I I I I I I I I I I I I I I I I i I I I I I i De Rijn wordt twistappel tussen Bonn en Den Haag Conferentie der Grote Vier werpt schaduwen vooruit Dochters van Foch erven 100.000 Pond Sterling Spoorivegamb tenoren pleegden diefstallen Dingaan Simba bewaakt de koninklijke bordjes I I I I I I 7s| 37 I I Donderdag 14 Januari 1954 Nederland strijdt voor principieel recht Amerika houdt uitverkoop Mohammedaanse Broederschap Drie doden door gasverstikkino; Hamburg-Amerikalijn opent dienst op Indonesië Brand je op de Liberté SPOORLIJN PEIPING—MOSKOU van een onbekende Brit Uitbreiding zweefvliegerij Mgr. Herrij gers terug uit China VRIJLATINGEN IN BRITS GUYANA VERSTEKELINGEN Waarschuwingssysteem met seinlampen „iVyet", stereotiep antivoord op vragen van het Westen deugende Taks Sov j et-minister afgezet Hoge autoriteiten bij De Zeven Provinciën Nederland trad toe tot conventie van Tanger Eén gulden voor eerlijke vinder AMERIKAANS VLEES VOOR ENGELAND ATOOM-STAKING IN ENGELAND Overeenstemming met Indonesië Korea tegen terugtrekking Amerikaanse divisies W.-DUITSE ARBEIDERS IN ORGANISATIE YAN ONDERNEMERS HET PAARD BLIJFT ZANDZUIGER AAN DE GROND IANGESTRAAI 5? EXTRA- AANBIEDINGEN IN ALLE AFDELINGEN I Sinaasappel jam 2 potten 89 I Anijs hagel 250 gram 33 I Candii ontbijtkoek I 2 voor 49 I Ital. sueade I 200 gram Rozijnen I zonder pit 500 gram 55 VERKADE'S ARTIKELEN J Lange vingers 150 gram Café-noir 1 200 gram Frou-frou 250 gram Gem. koekjes 1 250 gram Arnh. meisjes, krakelingen, 200 gram Knijpers 2 kaarten Afwas-borstel INDISCHE ARTIKELEN j 47 49 49 47 59 2 voor 29 49 plastic Zelfw. „Diesel" 2 pakken per doos I Zachte zeep 1 e soort, Eng. H.H.-zeep overvet, 10 stukken 39 wasmiddel I 57 45 65 j „DR. OETKER"- BAKPRODUCTEN 25 47 99 Patent bloem II kg Griesmeel 500 gram I Custard extra kwaliteit 12 pakken Bitterkoekjes pudding 1 200 gram Bijenhoning per pot I Vruchtenkoekjes (kruisbessen) 1 200 gram 49 Chico's a m. croquant vulling I I verpakt, 200 gr. 55 Zoute jujubes 1150 gram 39 Choc, bonen 200 gram 35 Bij aankoop van 50 ct. I versnaperingen i> J DROP-BALLON GRATIS S Smulschotels S 4 soorten, J 200 gr. 69, 49 J I Gelderse ham vet, 200 gram mager, 150 gr. Pracht boerenworst II50 gram Runclvet 1 ste soort, 1 500 gram Smeerkaas 65 I 74 I 69 57 53 2 pak Kruidkaas 40 400 gr. 89 I Volvette kaas zwaar belegen 1 500 gram 139 Grote Edam, kaas I 40 -f, pittig, 1 500 gram 129 Haring Iin tomatensaus groot ovaal ëlik 75 Koffiemelk Imet suiker, 2 blikken 79 I Gebroken rijst 500 gram 39 j ALLEEN VRIJDAG: j Gesn. augurken SI I< (literpot) van 77 voor j 500 gram BONN, 13 Jan. West-Duitsland is bereid tot onderhandelingen met de Rijnoeverstaten over de scheepvaartpolitiek op deze uiterst belangrijke verkeersweg, zo heeft een woordvoerder van het Bonds- ministerie van Verkeer vandaag meegedeeld. Hij voegde hieraan toe, dat de Duitsers niet het recht van andere landen zullen erkennen om zonder beperkingen goederen te vervoeren tussen Duitse Rijnhavens. Een woordvoerder van de Zwit serse regering heeft de vorige week meegedeeld, dat Nederland en Zwitserland overeengekomen zijn zidh gezamenlijk te verzet ten tegen de Duitse voorstellen voor nieuwe havengelden in de Rijnhavens. De Nederlanders heb ben de Duitsers verder beschul digd, dat de Duitsers buitenland se en Nederlandse Rijnaken ach terstellen bij de Duitse Rijnschip pers. De regering te Bonn heeft Ne derland een nota gestuurd, waar in het Duitse standpunt inzake de Rijnvaart tussen Duitse havens wordt toegelicht, zo deelde de zegsman mee. Hij weigerde zich over de inhoud uit te laten, maar zei, dat de Nederlandse regering hierop nog niet geantwoord heeft. De Duitsers zijn van mening, dat de Nederlanders over meer Rijnaken beschikken, dan zij no dig hebben en dat zij uit dien hoofde prolberen een groter aan deel in de Rijnvaart te verove ren. aldus de woordvoerder. In 1636 telde de Duitse Rijnvloot .3200.000 ton, tegen de Neder landse 2.800.000 ton. Na de oorlog, zo vervolgde hij. hebben de Ne derlanders 'n aantal Duitse maat schappijen in Nederland geconfis queerd. Tegenwoordig heeft de Nederlandse Rijnvloot een tonna ge van 3 200.000 ton en de West- Duitse 1.700.000, aldus de zegs man. Bovendien is de Rijnvaart achteruitgelopen. In 1936 werden ongeveer 46.000.000 ton goederen van overtollige voorraden YORK, 13 vervoerd, welk vervoer in 1952 gedaald was tot 36.500.000 ton, al dus de woordvoerder. Van de zijde van het Directo raat-Generaal voor de Scheep vaart in Den Haag wordt met be trekking tot de door de Duitse zegsman genoemde cijfers ver klaard, dat deze er in het geheel niets te doen en met de zaak niets te maken hebben. Er is nu eenmaal een recht toegekend aan de andere niet-Duitse Rijnstaten, voortvloeiend uit de Acte van Mannheim, waarbij het vrije ver voer wordt gegarandeerd, en om dit principiële recht gaat het. ONTBONDEN CAIRO 13 Jan. De Egyp tische regering heeft vandaag 'be vel gegeven tot de ontbinding van de eens zo machtige Moham medaanse Broederschap. Er zijn zeker 60 leiders van de Broeder schap gearresteerd, met inbesriD van de „Opperste Gids" Hassan el Hodeiby. GORIZIA, Italië 13 Jan. In een huis in het centrum van deze Noord-Italiaanse stad zijn tenge volge van een breuk in een gas leiding drie mensen om het leven gekomen, terwijl 17 anderen door het gas bedwelmd waren. Van zeven van hen is de toestand ernstig. NEW YORK, 13 Jan. De Amerikaanse campagne om te kunnen beschikken over surplus- voorraden voedsel voor het buï- '-nland de kern van het land bouwprogramma dat president Eisenhower Maandag aan het Congres heeft voorgelegd is reeds in volle gang. Onderhandelingen zijn gaande voor verkopen aan Italië, Duits land. Nederland, Noorwegen en Engeland. Engeland dat reeds ta bak. gedroogde pruimen, reuzel en katoenizaad'-olie gekocht heeft in het kader van dit programma, zouden vandaag twee millioen kisten gedroogde Californische vruchten aangeboden zijn. Voor de aankoop van dit voed sel behoeft de koper geen dollars uit te geven. Krachtens de bepa lingen van M.S.A.-wet betaalt de Amerikaanse regering dollars voor de goederen en gaat een ge lijkwaardig bedrag aan Ponden Sterling over op het defensie budget van het aankopende land. Engeland werd tot dusver ge machtigd goederen aan te kopen ter waarde van 55 millioen dol lar. Duitsland heeft al wat sojabo nen gekocht en verwacht wordt dat spoedig overeenkomst bereikt wordt met Noorwegen over de aankoop van een niet bekend ge maakte hoeveelheid sojabonen. Inmiddels wordt door handels kringen meegedeeld, dat de Ame rikaanse regering 10.048.000 pounds reuzel heeft aangekocht voor export naar Duitsland tegen een gemiddelde prijs van 18.64 dollarcents per pound. De reuzel zal afgeleverd wor den, beginnend aanstaande Maan dag, met een gemiddelde van 1,5 millioen pounds per week. HAMBURG, 13 Jan. De Hamburg-Amerikalijn zal in de tweede helft van Februari weer een lijndienst naar Indonesië openen, via Bre«ien, Antwerpen en Rotterdam, Belawan, Cheri- bon, Semarang, Surabaya en Ma kassar. LE HAVRE, 13 Jan. Aan boord van het Franse passagiers schip Liberté, dat in Le Havre jn het dok ligt, heeft vanmorgen 'n onbetekenend brandje gewoed, dat spoedig was geblust. LONDEN, 13 Jan. Peiping, de hoofdstad van het communis tische China, zal deze maand nog rechtstreekse treinverbindingen voor passagiers en goederen krij sen met Moskou en de hoofd steden van de andere Öost-Euro- oese communistische landen, al dus meldt Radio Peiping. De dienst Peiping-Moskou werd in de uitzending de langste lijn ter wereld zonder overstappen of overladen genoemd. LONDEN, 13 Jan. Din gaan Simba is de deftige naam van een 90 pond wegende mastiff (Engelse dog) wiens levensopvatting hoofdzakelijk is, zijn tanden in iets te zet ten en het vast te houden. Hij zal morgen een speciale op dracht vervullen. Hij moet het goud- en vaatwerk van konin gin Elizabeth, dat van onschat bare waarde is, bewaken ter wijl het door de straten van Londen wordt vervoerd. Nu de Koningin op reis is door het gemenebest en er dus een tijdje geen officiële diners zullen zijn, heeft men ge meend de gelegenheid te moe ten aangrijpen om de bordjes, die het Koninklijk Huis ge bruikt voor een echt mooi etentje eens aan het volk te vertonen. Het vaatwerk, dat uit 164 stuks bestaat en zo kostbaar is, dat de verzekeringsmaatschap pijen het niet willen verzeke ren, zal worden tentoongesteld in het Victoria en Albert Mu seum. Het zal in het gebouw krioelen van detectives, maar het publiek zal de gouden pracht zij het op een afstand mogen bewonderen. Het vaatwerk heeft Bucking ham Palace nooit verlaten sindes 1837, toen Koningin Victoria daar haar residentie vestigde en het personeel van het paleis heeft zich er zorgen over gemaakt, wat op de route naar het museum, die ongeveer twee en een halve kilometer lang is, met de kostbare spul len zou kunnen gebeuren. Vooral de Yeoman of the Royal Plate" (de Meestér van het Koninklijke Vaatwerk) die de zorg heeft voor de bordjes en het verdere eetgerief, was er niet gerust op, maar zijn zorgen zijn verdreven door Dingaan Simba, de dog, die in dienst is van een verhuizers firma, welke zich specialiseert in het vervoeren van diaman ten, platina en dergelijke vrachtjes. Het vaatwerk zal in een ste vige wagen worden geladen, die er uit ziet als een safe op wielen, Dingaan Simba gaat mee naar binnen en de deuren worden van buiten gesloten. Verder gaat nog een wacht van bewapende mannetjesputters van Scotland Yard op motor fietsen mee. Dingaan Simba, die speciaal voorz, ijn taak is opgeleid, zal zich aangenaam bezighouden met ieder, die er in mocht sla gen door de politiebewaking heen „te. dringen. LONDEN, 13 Jan. Twee be jaarde dochters van wijlen maar schalk Foch zullen een bezitting ter waarde van 100.000 pond er ven van een Engelsman die zij nooit gezien hebben en waarvan zij nimmer hoorden. Walter Butcher, Angmering, Engeland, die verleden jaar Augustus stierf, liet zijn bezit tingen na aan de dochters van Foch vanwege zijn grote bewon dering en eerbied voor hun vader. De bezitting bestaat uit land en eigendommen in Sussex, boer derijen en eigendommen in Corn wall, een kudde prima vee en dollartegoeden in Amerika, alles volgens het testament van But cher, dat vandaag geopend werd. De dochters van Foch, beiden in de zeventig, wonen in Parijs. H. A. Foley, de advocaat van Foch, heeft meegedeeld, dat de 's GRAVENHAGE 13 Jan De KNWL-persdienst heeft ons het volgende medegedeeld: daar toe in de gelegenheid gesteld door een verhoogde subsidie-regeling van overheidswege zal de KNVVL mede ten behoeve van de wer ving en voor-selectie van civiele en militaire aspirant-vliegers, haar zweefvliegopleidingen in de komende jaren een belangrijke uitbreiding geven. Te dien einde zal, zowel voor 't KNVVL-zweef- vliegcentrum Teriet als voor de bij de KNVVL aangesloten zweef- vliegclubs, een aantal nieuwe zweefvliegtuigen moeten worden aangeschaft. Het betreft hier 2- persoons opleidingszweefvliegtui gen, 1-persoons overgangtrainers en 1-persoons prestatie-zweef vliegtuigen. Er is nog in genen dele beslist waar de orders voor deze toe stellen geplaatst zullen worden, al wordt vooropgesteld, dat de KNWL hier in de eerste plaats de nationale industrie een kans wil geven. Naast vliegtuigen is behoefte aan een aantal lieren en aan hangars, aldus de KNVVL. dochters „volkomen verbijsterd" waren toen zij dit nieuws ver namen. Zij heb'ben nog niet be sloten wat te doen met deze erfe nis. Als zij besluiten een dee) van de landgoederen te verkopen zal het hun toegestaan zijn het geld naar Frankrijk te brengen, aldus Foley. Foley zei, dat Butcher de in druk had dat de maarschalk „in 1918 het schip redde". Op bezoek bij hoogbejaarde ouders BREDA, 13 Jan. Mgr J. Herrijgers, Lazarist, de laatste in vrijheid levende Nederlandse mis sionaris in China, is Maandag nacht op de pastorie van zijn ge boortedorp Sprundel terugge keerd. Na een afwezigheid van 15 jaar heeft hij daar, popelend van verlangen, de ochtend afge wacht om zijn oude moeder van 82 jaar .en zijn 83-jarige vader, die blind is, te kunnen gaan op zoeken. Bij zijn thuiskomst was Mgr Herrijgers vol van alles wat hij in het China van TVIao Tse Toeng heeft moeten beleven. Nadat hij zijn verblijf in China met voort zetting van zijn werkzaamheden heeft kunen rekken, moest hij enkele maanden geleden voor het stadsbestuur van de mijnstad Thang Sjanh, waar hij aposto lisch administrator was, verschij nen. Hij had in een herderlijke brief de dwalingen van het communis me en de reformatie bestreden en op grond daarvan werd hij ge vankelijk weggevoerd, na enige tijd in zijn eigen pastorie onder bewaking te hebben doorgebracht. Hij werd naar Tientsin gestuurd, waar hij in een hotelkamer door drie politie-agenten werd vast gehouden. Vervolgens is hij over gebracht naar één schip, waar mee hij via Formosa naar Hong kong werd gebracht, om later af le reizen naar Nederland. Op 'n vraag aan Mgr. Herrijgers, waar hij de kracht uit had geput om dit moeilijke missionarisleven daar zo lang te kunnen volhou den, antwoordde hij: „Alleen om dat m'n moeder me enkele jaren feleden schreef, dat ik moest oen wat de Paus van me wilde." Met grote dankbaarheid ge tuigde de verbannen bisschop ook van de aanhankelijkheid, die de gelovigen hem, ondanks de communistische dreiging, hadden betoond. GEORGETOWN, 13 Januari. Gouverneur Sir Alfred Savage heeft vandaag een order gete kend voor de onmiddellijke vrij lating van Sydney King en drie andere leiders van de Progres sieve Volkspartij (P.P.P.), die sedert 24 October werden vast gehouden krachtens de uitzon deringsbepalingen. CARTAGENA, 13 Januari. Twee Duitse verstekelingen, die naar hun zeggen uit het Franse Vreemdelingenlegioen deserteer den, zijn hier vandaag op een Duits vrachtschip aangekomen. Zij waren a'an boord gegaan in een Afrikaanse haven, waarvan zij de naam niet wilden noemen. Zij willen naar huis terug. Het is thans aan de Spaanse autoritei ten om te heslissen wat er met hen gebeuren-moet. OP 4 APRIL Verkiezingen in België BRUSSEL, 13 Jan. Volgens het Brusselse blad „Het Laatste Nieuws" zullen de Belgische par lementsverkiezingen 4 April ge houden worden. Het Belgische parlement za] ontbonden worden zodra de Bel gische Senaat het E.D.G.-verdrag bekrachtigd heeft en zich uitge sproken heeft over een Belgische grondwetsherziening. De Senaat zal eind Januari of begin Februari het E.D.G.-ver- drag behandelen en daarna on middellijk de grondwetsherzie ning bespreken, welke noodzake lijk is geworden in verband met het E.D.G.-verdrag. AMSTERDAM, 13 Jan. Vandaag zijn voor de Vierde Kamer van de Amsterdamse rechtbank, gepresideerd door mr. F. Tabingh Suermondt, vijftien rangeerders en stationsarbeiders van de Neder landse Spoorwegen, allen woonachtig in Amsterdam, verschenen om zich te verantwoorden voor langdurige en belangrijke diefstallen, gepleegd op de uitgebreide rangeeremplacementen de Rietlanden. Tegen de twee hoofdverdach ten, de 29-jarige M. F. M. D. en de eveneens 29-jarige J. de B. eis te de Officier van Justitie resp. twee-en-een half en anderhalf jaar gevangenisstraf. Zij bevinden zich reeds in voorlopige hechte nis vanaf Augustus j.l. Toen slaagde namelijk de spoorweg- reoherche erin de uitgebreide or ganisatie geheel op te rollen. Zo als een spoorwegreohercheur en een bewaker van de N.S. van ochtend als getuigen vertelden, bestond er reeds lange tijd ver denking tegen bepaalde emplo ye's, doch de georganiseerde ro verijen waren op zo'n prachtig systeem gebaseerd, dat de recher che maandenlang de daders niet té pakken' kon krijgen. Van -het einde van 1950 af bemerkte ihën, dat uit verzegelde en met ijzeren sloten dichtgemaakte goederen wagons, die op de emplacemen ten stonden 's nachts goederen van de meest uiteenlopende soor- ten verdwenen en wel in steeds toenemende mate. „Dat we de verdachten niet eer der konden arresteren komt omr dat ze een uitgebreid waarschu wingssysteem met seinlampen hadden ingevoerd", vertelde de bewaker. In Augustus jl. had de recherche een goed idee gekre gen. Een rechercheur en een be waker lieten zich in verzegelde goederenwagons insluiten, ieder met een politiehond en zich daar na naar de Rietlanden rijden. Reeds de eerste de beste avond was het raak. Om vijf uur 's middags werden de wagons naar BONN, 13 Jan. Een invasie van 1200 journalisten en fotografen uit de Westelijke landen zal de Berlijnse conferentie van de Grote Vier voorafgaan, zo hebben geallieerde functionarissen hier vandaag meegedeeld. Zelden zullen zoveel journalisten in het geweer geroepen zijn om een internationale gebeurtenis te verslaan. Uit de V.S. alleen worden reeds 100 journalisten verwacht en de meeste van de 60 Amerikaanse correspondenten in Duitsland zul len ook voor de conferentie naar Berlijn gaan. Pers, film en radio in Dene marken Nederland, Zweden, Zwitserland, Groot Brittannië, Frankrijk, Italië, Joegoslavië, West-Duitsland en verscheidene andere Westelijke landen zullen ook aanzienlijke contingenten sturen. Uit het Sovjetblok worden ook tientallen journalisten verwacht, maar zij zullen hoofdzakelijk uit Oost-Berlijn opereren. Uit het perscentrum en het na bijgelegen hoofdpostkantoor kun nen per uur 25.000 woorden door journalisten verstuurd worden, aldus de functionarissen In het TXao (Copyright by Börro Borresen, Copenhagen, centrum worden 75 telexmachines geïnstalleerd. 500 telefoons zullen in het pers.- centrum" uitsluitend beschikbaar zijn voor journalisten. In de na bijheid worden verder voorzie ningen getroffen voor het ont wikkelen en versturen van foto's. De plaats. De vier Berlijnse commandan ten zijn vandaag voor de vierde maal bijeengekomen om te probe ren overeenstemming te bereiken over de vergaderplaats van de conferentie van de Ministers van Buitenlandse Zaken van de Grote Vier, welke 25 Januari moet be ginnen. De nieuwe „generatie" van ge allieerde commandanten *is in tussen wel bekend geraakt mét de techniek van het Russische „Nyet". De meester van het koude maar beleefde „neen" is deze keer de 47 jaar oude Sergei Dengin, de Russische politieke commissaris in een blauw pak. Reeds op de tweede vergadering in het Sow jet-hoofdkwartier be gon het Russische „neen" de over hand te krijgen. De 11 uur lange derde vergadering op het Ameri kaanse hoofdkwartier kan be schreven worden als één groot „neen" van beide kanten. De Westelijke commandanten hebben geleerd wanneer zij een „nyet" van Dengin kunnen ver wachten. Iedere keer, wanneer hij na de bespreking van een princi piële kwestie naar voren buigt, en zijn bril opneemt, dan is een „nyet" nabij. MOSKOU, 13 Jan. In het blad „Bakoe Arbeider", dat van daag hier ontvangen is, wordt bericht, dat het presidium van de OpDerste Sovjet van Azerbeid- sjan de minister van handel, S. M. Aidinbekof, heeft afgezet. Waarom werd er niet bij vermeld en ook niet wie zijn opvolger wordt. 's GRAVENHAGE 13 Jan. - Op Maandag 18 Januari zullen de plaatsvervangende secretaris-ge neraal van de NATO, jhr. H. van Vredenburch, vice-admiraal R. Dick van de Britse marine, stan ding group liaison officier, de permanente vertegenwoordiger van Nederland bij de Noord-At lantische Raad, de heer M. F. Vi- geveno, de vertegenwoordiger van Nederland voor economische en financiële aangelegenheden bij de Noord-Afclantisahe Raad, drs. G. J. H. de Graaff en de directeur- generaal voor het economisohe en militaire hulpprogramma, drs. E. H. van der Beugel een bezoek brengen aan Hr Ms kruiser de Zeven Provinciën te Rotterdam. 's-GRAVENHAGE. 13 Jan. De regering heeft aan de Eerste en aan de Tweede Kamer mede gedeeld, dat Nederland op 23 Juni 1953 is toegetreden tot de con ventie van Tanger. d.d. 10 Nov. 1952. houdende herziening van. de internationale rechtspraak in ae zone van Tanger. de Rietlanden gereden en nau welijks was het donker gewor den of de opgesloten politiemen sen hoorden hoe inbrekers aan de buitenkant de verzegeling ver braken en de wagon opende. „Het waren twee daders", ver telde de rechercheur, „een van hen kreeg mij in de gaten en sloeg op de vlucht, maar hij werd prompt door mijn hond gegrepen, zodat wij ze heiden konden ar resteren". In zijn requisitoir bracht de Of ficier van Justitie, mr W. B. J. Aberson, hulde aan de trein- recfaercfae voor -het diepgaande on derzoek' Hijnöéfride 'dé betrok ken rangeerders en stat'ionsbê- ambten „kleine mannetjes met be scheiden salarissen, die de een na de ander zijn bezweken voor de corrupte sfeer". 's-GRAVENHAGE, 13 Jan. Op 30 December vond een zwerver, die zich wat kwam warmen in het hulppostkan toor aan de Laan van Meer- dervoort, daar op de vloer een portemonnaie met een groot aantal bankbiljetten. Zonder er in te kijken gaf hij de portemonnaie aan een beambte achter het loket, die bij een vluchtige inspectie schatte dat er voor meer dan f 700 aan bankpapier in zat. Kort daarop kwam een ze kere heer O. de portemon naie, die hij in het postkan toor verloren had, terug ha len. De zwerver, die enige da gen daarna bij de loketbe ambte kwam informeren hoe het met zijn vondst was ge gaan, kreeg van deze het adres van de heer O. Toen hij zich daar kwam melden met de mededeling, dat hij de vinder van de portemon naie was, kreeg hij eerst te horen, dat mijnheer niet thuis was en daarna de bood schap maar even buiten te wachten. De deur werd dicht gedaan en even later weer geopend door een dame die hem f 1 als beloning in de hand drukte.... LONDEN, 13 Jan. Groot Brittannië onderhandelt in Was hington met de V.S. over de aan koop van overtollige voorraden vlees. Een woordvoerder van het ministerie heeft meegedeeld, dat deze extra-aanvoer krachtens de wet op de wederzijdse" veiligheid in ponden betaald zou worden, maar dat deze ponden weer be schikbaar gesteld zouden worden voor de Britse defensie-inspan ning. LONDEN, 13 Jan. - Ongeveer 250 electriciëns, die werken aan de in aanbouw zijnde geweldige plutonium fabriek in Capenhurst, hebben vandaag het voorbeeld gevolgd van 28 stakende collega's van het naburige atoomproject te Calder. 300 Electriciëns, die werken op het onderzoekingsstation voor atoomwapens te Aldermaston en het belangrijkste Britse atoom centrum te Harwell zijn vandaag in vergadering bijeengekomen om te beslissen of zij ook in staking zullen gaan om de looneisen van hun onder communistische lei ding staande vakbond kracht bij te zetten. In Oostenrijk en Zwitserland heejt men vele doden en ver misten geteld door de talrijke lawines, die zich van de berg hellingen in de dalen stortten. Met man en macht wordt ge werkt aan het schoonmaken van de ingang van een spoor wegtunnel nabij Zermatt. over finantiële kwesties 's GRAVENHAGE 13 Jan. De minister van Financiën a.i. van Nederland en de minister van Financiën van Indonesië delen 't volgende mede: „In de afgelopen dagen is overleg gepleegd tussen de Indonesische minister van Fi nanciën, dr. Ong Eng en zijn Ne derlandse ambtgenoot. Een aantal openstaande vorde ringen en schulden, waarvan de voldoening reeds geruime tijd on derwerp van discussie tussen beide regeringen heeft uitge maakt, werd tot een oplossing gebracht. Verder werd terzake van de kwesties van de algeme ne oorlogs-ongevallenregelihg en de rehabilitatie-uitkeringen, waar over reeds sedert geruime tijd een procedure hangende is voOr het Uniehof, als inter-statelijke conflicten, overeenstemming ver kregen, waardoor de .procedure za] kunnen worden bèëihdigd. Voorts kwam ter sprake de kwestie van de invorderingen door Indonesië van schulden van Nederlanders. Ook dit punt werd tot een voor beide partijen be vredigende oplossing gebracht, doordat Nederland deze vorde ringen van Indonesië zal over nemen. SEOEL, 13 Jan De Zuidko- 1-éaanse Nationale Vergadering heeft vapdaag in een resolutie zich uitgesproken tegen de Ame rikaanse plannen om twee divi sies uit Korea terug te trekken. Hockey NEDERLAND-ENGELAND DEN HAAG, 13 Jan. Naar wij van de Kon. Ned. Hockey Bond vernemen zal op Zaterdag 24 April in het Wagener Stadion te Amsterdam een wedstrijd worden gespeeld tussen de hockey-elftallen van Nederland en Groot-Brittannië. Op dezelfde dag komt het Ne derlandse B-elftal uit tegen een Engels B-elftal. Ook voor 1955 is een ontmoe ting tussen de beide sterkste hockeylanden van Europa vast gesteld en wel op Zaterdag 30 April 1955 te Nottingham of te Birmingham. Ook op die dag zullen de B-elftallen van Neder land en Engeland tegen elkaar spelen. BONN, 13 Jan. In Diisseldorf is de eerste West-Duitse onder nemersorganisatie opgericht, waar aan ook vertegenwoordigers van de arbeiders deelnemen. Het is het werkgeversverbond der ijzer en staalindustrie, in welke indus trie de arbeiders op grond van de wet op de medezeggenschap een vertegenwoordiging in de be drijfsleiding hebben gekregen. Het derde deel van het bestuur der nieuwe organisatie zal be staan uit „arbeidsdirecteuren", die op grond van de wet in de be drijven zijn benoemd en die in de meeste gevallen functionaris sen van het West-Duitse vakver bond zijn. PHILADELPHIA, 13 Jan. De posterijen hebben besloten voor het rondbrengen van post in het centrum van Philadelphia gebruik te blijven maken Van door paarden getrokken wagens, omdat die gemakkelijker door verkeersopstoppingen heen ko men dan auto's. HOEK VAN HOLLAND, 13 Jan. Een voor Russische reke ning gebouwde zandzuiger, die de laatste dagen op de Nieuwé Waterweg aan het proefvaren is. is hedenavond in de Nw Water weg aan de grond gelopen. De zandzuiger is tegen negen uur op eigen kracht vlot gekomen. I

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 7