NOORDHOLLANDSj Begint de conferentie te Berlijn toch op tijd? Kerkenbouw in het Bisdom Haarlem Dagblad voor Alkmaar 11 omgeving DODENCIJFER IN EUROPA TOT 143 GESTEGEN Op zevenmijlslaarz Verborgen microfoons in Belgisch ministerie? Koningin Juliana dankt staatshoofden Philippijns lijntoestel stortte rokend omlaag Optimisme bij geallieerden Van afbreken der besprekingen is geen sprake PESSIMISME IN BONN Hulp voor slachtoffers uit tal van landen „Salvo" in beslag genomen Doodkist als bed Socialisten beschuldigen regering: vr™G.N°vTE Witte valhelmen voor WW ■p -WIRflïT voor verleende hulp bij dewatersnood Zestien doden aan rand van Rome K.S.G.-steun voor mijnwerkers Abonnementsprijs f6.60 per kwartaal, f2.20 per maand, f 0.51 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum f 2.50; in alle edities 26 ct per mm, minimum f 4.familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K2200; Den Helder, Keizerstr. 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K2240. Buiten God is ,t nergens veilig (Vondel) Vrijdag 15 Januari 1951 - 49e Jaargang - Nummer 12984 BONN, 14 Jan. Geallieerde kringen in de West-Duitse hoofdstad hebben het volste vertrouwen, dat, ondanks het nog ontbreken van overeenstemming over de plaats van samen komst der vier ministers, de Berlijnse conferentie op 25 Januari een aanvang zal kunnen nemen. Zij wijzen alle Duitse berichten die reeds spreken over de mogelijkheid van ver daging van de conferentie, met nadruk af. Van een afbreken der besprekingen is, aldus een der geallieerde woordvoerders, geen sprake. De vier commandanten hebben bij hun laatste bijeenkomst in het Franse hoofdkwartier gezamenlijk besloten de zaak aan de regeringen voor te leggen en pas weer bijeen te komen, nadat zij nieuwe instructies zullen hebben ont vangen. Geallieerde woordvoerders nemen aan, dat nog deze week de besprekingen zullen worden voortgezet. Er wordt op gewézen dat de besprekingen tot het laatst in vriendschappelijke sfe^r hebben plaats gevonden. Ook dé techni sche voorbereidingen, die na de keuze van een gebouw nog nodig zullen zijn, zijn niet van zodanige aard, dat men reèds nu in tijd nood zou verkeren. De veertig uren van bespreking waren begonnen met een voorstel van Westelijke zijde om alle be sprekingen in het gebouw van de geallieerde bestuursraad in West- Berlijn te houden, en met de Russische wens om de Sow jet- Unie als gastvrouw te laten op treden in het nieuwe gebouw van de Russische ambassade. Nadat deze voorstellen waren afgewezen hebben de Westelijke commandanten zich bereid ge toond de conferentie afwisselend in Oost- en West-Berlijn te hou den. De Russen wensten daarbij nu elke conferentie te wisselen en dus beurtelings te vergaderen in het gebouw van de geallieerde bestuursraad en in het Russische hoofdkwartier in Karlshorst. De Westelijken daarentegen meenden dat wanneer al gewisseld zou worden alle vier sectoren hun beurt zouden krijgen. Zoals ook bij de voorconferentie het geval is geweest. Toen men het daarover niet eens kon worden heeft de Russi sche vertegenwoordiger voorge steld de eerste samenkomst te houden in het gebouw van de Geallieerde Bestuursraad en de tweede in Karlshorst. Daar zou den de ministers dan zelf kunnen beslissen, waarheen zij voor hun derde en volgende bijeenkomsten zouden gaan. Dit voorstel is door de commandanten aan de regerin gen voorgelegd. Het dispuut over de plaats der conferentie was in de corridors van het Bondsdaggebouw in Bonn het gesprek van de dag. Daarbij meenden vertegenwoordigers van de regeringspartijen in de moei lijkheden reeds een bevestiging te zien van de hen door dr Ade nauer gegeven wenk om de ver wachtingen voor de conferentie niet te hoog ,te spannen. In rege ringskringen sprak men van „be treurenswaardige en bedenkelijke voortekenen". De Duitse twijfel aan de moge lijkheid om de conferentie nog op de vastgestelde tijd te laten be ginnen schijnt wel voornamelijk te zijn gebaseerd op het officiële pessimisme, dat in Bonn hoogtij viert. Dr Adenauer heeft nog deze week voor zijn christelijke fractie verklaard, dat hij geens zins aan een verandering van de Russische inzichten gelooft en woordvoerders van zijn partij meenden deze opvatting beves tigd te zien nu volgens he"n dui delijk is gebleken, dat ook aan de Russische taktiek van onder handelen niets veranderd is. Grootste Belgische koopvaardijschip BRUSSEL, 14 Jan. Op 16 Januari zal in de aanwezigheid van Koningin Elisabeth van Bel gië op de werven van Cockerill te Hoboken het tank- en vracht schip „Elisabeth" van stapel lo pen, dat het grootste schip zal zijn van de Belgische koopvaar dijvloot. Het vaartuig heeft een lengte van 201 meter, een diep gang van 12.12 meter en een in houd van 19.500 bruto register ton. Het schip, dat eigendom is van de Petrofina, zal dienst doen op de lijn Perzische GolfAnt werpen. In 1956 zal van de scheepswerven Boel te Antwer pen een zusterschip van de Elisa beth van stapel lopen. Beide sche pen zullen uitgerust zijn met ul tra-moderne installaties. Nieuwe lawines dreigen: WENEN, 14 Jan. Volgens de jongste officiële cijfers zijn in geheel Oostenrijk 114 personen door lawines om het leven geko men. Zestien slachtoffers worden nog vermist. Het dodencijfer in geheel Europa is tot 143 gestegen. Er dreigen nieuwe lawines, maar het reddingswerk gaat on afgebroken voort, ondanks een inmiddels opgekomen mist. Hef- schroefvliegtuigen konden echter door de mist niet aan het red dingswerk deelnemen. De Liga der Rode Kruisverenigingen heeft medegedeeld, dat Canada, Enge- De „zevenmijlslaars," een glijschoen, kon door zijn uitvinder, Albert Winzen uit Solingen-Ohlings, die er tien jaar aan heeft gewerkt, onlangs als patent bij het patentbureau München worden aangemeld. De glijschoenen worden als ski's, waar ze veel van weg hebben, ondergebonden. Om te glijden hetgeen uiteraard alleen op ijs en sneeuw kan geschieden heeft men niet van de grond op te springen, noch te lopen, men behoeft de voeten slechts afwisselend op te heffen, waardoor de veer' aangebracht achter de voet, wordt opgewonden. De uitvinder heeft zijn „zevenmijlslaarzen" in de eerste plaats een „sport- carrière" toegedacht. Op de foto ziet U hoe de uitvinder zijn glijschoenen onderbindt. land, Nederland, Noorwegen en Zwitserland hulp voor de slacht offers hebben aangeboden. Het Zweedse Rode Kruis heeft onge veer 76.000 gulden voor hulp aan de slachtoffers ter beschik king gesteld. In het „rampdal" Walsertal in Vorarlberg zijn 1500 man bezig met reddingswerk, 250 van hen in Blons, waar veertig mensen zijn omgekomen. De hoop, dat 18 personen in Blons nog gevonden zullen worden, neemt af. Een boer, die gered werd, was 53 uur onder de sneeuw bedolven. Vrij willigers uit geheel Europa zijn naar Walsertal gekomen. Spoorwegarbeiders te Dalaas, waar een trein door een lawine werd meegesleurd, zeiden: „Eerst hoorden wij een schel sissend geluid, vervolgens een dof ge rommel. Een der zware rijtuigen vloog als een speelgoedballonne tje omhoog en werd over een rots, 130 meter verder, geslin gerd. In Zwitserland zijn 24 doden te betreuren. Het Zwitserse Rode Kruis heeft een fonds voor de slachtoffers gesticht. In het Rijnland is opnieuw sneeuw gevallen. Het peil van Rijn en Donau is Donderdag sterk gestegen. Uit Parijs wordt gemeld, dat in de Pyreneeën meer sneeuw wordt verwacht. In San Antonio, aan de Ita liaanse zijde van de grens met Oostenrijk, is een huisje onder een lawine bedolven. Twee kin deren vonden de dood. Exerceren: „Willoos gedoe In de drie luchtmachtkazernes te Nijmegen is het laatste nummer van het weekblad voor de Ned Strijdkrachten „Salvo", een uit gave van Katholiek Thuisfront, in beslag genomen. De exemplaren die reeds waren uitgereikt door de aalmoezeniers werden op last van de regiments commandant, die overleg dien aangaande had gepleegd met de Chef Luchtmachtstaf, eveneens te ruggenomen. Dit verbod vindt z'n oorzaak in een op de voorpagina van het nummer van" deze week voorkomend ingezonden artikel van een dienstpl. soldaat, waarin o.m. het exerceren „willoos ge doe" wordt genoemd. Dit ingezon den stuk is een reactie op een tweetal door de Leger Voorl. Dienst verstrekte artikelen. Het volledig ondertekende ingezonden stuk is voorzien van een naschrift van de redactie, die in dit na- naschrift zonder meer zegt. het met de briefschrijver niet eens te zijn. In Maart verkiezingen in Argentinië BUENOS AIRES, 14 Jan. Op 25 April zal het gehele kiezers corps van Argentinië naar de stembus gaan om ten vice-presi dent en senatoren en volksver tegenwoordigers voor de vrijge komen zetels te kiezen. Dit zal de eerste nationale verkiezing zijn sfnds president Peron in 1951 voor de tweede maal tot presi dent gekozen werd. Quijano werd toen herkozen als vice-president doch hij stierf korte tijd daarna. Sindsdien was de post onbezet. Onbekend schip zinkend in de Oostzee DEN HAAG, 14 Jan. Blij kens een verminkt radiobericht verkeert een nog onbekend schip in zinkende toestand na bij het eiland Dagö, aan de in gang van de Finse golf. Het schip, dat een slagzij maakte van 40 graden en moge lijk binnen een uur zou zinken, vroeg dringend om hulp. GENUA, 14 Januari De meest macabere slaapkamer ter wereld is vermoedelijk die van de heer Agostino Biggi. Al 25 jaar lang slaapt deze eerzame burger in een gesloten doodkist, die ge plaatst is in een lege graf kelder. En hij vindt het nog prettig ook. De doodkist heeft Beggi, die doodgraver van beroep is, zelf gemaakt. Het geval is voorzien van een stel katrollen en touwen, waar mee hij de deksel laat zak ken als hij gaat slapen en ophijst als de morgen aan breekt. Hij slaapt met een sputte rende kaars aan het hoofd einde van de kist, en de twaalf katten, die hij er op na houdt, zitten te spinnen in de lege grafkelder, die zijn slaapvertrek is. BRUSSEL, 14 Jan. De Bel gische premier, Jean van Houtte, heeft in de Kamer van Volksver tegenwoordigers meegedeeld, dat hij vergeefs had gezocht naar verborgen microfoons in een ver gaderzaal van het ministerie van Defensie te Brussel. Volgens een socialistische beschuldiging waren de microfoons daar door de re gering aangebracht om in het geheim gesprekken op te nemen, die zijn gevoerd tussen militaire leiders en volksvertegenwoordi gers over de Belgische dienst plicht. Van Houtte zei, dat hij slechts zeer in het oog lopende micro foons had aangetroffen, die niet met geheime bedoelingen waren neergezet. De verklaring van de premier werd door de socialisten verworpen. Van Houtte deelde mede, dat Dinsdag in de Kamer een debat over de kwestie zal worden gehouden, gevolgd door een stemming. In de Kamer van Volks vertegen woordigers beschikt de Katholieke regering over een meerderheid van vier zetels. Mau Mau „generaal" ter dood veroordeeld NAIROBI, 14 Jan. Een Ki- koejoe, die zich „Mau Mau gene raal nummer zes" noemt, is te Nairobi ter dood veroordeeld we gens het onwettig bezit van een pistool. WASHINGTON, 14 Jan. Pre sident Eisenhower heeft het Con gres verzocht de sociale wetge ving te veranderen, zodat nog 10 millioen Amerikanen er door be schermd worden. Op het ogen blik vallen ongeveer 45 millioen Amerikanen onder deze wetten. In een speciale boodschap aan het Congres noemde de president de huidige uitkering van 50 dollar per maand aan arbeiders met pensioen te laag. Het laagste be drag is nu 25 dollar en het maxi mum 85 en Eisenhower heeft ver klaard, dat beide bedragen ver hoogd moeten worden. Om het geld hiertoe te ver schaffen heeft de president aan bevolen dat de sociale wetten uitgebreid worden tot hen die 4200 dollar per jaar verdienen in plaats van tot 3600 dollar, zoals nu het geval is. Dit zou een gemiddelde belas tingverhoging van 12 dollar per jaar betekenen voor arbeiders die dit verdienen. fé fién 's GRAVENHAGE „H.M. Koningin Juliana heeft een persoonlijk schrijven gericht aan de staatshoofden van de vele landen, die zich bijzonder hebben onderscheiden bij de hulpverlening aan Nederland in verband met de wa tersnoodramp in Februari 1953. Deze brieven van Hare Majesteit zullen vandaag aan de geadresseerden worden overhandigd. In de brieven getuigt H.M. de Koningin namens de Nederlandse slachtoffers der ramp en mede namens alle landgenoten van haar diepe dankbaarheid voor de verleende hulp, welke hulp een bewijs vormt dat menselijke saamhorigheid niet aan bepaalde landsgrenzen •gebonden is,"-Aldus, deelt het ministerie van Buitenlandse Zaken mede. De A.N.W.B. die uit veilig heidsoverwegingen voor mo torrijders het dragen van val helmen uitermate wenselijk acht, rust thans al zijn Wegen wachters uit met witte val helmen pan een speciaal type. Twee wegenwachters passen hun nieuwe hoofdbedekking. „VRIJHEIDSCARILLON" IN AMSTERDAM Men heeft het voornemen het nationale vrijheidscarillon in het nieuwe gedeelte van Amsterdam- West te plaatsen, waarschijnlijk op het plein, dat in de buurt ligt van de straten, die de namen van verzetslieden dragen. De klokken, drie grote met de na men van Wilhelmina, Juliana en Bernhard, liggen met de elf kleinere, die naar de provin cies zijn genoemd, opgeslagen bij de Gebr. Van Bergen te Hei- ligerlee. Hetcarillon z^J met een klavier 'bèspeëld kunnen worden', en wordt in een qgnvoudige klokkenstoel opgehangen. ONS GEWEST SLAAT EEN GOED FIGUVR! Bij gelegenheid van de Kerkenbouw-Zondag in het afgelopen jaar heeft de Bisschop Zijn vertrouwen uitgesproken, dat de huidige katholieken de roemvolle traditie zullen voortzetten van te zijn „een kerkenbouwend geslacht." Ieders hulp, ieders gebed en ook ieders daadwerkelijk offer, elke week opnieuw op de koperen schaal der Bisschoppelijke Noden, blijft dringend noodzakelijk. Het kerken- probleem, waarvan voor het toekomstig godsdienstig leven in het Bisdom zo enorm veel zal afhangen is oplosbaar, door de niet te schatten macht van de massa, waarvan een ieder elke Zondag wederom opnieuw voor dit verheven doel weet te offeren. Gezamenlijk moeten wij kunnen volbrengen wat noodzakelijk is en wij zijn in geweten niet ver antwoord, dat achterwege wordt gelaten wat eigenlijk hoogst no dig dient te gebeuren, ter voorko ming van een geestelijk verkom meren van de bewoners a er nieu we stadswijken. Wanneer wij nu de resultaten over de maanden September, Oc tober, November en December volgend op de j.l. kerkenbouw- Zondag stellen tegenover de op brengst der koperen schaal gedu rende dezelfde periode in het jaar 1952, dan verheugt het ons ten zeerste, dat de katholieken in 6 dekenaten de ernstige oproep tot verhoging d«r wekelijkse bijdrage hebben begrepen en een stijging wisten te verkrijgen van 10% en meer. Het dekenaat Schagen kende zelfs een stijging van 21%. Daar na komt het dekenaat Alphen (17.9%), Amsterdam (13%) Lei den en Zoeterwoude (beide 11%) en Haarlem (10.9%). Andere Dekenaten toonden in bescheidener mate besef van de noodzakelijkheid tot meer offer vaardige deelname, hetgeen tot uitdrukking komt in de volgende stijgings-percentages: Dekenaat Gouda (9.9%), Mid delburg (8,7%), Beverwijk (7,7%) Delft (5,5%), Poeldijk (4,7%), Alkmaar (3%), Schiedam (2,6%). Wervershoof, in welk dekenaat de katholieken reeds het meeste bij droegen, kende alsnog een stijging 1,6%, Hoorn (0,9%). Het moet een grote teleurstel ling worden genoemd dat er nog een derde categorie van deke naten bestaat, waarin zelfs een daling valt te betreuren. Het dekenaat Rotterdam, het welk reeds gemiddeld de ge ringste bijdrage oplevert, daalde nog met 1%, Ouderkerk met 3,4%, Noordwijk met 4,6% en Den Haag, dat zelf zo'n groot aan deel in de kerkenbouw opeist, ging zelfs met 15,4% achteruit. Wat zou het een zegen ge weest zijn, in de 21% stijging van het Dekenaat Schagen m alle dekenaten was bereikt gewor den! Toch stemt de eerste cate gorie dekenaten tot optimisme! Het kan dus. Moge tot de goede voornemens, waarmee een ieder het nieuwe jaar is ingegaan, toch ook beho ren het besluit elke Zondag offervaardig te zijn voor de Ker kenbouw. Met koper komen wij er niet! Sinds j.l. kerkenbouw- Zondag bereikten twee nieuwe kerken haar voltooiing en be noemde de Bisschop wederom een bouwpastoor te Den Helder, Beverwijk en Haarlem. Vier nieuwe kerken zijn mo menteel in aanbouw, éen ver woeste kerk wordt herbouwd. Met de bouw van drie nieuwe kerken en twee herbouw kerken zal spoedig worden aangevangen. In dit voorjaar zullen hopelijk zeven tijdelijke kerken voorlopig enigszins dë kerkgangers kun nen opvangen. En steeds weer nieuwe urgenties komen naar voren En toch: dit zielzorg-pro bleem is voor het huidige ka tholieke geslacht oplosbaar, wan neer een ieder elke Zondagmor gen tot Gods eer en voor het zieleheil van tienduizenden op offervaardige wijze weet af te dragen aan de koperen schaal der Bisschoppelijke Noden. Moge 1954 aldus een belangrij ke stijging te zien geven in ieder dekenaat, in elke parochie! ROME, 14 Jan. Een rokende viermotorige DC-6 van de Phi- lippijnse luchtvaart maatschappij is vandaag op een open veld aan de rand van Rome neergestort en uit elkaar gesprongen. Alle 16 in zittenden werden gedood. Terwijl rook slierde uit een lin ker motor, heeft de piloot van de grote DC-6 klaarblijkelijk een laatste wanhopige poging gedaan niet neer te komen op een dicht bevolkte wijk met goedkope hui zen die ongeveer 160 meter ver der lag. Onder de zeven passagiers en de negen koppen van de beman ning bevond zich Royal R. Jor dan, de Europese manager van de maatschappij. Het vliegtuig was op weg van Manilla naar Londen en was van morgen om 04.30 uur plaatselijke tijd van Beiroet opgestegen. Toen het over Rome vloog op weg naar het vliegveld Ciampino stortre gende het. Het zakte naar links en begon weg te cirkelen. Toen kwam er rook uit de linkervleu gel. Het toestel zette koers naar een dicht bevolkte wijk ongeveer 8 kilometer van het vliegveld en kon toen wéér recht in de lucht liggen. „Toen was er een gewel dig geraas dat uit de motoren kwam" aldus een ooggetuige. „Het toestel dook in de grond op korte afstand van een grote huur kazerne." De ontploffing maakte een kra ter in de grond van 40 voet en delen van het toestel werden tot 200 meter weggeslingerd. De in zittenden werden aan stukken ge scheurd. In een radius van 200 meter vond men lichaamsdelen. STRAATSBURG, 14 Jan. Jean Monnet, de voorzitter van het hoge gezagsorgaan van de K.S.G., heeft vandaag steun toe gezegd aan de West-Europese ar beiders in de kolen- en staalin dustrie, die tengevolge van de oprichting van de Gemeenschap in een ongunstige positie zijn komen te verkeren. Op een speciale bijeenkomst van de assemblee van de K.S.G. deelde hij mee, dat hij voor de eerstkomende zes maanden een bedrag van zeven millioen dollar heeft uitgetrokken bij wijze van „herscholingsfonds". Hiermee zullen de arbeiders, die in weinig modern ingerichte mijnen werken, waar de produc tie gering is, worden voorbereid op uiteindelijke overplaatsing naar efficiënter industrieën.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 1