schat 1 In totaal zijn te Bandoeng 9 Nederlanders gearresteerd Baron v. H. in hoger beroep Arbeidseontraetanten vallen onder pensioenwet Thans vier jaar geëist in telefoontruc-zaak Koffertje met geld raakte spoorloos Geen reclameborden in een weiland? Gottfried Eder is gered i j Buitenlandse notities Geruchten rond befaamde „kolonel Schmidt" Wegens aanrijding van meisje 188.000 schadevergoeding De millioeneii van Pieter Teyler Vijftig getuigen uit Noord en Zuid 1 Politie voor een raadsel Uitbreiding cumulatie- bepalingen krijgt kort leven On deugende Taks Korrelt ies Woensdag 13 Januari 1954 Pagina 5 ELKE SIGARET EN MAAND ARDEN. E. B. was rember van Hoorn naar d gereisd. Eenmaal in l voelde hij behoefte ak te plegen. Nadat hij •nstateerd had, dat de niet aanwezig waren, ;h toegang tot het huis via een keukenraam- >uit van deze inbraak ehter slechts zes siga- de behandeling van voor de Meervoudige Alkmaar, die gister- ilaats vond, bleek, dat eroordeling van 2 jaar aanden achter de rug van hem een gedeelte gescholden, onder voor at hij zich in een in- zou laten opnemen, in het stucadoorsvak ;n opgeleid, eenmaal in deze inrich- :er in een matrassen- ;eplaatst. Na enkele was hij ontvlucht en lor het land, zich in dend met kleine dief je inbraak in Pur- rerd hem echter nood- Officier eiste tegen landen met aftrek. Mr ijs, de raadsman van wees echter op de omstandigheden, waar tot nu toe had geleefd et milieu waaruit hij cwam. Hij geloofde dat renge straf rancune-ge- j verdachte zou kunnen ;taan en verzocht het de nodige clementie, over veertien dagen. is enthousiasme ior ons land rrthousiasme van de ournalist Bugallal voor dat werd gewekt n bezoek aan ons land nheid van de negende e Spelen, is in de loop niet verminderd. Dit lelijk uit de lezing, die dagen geleden in de s scheepvaartclub te a heeft gehouden en getiteld: „Nederlandse Hierin vatte hij de indrukken samen, opdeed naar aanleiding eéreis van La Coruna sterdam, het Neder- ndschap, de steden- ige merkwaardigheden oofdstad, de typische en eethuisjes, de t in Alkmaar.... ker werd luide toege- aan het einde van de )r het talrijke, uitge- liek gecomplimenteerd. sctor Zaanlands um naar India \M, 12 Jan. De van het Zaanlands Zaandam, dr K. de t Zaandijk, die tevens ent is in de middel- alen aan de Leidse it, zal na afloop van e cursus met subsidie lederlandse organisatie iver wetenschappelijk een reis van tien maken naar India en Dr De Vreese zal daar Indo-Arische als de ie taal nader bestude- iderzoek instellen naar ten van oud-Indische ander wetenschappe- verrichten. al kegelcoucours ri Alkmaar paarse Kegelbond heeft gedurende de feesten miheid van de viering aar 700 jaar stad, een kegelconcours te hou- veertien dagen zal du- dit concours is tevens een invitatie-bonden en het geheel wordt met een feestelijke :ing en een soiree in van 't Wapen van irktberiehten ;NHUIZEN Aanvoer lien 9.10, grove 7.30 ingen 6.50, nep 18.80; :1e kool 6.50; 68.000 kg 7—7.60; 17.000 kg wit- iO. )RN, 12 Jan. 6000 kg 6—9.20; 43.000 kg. uien -8.90; gewone 8.709.50 -8.70; nep 22—25; 14.00 II 5.00; III 5.50—6.70; 80. i len, wat er allemaal iebeldinges," zei hij. i laten zakken met e hertog vrolijk uit. e simpel mijn plan t het goed en dwin- spelonk binnen te i op de beweegbare ie knop en de post- veg„Een fraai smalend uit. „Als jullie hem van die ie die bodem weer spelonk natuurlijk een ongeluk zoeken, het ware van de TWEE OPINIE- ONDERZOEKINGEN LI et grote probleem van de na- oorlogse West-Europese po litiek is de vraag, op welke wijze Duitsland in de Westerse defen sie-organisatie in te schakelen. Men is het er over de gehele linie ook in Frankrijk over eens Duitse strijdkrachten te be nutten. De moeilijkheid is alleen, op welke wijze en in welke vorm dit doel te verwezenlijken, zodat alle partijen met het resultaat accoord kunnen gaan. Er bestaat op dit gevoelige punt een grote tegenstelling tussen Frankrijk en Duitsland. De Franse politici zijn gekant tegen de E.D.G., omdat zij een te sterke invloed van de Duitsers vrezen. Daarom ook wordt met de ratificatie van de Europese Defensie Gemeenschap getreuzeld en heeft Parijs, laat stelijk nog op de Bermuda-con ferentie en ter gelegenheid van de N.A.V.O.-zitting, op sterke waarborgen aangedrongen, om een eventueel Duits overwicht tegen te gaan. Trowel in de West-Duitse Bonds- republiek, als in Frankrijk zijn opinie-onderzoekingen ge houden, om na te gaan, hoe over de E.D.G. wordt gedacht. Het Duitse onderzoek vond plaats in het begin en het midden van het vorige jaar, terwijl ook reeds peilingen naar de meningen wa ren gedaan in 1950 en 1952. Het Franse onderzoek geschiedde in December j.l. Afgezien van de bezwaren, die aan elk opinie onderzoek zijn verbonden, omdat het bijkans een onmogelijkheid is een objectief beeld te verkrij gen, is het toch van belang het cijfermateriaal met elkaar te vergelijken. Temeer, omdat er een geringe aanwijzing bestaat, dat de denkbeelden van de Franse politieke leiders niet steeds in overeenstemming zijn met het oordeel van de Franse burgers. In 1950 waren 38 van de ondervraagden in Duitsland vóór het deelnemen van Duitse troepen in een West-Europees leger; 46 stemde tegen; 16 had geen mening. Een jaar later waren deze percentages resp. 44, 36 en 20; in October 1953 resp. 46, 33 en 21. De tegenstanders van Duitse deelneming hebben terrein verloren. Wil dit nu zeg gen, dat de oude militairistische geest opnieuw opgang maakt? Het beste antwoord is gelegen in de meningen die over het „recht tot dienstweigeren in ge val van oorlog" werden gegeven. In 1951 sprak 49 er zich in stemmend over uit, wanneer iemand dienst zou weigeren, 30 keurde een dergelijke houding af. 16 bleek besluiteloos en 5 had geen oordeel. Van de,, officieren uit de -laatste oorlog stemden 28 voor en 47 te gen. Niet minder dan 77 ver wierp ten strengste de opvatting de verloren Duitse gebieden in het Oosten door middel van een oorlog terug te winnen. Slechts 12 was vóór en 11 had geen mening. Deze uitslagen manen tot grote voorzichtigheid, om te beweren, dat de Duitsers van na 1945 met een militaire geest zijn behept. Veel eerder ziet men de Duitse herbewapening als een noodzakelijk kwaad. Uit de antwoorden van het Franse onderzoek blijkt, dat de meeste Fransen van oordeel zijn, dat een herbewapening van Duitsland voordelig is voor Frankrijk, maar men verbindt hieraan de wens, dat de Franse overzeese gebiedsdelen aan de E.D.G. worden gekoppeld en dat de toekomstige politieke vorm geving van West-Europa meer een beperkt soort van gemeen schap of een losse statenbond moet zijn dan een federatie. Klaarblijkelijk komt hier de angst voor Duitse suprematie in een federatief verband om de hoek zien. Het behoeft nog zo zeer geen vrees te zijn voor de Duitse militaire mankracht dan wel voor de Duitse expansie op economisch en staatkundig ter rein, die beide volgens de Fran sen een rol zouden spelen. Ruim 53 acht de Duitse herbewape ning een voordeel, 29 is het tegendeel toegedaan en 18 heeft geen mening. Slechts 33 geeft de voorkeur aan een poli tieke samensmelting met andere West-Europese landen. Voor het behoud van de souvereiniteit pleit 77 Het zou onverant woordelijk zijn, op grond van deze cijfers concrete .conclusies te trekken. De uitslagen geven slechts een zeer vaag beeld. Er valt alleen uit te leren, hoe las tig een oplossing op de duur zal zijn om de controverse tussen Fransen en Duitsers uit de we reld te helpen. De tijd zal als heelmeester moeten optreden. Dezelfde factor tijd, die ander zijds op spoed aandringt. «fc DJAKARTA, 12 Jan. In Bandung is opnieuw een Nederlander gearresteerd, waardoor het totaal aantal in Bandung gearresteerde Nederlanders op 9 is gebracht. Voorts is een Indonesische staats burger van Nederlandse afkomst aangehouden. De arrestatie ge schiedde Zondagavond, aldus bericht de correspondent van P.I. Aneta te Bandung. De minister van Buitenlandse Zaken, de heer Sunarjo, heeft aan de pers verklaard, dat de ar restaties op een willekeurig ogen blik zijn gesohied. Hij noemde het toevallig, dat de meeste arrestan ten Nederlandse staatsburgers zijn. Ook andere buitenlanders, zoals Arabieren en Chinezen, zijn gearresteerd, aldus de minister. Politie-autoriteiten in Noord- Sumatra hebben aan P.I.-Aneta medegedeeld, dat er in Noord- Sumatra geen enkele Nederlan der is gearresteerd, behalve de heer Mollema, die 20 December in Belawan van de „Oranje" is gehaald en de volgende dag naar Djakarta is overgebracht. Inmiddels meldt het blad „Bin- tang Timur", dat „1400 Neder landse agenten-ordeverstoorders zullen worden opgeruimd". In kringen, die speciaal belast zijn met het verrichten van de arres taties vernam het blad, dat men teleurgesteld is over het uitlek ken van het plan tot het verrich ten van de arrestaties, waardoor 1400 agenten werden gewaar schuwd. Volgens door het blad aangehaalde kringen was de ge arresteerde Schmidt een tot ko lonel gepromoveerde kapitein. Dit was men te weten gekomen uit de correspondentie van Schmidt met de organisatie Pro Patria in Nederland, aldus „Bin- tang Timur". In een brief, die onderschept is, werd gezegd, dat Pro Patria volledig instemde met de vqortgezette activiteiten van Schmidt om de orde te verstoren en de regering van de republiek Indonesië omver te werpen. „Bin- tang Timur" zegt, dat Schmidt daarnaast fungeerde als coördi nator in Indonesië en contacten onderhield met de Commissie ter behartiging van de belangen van Nederlanders in Indonesië (waar van 3 bestuursleden zich onder de in Bandung gearresteerden be vinden. Sohmidt had volgens het blad verder ook de doelstelling van de organisatie van Neder lands Indische guerillastrijders veranderd van „verzet tegen de Japanse bezettingstroepen" in „verzet tegen de republiek Indo nesië". Grote belangstelling voor kampioenschap tweede klasse klein 38/2 Voor het kampioenschap van Nederland klein biljart kader 38/2 waarvan de finale gespeeld wordt van 25 tot en met 28 Fe bruari a.s. te Uitgeest, zijn bij de K.N.B.B. niet minder dan 87 in schrijvingen binnengekomen. Er zijn nu16 groepen gevormd voor het spelen van voorwedstrijden, die op 11 Februari a.s. beëindigd moeten zijn. Horn leidt ItaliëEavpte De wedstrijd Italië-Egypte, de tweede en laatste wedstrijd tus sen beide landen in de voorronde van het tournooi om het wereld kampioenschap, zal op 24 Januari te Milaan worden gespeeld en door de Nederlandse scheidsrech ter L. Horn (Bentveld) worden geleid. Horn zal door zijn collega's K. Schipper (Groningen) en J. Bronkhorst (Velp) als grensrech ters worden geassisteerd. NEGEN SLACHTOFFERS VAN AMOKMAKER Zelf neergeschoten DJAKARTA, 12 Jan. Een werloze uit Kutoardjo, die naar Semarang was gekomen om werk te zoeken, maakte Zondagnacht op de ontwakende Pasar Peteron- gang in Semarang amok. 9 perso nen werden hiervan het slacht offer. Een der slachtoffers is in middels overleden. De amok- maker zelf werd door de politie doodgeschoten. Omstreeks 3 uur 's nachts was de werkloze, die onderdak had gevonden in een van de pasar- loodsen, wakker geworden. Hij trok daarop zijn vlijmscherpe dolk en begon in het wilde weg te ste ken, waardoor zeven personen in zijn buurt min of meer ernstig gewond werden. Opgeschrikt door het gegil en het geroep om hulp rende hij vervolgens de gro te weg op en stak daar twee wan delaars. Hij stootte vervolgens op een politiepatrouille, waarvan de leden vergeefs trachtten de amok- maker zijn wapen af te nemen. Toen deze echter het erf van een particuliere woning binnenliep, bleef de politie weinig keus over. Zij schoot hepn neer. Vette varkensmarkt Leiden Aanvoer: 583 stuks. Prijzen: zware 1,85—1,—, lichte 1,78—1,82, zeugen 1,581,73. Overzicht: bij grote aanvoer dalende prijs dei- zware varkens. Prima siagers- varkens boven notering. KONING BOUDEWIJN NAAR DE CONGO BRUSSEL, 12 Jan. Te Brus sel wordt bevestigd dat Koning Boudewijn deze zomer een offi cieel bezoek aan de Belgische Congo zal brengen. Hoewel om trent de datum nog niets vast staat, wordt aangenomen dat de Koning deze reis in de maand Augustus zal ondernemen. Nederland schreef in voor Davis Cup-tournooi 1954 De Australische tennisbond heeft voor het Daviscup tournooi 1954 reeds de inschrijvingen van 13 landen ontvangen. Het zijn: Groot-Brittannië, Frankrijk, Ita lië, Zweden, Denemarken, Oos tenrijk, België, Luxemburg, Ier land, Nederland, Monaco, Tur kije en Nieuw-Zeeland. AMSTERDAM, 12 Jan. Naar wij vernemen, is hoger beroep aan getekend tegen het vonnis van de Amsterdamse Rechtbank in een civiele procedure, waarbij mr. A. Baron van H. uit Amsterdam „voor de volle honderd procent" schuldig is bevonden aan de aanrijding van het thans elf-jarige meisje T. van K. uit Amstelveen. Het kind is hierbij ernstig ge wond en is thans nog gedeeltelijk invalide. De vader van het slacht offer heeft een eis tot schadever goeding ingediend, groot f 188.000. HAARLEM 12 Jan. Vandaag heeft de Haarlemse rechtbank 'n begin gemaakt met de behande- hng van de procedure om de leyler-millioenen. Dit proces is aanhangig gemaakt door 'n groep personen onder leiding van de Duitser O. W. Olthoff. Zij zullen trachten een deel van de erfenis van de in 1783 overleden P. Tey- ter van der Hulst toegewezen te krijgen. Het omstreden legaat be droeg op het moment van Tey- ■er s overlijden f 100.000 en zou thans, berekend naar een interest van vier procent, om en na'b;j de 100 millioen gulden moeten bedragen. De Haarlemse rechtbank heeft de zaak veertien dagen aange houden voor het vaststellen van de termijn, waarbinnen mr. J. van der Hoeven, die optreedt na wens de gedaagde partij de directeuren van de Teyler-stich- hng zijn conclusie van ant woord moet leveren. De conclusie van eis is heden door de raad van de eisende partij, mr. S. Groen. aan de rechtbank over handigd. AMSTERDAM, 12 Jan. Tegen twee Amsterdammers, de 38-jarige koopman C. J. vd.. H. en de 58-jarige los werkman P. de J., aan wie diefstallen van geld in een zevental plaatsen in ons land door middel van de zgn. telefoontruc ten laste waren gelegd, heeft de Procureur- Generaal bij het Gerechtshof te Amsterdam, die drie gevallen bewezen achtte, vier jaar gevangenisstraf zon der aftrek geëist. De Rechtbank te Alkmaar had het tweetal vrijgesproken, doch de Officier was in appèl ge gaan. Het gerechtshof te Amsterdam zal de zaak op 14 Januari a.s. behandelen. In afwachting van de uitspraak van het Hof, zal men niet overgaan tot het beëdigen van de experts, een drietal me dici, die door de rechtbank waren benoemd tot het instellen van een onderzoek naar de juistheid van het geëiste schadebedrag. De raadsman van gedaagde, mr. D. Giltay Veth, heeft het beroep aangetekend. Mr. A. Baron van H. is inder tijd door de strafrechter veroor deeld tot een geldboete en een voorwaardelijke gevangenisstraf, omdat hij schuldig was bevonden aan de aanrijding op een Zondag in Mei 1950, toen hij met zijn De oudste verdachte was in 1951 door het Amsterdamse Hof terzake van diefstal door middel van de telefoontruc tot een jaar veroordeeld. Beide mannen ble ven tot het laatste ogenblik ont kennen, dat zij de daders zijn ge weest. Het Gerechtshof heeft twee keer een ochtend besteed aan de behandeling van deze zaak, waar in niet minder dan 50 getuigen uit Zwolle, Leeuwarden, Purmer- end, Dordrecht (waar het tweetal in November 1952 werd gearres teerd), Maastricht, Tilburg en Roermond, zijn gehoord. De getuigen, van wie sommigen de jongste verdachte pertinent bij de politie hebben herkend, ver telden, dat een man bij hen in de zaak was geweest om een bank biljet van 100 gulden te wisselen. Doorgaans moest hiervoor dan een geldkistje, waar groot geld in wordt bewaard, te voorschijn worden gehaald. De man wist dan waar het geldkistje stond. Korte tijd later werden de eigenaren in een naburige zaak of woning aan de telefoon geroepen (terwijl vaak de „geroepene" zelf over een te lefoon beschikte) voor een niets zeggend gesprek. Tijdens hun af wezigheid bleek dan het geld, al dan niet met medeneming van het geldkistje, te zijn verdwenen. De Procureur-Generaal, Mr J. F. Hoeffelman achtte bewezen, dat in één geval te Tilburg, waar een bedrag van ruim 1600 gld. was gestolen, de J. de dader was ge weest en v.d. H. had getelefo neerd. Alhoewel het bewijs in het tweede geval te Maastricht, naar hij zei-de zwakker was, achtte hij bewezen, dat v.d. H. hier de dief was geweest en ruim 1000 gld uit een geldkistje had ontvreemd. In het laatste geval, te Roermond, „waar geen telefoontruc was toe gepast, doch v.d. H. een aflei dingsmanoeuvre had uitgevoerd, waardoor de winkelier werd weg gelokt van de plaats waar een geldkistje voor het grijpen stond, dat door een onbekende dader was weggenomen", achtte de Pro cureur-Generaal de medeplichtig heid van v.d. H. bewezen. In wat hij noemde de vele leugens, waar mede de verdachten de zaak trachtten te verdoezelen, zag hij naast de getuigenverklaringen een aanwijzing voor het bewijs. Mr Hoeffelman kwalificeerde de bei de mannen als „zeer gevaarlijke mensen voor de maatschappij" en hij achtte derhalve een hoge straf op zijn plaats. De beide verdachten verklaar den het niet nodig te hebben ge oordeeld zich door een raadsman te doen bijstaan. De oudste ver dachte zeide in zijn laatste woord, gelijk hij reeds eerder ter zitting had gedaan, dat „Bolletje", „Bleke Willem" en „Gijsje" de daders zijn geweest. Toen de President hem vroeg of hij dan nu bereid was de namen te noemen zei de J. hiertoe bereid te zijn mits hem de acht maanden, die hij in voor arrest heeft doorgebracht, zullen worden vergoed. Hierop repliceer de de President met: „Hier wor den geen voorwaarden gesteld" en daarmede bleef duister wie de drie met bijnamen genoemde personen zijn. De J merkte voorts nog op, dat wel nimmer een zaak met zoveel fouten en vergissingen voor dit Hof zal hebben gediend. Hij acht te het uiterst merkwaardig, dat, toen zeven weken geleden in Am sterdam een behoorlijke diefstal door middel van een telefoontruc was gepleegd, hij niet van huis was gehaald door de politie. De jongste verdachte, die mededeelde hartpatiënt te zijn en zich dus niet te mogen opwinden, zeide, dat hij het slachtoffer was ge worden van de frappante gelijke nis, die hij vertoont met een van de werkelijke daders. „Daarover kan de J. U inlichten". „Ik heb geprobeerd, dit langs allerlei slinkse wegen te weten te komen, maar het is mij niet gelukt". Hij deelde het Hof nog mede, dat hij „op vunzige wijze door de zelf verzekerde Rijksrechercheurs was gehoord, die zeiden, dat zij het zaakje wel eens zouden opknap pen, dat door de plaatselijke po- litie-ambtenaren, niet tot klaar heid was kunnen worden ge bracht". Het Hof zal op 27 Januari a.s. arrest wijzen. NederlandDenemarken in Maart 1955 De Deense voetbalbond heêft de K.N.V.B. voorgesteld de inter landwedstrijd Nederland—Dene marken in 1955 op Zondag 13 Maart vast te stellen. BABY VAN EEN JAAR SLIKTE VERGIF Internationale hulp Het een-jarjg zoontje van de familie Alblas uit de Sumatra- straat in Dordrecht is dezer da gen ternauwernood aan de dood ontsnapt. In een onbewaakt ogen blik slikte het kind n.l. de inhoud van een insectenverdelgingsappa- raat in. Enige tijd later deden zich vergiftigingsverschijnselen voor, waarna het kind onder be handeling werd gesteld van een arts. Deze kende echter de sa menstelling van het verdelgings middel niet en behandelde het kind daarom zo goed en zo kwaad als het kon. Inmiddels had de vader zich met de Belgische fabrikant van het middel in ver binding gesteld, die op zijn beurt weer een Zwitserse hoogleraar consulteerde. Deze richtte zich tot een Duitse collega die enkele injecties voorschreef waardoor het kind gisteren eindelijk buiten gevaar kwam. auto nabij Amstelveen te veel op de linkerhelft van de rijweg had gereden, waardoor hij het van tegengestelde richting komende meisje, dat op de fiets achter haar vader reed, heeft gegrepen. Mr. van H. had na het ongeval wel gestopt, doch hij was vrijwel onmiddellijk weer doorgereden. Eenmaal heeft hij de zwaar ge troffen familie beizocht, waarbij hij f 100 had achtergelaten, zo heeft de raadsman van eiser, mr. dr. L. P. van des Does, indertijd medegedeeld. INNSBRiiCK, 12 Jan. De kleine Gottfried Eder is van de dood gered en maakt goede vor deringen naar zijn herstel, zo hebben doktoren van het zieken huis in Innsbrück vanmorgen meegedeeld. De jongen zal echter nog enige weken in het ziekenhuis moeten blijven Na negen dagen is het bloeden opgehouden, nadat de eerste in jectie was toegediend met het bloedserum dat in een wedloop met de tijd en de weersomstan digheden uit Lansing in de Ame rikaanse staat Michigan naar hier werd overgebracht. De Tiroler jongen heeft een zeer rustige nacht doorgebracht en vanmorgen was hij zeer op gewekt en praatte en lachte met de verpleegsters. Zijn moeder wordt morgen uit Kufstein. hun woonplaats, ver wacht. Zij was Zaterdag naar huis teruggekeerd, nadat zij een week aan zijn bed had doorge bracht. HILVERSUM, 12 Jan. Nadat de Hilversumse politie enige dagen heeft gezwegen terwille van het onderzoek zijn thans gegevens bekend gemaakt over een geheimzinnig geval, dat zich Vrijdag j.l. in Hilversum heeft afgespeeld. dagen een uitgebreid onderzoek heeft ingesteld, staat nog voor een raadsel. Enige tijd geleden is in het kantoor van dezelfde collectrice ingebroken, eveneens kort nadat de verkoop van de loten van de Staatsloterij was begonnen. Bij die gelegenheid verdween een belangrijk bedrag aan contanten. Ook deze zaak is nog niet door de politie opgelost. Die middag begaf een 45-jarige collectrice van de Staatsloterij zich om ongeveer kwart vqor zes van haar kantoor aan het Melk- pad naar haar woning. Zij had een koffertje bij zich, waarin zich bevonden een bedrag van f 2400 en enkele series loten tot een waarde van ruim f 1000. In het Ministerpark, een stille zijstraat van het Melkpad, is de vrouw, zo heeft zij aan de politie medegedeeld, vermoedelijk door een duizeling bevangen en be wusteloos geraakt. Een voorbij ganger vond haar op het voetpad liggen en waarschuwde een in de nabijheid wonende arts, die de vrouw weer bij kennis bracht. Toen bleek, dat het koffertje was verdwenen, werd de politie ge waarschuwd. De collectrice heeft voorts ver klaard, dat zij zich niet kan her inneren te zijn overvallen en er zijn geen sporen gevonden, die een dergelijk vermoeden kunnen staven. De vrouw had ook een handtas bij zich, waarin een be drag van f 300 was geborgen. Deze tas is niet verdwenen, want de vrouw was er bovenop ge vallen. De recherche, die reeds enige beslag -genomen NA INVAL HAZARD- SPELER AANGEHOUDEN AMSTERDAM, 12 Jan. De Amsterdamse politie heeft gister avond omstreeks kwart voor zes een inval gedaan in een woning aan de Churchilllaan. Ze trof daar een tiental personen aan, gezeten rond de roulettetafel. Van de tien aangehouden personen, heeft de politie de 37-jarige gros sier G. S. uit Amsterdam die als bankhouder fungeerde in bewaring gesteld. De politie on derzoekt of S. schuldig is aan het gelegenheid geven tot hazardspel. De anderen zijn na verhoor heen gezonden. De roulette alsmede een bedrag van f 400.zijn in (Van onze parlementaire redacteur). Het wetsontwerp, dat de Eerste Kamer gisteren z.h.s. aanvaardde, heeft twee kanten. De ene kant houdt belangrijke verbeteringen in voor de overheidspensioenen: ook de arbeidscontractanten krijgen recht op pensioen, de wachttijden worden verkort, het minimum invaliditeitspensioen wordt verhoogd en zowel de eigen als de weduwenpensioenen worden straks niet meer gehinderd door de bestaande maxima. De andere kant bevat echter, in hetzelfde kader, een verslech tering: meerdere overiheidspen- sioenen vallen al onder beper kende cumulatie-bepalingen, maar volgens dit onderwerp gaan der gelijke bepalingen nu ook slaan op pensioenen, die door dezelfde bepaling aanvaarden, die zij niet wilde en met de wetenschap, dat die straks weer ongedaan gemaakt zal worden. Minister Beel erken- dat het een nare geschiedenis was, maar hij had geen andere keus gehad. De bezwaarden kon hij verzekeren, dat indien de bepa- persoon genoten worden indien '"JS p°S hier en daar een nadelig ze én van de overheid èn b.v. van 4 "4~"4' het particuliere bedrijfsleven af komstig zijn. Desondanks behoe ven de betrokkenen niet te schrik ken. want het zonderlinge is, dat tegelijk vast stond, dat deze maat regel weer ongedaan zal worden gemaakt. De senaat moest nu een %*%i /XjLtf *17 effect zou sorteren, straks resti tutie zal plaats vinden. Aan een verbetering in de zg oude pen sioenen wordt hard gewerkt. Minister Beel heeft op zijn de partement gezegd: Doe het des noods wat ruwer, maar zo, dat de voorbereiding niet teveel tijd vergt..-.. Het wetsontwerp werd ten slotte z.h.s. aangenomen. Een ander wetsontwerp betrof de aankoop van huize „Sonnen- burgh" te Voorburg door het Rijk en een perceel te Rotterdam. De Rotterdamse senator Kraayvanger (K.V.P.) bleek tegen de laatste aankoop bepaald bezwaar te heb ben. Het huis moet diensten van de Waterstaat gaan huisvesten. Volgens de heer Kraayvanger is het daarvoor echter niet geschikt. Het heeft een tuin van 6000 m2 en volgens de Rotterdamse afge vaardigde, bevordert dat de werk lust niet. Dan ben ik ook ongelukkig, zei minister Algera, want ik kijk de hele dag over de Hofvijver uit. Het andere bezwaar van de neer Kraayvanger had wellicht war meer zin. Het huis staat in een deel van Rotterdam, dat bij de stormramp water binnen kreeg en nu kan men er over twisten of dat nu juist het meest geschik te punt is om diensten van Wa terstaat te huisvesten. Minister Algera achtte ook dit echter geen overwegend bezwaar. Het wets ontwerp werd met 32 tegen 3 stemmen aangenomen. Tegen de heren Kraayvanger. Kropman en Teulinigs (K.V.P.Volgende week komt het E.D.G.-verdrag aan de orde. „Ook nog** Minister v.d. Kieft heeft in een vergadering in Groningen gezegd, dat Nederland voldoende spaart voor noodzakelijke investerin gen. Wat hij in dit geval onder sparen verstaat, werd niet vol doende duidelijk. Temeer niet. waar hij, ondanks zijn tevre denheid over het „voldoende sparen voor noodzakelijke in vesteringen" van mening was (en met cijfers aantoonde) dat er zich nog steeds een ver schuiving voordoet van sparen in risicodragend naar risico mijdend kapitaal. De oorzaak daarvan zocht hij in de hoge sociale lasten, de hoogte van de pensioenpremies, terwijl, zo zei hij, dan ook nog als argu ment dienst doet een te zware belastingdruk." Ook nog, ziet u. Het lijkt ons nogal beschei den uitgedrukt. Een minister heeft geen geweten, wel een geheugen, is er onlangs ergens gezegd. Wij willen natuurlijk niet zo onfatsoenlijk zijn, te beweren, dat minister v.d. Kieft geen geweten zou heb ben. Integendeel, wij weten beter. Maar 't geheugen heeft onze opper - schatbewaarder toch wel even in de steek ge laten! Terugkeer! Van de zijde van de K.V.P. wordt propagan da gemaakt voor de „Grote Terugkeer." De terug keer van leden n.l. Indertijd hebben wij volledig uit de doeken gedaan, hoe het in het algemeen met het ledental zit. Niet helemaal goed voorzeker, al waren de onwelwillende conclusies, welke uit een grote teruggang sinds 1948" getrok ken werden, bepaald onjuist. Maar het is juist, dat er aan leiding is, voor Terugkeer te werken. Die terugkeer is mo gelijk. Verschillende gunstige berichten uit diverse kringen van de Partij bewijzen dat, juist in de laatste weken. Er is van alle kanten ledenwinst en het ziet er naar uit, dat het geschatte ledencijfer op de begroting, welke in de a.s. Partijraad behandeld zal wor den, te laag zal zijn. Dit is een verheugend bericht en een aansporing voor kringen en afdelingen, om op de ingesla gen weg voort te gaan. Liberale visie Op een vergadering in Leeuwarden heeft mr. H. F. van Leeuwen, van de V.V.D. de liberale visie op actuele kwesties gegeven. Het was één doorlopend pleidooi voor vrijheid, contra ordening enz. Wij moeten er wel om denken, dat, al heeft mr. van Leeuwen ook wel dingen ge zegd, waar van onze kant mee accoord gegaan kan worden, de strekking van zijn betoog verderfelijk was. Dat Neder land baat vindt bij „vrijhan del" is juist, maar de pleitbe zorgers voor vrije handel in deze dagen zien de nadelen van vrijhandel - zonder - meer, wel wat over het hoofd. In het verleden zijn wij daarom trent met schade en schande wijs geworden. De „koude so cialisatie," die nog al eens op geld doetals de stok om een boze hond te slaan, is al aar dig afgezakt. Ordening binnen redelijke grenzen en op gezon de basis, is en blijft noodzake lijk. En vrijheid is bepaald onmisbaar, maar het moet ze ker geen vrijheid worden, die ons weer die bandeloosheid brengt, waarmede wij, waar lijk nog niet zo lang geleden zijn geconfronteerd. C.A.O. voor het grafisch bedrijf De Staatscourant van vandaag bevat de algemene verbindend verklaring van wijzigingen in de Collectieve Arbeidsovereenkomst voor het grafisch bedrijf in Ne derland AMSTERDAM, 12 Jan. Het gerechtshof te Amsterdam heeft vanmorgen uitspraak gedaan in een principiële zaak, waarbij het ging om reclameborden van een sigarenfabriek te Veenendaal die reeds bijna twee jaar on der de gemeente Renswoude in een weiland langs de nieuwe ver keersweg tussen Utrecht en Arn hem te zien zijn. De 43-jarige directeur van de sigarenfabriek, de heer H. G. v. S., had met toestemming van een hem bevriende veehouder de bor den op diens weiland geplaatst. Op ieder bord staat een grote sigaar met de naam van het merk. De directeur was van oor deel dat zijn borden voldeden aan de kwalificatie „aankondigingen van zakelijke aard", die volgens de provinciale schoonheidsveror dening op borden mogen worden geplaatst. De kantonrechter was echter van oordeel, dat hier geen sprake was van „zakelijke aan kondiging", wel zou dat het ge val zijn geweest als de borden temidden van planten op het fa- briekrsterrein hadden gestaan. De kantonreohter legde de directeur een boete van zes gld. of één dag op. De Hoge Raad was het eens met de opvatting van de kanton rechter, doch vernietigde het von nis op grond van een vor-mfou' en verwees de zaak naar het Am sterdamse Hof. Dit heeft de di recteur vanmorgen vrijgesproken De procureur-generaal had in zijt requisitoir de mening uitgespro ken, dat hier hoogstens van uit lokking van het feit kon worder gesproken de borden staan op het weiland van de veehouder en daarvoor een boete geëist van één rijksdaalder of een dag hech tenis.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 5