Twee Amerikaanse Dakota's maakten noodlandingen DE STIJGINGEN DER PRIJZEN Werl w< RADIO Federatie van benoemde directeur Het geheim van Dungrave Castle Vliegveld Eelde uitwijkhaven programma Naar Wij vernemen Kustvaartuig in moeilijkheden Geen reden tot ongerustheid INTERNATIONALE GEBEDSWEEK Terugkeer van de Oosterse afgescheidenen tot de eenheid Onder voorbehoud: mr. Helwich Clement van Hassel Eur. kampioen 71/2 Me Uitbr niem Geleide oplossin brandweei AGEN1 Pagina 2 Maandag 18 Januari 1951 (Van onze redacteur) EELDE. De luchthaven Eelde is terecht dit weekend een uitwijkhaven geweest en een veilige haven, waarvan twee Amerikaanse toestellen dankbaar gebruik hebben gemaakt. Werd Vrijdagmiddag Eelde's radiokamer opgeschrikt door S.O.S.-signalen van een toestel van de United States Air Forces dat maar meer voor drie minuten benzine had, gistermiddag kwam een toestel op Eelde neer waarvan de beide motoren weigerden. In het laatste geval mag het een wonder heten, dat er zich geen persoonlijke ongelukken voordeden, want het toestel scheerde rakelings over de anders zo drukke verkeersweg langs het vliegveld om vervolgens neer te komen op de grasmat nog voor de startbanen. In beide gevallen ook is het aan een 'bekwame staf van luchthavenpersoneel op Eelde te danken, dat men de toestellen zo veilig aan de grond kon zetten. Een Amerikaans toestel onder commando van capt. Flaok, da't op weg was van de Engelse lucht basis Upperheyford naar Kopen hagen kwam terecht in een he vige storm boven Scandinavië en zag geen kans op het Deense vliegveld Kastrup te landen. Ge tracht werd dit te proberen op de luchthaven Oslo, maar ook hier faalde elke poging een goede lan ding te maken. Veer terug naar Kopenhagen, was het besluit van Capt. Flack, die moeite had zijn toestel in bedwang te houden en toen ook deze tweede poging bo ven de Deense hoofdstad misluk te, werd koers gezet naar Schip hol, Radiocontact werd opgeno men en de piloot vroeg dringend instructies voor een landing el ders in Nederland omdat men Schiphol met een zeer geringe hoeveelheid benzine die men nog in de tanks had niet meer kon bereiken. En zo verzeilde de Da kota van de Amerikaanse lucht macht boven Eelde met nog ben zine voor drie minuten. Men be sloot geen risico's te nemen, noch in het toestel waar men de para chutes reeds aangorde noch op Eelde waar brandweer en eerste hulp paraat stond. Dank zij de goede navigatieinstructies werd een voortreffelijke landing ge maakt Het toestel vloog Zater dagmorgen met benzine weer naar Kopenhagen. Gistermiddag omstreeks v;if uur huilde wederom de sirene over het vliegveld Eelde. Men had S.O.S.-signalen opgevangen van een Dakota van de Ameri kaanse luchtmacht, die op 8000 voet Noord-Oosteliik van Gronin gen met twee weigerende moto ren zat en een noodlanding moest maken. Major Cross en Lt colo nel Templeton, die het toestel vlogen vertelden ons later, dat waarschijnlijk door een bevroren carburateur eerst de ene en later ook de tweede motor uitviel. Men was met 14 leden van de •Amerikaanse luchtmacht op weg van Stockholm naar de Britse basis Bovingdon. Op de luchtweg- kaart ontdekte men, dat in de buurt van de luchthaven Eelde werd gevlogen en men besloot een noodlanding te maken. Een hachelijke onderneming met twee weigerende motoren. Even later zag men vanuit de verkeerstoren van Eelde het toestel rakelings over de anders zo drukke ver keersweg scheren en neerkomen op het grastapijt waaraan de lan dings- en startbanen van Eelde grenzen. Diep zakten de wielen in de natte grasmat, maar het toestel stond stil, zpnder ongelukken en zonder schade. Onmiddellijk reed havenmeester Vogelzang met de brandweerwagen die al gereed stond naar net toestel, waaruit een ietwat bleke maar toch al weer gliihlachende Lt. colonel Templeton stapte. „We had luck" zei de Amerikaan, die op de hie len gevolgd werd door de rest van de crew. major Cross en de beide captains Fred Vaughan en Philip A. Sturdevant. Er zaten ook een paar vrouwelijke leden Van de Amerikaanse luchtmacht in het toestel evenals een paar burgers. Boven: De brandweer van de luchthaven Eelde slaagde erin de Dakota van de United States Air Force uit het drabbige goljveld te slepen en behoorlijk op het platform van Eelde neer te zetten. Het toestel liep bij de nood landing gelukkig geen schade op. Onder: Een ietwat bleke doch zielsgelukkige bemanning van de Dakota van de United States Air Forces werd door de directie van het luchthavenrestaurant gistermiddag gastvrij onthaald, nadat zij een geslaagde noodlanding op 200 m. afstand van de startbanen van deze luchthaven gemaakt had. Onder hen bevond zich It. colonel Temple ton, die verklaarde dat hij nooit in zijn leven zo blij was een echte luchthaven gezien te hebben. DINSDAG 19 JANUARI HILVERSUM 1, 402 meter A.V.R.O.: 7.00 Nieuws, 7.10 Gramofoon; V.P.R.O.: 7-50 Dag opening; A.V.R.O.: 8.00 Nieuws, 8.15 Gramofoon, 9.00 Morgen wijding, 9.15 Kamerkoor, 9.25 Voor de huisvrouw, 9.30 Water standen, 9.35 Gramofoon, 10.50 Voor de kleuters, 11.00 Voor de zieken, 11.30 Pianorecital, 12.00 Musette orkest, 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland, 12.40 Twee piano's, 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of gramoloon, 13.20 Promenade orkest, 14.00 Amerikaanse muziek, 14.30 Gramfooon, 14.40 School radio, 15.00 Gramofoon, 15.15 Voor de vrouw, 15.4o Gramofoon, 16.30 Voor de jeugd, 17.30 Gra mofoon. 17.50 Militaire causerie, 18.00 Nieuws, 18.15 Pianospel, 18.25 „Paris vous parle", 18.30 R.V.U.: rnr. drs. N. van Dorp van Vliet: „De levensnuishouding: Het hart en zijn functies", 19.00 Voor de kinderen, 19.05 Koor concert, 19.28 Causerie, 19.33 Gramofoon, 20.00 Nieuws, 20.05 Gevarieerd programma, 2135 Lichte muziek, 21.55 Mededelin gen, 22.00 Gevarieerde muziek, 22.05 Tiroler muziek, 22.45 „De woelige wereld", causerie. 23.00 Nieuws, 23.15 New York calling, 23.20—24.00 Gramofoon. HILVERSUM 2, 298 meter K.R.O.: 7 uur Nieusw, 7.10 Gramofoon, 7.15 Gymnastiek, 7.30 Gramofoon, 7.45 Morgengebed en liturgische kalender, 8.00 Nieuws en weerberichten, 8.15 Gramo foon, 9.00 Voor de huisvrouw, 9.40 Lichtbaken, 10.00 Voor de kleuters, 10.15 Gramofoon, 11.00 Voor de vrouw, 11.30 School radio, 11.50 „Als de ziele luis tert". 12.00 Angelus, 12.05 Lunch concert, 12.30 Land- en tuin bouwmededelingen, 12.33 Gramo foon, 12.55 Zonnewijzer, 13.00 Nieuws en katholiek nieuws, 13.20 Amusementsmuziek. 14.00 Gevarieerd programma, 14.50 Kamerorkest en soliste, 15.30 „Ben je zestig?" 16.00 Voor de zieken, 16.30 Ziekenlof, 17 00 Voor de jeugd, 17.45 Regerings uitzending: Nederland en de we reld: „Nieuwe Indonesische soci ale transferregeling" door drs. B. van Eldik. 18.00 Musette orkest. 18.20 Sportpraatje, 18.30 Voor de jeugd, 18.52 Actualiteiten, 19 00 Nieuws, 19.10 Gramofoon, 19.15 Uit het Boek der boeken, 19.30 Gramofoon, 20.25 De gewone man, 20.30 Radio Philharmonisch Orkest, 21.20 Ken een haan een ei liggen? 21.35 Bariton en piano, 22.00 „Ouders en kinderen", cau serie, 22.15 Counter-tenor, clave- cimbel en viool, 22.45 Avond gebed en liturgische kalender, 23.00 Nieuws, 23.1524.00 Gra mofoon. TELEVISIE-PROGRAMMA'S DINSDAG 19 JANUARI KRO: 20.15 Filmactualiteiten, S'c h ee ps be r i e h I e 11 Passagiersschepen: Aldabi Rotterdam/Buenos Aires 1/2 Rio de Janeiro verw. Alhena Buenos Aires/Rotterdam 22/1 Antwerpen 25/1 Rotterdam verw. Alnati verm. 25/1 v. Buenos Aires n. Rotterdam. Bloemfontein 14/1 te Durban. Bonaire 20/1 v. Am sterdam te Georgetown verw. Boschfontein 16/1 v. Aden te Mombasa. Boskoop Amsterdam/ Cristobal 17/1 Curacao 20/1 Oran jestad verw. Cottica verm. 22/1 v. Amsterdam n. Georgetown. Groo- te Beer Rntterdam/New York 16/1 Halifax 18/1 New York verw. In- drapoera verm. 30/1 v. Rotterdam n. Tj. Priok. Jagersfontein 17/1 Southampton verw. Johan van 01- denbarnevelt Amsterdam/Sydney 19/1 Aden verw. Maasdam (Crui se) 16/1 Kingston verw. vertr. 16/ 1 v. Kingston n. New York al waar 20/1 verw. Nieuw Amster dam (Cruise) 17/1 Havana verw. Noordam vertr. 16/1 v. Rotterdam n. New York. Oranje vertr. 16/1 v. Amsterdam n. Tj. Priok Oran jefontein 1/2 v. Amsterdam te Kaapstad verw. Rijndam New York/Rotterdam 18/1 Cobh. verw. Sibajak verm. 2/2 v. Rotterdam n Sydney Waterman verm. 19/1 v. Amsterdam n. Kaapstad. Wes- terdam vertr. 16/1 12.00 uur van New York n. Rotterdam. Willem Ruys Priok/Rotterdam 18/1 Co lombo verw. Willemstad verm. 21/1 v. Amsterdam n. Cristobal. Zuiderkruis 17/1 v. Surabaja te Wellington verw. Tankvaart: Callisto-15 v. Halifax naar En geland. Caltex Nederland pass. 15 Kaap de Gata n. Rotterdam. Cal tex Den Haag, 15 Cyprus gepass. n. Rotterdam. Esso Amsterdam v. Aruba n. Rotterdam 21 verw. Esso Rotterdam 16 te Baytown n. Pur- fleet. Vrachtvaart: Aagtekerk 16 v. Suez n. Port Soedan. Abbedijk 16 te Antwer pen aangekomen. Appingedam 16 v Londen te Hamburg. Diemers- dijk 15 v. Londen te Bremen. Friesland 16 v. Humber n. Oden- se. Stad Leiden 15 nm. IJmuiden. gastenboek en weerberichten.! Tara 16 vertrokken van Rotter- 20.55 Film; 21.10 Cabaret. 1 dam naar Bremen. Advies vacantiespreiding 1954 Het Centraal Werkcomité Va- cantie heeft de collectief-sluitende bedrijven geadviseerd de vacantie week 1954 vast te stellen als volgt: in sector 1: (t.w. de provincies Noord-Holland, Groningen, Fries land en Drenthe) van 17 Juli24 Juli; in sector 2: (t.w. de provincies Overijsel, Gelderland, Utrecht en Zuid-Holland), van 2431 Juli. zullen de K.L.M.-vliegtuigen ko mende dagen enkele van 's we relds kostbaarste renpaarden ver voeren. Vandaag vertrokken twee paarden van Prins Ali Khan van Parjjs naar Sao Paulo. Deze die ren vertegenwoordigen een waar de van 200.000. Op 20 Januari vertrekken 4 volbloedpaarden per Skymaster van New York naar Parijs. Het beroemde filmpaard „Trigger" van de acteur Roy Ro gers vliegt per K.L.M.-toestel van New York naar Prestwick is Zaterdagmiddag onder grote belangstelling op de begraafplaats, gelegen in de bossen van 't land goed Tongeren, onder Epe (Gld.) het stoffelijk overschot van de hr. A. Th. v. d. Vlugt, oud buiten gewoon gezant en gevolmachtigd minister' van H.M. in. Finland, ter aarde besteld. De heer v. d. Vlugt was vorige Vrijdag in Helsinki plotseling overleden werd Zaterdagmiddag aan de gra ficus S. P. Sok en de novellist R. Blijstra in het Stedelijk museum te Amsterdam ieder 1000.uit gereikt als prijzen resp. voor beel dende kunst en voor letterkunde, toegekend door de stichting Kun stenaarsverzet 1942'45. De Stich ting voerde daarmede het eerste lustrum. O.m. was de minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen aanwezig Minderjarig meisje vermist De commissaris van politie in Zutphen verzoekt namens de ouders opsporing, aanhouding en terugbrenging van de minderjari ge Johanna Charlotte Smit, ge boren te Groningen, 28 Septem ber 1942, wonende te Zutphen, die op 16 Januari 1954 te 16 uur de ouderlijke woning heeft ver laten en tot nu toe niet is terug gekeerd. Signalement: lang 1.40 meter, tenger postuur, bolle wan gen, blond glad gekamd haar met scheiding links, blauwe dieplig gende ogen, dopneusje, slecht ge bit, gekleed in lichtgroen kort jasje met capuchon, lange blau we tricot trainingsbroek, bruin geel geblokte rok, rode gebreide jumper, donkerblauwe gebreide sokjes, bruine bontlaarsjes, geel groene hoofddoek, helgéel ge kleurde wanten, interlock hemdje en broekje en gebreid borstrokje. Zij droeg een zilveren halsket tinkje. Een ongeluk wordt ge vreesd. A.R.K.A. FAMILIE-AVOND WIERINGERMEER. Voor de leden van de A.R.K.A., afd. Wie- ringermeer, zal de heer N. Beem- ster Dinsdagavond 19 Jan. a.s in het Jeugdlokaal te Wieringer- werf een lezing houden over zijn Rome-reis. Aan de hand van lichtbeelden zal deze lezing nader worden toegelicht. Deze lezing is ook toegankelijk voor echtgeno ten, verloofden en huisgenoten boven 14 jaar, zodat bij deze ge legenheid de huiselijke sfeer ze ker niet zal ontbreken. Blijkens een melding van het 1133 metende Duits motorschip „Oda" bevindt het Nederlandse kustvaartuig „Ariel" zich in moei lijkheden op de Noordzee. Het schip zou een defect aan de stuurinrichting hebben. De „Ariel" heeft wegens stuurloos heid om assistentie gevraagd. De positie is 55.44 graden Noorder breedte en 5.45 graden Ooster lengte, ongeveer 150 kilometer ten Noorden van Ameland. De sleepboot „Holland" is uitgevaren. JOEGO-SLAVISCH VICE- PREMIER ONTSLAGEN LONDEN, 17 Jan. (Ass. Press) Radio Belgrado meldt dat vice- president Milovan Djilas uit al zijn functies in de Joegoslavische communistische partij is ontsla gen. Hij blijft lid van de partij, doch is uit het centrale comité ge stoten en heeft „de laatste waar schuwing der partij" gekregen. Op zoek naar verongelukte Comet LONDEN, 17 Jan. (A.P.) De Britse admiraliteit heeft bekend gemaakt, dat vier oorlogsschepen zullen trachten, het wrak van de vorige Zondag bij Elba ver ongelukte „Cornet" te lichten. De operatie staat onder bevel van admiraal graaf Mountbatten, de Britse opperbevelhebber in de Middellandse Zee, die het ber gingswerk zal coördineren. Het fregat „Wrangier", dat met asdic is uitgerust (een apparaat voor het opsporen van voorwer pen onder water) en de „Sursay" een schip voor het uitzetten van boeien, zullen van Malta Woens dagmorgen op de plaats van het ongeluk arriveren. Waar gaan wij met de prijzen naar toe? Tienduizenden Neder landse huisvrouwen stellen zich dagelijks vol bezorgdheid deze vraag. Iedere aankondiging van een nieuwe prijsverhoging doet bij hen het onbehagelijke gevoel toenemen, dat de 5 pet. loonsver hoging van 1 Januari die bedoeld was als een compensatie voor de huurverhoging, aan het uitwer ken is als een niet te stuiten kettingreactie van prijsstijgingen. Zullen wij met ons huishoudgeld toekomen? vraagt menigeen zich af. De regering deelt deze bezorgd heid niet. Een voorlopige analyse heeft uitgewezen, zo deelde men ons van bevoegde zijde mede, dat er op het ogenblik niet gespro ken kan worden van een „onrust barende" prijsstijging. De ont wikkeling van het prijsniveau wordt zeer nauwkeurig gevolgd. Mochten de prijzen zodanig op- Jopen, dat het evenwicht tussen lonen en prijzen verstoord dreigt te raken, dan zal de regering, zo verzekerde men ons, niet aarze len in te grijpen. Het is echter niet te verwachten dat een rege ringsmaatregel noodzakelijk zal zijn, want het georganiseerde be drijfsleven zelf bereidt stappen voor om die bedrijfsgenoten, die zijn overgegaan tot ongemotiveer de prijsverhogingen, met kracht tot de orde te roepen. Het is intussen op het ogenblik onder meer door de uitverkoop, niet mogelijk precies op te geven, op welke gebieden zich prijsstij gingen hebben voorgedaan of waar prijsstijgende tendenzen aan de dag treden. Een overzicht van de prijsstijgingen kan dus slechts onder voorbehoud worden gegeven. Dit voorbehoud klemt te meer, omdat men hier en daar b.v. bij de Horecabedrijven en de schouwburgen aanbevelingen heeft gedaan voor verhogingen, die niet overal zijn opgevolgd. Ook mag men bij een beoordeling van het huidige prijzenniveau geen rekening houden met prijs stijgingen, die zich in het. laat ste kwartaal van 1953 hebben voorgedaan Zij zijn voor het grootste deel verrekend bij het indexcijfergepuzzle, dat aan de loonsverhoging van vijf procent is voorafgegaan. Gegeven de omstandigheden moet het overzicht, plaatselijke verschillen daargelaten, er onge veer als volgt uitzien: Kappers, hoogte der stijging 10 tot 30 lux witbrood één cent; garagehuurauto's 10 a 15 Horecabedrijven, geadviseerde verhoging op div. dranken; Effec tenprovisie 20 textiel en schoeisel nog onzeker; dakpannen diverse percentages; expeditieta rieven 5 schouwburgen en kleine uitleenbibliotheken verho ging geadviseerd; glazenwassers 15 premie vrijw. verzekerden van f 1.05 gemiddeld op f 1.24 per persoon; chocolade, koffie en thee aanzienlijke verhoging; boeken prijzen nog onzeker. INTENTIE VAN DINSDAG 19 JANUARI. In het Oosten is het christelijk geloof geboren; vandaar straalde het uit over de wereld. Er was een tijd dat de Oosterse Kerken voorop gingen in 't tot klaarheid brengen van de bestreden geloofswaarheden en de verkondiging van het Evangelie aan de heidense volkeren, voornamelijk in Azië. De scheuring heeft bij haar het universalistisch denken afgestompt en het missievuur bijna uitgedoofd Wat zou het bekeringswerk onder de mïllioenen heidenen van Azië winnen aan doelmatigheid, indien de christenen van het Nabije- en Midden Oosten meehielpen. Ongeveer 8 millioen van deze christenen behoren reeds tot de Katholieke Kerk. Ruim 180 millioen anderen hebben de weg van de eenheid nog niet gevonden en verkeren in een grote geestelijke nood. Velen voelen zich heden ten dage aangetrokken tot 't centrum der eenheid. Wij moeten bidden voor onze broeders en zusters in het Oosten, opdat zij hun soms begrijpelijke vooroordelen mogen overwinnen en terugkeren naar het vaderhuis. (Van onze verslaggever.) ALKMAAR. Mr. Helwich uit Den Haag is, naar wij vernemen, benoemd tot directeur van de Federatie van V.V.V.'s in Noord- Holland. Dit besluit is genomen tijdens de Zaterdagmiddag in „Kin- heim" te Alkmaar gehouden Federatiebestuursvergadering, die van t.wee tot zes uur duurde. We schreven Zaterdag reeds, dat er zeer veel animo bestond voor de betreffende functie, waarbij we het getal tachtig noemden. Naderhand is gebleken, dat het aantal solli citanten boven de honderd lag. De benoeming van Mr..Helwich gaat eerst in, wanneer over hem een gunstig medisch rapport is uitgebracht. De pas aangestelde zal voorlopig de directeurszetel voor een jaar bezetten. Aan het besluit van het Fede ratiebestuur is een uitvoerige dis cussie voorafgegaan. Nadat een strenge selectie was toegepast op alle candidaten, bleven er ten slotte zes over, die allen op de vergadering verschenen. Er werd verschillende keren gestemd, maar telkens kwamen drie gega digden met een gelijk aantal stemmen uit de bus. Mr. Helwich werd uiteindelijk de functie toe gewezen, onder het vermelde voorbehoud. Vóór Dinsdag a.s. zal het be stuur van de Federatie nog een maal in vergadering bijeenkomen om verder te beraadslagen. De tweede persoon op de lijst can didaten komt ook nog ernstig in aanmerking. Het gaat hier om de Het Europees biljartkampioen- schap, kader 71/2, dat te Brussel werd gespeeld is door de Belg Clement van Hassel gewonnen. De uitslagen van de laatste partijen luidden: Vingerhoedt (Belg.) 300 9 94 33.33 C-hassereau (Fr.) 131 9 49 14.55 Lutgehetmann (Duitsl.) 300 13 103 23.07 Van Hassel (Belg.) 117 13 4-7 9.00 Het eindklassement was: 1. en Europees kampioen Van Hassel (Belg.) match car. h. alg. pnt. serie gem 12 1917 130 17.42 2. Vingerhoedt (Belg.) 10 1941 137 21.09 3. Lutgehetmann (Did.) 10 2068 105 18.80 ,4. Boulanger (Belg.) 10 1968 127 18.05 5. Rudolph (Did.) 4 1705 94 13.53 6. Galmiche (Fr.) 4 1682 122 11.21 7. Chassereau (Fr.) 4 1284 69 10.27 8. Scherz (Oostenr.) 2 1549 59 11.22 persoon' van de kortelings ont slagen directeur van de V.V.V. te Bergen, de heer Buiskool. Zoals uit de stemmingsresul- taten blijkt, heerste er aanvan kelijk vrij veel verschil van me ning tussen de bestuursleden on derling. De besprekingen zijn desondanks in vriendschappelijke sfeer gevoerd. S.s. „Duivendijk" verloor schroef Het 8338 br. reg. ton metende s.s. „Duivendijk" van de Holland- Amerika Lijn, onderweg van Rot terdam naar Cristobal, heeft ge seind dat het op 570 mijl west- zuid-west van Fayal (Azoren) zijn schroef verloren heeft. De sleepboot „Zwarte Zee" van L. Smit en Co's internationale sleepdienst is Zaterdag van Fayal vertrokken om assistentie. Men hoopt vandaag het schip bereikt te hebben. PLANNEN VOOR EEN KATHOLIEKE UNIVERSITEIT IN BANDOENG BEERS, l'i Jan. 1954 (KNF). - Tijdens een lezing, die Mgr. P. Arntz, apostolisch vicaris van Bandoeng in zijn geboortedorp Beers aan de Maas heeft gehou den, deelde hij mede, dat plannen bestaan tot oprichting van een Katholieke Universiteit in Ban doeng. Het is voornamelijk ter bespreking van deze plannen dat Mgr. Arntz O.S.Cr naar ons land is gekomen en naar Rome gaan zal. Het ligt in het voornemen van deze jonge missiebisschop 15 Februari per KLM naar Indone sië terug te keren. Prins leidt in Spaans schaaktournooi Te Tarragona in Spanje werd het internationaal schaak-tour- npoi voortgezet met de partijen uit de derde ronde. De resultaten luiden: Perez (Sp.)—Vidal (Sp.) 1—0 Prins (Ned.)—Sanz (Sp.) 1—0 Dinao (Port.)—Puig (Sp.) 1—0 Comas (Sp.)—Grau (Sp.) 1—0 Mora (Sp.)Recassens (Sp.) 10 Bertran (Sp.)-Toran (Sp.) Vz—Vz Na de derde ronde leidt onze landgenoot Prins met 3 punten voor Bertran die 2% punt heeft verzameld. Een detective-verhaal uit het Engels vertaald 12 Wie had aan Lionel de brief geschreven, dat zij met graaf Dungrave ging trouwen en dus haar verloving met hem ver brak? En wie had haar vanuit Australië het doodsbericht van Lionel toegestuurd? Zou hoofd inspecteur Burke er kans voor zien. om dit uit te zoeken? Phil Burke had aandachtig toe geluisterd. Toen zij uitgesproken was, ging hij regelrecht op de kern van de zaak af. „Mevrouw, is u er zich van be wust, dat u voor een pijnlijke er varing kunt komen te staan, als ik dit geheim op moet lossen?" Zij keek hem recht in de ogen. „Dat is juist de reden, waarom ik mij tot u gewend heb. U is de verloofde van Else. Ik zie in u niet de officiële vertegen woordiger van de politie, maar een goede vriend, als ik het zo mag zeggen. Ik weet wat u zeg gen wilt. Uw onderzoekingen zoud aan het licht kunnen brengen, dat mijn man, graaf Dungrave, de hand in het spel gehad heeft. Als ik rechtstreeks naar de plaatselijke politie was gegaan, zou er dus een groot schandaal uit gevolgd zijn. Dat wil ik voor komen. Ik wil de waarheid weten zonder schandaal. Kunt u mij dit garanderen?" „U brengt mij wel in een enigs zins eigenaardige positie." ant woordde Phil. „Wij van de Yard mogen ons niet mengen in de taak van de plaatselijke politie, tenzij men van die kant onze hulp inroept. Officieel kan ik dus niets voor u doen. En als ik in uw omge ving onderzoekingen ga instellen, zal commissaris Bromfield arg waan op gaan vatten. Voelt U de moeilijkheid?" Patricia knikte en dacht even na. „Misschien kunnen we het zo •egelen, dat u beiden een paar dagen bij mij komt logeren. Dan kunt U misschien onopvallend uw onderzoekingen doen. Phii wilde eerst nog een paar vragen stellen. Hij haalde zijn blocnote voor de dag. „Als ik dus goed begrepen heb, zijn de beide valse brieven ver- zónden voordat graaf Dungrave zijn eerste brief naar Uw ouders heeft geschreven?" „Juist. In October 1945 hebben Lionel en ik ieder een brief ont vangen en in Februari 1946 heeft de graaf zijn eerste brief verzon den naar ons". „En voordien heeft u nooit de graaf gesproken of gezien?" „Nooit." Phil keek haar in opperste ver bazing aan. „Maar heb ik het dan misver staan? Stond er in die brief aan Newton dan niet, dat u met graaf Dungrave ging trouwen? Hoe kon die briefschrijver dat weten, als het niet de graaf is geweest?" ,,"Ik meen zeker, dat Lionel het mij vertelde." „Dus U weet het niet zeker? „Mag ik hem misschien even per telefoon vragen?" Zij ging naar de telefoon en draaide het nummer van Rand- lust. Lionel was thuis. Zij deelde hem mede waar zij was en met wélk doel. Vervolgens stelde zij hem de vraag waarom het ging. Na een paar minuten hing zij de hoorn weer op en keerde zich tot Phil. „Lionel beweert positief, dat er in die brief aan hem stond, dat ik met graaf Dungrave zou trou wen." Phil dacht even scherp na en zei toen: „Is het u soms bekend, of er een soort huwelijksmake- 'aar in het spel geweest is?" Zij keek hem verwonderd aan. „Een huwelijksmakelaar? Hoe bedoelt u?" „Neemt u me niet kwalijk, dat ik openhartig spreek, maar de graaf was reeds een bejaard man. toen hij naar uw hand dong. Het zou dus helemaal niet gek ge weest zijn, als hij iemand om raad had gevraagd of misschien wel de opdracht had gegeven, om naar een geschikte echtgenote voor hem uit te zien. Ik stel nu de volgende hypo these op: In Augustus of Septem ber 1945 draagt de graaf iemand op, om uit te kijken naar een echtgenote voor hem, die aan bepaalde voorwaarden moet vol doen. De tussenpersoon kent u of leert u kennen. Hij constateert dat u aan alle gestelde voorwaar den voldoet en een schitterende gravin Dungrave zou zijn. Voorzichtig informeert hij naar uw levensomstandigheden en hoort, b.v. van uw broer, dat u verloofd bent met Lionel Newton, die naar Australië is gegaan, om daar zijn geluk te beproeven. Wat ligt nu meer voor de hand, dan dat hij probeert een verwij dering tussen u beiden teweeg te brengen? En het gelukte hem ook. Denk nu eens goed na, gravin. Heeft u in al deze jaren met een persoon ontmoet, die u tot zo iets in staat acht? Ik zal het nog enigszins duidelijker maken. Het lijkt mij waarschijnlijk toe, dat de graaf een flink bedrag heeft toegezegd aan die tussenpersoon, wanneer hij hem een geschikte echtgenote zou bezorgen. Kent u misschien iemand in uw omgeving, die in financiële moeilijkheden zit of heeft gezeten en met de oude graaf op goede voet staat?" Nu lichtte haar gezich op. „Ik zou u inderdaad zo iemand kunnen noemen. Lord en Lady Milford zijn van heel oude adel, maar hebbende laatste tien jaren veel tegenslag gehad. Zij komen veel op het kasteel en mijn man mag hen Phii Burke noteerde ijverig. Nu nam Wrokkel het woord: „We moeten ook met een andere mogelijkheid rekening houden. We mogen hier geen persoonlijke gevoelens sparen, want dat zou onze heldere kijk vertroebelen. Ik geloof, dat mevrouw de gravin wel begrijpt, wat ik bedoel." Zij keek hem aan zonder dat er een spier van haar gelaat ver trok. „U bedoelt, dat mijn man „Juist! We moeten er ook re kening mee houden, dat de graaf zelf eerst op verkenning uit is geweest en dus het obstakel uit de weg heeft willen ruimen." Maar een derda mogelijkheid lijkt me nog logischer toe. De tus senpersoon maakt de verkennin gen en deelt de graaf mede, dat hij een geschikte echtgenote heeft gevonden, maar dat er een moei lijkheid is, namelijk de verloving met Lionel Newton, die in Austra lië is. Daar de graaf vele jaren in Australië is geweest en daar ook vele relaties heeft, zal het hem met moeilijk gevallen zijn, om via een notariskantoor het overlijdensbericht van Lionel naar Patricia te sturen. Tevens kan hij in het bezit gekomen zijn van haar handschrift en dus een brief naar Lionel hebben laten ver sturen We moeten dus wel dege lijk ook met die mogelijkheden rekening houden." Phil had ondertussen ijverig ge noteerd Nu keek hij op „Het lijkt mij steeds moeilijker toe, om het onderzoek zelf ter hand te nemen. Er moet zoveel nagespeurd worden zodat ik het onmogelijk op een onopvallende manier kan doen.(wordt vervolgd) ALKMAAR van het verslag zoek van gemeen begrotingen voor in de afdelingen teraad, is de me woord van B. en Uit het commer W. op de financ tussen rijk en aanbiedingsbrief leden geconcludeer meente -slechts in dig is. Deze con< W. echter te ve besturen blijven woordelijk voor gen taak. In de hun ter beschikkin delen, hebben zij i den. Van bevoogc inderdaad sprake m eentebesturen vloed uitoefenen van die middelen, paalt houdt de lage kant to delijke behoeften ten strekken, en gevaar in, dat hel in de gemeente De gemeenten dend aandrang uit en de volksvert om meer aanvaar ten te bereiken, leden echter vragei ciële verhouding regeld, dan blijv van een van de ten in ons land wijs het antwoord Naar aanleiding gen inzake financ king bij vestiging merken B. en W. dewerking aan hogerhand gebonde vooral in het verb( klimaat voor de ine een belangrijke f 500.000 op te voe i ndustrievestiging door Ged. Staten vormt naar het oori W. in eerste aanleg reserve voor even perdu te doene uitg Het in de aanbiec gekondigde meerjai in o.m. werken ki opgenomen als vf ringen, scholenbouv recreatiegebieden, sj velden, woningbouw stadsdelen en kroto breiding van het si van zuiveringsinstal rioolwater, en cent investeringen ten volksgezondheid en krachtvoorziening, ceerd naar aard en de werken aan de stelling worden aai De bestemming vrije beschikking - te, dat zijn die r nu toe geen bijzo: ming hebben, zoals batige saldi 1948-1' voor bijzondere doe voor sociale en cul den, zal nog tijdig deling van de begi raad worden voorgf B. en W. achten lijk, dat er een nu dekking komt in de vanwege de toestam dige vloerbedekking de vele ontvangster feestjaar te verwac zijn al verscheidene binnengekomen, ma tieve keuze is nog De mogelijkheid va in de luchtverversi raadszaal is in onde accoustiek van de treft, antwoorden aanmerkingen daar: zij de accoustiek va doende achten. ALKMAAR MAANDAG 18 'T GULDEN VLi dams Toneel n en Mensen", 8 HARMONIE: Pie voor het Geno derland-Frankr VICTORIE: V: avond van de Verladers en voerdersorganis CENTRUM: KI ten bate Blii fonds, 8 uur. Bioscopen: HARMONIE: „K Malta", 14 jaar, 8 REX: „De man geerden', 18 j 8 uur. De films in de scopen zijn ont DINSDAG 19 J 'T GULDEN VLIï actie Fa Schipp-i WAPEN VAN HE PersoneeLsveren Hoge Huys, 8 u Bioscopen: HARMONIE: „Vr het teken drage 8 uur. REX: Als Maanda lingen 2.30 en Waterstanden: Dinsdag: hoog wa 18.55 uur laag en 13.00 uur. Y

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 2