schat Eén politieke partij voor katholieke Nederlanders Britse regering respecteert stakingsrecht uit traditie Commissie van Staatkundig Centrum brengt rapport uit Westen is niet bevreesd voor Sovjet-intimidatie Eerste Kamer-debat EDG tot vanmorgen verdaagd Arrestatie in Brabant van vijf smokkelaars Dagblad voor Alkmaar en omgeving COMMISSIE KIEST: VOOR EENHEID Voorwaarden en eisen waaraan de K.V.P. moet voldoen Spanje contra Frankrijk inaasappelen N.A.V.O.-training Brits soldaat omgekomen IN EGYPTE De vrijlating van krij gsge vangenen op Korea Dulles over Berlijnse conferentie Het loongeschil der Londense electro-technici Binnenkort Middenstandsnota Plannen van Arabische Liga, Kalverdrielingf in Januari Figl naar Berlijn Overleg Dulles en Molotof 5 voor 4.47 58 voor 5.95 46 48 58 voor 7.45 2 STOELEN, to voor 74.80 ït wolmoquette t voor 13.80 i voor 24.80 voor 6.88 EDEN, 100x150 voor 29.50 zuiver wol, voor 4.37 d en worden waaronder 'oor 33 ets. I SN, hoog 160 i voor 1.75 130 cm, breed, I voor 2.95 SJESPANTOF- prijs. I voor 1.73 voor 2.48 i voor 3.48 ENEN, in div. prijzen. voor 11.38 in is een zaak var. rouwen. Wij hebben in de beste merken, if 12 voor f 1. darijnen vanaf 16 f 1.Alle soorten ris voorradig. Onze inde 3-4 pits Valen- pinda's, elke dag gebrand in eigen derij. J. v. d. POL, 174. Tel. 2682, Alkmaar m. Dat de nodige 3ld van eigenaar ven keek Smidje en sloop hij er richting van de p ik het", mom avond de beste, i's me natuurlijk iet me te komen was en renden tuurlijk geweest, smid van beroep e de armen van Ja ja, nu is het de val ben ge- i? En wie is de NOORDHOLIANDS i Abonnementsprijs f6.60 per kwartaal, f2.20 per maand, f0.51 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum f 2.50; in alle edities 26 ct per mm, minimum f 4.—; familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K2200; Den Helder, Keizerstr. 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is 'f nergens veilig (Vondel) STADSEDITIE Woensdag 20 Januari 1954 49e Jaargang - Nummer 1421 Eén katholieke partij als vorm van de staatkundige eenheid der katholieke Neder landers", dat is de slotsomivaartoe de Commissie-v. d. Grinten, op verzoek van het K.V.P.-bestuur ingesteld door het Centrum voor Staatkundige Vorming, thans komt. Zij komt tot die conclusie op gronden van doelmatigheid, gelet verder op het karakter van de moderne politieke partij en op de betekenis van het aantal in ons staatsbestel. Dit alles, zo wordt gezegd, biedt argumenten niet alleen voor een katho liekedoch evenzeer voor één katholieke partij. Want het gaat er om, de katholieke opvattingen ten aanzien van maatschappij en staat op de meest-doelmatige wijze te ontwikkelen en in de Nederlandse samenleving tot gelding te brengen. Dat vraagt geordende inspanning der katholieke Nederlan ders, bij de staatkundige meningvorming èn wils- èn besluit vorming. De Katholieke Volkspartij is, zegt het rapport, een concrete verschijningsvorm van de gewenstgeoordeelde staat kundige eenheidspartij der katholieke Nederlanders aan wier inrichting en leiding hoge eisen worden gesteld. De commissie wijdt dan ook uitvoerige beschouwingen aan de voorwaarden en vereisten waaraan de Katholieke Volkspartij moet voldoen. Het dagelijks bestuur van de K.V.P. had op 9 December 1952 tot het bestuur van het Centrum voor Staatkundige Vorming het verzoek, gericht, een commissie te willen formeren „ter bestude ring van de noodzaak van de staatkundige eenheid der katho lieke Nederlanders." Gevraagd werd tevens, daarbij die spoed te betrachten, welke in overeen stemming is te achten met de verantwoordelijkheid van die commissie. Op 17 Janiuari 1953 werd de commissie geïnstalleerd. Thans, vrijwel precies één jaar later, ligt het rapport voor ons. Het is aangeboden aan het be stuur van de K.V.P. en ter alge mene kennis gebracht. In het eerste hoofdstuk wordt een interessante, maar uiteraard beknopte schets gegeven van de historische ontwikkeling van het partijwezen in ons land en meer in het bijzonder van de staat kundige organisatie der katho lieke Nederlanders. In het twee de hoofdstuk wordt de wense lijkheid van staatkundige een heid der katholieke Nederlan- landers in dit tijdsgewricht in één politieke partij besproken. Het derde behandelt voorwaar den voor en vereisten te stellen aan een dergelijke partij. Dit hoofdstuk bevat enige practische aanbevelingen. Het wordt door een slotbeschouwing gevolgd. PARIJS, 19 Jan. (A.P.) De NAVO heeft vandaag 'n bouw programma van 47.713.330 Dollar bekend gemaakt ten behoeve van de training van de NAVO strijd krachten. In zes Europese lan den zullen de oefencentra ko men, met de aanleg waarvan men reeds op sommige plaatsen begonnen is, aldus een commu nique. Er zullen oefencentra voor luchtbombardementen en oefen terreinen voor de artillerie aan gelegd worden. Verder zullen oefenterreinen aangelegd worden voor landstrijdkrachten ter grootte van een divisie. Ook schietbanen voor lucht- en pant- serafweergeschut zullen worden ingericht. Vluchtelingenstroom uit Oost-Berlijn gestegen BERLIJN, 19 Jan. (DPA). De vluchtelingenstroom uit de Sowjetzone en Oost-Berlijn naar het Westen was Dinsdag, vijf dagen voor het begin der vier- mogendhedenbesprekingen, aan zienlijk groter dan in de vorige dagen. Dinsdag zijn bijna 500 vluchtelingen in West-Berlijn aangekomen en gedurende het weekeinde 725. „Waterman" met emigranten naar Z.-Afrika Het s.s. „Waterman" van de Holland-Afrika Lijn is gistermid dag met 663 emigranten aan boord naar Zuid-Afrika vertrok ken. De ambassadeur van de Unie van Zuid-Afrika, kol. P. I. Hoo- genhout. die de emigranten uit geleide deed, wenste hen „alles van die beste" toe in het nieuwe vaderland. In de schets van het partijwe zen in ons land wordt o.a. ge zegd, dat de ontwikkeling ertoe heeft geleid, dat het hoge college van de Staten-Generaal. hetwelk, volgens de Grondwet, het gehele Nederlandse volk vertegenwoor digt, in werkelijkheid een verte genwoordiging is geworden van de onderscheidenen partijen. Wat de organisatie van het katholieke volksdeel betreft, herinnert de commissie aan het werk van dr. Schaepman, die begreep dat „in de wordende „partijen-staat" het katholieke volksdeel partij moest zijn, dat het rechten had, en dus plichten." Daarom wilde Schaep man, schier van meet af, de ver eniging van de katholieke Ne derlanders in één gesloten poli- tiek-nationaal verband. In feite, zo zegt het rapport dan, is de macht van het partij wezen gevolg van de ontwikke ling van de politieke groepering tot een perfect geconstrueerd apparaat, dat past in de eeuw van een steeds voortgaande pre- cisie-techniek. Het stelsel van de evenredige vertegenwoordiging heefit die macht nog versterkt. Het rapport gaat aan het einde van dit hoofdstuk de ontwikke ling der partijen na de bevrij ding na, om „een van de achter gronden te schetsen, waartegen niet alleen het vraagstuk van de staatkundige eenheid van de ka tholieke Nederlanders enige re- lief heeft, maar ook de algemene crisis, waarin het Nederlandse partijwezen verkeert." (zie vervolg pagina IV.) VERLOSSEND WOORD Het hoofdartikel, bevat tend een commentaar op het rapport van het Centrum voor Staatkundige Vorming over het vraagstuk van „de staatkundige eenheid der ka tholieke Nederlanders", is vandaag, om technische re denen, op pagina 5 opgeno men. Mohammedaanse Broederschap CAIRO, 19 Jan. (A.P.). Een woordvoerder voor het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft vandaag medegedeeld, dat onge veer honderd leden van de Mohammedaanse broederschap, die verleden week gearresteerd werden toen het verbond ont bonden werd, vandaag zijn vrij gelaten. Reeds eerder zijn in de afge lopen dagen 62 andere leden vrijgelaten van de in totaal 450 gearresteerden. LIJDENSMEDITATIE VOOR DE K.R.O. Dit jaar zullen zoals gebruike lijk door da K.R.O. op Dinsdag avonden in de Vasten weer Lij densmeditaties worden uitgezon den. De meditaties worden gege ven door de Z.E. Heer P. J. A. M. Lücker, pastoor der St. Petrus te Den Bosch. PORT SAID, 19 Jan. Een Brits soldaat is bezweken aan de verwondingen, die hij had opge lopen bij een aanval door Egypte- naren die acht kilometer ten Zuiden van Port Said een Brits militair voertuig wilden stelen, aldus hebben Britse militaire autoriteiten Dinsdag bekendge maakt. Volgens Britse militaire auto riteiten te Fayid in de Suez- kanaalzone is het aantal inciden ten in de zone de afgelopen week toegenomen. Het gebouw van het Konink lijk Nederlands Meteorolo gisch Instituut te de Bilt, welk instituut op 31 Januari a.s. 'n eeuw bestaat. Gisteren werd bekend gemaakt van de zijde van het Indische commando, dat in de nacht van Dinsdag op Woensdag een begin gemaakt zou worden met de uit voering van de plannen, om de 22.000 anti - communistische krijgsgevangenen aan het geal lieerde commando uit te leveren, in weerwil van het feit, dat de communisten weigerden deze plannen goed te keuren of te verwerpen. De Indische troepen commandant zag geen andere uit weg meer om uit de bestaande impasse te geraken. Zweden en Zwitserland waren voor de uit levering, Polen en Tsjecho-Slo- wakije tegen. Bij het ter perse gaan van deze editie, was nog niet bekend, of de uitlevering had plaats gevonden. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Foster Dul les, heeft gisteren verklaard, dat wanneer de Sovjet-Unie op de conferentie van Berlijn twee dracht wil zaaien, „wij allemaal onze tijd verknoeid zullen heb ben". Met nadruk verklaarde Dulles, dat de Russische tactiek zou falen. Dulles sprak de hoop uit, dat de Sovjet-Unie tot opbouwend werk bereid zou zijn. Dulles zal Donderdag vertrekken, vergezeld van een groot aantal adviseurs. Hij gaat van de veronderstelling uit, dat de besprekingen onge veer -drie weken zullen duren. Nadrukkelijk heeft de Ameri kaanse minister laten weten, dat het Westen momenteel sterk ge noeg is, om zich niet te laten in timideren. Dulles legde er zeer nadrukkelijk de klemtoon op, dat Oostenrijk bevrijd moet worden. Er ligt niets aan een oplossing in de weg, behalve de wil om tot overeenstemming te geraken. Duitsland moet herenigd worden, de medewerking van de Sovjet- Dat het moderne Japanse meisje haar Westerse zusters na volgt, blijkt wel weer uit deze foto: Japanse meisjes met windjack en hoofddoek omringen de Russische schaatskam pioen op de korte afstand, in de hoop een handtekening los te krijgen, waaraan Iurij Sergeyu, die we hier links zien staan, kennelijk met genoegen voldoet. LONDEN (A.P.) Premier Churchill's regering heeft gisteren voor zichtig stappen ondernomen teneinde te voorkomen dat de onrust die momenteel onder ongeveer vijf millioen Britse arbeiders heerst, op andere groepen zal overslaan. De regering besloot in het huidige stadium niet tussenbeide te komen in het arbeidsgeschil van de electro-technici. Gedurende de laatste twee da gen is tengevolge van het ge schil tussen de werkgevers en de electriciëns het werk in vijf Britse stoomfabrieken reeds tot stilstand gekomen. Churchill zelf deelde in het Lagerhuis mede, dat de regering niet van plan is een wet ter beperking van het stakingsrecht in te dienen. Op een vraag in dit verband antwoordde Churchill: „De rege ring is niet van plan af te wijken van de in dit land geldende tradities, volgens welke de vak bewegingen het recht hebben zo veel mogelijk hun eigen zaken te regelen zonder inmenging van de regering. De communistische vakbond van electro-technici heeft beslo ten om vandaag een nieuwe sta king uit te schrijven voor twee duizend leden, als antwoord op de actie van de werkgevers. Bovendien hebben tussen de zeven- en achtduizend electri ciëns in Londen en om-geving be sloten Maandag a.s. in staking te gaan voor d-e duur van één week. Het gemiddelde lopn van de elec tro-technici is momenteel onge veer 96 gulden. Geen succes? De werkgevers hebben een wekelijkse verhoging van drie gulden aangeboden. Eergisteren is door de vakbond aan 30.000 (Eigen bericht) Naar wij vernemen is aan het eind van deze maand de midden standsnota te verwachten. In deze zeer uitvoerige nota wordt het middenstandsprobleem in geheel zijn omvang en met alle regiona le verschillen besproken. Het is de bedoeling dat dit rapport uit gangspunt is voor verdere debat ten in de Kamer. van de 200.000 leden opdracht gegeven te staken. Volgens de vakbond was de staking een suc ces, hoewel de werkgevers van mening waren, dat lang geen 30.000 arbeiders aan de oproep gevolg hebben gegeven. Alle arbeiders die aan de sta kingsorder gehoor hebben ge geven, werden vandaag door de werkgevers weer naar huis ge stuurd. Millionnair ontvoerd SINGAPORE, 19 Jan. (A.P.). Lim Kok Gin, een Chinese milionnair in Singapore, is giste ren ongedeerd door zijn ont voerders vrijgelaten, nadat een losgeld van 100.000 straits dol lars (123.000 gulden) betaald was, zo heeft de politie van daag medegedeeld. Er zijn geen arrestaties verricht. PANAMEES SCHIP AAN DE GROND ATHENE, 20 Jan. Het Griek se Liberty schip Terpsichore, va rend onder Panamese vlag, is gisteren vroeg aan de grond ge lopen bij slecht weer op het eland Skiatos, ongeveer 65 kilo meter ten Noordoosten van Volo. De bemanning werd gered. In de avondvergadering sprak prof. Schermerhorn (PvdA) uit voerig over het Duitse vraagstuk. De bitterheid van hen, die het zwaar valt om de vroegere vij and als militair partner ,te aan vaarden, begreep hij. Prof. Scher merhorn kwam zelf niet verder dan de conclusie: „Wij kiezen een kans op het goede. Rusland biedt die kans in ieder geval niet." „Bewijzen", riep de heer Bran denburg (com.) waarop prof. Schermerhorn een voorbeeld uit zijn naaste familie gaf: een broer was met zijn hele gezin in Rus land verdwenen. Voor de heer Algra (AR) had de doorslag gegeven, dat er in ieder geval een militair vacuum gevuld moest worden, Dat was ook de hoofdzaak voor de heren Wendelaar (VVD) en Schermer horn (PvdA) voegde de commu nisten toe: Het is niet onze schuld dat die noodzaak er is. Evenals mr. Sassen (KVP) zag ook prof. Schermerhorn niet in, dat Rusland om militaire redenen CAIRO, 19 Jan. (A.P.) De politieke commissie van de Ara bische Liga heeft vandaag een aantal aanbevelingen gedaan die voorgelegd zullen worden aan de raad van de Liga. De volgende punten zijn door de politieke commissie bespro ken: 1. organisatie van financiële bijstand.aan de nationalisten in Frans Noord-Afrika; 2. nauwere samenwerking tussen de Arabi sche, Aziatische en Zuid-Ameri kaanse landen. Voorts zijn de voorstellen bestudeerd die door Arabische ingenieurs zijn uitge werkt voor een ontwikkelings plan van Palestina. Deze voorstellen zullen waar schijnlijk beschouwd worden als een tegenvoorstel van het plan, dat door de Amerikaanse verte genwoordiger Eric Johnston aan de Arabische landen en aan Is raël is voorgelegd. Pools bisschop overleden WENEN, 19 Jan. (A.P.). Z.Exc. Philip Bednorz, de bis schop van Katowice (Stalino- grad) in Polen, is gestorven, al dus Radio Warschau vandaag. beducht zou kunnen zijn voor de E.D.G. Het heeft eerder zelf een voorstel gedaan, waardoor een verenigd Duitsland weer de vol ledige beschikking zou krijgën over een eigen leger. De eigen lijke reden is, dat Rusland zich altijd verzet heeft tegen een sterk Europa. Een verdeelde „ka pitalistische" wereld past in de Leninistische-Stalinistische theo rie. De vraag van de heer Sassen (KVP) om nadere inlichtingen over de garanties voor het Ned. territoir, werd onderstreept door mr. Wendelaar (VVD) en prof. Schermerhorn (PvdA). Met mr. Sassen (KVP) was de heer Algra (AR) van mening, dat de organi satorische opzet van de E.D.G. veel te omvangrijk is. Vandaag gaat de behandeling verder. PARIJS, 19 Jan. (A.P.) Frankrijk heeft Spanje gewaar schuwd dat het zich „met alle ten dienste staande middelen" zal verzetten tegen afscheiding van het Spaans Marokkaanse protec toraat van het gebied van Sul tan Mohammed Ben Moulay Ara- fa, aldus is door het Franse mi nisterie van Buitenlandse Zaken bekend gemaakt. Unie is daartoe onontbeerlijk, al dus Dulles. Hij zeide nauw met Eden en Bidault te zullen samenwerken. Dulles verklaarde over de krijgs gevangenen in Korea, dat de anti-communistische krijgsgevan genen in geallieerde handen op 22 Januari te middernacht als vrije burgers zullen worden be schouwd. Uit Londen werd gisteravond gemeld, dat de communisten zich tegen het laatste sterk blijven verzetten. SPIONNAGE IN ZUID-KOREA WESTELIJK FRONT, Korea, 19 Jan. Vandaag is bekend ge maakt, dat bijna iedere nacht communistische spionnen probe ren om via de neutrale zone Zuidkorea binnen te dringen. Velen worden door de troepen van de Verenigde Naties gevan gen genomen of gedood. O Een koe van de heer P. J. van Willigen te Brakel heeft drie kalveren ter wereld gebracht. Zij zijn alle drie van het vrouwelijk geslacht. Moeder en dochters maken het uitstekend. WENEN, 19 Jan. (Reuter) Het Oostenrijkse kabinet heeft Dinsdag besloten minister van Buitenlandse Zaken Leopold Figl en zijn staatssecretaris Bruno Kreisky naar Berlijn te zenden om met de vier ministers van buitenlandse zaken te spreken over het Oostenrijks staatsver drag. De atoombesprekingen WASHINGTON, 19 Jan. (A P Minister Dulles heeft medege deeld, dat hij binnenkort met de Sovet-minister van Buitenlandse Zaken Molotof besprekingen zal voeren over het voorstel van president Eisenhower, inzake de atoom-energie. Ook het Russische voorstel om atoom- en waterstof bommen buiten de wet te stellen zou in studie worden genomen. De Sowjetrussische minister van Buitenlandse Zaken Molotof heeft er mede ingestemd te Ber lijn inleidende besprekingen te voeren met zijn Amerikaanse collega Foster Dulles over Eisen howers „atoom-vredesplan" Dit is Foster Dulles mede gedeeld door de Russische am bassadeur te Washington, Zaroe- bin, aldus heeft een woordvoer der van het Amerikaanse minis terie van Buitenlandse Zaken medegedeeld. Te Putte, in de zuid-westhoek van Brabant, is een botersmok- kelaffaire ontdekt. Het ging om een partij boter van 1500 kilo gram, die smokkelaars naar Bel gië vervoerden. Wegens deze smokkelarij zijn thans vijf per sonen opgesloten. Het complot is nu geheel opgerold. De Nederlandse douanen wa ren over de grens' óp het spoor gekomen van een complot. Zij deden huiszoekingen die tot re sultaat hadden, dat uit alle mo gelijke schuilhoeken de boter vandaan kon worden gehaald. De de val. boter zat tussen plafonds en was zelfs in weilanden verborgen. In totaal kon 3.000 kg in beslag worden genomen. De 1500 kg die werd vervoerd en de 1500 kg die in de huizen werd aangetroffen. De speurtocht van de douane veroorzaakte heel wat opschud ding. De bewoners, die nog kans hadden gezien elkaar te waar schuwen, probeerden op verschil lende wijzen met de boter te ontkomen. Een meisje wandelde door de achterdeur van de wo ning weg, terwijl door de voor deur een douaneambtenaar bin nenstapte. Zij liep echter toch in

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 1