NOORDHOILANDS Bestaande staalfabrieken en mijnen uitbreiden Grootse reddingsactie in Kind lag 36 uur onder ijzige lawine Atoombesprekingen zijn bemoedigend Dagblad voor Alkmaar n omgeving Geen nieuwbouw, adviseert Momiet in rapport al* Meer dan 200 personen levend uit de sneeuw gegraven JDonderdag 14 Januari 1954 - 49e Jaargang Nummer 12983 Naar de Eenheid Europese Kolen- en Staalgemeenschap Duitse krijgsgevangenen keren terug RUIM 1000 REDDERS IN ACTIE: MET PAARD EN SLEE IN DIEP RAVIJN maar het leefde nog Uitzonderings toestand in Egypte President Eisenhower Conferentie van Grote Vier Rapport over Nieuw Guinea Stakingen breiden zich uit De toestand in andere landen 0 Abonnementsprijs f6.60 per kwartaal, f2.20 per maand, f0.5J per week, I inclusief incasso. Advertentie-tarief par editie 16 ct per mm, minimum f 2.50: in alle edities 26 ct per mm, minimum f 4.familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstr. 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is ,t nergens veilig (Vondel) STADSEDITIE Van 18 tot 25 Januari wordt in de hele christenheid, zowel bij katholieken als bij niet-katholie- ken, de Internationale Bidweek gehouden. Voor een ogenblik ont moeten alle Christenen elkaar in de dringende bede van Christus tot Zijn hemelse Vader: „Mogen allen één zijn"! Het Apostolaat der Hereniging, dat de taak op zich heeft genomen deze Bidweek te propageren, heeft wederom 2 millioen gebedsformuliertjes over alle parochies van Nederland ver spreid, in de hoop, dat het gebed voor de eenheid van alle christe nen, door alle katholieken in de kerk of in het huisgezin zal wor den meegebeden. Een zinrijke affiche zal bovendien dit jaar eenieder opwekken om mee te doen: ze stelt voor de Goede Her der, het verloren schaap op de schouders, met aan de ene zijde de St. Pieter, centrum der Een heid, en aan de andere een Rus sische kerk, als symbool van het afgescheiden Oosten. Christus' kleed is aan de rechterkant licht gekleurd en donker aan de lin kerkant, om aan te duiden, dat de Moederkerk nog steeds door haar Sacramenten en geloofs waarheden haar licht doet stra len op de afgescheiden christen- groeperingen, terwijl ze zelf vol droefenis is over het trieste lot van haar afgedwaalde kinderen. Meer dan ooit hebben de Pau sen de laatste 50 jaren de aan dacht van de katholiciteit trach ten te richten op de ruim 180 millioen afgescheiden Oosterlin gen, waarvoor meer in het bij zonder op 19 Januari wordt ge beden. Daarvan hebben er velen reeds in de 5e èeuw de eenheid losgelaten wegens de dwaalleren over de twee personen in Chris tus en die over de ene natuur, zoals de christenen van Libanon, Syrië, Jordanië, Armenië, Iran, Irak, Voor-Indië, Egypte en Ethi opië. De Grieken en de Slavische volkeren volgden in de 11e en 12e eeuw, slachtoffers van de Grote Oosterse Scheuring, de meest rampzalige gebeurtenis van de hele kerkelijke geschiede nis en de „grootste slag, die ooit de Katholieke Kerk telt fen", zoals Paris Pius XI zich uit drukte. Van deze laatsten be vindt zich op het ogenblik het aanzienlijkste gedeelte achter het IJzeren Gordijn: voor hen kun nen we niets anders doen dan bidden en de toekomst voorbe reiden door de opleiding van priesters en een intellectuele elite, die straks de plaats kunnen innemen van degenen, die wer den vermoord of langzaam dood gemarteld in de kampen. Maar er is een ander gedeelte van het Oosters Christendom, dat ofschoon geringer in getal niet minder voornaam en belangrijk is voor de Katholieke Kerk. Dat zijn de afgescheiden christenen van het Nabije en Midden-Oos ten, n.l. in Syrië, Libanon, Jor danië, Palestina, Egypte en Ethio pië. Deze christenen vallen wél onder het bereik van onze recht streekse actie. Het is zelfs een uiterst gunstige tijd om deze af gescheiden christenen, vooral in de vier eerste landen, te winnen voor de Katholieke Kerk. Voor eerst staan ze los van het werelds gezag sinds Turkije naar Klein- Azië is teruggedrongen, terwijl de orthodoxe kerken in de Sla vische landen en Griekenland zeer sterk de invloed van de Staat ondergaan. Daarenboven hebben de Grieks-Orthodoxen zich al mee? en meer gedistan tieerd van de Patriarch van Con- stantinopel, die vroeger hun bis schoppen benoemde en bij voor keur candidaten van Griekse af komst koos, waarmee de bevol king slechts weinig sympathiseer de. De Katholieke Arabische bis schoppen oefenen dan ook een grote aantrekkingskracht uit op de bevolking. Voeg daar nog bij, dat de meeste regeringen geen of tenminste geen onoverkomelijke moeilijkheden in de weg leggen en zelfs dikwijls ingenomen zijn met de culturele activiteit van de Katholieke Oosterse Kerk, zoals bijv. in Jordanië. Om al deze re denen constateert men heden ten dage bij de afgescheiden christe nen van het Nabije-Oosten een geweldige drang naar de Katho lieke Kerk. Vooraanstaande per sonen vertelden me daarginder dat hele dorpen en soms hele stre ken, als het ware komen smeken om te mogen terugkeren naar de Eenheid. Mgr. Maloef, Aartsbis schop van Baaibeek signaleerde onlangs een groep van 80.000 orthodoxen in de omgeving van de enige haven van Syrië, Lat- taquieh, die men gemakkelijk zou kunnen winnen, indien men op tijd Katholieke kerken bouwde. Gedurende de internationale Bid week moeten we God vurig bid den, dat al deze herenigingsbewe gingen een succesvol resultaat mogen hebben. Maar er is meer nodig. Wanneer deze afgeschei denen overgaan naar de Katho lieke Kerk, worden door hun eigen religieuze autoriteiten de kerkgebouwen gesloten. De ka tholieke bisschoppen moeten dus terstond zorgen voor nieuwe ker ken, willen ze niet dat de be keerlingen weer terugkeren waarvan ze gekomen zijn. Daar om is voor ons Westerse katho lieken een offer, een gebed met de daad een absolute noodzake lijkheid. PATER F. WIJNHOVEN. STRAATSBURG. West-Europa moet in zijn streven naar een grotere kolen- en staalproductie de bestaande mijnen en staal fabrieken uitbreiden inplaats van nieuwe mijnputten te boren en nieuwe fabrieken te bouwen. Dit advies was vervat in een rapport van Jean Monnet, hoofd van de Europese Kolen- en Staalgemeen schap (K.S.G.), aan de leden van de vergadering dezer organisatie, die vandaag te Straatsburg in het Maison de l'Europe in verband met het investeringsprogramma in buitengewone zitting bijeen zal komen. Koningin Elizabeth over ziet, staande op de top van de Kaiti-heuvel, de stad Gisborne in Nieuw-Zee- land. De bewoners van dit stadje hebben iets voor op alle andere bewoners van het Gemenebest: zij kun nen iedere morgen als eer sten de zon begroeten, 'WWfoC cCt; eerröiüe w len, die vallen in 't Britse (JemenebKst, verwarmen 't stadje Gisborne. Monnet zal de 78 afgevaardig den uit Frankrijk, West-Duits- land, Italië, België, Nederland en Luxemburg inzage geven van een ontwikkelingsprogramma, dat, naar hij hoopt, met een Ameri kaanse lening ter grootte van 500.000.000 dollar gefinancierd zal kunnen worden. Het doel van de Gemeenschap zal de opvoering van de staalpro ductie van de huidige 40.000,000 ton tot 50.000.000 ton per jaar zijn. Wat kolen betreft zal ge streefd worden naar een jaar lijkse productie van 265.000.000 ton in plaats van de huidige 240.000.000 ton. Beroepsclub Alkmaar HOOGVORST CONTACTMAN Het is thans bekend geworden, dat de heer A. Hoogvorst, lid van de Chr. Voetbalvereniging Jongholland als contactman is aangezocht door de Ned. Be roepsvoetbalbond voor de kop van Noord-Holland. De heer van Lent, perscommis saris van de NBVB wilde nog |een namen noemen van de spe- ers, die in de beroepsclubs in Nederland zullen gaan spelen. Hij vreesde repressaillemaatrege- len door de KNVB. Inmiddels is voor één" van hen, de oud-Alcmariaspeler J. Dinkel- berg, 'die momenteel in Utrecht woont, maar nog lid van Alc- maria is, reeds door de KNVB royering verzocht aan Alcmaria, in verband met het feit, dat hij een functie zou krijgen in de perscommissie van de opgerichte Beroepsvoetbalbond. Verder zijn verschillende trai ners uit de omgeving van Alk maar aangezocht om voor de beroepsclufo Alkmaar te spelen. We zouden in dit verband erop willen wijzen, dat ook trai ners het gevaar lopen door de KNVB geroyeerd te worden, zo dat zij niet meer (en als we de heer Hopster imogen geloven) nooit meer als trainer zullen mogen optreden, als ze in de nieuwe Beroepsbond zouden gaan spelen. BONN, 13 Jan. Verwacht wordt, dat de Russen in de ko mende paar dagen opnieuw 1000 krijgsgevangenen zullen vrijla ten, aldus werd hier vandaag officieel bekend gemaakt. Monnet noemde voor het ko mende jaar de volgende vijf pun ten, waaraan de hoogste priori teit verleend zal worden. *1) Modernisering van de kolen- productie, omvattende de electri- ficatie, mechanisatie en concen tratie van de extractiepunten en de concentratie en mechanisatie van de bovengrondse installaties. 2) Een programma voor de bouw van 100.000 nieuwe wonin gen, waarvan 40.000 gebouwd zullen worden bij uit te breiden mijnen. Dit is nodig, zei hij, om bekwame krachten te behouden, jongemensen naar de mijnen te trekken en de arbeidskrachten WENEN, 13 Jan. De Amerikaanse en Zwitserse luchtmachten hebben doktoren, geneesmiddelen en voedsel gezonden naar het tragische Oostenrijkse „dodendai", dat begraven ligt onder lawines, die de aarde deden trillen en een ongekende ramp over dit roman tische land hebben gebracht. In het grote Walserdal, bij de Zwit serse grens, zijn meer dan 1000 redders begonnen met de evacuatie van de gewonden uit zeven dorpen, waarvan de bevolking gedeci meerd is en de helft van de huizen tot spaanders geslagen. Volgens een late telling zijn daar 39 doden, 61 vermisten en tenminste 51 gewonden. De ramp in het Walserdal maakt slechts een deel uit van de catastrofe, tengevolge waarvan honderden dakloos geworden zijn, de verbindingen verlamd, dorpen verwoest en in grote gebieden van het land de industrie is komen stil te liggen. Volgens een nieuwe telling werden 85 mensen gedood en worden er 70 vermist in het gehele land. Er waren 207 mensen onder de sneeuw bedolven, maar zij werden allen levend uitgegraven. Velen van hen zijn opgenomen in ziekenhuizen en verkeren tengevolge van zware verwondingen in levensgevaar. Velen van hen, die uitgegraven werden, hadden meer dan 36 uur onder de sneeuw gelegen. De doktoren hebben verklaard niet te begrijpen hoe zij in het leven waren gebleven. Een van-de meest spectaculaire ontsnappingen was die van de 22-jarige Franz Neureiter en de 30-jarige Simon Grossbauer. Zij zaten in een door paarden ge trokken slede en werden gepakt door een lawine die omlaag suis de van de Hochkoenig berg. De sneeuwmassa's deden hen omlaag wervelen in een 80 meter diep ravijn. Niettegenstaande hun ver wondingen waren zij in staat zichzelf uit te graven. Zij konden hun slede niet meer vinden, maar vonden de paarden op enige af stand. Zij stonden er alsof er niets was gebeurd. Een geheel gezin van tien men- BLONS, 13 Jan. Vandaag waren redders aan het graven onder de ruïnes van dit door de ramp geslagen dorp en vonden een klein kind. Door een onge looflijk wonder leefde het nog, hoewel het meer dan 36 uur onder de ijzige lawine had gelegen. De doktoren, die per ski gekomen waren, hebben verklaard, dat het kindje zal blijven leven. Zeven-en-twintig andere dor pelingen waren minder fortuin lijk. Hun lijken werden gevonden in boerenhuizen die van hun fun damenten gescheurd waren en meters meegesleurd door de on metelijke kracht van de drie lawines. Zij zijn om het leven gekomen óf doordat de daken van hun huizen boven hun hoofden instortten óf door verstikking door de gevreesde stuifsneeuw, die haar slachtoffers deed stik ken. Een oude vrouw, die door de lawine omvergeworpen werd, kreeg een plank op haar gezicht. Door de ruimte die tussen haar en de plank overbleef kon zij adem halen en dit redde haar het leven. Volgens de doktoren zijn veel kinderen omgekomen omdat de sneeuw him neusgaten ver stopte. sen werd levend aangetroffen vlak bij de ruïne van hun huis in Fügenberg (Tyrol). Zij hoorden een lawine aankomen en renden naar de voorraadskelder. Zij wer den niet gewond. Met helicopters Een Zwitserse helicopter begon met de evacuatie van de ernstig gewonden uit het dorpje Blons, dat het meeste van alle plaatsen te lijden heeft gehad. De heli copter nam elke keer twee ge wonden mee en legde de afstand van Blons naar Blodenz in 13 minuten af. De gewonden waren in dekens gewikkeld en vastge bonden aan de zijkant van het landingsgestel (op ski's) van de helicopter. Het toestel heeft voortdurend heen en weer ge vlogen met zijn smartelijke last, zelfs nadat het duister ingevallen was. Andere Zwitserse vliegtuigen vlogen over het geïsoleerde dal en andere dalen en lieten voedsel, geneesmiddelen, dekens en reddingsmaterialen vallen. De ene kolonne na de andere drong dieper in het dal. In de diepe CAIRO, 14 Jan. (Reuter) President Naguib van Egypte heeft vandaag een uitzonderings toestand voor geheel Egypte af gekondigd, na de ontbinding van de Mohammedaanse broederschap en de arrestatie van meer dan 300 van haar leiders. sneeuwlagen werd een smal pad gemaakt door mannen die hun ski's afgedaan hadden en een hard pad aanstampten in de poe dersneeuw. De eerste redders be gonnen de slachtoffers te helpen bij het licht van fakkels. Hon derden redders, onder wie dok toren en afgerichte honden, zijn gedurende de dag het dorp bin nengestroomd. Tegen het vallen van de avond werd bekend gemaakt dat 20 do den nog niet gevonden waren en dat de hoop voor 42 mensen die nog vermist worden zo goed als opgegeven wordt. Tenminste 29 personen werden afgevoerd (ge wond) en 30 andere gewonden wachten nog op transport. KOREA: Moeilijk uitzicht op hereniging? WASHINGTON, 13 Januari De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft verklaard, dat com munistisch China in feite Noord- Korea inlijft als een Chinese pro vincie, waardoor het uitzicht op een vreedzame hereniging van Korea moeilijker wordt. Dulles verklaarde dit voor de senaatscommissie voor buiten landse betrekkingen. Hij vroeg de senaat het nieuwe wederzijdse defensie-verdrag tussen Amerika en Zuid-Korea te ratificeren. WASHINGTON, 13 Januari President Eisenhower heeft ver klaard, dat de voorbereidende atoombesprekingen, die Rusland en Amerika voeren, bemoedigend zijn, maar dat het nog te vroeg is om te zeggen, of de Russen te goeder trouw handelen. De Geen overeenstemming over plaats van bespreking BERLIJN, 14 Jan. (Reutel) De afgevaardigden op de inlei dende bespreking te Berlijn heb ben in de nacht van Woensdag op Donderdag vastgesteld, dat zij het niet eens zijn kunnen worden over het gebouw, waar de con ferentie van de vier ministers van Buitenlandse Zaken moet worden gehouden. De besprekin gen werden opgeschort om de re geringen te kunnen raadplegen. Van Britse zijde is vernomen, dat dit niet moet worden opge vat als een mislukking van de besprekingen. Na een vergadering van veer tien uur in het Franse hoofd kwartier gingen de gedelegeerden uiteen zonder dat er een tijdstip voor een volgende bijeenkomst was bepaald. Er werd ook geen gemeenschappelijk communiqué uitgegeven. atoombesprekingen, die de pre sident bedoeld, zijn voortgevloeid uit zijn voorstel voor een atoom bank. Verder heeft de president me degedeeld er door het departe ment van Landbouw van in ken nis te zijn gesteld, dat het niets afweet van plannen om boter en katoenolie aan Rusland te ver kopen. De gehele kwestie van de buitenlandse handel wordt be studeerd, zei hij, en hij zal Zijn aanbevelingen later bekendma ken. Gisteravond hebben woord voerders voor de regering ver klaard, dat een exporteur toe stemming heeft gevraagd over tollige boter en katoenolie aan Rusland en een Russische satel liet te verkopen en dat de aan vrage door het departement van handel in studie genomen is. Dat departement draagt de verant woordelijkheid voor de uitreiking van de exportvergunningen. volgende week te verwachten (Van onze Haagse redactie) Het rapport over de toestand in Nederlands Nieuw-Guinea, opgesteld door de Kamercommis sie, die onlangs dit land heeft bezocht, kan de volgende week tegemoet worden gezien, zo heeft de voorzitter van de Kamercom missie, het Tweede Kamer-lid F. N. van de Wetering, Woensdag avond in Den Haag verklaard. Aangenomen wordt, dat in dit rapport gegevens verwerkt zijn aangaande de verwezenlijking van het economische drie-jaren plan voor Nieuw-Guinea. voldoende mobiel te maken. 3) Vernieuwing van de ther- mate installaties voor het ge bruik van kolen van slechte kwa liteit. 4) Een hogere cokesproductie door modernisering van de fa brieken. 5) Ontwikkeling van de ijzer mijnen met modern materiaal om hun productie te kunnen ver hogen van de huidige 62.000.000 ton tot 80.000.000 ton per jaar. In Engeland: LONDEN, 13 Januari De guerilla-stakingen van de onder communistische leiding staande Britse vakbond van electriciëns hebben zich uitgebreid tot in richtingen voor atoomonderzoek, olieraffinaderijen en krachtsta tions. De stakers eisen hoger loon. Werkgevers maakten bekend, dat 850 electriciëns het werk hebben neergelegd, d.w.z. twee maal zoveel als Dinsdag op be langrijke bouwterreinen van in dustrieën in staking gingen. De vakvereniging is van plan in de loop van de week 2000 man tot staken te brengen en de actie Maandag af te sluiten met een 24-uurstaking van 40.000 electri ciëns in het gehele land. De voorzitter van de vakver eniging, Frank Foulkes, ver klaarde Woensdagavond: „Alles verloopt volgens plan". vorst in imeriKu BERN, 13 Jan. Het lawinen- gevaar in Zwitserland is afge nomen. Er is geen melding ge maakt van nieuwe slachtoffers. Het aantal doden bedroeg Dins dagavond achttien. Er is vandaag zeer weinig sneeuw gevallen. De temperatuur is gedaald, maar zal in de komende dagen waarschijn lijk hoger worden, waardoor het lawinengevaar opnieuw zal toe nemen. De meeste spoorlijnen en belangrijke wegen kunnen weer worden gebruikt. Ondanks de stijgende tempera turen is er in Frankrijk geen gevaar meer voor lawines. Alleen in de Vogezen is sneeuw gevallen. Hevige stormen hebben het weg verkeer daar vertraagd. Engeland werd op sommige plaatsen getroffen door een kleine warmtegolf, volledig met onweersstormen, waardoor de temneratuur steeg tot 45 graden Fahrenheit, tien graden boven het normale Januari-peil. De storm in het Noord-Ooste lijke deel van de Ver. Staten, die 76 doden heeft geëist, neemt thans af. De lucht klaart op. In Cali- fornië, dat Dinsdag door een aardbeving getroffen werd, viel sneeuw, regen en hagel. In de meeste delen van Amerika vriest het. In New York daalde de tem peratuur tot 12 graden onder het vriespunt. De oudste vrouw in Rome, de 111-jarige Antonia di Pasqua- le, houdt één van haar vele achterkleinkinderen op haar schoot, tijdens een familie feestje ter ere van haar ver jaardag. In 1843 werd zij in een dorpje in de Abruzzen ge boren, bewijzen hiervan ont breken echter. De eerste maal, dat haar leeftijd officiéél werd opgetekend, was in 1873, bij de geboorte van haar zoon. Z\i gaf toen op, 30 jaar te zijn. Een dieet houdt ze niet; ze eet echt Italiaans voedsel, zoals spag hetti met veel vlees en wijn.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 1