v. d. Pol prolongeert titel na incident in finale Russische schaatsenrijders schitterden in Sapporo On\ ware Voetbalspel voortreffelijk middel tot recreatie van onze jeugd Het d der et „Wolves" doen leiding over aan West-Bromwich Albion Invoering professionalisme in ons land uit de boze Draverijen Hilversum p «S3 Ned. kampioenschap 47/2 Henk de Kleine promoveert op fraaie wijze naar hoofdklasse Op de keper beschouwd De Ruyter slechts op derde plaats Boris Shilkov wereldkampioen Hjalmar Andersen zag ook 10.000 meter verloren gaan En nu Davos.... Voetbal in Engeland De heer Erbévoorzitter V.E.K. DEM, Ve door Vi HSV speelt in Beverw Pagina 4 Maandag 18 Januari 1954 Van de Pol 3kondigde de arbiter aan voor de derde beurt van de Rotterdammer in zijn beslissende partij tegen Metz. Algemene verbazing, want van de Pol had zonder een zweem van twijfel van officials en toeschouwers, die er vlak bij zaten ook de vierde carambole gemaakt. Maar de verbazing ging over in consternatie toen van de Pol, na geprotesteerd te hebben bij de arbiter, met een wit vertrokken gezicht zijn queue op het biljart legde en verklaarde onder deze leiding niet verder te willen spelen. Vandaag start de Rallye van Monte Carlo. Vandaag zullen in Athene, Oslo, Stockholm, München, Glasgow, Lissabon, Palermo en Monte Carlo de startvlaggen omlaag slaan, ten teken, dat de deelnemers aan deze monsterrace mogen ver trekken. Verschillende zullen niet eens aan vertrekken toe komen. Want de weers- en wegomstandigheden zijn in deze eerste maand van 1954 zo uitermate ongunstig, dat ge renommeerde Rallyerijders de plaats van vertrek nog niet eens hebben kunnen bereiken. Uit Athene komen heel som bere berichten en men ver wacht geen der deelnemers, van daaruit vertrekkende, strafpuntloos aan het begin van het gezamenlijke traject te Bourges. Uit Oslo en Stock holm meldt men decimeters hoge sneeuw op de wegen en degenen, die uit Monte Carlo, München of Palermo vertrek ken zullen eerst af te rekenen hebben met de onbegaanbare wegen in Oost-Frankrijk. Nee, Maus Gatsonides in Lissabon heeft goed gemikt. Hij zal met zijn mederijder Becquart onge twijfeld zonder strafpunten in Bourges arriveren. Waar dan de eigenlijke race begint. Het is hierover, dat we een verge lijking willen trekken met on ze bekende Tulpenrallye, die voor alles een toeristische rallye moet blijven. Die door iedereen met gedegen stuur kunst, moet kunnen worden uitgereden. In de Rallye van Monte Carlo is een formule uitgedacht, waarbij men, een etappe van Gap naar Monte Carlo in vieren delend, aan de rijders opdraagt, deze vier stukken met precies hetzelfde gemiddelde te rijden. En dan zo snel m o g el ijk. Daar wordt een extra beloning voor gegeven. Dit jaar zal o.i. de Rallye van Monte Carlo dan ook daar beslist worden. Nog steeds beweert Piet Nortier dat de strijd om de Tulpen- trophee geen snelheidsrally e is. Nog steeds schermt Piet Nortier niet met de woorden ,,zo snel mogelijk". Dat is het verschil met de Rallye van Monte Carlo. En dat maakt de Tulpenrallye bij velen zo at tractief. Het zou ons echter niets verwonderen, als de één of andere keer Piet Nortier toch met een dergelijke for mule zou aankomen. Al was het alleen maar om nog meer „cracks" te trekken. Daar schuilt een gevaar in voor onze nationale trots op touristisch gebied. Want wat we verleden jaar in de mist in de buurt van Belfort hebben meegemaakt, was al erg genoeg. Die ver hoogde gemiddelden op een moeilijk bergtraject zijn o.i. de grens van de mogelijkheden om de bokken van de schapen te scheiden. In de Tulpenrallye wordt dat verhoogde gemid delde nog reglementair aan gegeven. De volgende stap, dat gemiddelde vrij te laten, is de stap, die o.i. in de Tulpenrallye niet moet worden gezet. We zullen over deze regle- mentsproef in de Rallye van Monte Carlo nog wel horen. Veel horen, denken we zo maar. Want de Col des Le- cques, waarover het traject voert, zal vele rijders de no dige hoofdbrekens bezorgen. De Monte Carlorijders trekken zoals gewoonlijk ook door Ne derland. Dinsdagnacht is er een tijdcontróle in Amsterdam, waarbij tegen middernacht de eerste rijders in de Apollohal worden verwacht. Daar zal men dan dit jaar de extra sterke verhalen horen, die nu eenmaal deze Rallyes altijd vergezellen. G. T. Stond van de Pol in zijn recht? Ongetwijfeld niet, noch sportief noch volgens de regle menten, die eisen dat een speler zich onvoorwaardelijk bij de be slissingen van de arbiter neer zal leggen. Maar bij kreeg zijn zin, want na een korte onder breking werd de partij voortge zet met van de Pol aan de stoot: de arbiter de heer W. Maass, voorzitter van het district Am sterdam, had zijn plaats afge staan aan de heer Menist, die de partij, althans het eerste ge deelte ervan verder leidde met goedvinden van Metz. Een grove inbreuk op de reglementen dus van de Rotterdammer, waarvoor de spanning en de druk van de wedstrijd, en het feit, dat de arbitrage faalde en niet voor de eerste keer, nauwelijks als verzachtende omstandigheden mogen gelden. Van het bonds bestuur waren onder meer de heren E. Eeuwijk en de secreta ris A. W. H. van Haaren aan wezig, zij wachten een rapport af van de organiserende ver eniging en zullen zich hierover nader beraden. Dit hoogst onaangename inci dent wierp een schaduw over de eindstrijd. De concentratie bij de spelers was verstoord, ook bij Metz, (die de betwiste bal „goed" had gezien) maar er verder niet aan te pas kwam. Een verbeten van de Pol, die zich aan de druk had ontwor steld scoorde met enorm sterk spel 212 caramboles in zijn 8e beurt een prestatie, welke temeer respect afdwingt als men de omstandigheden in aanmer king neemt. Een 108 in de 11e beurt bracht het einde. Intussen was de Ruyter op de andere tafel ijverig bezig ge weest aan de opbouw van wat de hoogste serie van het tornooi zou worden. Hij had als aanloop negen beurten, die samen 38 punten opleverden nodig om op gang te komen. Toen had hij het juiste maatgevoel en de in nerlijke zekerheid, welke hem eerst ontbraken, gevonden en in expresse tempo vloeiden de caramboles uit zijn queue. Het werden er 267, toen miste de Ruyter een masse. Maar de serie was natuurlijk beslissend voor de uitslag en de Ruyter bewees er ten overvloede nog eens mee, dat hij tot onze kleine topklasse behoort. Bij wijze van voorgerecht gingen de partijen MolScholte en de Kleinevan Oosterhout. Van Oosterhout won dank zij een imposante reeks van 183 in zijnvoorlaatste beurt. Maar de Kleine's nederlaag was van veel minder belang dan het feit, dat hij zijn algemeen moyenne bo ven de 16.00 wist te handhaven, zodat hij zijn intree doet in de hoofdklasse, die hiermee een uitermate talentrijk en veel be lovend; speler rijker wordt. Hij was eigenlijk de revelatie van dit kampioenschap. Mol won weliswaar in 20 beurten van Scholte, maar bleef met zijn moyenne onder de voor de hoofdklasse geldende grens wat voor hem een halve degra- dat'e betekent. Voor dit tournooi had men de beperkte mogelijkheden in de Oranjeboom kundig uitgebuit, en het prachtige materiaal leen de zich tot de voortreffelijke prestaties. Evenwel wordt het meer dan tijd, dat het wedstrijd- rooster van deze kampioen schappen herzien wordt. Het is gebaseerd op twee uur per par tij, maar de ervaring heeft ge leerd dat slechts onder bepaal de omstandigheden een partij in gemiddeld twee uur kan wor den beëindigd. Daardoor lopen de seances ineen, vaak zonder rustpozen en wordt het midder nacht voordat de laatste avond partijen afgelopen zijn. Dit komt. dunkt, ons, noch aan de conditie van de spelers, noch aan het geregeld verloop van het tour nooi, noch aan de belangstelling van het publiek ten goede. De uitslagen: Scholte de Kleine Jr Met' de Ruyter Teegelaar van de Pol de Kleine Jr v. Oosterhout Mol Scholte de Ruyter Teegelaar van de Pol Metz De eindstand luidt: 1. en kampioen van Nederland v. d .Pol 14 2800 212 38.88 2. Metz 12 2435 219 22.54 3. de Ruyter 10 2572 267 27.95 4. v. Oosterhout 5 2044 183 18.41 5. d° Kleine 5 1856 165 16.72 6. Mol. 5 1990 131 15.07 7. Teegelaar 4 1809 112 19.66 8. Scholte 1 1624 90 .14.24 Tournooigemiddelde: 20.58. 170 16 52 10.62 400 16 165 25 400 15 100 26.66 285 15 124 19.— 36 4 32 9.— 400 4 163 100.— 265 18 66 14.72 400 18 183 22.22 400 20 76 20.— 3224 20 82 16,20 400 12 267 33.33 140 12 55 11.66 400 11 212 36.36 35 11 10 3.18 Wereldkampioenschap 1955 schaatsen te Moskou? Volgens een mededeling van de vice president voor het hardrij den van de International Skating Union, de heer Sverre Laftman (Zweden) zou op een bijeenkomst van de gedelegeerden van de na tionale schaatsenrijdersbonden, die tijdens het wereldkampioen schap te Sapporo aanwezig wa ren, besloten zijn het congres van de I.S.U. een voorstel te doen om de wedstrijden om het wereld kampioenschap 1955 te doen hou den te Moskou, in het Dynamo Stadion op 16 en 17 Februari 1955. De beslissing hierover moet uiteraard tijdens het congres, dat van de zomer wordt gehouden, genomen worden. Adri Voorting wint nationale cycle cross De professional Adri Voorting, een der weinige beroepsrenners, die Zondag uitkwamen in de na tionale Cycle Cross in de duinen bij Overveen. is als eerste over de eindstreep gegaan. Zijn broer Gerrit moest drie ronden voor het einde opgeven. Het 4 km lange parcours was zwaarder dan in vorige jaren. De gemeente Bloemendaal wilde de wegen niet voor het verkeer af sluiten, zodat een deel van het parcours nu voerde over de ter reinen van het CIOS. Van de on geveer 80 deelnemers bereikten er 44 de finish. De uitslag luidt: 30 km: 1 Adri Voorting (Haarlem) 1 uur 1 min. 44 sec., 2 Bredius (Amsterdam) amateur 1 u. 2 min. 17 sec, 3 Van Roon (Haarlem) am. 1 u. 2 min. 18 sec., 4 Arend van der Voort (Den Haag) am. 1 u. 2 min. 31 sec., 5 Brinkman (Rotterdam) am. 1 u. 3 min. 58 sec., 6 Van 't Hof (Haarlem) am. 1 u. 3 min. 6 sec. SAPPORO (Japan), 17 Jan. Andermaal hebben Russische sport lieden getoond op welk hoog peil de sportbeoefening in hun vader land staat. De Russische schaatsenrijders, die aan de wereldkam pioenschappen te Sapporo, in het Noorden van Japan, hebben deel genomen hebben laten zien, waartoe zij in staat zijn, en op welk een brede basis zij hun successen kunnen voorbereiden en opbouwen. De vier nummers, waaruit de titelwedstrijden bestaan, de 500, de 5000, de 1500 en de 10.000 meter, zijn alle in een Russische over winning geëindigd. Niet door de oppermacht van een enkeling, maar door sterk rijden van vrijwel de gehele ploeg, want niet minder dan vier Russische rijders plaatsten zich in het eindklassement onder de eerste vijf en de eerste drie plaatsen werden alle door Russen bezet. Nog duidelijk voor de kracht in de breedte spreekt het feit, dat deze zelfde drie Russische deelne mers tezamen de vier onderdelen op hun naam brachten. Jevgeny Grishin won de 500 meter, Boris Shilkov de 1500 meter en Oleg Gontsjarenko de 5000 en de 10.000 meter. Hjalmar Andersen, de man, waarop de Noren al hun hoop hadden gevestigd en die tijdens de training op de maruyiama-baan van Sapporo de indruk had ge wekt in ouderwetse vorm te ver keren, heeft in deze titelwedstrij den sterk teleurgesteld. Welis waar was de weersgesteldheid en daai'door de baan bij alle vier de nummers niet zoals de Europese rijders gewend zijn, maar dat Met Wolverhampton gaat het niet zo goed meer. Werden de Wolves verleden week op eigen terrein door Birmingham voor de cup uitgeschakeld, in de laegue- wedstrijd van Zaterdag verloren zij met 2—0 van Arsenal. En we derom voor eigen publiek. West Bromwich Albion komt dit falen van Wolverhampton goed gelegen. Zelf won West Bromwich met 10 van Totten- ham waarmee Wolverhampton van de leidersplaats werd ver drongen. Albion bezet in de eer ste divisie thans de eerste plaats met' 40 punten, gevolgd door Wolverhampton Wanderers met 39 punten, beiden met 27 wed strijden. In de wedstrijd tegen Arsenal had Wolverhampton een vrijwel Dezer dagen is de heer H. Erbé bij enkele candidaatstelling gekozen in de vacature-Hekman tot voorzitter van de vereniging van eerste klassers V.E.K.)De nieuwe functionaris, Amsterdammer in hart en nieren, is sedert 1946 voorzitter van de Voiewijckers, voor welke club hij eerst als jeugdleider werkzaam is geweest, lid van de bondsvergadering, zit sedert 1947 in het bestuur van de V.E.K., kortom is een voetbalkenner en liefhebber, bij uitstek. De heer Erbe heeft op enkele vragen over problemen, welke de laatste jaren in de Nederlandse voetbalwereld heersen zijn opinie gegeven. De nieuwe voorzitter van de VEK bleek, toen het punt amateurisme/beroepsvoetbal werd aangeroerd een tegenstander te zijn van de invoering van het professionalisme, in welke vorm ook, alsmede van de afschaffing van de amateurbepalingen. De heer Erbe, die het voetbalspel in ons land ziet als een voortreffe lijk middel tot recreatie van de Nederlandse jeugd, betoogde met klem, dat hij zijn antwoorden op deze en andere vragen als zuiver persoonlijk wenste te zien, dus los van zijn functie als voorzitter van de V.E.K. Inzake de Neder landse beroepsvoetbalbond, deel de de heer Erbe mede, dat in eer ste instantie het bestuur van de K.N.V.B. zijn standpunt in deze diende te bepalen, hetgeen naar hij mëende, zeer binnenkort on getwijfeld zou geschieden. Het mag misschien wat conser vatief klinken, zo vervolgde de heer Erbe, maar ik leg, als ik over voetbal spreek, altijd het accent op het culturele en het sociale element, dat het spel in zo hoge mate bevat. Ik juich het toe, dat voetbal een volkssport is geworden, dat het een sterke greep heeft op onze jongens en al mag men de interesse voor andere dingen nooit verwaarlo zen, toch kan het spel juist om dat het een teamsport is van grote waarde zijn bij de vorming van de jeugd, ook voor het maat schappelijk leven. Het beoefenen van voetbal is, in verhouding met de meeste andere takken van sport, goedkoop. En zolang voet bal niet door een andere tak van sport zal kunnen worden vervan gen, zal het spel in ons land po pulair blijven. Wij hebben een sterke periode van actie achter de rug, het aantal beoefenaars is gegroeid, de publieke belangstel ling is groot. Ik wens de waarde van goed representatief spel niet te verkleinen. Ik ben doordron gen van de gedachte, dat een sterk Nederlands elftal van grote propagandistische waarde is. Men moet evenwel niet te veel tegen sterke profelftallen spelen. Aan de ene kant acht ik dat niet con sequent in het beleid van de bond en aan de andere kant be staat het gevaar, dat de spelers een minderwaardigheidscomplex krijgen, omdat zij steeds tegen betere tegenstanders moeten op boksen. Het aankweken van voet- baltechnische kennis is belang rijk, maar is het ontwikkelen van de natuurlijke eigenschappen van de spelers en vooral van de jon geren niet het voornaamste? Het moet immers zo zijn, dat elke speler zichzelf uit de grote hoe veelheid voetballers kwalificeert voor het eerste elftal van zijn club, voor een vertegenwoordi gend elftal van een stad of voor het Nederlands elftal. Maar een clubelftal vormen, het kweken ook van teamgeest is belangrij ker bij voetbal dan wat ook. Want dat tenslotte maakt de kracht van een ploeg uit. Dat de paedagogische kwaliteiten van een trainer en van leden van een elftalcommissie van grote invloed kunnen zijn, spreekt voor mij vanzelf. Op de vraag wat de heer Erbe dacht over het competitie-vraag stuk, sprak hij als zijn oordeel uit dat het plan Burgwal door gaat en dat eigenlijk op de vori ge bondsvergadering voor de laatste keer over het wezen van dit plan is gesproken. Het oude zeer tussen de verschillende groe pen, die tegenover elkaar ston den, dient vergeten te worden. Er zijn grotere en andere belan gen. Natuurlijk, bij de invoering destijds van dit plan, waren er vele onbekende factoren. Men be greep wel, dat er verschuivingen zouden plaats vinden, maar mis schien zijn de consequenties toen tertijd niet voldoende doordacht. Maar de bij de doorvoering van het plan Burgwal naar voren ge komen moeilijkheden kunnen, en daar ben ik vast van overtuigd, op redelijke wijze worden opge lost. Dc samenstelling van de bondsvergadering Toen het punt „samenstelling bondsvergadering" tijdens dit onderhoud aan de orde werd gesteld, wees de heer Erbe erop, dat de constellatie van het voetbalparlement uit de oude tijd dateert. Ik ben van mening, zo drukte hij zich uit, dat de huidige samenstelling van de bondsver gadering niet meer voldoet aan de eisen, welke men aan een grote, moderne en volgens demo cratische richtlijnen werkende sportgemeenschap, mag stellen. Het bondsbestuur dient, gehoord elk jaar de opinie van de bonds vergadering, langs strakke richt lijnen te werken. De laatste ja- i en wordt het bondsbestuur daartoe niet in de gelegenheid ge steld. Wi.j hopen dit punt binnen kort ter sprake te brengen bij alle betrokken partijen van de oondsvergadering. Wij zullen ge zamenlijk moeten zoeken naar een wijziging van de constellatie en die verandering zal moeten leiden tot een versteviging van het beleid van het bondsbestuur, opdat het zijn werk op de juiste wijze en in het belang van de ge hele Nederlandse voetbalgemeen schap kan vervullen. Gino Bartali terug in de wielersport Gino Bartali, die door een ern stig auto-ongeluk in October van het afgelopen jaar enige maanden in de wielersport ontbrak, heeft medegedeeld, dat hij binnenkort weer aan zijn training voor de wedstrijden zal beginnen. Nieuwe Mercedez-Benz in 24 uursrit van Le Mans Mercedes-Benz zal binnenkort een nieuwe sportwagen brengen, waarmee voor de eerste maal in de 24 uurs-rit van Le Mans op 12 en 13 Juni a.s. zal worden uit gekomen. Drie wagens van dit nieuwe type. dat een verbeterde uitgave is van de Mercedes 300, 300 S en 300 SL en met 399 SLR aangeduid wordt, zullen aan de wedstrijd deelnemen. Namen van de bestuurders zijn nog niet ge noemd. Het ligt in de bedoeling de wagens ook in de „Mille Mig- lia" en in de vijfde" Panamerieana in Mexico te laten starten. Het nieuwe model heeft een 2984 cc motor, is met vijf ver snellingen uitgerust en kan een snelheid van ongeveer 300 kilo meter per uur halen. constant overwicht. Johnny Han cocks, de kleine rechtsbuiten van de Wolves liep bij een botsing met een der Londenaren een oog verwonding op en pas nadat deze gehecht was kon hij weer met zwaar omzwachteld hoofd zijn team terzijde staan. Ondanks de afwezigheid van Hancocks bleef Wolverhampton een waar bom bardement op het doel van Arse nal uitvoeren, maar Jack Kelsey was onder de lat in ongenaak bare vorm. In twee bliksemsnelle en met gladde combinaties uit gevoerde uitvallen vergaarde Ar senal de twee doelpunten, die de overwinning brachten. West Bromwich ondervond in de eerste helft van de strijd te gen Tottenham Hotspur grote tegenstand en de 10 voorsprong bij rust was eigenlijk iets meer dan de Albion toekwam. Maar na de hervatting was er geen twij fel meer mogelijk over de vraag wat de sterkste ploeg was. In sommige perioden speelde West Bromwich werkelijk prachtig voetbal en toen was ieder het er over eens dat het overwicht met 1 doelpunt verschil te schamel werd uitgedrukt. Huddersfield Town, dat lange tijd aspiraties voor de bovenste plaats op de ranglijst heeft ge toond. liet in de wedstrijd tegen Blackpool (00) zien, dat hét elftal niet van uitzonderlijke kwaliteit is. Met 34 punten totaal is de achterstand op de leiders West Bromwich nu 6 punten. Hudderfield deelt nu de derde plaats met Burnley, dat met een forse 50' Middlesbrough ver sloeg. Er waren drie doelpunten bij van Billv Gray, Burnley's rechtsbuiten. Met dezelfde cijfers won Sunderland van Cardiff City. Sedert de 71 op Arsenal in September jl. was dit de groot ste overwinning van Sunderland, dat Ray Daniel, de regelmatig voor Wales spelende spil, uit het elftal had gelaten en daardoor (of desondanks) een goed slui tende ploeg in het veld bracht. Eerste divisie: Aston Villa Portsmouth 11, BoltonNew castle 22, BurnleyMiddles brough 50, CharltonSheffield W. 42, Huddersfield—Blackpool 00, Manchester U.Manchester C. 11, PrestonLiverpool 21, Sheffield U.Chelsea 13, Sun derlandCardiff 50, Tottenham —West Bromwich 01, Wolver hamptonArsenal 02. Tweede divisie: BristolBrent ford 00. EvertonBury 00, FulhamWest Ham 34, Hull Doncaster 31, LeicesterBir mingham 34, LincolnDerby 2—2. Notts C.Blackburn 05, PlymouthOldham 50, Rother- hamNottingham F. 30, Stoke Leeds 40. SwanseaLuton 1—1. Wim van de Voort buiten mededinging" eerste over 1500 in. Te Hamar werden nationale juniorenwedstrijden gehouden, waaraan Wim van de Voort bui ten mededinging deelnam. Zijn prestatie lag ver boven die van de Noren. De snelste tijd van de Noorse deelnemers werd gemaakt door Bjarne Larsen, die de af stand aflegde in 2 min. 26.8 sec. Wim v.d. Voort bleef hier ruim 2 seconden beneden en noteerde een tijd van 2 min. 24.0 sec. Pirc wint internationale oefen-zeskamp De internationale schaak befen- zeskamp te Amsterdam is door de Zuid-Slaviër Pirc met 4V3 punt gewonnen. De eindstand luidt: 1. Pirc (Zd.-Slavië 4V2 punt. 2. Donner (Ned.) 3pnt. 3. Stumpers (Ned.) 2xi> pnt 4. Van Geet (Ned.) 2 pnt. 5/6. Barendregt (Ned.) en Bern (Oost.) 1% pnt. geldt ook voor de Russen en juist de Russische rijders hebben in deze wereldkampioenschappen, waarin de Japanners en Koreanen in het geheel geen rol speelden, zo geschitterd. Steeds was de tem peratuur hoog en het ijs nogal zacht en de 10.000 meter werd zelfs in een fikse sneeuwstorm gereden. Maar dat ijs was niet al leen zacht onder de schaatsen van „Hjallis", van Roald Aas, van Ivar Martinsen, van Sigge Awlosso en van al die andere Scandinaviërs, neen, ook Shilkov, Gontsjarenko, Grishin en Sakunenko lieten diepe sporen achter zich. Toegegeven zij, dat de Russen het met de pa ring iets beter troffen, zodat Gris hin zijn 500 meter bijvoorbeeld kon rijden toen het zachte ijsop- pervlak nog egaal en gaaf was en Gontsjarenko op de 5000 meter tegen de Japanner Gomi als ze vende paar kon starten, juist toen de temperatuur ging dalen en het ijs harder werd. Van doorslagge vende betekenis is de stijl ge weest, waarmee de Russische rij ders dit grote succes hebben be haald en waarmee zij op triom- phale wijze een greep deden naar de hegemonie in de schaatsen- sport. Op prachtige wijze hebben de Russische rijders hun stijl in deze omstandigheden uitgebuit. Terwijl de Noren en Zweden volhardden in hun lange glijdende streek, die op dit ijs nu eenmaal geen succes kon hebben, reden de Russen hun ronden met een kor tere slag, waarbij het „kleven" in het steeds vrij zachte ijs zo veel mogelijk werd vermeden; ook hun bochtenwerk werd hierdoor feller en sneller. Hjalmar zesde. Hjalmar Andersen bracht het niet verder dan tot de 6e plaats in het eindklassement achter vier Russen Shilkov, Gontsjarenko, Grishin en Merkulov en de beste „niet-Rus", de Zweed Sigge Erics son, die hem op de 500, de 5000 en de 1500 meter de baas bleef. 15e werd Andersen op de 500 meter, 5e op de 5000 meer en 12e op de 1500 meter. Het prestige van de Noorse oud-wereldkam pioen had wel geleden toen de 10000 meter in de noorder sneeuw storm begon. Het leek wel of Hjallis op deze sneeuw had ge wacht, want zijn 10000 meter was zeer sterk. Het was een prachtige race, die hij er tegen Dimitry Sa kunenko uitreed. Zo sterk, zo overtuigend en zo vloeiend van stijl weer, dat Andersen, wanneer hij deze vorm ook op de andere nummers zou hebben getoond, ze ker bij de eerste drie zou zijn ge komen. Men kon verwachten dat de Noor de 10 km beter zou rijden dan de andere nummers, maar voor insiders was zijn prestatie (met Gontsjarenko die eerste werd als enigen onder de 18 minuten: resp. 17.38.7 en 17.41). Shilkov was zonder twijfel de man, die het meeste recht op de wereldtitel kon laten gelden. De overwinningen van Gontsjarenko op de beide lange afstandnum mers, de 5000 en de 10000 meter, werden door een groot rijder be haald, maar Gontsjarenko toonde zich minder allround dan zijn landgenoot, de wereldkampioen van het vorig jaar bracht het op de 500 meter bijvoorbeeld niet verder dan de gedeelde 9e en 10e plaats met de Zweed Ericsson, terwijl Shilkov over de gehele li nie een constant meesterschap de monstreerde: 4e op de 500 m, 2e op de 5000 m, le op de 1500 m, en 3e op de 10000 meter. Reeds na de 1500 meter, dus met alleen de 10000 meter nog te rijden, kon Shilkov de zege nau- Van Vliet verbetert Antwerps baanrecord In het Antwerps Sportpaleis werd een drielandenwedstrijd tussen Frankrijk, België en Ne derland gehouden. De Franse ploea zegevierde voor België en Nederland. Enkele uitslagen lui den: Achter grote motoren: le manche (20 km): 1. Godeau (Fr.) 18 min. 22 sec.. 2. Verschue- ren (Belg.) op 145 meter, 3. Queugnet (Fr.) op 155 meter. 4. Pronk (Ned.) 'op 205 meter, 5. Michaud (Belg.) op 1 ronde en 35 meter. 6. Wagtmans (Ned.) gevallen. 2e manche (25 km.) 1. Wagt mans (N-ed.) 22 min. 41.6 sec., 2. Versehueren (B.) on 65 meter, 3. Godeau (Fr.) op 150 meter, 4. Michaud (Belg.) op 240 meter. 5. Queugnet (Fr.) op 1 ronde, 6. p 0 n k (Ned.) op 3 ronden en 125 meter. 3= manche (30 km): 1. Wagt mans (Ned.) 27 min. 41.8 sec., 2. Godeau (Fr.) op 240 meter, 3. Michaud (B.) op 1 ronde en 35 meter. 4. Queugnet (Fr.) 00 1 ron de en 120 meter, 5. Versehueren (B.) op 2 ronden en 155 meter. 6. Pronk (Ned.) op 4 ronden en 75 meter. 1 kilometer tegen het horloge met vliegende start: 1. Van Vliet (Ned.) 1 min. 3.4 sec. (nieuw baanrecord), 2. Gos- selin (Fr.) 1.06.1, 3. Gerardin (Fr.) 1.06.6. Gontsjarenko onttroond welijks nog ontgaan. Althans in deze vorm niet, want zijn voor sprong in het algemeen klasse ment bedroeg na zijn zege op de 1500 meter bijna 2 volle punten 00 Gontsjarenko, die derde stond achter Grishin, de sprinter, van wie men op de lange afstand geen grootse prestaties mocht verwach ten en dus niet als gevaarlijke ri vaal voor Boris Shilkov gold. Deze 1,9 punten voorsprong van Shilkov op Gontsjarenko bete kende dat de wereldkampioen van het vorig jaar op de 10000 meter met meer dan 38 seconden ver schil zou moeten winnen om Shil kov van de eerste plaats te ver dringen. Zelfs voor de stayer Gontsjarenko bleek deze opgave te zwaar. Gontsjarenko won, met ruim verschil zelfs, maar de 22,7 sec., waarmee hij eerder over de eindstreep ging, was een te klei ne voorsprong. Boris Shilkov werd wereldkam pioen met driekwart punt voor sprong op Gontsjarenko en bijna 3 punten op nummer drie Yevge- ni Grishin. Rusland had de Noren van de kop verdrongen zonder de aanwezigheid van de Nederland se rijders. Zonder Kees Broek man, die over enkele weken te Davos geen gemakkelijke taak zal hebben zijn Europees kampioen schap te verdedigen^ GEADRESSEERDE ONBEKEND.... Het telegraafkantoor te Mainz heeft dezer dagen voor een puzzle gestaan. Uit Am sterdam was nl. een telegram ontvangen, gericht aan de „Duitse Beroepsvoefcbalbomd te Mainz" en afgezonden door de Nederlandse Beroepsvoet balbond, die kennelijk met de volgens persberichten in Duitsland onlangs opgerichte beroeps-organisatie contact zocht. Het telegram kon on danks de vele moeite, die de anders toch vaak zo vinding rijke „Tante Pos" zich ge troostte, echter niet worden afgeleverd. Met de bemerking „geadresseerde onbekend" moest het naar Amsterdam worden teruggezonden. De uitslagen van de gehouden draverijen te Hilversum luiden: Hydeparkprijs: 1. Rudi Trothan (W. H. Geersen) tijd 3.05,6, km tijd 1.35.7; 2. Robert Taylor (J. M. v. d. Berg); 3. Rocena (N. Oosting). Tot.: w. f 2.40, pl. f 1.60, f3.80, f2.80. Gek. f 10.90, cov. f 11.20. Honeymoonprijs: 1. Quita Nor- ma (A. R. Nottelman) 3.00.3, 1.30.2; 2. Querida Donum (W. H. Geersen; 3. Queen Daria (W. Leeuwenkamp. Tot.: w. f 1.90, pl. f 1.20, f 1.40, f2.30; gea. f3.40, cov. f3.80. Fleur d.'Annprijs: 1. Our Bonni (A. R. Nottelman) 2.53, 1.31.1; 2. Qui Est-ce qui (P. M. Smit); 3. Prince Maire (P. Heynen); Tot.: w. f2.10, pl. f 1.20, f 1.30, f 1.70; gek. f 3.60, cov. f 2.50. Fleur d'Annprijs, 2e serie: 1. Querelle Spencer (N. Oosting 2.51.2, 1.30.1; 2. Olymphia S (J. v. Leeuwen Jr.); 3. Paul A (J. Hart; tot.: w. f3.60, pl. f 1.60, f 1.90, f 5.70; gek. f6,-, cov. f4.40. Fleur d'Annprijs, finale: 1. Olymphia S (J. v. Leeuwen Jr.) 2.48.7, 1.27.9; 2. Querelle S. (N. Oosting); 3. Prince Maire* (P. Heynen); tot.: w. f7.20, pl. f2.40, f 1.80, f2.50; gek. f 21.70, cov. f4.60. Quick Star prijs: 1. Odysseus K (J. v. Leeuwen Jr.) 3.35.1, 1.32; 2. Peter Karnac (H. C. ten Ha gen); 3. Odylie Spencer (P. Hey nen); tot.: w. f3.30, pl. f 1.40, f 1.70, f2.50; gek. f7.40, cov. f5.20. Gipsy Billprijs: 1. Octavianus K (C. L. E. v. Wegen) 3.30.4, 1.30.7; 2. Meintje V (D. Lageweg); 3. Norbert M (W. Leeuwenkamp); tot.: w. f26.40, pl. f8.70, f2.50, f 11.gek. f 21.50; cov. f5.90. Grote sprintersprijs: 1. Olga Pluto (A. Siderius) 2.05.2, 1.23.5; 2. Nikkie Bh (A. R. Nottelman); 3. Nellie Gregor (T. A. v. d. Veen); tot.: w. f3.40, pl. f 1.10, f 1.10, f 1.30; gek. f 8.40, cov. f3.90. Guy Maddenprijs; 1. Nico the Saint (C. H. Bergisch) 2.52.7, 1.28.2; 2. Mary Reynolds (W. A. Boomgaard; 3. Mr. Fried (W. Brouwer; tot.: w. f6.80, pl. f2.20, f2.20. f2.70; gek. f 17.—cov. f7.—. Totale omzet f 94.489.50. Evenals in de afdelir balletten op vele velde en ge zult ook hier niei uitslagen. DEM b.v. kr Velsen deed idem teg cijfers tegen Purmerer vogels won de belangr ook niet de kranige pri slaagde de opmars van Er is in 2A enige de staan in de onderste ZW, de hekkesluiter, s gelijk tegen DWV en HRC weer binnen het 1 de Zaandammers. HRC Enkhuizen niet winnen Frisia, dat iedere wee bij het kampioenschap 1 iandia dreigt er ook mei bij te worden gesleep strijd om de rode lan1 altijd. Nu verloren de F die toch zo goed ware nen, met 2—1 van Ho: deze punten mede doo- lijke spel van ZVV d dwars nodig had. WA op tijd de sprong naar 1 Amsterdammers hadden alle reputatie, die ZFC r bezitten en bleef met in eigen huis. HFC h; zich op de tweede pla was de (ook al) 1—0 Rapiditas voldoende voc West Frisia 11 9 HFC 13 8 ZFC 13 5 DWV 12 4 WA 12 5 Rapiditas 11 5 Zeeburgia 12 4 Hollandia 12 4 HRC 13 4 Holland 12 4 ZVV 13 2 Met veelzeggende cijfe Met uitzondering vai gramma in zijn gehe wat pijnlijk, dat juist betrokken, want zij h< wedstrijden. Toevallig ook de enige wedstriji werd ijverig gespeeld, veel plezier gepaard z en Ajax eindigde ont kop kon komen. Ajax door Huis, maar N.E.C. zorgde na 8 min. voo door Willemse 11. O iets sterkere Ajax het maar de ijverige Nijmi einde door Bosch op Haarlem heeft het n doelpunt van van der kansen voor Haarlem bracht de Westelijken doelpunten door Groei zege. D.W.S. passeerde Lei te kloppen. Voor de G op, daar Zwolse Boys nu van Oosterparkers. moeilijkheden geraakt, hoek, ondanks de 1— eerste helft sterker, m; door Westers werd het drie minuten later echl het gebleven: 1—1. He: den weer wat ruimer met 20. Kreijermaat 1 in de eerste helft voor In 1 B loopt het voor den met 2—0 met Go Heerenveen achter mi nam de leiding toen V laar schoot. Met de wil sief maar veel gevaar 1 drie tegenstanders glipt veranderde er niets me hoogte met E.D.O. door te winnen. In de eerst voortdurend sterker, m; helft moest het Gooi I zorgde tenslotte voor he met Bak had gewonnen van Kalken een 20 rust door Beumer tot 2 einde maakte Hanskam] Wit nog winnen, daar s veroqipzaakte. Tolmeijer voor de Amsterdammer; thuis met 10 van de beste wedstrijd. 10 min voor de Amsterdammei mocht Enschede niet mi zelfs een strafschop mis raakt. Rigtersbleek wor EERSTE Haarlem Ajax N.E.C. D.W.S. Leeuwarden Hlink wijk WairroMiv. ^"uixnvogeis gnsch. Boys Heracles Zwolse Boys °e Quick Uosterparkers voiewijckers o,° Ahead Blauw Wit {J'gtersbleek Ve«renveen £'G.O.V.V. Siieek SpA.V. ^schede KLASSE 15 9 4 14 9 3 14 8 5 15 7 4 15 8 1 15 6 4 14 6 15 6 15 14 15 15 15 3 3 6 4 3 3 2 15 1 5 KLASSE 15 11 2 15 8 15 7 15 5 14 6 15 6 14 6 4 5 4 3 4 3 15 14 14 14 15 15 12 ,1 3 5 7 4 4 2 5 2 3 5 3 4 7

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 4