Haags ziekenhuis verbiedt alle bezoek T wee M.L.D.■vliegt maakten noodlanding Befaamde „stafstrijd" ivordt opgerakeld Is portiekautomaat een horeca-bedrijf LOSSE PRAATJES en LOSSE BLAADJES 3?fcrSrt.%?fc Witte pokkenkwamen uit Brazilië Genezen patiënten blijven; geen nieuwe patiënten opgenomen „Bijenkorf' laat personeel inenten Twaalf jaar geëist Piloot uit cockpit geslingerd Staking was weldra geëindigd Nederland helpt Oostenrijk Eleonora wilde niet emigreren Brandweercorpsen hebben er zin in Oefensmaldeel naar Middellandse Zee 1 Pagina 4 Donderdag 14 Januari 1954 (Van een onzer verslaggevers) 's-GRAVENIIAGE, 13 Jan. Al het bezoek aan verpleegden in het Gemeentelijk Ziekenhuis aan de Zuidwal te den Haag is vandaag plotseling verboden omdat de z.g. „witte pokken" zijn geconstateerd bij een verpleger, zonder dat men weet waar en door wie deze besmet is geworden. Het is niet ondenkbaar, dat het bezoekverbod twee weken zal duren. Zou in deze termijn blijken, dat ock patiën ten besmet zijn, dan mag verwacht worden, dat het verbod nog geruimen tijd wordt geprolongeerd. Ook voor het overige wordt het ziekenhuis geheel geïsoleerd. Genezen patiënten zullen waarschijnlijk vooralsnog het ziekenhuis niet mogen verlaten, nieuwe patiënten worden voorlopig niet opgenomen en de polikliniek van het zieken huis gaat op slot. Deze maatregel van de Hoofd inspectie van de Volksgezondheid zal een aanzienlijke extra-belas ting betekenen voor de overige Haagse ziekenhuizen. Uit deze ingrijpende maatregel blijkt, dat men koste wat het kost de witte pokken wil beper ken tot de huidige gevallen. Tot nu toe heeft men alle gevallen kunnen herleiden tot één per soon: een Braziliaanse dame, die enige tijd geleden in den Haag arriveerde. Zij kwam per boot uit Genua, zo werd ons door de Hoofdinspectie meegedeeld, en reisde via Zurich naar Nederland. De ziekteverschijnselen die bij haar werden geconstateerd, we zen niet in de richting van pok ken, te meer niet waar de dame een inentingscertificaat tegen pokken kon overleggen. Bij de familie waar zij logeerde, heeft zij naar later bleek twee of drie personen besmet. Deze heb ben de ziekte weer op anderen overgebracht. Bij het onderzoek is echter steeds gebleken, dat in de tot nu toe geconstateerde gevallen de Braziliaanse de oorsprong was. Direct ging men ook over tot het isoleren van een aanta! personen, die mogelijkerwijs ook besmet waren geraakt. Men kan name lijk de witte pokken doorgeven in de incubatietijd, de periode waarin men weliswaar zelf be smet is, doch de ziekte zich nog niet geuit heeft. Deze isolatie bleek niet over bodig, want intussen werden bij een aantal in observatie genomen personen ook witte pokken ge constateerd. Gisteren verbleven in de spe ciale afdeling van het ziekenhuis aan de Zuidwal 14 besmette per sonen en waren er 6 in observa tie. 4 personen van de laatste groep blijken intussen besmet te zijn, terwijl 3 nieuwe, mogelijk besmetten, in observatie werden genomen. Vandaag waren er dus 18 personen besmet en 5 in ob servatie. Vanmorgen om 11 uur werden witte pokken geconstateerd bij een assistent van een afdeling van het ziekenhuis die, voorzover in vergiftigingszaah te Bolsmtrd LEEUWARDEN. De Officier van Justitie aan de Rechtbank te Leeuwarden heeft gisteren twaalf .laar gevangenisstraf geëist tegen de koster van de Gereformeerde Gemeente, tevens begrafenis ondernemer, W. van der W. te Bolsward, die er van werd be schuldigd te hebben gepoogd zijn vrouw door het toedienen van arsenicum in haar voedsel van het leven te beroven. UITSLAG KERST PRIJSVRAAG ..VOOR HET KIND" Hoofdprijs ging naar Lager des Heils AMSTERDAM, 13 Jan. De hoofdprijs van de Nationale Kerstprijsvraag „Voor het Kind" ten bedrage van f 10.000.—, is gwonnen door majoor W C Korts van het „Leger des Heils" uit Amsterdam en zal hoe kan het ook anders ten goede ko men van de kindertehuizen van het Leger des Heils. De prijzen in deze prijsvraag waren n.l. niet bestemd voor de winnaars zelf, maar voor de door hen aan te wijzen kindertehuizen, gekozen uit de verdelingslijst van het Ned. Comité voor Kinderpost zegels. De voorzitter van dit co mité, de heer J Overwater, reik te vanmorgen de prijs in het Naarder kinderhuis aan majoor Korts uit. De tweede prijs, 1' 4.000.werd gewonnen door de heer P. H. Vuister te Utrecht die haar be stemd heeft voor het koloniehuis van de K.A.B. „Mooi Gaaster- land" te Rijs. Mej. M. W. Hak ker in Leeuwarden won de derde prijs f 3.000.en bestemde deze voor het sanatorium „Parkher- stcllingsoord" in de Friese hoofd stad. Van de prijzen van f 500.zal er één ten goede komen aan het R.K. Blindeninstituut „de Wijn berg" te Grave (gewonnen door J. Jacobs uit Hulsel. N.B.) en een aan het St. Antoniushuis te den Haag, gewonnen door de heer J. Scheenloop uit Schiedam. Van de 100.000 uitgegeven j deelnemerskaarten kwamen er ruim 50.000 binnen. Het comité overweegt voor het volgend jaar weer iets dergelijks op touw te zetten. i 1 bekend, niet in aanraking is ge weest met verplegend personeel van de barak, waarin de witte pokken-patiënten verblijven. An derzijds viel ook nog niet vast te stellen, van wie hij de ziekte dan wel had doorgekregen. Intussen is hét denkbaar, dat hij patiënten van zijn afdeling besmet heeft doch dit kan moge lijk pas over 2 weken blijken, en het is evenzeer mogelijk, dat de nog niet bekende besmette patian- ten de ziekte doorgeven aan de bezoekers. Verder heeft deze as sistent uiteraard contact gehad met andere leden van het verple gend personeel die ook weer an deren besmet kunnen hebben, zo dat nog niet bij benadering te voorzien valt, hoe de ziekte zich thans zal ontwikkelen. Daarom heeft de hoofdinspec tie van de Volksgezondheid be sloten het gehele ziekenhuis te isoleren. Vanmiddag om 1 uur werd nog bezoek toegelaten, doch de bezoekers kregen meteen een I circulaire uitgereikt, waarin van de sluiting mededeling werd ge- daan. Latere bezoekuren van van daag werden echter reeds afge last. Intussen worden de verpleeg den, die reeds vroeger in het ziekenhuis een pokkeninenting kregen, opnieuw ingeënt. De an dere patiënten krijgen geen vac cinatie, want, het gevaar, verbon den aan een eerste pokken-inen ting op oudere leeftijd wordt gró ter geacht dan het gevaar ver bonden aai» witte pokken Het personeel ziet de sluiting met vrees tegemoet, want de consequentie van het bezoekver bod is onvermijdelijk zo is ook in het verleden gebleken een stroom van pakjes en bloemen van diegenen, die toch van hun belangstelling voor een zieke willen laten blijken. Intussen heeft de directie van de Bijenkorf in den Haag het gehele personeel in de gelegen heid gesteld zich te laten her- inenten tegen pokken. Ongeveer tweederde van het personeel van 900 personen, heeft hieraan ge volg gegeven. Zij, die nog niet eerder waren ingeënt, vielen ook hier op medisch advies buiten de inenting ZANDVOORT, 13 Jan. Twee Fireflies van de Marineluchtvaart- dienst waren hedenmiddag omstreeks vier uur wegens benzine gebrek gedwongen een noodlanding te maken, waarbij een vliegtuig verloren ging en de piloot ervan zwaar werd gewond. De vliegtuigen waren afkom stig van de Karei Doorman, die op de Noordzee vaart, op weg naar het Marinevliegkamp Val kenburg. De piloot van het ene vliegtuig trachtte zijn machine in de duinen nabij de Corodexfa- briek aan de Noorderduinweg te Zandvoort aan de grond te zetten. Het toestel kwam laag aangevlo gen van de landzijde in de rich ting van het Circuit van Zand voort. De piloot slaagde er ech ter niet in een vrij hoge duintop te ontwijken en de Firefiy boorde zich tussen de dennen en brak tn twee stukken. De staart viel ach ter de duintop, romp en vleugels belandden aan de andere zijde. De brandweer en politie, die spoedig ter plaatse waren, trof fen de piloot zwaar gewond naast het toestel aan. Hij was uit de cockpit geslingerd Geneesheren constateerden een schedelbasis- fractuur. een verbrijzelde linker voet en'een waarschijnlijke wer velfractuur. Het slachtoffer is vervoerd naar de Mariastichling in Haarlem. De piloot van het andere toe stel maakte een geslaagde nood landing langs de kruisweg Haar lemAalsmeer bij het stoomge maal de Cruquius. Hij kwam er goed af en het toestel werd licht beschadigd. Vermiste jongen terecht NIJMEGEN, 13 Jan. De Nij meegse jongen, Jan Leonard So- bels, die als vermist werd be schouwd, omdat hij nog niet uit Zwitserland, waar hij Maandag was vertrokken, in Nederland was aangekomen, is vanmiddag om 15.50 uur gezond en wel in Nijmegen gearriveerd. De jongen had in Chur( Oost Zwitserland) de trein gemist, om dat de trein, waarmede hij naar Chur reisde, door sneeuwval was opgehouden. Bromfiets-fiets Rijwielen voorzien van een hulpmotor van het merk Avros, typen 1 versnelling en 2 ver snellingen zijn met gewone rij wielen gelijkgesteld. JOHAN MAUR1TS OP THUISREIS .s-GRAVENHAGE, 13 Jan. Hr Ms fregat Johan Maurits van Nassau onder bevel van kapi tein-luitenant ter zee N. W. Sluy- ter, welk schip deel heeft uitge maakt van de zeestrijdkrachten der Verenigde Naties in de Kore aanse wateren en thans via het Panamakanaal, de Nederlandse Antillen en Paramaribo thuis vaart naar Nederland, wordt om streeks 5 Febr. ter rede van Den Helder verwacht. Vermoedelijk zal het schip in de ochtend van 6 Febr. de haven van Nieuwe Diep binnenlopen. VLAARDINGEN. Een wil de staking bij de Eerste Neder landse Coöperatieve Kunstmest- fabriek te Vlaardingen is gister middag om één uur weer geëin digd. De Uniebonden stonden niet achter de staking. Het conflict liep al enkele da gen, maar Dinsdag was men al tot overeenkomst over een om streden compensatie voor een voorgestelde werktijdenvermin- dering gekomen. Een groep ar beiders bij de E.N.C.K. heeft de strekking van het accoord ver moedelijk niet begrepen, waar door de staking ontstond. Door plank dodelijk getroffen ROTTERDAM, 13 Jan. De 28-jarig'e eiecao-monteur C. Gee- sink uit Katwijk aan Zee is van morgen m een n.euw gedeelte van een meelfabriek te Rotter- ram het slachtoffer geworden van een vallende plank. Hij be vond zich vour werkzaamheden onder een koker op de eerste verdieping, toen onverwacht de plank uit de vijfde etage door de koker viel en hem met het uit einde op het hoofd trof. De man was op slag dood. 's-GRAVENHAGE, 13 Jan. Het hoofdbestuur van het Neder landse Rode Kruis heeft in een telegram van deelneming het Oostenrijkse Rode Kruis aange boden zo nodig hulp te willen verlenen aan de slachtoffers van de lawines. Voor de kinderen in cie getroffen gebieden zijn als blijken van medeleven 200 pak ketten met speelgoed en derge lijke van het Nederlandse Jeugd Rode Kruis verzonden. O 's-GRAVENHAGE, 13 Jan Op 5 Januari vertrok de fa milie Harding uit de Appel straat te Den Haag naar Australië, evenwel zonder haar 19-jarige dochter Eleo nora. Deze was n.l. de dag te voren uit huis verdwenen en was niet terug toen het schip met haar familie Ne derland verliet. Zij is verloofd met een jon geman uit Haarlem, die even eens op 4 Januari verdwenen is uit de ouderlijke woning. De chef van de Haagse Kinderpolitie verzoekt thans bekend gemaakt te worden met de verblijfplaats van Eleonora, die op 2 September 1934 in Palembang geboren is en blond haar heeft. Er broedt een kip LI MM EN Bij de heer Van Leeuwen, aan de Ho- geweq 10 te Limmen, zit al een dag of elf een heuse broedse kip op zes eieren. En als we nu Maart schre ven op onze kalenders, dan zouden we dit feit niet eens vermelden. Maar het is Januari, lezer, en in Ja nuari zijn de kippen niet gewoon te gaan broeden. En hebt u in de eerste maand van het jaar wel eens een toompje van die kleine donzen kuikentjes ontmoet? Volgende week is er alle kans, dat u kloek en kuikens in Limmen te genkomt. En dat is dus een uitzondering, die alleszins vermeldenswaard is. Nederlandse barones bestolen MILAAN, 13 Jan. Drie Ita lianen zijn gisteren te Milaan tot gevangenisstraffen veroordeeld, omdat zij de bejaarde Nederland se Barones Maria van Lamsweer- de effecten en juwelen ter waar de van 270.000.000 lire afgeperst hadden. (Van onze verslaggever) ALKMAAR Het is te ver wachten, dat binnenkort de felle strijd tussen de brandweercorpsen van Noord-Holland om de berucht en beroemd geworden „staf" weer n alle hevigheid zal ontbranden. De vroegere staf is sinds Augus tus spoorloos en zal vervangen worden door een nieuwe. Zoals bekend heeft er enige jaren terug een felle strijd tussen de brand weercorpsen uit de provincie ge woed om het bezit van de Alk- maarse brandweerstaf. Tegen het voorjaar hoopt men de nieuwe staf, waarin de namen van de corpsen, die de oude staf reeds in hun bezit hadden, gegrift komen te staan, in de strijd te werpen. Men houdt als tijdstip het voorjaar aan, omdat er in voorgaande jaren mensen zijn ge weest. die in hun ijver om de staf te bemachtigen, een longontste king hebben onpgelopen. De staf zal neutraal in de kazerne te Alkmaar worden neergezet. Als oorzaak van het verdwijnen van de oude staf, vermoedt men, dat een „vredelievend" persoon zicih erover heeft ontfermd en deze op de een of andere manier heeft vernietigd. Het is een feit, dat velen de strijd te hevig von den. Inderdaad hebben zich in de omgeving van Santpoort en Haar lem toneeltjes voorgedaan, waar doktershulp moest worden inge roepen. Vernielingen aan kleding stukken en ernstige hoofdwonden schijnen daar niet van de lucht te zijn geweest. Het is niet aan twijfel onder hevig, dat er veel animo zal be staan voor het bezit van de nieu we staf. Er gaan momenteel zelfs al geruchten, volgens welke hele „kruistochten" naar brandweer kazernes in het Zuiden van het land worden georganiseerd, met inschakeling van alle beschik bare wagens. ALKMAAR Dc Alkmaarse banketbakker-kok J. M. de W„ in dienst bij zijn vader, exploiteert zelf een kleine automaat, die naast de winkel van zijn vader in een portiek van 2 bij anderhalve meter is opgesteld. Het vorige jaar is hij bij de economische politierechter ter verantwoording geroepen wegens overtreding van de winkel sluitingswet. Maaraangezien hij in het bezit was van een horecavergunning, werd hij van rechtsvervolging ontslagen. Gistermiddag echter moest de beslist dat het bedrijf_ van de hr heer de W. wederom terecht staan, voor hetzelfde feit omdat de Hoge Raad de aansluiting bij de Horeca nog geen titel vindt voor het uitoefenen van een res- tauratiebedrijf. De zaak was dus opnieuw aangebracht en de heei De W. beriep er zich op dat hij van mening was wél en rechtens een horecabedrijf uit te oefenen. De automatiek stond los van de winkel van zijn vader en bood de service, die een horeca bedrijf biedt. Zijn bedrijf was dan wel iswaar een klein automatisch restaurantbedrijf, maar het ver schilde z.i. in wezen niet van 'n groot dito bedrijf. Maar de Officier van Justitie bij de Economische Rechtbank te Alkmaar, Mr. Dr. J M. Vellinga, was van oordeel dat die service ook werd verleend bij automaten, die aan de buitenzijde van een bedrijf zijn opgehangen. Maar dan toch wel heel anders dan bij een postzegelautomaat, meende de heer de W. Men kan een warm hapje eten, men kan daarbij gaan zitten, men is be schut tegen regen en wind, men heeft licht, men kan zijn geld wisselen en men kan terecht tot 2 uur 's nachts. Maar Mr. Vel linga beriep zich op het oordeel van de Hoge Raad en meende dat de heer De W. in feite geen restaurantbedrijf exploiteerde, ondanks zijn Horeca-vergunning. De vraag naar de grens van een automatisch restaurantbe drijf en een automaat zonder meer achtte hij een probleem dat door de rechtbank niet be hoefde te worden opgelost. Er zou slechts hoeven te worden De W. in elk geval géén Horeca bedrijf was. Hij achtte dat inderdaad niet het geval en hij vorderde tegen de automaathouder een boete van f 10,of 5 dagen en, met het oog op de mogelijkheid tot Hoger Beroep, 1 dag hechtenis voorwaardelijk met een proeftijd van 1 jaar. De verdediger van de heer De W. Mr. Pronk uit Amsterdam, meende dat niet de grootte maar de service van het bedrijf beslissend is voor de aard ervan. En hij achtte de service van de heer De W.'s automatiek, de dienstverrichting van het restau rantbedrijf. Hij beriep zich op een mini steriële uitspraak en hij meende dat vaststond dat hier geen spra ke was van verkoop zonder meer en dat de automaatartike len primair waren bestemd voor consumptie ter plaatse. Of de automaatruimte open is of geslo ten speelt, volgens de minister geen rol. Vandaar dat hjj hier meende te moeten spreken van een automatisch restaurantbe drijf, waar meer service wordt gegeven dan bij een gewone automaat. Hij concludeerde der halve tot ontslag van rechtsver volging voor zijn cliënt. Hij be riep zich bovendien op de uit spraak van de deskundige in stantie die de Horeca is, en die luidde, dat dit bedrijf inderdaad voldoet aan de voorschriften voor een Horecabedrijf. In deze principiële zaak zal de Rechtbank op Dinsdag 26 Jan. a.s. uitspraak doen POLITIEK Politiek is een raar ding, dat weet men. Daarom bemoei ik me daar zo weinig mogelijk mee. Maar laatst las ik toch iets, dat me ver sterkt heeft in mijn ge reserveerde houding te genover de politiek. Het is 'n ondankbaar werk. Dat ondervond Chur- ondankbaar werk. (En keer schijnt ze meer aan- chill al, toen hij vlak na toch, wellicht juist daar- ^document'te^ebbln de deels door hém ge- om moet men de KVP besteed. Ze zette grote wonnen oorlog naar juist in deze tijd voor ogen op en haalde ijlings huis gestuurd werd. Zo de komende Statenver- alle getuigen bij elkaar, overkwam het ook kiezingen, steunen!!) Alcide de Gasperi in Italië. Sinds hij afgetre- Lo Jonfer en dan den is, werd het in Ita- *1 zo bedorven I lië hommeles. En toch Op uc n.mriKaanse mid. kon Ap Gasneri met de deluare scholen kunnen kou ae uaspen, met ae de leerlingen tegenw0oi'- die zij vinden kon om te bewijzen, dat zij op 8 October 1912 met George en niet met Walter Sto- gevoerd, waarom zou zij uok? wet is negen jaar geleden, dat er iemand aoor een verkeersongeval om het leven is gekomen. Zesmaal Groningen De onaerzeeuouLjager .(Groningen" is te water gelaten oij de Dokmaat schappij in Amsterdam. wet!! Hoge hoed fouten van zijn kwali- aig jeren. noe zij een aan- teiten de laatste had gittebiijet voor de inkom- hij toch zeker méér dan sten belas ting moeten m- begn°van de eerste de vereiste het nieuwe jaar bijzonder er een geestige speech oij gehouden. Het was de zesde keer dat een oor- Het totale aantal vrouwen bouwers telt, in staat om jaarlijks veertig kustvaar ders en vele andere sche pen af te leveren! Waar van acte. Frankrijk In la uouce France de naam ,is inderdaad het voorteken van wat er nu komt wonen 1.400.000 vrouwen en meisjes meer dan mannen en jongens. De staatswinkels te Boe dapest hebben ter gele- meerderheid niet krij gen. En tochwas onder zijn leiding het herstelwerk in Italië be- aan de directeuren van deze onderwijsinrichtin gen dc nodige aangifte formulieren voor dit on derwijs toegestuurd. Ze- kunnen er gebruik van gonnen op grootse wy- maken of dit nalaten, ze, ondanks een oorlogs- maar de meesten schijnen schade van 160 milliard het te doen want volgens iv, de dienst der belastingen dollaiHet was in Mei beeft deze van honderden 1953 vrijwel voltooid, leraren opmerkingen over Op grote schaal waren dit streven, om bewuste werken van publiek nut belastingbetalers te vor- (,ae,e« .M» STipSïïE: o'vVffi gen, rioleringen, scholen algemeen gunstig geweest, gekregen, die 14 meter veel werk van hun éta lages gemaakt. Een dezer zaken heeft er zelfs een hoge hoed in gezet, maar welke „kameraad" zal zo'n bourgeoisistisch-impe- rialistisch-kapitalistisch schertsartikel durven ko pen? Lange brief! Een Amerikaans korpo raal die te Ware in Enge. land is gedetacheerd, heeft van zijn. lief een brief Leuke les wat? Dat was fout! enz.) gebouwd, ruim vier millioen Ha. woes te grond was ontgon- nen dat is twéémaal zo- veel cils iu de vooraf- wet 41 jaar met de ver gaande zestig jaar. Er keerde man getrouwd ge- was driemaal zoveel ge- waasJ. f Volgens de trouwacte irrigeerd als onder het was zij getrouwd met de veelgeroemde fascisme, broer van haar man, maar dat immers zoveel goed de echtpljeden hebben dat hopffp Ia hchhoai nodin? bliikbaar nooit goed 1 «"«tuijs door de Engelsen In 1665 voer de Groningen III met 70 stukken geschut voor de admiraliteit van Fries land. doch ze werd in 1668 te Medemblik onttakeld. Tien jaar later ongeveer liep het fregat de Gronin gen IV te water, legde het echter in 1706 af te- -'en een Franse overmacht- En in. 180? eneefdp on zee. lang was en precies een jarige leeftijd het schroef- logs bodem de naam Gro ningen kreeg. Reeds in 1641 was er een Gronin gen I, die opereerde tégen de Denen en een paar jaar later vocht de Gro ningen II mét de Denen (dat ging toen zo) en de _a.,w, schuit werd buitgemaakt van bijna 43.000.000. Als Aldus lazen kamp zijn, die de regering bij de z.g. koude sociali satie steunenDeze man keek natuurlijk niet door de bekende rode bril, maar door een liberale. En- evenals Evert Vermeer keek hij dusscheel. Wij hebben nooit van „rode krachten" in het katholieke kamp gehoord. Stuurloos De stad Haarlem is stuurloos. Ik las het in onze bloedeigen krant. En nou dacht ik nog wel, dat het zo goed ging met het goede, oude Haarlem, sinds burgemeester Cre- mers daar de scepter zwaait en er een wethou der is. die Geluk heet. Maar het was dan ook zo, dat niet de stad maar de ..Stad Haarlem" stuur loos was. Het was de naam van een boot. die in. moeiliikheden zat. bedraagt nl. 22.216.000 tegenover 20.770.000 man- „Temeer" enhe+nSSnS'Daris dus „Huishoudelijke punten Mei. inH ?o°zUfiCe"FranC-e- stonden er niet op de Frank? fk nno ÉJ i" aSenda. omdat ze teveel nnn nnn w u Hjd in beslag zouden ne- zllen men, temeer daar er veel men. op een bevolking Hampq aanwpzia waren van hiina as nnn nnn Ait a.arpes aanwezig waren. wij m een u dat vergelijkt met het cijfer van Nederland, dan kunt u begrijpen, dat men wel eens zegt. dat er daar meer doodkisten dan wie gen zijn Negers (Engels) pond woog. Het kind had met 20 helpsters vier maanden nodig ge had om haar gedachten en gevoelens op een rol tabideer oaoier te zetten. ,.Ze stuurt bovendien e'k» week oek nog vjer of viif gewone brieven", ver telde de korporaal. heette te hebben ge daanMaar in Juni 1953 kon deze de Gas peri de vereiste meer derheid niet krijgen. Hij kon ga&n. Politiek is 'n -loomschio Groningen V. Nu is de Groningen VI in de vaart gekomen. De eee,-etaris-generaal van Mnt-ine hoopte, dal deze ia eer zal worden hem and met even goede mensen i's on de koonvaardiivlont, ^ensloHe valt te vermel den. dat de Commissaris van de Knninvin van Gro, mn.-Pn d° heer TZhpls na. gelezen en de fout kwam. naar uit Bhawree Okla homa wordt gemeld. nac aan h°t licht, toen mevr. Stowe'1 een deze'- dagen een afsehrift van de trouwacte aanvroeg. Deze Uit Mooresville in North tuurliik overal aanwezig Carolina wordt gemeld, dat de bevolking van deze gemeente van 720o inwo ners niet meedoet aan de campagne voor Veilig Ver keer, die in de V.S. wordt waar de naam Gro'nintfPn cenoemd wordt, verklaar, de 'dat riln nrnvineip zich verslag van een vergade ring van de Katholieke Werkgevers in Friesland! Zouden dan die dames ook over déze huishoude lijke zaken zoveel te zeg gen gehad hebben? De betekenis van het Ouder rassenvraagstuk, dat in De Paus is 79, Adenauer Amerika nog lang niet 78 Churchill 79 enz. enz. helemaal is opgelost, blijkt Wij lezen van Eisenhower o.a. uit een mededeling, Adenauer, Ollenhauer. van A.P.. dat de negers in Amerika binnenkort hun eigen nationaal radio net zullen krijgen. Er zuRen speciale program ma's voor ncers worden uitgezonden Er wordt bij gezegd dat het. aantal ne gers. dat naar de radio luistert ongeveer 15 mil,, Hoen hprlrpa et Tfop lang Var» rnoi-y 711IV w-igc;«:g ■'-"yf r-orclviiVVovi Rood? Een liberaal spreker zei Wat een wonder, dat de grote leiders steeds ouder" worden. Drie middelen Een man van gezag op sociaal gebied in verschil lende organisaties werk zaam als geestelijk advi seur, zei eens, dat er ten slotte maar drie middelen zijn, om leden te winnen voor de organisaties. Het eerste middel is huisbe zoek. Het tweede is huis bezoek, het derde huis- olet alleen a^n het water in Leeuwarden, dat er nog bezoek De man had ge- beeft moeten ontworste len. maar een rij scheeps- altijd genoeg „rode krach- lijk. Het is om te ont- ten" in het katholieke houden! DEN HELDER Onder com mando van kapitein ter zee S. den Boeft zal het oefensmaldeel V over enige dagen naar de Mid dellandse Zee vertrekken voor oefeningen in eigen verband. Hetsmaldeel zal bestaan uit de torpedobootjagers Hr Ms Evert- sen, cdt. It. z. I L. E. van Laar. Hr Ms Kortenaer, cdt. It. z I H. J. Baay. Hr Ms fregatten van Amstel, cdt. It. z. I H. C. v.d. Stadt, en de Bitter, cdt. It. z. I F. Steinmetz. Verder de onderzee boten Walrus onder commando van lt. z. I H. J. Brakema en Zee leeuw onder commando van lt. z. I J. Fennema. Alvorens naar het oefengebipd te vertrekken zal het smaHeel eerst Rotterdam aandoen. Het list in de bedoeling drie maanden weg te blijven. Enige Noord-Afri kaanse havens zullen wordi n aangedaan. Eind Maart wordt het in Nederland terugverwacht, om nai een rustneriode opnieuw voor enige maanden zee te kiezen, ver moedelijk naar de Noorse wate ren. Verpad erin 2 „Vrouweii- Electriciteits vereniging" WIERINGERMEER Als een der weinigen in de lande heeft blootdorp een ..Vrouwen-Eleetri- citeitsvereniging" Tijdens de ver gadering die deze vereniging in „De Lely hield hebben de leden het nuttige met het aangename verenigd De presidente, mevr J Cnosse-Hoorntje, begroette onge veer 40 dames en sprak ha=- vreugde uit over het feit dat dé vereniging haar bestaansrecht heeft bewezen. De behandelde or. derwerpen mogen zich in brede kring in een nog steeds toene mende belangstelling verheugen, terwijl ook de gestes van de ver eniging zeker waardering onder vinden. Secretaresse, mevr. van Don-Moes, had voor haar uitne mend verzorgde notulen, jaarve-- slag e.d een applaus in ontvanr.t te nemen. Deze secretaresse kou trouwens ook aan de hand van de ingekomen stukken bewilz-n hoezeer de vereniging het werk van vele huisvrouwen weet f verlichten. Voorlichting en aa"- wi.jzingen omtrent het gebrmk van electrisehe apparaten ziin m veel evallen van niet te onder schatten betekenis. Medegedpe'd werfl nog dat een cursusje in het vervaardigen van lamnekannon zal worden georganiseerd, doch de belangstelling daarvoor viel te gen. Wel bleken de dames belang stelling te hebben voor het ver vaardig envan pitrieten artikelen. Daarom besloot de vergadering in principe de pitriet-cursus te laten doorgaan. Leidster is mevr. De Vries uit Hippolytushoef Een zeer groot aantal leden had be langstelling voor een excursie van het P.E.N. te Bloemendaal, waar behalve kook- en bakdemonstra- ties het gebruik van diverse klei ne electrisehe en huishoudmaehi- nes wordt gedemonstreerd. Deze excursie zal vermoedelijk 22 April a.s. gehouden worden De bestuursleden mevr. J. Cnossen en G. v.d. Hoeve-Feikes werden her kozen. Het gedeelte na de pauze werd gevuld met diverse bezigheden o.a. een imitatie-mastklimmen. De begeerde en fel omstreden prijzen bestonden in hoofdzaak uit worst. Commissie „Hefschroef- vlieptuigen" 's-GRAVENHAGE, 13 Jan. De minister van Verkeer en Wa terstaat, mr. J. Algera, heeft van middag in de Statenzaal van zijn Ministerie de Commissie „Hef- schroefvliegtuigen geïnstalleerd. De minister verklaarde o.a., dat na een lange tijd van ontwikke ling het hefschroefvliegtuig zich nu een plaats in het luchtver keer begint te veroveren. In Ne derland is dit type vliegtuig in het brandpunt der belangstelling komen te staan, doordat het tij dens de rampdagen van Februari 1953 zo uitstekende diensten ver leende. Door de opening van de lijn BrusselAntwerpenRotter dam, is die belangstelling nog maals aangewakkerd. Het zal de taak van de commissie zijn te on derzoeken in hoeverre luchtver voer per helicopter voor Neder land thans reeds van belang is. Ook de technische zijde zal een diepgaande studie vergen. Van belang is tevens welk soort ver voer met helicopters in ons land te verwachten is, waarbij de mi nister dacht aan personen-, vracht- en postvervoer. Het is de taak van de commissie, die onder voorzitterschap staat van ir. J. W. Albarda, oud-lid van de Raad van State en oud-minister van Waterstaat, om te onderzoeken, in hoeverre de nieuwe mogelijk heden voor verwezenlijking vat baar zijn.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 4