OPEL REKORD Ruilverkaveling Nieuwe vliegtuigen voor de Koninklijke Marine Baggermolen en sleper aan de grond Aan het strand hing een mist van zand Plezierige feestavond Lief en leed In hoofdzaak voor bestrijding van onderzeeboten JAC. MET's Van leerlingen van de Rijkslandbouwwinterschool I'agiiia 4 Zaterdag 16 Januari 1954 Functie directeur V.Y.y. trekt STORING OP LIJN AMSTERDAM-ALKMAAR ZWARE STRAFFEN VOOR KIPPENDIEVEN Het Schumaii-plaii MAU MAU GENERAAL GEVANGEN GENOMEN GEEN AFDALING VOOR PROF. PICCARD Zuidkoreaans defensiepact POOLSE DESERTEURS GEARRESTEERD EEN MAN IN BAK WEGGEDREVEN Nederlands schip hulpeloos STORM OVER DRENTE HET LAATSTE WOORD IN MODERNE GEBRUIKSWAARDE Automobielbedrijf N.V. ALKMAAR HOORN III. y.S. wensen geen vergadering V.N. BRITSE SCHIP NAAR WERF IN ROTTERDAM Oiiderwij s j ubilea in Ursem (Van onze speciale verslaggever) VLIEGVELD VALKENBURG De taak van de Koninklijke Marine gaat zich steeds meer vestigen op de onderzeebootbestrjjding. Dit geldt niet alleen voor de zeedienst, maar ook en vooral voor de Marine Luchtvaartdienst en de nieuwe vliegtuigen, waarvan er dezer dagen een deel is overgevlogen naar Valkenburg, zijn daarvan het beste voorbeeld. In het kader van de geallieerde samenwerking kon de M.L.D. vier nieuwe typen vliegtuigen in ontvangst nemen cn de prestatie van de lange afstandsvlucht van de „Neptunus" van Amerika naar Nederland is er het bewijs van, dat deze toestellen vooral op de lange afstand hun werk zullen moeten verrichten. Het was Vrijdagmiddag een se lect gezelschap, dat zich in de „briefing-room" van het vlieg veld had verzameld, toen de com mandant van de Marine Lucht vaartdienst schout bij nacht- vlieger H. Schaper een en ander over de taak van de nieuwe toe stellen, de hoeveelheid en sterkte vertelde, om daarna de gelegen heid te geven de vliegtuigen van nabij te bezichtigen en in enkele vluchten gade te slaan. Hij kon hierbij de Amerikaanse ambassadeur begroeten, alsmede de U.S.A.-generaal Noble, voorts de Staatssecretaris van Marine Z.Exc. vice-admiraal H. C. W. Moorman en de bevelhebber der zeestrijdkrachten vice-admiraal A. de Booy. Ook de Koninklijke Luchtmacht gaf hier in de per soon van de chef-staf generaal- vlieger Baretta blijken van be langstelling voor de nieuwe aan winst van de oorlogsvliegerij, als mede de heren kolonel Visch, v. d. Heuvel en Tilanus van de De fensiecommissie van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. In het kader van de militaire bijstand zijn Nederland dan toe gezegd de „Neptunes", het lange afstands-patrouille vliegtuig voor onderzeebootbestrijding, welk type op de Karei Doorman zal worden gestationneerd en verder de Beechcraft, tweemotorig lesvlleg- tuig voor vlieger- en waarne mingsopleiding. Bovendien zal de M.L.D. de be schikking krijgen over vier Si- korsky-hefschroefvliegtuigen voor opsporings- en reddingswerk. Het laatste type heeft vooral tijdens de watersnood van Februari 1953 zijn niet meer te missen diensten bewezen. Ook in het gevechtsge- bied zal het onmisbaar worden, dat heeft- Korea al bewezen. Be halve voor de bestuurders is er plaats voor tien man in deze toe stellen, zodat er een grote capa citeit mee aan de dag kan wor den gelegd. Twee toestellen zullen op het vliegveld Valkenburg ge stationneerd blijven, terwijl de twee anderen een plaats op de Karei Doorman zullen krijgen. Wat de grote Neptunus be treft, vertelde schout bij nacht vlieger Schaper, dat dit het aller nieuwste aan boord heeft, zowel wat moderne instrumenten betreft als enige kleine luxe voor de negen bemanningsleden. Een van de eerste typen heeft destijds het record lange afstand in rechte lijn op zijn naam gebracht door de afstand Perth (Australië) naar Columbia 18000 K.M. in 55 uren af te leggen. Het merkwaardige aan dit toestel is, dat elk vlieg tuig twee neuzen en twee staar ten heeft, die verwisselbaar zijn. Snel herkenbaar De „Avenger" zijn de gevechts- Rond 80 sollicitanten ALKMAAR Er schijnt veel belangstelling te bestaan voor de functie van directeur van de Fe deratie der V.V.V.'s in Noord- Holland. Rond de tachtig sollici taties zijn binnengekomen uit vrij wel alle delen van het land. Na een strenge selectie zijn on geveer zes candidaten overgeble ven, uit wie hedenmiddag tijdens de bestuursvergadering in „Kin- heim" te Alkmaar de directeur zal worden benoemd. Gisteren is het spoorwegver keer naar en van Noordholland ernstig vertraagd door een breuk in het bovennet nabij Zaandam. De vertraging ontstond 's middags tegen vier uur, toen het boven net geen spanning meer droeg, waardoor alle electrisohe tfeinen moesten uitvallen. Ook de licht signalen, telefonen en verdere in strumentaria van de spoorwegen ondervonden hierdoor 'belemme ringen. Het verkeer van Alkmaar naar Amsterdam moest over Haar -lem worden omgeleid, evenals dat van Amsterdam naar Alk maar. Het gevolg hiervan was, dat de dienst Alkmaar, Haarlem bij na non-stop moest worden gere den, om de reizigersstroom te kunnen verwerken. Stagnatie's bleven tot het minimum beperkt, hoewel zij niet geheel ongedaan kónden worden gemaakt. Van morgen was alles weer normaal. Drie Zaandamse kippendieven hoorden in Zutphen door de Offi cier van Justitie een gevangenis straf van tien maanden eisen met aftrek van preventieve hechtenis. Het waren de gebroeders T„ van wie de broer G. zijn oom te Brammen aan de praat hield, waardoor beide anderen hun slag konden slaan. De rechter veroordeelde het drietal tenslotte tot een half jaar. vliegtuigen op kortere afstand. Deze toestellen zijn in de lucht snel herkenbaar door de vreemde uitgedijde romp onder de vleu gels waar de modebnste appara tuur in verborgen zit. Men dacht bij het ontwerpen, dat de snelheid door deze verdikking aanmerke lijk zou worden vertraagd, maar men was bij het testen stomver baasd te kunnen constateren, dat deze extra romp de snelheid aan merkelijk deed vergroten. Momen teel vliegt de M.L.D. met Har poons, Fire-fly's en Seafurie's dien zo spoedig mogelijk door de nieuwe toestellen zullen worden vervangen. Wanneer binnenkort de Karei Doorman een grote reis zal gaan maken zullen de nieuwe typen vermoedelijk ook wél worden gé bruikt. STRAATSBURG, 15 Jan. Afgevaardigden van de zes lan den van het Schuman-plan heb ben vandaag een voorstel ver worpen hun werk te verbinden aan de Raad van Europa, ten minste hangende het resultaat van de huidige onderhandelingen tussen Engeland en de K.S.G. De vergadering van de K.S.G., samengesteld uit ministers van Frankrijk, West-Duitsland, Italië en de Beneluxlanden, heeft dit standpunt ingenomen door una niem een rapport aan te nemen ingediend door mej. Marga Klom- pé (Nederland) als woordvoerster voor de commissie van politieke aangelegenheden van de vergade ring. NAIROBI, 15 Januari De Mau-Mau-leider „Generaal Chi na", op wiens hoofd een prijs van f 5000 stond, is in de keel ge schoten en door Afrikaanse troe pen in Kenia gevangen genomen. In belangrijkheid komt hij on middellijk na „veldmaarschalk" Dedan Kimathi. Hij opereerde in het gebied van Mount Kenia. PARIJS. 15 Januari Profes sor Piccard heeft in een brief aan ,,Le Monde" ontkend, dat hij dit voorjaar een poging zal doen, om zijn diepterecord te breken. Hij zou met zijn bathyscaphe in de nabijheid van Napels duiken, waar de zee niet diep genoeg is om het wereldrecord van 3.150 meter te kunnen verbeteren Professor Piccard vestigde z'n re cord in de zomer van het vorige jaar in de Golf van Napels. SEOEL, 15 Januari - De Zuid- koreaanse Nationale Assemblee heeft met algemene stemmen 't Zuidkoreaanse defensiepact met de Ver. Staten goedgekeurd. Het pact is in Augustus van het vorige jaar uitgewerkt dooi de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken John Foster Dulles en de Zuidkoreaanse pre sident Syngman Rhee. BERLIJN,, 15 Jan. Twee Poolse grenswachten zouden bij een poging om naar West-Berlijn te vluchten in Oöst-Duitsland gearresteerd zijn. Naar verluidt zouden de Polen ter beschikking gesteld zijn van de Russen. VLISSINGEN, 15 Jan. Bij Vlissingen is een baggermolen met bak losgeslagen van een mo torsleepboot. De baggermolen raakte op drift en strandde in het Sloe. De sleepboot „Peter" is eerst naar Vlissingen gevaren om verslag te doen van het gebeurde cn daarna teruggevaren om te trachten, de baggermolen weer vast te maken. Dit mislukte ech ter en de sleepboot liep zelf ook in het Sloe aan de grond. De reddingboot van Breskens heeft de vier opvarenden van de sleepboot „Peter" aan boord ge nomen, en twee opvarenden van de baggermolen. De sleepboot is later in het Sloe gezonken, nadat zij was lek geslagen. De bagger molen zit vast op de schorren aan de ingang van het Sloe. De twee baggerbakken die achter de baggermolen waren vastgemaakt, zijn losgeslagen. Een ervan ,is met een man aan boord achter AAN ZEE „Kom" dachten we, „kóm", laten we onze borstrok aantrekken, laten we de motballen uit onze duffelse jas scjiudden en ons storten in het woedend geweld van een onstuimige zuid-wester. Terwille van de publiciteit, térwille van allen die ons zo dierbaar zijn." In onze troosteloze eenzaamheid hebben wij gedwaald langs de Boulevard en we hebben het zand geproefd als zijnde het manna der journalisten. „Ziet," dachten wé, „dit is ons gegeven: een zuid-wester en een ontstemde zee, die morrend tegen de duinen beukt." We zijn daar niemand tegen gekomen. Geen Mansholt met agrarische problemen, geen Beria met de hoed diept over de ogen getrokken, noch Evert Vermeer. „Evert Vermeer," dachten wij, „zou zijn rode bril hebben af- en êen stofbril hebbèn opgezet, want ook zijn ogen zijn menselijk en dus zwak." Het enige dat we zagen, was een heertje, dat „Dreesde." Hij was zo krom en zo oud, dat we onmiddellijk wisten, „Déze man Dreest". En dat allemaal maar langs de boulevard in Bergen aan Zee. „Déze storm," zei het „dresende" mannetje, en hij porde ons met een vertrouwelijk elleboogje beneden onze zwevende rib, „deze storm, is bar. Het zand slaat tot over de boulevard." En daarna lieten zijn lippen iets ont snappen, dat we onmiddellijk herkenden als iets van de wed. v. Nelle, en hij voegde eraan toe: „Het lijkt wel Februari". Daarna verdween hij. Hij werd lucht; hij werd zand. En wij stonden alleen in de loeiende zuid-wester, met onze (keurig) gepoetste tanden en onze (wollen) borstrok, temidden van de krachten dér natuur. En ergens, opgelost in het zand, dat als een mist over de straat hing, tornde het „dresende" mannetje Op tegen de herinnering aan .Februari. in het Sloe aan de grond gelopen. Het is onbekend waar de andere bak zich bevindt* maar men neemt aan dat deze onbemand was. Op de baggermolen komt de naam „Zuiderzeewerken" voor. De sleepboot is vermoede lijk afkomstig uit Dordrecht. HOLYHEAD, (Engeland), 15 Jan. Het Nederlandse schip „Michel Swenden" (500 ton) dreef vanavond hulpeloos in de door de stormen opgezweepte zee voor de westkust van Engeland, terwijl de Britse sleepboot „Thun derer" tegen windstoten met een kracht van 150 kilometer vecht om een lijn aan boord van de „Swenden" te brengen. Eerder slaagde de „Thunderer" er in een lijn aan boord te bren gen, maar deze brak kort nadat het slepen begonnen was. De „Swenden" had vanmorgen SOS signalen uitgezonden toen hêt machineschade had. Twee vlieg tuigen van de R.A.F. vónden de „Swenden" en leidden de „Thun derer" van Holyhead naar de „Swenden". Ruim 12.000 turven verbrand EMMEN. De regionale brandweer van Emmen heêft gis teravond druk werk gehad door de storm. Om 7 uur, toen de brandweerlieden reeds enkele ontwortelde bomen van de ver keerswegen hadden gesleept, ging de alarmschei voor een turf- brand, die woedde op veenplaats 16 te Barger Compascuum. Een smeulend vuurtje was door de storm aangewakkerd en had een in de nabijheid staande turf- bult in vlam gezet. Ruim 12.000 turven, die niet verzekerd waren, gingen verloren. De brandweer wist uitbreiding te voorkomen. De eigenaar, de heer R. Hart maan, leed dezelfde avond nog een tweede strop, doordat een „transporteur" in een wijk waai de. Van verschillende andere plaatsen in de Zuid-Oosthoek kwamen meldingen binnen van stormschade. lm, Emmer Compas cuum stortte een boom op het dak van eén huis, maar ging er donder boven wonder niet door heen. Het huis wordt bewoond dooi- de heer J. Pijlman. Off. Dealer: ALKMAAR De leerlingen van de Rijks Landbouw Winter- school te Alkmaar hebben giste ren in het Wapen van Heems kerk een feestavond gehouden, waarbij behalve de leerlingen zelf, ook de directeur en leraren van de school en vele oud-leer lingen aanwezig waren. Het was een geslaagde avond, die geheel verzorgd werd door de scholieren en enkele dames, een avond, die aan goede geest en prettige sfeer vergoedde wat aan kwaliteit van het gebodene wel eens ontbrak. En door die goede geest en door die voor- trêffelijike sfeer werd een zwa-k gespeelde schets, een ,niet zo bijster goed gekozèn voordracht, tot een belevenis, die aansloeg bij het jeugdige publiek, aan sloeg en insloeg, en die deze avond maakte tót een waar feest. Het waren geen amateur-to neelspelers, die deze avónd ver zorgden, maar scholieren, die 'n druk bezette dagtaak hebben. En wat zij presteerden mag dan al niet overal het peil van goed amateurtoneel hebben gehaald, het was het plezierig gebrachte, spontane optreden van agra risch scholieren voor agrarische scholieren, en als zodanig was het voortreffelijk. Het was een gevarieerd pro gramma dat zij brachten. Daar was virtuoos accordeonspel van Wiebo Poot uit de Wieringer- meer, muzikaal en rhythmisch improviserend pianospel van Cor Kramer Glijnis uit Stompe- torên, daar was uitstekende gym nastiek o.l.v. de heêr Boots sr., hêt prettig optreden van de pia nist Jan Veenis uit Koog aan de Zaan, voortreffelijk accordeon- spel 'van Guda Meijsen uit De Woude, er werd aardig gedecla meerd door Kees Langedjjk uit Hoogwoud en door Cor Timmer man uit Benningbroek en er werd nog aardiger toneel ge speeld door Arie Lakeman uit Zuid-Schermer en Nel Marus uit Beemster en door verschillende andere meisjes en leerlingen. (Ingezonden) Laten we ons herinneren, dat de beroepsreehters, die het rechtspreken verzorgen, wel het gemakkelijkst onpartijdig en objectief kunnen zijn. De gewoonten en wettelijke regelen, die hun deelname aan de rechtspraak regelen, kunnen ons iets leren, als we bereid zijn iets op te willen steken van wat als algemene ervaringêregel geldt. Een rechter, die persoonlijk belang heeft bij een geschil, dat door hem zou moeten worden berecht, zal uit zich zelve maatregelen nemen, dat hij ontheven worde van de taak, die anders op hem zou rusten. Dit is reeds een kwestie van kiesheid. Hij wil zelfs niet de schijn op zich laden, rechter in eigen zaak te willen zijn. Hij wil het ook werkelijk niet zijn. Het zelfde zal hij doen, als het een zaak betreft, die betrekking heeft op een van zijn familieleden. Hij zal zich. met voorkennis van de President, bij minnelijke schik king doen vervangen door een lid van een andere Kamer van het zelfde College. De Kantonrechter zal zich doen vervangen door een plaatsvervangend Kantonrechter. Het zou natuurlijk onverhoopt mogelijk zijn, dat een rechter uit zichzelve die kiesheid niet zou hebben. Voor dit geval geeft de Wet een partij de gelegenheid tot wraking d.w.z. dat de rechter niet mede zal mogen rechtspre ken. Een rechter zal mogen worden gewraakt o.a. als hij een persoon lijk belang bij een geschil heeft: indien hij bloed- of aanverwant van een der partijen is tot in de vierde graad; indien de rechter zelf, zijn vrouw of 'bloedverwan ten een gelijksoortig geschil heb ben; indien er een hoge graad van vijandschap bestaat tussen hem en een der partijen. Ook is de rechter verplicht, als hij weet, dat er enige reden van wraking tegen hem bestaat, zulks bekend te maken aan het college, waarin hij zitting heeft. Dit college zal dan beslissen, of hij zich van de zaak onthouden zal. Dit zijn dus de gewoonten en regelen voor de beroepsrechter, die bij uitstek ingesteld is om objectief en onpartijdig te zijn! Hij wil, kan en mag niet rechter in eigen zaak zijn! En wil men nu wel de leken-belanghebben- den bij een ruilverkaveling rech ter in eigen zaak laten zijn? Voor hen is het toch zo veel moeilijker om niet te zeggen onmogelijk, om onpartijdig en objectief in eigen zaak te zijn! Het was dan ook een zeer na- ieve en kinderlijke en irriële vraag van de heer de Vries, ge richt tot de ingezetenen van de Westerwouderpolder, of er dan geen drie mensen onder hen te vinden waren, die hun aller ver trouwen hadden. Hier wordt dus een grote en zeer ontactische fout begaan door de Overheid door belanghebben den uit de polder tot leden van de Plaatselijke Commissie te be noemen. Eigenlijk moesten deze belanghebbenden zelf niet willen zitting nemen in die Commissie! Als maatstaven voor benoeming van de leden van de Plaatselijke .Commissie stelt men wel, dat zij het vertrouwen van de eigenaren genieten en over een uitgebreide plaatselijke kennis beschikken. Goed. Maar dan kan men toch nog wel anderen vinden dan be langhebbenden! Laten we toch nuchter zijn! Men zegge nu niet: „Maar de Centrale Commissie oefent toch toezicht uit „op de Plaatselijke Commissie!" Deze beide commis sies bijten elkaar niet naar de ervaring uitwijst! Men zegge ook niet: „Maar de Rechterlijke Macht staat toch nog achter „de hand!" Die Rechter lijke Macht komt er niet aan te pas! Voordien zijn de tegenstrub- belaars allang murw gemaakt, naar de ervaring leert. Men be denke echter wel: de kleine man en de bescheiden man komt niet in de P.C. Wel komt in deze Commissie de krachtige en de machtige in geest, woord en daad. De kleine man en de bescheiden tnan komen dus persé in de .ver drukking. Laten we dit alles eens demonstreren aan de hand van een voorbeeld, zoals zich dat in de practijk nu kan voordoen. 1. Eigenaar A, niet-commissi-e- lid, heeft een boerderij aan de weg liggen. Het schoolvoorbeeld geeft nu aan, dat deze eigenaar 't land achter en naast zijn boer derij toegewezen krijgt. Dit ge schiedt echter niet! 2. Eigenaar' B, commissielid, buurman van A. krijgt het land achter en naast de boerderij van A. Deze moet daardoor land krij gen aan de andere zijde van de weg. 3. Eigenaar C, niet-commissie- lid, is de enigste boer aan de andere zijde van de weg. Het schoolvoorbeeld geeft weliswaar aan, dat deze eigenaar C al zijn land aaneengesloten langs de we» krijgt. Maar eigenaar A moet ook land hebben. Dus krijgt eigenaar C geen aaneengesloten land. Eige naar A krijgt zijn land er tussen. Eigenaar C ziet zich goed land ontnomen en krijgt er een stuk slecht land voor in de plaats, dat eigenaar D. commissielid, tijdens de ruilverkaveling heeft gekocht. 4. Eigenaar D, commissielid, heeft zijn boerderij aan een weg loodrecht op de eerste weg. Hij krijgt al zijn land prachtig achter en om zijn boerderij en wel een eind achter de boerderijen van A en B. Doordat hij tijdens de ruilverkaveling land er bij kocht, waarmede eigenaar C wordt op gescheept, kan hij voor een groot areaal opkomen. Het gevolg ech ter is, dat eigenaar B geen vol doende land achter zijn boerderij kan krijgen en dus het land ach ter en naast de boerderij van A krijgt. Zo loopt dus het zaakje aardig rond. Het is echter geen wonder, dat iedereen in het dorp, van de man langs de weg tot de ambte naar op het gemeente-secretarie, in zijn vuistje lacht (eigenlijk zouden ze er schande over moe ten spreken, in het gareel moeten vliegen) en mompelt: „Wie het dichtste 'bij het vuur zit, warmt zich het eerst." En dacht U, dat van dit ge lach en dit gemompel helemaal niets zou doordringen in de West- wouderpolder, al ligt deze laatste nog zover? De boeren, ingezetenen van de Westwouderpolder, hebben de ruilverkaveling voor hun polder afgestemd, omdat zij geen ver trouwen hadden in de overheid. Het is niet zeker, dat het gelach en gemompel uit die andere pol der de gebeurtenissen in deze laatste polder scherp en nauw keurig overbrengen. Maar boeren hebben anders een fijne neus en ruiken spoedig gevaren, die hen bedreigen! Maar zal men dan vragen: „Is tegen dat alles dan niets te doen? „Er zijn toch nog 'n Centrale Commissie, 'n landmeter van het kadaster, de landbouworganisa- ties en de rechterlijke macht!" Er is werkelijk voorlopig niets tegen te doen. De Centrale Commissie en de Plaatselijke Commissie vormen een soort lotsgemeensehap. Ze le ven in een soort lotsverbonden heid. Jarenlang hebben ze elkan der 'geholpen bij ruilverkaveling. Ze zijn het op de duur geheel met elkander eens. Een landmeter van het kadas ter is aan de Plaatselijke Com missie toegevoegd tot bijstand. Eigenlijk moest hij een neutrale positie innemen en moesten alle mensen hem gelijk zijn. Maar bij voornoemde situatie, dat voor noemde twee Commissies het met elkander eens zijn, kiest hij ook maar de weg van de minste weerstand en neemt het op voor de belanghebbenden in de Plaat selijke Commissie. De landbouworganisaties en landbouwconsulenten nemen hier een onbegrijpelijke houding aan. Het ligt voor de hand, dat de eigenaar in 'het blok, die zich be nadeeld voelt door het plan van ruilverkaveling, probeert de be middeling van zijn organisatie te verkrijgen of van deze of van andere landfoouwinstanties pro beert gedaan te krijgen, dat zij adviseren of rapporteren over hun geval of over technische on derdelen van hun geval (bijv. wa terbeheersing, wijziging in het bedrijf etc.). Dat zal echter de bedreigde wel niet gelukken; voornoemde instanties herinneren .zich waarschijnlijk dat vertegen woordigers van de georganiseerde landbouw in de Centraie Com missie zitten en stellen hun me dewerking afhankelijk van de toe stemming van de plaatselijke Commissie en deze is juist de te genpartij'; nergens kan de be dreigde steun vinden. Er blijft dan nog over de rech terlijke maCht, de Reöhter-Corn- missaris en de rechtbank. Nu moet men vooreerst opmerken, dat de bedreigde grote kans loopt murw gemaakt te zijn voor hij aan behandeling voor de rechter toe is. Het is duidelijk, dat de plaatselijke commissie nog an dere middelen kan hanteren om iemand murw te maken dan de boven reeds aan.gegevene. Maar mocht de bedreigde de bovenmen selijke kracht opbrengen om stand te houden tegen het aan eengesloten front, totdat de zaak voor de rechter in behandeling komt, dan wacht hem daar nog de 'bovenmenselijke taak om de rechter er van te overtuigen, dat hij nu juist niet moet afgaan op al die autoriteiten van de Cul tuurtechnische Dienst, de Cen trale Commissie en de Plaatse lijke Commissie, en de landmeter, op wier advies en oordeel hij on willekeurig geneigd is af te gaan. Deze onmogelijke situatie spruit dus geheel en al voort uit het negeren van de nuchtere er- varingsregel, dat men niemand rechter in eigen zaak moet ma ken. Leden van de Plaatselijke Commissie dienen te zijn niet- belangihebbenden; het dienen dus deskundigen te zijn op land bouwgebied, die de streek ken nen, althans bereid en in staat zijn om de streek te leren ken nen. De naam Commissie van Deskundigen zou dan ook beter zijn. Deze Commissie kan zich en moet zich dan voor doen lichten door alle belanghebbenden. De belichting van drie facetten van de edelsteen der ruilverka veling, die we hierboven gegeven hebben, brengt ons dus tot drie erlei conclusie, een en ander uit bezorgdheid en liefde, opdat zij ongeschonden blijve en in volle glorie kunne schitteren; le. Laat toch als een minimum van bescherming voor de enke ling gered en behouden worden de wetsregel, dat tegen de wil van de eigenaar geen ingrijpende ver andering mag plaats hebben in de aard van het bedrijf. 2e. Er wordt afgezien van voorlopige ingebruikneming. Dit past ook bij het ontwerp van Wet, dat op het ogenblik in behande ling is; dit wil het plan van toe deling vervroegen. 3e. De Plaatselijke Commissie worde samengesteld uit niet-be- langhebbende deskundigen. Dit kan niet anders dan de ruilverkaveling in haar geheel ten goede komen. Ons oorspronkelijkeplan was om het aanhangig wetsvoorstel voor een nieuwe Ruilverkave- lingswet ook nog in bespreking te brenigen. We hebben echter reeds te veel gevraagd van de aandacht van de lezer en van de plaatsruimte van de redactie. Daarom gaan we besluiten met een kort woord. Eerste aanleiding tot het schrij ven van dit artikel is geweest voor ons de débacle rondom de Westwouderpolder. De ingezetene boeren hebben de ruilverkave ling afgestemd uit wantrouwen tegen de overheid. De aanwezige Gedeputeerde 'heeft dit misver staan. Wij hebben onmiddellijk aangevoeld, dat er meer was dan boven de oppervlakte uitkwam. De boeren,-ingezetenen moeten hier en daar alarmiklokjes heb ben horen luiden. Alarmiklokjes worden meer ge hoord. ook op andere gebieden dan op ruilverkavelingsgebied. Deze alarmklokjes luiden om te waarschuwen tegen de amfotena- renstaat en ter bescherming van de rechtsstaat. We bedoelen er dit mede. In een rechtsstaat is het recht lei dinggevend en de rechtspraak doorslaggevend. In de tegenwoordige tijd met zijn ingewikkelde verhoudingen, is regeling van hogerhand sche ring en inslag. De geest van de tijd wil ook zoveel mogelijk alles naar de Staat toetrekken. Het is dus een gouden tijd voor de ambtenaren. Een ambtenaar streeft echter, zoals trouwens ieder gezond mens, naar vermeerdering van werk zaamheden en naar uitbreiding van bevoegdheden. Desnoods gaat hij daarbij rustig langs het recht en de rechtspraak heen; dit mag natuurlnk een- gezond mens niet doen. Dan ontstaat, wat men noemt een ambtenarenstaal Voor al bij nieuwe Departementen en nieuwe Diensten, waar men het juiste evenwicht nog niet gevon den heeft, wordt dit verschijnsel waargenomen. De hunger heeft te luisteren naar deze alarmklokjes en in het gareel te komen ter bescherming van de rechtsstaat, vooral als en omdat hij anders onder de voet gelopen wordt. De ruilverkaveling is een be trekkelijk jonge plant in de wa randa der Nederlandse landbouw. Voor haar is een grote toekomst weggelegd. Dat er onkruid blijkt te woekeren aan haar voet en rondom haar wortels, is wel ern stig maar niet om moedeloos te worden. Maar we moeten het dur ven zien en we moeten durven ingrijpen! Dan eers* kan de plant zich weelderig en vruchtdragend ontplooien. Daartoe een kleine bjjdhage te verstrekken, was onze bedoeling ir mr N. J. van Leeuwen. ALKMAAR Vooral de springlevende stam- boekkoe. die óp de „Fokveedag" versoheen een pracht van een surrealistisch rund verwekte grote hilariteit en het komische slotsdhetsje „Een knap stel" was een plezierig niemendalletje. Harry Klaver uit Amsterdam, voorzitter van de leerlingenver eniging dankte de firma's die de toneelaankleding belangeloos hadden verzorgd, Kofa en Jan Buis. De gymnasten en de ver eniging boden de heer- K. Boot sr. sigaren aan. Na een geani meerde verloting bleef men nog wat gezellig bijeen, dansende bij de muziek van The Rhyt'hm Stars o.l.v. Toon Dekker. NEW YORK, 16 Jan. (AFP- Reuter) Amerika heeft mede gedeeld, dat het tegen bijeenroe ping van de algemene vergadering der Verenigde Naties is, zoals voorgesteld door de voorzitster, mevrouw Vidjaja Laksjmi. Zij had voorgesteld de ver gadering 9 Februari bijeen te roepen. In een desbetreffende brief aan de secretaris-generaal, die ten behoeve van de voorzit ster der algemene vergadering de onderscheidene landen heeft gevraagd of zij al dan niet voor stander van een dergelijke bij eenroeping zijn, zegt de Ame rikaanse regering, dat zij niet voor 22 Januari in staat zal zijn te beoordelen of genoemde ver gadering voor het algemeen be lang zal zijn. LONDEN, 15 Januari Een Britse scheepvaartmaatschappij Burries, Marks Ltd., heeft bekend gemaakt, dat zij besloten heeft een van haar schepen op. een Nederlandse scheepswerf te doen kalefateren, uit vrees voor sta kingen op de Britse scheepswer ven. Het schip, de 5000 ton grote „La Estancia" zal naar een scheepswerf in .Rotterdam wor den gezonden. De maatschappij was oorspronkelijk van plan het werk door Smith's Dock Compa ny in North Shields te doen ver richten. Ursem. On 15 Februari a.s. is het een gedenkwaardige dag voor de St. Bavoschool te Ursem. Dan vieren de heren B. Blok en J. van der Hall hun koner«"i jubileum; de eerste als hoofd en de tweede als onderwijz— van biistand. Tevens is het dit jaar 25 jaar geleden, dat deze heren hun onderwijzersacte be haalden aan de bisschoppelijke Kweekschool te Beverwijk. Toen in 1941 de onvergetelijke meester Vlugt overleden was, werd hij door de heer B. Blok, destijds onderwijzer te Langedijk oogevolgd De heer Van der HaU die als militair de oorlog had meegemaakt, was verbonden aan een school te Amsterdam. In de 12% jaar, dat ze in Ur sem werkzaam zijn, is er aan de school veel veranderd en „aan gepast". De eerste jaren waren Tn""j1i;k. De school was gedeel te'1*1: ingericht voor geëvacueer- den en tot de leerlingen behoor den veel stadskinderen, o.a. uit Amsterdam, Den Haag en Rot terdam. die door hongersnood naar Ursem kwamen. Zelfs Joodse kinderen vulden de schoolbanken. D»t maakte het geven van gere geld onderwijs moeilijk. Beide jubilarissen deden alles, om de school op gang te houden en ?een offer was hun teveel. Ze toonden goede Nederlanders te ziin en daarom was het soms no dig dat. ze „verdwenen". Na de bevrijding werd de heer Van der Hall tot waarnemend burge meester benoemd. Als zodanig maakte hij zich zeer verdienste lijk. T>e school werd voorzien van enkele nieuwe methodpn. o.a. taal. rekenen, aardrijkskunde, geschiedenis enz., waardoor ze is aangepast aan de eisen van de vernieuwing. Ook de film heeft haar intrede gedaan en dit is zeer leerzaam en interessant. Meester Blok wist ook het schoolzwemmen in te voeren en de schoolmelkvoorzie- nin.g wordt zeer gewaardeerd. Verder is de hoofdonderwijzer 5 e stuwkracht van de E.H.B.O. de gymnastiek e.a. Wanneer de oudste kinderen der Hernieuwing der H. Doop beloften doen, verzorgt meester Blok de zang, terwijl meester Van der Hall kunstzinnig het orgel bespeelt. We moeten zeg gen. dat hun werk „af" is. Naar we vernemen, zal deze dag feestelijk gevierd worden en zal ieder in de gelegenheid wor den gesteld bij te dragen in een huldeblijk.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 4