. J. van de Pol („Caland", Rotterdam), H. J. de Kleine Jr. („Sas", Zwolle), H. Metz („H.C.C.", den Haag), A. Mol („Insulinde", Amsterdam), C. van Oosterhout („L.M.O.", Rotter dam), C. de Ruyter ((Entre Nous", Maastricht), H. Schokte („Eindho ven") en L. G. J. Teegelaar („Rot terdam") deelnemen. Voor de eerste middag van dit tournooi, waarvan de organisatie in handen is van de biljartvereni ging ,,d' Oranjeboom", staan op het eerste biljart de partijen Metz Mol en van de PolScholte en op het tweede biljart van Ooster houtTeegelaar en de Ruyter de Kleine Jr. op het programma. De middagpartijen vangen steeds om 14.00 en om 16.00 uur aan, terwijl 's avonds telkens om 20.00 en 22.00 uur wordt begonnen. s*;0, 11 Januari Een Noorse •ui beeft Zondag een Rus- treiler, die in Noorse ter- "wnale wateren zou hebben ge- „naar Noordelijke havenplaats "PTCbracht. Aanvankelijk poogde het Rus- vaartuig, dat uit Moer- nfkomstig was, de wijk te wwi' ,Na een aantal waarschu- ept/ oten konden de Noren komen 3an koord van de treiler ■^■Brittannië heeft destijds lationaal Gerechtshof een geding over de van de N'oorse ter- maalctwateren aanhanging ge- tïeller- "adat een aantal Britse fiebotidi boor de Noren was aan- 611 en beboet. In December verslagen. 1951 gaf het Hof als zijn oordeel, dat Noorwegen het recht had zijn territoriale wateren te begrenzen met inachtneming van vooruit stekende landtongen. De Sovjet-Unie trekt de grens van haar territoriale wateren op negentien km uit de kust. wil van de ongunstige weersvoor spellingen naar Innsbrück ver trok. Het toestel raakte echter in hevige sneeuwstormen boven de Alpen en moest naar zijn basis terugkeren. Om 3 uur vanmorgen begonnen twee Duitse chauffeurs van het Amerikaanse consulaat in Mün chen, Georg Theal en Karl Ta- ramtik, de race met de tijd over land. Door de sneeuwstormen konden ze niet de korste weg door de Beierse Alpen via de pas bij Mittenwald nemen, doch za gen zich gedwongen een grote omweg te maken over de Auto bahn van München naar Salz burg. De Autobahn was gesloten voor het normale verkeer, doch met behulp van sneeuwkettingen, zand en schoppen wisten de twee Duitsers zich een weg te banen. Over de afstand naar Kufstein aan de Duits-Oostenrijkse grens, normaal twee uur, deden ze in een felle sneeuwstorm zes uur. Op sommige plaatsen lag de sneeuw 1.20 m. hoog. Twee uur later kwamen ze, door Ameri kaanse militaire politie geëscor teerd, in Innsbrück aan. Een Amerikaanse sneeuwploeg had er voor gezorgd, dat het laatste deel van de route beter te be rijden was. De artsen hebben alle hoop dat zij Gottfried Eder nu in leven kunnen houden. Zijn ouders waren niet in het ziekenhuis aan wezig, toen het serum er aan kwam. Het serum is voor het eerst geïsoleerd door dr. Edward Cohn, hoogleraar in de biochemie aan de Harvard-universiteit. Naar Maandagavond werd ver nomen heeft het uit Amerika aangekomen nieuwe serum de bloeding bij het jongetje gestelpt. Na de injectie met het uit de Ver. Staten aangevoerde genees middel is het bloeden van de 8-jarige Gottfried Eder te Inns bruck na betrekkelijk korte tijd opgehouden. De behandelende geneesheer zei echter: „De jon gen is erg zwak en het bloeden kan opnieuw beginnen". BUENOS AIRES, 11 Jan. Voor de tweede maal in drie we ken kwam een deel van de haven stil te liggen tengevolge van een staking van 24 uur door een deel van de vakbond voor scheeps- personeel. De vorige staking vond plaats op 21 December. Van ingelichte zijde wordt meegedeeld, dat de staking ver oorzaakt werd door een groep die de officieren uit de vakbond wilde zetten. WASHINGTON, 11 Jan. President Eisenhower zal deze maand nog zeven boodschappen aan het Congres zenden: op 11 Januari een landbouw- program en wijzigingen in de Taft-Hartley-wet; op 14 Januari een sociaal pro gram; op 18 Januari een program voor de volksgezondheid; op 21 Januari de begroting voor het jaar 1954/55; op 25 Januari een woning- bouwprogram, en op 28 Januari een economische boodschap. LEEDS, Engeland, 11 Jan. Miss Alice Beacock. een 70- jarig huishoudster, een ten gere dame, met groter dan ruim 1.50 meter, betrapte gisteren een inbreker in huis. „Wat moet je hier?" vroeg ze. ,,Ik wil geld hebben," zei de inbreker. „D'r uiit," zei miss Beacock, en ze greep de indringer bii de arm en zette hem buiten de deur. LONDEN, 11 Jan. De electriciëns hebben vandaag het werk neer gelegd in het nieuwe Britse atoomcentrum. Het geldt hier een symbolische staking van 24 uur, de eerste van een aantal over het gehele land die beraamd is door een vakbond die onder leiding staat van de communisten om kracht bij te zetten aan looneisen. De staking, die 33 man omvat, vertraagt het werk aan de bouw van een fabriek in Sellafild, Nrd- Engeland, voor de productie van splijtbaar plutonium voor atoom onderzoek en atoomkracht. De vakbond van electriciens heeft gedreigd de stakingen van een dag voort te zetten tegen niet met name genoemde onder nemers.... vermoedelijk omvat tend atoomstations, vliegvelden en de staalindustrie, totdat een loonsverhoging van 11 shilling op het gemiddelde weekloon van 9 pond 4 shilling 4 pence wordt gewaarborgd. Premier Churchill heeft voor morgen een kabinetsbijeenkomst bijeengeroepen en in regerings kringen wordt er op gezinspeeld, dat de toenemende onrust in de industrie in Engeland besproken zal worden, in het hijzonder de plannen van de electriciens voor „guerilla-stakingen". De mijnwerkers, de arbeiders in de technische industrie en de scheepsbouw en die in de bouw vakken voeren allen agitatie voor hogere lonen, betogend dat de kosten van levensonderhoud ge stegen zijn. De ondernemers verklaren dat de kosten van levensonderhoud niet gestegen zijn en dat loons verhogingen de prijzen van de Britse producten zouden doen stijgen en uit de wereldmarkt doen verdwijnen, waardoor de Britse campagne van „exporteren of sterven" geblokkeerd zou wor den. BERLIJN, 11 Jan. De Oost- Duitse vice-premier Otto Nuschke heeft er vandaag bij de V.S. op aangedrongen, om in afwach ting van de Berlijnse conferentie alle „criminele bedrijvigheid van door Amerika gesteunde spion- nage en terreurgroepen", die in de Sovjet-zone zouden werken, stop te zetten. Op een persconferentie uitte hij de beschuldiging, dat „Ameri kaanse geheime diensten en de met hen samenwerkende West duitse groepen" voorbereidingen treffen voor een herhaling van de revolte van de Oost-Duitse arbeiders op 17 Juni, Hij be weerde, dat gearresteerde, agen ten verklaard zouden hebben, dat de nieuwe „provocatie" voor Maart 1954 op het programma staat. Nuschke gaf een samenvatting van vroegere communistische be richten, dat tientallen Westerse agenten het vorig jaar gegrepen werden bij pogingen treinen in BELGRADO. 11 Jan. Presi dent Josip Broz (Tito) van Joe goslavië, zal voor 1 Juli a.s. een bezoek brengen aan Turkije. Yugopress, het semi officiële Joegoslavische nieuwsbureau, meldde, dat Tito een uitnodiging van de Turkse president Gelal Bayar heeft aanvaard om het officiële bezoek aan Turkije te brengen, dat het vorig jaar had moeten plaats vinden, doch toen wegens binnenlandse aangelegen heden werd uitgesteld. Het zal het tweede bezoek van Tito aan een vreemd land zijn, sinds Joegoslavië in 1948 met de Kominform brak. Het vorige jaar heeft hij een reis naar Engeland gemaakt. UTRECHT, 11 Jan. Aange- gevoerd: 465 paarden. De prijzen varieerden voor luxe paarden van 800.001000.00. werkpaarden van 650.00850.00. oude paarden van 450.00700.00. paarden van drie jaar van 500.00750.00, paarden van twee jaar van 450.00 600.00. veulens van 250.00 335.00. hitten van 400.00700.00, slachtpaarden van 1.501.70 per kg 'slachtgewicht. De handel was redelijk, ROTTERDAM. 11 Jan. Klei- aardappelen 35 mm opwaarts: eigenheimers 12.0016.00, bint jes 11.25—12.25. alpha's 9.75, bevelanders 12.2513.50, furore 13.00. ijselster 10.50 meerlanders 11.75. Voeraardappelen 4.00.425, de prijzen berekend per 100 kg op de handelsvoorwaarden vastge steld voor de verkoop van con sumptie-aardappelen op wagon, schip of auto. ROTTERDAM. 11 Januari. Binnenlandse granen (officieuze noteringen per 100 kg franco Rotterdam). Tarwe doorsneekwaliteit op vochtconditie tot f 27.60, betere kwaliteiten daarboven. Voedergranen: Zomergerst goed prijshoudend, maalkwaliteit tot f 21.50; overigens f 222523,75; grove geschoonde daarboven; haver. kalmer f 20.5021.75; blanke daarboven; rogge, flauw met weinig zaken f 21.2522.00; 17 pet. vochtgarantie daarboven. Mais met weinig of geen aan bod prijshoudend; doorsneekwali- teit tot f 27.50. Peulvruchten: Groene erwten prima kwaliteit met betere prij zen f 4051.50; schokkers f 50 tot f 70.Bruine bonen f 80, tot f 102.50, de lucht te doen springen, staats boerderijen in brand te steken en bij .spionnage in Oostduitse fa brieken en regeringsbureaux. Het staken van de Westerse ondergrondsbedrijvigheid in de Sovjet-zone zou „een ernstige hinderpaal voor een vredelieven de hereniging van Duitsland uit de weg ruimen en tegelijkertijd bijdragen tot vermindering van de internationale spanning en het veiligstellen van de vrede in Europa." SENO. Indo-China, 11 Jan. Reeds drie dagen lang spelen Franse parachutisten en Noord-Afrikaanse troepen „een dodelijk spel verstoppertje" zoals een der Franse soldaten het uitdrukte met de Vietminh-rebellen In het oerwoud ten Noordoosten van het Franse bolwerk Seno. Zij leveren een der belangrijkste veldslagen van de oorlog tegen de volgelingen van Ho Tsji Minh, welke nu reeds zeven jaar duurt. Maar een geregeld front en vaste stellingen zijn er niet. Volgens generaal André Fran- chi, de commandant van de troe- Een der Franse Unie in midden aos, heeft de Vietminh in dit gebied, reeds meer dan 1000 man verloren. Franchi deelde mee, dat de Vietminh opstandelingen niet langer in staat zijn 'n aanval op Seno te doen, tenzij zij aanzien lijke versterkingen van andere fronten krijgen. Twee dagen heeft het ijsfestijn geduurd voor de dames-korte- baanwedstrijden; de mannen had den drie keer gelegenheid eikaars krachten te nieten omdat reeds na één nacht vorst een wedstrijd kon worden georganiseerd op een be spoten sintelbaan. Een te 'korte periode dus om een goed overzicht te krijgen van de krachtsverhoudingen der rijd sters en rijders. Toch komen er nu toe bv. Aaltje Terpstra, Jo Hoekstra^ Trijntje Bouma, Dirkje Kiers, Tjetske Minkema, Jantje Bosscha e.a. Ook de bekende en gevreesde Wieringse Rina Kooi ontbrak op het appèl. Zodoende was de topklasse in deze winter periode bij de dames zeer klein. Annie v. d. Meer won de eerste dag in Makkum zonder inspan ning. Dezelfde dag waren er op de rijderij voor vrouwen in Korte uit de grote lijst van namen die zwaag ook twee rijdsters, die met op de talrijke wedstrijden prijk- kop en schouders boven de rest ten, zowel bij de dames als bij de uitstaken. Maar hier ontbrandde Iheren reeds enkele sterk naar vo- dan de strijd om de hegemonie ren voor de titel van söhaatsko- reeds dadelijk in volle kracht, ning of -koningin voor dit sei zoen. Bij de mannen is dit de jonge Groninger rijder Henk Bakker uit Finsterwolde, die drie keer een eerste prijs won en daarbij afre kende met zijn Noordelijke com- currenten waarvan Egbert v. d. Ploeg uit Friesland en Schepers uit Veendam de meest geduchte waren. Maar oófc de Noordhol- landse rijders waren weer pre sent en van hen is ook Anton Na gel uit Zwammerdam nog onge slagen, na o.a. ook de Friese kam pioen v. d. Ploeg en Nico Rotgans aan zijn zegekar te hebben gebon den. Het grote treffen BakkerNagel heeft echter nog niet plaatsgevon den en zal zéker een hoogtepunt vormen van het wedstrijdseizoen wanneer de weersomstandigheden .zulks alsnog mogelijk maken. Daarom is het nog geen uitge maakte zaak dat de strijd om de hegemonie uitsluitend tussen deze twee zal gaan. Ook de goede of minder goede voorbereiding speelt altijd een belangrijke rol bij de eerste wedstrijden en het is heel goed mogelijk dat verschillende prominenten nog niet in vorm zijn en juist dat kleine tikje snel heid een explosieve kracht tekort komen in deze sport waarin hon derdste seconden beslissend zijn. Zo maakte b.v. Egbert v. d. Ploeg, die in zuivere snelheid tot enorme prestaties in staat is, geen goed getrainde indruk, terwijl ook de gymnast'iekonderwijzer Jan Pom- per tot veel meer dan het nu ge presteerde in staat geacht moet worden. Maar ook de jongeren komen opzetten. Zelden zal het gebeu ren dat een jonge talentvolle rij der zich reeds de eerste wedstrij den tussen de grote cracks weet te handhaven. Daarvoor spelen de zenuwen, het gebrek aan wed strijdroutine en helaas ook de trucjes die verschillende gerouti- neerden zich bij de start veroor loven, een te grote rol. Toch zijn er ditmaalreeds diverse veelbe lovende jonge rijders naar voren gekomen, waarvan wij willen noe men Auke Heidstra uit Zwaag- westeinde, Wabe Wieringa uit Baard en de 18-jarige Jan Hei brink uit Huizum. Ook zij zullen bij een eventueel vervolg van het wedstrijdseizoen aan een ujter- mate spannend verloop bijdragen. Bij de dames ook spanning Uit de aard der zaak zijn de mutaties bij de elite van het rijd sterskorps altijd groter dan bij de heren. Van de bekende namen uit vorige winters missen wij tot Kraeht tegen techniek De verleden jaar snel naar vo ren gekomen jeugd-kampioene Martha Wieringa, een klein tech nisch uitstekend geschoold, ele gant rijdsteritje ontmoette daar in de finale Tine de Vries, minder elegant maar sterk en onverzette lijk, vechtend tot de laatste me ter, het echte type van de Friese rijdster. Toen e.r na drie ritten, waarin de rijdsters zich tot het uiterste gaven, nog geen beslis sing was verkregen, was de jeug dige Martha stukgereden en was Tine in de beslissende rit royaal. Toch zal tussen deze twee de grote strijd gestreden worden. Of het moest zijn dat Annie v. d. Meer er nog tusser, komt. Annie, die nog de titel van Fries kam pioene draagt verloor de tweede dag van het Drentse meisje met de Friese naam Jannie Scheep stra, die zich door dit heldenfeit in de topklasse geschaard heeft. Of zij zidh daar kon handhaven moet nog worden afgewacht, om dat Annie v. d. Meer geslagen werd nadat zij zich in drie ritten tot het uiterste had moeten in spannen om Ike Nienhuis de baas te blijven. Het ex-naaistertje uit Makkinga, meermalen Nederlands en Fries kampioene, thans mevr. Voorma, bleek nog voldoende rou tine en snelheid te bezitten, ech ter niet voldoende uithoudings vermogen. Maar misschien komt dat wel weer terug bij meerdere wedstrijden. Zoals de balans thans opgemaakt kan worden, zullen de ze vijf dames, Tine de Vries, Martha Wieringa, Annie v. d. Meer, Jannie Scheepstra en mevr. Voorma-Nienhuis voorlopig de toon aangeven. De anderen zoals o.a. Saakje de Jong, Heerenveen; Geeske Brouwer, Langezwaag; AntjeSietema, Wariga e.a. zijn niet sterk genoeg om dit vijftal ernstig te bedreigen. Vandaag hebben de parachu tisten en de Noord-Afrikanen de achtervolging voortgezet van de Vietminh eenheden, die proberen het veilige plateau in het Noor den te bereiken, dat waarschijn lijk onneembaar zal blijken voor de Fransen. Franchi's artillerie alsook de Franse luchtmacht be stoken zonder ophouden de vij andelijke kolonnes. De bataljons van de Vietminh en de Franse eenheden lokken el kaar in het oerwoud voortdurend in hinderlagen. De botsingen, die plaatsvinden, zijn van ongekende hevigheid. „Het is een dodelijk spel ver stoppertje", aldus een van de pa rachutisten. „Na een mars van uren door het oerwoud stuitten wij plotseling op de Vietminh, of overvallen zij ons. Dan gaat het er aan alle kanten op los". Generaal Franchi schat, dat bij de gevechten van de afgelopen dagen in deze sector een ernstige bedreiging van de Vietminh in midden Laos reeds geheel is weggenomen. Het zijn de Fransen, die in de betrokken sector het initiatief hebben genomen. Zij vielen de stellingen van de Vietminh aan, nog voordat de rebellen een wer kelijk offensief tegen Seno kon den ontketenen. Franchi meent, dat de campag ne van de Vietminh in midden Laos van het begin af aan slecht georganiseerd is geweest. De bevoorrading is weinig zorg vuldig voorbereid. De communis ten zijn afhankelijk van de aan voer van munitie door koelies over een afstand van 300 km uit Annam. Verder vecht de Viet minh op een uiterst moeilijk ter rein en zonder water. Franchi zei, dat de Vietminh noch het dal van de rivier de Mekong, de grens met Thailand, noch de stad Takhek, die door de Fransen op 26 December werd ontruimd, hebben bezet. De Vietminh troepen brengen patrouillegewijs bezoeken aan Takhek, doch de hoofdmacht houdt zich op in de jungle. In weerwil van de actieve po litieke propaganda, die de Viet minh tegelijk met het offensief in Laos is begonnen, hebben de be woners van Laos zich voor het merendeel loyaal en behulpzaam ten aanzien van de Fransen be toond, aldus Franse militaire woordvoerders. SAIGON, 11 Jan De 2e etappe van de ronde van Zuid Viëtnam moest vandaag afgelast worden in verband met Se guerilla-activiteit van de Viëtminh. In de eerste etappe zijn de 150 wielrenners in de ronde bii een brug door sluip schutters beschoten. Niemand werd getroffen, maar de kopgroep en een volgauto werden afgescheiden van de rest van het peleton, dat te rugkeerde. KARLSRUHE, 11 Januari Vandaag is achter gesloten deuren voor 't Opperste Duitse gerechts hof het proces begonnen tegen de 30-jarige Hans Buchenhagen, die tenlaste gelegd wordt deel uitgemaakt te hebben van een Russische spionnagegroep. Buchenhagen werd in April met 37 andere Westduitse zakenlieden gearresteerd bij het oprollen van hetgeen de Westduitse autoriteiten „de gevaarlijkste Russische spion nagegroep" in Duitsland sinds de tweede wereldoorlog hebben ge noemd. Hij is tot dusverre de enige, die in staat van beschuldiging gesteld is. Eind vorig jaar is mee gedeeld, dat de beschuldigingen tegen negen van de gearresteer den ingetrokken zijn, terwijl het onderzoek naar de gedragingen van 28 anderen nog niet afge sloten is. Buchenhagen vertelde bij de opening van het proces, dat hij als krijgsgevangene in Rusland VATICAANSTAD, 11 Jan. 7 Februari zal hier een plechtige H. Mis worden opgedragen voor Paus Pius IX, die 100 jaar gele den het Dogma van de Onbevlek te Ontvangenis afgekondigd heeft. De H. Mis zal worden opge dragen .in de kerk van St Lauren- tius, waar het stoffelijk overschot begraven ligt van de Paus, die op 7 Februari 1878 overleed. twee communistische vormings- scholen bezocht had. Hij zei een enthousiast student geweest te zijn, omdat hem „de werkelijke oorzaken van de oorlog" geleerd werden. Hij was tot het besluit gekomen te helpen om een nieuwe oorlog te voorkomen. „Maar nu wil ik niets meer met politiek te maken hebben", zei hij. Daarna verzocht hij, dat het proces achter 'gesloten deuren ge houden zou worden, omdat hij bang was voor de veiligheid van bloedverwanten, die nog in Oost- Duitsland wonen. Het hof willigde het verzoek in. Verwacht wordt dat het proces twee dagen zal duren. WASHINGTON, 11 Jan. President Eisenhower heeft van daag het Congres verzocht 14 amendementen aan te brengen in de anti-stakingswet van Taft en Hartley. Zo wil hij de bepaling opgenomen zien, dat een staking door de arbeiders bij een gehei me van regeringswege te houden stemming moet worden goedge keurd. Sommige amendementen zijn door de directies voorgesteld, andere door de vakverenigingen. De president spreekt als zijn overtuiging uit, dat de wet Taft- Hartley een stuk „gezonde wet geving" is. Zeven jaar ervaring hadden echter geleerd, dat en kele wijzigingen nodig waren om de wet nog beter aan haar doel te doen beantwoorden. (CaomaiJt by Bona Bar/eoa. Cojwnhagao)

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 5