Werken van meerjarenplan worden gespecificeerd Twee treinen uit de rails I DAMESMANTELS I G^iiARD WORM Ballet vormde hoogtepunt van geslaagde avond Concert van Crescendo De Vliegende Vissen gaan elkaar bevechten Maandag ltJ Januari 1954 Pagina 3 Memorie van Antivoord n.a.v. Begroting 1954 Uitbreiding stadhuis eist nieuw stedelijk museum Geleidelijke oplossing van brandweerkwestie AGENDA AANBIEDING LANCESTRAAT 40 EEN INTERESSANTE „Turnlust" gaf iioii-stop-iiitvoering TINY VAN HEUGTEN: „Geen showgirl'' W eersverwachting R.K. DANSCOMITé HEEFT SUCCES Schoorsteenbrand A.F.C.-NIEUWS Doiiateursavoiuleii St. Caecilia HOCKEY-CLUB „DE TERRIER""' GEVONDEN VOORWERPEN Benoemd AUTOmjSCHOOL MIDDELBEEK Te'4287 R.K. Gyimiastiekver. „D.I.O." Directeur Voorthuis nam afscheid Komt er spoedig een zwembad JAN VAN HERWIJNEN NAAR NIEUW ZEELAND? Nesl jonge kanaries Tijdelijke leerkraebi Autobotsiiig Lessen in verkoopkunde I ALKMAAR Naar aanleiding van het verslag van het onder zoek van gemeente- en bedrijfs- begrotingen voor het jaar 1954 in de afdelingen van de gemeen teraad, is de memorie van ant woord van B. en W. verschenen. Uit het commentaar van B. en W. op de financiële verhouding tussen rijk en gemeenten in de aanbiedingsbrief hebben enkele leden geconcludeerd, dat de ge meente slechts in naam zelfstan dig is. Deze conclusie gaat B. en W. eehter te ver. De gemeente besturen blijven ten volle verant woordelijk voor de hun opgedra gen taak. In de besteding van de hun ter beschikking staande mid delen, hebben zij vrijheid behou den. Van bevoogding is echter inderdaad sprake, want de ge meentebesturen kunnen geen in vloed uitoefenen op de omvang- van die middelen. De regering be paalt houdt zich daarbij aan de lage kant tot hoever de gel delijke behoeften van de gemeen ten strekken, en dat houdt het gevaar in, dat het verzorgingspeil in de gemeente wordt aangetast. De gemeenten oefenen aanhou dend aandrang uit op de regering en de volksvertegenwoordiging om meer aanvaardbare resulta ten te bereiken. Wanneer enige leden echter vragen hoe de finan ciële verhouding moet worden ge regeld, dan blijven B. en W. van een van de duizend gemeen ten in ons land noodzakelijker wijs het antwoord schuldig. Naar aanleiding van opmerkin gen inzake financiële medewer king bij vestiging van industrieën, merken B. en W. op, dat deze me dewerking aan bepalingen van hogerhand gebonden is. Zij zien vooral in het verbeteren van het klimaat voor de industrievestiging een belangrijke taak. Het tot f 500.000 op te voeren fonds voor industrievestiging nog niet door Ged. Staten goedgekeurd vormt naar het oordeel van B. en W. in eerste aanleg een voldoende reserve voor eventueel a fonds perdu te doene uitgaven. Het in de aanbiedingsbrief aan gekondigde meerjarenplan, waar in o.m. werken kunnen worden opgenomen als verkeersverbete- ringen, scholenbouw, aanleg van recreatiegebieden, sport- en speel velden, woningbouw, sanering van stadsdelen en krotopruiming, uit breiding van het stadhuis, aanleg van zuiveringsinstallaties voor het rioolwater, en centrale riolering, investeringen ten behoeve van de volksgezondheid en van licht- en krachtvoorziening, zal gespecifi ceerd naar aard en urgentie van de werken aan de raad ter vast stelling worden aangeboden. De bestemming der reserves ter vrije beschikking van de gemeen te, dat zijn die reserves, die tot nu toe geen bijzondere bestem ming hebben, zoals grotendeels de batige saldi 1948-1951, het fonds voor bijzondere doeleinden en dat voor sociale en culturele doelein den, zal nog tijdig voor de behan deling van de begroting, aan de raad worden voorgesteld. B. en W. achten het noodzake lijk, dat er een nieuwe vloerbe dekking komt in de raadszaal, dit vanwege de toestand van de hui dige vloerbedekking en gelet op de vele ontvangsten, die er in 't feestjaar te verwachten zijn. Er zijn al verscheidene prijsopgaven binnengekomen, maar een defini tieve keuze is nog niet gemaakt. De mogelijkheid van verbetering in de luchtverversing van de raadszaal is in onderzoek. Wat de accoustiek van de raadszaal be treft, antwoorden B. en W. op aanmerkingen daaromtrent, dat zij de accoustiek van de zaal vol doende achten. Het stadhuis moet worden uit gebreid. Daartoe is f500.000 uit getrokken uit de reserves ter vrije beschikking. De uitbreiding zal geschieden in Zuidelijke richting, waardoor het noodzakelijk wordt het stedelijk museum elders te huisvesten. B. en W. geven de leden de ze kerheid dat deze uitbreiding voor een groot aantal jaren in de be hoefte zal kunnen voorzien. Enke le leden zouden bij ambtsjubilea de te schenken legpenningen wil len vervangen door een polshor loge met inscriptie. Doch daarte gen hebben B. en W. bezwaar. De legpenning geeft h.i. meer dan een geschenk in natura de onder scheiding van de jubilerende De houding van B. en W. ten op zichte van de door enige leden ter sprake gebrachte brandweer kwestie blijft gebaseerd op de door de burgemeester in de raads vergadering van 11 Juni afgelegde verklaring. De terugkeer tot de brandweer van de uitgetredenen, die naar het oordeel vap de brandweer corpsen voor herbenoeming in aanmerking komen, zal naar hun mening geleidelijk aan kunnen geschieden. De Wilhelminalaan zal binnen kort van een electrische openbare verlichting worden voorzien. Bin nenkort kan de raad vertrouwe lijk kennis nemen van een inte rim-rapport van de verkeerscom- missie, met adviezen en conclu sies, waarvan het zal afhangen of B. en W. voorstellen zullen doen tot ingrijpende wijzigingen van het stadsbeeld. Advertentie) S rr-M ik ALKMAAR MAANDAG 18 JANUARI 'T GULDEN VLIES: Rotter dams Toneel met .Muizen en Mensen", 8 uur. HARMONIE: Pierre Seghers voor het Genootschap Ne derland-Frankrijk, 8 uur. VICTORIE: Voorlichtings avond van de Algemene Verladers en eigen ver voerdersorganisatie, 19.45 u. CENTRUM: Klaverjasdrive ten bate Blindengeleide- fonds, 8 uur. Bioscopen: HARMONIE: „Konvooi naar Malta", 14 jaar, 8 uur. REX: „De man die zij be geerden', 18 jaar, 2.30 en 8 uur. De films in de andere bio scopen zijn ontoelaatbaar. DINSDAG 19 JANUARI 'T GULDEN VLIES: Cabaret actie Fa Schipper, 8 uur. WAPEN VAN HEEMSKERK: Personeelsvereniging Het Hoge Huys, 8 uur. Bioscopen: HARMONIE: „Vrouwen, die het teken dragen", 18 jaar, 8 uur. REX: Als Maandag. Voorstel lingen 2.30 en 8 uur. Waterstanden: Dinsdag: hoog water: 6.50 en 18.55 uur laag water: 0.55 en 13.00 uur. I ALKMAAR Dat het niet on mogelijk is van een turn-uitvoe- ring een aantrekkelijk en alleszins boeiend geheel te maken, heeft de gymnastiekvereniging „Turnlust" Zaterdagavond bewezen, toen zjj in „Het Gulden Vlies" gratie, charme en behendigheid demon streerde in 'n non-stop program ma, dat de allure had van een volmaakte bonte avond. Een bon te avond, waarbij gestreefd werd naar een artistiek peil, dat hoven de middelmaat uitkwam. En dat dit peil is bereikt kunnen wij slechts beamen. „Turnlust" heeft haar demon- stratie's gecombineerd met ballet, acrobatiek en toneel. Een geluk kige vondst. Het lijkt ons toe, dat het zelfs voor de geboren turn- liefhebber een onmogelijkheid is, drie uur achtereen naar ringoefe- ningen e.d. te kijken, zelfs wan neer daarbij gratie en charme ten toon wordt gespreid. Het non stop programma van „Turnlust" was daarom zo boeiend, omdat 't improviseerde buiten het primaire schema van een gymnastiekver eniging. En die improvisatie was gelukkig van een behoorlijk artistiek gehalte, waarvan we ge rust kunnen zeggen, dat de bal letten, die onder leiding van Tiny van Heugten waren ingestudeerd daarvan 't belangrijkste bestand deel uitmaakten. Syinphonie van gebaren. Bij de opening herdacht de voorzitter, de heer de Rie, het overlijden van het ere-lid en me de-oprichter van „Turnlust," de heer Jaap Stavenuiter, die jaren lang zijn beste krachten had ge geven aan de vereniging. En ver der dankte hij de fam. Spruit en hun personeel voor hun mede werking. De proloog, die hierna volgde, wist onmiddellijk de zaal te boei en. De kleurige costuums en de groteske opzet, schiepen de juiste sfeer, die vanaf dat moment het contact tussen spelers en publiek legde en welk contact de gehele verdere avond heeft stand gehou den. Het heeft geen minuut ge wankeld onder het gebrek, dat di lettantisme over het algemeen aankleeft. De turn-demonstratie's waren boeiend en zo hier of daar een enkele fout werd begaan, dan kon men die slechts op rekening van de „plankenkoorts" schrijven. Jaap Smit, Wim Arts en Zita Vedder praatten de avond aan elkaar, door middel van sketches en voordrachten, en Johnny Schutte is aardig op weg de zo veelste kunstfluiter te worden. Rita Bouma is niet zonder enig talent, maar zij schijnt het critisch vermogen te missen om een juiste keuze te maken uit de voordrach ten, die haar ter beschikking staan. Gebrek aan originaliteit bleek wel overduidelijk uit haar declamatie „De Schaduwzijde", waarvan het motief is ontleend aan „Lach dan Paljazzo." Zij dient te bedenken, dat de keuze van een K.L.M.-piloot wel de goed koopste manier is, om de dreiging van de dood te suggereren Liehaamsbeheersing en concen tratie werden gedemonstreerd op de evenwichtsbalk. En ook de overige toesteloefeningen gaven blijk van de ernst waarmee de leden van „Turnlust" hun taak opvatten. Het is daarom niet te veel gezegd, wanneer we beweren dat deze avond een succes is ge worden. Een succes, dat zijn be sluit vond in de finale „Les Ren- dez Vous," waarin Tiny van Heugten op overtuigende wijze haar talenten als balletdanseres demonstreerde. Gratie, behendig heid en een aangeboren lichaams- ritmiek, maakten al haar bewe gingen tot „kleur," tot een sym- phonie van gebaren, waarbij men slechts ademloos kon toekijken. „Turnlust" heeft opnieuw be wezen, wat men met eigen krach ten kan bereiken, zolang men zijn taak ernstig en met liefde opvat. En ook, dat het woord „ama teurisme" niet die minachtende bijklank verdient, die het over het algemeen aankleeft. Al zal de muzikale leiding van de heren Tonny Willemsen en Th. Groen en de costuums en décors van de „Nationale Revue" te Amsterdam, zeker tot dit succes hebben bijge dragen. Er zij tenslotte nog een saluut gebracht aan de man, die de gehele artistieke leiding van deze avond had, de directeur van „Turnlust," de heer J. v. Zoonen. In de kleedkamer treffen we Tiny van Heugten. Ze is nauwelijks afgeschminkt, wanneer we haar vragen naar haar plannen. „Be- roepsartiste?" Ze glimlacht. Inderdaad zou ze dat wil len, maar de weg naar er kenning gaat voor een kun- stena(a)r(esse) allerminst over rozen. Ze hoopt nog- eens opgenomen te worden in de dansgroep van de ..Ned. Opera". Een aanbod van Melando om in zijn or kest op te treden, heeft ze van de hand gewezen. Ze heeft andere pretenties dan show-girl" te worden bij een dansorkest. Op het ogenblik werkt ze in Amsterdam en van het geld dat ze daar verdient, betaalt ze haar lessen. En deze lessen volgt ze bij Maria Pétrelli. Haar werkgever weet van haar aspiraties en geeft haar daarom de gelegenheid en tijd om deze lessen goed te volgen. Tiny van Heugten is altijd lid van „Turnlust" geweest. Op haar 19e jaar raadde men haar aan te gaan dan sen en sinds die tijd leeft zij enkel nog voor de dans kunst. „Erg prettig" zegt ze, wan neer we haar vragen hoe ze deze avonden vindt. Ook bij de uitvoering, die „Odeon" enige tijd geleden heeft ge geven, heeft ze haar mede werking verleend. Wanneer zij over ballet praat worden haar bewegingen levendig. „Ballet", denken we, „is het manna voor Tiny van Heug ten". Misschien groeit er iets uit haar. Laten we het hopen. En hoe oud ze is? Ze heeft het ons verklapt: tussen de twintig en de tachtig medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond ZUID-WESTELIJKE WIND Vannacht hier en daar mist. Toenemende bewolking met morgen kans op enige regen. Aanvankelijk zwakke, later matige tot krachtige Zuid westelijke wind. Hogere tem peraturen, vooral in de nacht ;n ochtend. ALKMAAR. De belangstel ling voor het dansen in katholiek verband is groeiende. Dit verheu gende verschijnsel is telkens waar te nemen op de avonden, die het Katholiek Danscomité organiseert. De goede muziek en de gezonde sfeer maken het dan sen tot een ware vreugd en een genoeglijke ontspanning. De kaarten voor de dansavond van gisteren waren alle uitver kocht en talloze dansliefhebbers moesten 't Gulden Vlies teleur gesteld de rug toekeren. De ge lukkigen, die een kaart konden bemachtigen, amuseerden zich de gehele avond op buitengewone wijze bij de muziek van de Do- lonans. Het dansen stond onder leiding van de heer Kempen. ALKMAAR Zaterdagmiddag ontstond in het perceel Nieuw- poortslaan 134 een schoorsteen brand, die geen ernstige gevolgen heeft gehad. De hulp van de brandweer was niet nodig. Er was geen schade. ALKMAAR. De felle sneeuw-, hagel- en regenbuien waren oorzaak, dat er door de onzen practisch niet gevoetbald werd. Het vierde en de adspiranten F kwamen in het veld resp. tegen Foresters 3 en Limmen b, doch moesten na een korte poos het veld ruimen op last van de scheidsrechters, die het beter von den, de dunne sportkleding voor de warme winterjas te verruilen. Het vierde stond toen met 21 achter en de jongens van F had den nog niet gedoelpunt. Attentie voor alle senioren- spelers! Van a.s. Dinsdagavond af wordt er getraind op het sport park van 78.30 uur. Zonder uit zondering allen present! Woensdag 27 Januari a.s. zal er wederom een klaverjasavond worden gehouden, in café de Wit, Luttik Oudorp 107. Toegang heb ben de sen.-leden, al of niet ver gezeld van een invité. Inleggeld f 0.50 p.p. Opgave aan Schimmel, Spoörstraat 68 en Doffer. Roemer Visscherstraat 26. A.s. Zondag de big-match tegen DTS. Daar gaan wij in drommen naar toe. Supporters melden zich bij Jaap Smit, leden f 0.85. niet- leden f 1.35. Opgave tot Woens dagavond 7 uur; nadien betaalt ieder f 1.35. Supporter. ALKMAAR De kaarten voor de donateursavonden van St Cae cilia zijn nog niet alle afgehaald. Dit kan alsnog geschieden bij de secretaris, de heer P. v. d. Aak ster, Nieuwstraat 14. De repetitie van het vendel gaat gewoon door. Die van de leerlin gen komt te vervallen. ALKMAAR Heren: Een fel spelend Terrierselftal heeft gelijkgespeeld tegen de rode lan taarndrager „Strawberries". Met de wind in de ruig trokken de Terriers naar het Strawberries- doel, maar stuitten op een hechte verdediging. Na 20 minuten spe len echter namen de Terriers ds leiding door een doelpunt van linksbuiten J. ten Brink; de Strawberries sloegen terug en de gelijkmaker was het gevolg. 1-1. Hierna volgden nog enkele aan vallen over en weer. maar doel punten kwamen er niet meer. Dames I: Zandvoort IITerriers I 0-0 In een zeer slechte wedstrijd werd door géén der partijen ge doelpunt. Ondanks het enorme overwicht der Terriers,, die zich geen ogenblik in de verdediging behoefden terug te trekken, kon den ze het niet tot een doelpunt brengen. Mooie aanvallen, maar afwerking slecht! Het ontbrak de Terriers aan schutters in de voor hoede. Dames II: D.E.M. IIITerriers II 4-2 Ondanks hagelbuien en storm is het een aardige wedstrijd ge worden. D.E.M. nam al direct de j leiding 10. Voor de rust doel puntte D.E.M. nog tweemaal 30. Na de rust hadden de Terriers» de wind in'de rug; dit resulteerde in een doelpunt van de midvoor L. Spruyt. Nog eenmaal doelpunt- ten de Terriers nu door links binnen L. Postma. Het eindsignaal kwam. nadat D.E.M. nog' eenmaai gescoord had. Uitslag 42 in het voordeel van D.E.M. ALKMAAR Gevonden en aangegeven over het tijdvak van 7 tot en met 13 Jan. 1954 en te bevragen aan het Bureau van Po litie te Alkmaar op kamer 14, le étage, iedere Maandag, Woensdag en Vrijdag van 16.3017.30 uur. Zakdoekje; div. ceintuurs; pols mofje; wandelstok; div. wanten; kettinkje; sokken; 2 vulpennen; div. kinderwantjes; div. sleutels; por temonnaie'sschippershaak handtasje; gymschoen; overtrek zadeldekje; armbandje; gordijn; lat; div. handschoenen; badgoed; lap stof; handschoenenklem; 2 v ulpotlodenportemonnaietj e étui met inh.; halsketting; pols horloge; div. shawls; gedeelte rij wieldynamo; muts; étui inh. kam; ballpoint; pakje inh. babykleren; tabakspijp; das; kindermuts; div. hoofdoeken; Veilig Verkeer-spel; broche; koffertje; ringetje; kin dertasje m. inh. lege koienzak- ken. BROEK OP LANGENDIJK Onze plaatsgenoot de heer Jac. Vernooij, onderwijzer aan de R.K. Jongensschool te Noordscharwou- de, is met ingang van 1 Maart a.s. benoemd aan de Sint-Augus- tinusschool te Utrecht. Zaterdagmiddag zijn nabij het stationsemplacement te Alk maar twee treinen als gevolg van een verkeerde wisselstand ontspoord. Bij geen van beide ongevallen liep iemand letsel op. Circa 11.55 uur reed een electrische trein vanuit de remise bij de Berger overweg het verkeerde spoor op, tengevolge waarvan de trein uit de rails liep. Door deze ontsporing ont stond geen noemenswaardige vertraging in de treinenloop. Van de electrische trein liep het voorste van de vijf rijtuigen uit de rails. Dat rijtuig is losgebrand van de rest van het treinstelen het verkeer bij de Bergeroverweg, dat aanvanke lijk was gestremd, kon toen weer normaal doorgang vinden. Omstreeks 2 uur vond de tweede ontsporing plaats. Het betrof ditmaal een rangerende stoomtrein, waarvan bij de spoorbrug aan de Helderseweg een der wagons uit de rails (liep. Door dit ongeval werd de spoorlijn AlkmaarHeerhugowaard een half uur lang geblokkeerd. NACO-bussen hebben toen het' reizi- gersvervoer naar Heerhugowaard overgenomen. Zondag was de treinenloop op deze plaats weer normaal. Een opname van de stoomtrein, die bij de ontsporing uit de rails liep. om de muzikale in toonsterkte en ALKMAAR Zaterdagavond gaf de Alkmaarse accordeonver eniging „Crescendo" een dona teursuitvoering in het Wapen an Heemskerk. Medewerking werd verleend door de jeugdige „kunst fluiter" Bert Wokke uit Bergen, terwijl het gedeelte na de pauze verzorgd werd door de eveneens uit die gemeente komende to neelvereniging „Tuin- en Oost- dorp". Voorzitter Volkers kon zich in zijn welkomstwoord richten tot een afgeladen zaal, hetgeen reeds een bewijs is van de populariteit die deze vereniging in onze stad geniet. Het. jeugdorkest, dat 'hoofdza kelijk bestaat uit blonde meisjes, werd door de aandachtige leiding van de heer Volkers tot goede prestaties gebracht. De plankenkoorts was wel eens oorzaak van b.v. foutieve har monieën bij de begeleiding, doch de totaalindruk was verheugend goed. De Vredes-mars van Carl Jev- zenak viel -op door een gedurfd tempo en een energieke speel- trant, terwijl ook de Concertwals van Theo Helsdingen genoemd moet worden nuancering tempo. De grappige prestaties van Bert Wokke, die bij het jeugdorkest optrad, om de melodie van een tweetal nummers te „tjilpen", vielen bij het publiek geweldig in de smaak. De hoofdschotel op deze avond werd gevormd door het A-orkest onder leiding van de heer J. Hartog. Na een kordaat gespeelde mars kregen wij de melodieuze Sere- nata van Coen van Orsouw te horen, die door dirigent en muzi kanten goed werd aangevoeld. De zachte inzet was dadelijk al beschaafd van kleur. In dit en in de de beide vol gende nummers bleek de contra bas een uitstekende aanwinst. De gedragen klank van dit instru ment gaf een grote steun en een positieve zeggingskracht aan de harmonieën. Wij hopen dat de contrabassist, indien hij nog niet hiertoe is overgegaan, zich bij deze vereni ging zal aansluiten, zodat hier door het muzikale peil van de uitvoeringen en daardoor ook de bloei van de vereniging zal wor den bevorderd. Het orkest bereikte een hoogte punt in ,La Vallée Maudite" van Fr. Menichetti. Dit heroïsche werk werd spannend en contrast rijk vertolkt. Bij de Wals van John Hall bemerkten wij een verheugend contact tussen dirigent en orkest. Zijn aanwijzingen werden goed verwezenlijkt, hetgeen vooral de nuancering ten goede kwam. Met een tweetal fris gespeelde marsen werd ook dit gedeelte besloten. Nadat de loten tijdens de pauze in een minimum van tijd aan de man gebracht waren, volgde het optreden van de toneelvereni ging in de klucht van Arnold Bach „Hoera, 't is een jongen", waarin vooral goed spel werd gegeven door grootvader en diens „uitgeschoten kleinzoon". Het bal vormde het door velen begeerde sluitstuk van een uit zonderlijk vlot verlopen avond. G. v. d. I. (Advertentie) J Door instructie met nieuwe I leswagens succes verzekerd Meldt U nog heden aan! BERGEN De rooster van de turnuren is thans als volgt: Op Dinsdag aanvangende met de kleuters (meisjes) om kwart voor vijf tot kwart voor zes en vervol gens ieder uur. Met meisjes van 814 jaar en jongens van 1016 jaar. Oudere dames van 89 uur in het gymnastieklokaal van de St Urselaschool aan de Loudels- weg. Donderdags aanvangende met de kleuterjongens om kwart voor vijf en vervolgens met jongens van 810 jaar, meisjes van 1417 jaar, dames boven 17 jaar en he- i ren boven de 17 jaar. Voor de kleuter- en herenafde- ling kunnen meerdere leden ge plaatst worden. BERGEN. De heer A. Voort huis, Beurweg 44, heeft als direc teur tezamen met zijn familie af scheid genomen van de Kisten fabriek N.V. Kools en Voorthuis. Begonnen als krullenjongen, werkte hij zich spoedig op en vestigde zich in 1924 te Zaandam en richtte daar een eigen be drijfje op. In 1928 verplaatste hij dit bedrijf naar een ander stadsgedeelte, breidde het ver der uit en nam 10 man personeel in dienst. Om de zaak nog verder uit te kunnen breiden werd in 1931 een vennootschap gesticht met de compagnbn de heer Kools. Na enkele jaren trad de heer Kools uit en werd de bedrijfs vorm gewijzigd in een N.V. On danks twee lange crisisperioden is het bedrijf uitgegroeid tot een zeer moderne kistenfabriek, waaraan verbonden een apart be drijf onder dezelfde directie met ongeveer 40 man personeel, dat zich bezig houdt met de fabri catie van kolonie-kippenhokken met leg- en controlenesten. De meeste artikelen zijn be stemd voor export. De zaak werd tegelijkertijd overgedragen aan zijn zoon J. A. Voorthuis. Nadat een televisie toestel de scheidende directeur was aangeboden, alsmede vele andere geschenken, bedankte hij en memoreerde op 12-jarige leef tijd dagelijks van 6 uur 's mor gens tot 6 uur 's avonds^gewerkt te hebben voor 377* ct. pgr week. Dit werd echter afgerond op 38 cent en tot zijn onaangename verrassing werd de te veel be taalde halve cent aan het eind van het jaar ingehouden. Uit geheel Noordholland waren kennissen, vrienden en afnemers op de receptie aanwezig. Z.O.-BEEMSTER Naar wij vernemen zijn thans de 'door een commissie gemaakte plannen voor een zwembad in de Z.O.-Beem- ster bij de diverse gemeentebe sturen ingezonden en kan spoe dig de behandeling daarvan wor den, tegemoet gezien. Men hoopt zelfs dit zwembad in 1954 nog te kunnen benutten. De schilder Jan van Her- .vijnen, die op het ogenblik n de kunstzaal van de .Rustende Jager" te Bergen ;ijn laatste werken expo- eert, zal waarschijnlijk bin- lenkort naar Nieuw-Zee- and vertrekken. Hij za! Jaar als artistiek-adviseur n Regeringsdienst treden. Met hem zal ook zijn hele >ezin naar dit andere we- ■éldddeel vertrekken. Het behoeft geen betoog, lat dit vertrek voor de Ne- lerlandse schilderkunst en -peciaal voor Bergen een verlies betekent. Maar wij zijn er niettemin van over tuigt. dat iedereen, die hem en zijn werken kent en heeft leren waarderen, niet anders kan, dan hem de beste wensen meegeven. Hopen we, dat Bergen bij Jan v. Herwijnen altijd in herinnering zal blijven. ALKMAAR Voor de nog jonge R-K. Zwemvereniging „De Vliegende Vissen" is het Woens dag 20 Januari a.s. een belang rijke dag. Van kwart over vijf tot na de polowedstrijd is de „Overdekte" gereserveerd voor het houden van clubkampioen schappen, die zeer spannend be loven te worden. De jongste deelnemers starten om half zes precies op de 25 m. vrije slag, waarna de anderen elk 25 m. vrije slag, 50 m. rugslag en 50 m. schoolslag zullen zwem men. Als bijzondere attractie voigt dan de polowedstrijd Vlie gende Vissen tegen Nereus uit Zaandam. In aanmerking geno men het uitstekende resultaat, dat de VI. V. behaalden tegen Nap- tunus, mag een aantrekkelijke wedstrijd verwacht worden. De opstelling van het poloteam luidt als volgt. Doel: Frans Nij- pels: achter: Rob Rietveld, Leo de Vreede en Henk Butter; voor: H. van Amsterdam, H. Overtoom en Harry Huybers. Op de krinigwedstrijden van 28 November werd de beste tijd voor D.V.V. genoteerd voor Hans Overtoom, die de 50 meter vrije slag in 34.6 sec. aflegde. Aange zien de onderlinge rivaliteit is toegenomen, zal de strijd om de hoogste eer in de vereniging fel worden. De wedstrijden zijn te vens een goede aanlopo voor de Kringwedstrijd van 13 Februari, die in Alkmaar gehouden wordt. HEILOO Een der verpleeg den van de St. Willibrordusstich- ting meldt ons dat hij «een nest van 3 jonge kanarievogels heeft geteeld. Vrijdag j.l. zagen de jon ge kanaries het levenslicht. Iets dergelijks is een grote zeldzaam heid in de maand Januari. GUDKARSPEL Mevr. T. Ooms'-Dirkimaat uit Noorsdhar- woude is als tijdelijke leerkracht benoemd bij het openbaar onder wijs in de vacature J. Mink, die naar Markelo is vertrokken. Ondanks de talloze moeilijk heden. die zich in de eerste be staansjaren van een zwemvereni ging voordoen, is de vereniging springlevend. Men kan zich bij de clubkampioenschappen daarvan overtuigen. Het bestuur van DVV verwacht alle ouders van de le den en bovendien andere belang stellenden. Vermelden we nog, dat een aantal fraaie prijizen is beschik baar gesteld voor de aanstaande clubkampioenen. NOORDSCHARWOUDE Dank zij het voorzichtig rijden blijft hei aantal verkeersongevallen op de smalle Langedijker dorpsweg tot een minimum beperkt, maar de afgelopen week liep het weer eens spaak, toen een vrachtauto van de firma H. Oud, welke voor de zaak van de heer Nijman rechts van de weg stond, wérd aangere den door een truck met aanhang wagen van de heer Kooy uit Heerhugowaard, welke geladen met ikool in Noordelijke richting reed. Het gevolg was aanzienlijke schade aan de vrachtauto. Door de Rijkspolitie werd proces-ver baal opgemaakt. LANGEDIJK In een der laatst gehouden vergaderingen van de Langedijker Winkeliers vereniging werd in principe het besluit genomen een cursus in verkoopkunde te organiseren. Dat de gehele Langedijker Midden stand daar voor is, kwam Woens dagavond tot uiting, toen de heer Frank Bibo uit Voorburg voor 'n groot aantal middenstanders, als mede het winkelpersoneel een met humor doorspekte rede hield over de eigenschappen waaraan een verkoper moet voldoen om in zijn zaak te slagen. Hij kwam tot de conclusie dat het uiteindelijk gaat om de service de dienst welke de winkelier bij de ver koop aan zijn klanten bewijst. Het resultaat van deze hoogst interessante avond was dat een groot aantal deelnemers en -sters zich aanmeldde om de cursus te volgen.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 3