Russische satellietstaten beschikken over 70 divisies Donaupont b voorziet in behoefte Nederlandse Capucijnen aan het IJzeren Gordijn Z iektekostenregelin gemeente-ambtenaren Koffiesrnokkel bij Aken neemt aanzienlijk af Wieriiigermeer's Kamerkoor gaf uitstekende uitvoering Ruim vijftig auto's tegelijk: Korte wachttijden, geen files meer Jeugdig organist beschadigde orgel De kolenproductie in Limburg lageb dan in 1952 uitvaart ned. gezant in finland De afgeroomde Belgische melk ft Klooster te Belra ingezegend onderhoud dulles-zaroebin Het Westen legt steeds meer nadruk op atoomwapens Kom maar kijken Markt en Beurs ?a^vn°ner n n28000 k«- rode kool f 6.009.00, aanvoer 7000 kg Groene kool f 7.10—13.00, aan voer 5000 kg. Witlof A2 f 3142; H2 f 2332; C2 f 1316, aanvoer 800 kg. In de maand December j.l. was het vervoer met de pontveren, over het Noordzeekanaal bij de Hembrug te Zaandam bedui dend drukker dan bij Velsen, Buitenhuizen en over het IJ te Amsterdam Tot nog toe kregen de ponten bij Velsen het meeste verkeer te verwerken. Procents- gewijs stonden de Hembrugveren echter reeds lange tijd aan de spits omdat men daar met drie ponten vaart tegen in Velsen vier. Het feit dat het vervoer via de Hembrugponten in December intensiever was dan waar ook, is zonder twijfel een gevolg van de omstandigheid, dat in de laatste maand van 1953 de grote Donaupont in de vaart kwam. Dit reusachtige overzetveer kan niet minder dan. ruim vijftig wagens per vaart overzetten. Het voorziet dan ook werkelijk in een dringende behoefte, ook en vooral voor de automobilisten uit de kop van Noordholland. Fries land en Groningen. De kortere wachttijden bij de Hembrug zijn er ongetwijfeld oorzaak van, dat velen, die eerst van Amsterdamse IJ-veren of van de ponten bij Velsen gebruik maakten, thans èen (vlugge) overtocht per Donaupont prefereren. De roem, die zich reeds snel over het ver voer met dit logge gevaarte ver breidde, zal er zonder twijfel oor zaak van zijn, dat het autoverkeer zaak van zijn. dat het autover voer via de Hembrug-ponten nog Lange files zoals zich die daar kortgeleden nog met tientallen auto's voordeden, komen thans practisch niet meer voor. Zodra de Donaupont voor de wal komt, is de rij wagens plotseling ver dwenen. De auto's, die daarna komen, worden opgevangen door eon van beide kleinere ponten, die, in tegenstelling tot de Donaupont. fietsers blijven ver voeren. De Donaupont zal naar het zich laat aanzien, echter niet meer dan hoogstens vier maal per uur een retourvaart kunnen maken. Toch wordt er al het mogelijke aan gedaan de tijd voor de wachtenden te bekorten. Dit ZAANDAM, 11 Januari De politie te Krommenie heeft ge arresteerde de 16-jarige organist A. J. uit Assendelft, die ervan verdacht wordt sinds September van het vorig jaar aan het door hem' bespeelde orgel van de R.K. kerk te Krommenie enige malen vernielingen te hebben aange bracht. Als motief voor zijn da den heeft de jongeman, die leer ling-orgelbouwer is, opgegeven, dat hij het aanschaffen van een nieuw orgel wilde bespoedigen. De opzet was, dat zijn patroon, die van de handelingen van de jongen volmaakt onkundig was de leverantie zou krijgen. Om te doen voorkomen alsof anderen uit baldadigheid de ver nielingen pleegden, had de jonge man ook enige malen muziek- en koorboekjes verscheurd. De schade aan het orgel beloopt enige honderden guldens. Buitenlandse onderscheidingen 's-GRAVENHAGE, 11 Jan. Bij Koninklijk Besluit is verlof verleend aan H. Nolet, burge meester der gemeenten Haren karspel en Warmenhuizen, tot het aannemen van de benoeming tot Ridder in de Orde van St. Gre- görius de Grote, van de Heilige Stoel. Ere-medaille voor M. Beyk Bij K.B. is aan M. Beijk, pen ningmeester van de afd. Sassen- heim van de Nederlandse Katho lieke Landarbeidersbond „St. Deus Dedit". de ere-medaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, toegekend. HEERLEN, 11 Jan. Blijkens heden gepubliceerde cijfers heeft de gezamenlijke kolenproductie van de Limburgse mijnen in het afgelopen jaar 12.296.645 ton be dragen. De totale productie in 1953 lag 235.655 ton lager dan die over 1952. Van de totale productie in 1953 kwam voor rekening van de Staatsmijnen rond 7 milliöen ton. De particuliere mijnen ver deelden het quantum als volgt: 4e Oranje Nassaumijnen bijna 2<4 millioen, Laura en Vereni- S'ig 1.366.600, Domaniale 515.555 on de Willem Sophie 401.000. HELSINKI, ll Jan. Donder- 14 Januari zal in de Oudé te Helsinki, de Finse hoofd rad, oen uitvaartdienst worden gehouden voor de Vrijdag j.l. Plotseling overleden Nederlandse gezant A. J. Th. van de Vlugt. e dienst zal worden bijgewoond President; Paasiviki en echt genote, kabinetsleden en het di- P'omatieke korps. ovo ™'Hdags zal het stoffelijk wschot naar Nederland wor- blijkt uit het feit, dat voor lopig voor proef twee kapi teins de pont besturen. De Donaupont heeft namelijk dub bele besturing: zowel voor als achter. Als de ene kapitein, de voorzijde voor zijn rekening neemt, kan de ander het aanleg gen bespoedigen door de achter zijde tegen de palen van de inloophaven te drukken. Voor de vlotte gang van zaken geeft zulks altijd even tijdwinst. Tenslotte de cijfers; Via de Hembrug-ponten werden ver leden jaar 1.370.490 auto's ver voerd. tegen 1.284.580 in 1952. Voor Velsen luiden deze cijfers: 1.464.543 tegen 1.338.381 In de maand December werden door de Hembrug-ponten totaal 104.920 auto's overgezet, door de ponten bij Velsen 102.434 wagens. Het zijn grote getallen, die ieder jaar weer hoger liggen omdat het wegverkeer steeds drukker wordt. De stijgende tendenz zal zich daarom blijven voortzetten, meer zal toenemen. TOCH KIEMVRIJ? BRUSSEL, 11 Jan. De „Gazet van Antwerpen" toont zich verontwaardigd over de uit lating in het orgaan van de Nederlandse Zuivelbond, volgens welke de in Nederland ingevoer de afgeroomde Belgische melk besmet zou kunnen zijn. Het blad schrijft, dat men in België wel eens het bewijs geleverd zou willen zien, dat de Belgische melk, die naar Nederland wordt uitgevoerd, niet kiemvrij zou zijn Bij de Nederlandse Zuivelbond, aldus het blad, moet men toch ook weten, dat er inzake de zui- velcontröle in België zeer veel is veranderd de laatste jaren. Wij hebben weliswaar nog een ach terstand in te halen, wat de be strijding der rundertuberculose betreft, doch deze wordt goed gemaakt door de zeer nauwkeu rige behandeling van de melk en de controle hierop in de zui velfabrieken. Het minste, wat men bij de commentaar van de Zuivelbond kan opmerken is wel, zo besluit de Gazet van Antwerpen, dat deze ongepast en overdreven is. Het Wieringermeer's Kamer koor o.l.v. Nico Beemster, dat gisteravond een uitstekende uitvoering gaf in Middenmeer. BEBRA (K.N.P.). Zondag morgen is het eerste klooster van de „Vesting voor God", welke op initiatief van de stich ter en leider van de Oost-Pries terhulp pater Werenfried van Straat'en langs het gehele IJze ren Gordijn zal worden opge trokken, te Bebra door de hulp bisschop van Luik, Mgr. W. van Zuylen. plechtig ingezegend. De plechtigheid werd bijgewoond door de provinciaal der Neder landse Capucijnen, pater Dr Cle- mentinus en door de vicaris-ge neraal van het bisdom Luik. Het nieuwe klooster wordt uitslui tend bewoond door Nederlandse Capucijnen, die zonder uitzonde ring de Duitse taal uitstekend beheersen en bovendien vloeiend Russisch en Pools spreken. Over ste van het klooster is pater Quirinus uit Gelderland. Zoals men weet is de „Vesting voor God" een initiatief om langs bet IJzeren Gordijn een linie van kloosters te bouwen, om zo doende een uitvalspoort te maken voor de geloofsverkondiging in de tijd, dat het IJzeren Gordijn zal vallen. Het klooster te Bebra is het eerste van de zeven kloos ters, die men in 1954 gereed hoopt te krijgen. In tegenstelling met wat het woord „vesting zou doen vermoeden, is het nieuwe gebouw geen betonbun- ker of een middeleeuwse burcht, maar een hypermodern klooster, misschien wel het modernste ter wereld. Met opzet werd het gebouwd in Bebra, waarlangs op slechts enkele kilometers afstand, de zo- negrens tussen Oost en West loopt. Reeds nu zijn de Neder landse Capucijnen met hun brui ne habijt en blote voeten een be kende verschijning in de stad. Door Bebra loopt de grote spoor weg Hamburg-Miinchen en bo vendien nog het zeer spaarzame verkeer tussen de Oost en West zone. Zoals vele steden langs het IJzeren Gordijn verloor ook Bebra door de grenssluiting zijn achterland, 't aangrenzende Thü- ringen. De stad Bebra, die 75000 inwoners telt, van wie er 7000 direct of indirect bij de Spoor wegen werken, heeft minder dan 2000 Katholieken. Toch bouwde pater Weren fried van Straaten juist hier een van de steunpunten van de „Ves ting voor God", teneinde hier door de diaspora-Katholieken moed te geven en vooral de hard werkende priesters enigszins te ontlasten. Om deze reden zijn de monniken van het nieuwe klooster op volle kracht „gemo biliseerd". De „Vesting voor God" te Bebra, die bestaat uit een kloos ter, een kerk en een aangebouw de pastorie, herbergt in het sousterain een grote garage, be stemd voor de de volkswagens, die de paters voor hun veelzij dige arbeid buiten het klooster ten dienste staan. Niet minder dan 18 parochies zullen van het klooster uit bediend worden, ter wijl de paters bovendien assis tentie zullen verlenen in geval van ziekte. Het klooster heeft 18 cellen, een bibliotheek, een refter en een hospitium, waar vluchtelin gen en reizigers een tijdelijk on derdak kunnen vinden. WASHINGTON, 11 Jan. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken John Foster Dul les, en de Sowjet-ambassadeur, Georgi Zaroebin, hebben Maan dag gedurende minder dan een half uur gesproken over presi dent Eisenhowers voorstel voor een „atoombank". Na het onderhoud deelde een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken mede, dat er geen definitieve besluiten waren genomen en dat Dulles en Zaroebin opnieuw een bespreking MIDDENMEER Gisteravond vond in Hotel Smit te Midden- meer een uitvoering plaats door het Wieringermeer's Kamerkoor onder leiding van de heer Nico Beemster, terwijl verder nog me dewerking werd verleend door mej. Vera Groot, de heer Ignace Verkerk, hobo en de heer Frans Kaag, piano. In zijn welkomstwoord sprak de heer P. Batelaan over de ver scheidenheid van de te zingen nummers, mede in verband met de verscheidenheid van belang stellenden. Tevens gaf hij bericht van ver hindering van de Burgemeester van Wieringermeer. Spr. onder streepte, dat de burgemeester dit concert wel degelijk zeer belang rijk had gevonden doch werkelijk niet aanwezig kon zijn. Het concert werd geopend door Mej. Vera Groot en de heer Frans Kaag, die een sonate van Mozart speelden. Het allegro werd keurig gelijk en in een fris tempo uit gevoerd, doch gelukkig werd het niet tè rhythmisch vertolkt. De juiste verhouding tussen melodie en ondersteunende accoorden kwam vooral in het 2e deel fraai naar voren. Beide executanten gaven, niet in het minst in het laatste deel, blijk van goede tech niek en een gezonde muzikaliteit. Hierna speelden zij nog de sonate in C van Ludwig van Beethoven. Dit werk werd eveneens uitmun tend vertolkt. Hierna volgde het eerste optreden op deze avond van het Wieringermeer's Kamer koor onder leiding van Nico Beemster. „II bianco" van J. Ar- cadelt werd zeer stemmig ver tolkt. „Wohl auf, ihr Liebe Gaste' en geestig gezongen. Bij dit num mer vooral merkten wij sterk contact tussen dirigent en koor. Zijn indicaties werden goed ge realiseerd. Het Nederlandse lied „Komt onder het dichte lover", zullen hebben voor het vertrek van G. Oostelijk werd zeer zuiver van de eerste naa-r de conferentie gezongen, van Berlijn. Hierin konden we overduide lijk de goed afgewogen koor klank waarnemen. Het program ma werd voortgezet door Ignace Verkerk, hobo, begeleid door de heer Frans Kaag, in de sonate in G. gr. terts van J. B. Loeillet. De hoboist speelde met een ge voelig timbre en er bestond een loffelijk samengaan en elkaar aanvullen tussen hoboist en be geleider. Beiden werden met en thousiast applaus bedankt. Hier na trad wederom het Kamerkoor op met een tweetal werken. Voor al het „O la o che bon ego" van Orlando di Lasso klonk zeer verzorgd. De invitatie kwam prachtig tot zijn recht. De beide pianisten die voor de pauze zich nogmaals lieten horen, deden dat wederom met groot succes. Na de pauze trad voor de 2e maal de hoboist Verkerk op met zijn begeleider, in het duet voor hobo en piano in C kleine terts van G. Handel. 'Dit werk bezit zeer sterke passages. Jammer dat aan het einde de verstandhou ding tussen de uitvoerenden niet zo goed was. Naderhand bleek ons dat de pianist de partituur veel te laat in zijn bezit had ge kregen, zodat een goed samen spelen zeer moeilijk was geweest. Het Kamer-koor vertolkte verder drie bekende liederen. Deze lie deren werden zeer intiem en ge voelig uitgevoerd. Vooral zeer mooie pianissimo's vielen ons op. Van Alexandro Scarlatti vertolk ten zij nog het moeilijk „Excul- tate". Dit werd enerverend ge zongen, prachtig van tempo, ac curaat ingezet, goed gearticu leerd. De pianisten lieten zich ten- slotte horen in twee Hongaarse componist onbekend, werd puntig £anseP ,vaiï Bralims. Het HAARLEM, 11 Januari plannen om in Noord-Holland (uitgezonderd Amsterdam) een ziektekostenregeling ten behoeve van ambtenaren in gemeente dienst tot stand te brengen, ver keren in een zover gevorderd stadium, dat deze regeling waar schijnlijk met ingang van 1 Maart in werking zal kunnen treden. Voorlopig is de regeling geldig voor de gemeenten Haarlem, Me- demblik. Krommenie en Callants- oog. De reden van het samengaan van deze gemeenten ligt in het feit, dat voor een spoedige af wikkeling van de procedure het gewenst is, dat zij slechts door enkele gemeenten wordt aange gaan. Andere gemeenten (vijftig heb ben reeds medegedeeld, dat zij zullen toetreden) volgen later. Dejaren. Deadministratie zal gevestigd wor den ter gemeentesecretarie te Haarlem. Deze zal het nodige personeel ter beschikking stellen. De naam van het nieuwe instituut zal zijn „Instituut ziektekosten verzekering ambtenaren ten be hoeve van het personeel in dienst van gemeenten in Noord-Hol land". Volgens het voorstel zullen de gemeentebesturen twee procent en ook de individuele deelnemers twee procent bijdragen. Het deel nemerschap geeft recht op gel delijke uitkeringen ten behoeve van deelnemers en hun gezinnen van percentages der kosten voor genees- en heelkundige behande ling, tandheelkundige, chirur gische, specialistische en verlos kundige hulp. De percentages zullen worden vastgesteld in ver houding met het aantal diénst- dén .gevlogen, waar de begrafe- w: ^o-vu/gcn, w aai vtc ucgiaic- j^daterdag a.s. in Tongeren bij w Ml plaatsvinden. koor besloot het prpgramma met het Kyrie uit de Missa Brevis van G. P. da Palestrina. Het klonk zeer zuiver, we hoorden mooie zachte doch duidelijke in zetten. Het tempo liep aanvanke lijk niet naar onze smaak, de di rigent voerde het later even op. Hierna hoorden we „Hodie Chris tus natus est" van J. P. Swee- linck. Dit had duidelijk een fris tempo. Het echo-effect dat goed werd uitgevoerd had in een be ter accomoderende ruimte waar schijnlijk beter voldaan. De heer P. Batelaan besloot het concert met dank te brengen aan de diverse solisten en het koor en tevens aan de aanwezi gen voor hun belangstelling. Mej. Vera Groot moest een lange reis ondernemen om de bloemen in ontvangst te nemen, doch de schoonheid daarvan vergoedde dit ruimschoots. De heer Bate laan sprak bovendien nog te recht een propaganda-woordje voor dit Kamerkoor, dat volgens spr. voor uitbreiding vatbaar is. Tenslotte moeten wij nog ver melden, dat de heer Smit, eige naar van het hotel, zo welwillend was geweest indien de heer Beemster niet uit zou komen, vanwege een geringe belangstel ling, dit door het halveren van de zaalhuur te vergoeden. Tot slot zouden wij, in verband met de eventuele uitbreiding van het koor willén wijzen op het nogal zwakke volume van de he ren, vooral de bassen. Vooral in (Ingezonden) Mijnheer de redacteur, Naar aanleiding van het in gezonden stuk, onder bovenstaand hoofd in Uw blad van 7 dezer, verzoek ik U beleefd plaats voor het volgende: Het schrijven van de voorzitter van de Coöp. Zuurkoolfabriek „Nieuw Leven" is wel handig en de uitnodiging erg vriendelijk, maar het zegt niets. Het gaat er om, of de door de Coöp. gepu bliceerde cijfers een juist beeld geven aan de lezers. Er werd vermeld: „per 1 De cember verwerkt 2297980 kg. (230 wagons) witte kool en er zijn afgezet 9938 vaten zuurkool van 50 1". Aan de hand van de prac- tijk zit er volgens de berekening, die ik opstelde, een verschil van ongeveer 9302 vaten zuurkool van 50 1 of ongeveer 85 wagons witte kool. Als mijn berekening fout is, laat de voorzitter dan aan de lezers vertellen, waar de fout in mijn berekening zit. Als mijn berekening juist is, laat de voorzitter dan aan de lezers vertellen, welke de factor is, waardoor het verschil ontstaan is. Het is helemaal niet nodig, dat mij daarvoor inzage van de boeken gegeven wordt. Het ligt niet in mijn voorne men nog meer hierover te schrij ven en ik - zie met belangstelling het bericht van de voorzitter aan de lezers tegemoet. U, mijnheer de redacteur, dan kend voor de verleende plaats ruimte, tekent Hoogachtend, Een opmerker, die wat van zuurkoolinmaak afweet. (Naam en adres van inzen der zijn de redactie bekend). SLAPEND IN EEN BLOEMBAK 's-GRAVENHAGE, 11 Jan. Wegens landloperij heeft de Haagse politie de 56-jarige pla teelbakker A. van V. aangehou den. Van V. werd in de nacht aangetroffen in een bloembak aan het Korte Voorhout in de nabijheid van de Provinciale Griffie. Hij zal voor de Officier van Justitie worden geleid. Nederland betuigt deelneming De minister van Verkeer en Waterstaat, mr J. Algera, heeft aan de minister van Verkeer en Burgerluchtvaart van Gr. Brit- tannië, de heer Alan Lennox Boyd, een telegram gezonden, waarin hij zijn deelneming be tuigt met de ramp, die een „Co- met" van de „British Overseas Airways Corporation" Zondag j.l. heeft getroffen. Gevecht tegen de dood in kolkende zee De politie in Saga heeft mee gedeeld, dat een 32-jarige Japan ner, na acht uur lang door een TWEE COMPONISTEN OVERLEDEN Zondagmiddag is te Uberlingen aan het Meer van Constanz de Weense operettecomponist Fred Raymond overleden. Hij werd in 1900 geboren en verwierf als jong componist wereldvermaardheid met zijn lied „Ich hab mein Herz in Heidelberg verloren". Op 83- jarige leeftijd overleed Maandag in Bad Ischl de Weense compo nist Oskar Straus, wiens bekend ste werk de operette „Ein Wal- zeltraum" was. Hij schreef o.a. ook de operette „De chocoladen soldaat" en verschillende opera's van het lichte genre w.o. „Co- lombine". Straus, die geen familie was van Johann Strauss, diri geerde van 1895 tot 1902 theater orkesten te Bratislava, Teplitz, Mainz en Berlijn, kreeg in 1938 het Franse staatsburgerschap en werd later Amerikaan. Hij woon de vele jaren in New York en schreef de muziek voor tal van films. Zijn enige zoon Leo en zijn schoondochter werden in 1943 door de Nazi's naar het concen tratiekamp Theresienstadt over gebracht, vanwaar zij nimmer te rugkeerden. dit opzicht^zou het koor nog veel kolkende zee te hebben gezwom- meK) vejjjg aan jan<3 js gekomen. De kleine vissersboot waarin hij zich had bevonden was bij het eiland Kyoetsjie omgeslagen. Aangenomen wordt, dat de overige vijf leden van de beman ning zijn verdronken. PARIJS, 11 Jan. Gen. Alfred Gruenther, de geallieerde opper bevelhebber in Europa, heeft vandaag verklaard, dat „indien wij niet de Duitse troepen krijgen ter versterking van het centraal Europese gebied, dit ons meer moeilijkheden zal geven, dan waar over mr. Dulles sprak". Hij doelde hiermee op de ver klaring van de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken onlangs op een vergadering van de NAVO-raad in Parijs, dat in dien de E.D.G. niet tot stand kwam, de V.S. verplicht zouden zijn tot een uiterst lastige her ziening van hun defensiepolitiek. Gruenther gaf zijn commentaar tijdens een lunch met bij SHAPE geaccrediteerde correspondenten. De generaal wees er op, dat de Russische satellietstaten over 70 divisies beschikken, welke divi sies nu ongeveer effectief begin nen te worden. Vandaar dat het nodig zal zijn de Duitse troepen zo spoedig mogelijk te hebben als tegenwicht voor de groter wor dende strijdmacht aan de andere kant van 'het ijzeren gordijn. De generaal maakte nog de volgende opmerkingen: 1. De belangrijkste ontwikke ling wat het machtsevenwicht in Europa betreft is in de laatste paar jaar geweest de opbouw van de Amerikaanse strategische luchtmacht, welke in Engeland en Frans Marokko gestationneerd is. 2. „De B-47 kan zo snel en hoog vliegen, dat het een gewel dig karwei is om hem te onder scheppen en dat op het ogenblik Rusland niet over een antwoord beschikt". 3. De actieve NAVO-landstrijd- krachten zullen weinig of niets toenemen met uitzondering van de eventuele aanvulling van de 'Duitse strijdkrachten. De lucht macht en de reserves van de landstrijdkrachten zullen uitge breid worden. 4. „De V.S. zijn niet van plan op dit ogenblik hun verplichtin gen in Europa te verminderen" en „indien de regering dit voor nemen had. dan zouden wij daar van op de hoogte zijn" Gruenther zei niet te weten, welke vormen de Amerikaanse defensiepolitiek zou krijgen, in dien het E.D.G.-verdrag niet be krachtigd werd. Hij zei in ant woord op een vraag: „Wij bestu deren geen enkel alternatief voor de E.D.G. De generaal vertelde de 100 correspondenten en de officieren van SHAPE, dat het de. strategie van de NAVO op het ogenblik is een voldoende strijdmacht in W - Europa in opbouw te hebben om de Sovjets te dwingen hun sterk te te concentreren en hen daar door in geval van een aanval voor atoomwapens kwetsbaar te maken. Het Westen beschikt nu over vliegtuigen, welke geschikt zijn om op korte en lange afstand met atoomwapens op agressie te ant woorden. Hij voegde hieraan toe, dat op de lijst van atoomwapens ook artillerie en bestuurbare pro jectielen voorkomen. De generaal was van mening, dat indien er nu een oorlog uit brak, atoomwapens gebruikt zou den worden. Hij zag dit anders dan het feit, dat men in de twee de wereldoorlog niet overgegaan is tot de chemische oorlogvoering. kunnen hebben. De sopranen wa ren uitmuntend. Jammer dat dit concert zo bitter weinig belang stelling heeft ondervonden. Wij hopen dat een volgend concert ook een volle zaal zal trekken, die het o.i. volkomen verdient. G.v.d.I. Burgerlijke Staud ALKMAAR. Geboren: Wil liam z. v. W. Loos en A. Paul; IJvonne, d. v. J. Nuchter en T. de Boer; Nicola J. M., d. v. A. J. Bloedjes en W. M. Stolte; Ma ria C. D„ d. v. L. M. van Wes terhoven en J. de Jong. Dr. Ir. W. J. H. Harmsen overleden Te 's Gravenhage is gisteren op 68-jarige leeftijd onverwacht overleden dr ir W. J. H. Harm sen, oud-directeur-generaal van de Rijkswaterstaat. De Akense douane heeft in '53 in haar rayon langs de Neder lands-Duitse en Belgisch- Duitse grens in totaal 43 ton koffie in beslag genomen tegen 74 ton koffie in 1952. Deze achteruitgang van de smokkel is vooral te danken aan het feit. dat in Augustus 1953 de Duitse belasting op koffie zozeer werd verlaagd, dat de smokke laars daarna in plaats van 5 d.m. nog slechts 3 d.m. konden ver dienen op een pond koffie. Ook de hoeveelheid bij Aken in be slag genomen sigaretten daalde in 1953 aanzienlijk. Zij bedroeg nl. 267,000 stuks tegenover bijna 100.000 meer in 1952. Het aantal aanhoudingen van smokkelaars bedroeg in 1953 bij Aken 5700 tegenover 8000 in 1952. Ongeveer 3300 smokkelaars werden verle den jaar in Aken samen tot 306 jaar gevangenisstraf en 1.300.000 mark boete veroordeeld. Voor de verlaging van de kof- fiebelasting in Augustus 1953 nam de Duitse douane bij Aken per maand gemiddeld 5000 kg koffie in beslag, daarna gemiddeld nog slechts 1000 kg. December 1953 leverde hier met 750 kg de klein ste buit op voor de douane sinds het eind van de oorlog. (In Dec. 1952 werd bij Aken 8450 kg het hoogste kwantum sinds de oorlog in beslag genomen.) ALKMAAR en OMSTREKEN, 11 Jan. 1954. Bevelanders 7.50 —10.50; witlof A 29—39, B 15— 29; rode kool 78.50; savoye kool 67; groene kool 7—8; spruit- kool A- 2038, B 1520; boere- kool 513; andijvie 1240; rode bieten 56.50; winterpeen 5—6; waspeen 1022; uien 27; prei 89; selderie 24; peterselie 3.50; knolselderie 4-8.50; cox orange peppin K 2036; precent van Holland 2030; goudreinette 2032; zoete kroon 24; jonathan K 2026; gieser wildeman 2032 St. Remy 2024; winterlouwtje 919; winterjan 2030. NRD. SCHARWOUDE, 11 Jan. 7500 kg. uien 9.7010.10; grote 7.307.60; drielingen 9.00; 5000 kg. rode kool (a) 7—8.50; 3200 kg. groene kool 9.50—11.00; 44.000 kg. deense witte 5.50; Doorgedraaid: 6000 kg. deense witte. LANGEDIJK, 11 Jan. 7000 kg uien 10.20-10.60; grove uien 7.808.10; 5500 kg rode kool 78.50; 2300 kg groene kool 710.20; 5000 kg gele kool A 6.5o O 6.50; 24.500 kg witte kool 5.50 5.70; 35o kg witlof B 3742. OBDAM, 11 Jan. 30.000 kg uien 9.7010.70; grove 8,20— 8.90; driel. 8.30; nep 26.60—27.00; 25.000 kg peen C 5,10; D 5,20; 3000 kg bieten A 5.20; B 4.50; 400 kg witlof: le 32; 2e 2630; 3e 20; 1200 kg spruiten 1516. BLOKKER, 11 Jan. Rode kool 4.807; waspeen 5.706; spruitkool 15—30; boerenkool 9—14; groene kool 711; witlof 1434; prei 4.808; knolbieten 5; gare bieten 510; Bramley Seedling 1014; Goudreinetten 1431; Winterjan 1129; St. Re my 1727; Gieser Wildeman 11—38. ZWAAG, il Jan., Aardappe len 11,60; gare biet 6—12; uien I,209,50; bieten 8; prei 812; gele bewaarkool 6,50—8,50; groene kool 68.60; rode kool 69,20; spruitkool 1530; witlof 10—37; breekpeen 6—7,50; bospeen 13-15 andijvie 1546; bloemkool 29; Ellington Pippin 42; Cox Orange Pippin 45'98; Golden Delitions 3162; Goudreinetten 2547; Jo nathan 3462; Laxton Superbe 1849; Pres van Engeland 4152 Zucalmaglio Reinet 45; Beurré Alex. Lucas 12—45; Beurré du Randeau 32; Conference 18—63; Doyenne du Cornice 5682- Em d'Heyst 12—32; Gieser Wildeman, 23—37; Legipont 17—28; Pres. Loutreuil 43; Provisiepeer 19-24- St. Remy 23—25: Soldat Labou- reur 17—23; William Duchess 2428; Winterjan 1828. AVENHORN, 9 Jan. 1954. 1100 kg spruitkool 15—25; 3000 kg rode kool 68.50; 3000 kg gele kool 6.509.10; 2000 kg groene kool 7.609.20; 60.000 kg uien: grove 7.308.50, gewone 9.00 II.20, driel 7.90—10.10, nep 20.00 —25.00; 16.000 kg ronde bieten I 56; II 45; 39.000 kg peen II 5; III 5.20—6.60, IV 5.50—6.30. AMSTERDAM, 11 Jan. Bin nenlandse granen (boerennoterin- gen). Rode tarwe 27.00, witte tarwe 26.75, rogge 21.0021,50, 5?mergerst 23.00, winter-gerst 7n'n2' groene erwten 40 00—48.00, bruine bonen 80.00— 95.00. paadebonen 29.0031 00 duivebonen 40.00—43.00, karwii- zaad 76.0084.00, biauw maan zaad 125.00130.00, geel mosterd zaad 60.0065.00. Alles per 100 kg MEDEMBLIK. 9 Jan. Ronde bieten A f 5.90—6.10; B doorge draaid; aanvoer 6000 kg. Breek- FkoiÏ1 i .6-00, aanvoer 4500 kg. Uien, midd. f 10.20— 11.20; idem, grof f 8.40—8.90, BEEMSTER, 11 Jan Aard appelen: Bevelanders, middel f 13.50. Witlof f 18—46. Rode kool f 6—10. Witte kool f 5. Groene kool 7—12. Spruitkool 1535. Boerekool f 59. Sla f 5 6. Andijvie f 1036. Rode bie ten f 46. Gare bieten f 813. Winterpeen III f 5—7.50. Was peen f 10—27. Uien: middel 4.60—9.80. Prei f 8—12. Appels: Goudreinette f 13—36. Jonathan 16—48. Laxton Superbe 719. Present van Engeland f 1044. Zoete Campagner f 1325. Pe ren: Comtesse de Paris f 1136. Conférence f 1526. Gieser Wil deman f 1029. Winterjan f 12 —32. WARMENHUIZEN, 12 Januari. 3000 kg uien 1010.50, grove 8, drielingen 7.307.50; 49000 kg rode kool 77.80; 17000 kg witte kool 5.50—5.60. HEM. 11 Jan. Groene kool f 78.40. Spruiten f 1521. Prei f 11. Rode kool 7.30 Boerekool f 7. Witlof f 1729. Uien: middel f 6.90—8.60, grof f 6.70—7.40. drieling f 8, nep f 1721 Rode uien f 11. St. Remv f 19. Bram ley Seadl f 6—13. Winterjan f 7 20. G. Wildeman f 28. Winter- louw f 1718. Zoete Champagne f 24.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 7