Politieke ontspanning niet ten koste van E.D.G. Pleisterplaats Amsterdam werd vlot genomen Mogelijkheid van sabota niet uitgesloten geacht ouw ja Amerikaanse luitenant in Oostenrijk vermist Ontvoering mislukt te San Francisco V Verlossend woord eLandbouw erlands ïskerkhof Mr Sassen (K.V.P.) in de Eerste Kamer: Communistische pamfletten in de zaal geworpen Snikkende vrouw op de tribune Een keteltje over de zandweg reed Pastoor van Elten overleden Rallye de Monte Carlo Alleen Athenerrijders hebben met veel zorgen te kampen Greta Molander: „So far, so good" De ramp met de Cornet Verklaring in het Lagerhuis Mill Hill film deugende Taks Woensdag 20 Januari 1954 Pagina 5 tichting de Zonne- voor E.H.B.O. zijn znheid van de ver- r prinsessen enkele patiënten van het i. Op de foto het prinsessen Beatrix, '.mand, een schrijf- prinsessen waren rde corsages. s van de Nederlandse ilijven als het jaar, loten. Deze afsluiting Nederlandse regering, van 's lands econo- Verenigde Staten in nomische hulp voor ïen jaarverslag 1952 onsumptie, daalde millioen gulden ten 1951. De uitvoer te en onbewerkte ^bouwproducten van herkomst steeg daar. f 237 millioen. Het de uitvoer van land- 'producten van Ne- rkomst in de totale >ns land bedroeg in nt en was daarmede n in het voorafgaan- en lastenrekening ting voor de Land- ver het jaar 1952 rag van f 840.744.88. begrepen een nade- f 290.002.56. T VOOR NIET- RDAMMERS lag a.s. om half 3 grote zaal van het v te Amsterdam gegeven voor niet ers. Rafaël Kubelik t Concertgebouwor- uitvoeren: van Dvo- ade voor strijkor- mdelsohn het viool an Tsjaikowski de ïonie. Er is voor oersonen plaats. ANNOVER it, 19 Jan. In een centrale be- worden ingericht hatting 400 Neder- .ffers uit de tweede het minsterie van Zaken van de staat aekend gemaakt, voor deze begraaf- oor het ministerie overleg met de Oorlogsgravenstich- slachtoffers liggen ik begraven op ver- itse kerkhoven. Hun sten zullen naar rden overgebracht, aag verneemt men :er De Hertogh van venstichting Maan- üannover is gegaan net deze zaak be voeren. zal waarschijnlijk orden geopend. HET MOET TOCH een verlos send woord worden genoemd, dat de eenheidscommissie van het Centrum voor Staatkundige Vor ming spreekt in 't nu openbaar gemaakte rapport over „de nood zaak van de staatkundige een heid der katholieke Nederlan ders". Men weet, dat er in de laatste twee jaren die termijn is niet te ruim genomen! heel wat geschreven en gesproken, en wij nemen aan, ook gedacht is over dit vraagstuk. Tenslotte is, even meer dan een jaar geleden, uit de bus gekomen het verzoek van de K.V.P. aan dit Centrum, om dit vraagstuk te willen doen onderzoeken door een commissie van het Centrum. De voorzitter van het Centrum, prof. mr. W. C. L. v. d. Grinten, is er de voorzitter van geweest en, met hem, was het aantal leden der commissie 24. Er was een secre taris en een adjunct-secretaris. Dit rapport verschijnt nu op het ogenblik, dat de besprekin gen tussen de vertegenwoordigers van de K.V.P.. de K.N.P. en de katholieken in de Partij van de Arbeid, over de staatkundige eenheid, gaande zijn. Zij bevin den zich nog maar in een begin stadium en de vraag rijst hier en daar wel eens, hoe lang dit gesprek wel zal moeten duren. Het wil ons nu voorkomen, dat de inhoud en de strekking van het Centrum-rapport veel vragen overbodig maken en tal van andere beantwoord hebben. Men zal, zo schijnt het ons toe, nog wel wat te praten hebben, omdat het rapport zelf hier en daar nog wel een paar vragen open laat, maar in elk geval kan de raadpleging van dit rapport heel wat tijd uitsparen. Duidelijker gezegd, de negen gesprek-partners over het vraag stuk van de politieke katholieke eenheid zullen thans snel tot een einde kunnen komen. En het zou wel een ontgoocheling zijn, in- dién zij niet tot dezelfde slot som zouden komen, als de com missie-van vier en twintig! Zoals uit het uitvoerige uit treksel van het interessante en leerzame rapport elders in dit nummer blijkt, is de commissie- v. d. Grinten tot de conclusie ge komen, dat de oplossing gelegen is in de keuze vóór de ène katho lieke partij, de K.V.P. dus. Wel stelt de commissie vast, dat er veranderingen in de orga nisatie van de partij moeten ko men. Zij geeft daarvoor bepaalde denkbeelden; zij stelt niet ge lukkig niet dat deze hare denkbeelden „conditio sine qua non" zijn voor het aanvaarden van de gestelde algemene con clusie. Wel mag en kan worden aan genomen, dat in elk geval in de bestaande partij niet alles bij het oude kan blijven. In hoeverre er zal moeten worden ingegrepen in de opbouw van de K.V.P., in de organisatie, zoals van de Partij raad, Partijbestuur, candidaat- stellingen enz. enz., zal natuur lijk een kwestie van nader be raad zijn. Reeds zijn voorstellen tot verandering in de Partijraad aanhangig (die de commissie in principe toejuicht) en juist aan het einde van deze week zal de K.V.P. daarover moeten beslis sen Dat verdere veranderingen en ook wel diepgaande, nodig zijn, is onze vaste overtuiging, die wij trouwens al eens eerder, toen dit rapport nog niet eens „in de windselen lag", hebben geuit. Maar of het allemaal zo zal moeten gebeuren, als de commis sie voorstelt???Daar zetten wij inderdaad een aantal vraag tekens. Het gaat hier en daar nogal ver, zo op het eerste ge zicht tenminste! Er zal dus wel weer werk zijn voor een nieuwe commissie, die dan zeker en natuurlijk een commissie van de partij-zelve zal moeten zijn. Ook overigens zal over dit belang wekkende rapport, dat door katholiek Nederland als een ver ademing moet worden ontvan gen, nog wel een en ander te zeggen zijn. Het is een goed rapport. Enorm veel nieuws bevat het niet. In zoverre kan men zich er wellicht toch nog over verwonderen, dat het precies een jaar heeft ge duurd, voordat het gereed kwam. Maar op dit punt zouden wij de commissie geen verwijt willen maken. Wat is tenslotte een jaar in het licht van de eeuwigheid? Wel verwondert het ons een beetje spijtig, dat sommige vra gen, welke de commissie op werpt, niet concreet en duide lijker beantwoord zijn. Ook zou den wij wel gewild hebben, dat aan het einde van de tachtig pagina's de grote conclusies nog eens duidelijk en concreet waren samengevat. Nu moet men door het gehele rapport heen telkens snuffelen en zoeken naar de plaatsen, waar de „conclusies", overigens nog wel eens met een tekort aan positiviteit, te vinden moeten zijn. Dit manco mag echter aan de kracht van het verlossende woord niet te kort doen. Maar als dat manco er niet geweest was, zou het rapport in veler oog stellig nog meer sprekend zijn geweest! (Van onze parlementaire redacteur) Aanvaarding van het E.D.G.-verdrag nu, zou een daad van agressie zjjn". Het was de communistische afgevaardigde Geugjes, die dit gistermiddag in de Eerste Kamer bij de behandeling van het des betreffende wetsontwerp betoogde. Bjj het begin van de vergadering was ai meegedeeld, dat meer dan twintig adressen van demonstratieve communistische bijeenkomsten waren binnengekomen. Een andere communistische senator, de heer Brandenburg, hield de behandeling op met een afgewezen motie van orde, waarin uitstel van behandeling werd gevraagd. Na de rede van de heer Geugjes applaudlseerde zijn communis tische partijgenoot en ook op de publieke tribune werden tekenen van instemming gegeven. Toen, even later de heer Sassen (KVF) begon te spreken, werd een handvol papiertjes in de zaal ge worpen met als opschrift: „E.D.G. weg er mee. Geen Hollandse jon gens onder Duitse generaals.' Eerder was een luidsnikkende vrouw van de tribune verwijderd, waarbij niet geheel duidelijk werd of ook dit incident van communistische zijde was gere gisseerd. De communisten menen in de aanstaande conferentie tussen de Grote Mogendheden in Berlijn een nieuwe mogelijkheid te hebben gevonden om ook buiten de eigen kring weerstand op te roepen. Zij trachten de mening ingang te doen vinden, dat, door een be handeling van het E.D.G.-verdrag nu de sfeer van die conferentie zou worden bedorven. Bij de be handeling van de communistische motie van orde, gaf de heer Wendelaar (VVD) enigszins voet aan de communistische agitatie. H" bekende, dat het ook hem liever zou zijn geweest, wanneer de behandeling tot na de confe rentie ware uitgesteld en dat ook hij een dergelijk voorstel had overwogen. De heer Brandenburg Com.) vond dat uiteraard prach tig, ook al ging de heer Wende- laar tenslotte niet met hem mee. Goed tegenwicht De heer Sassen (K.V.P.) bood met zijn rede een hecht tegen wicht, een rede, die van com munistische banken ook van kanttekeningen werd voorzien. De communisten poseren nu als een normale democratische par tij, aldus de heer Sassen. Zij werpen zich bij deze gelegen heid op als hoeders van de Grondwet, van onze - souvereini- teit en van onze vrijheden. Wij kunnen echter ook nu niet ver geten, dat deze zelfde communis ten zich verwant voelen aan een land waar tyrannie de demo cratie heeft verdrongen, waar geen enkel recht is geëerbiedigd en waar millioenen in dwang kampen zuchten. Een behoorlijk tegenwicht was de rede van de heer Sassen, ook in die zin. dat hij overtuigd aan toonde, dat het E.D.G.-verdrag, wat de militaire kant betreft, de Russen niet kopschuw maakt. Het E D.G.-verdrag voorkomt in elk geval een zelfstandig Duits leger. De Duitse contingenten zijn straks politiek gebonden aan een N.A.V.O.-raad en het E.D.G.- verdrag laat ook geen onbeperkte wapenfabricage toe. De bezwaren van de Russen moeten uitslui- DE BESPREKINGEN OP CURACAO WILLEMSTAD, 19 Jan. „De geheimhouding rond het overleg der kleine commissie te Willem stad blijft nog gehandhaafd. Of ficiële mededelingen zijn echter in de loop van deze week wel te verwachten. Het enige, dat vernomen kon worden, is, dat de besprekingen in goede sfeer en zeer intensief voortgaan, zo in tensief, dat enkele verstrooiingen, zoals de bezichtiging van het be drijf van C.P.I.M. beperkt bleef tot een lunch. Zondag was de enige rustdag, het merendeel der delegatieleden verkenden Cura sao. Minister Donker en mr van der Peyl bezochten Aruba, uit sluitend uit toeristisch oogpunt. Intussen is de Arubaanse wens tot afscheiding wel een zaak, die de geesten bezig houdt. Zowel de Surinaamse als de Nederlandse delegatie stelt zich op het stand punt, dat dit geen kwestie voor de Kleine Commissie is. De voor zitter van de Antilliaanse rege ringsraad, dr Da Costa Gomez, meent blijkens een persconferen tie echter, waar de motie van de Arubaanse eilandraad spreekt over een zelfstandige status van Aruba, dat het probleem uit de sfeer van onderbouw in de sfeer van bovenbouw is getrokken. WENEN, 19 Jan. Het Ame rikaanse leger in Oostenrijk heeft de autoriteiten van het Sovjet le ger gevraagd een 23 jaar oude Amerikaanse luitenant vrij te laten, die sinds een week ver mist wordt en van wie aangeno men wordt, dat hij zich in Rus sische handen bevindt. Het is de 2e luitenant William Adkins, die, volgens het commu niqué van het Amerikaanse le ger, in grote financiële moeilijk heden verkeerde. De Amerikaanse commandant in Oostenrijk, lt.-gen. W. H. Ar nold heeft schriftelijk de Russi sche commandant gén. S. S. Be- rioezof om inlichtingen verzocht. In de brief wordt gezegd, dat het Amerikaanse Hoofdkwartier over bewijzen beschikt, dat de Sovjet-autoriteiten It. Adkins on derdak hebben verleend en gen. Arnold vroeg dat hij onmiddel lijk weer ter beschikking van de Amerikaanse militaire autoritei ten zou worden gesteld. Kaasmarkt Bodegraven BODEGRAVEN, 19 Jan. Aangevoerd 26 partijen. Eerste kwaliteit 2.18—2.23. tweede kwa liteit 2.152.17. extra tot 2.26. Handel matig. tend van politieke aard zijn. Zij keren zich tegen de versterking van de innerlijke Europese kracht, die het E.D.G.-verdrag inhoudt. Rusland zou veel liever de oude Europese tegenstellingen laten herleven. Maar deze rede nering bracht de heer Sassen dan ook tot de conclusie, dat aanvaarding van het E.D.G.-ver drag nu juist wenselijk is. Te hoge prijs De K.V.P.-woordvoerder ging in zijn uitstekende rede zelfs nog verder: hij wenste niet van het E.D.G.-verdrag af te zien als prijs voor een afnemen van de spanningen tussen Oost en West. Een dergelijke prijs achtte de heer Sassen altijd te hoog, omdat EDE, 19 Jan. 'n Opzien barend transport trekt de laatste dagen de aandacht van allen, die de weg Ede- Wageningen passeren. Een enorme stoomketel, bestemd voor de fabriek van de AKU wordt van het Lexkesveer te Wageningen, waar hij op 2 zolderschuiten arriveerde, vandaar over de weg naar zij.n bestemming vervoerd. Het gevaarte dat 70 ton weegt, en ongeveer 7 meter hoog is, is op een ijzeren slede geplaatst en wordt door twee machtige GMC's telkens een eind verder gesleept over een vloer van spoorbiels. Telkens als de achterste dwarsliggers weer vrij ko men, haast een schare ar beiders zich deze weer voor het gevaarte te doen aanslui ten. Dinsdagmorgen bereikte het transport de grens dei- gemeente Ede. Uitgebreide maatregelen zijn door de po litie getroffen om het drukke autoverkeer op dé weg"' zo weinig mogelijk in moeilijk heden te brengen. Indien zich geen onverwachte stoor nissen voordoen, rekent de directie van de AKU er op, dat de ketel in de loop van Dinsdagavond of uiterlijk Woensdagmorgen op het fa brieksterrein zal arriveren. hierdoor andermaal ruimte zou komen voor de onderlinge Euro pese spanningen, die dit wereld deel onnoemelijk veel ellende hebben berokkend. Prof. Anerna (A.R.) had eer der in zijn betoog van een min der bezielende overtuiging doen blijken. De heer Sassen bevond andere mogelijkheden ook onge wenst, prof. Anema bepaalde zich tot de conclusie, dat het E.D.G.-verdrag de enige moge lijkheid was gebleken om in de verdediging van Europa en ons grondgebied te voorzien. Bondgenoten De heer Geugjes (comm.) som de alle nazi-verschrikkingen op om de vrees voor een herleefd Duitse militairisme aan te wak keren. Prof. Anema (A.R.) wilde zich realiseren, dat een neutraal Duitsland toch niet kan bestaan en dan is een bewapend Duits land, geïntegreerd in de Europese verdediging verkieslijker. Voor de heer Geugjes zou het ook daarin gaan overheersen, want garanties voor Engelse en Amerikaanse hulp zouden ont breken. Prof. Anema wilde zich echter vasthouden aan de ver zekeringen, die de regering op dit punt heeft gegeven. De heer Sassen (K.V.P.) legde er de nadruk op, dat zijn fractie het verdrag aanvaardt, met er van uit te gaan, dat het niet de bedoeling is, dat de Duitse troe pen in de plaats komen van de Amerikaanse troepen, die thans in Europa gelegerd zijn. Bij de details was de geeste lijke verzorging van de soldaten een voornaam punt. De heren Sassen (K.V.P.) en Anema (A.R.) vroegen de verzekering, dat deze binnen de E.D.G. op dezelfde wijze zal kunnen geschieden als in het Nederlandse leger. „Mijn fractie neemt dit hoogst ernstig op," zei de heer Sassen. ELTEN, 19 Jan. Negen en zestig jaar oud is te Elten in het geannexeerde gebied overleden pastoor H. Jansen. Hij werd in 1885 te Boisheim geboren en stu deerde, eenmaal priester gewijd aan de Universiteit van Minister Theologie. Als zielzorger bleef hij gedurende heel zijn leven werk zaam in het bisdom Aken en meer in het bijzonder in het Ne- derrijnse. In 1934 kwam hij als herder naar Elten. Daar maakte hij de oorlog mee en beleefde hij, temidden van zijn kudde, de annexatie. Voor zijn parochianen was hij een wijs Taadsman, res pecterend de nationale gevoelens van zijn mensen, maar evenzeer respecterend het nieuwe, door God gestelde gezag, Zijn mede werking met de Nederlandse autoriteiten is altijd loyaal ge weest en om die loyaliteit, zon der verloochening van de begin selen, droeg iedereen hem een warm hart toe. Vader en zoon de Rijk arriveren welgèmoed in Amsterdam De belangstelling van de zijde van het publiek was in Amster dam bij het Apollopaviljoen, waar de controle was ingericht, niet zo groot als in vorige jaren. Misschien waren daaraan méde debet de minder gunstige weers omstandigheden. Een krachtige wind maakte het verblijf op deze open plaats in de stad niet aan genaam. De organisatie van de K.N.A.C. onder leiding van de heer H. J. Tjaarda was weer pri ma in orde. De rijders uit de startplaats Monte Carlo waren de eerste, die aan de controletafel, waar K.N. A.C. officials zich met een bat terij (aan de ketting gelegde) potloden en stopwatches hadden neergezet, werden verwacht. De oranje D.K.W. van Blansjaar was de laagst genummerde wagen uit de richting Monte Carlo, doch het was een serie Franse Simea's, Re- naults en Panhards, die het eerst voor de Apollohal stopten. Een hoera'tje ging op uit de dich te rijen belangstellenden, die zich achter de hekken van de politie hadden opgesteld. Zoals altijd verschenen de deelnemers weer in de meest bonte kledij, maar in ROME, 19 Jan. De Britse Minister voor Burgerluchtvaart Lennox- Boyd heeft vandaag meegedeeld, dat zp die het onderzoek ver richten „de mogelijkheid van sabotage niet over het hoofd zien". Het betreft hier het onderzoek naar het neerstorten van de Cornet op 10 Januari waarbij 35 mensen om het leven kwamen. Lennox Boyd heeft hier een persconferentie gehouden na een bezoek gebracht te hebben aan het eiland Elba, in de nabijheid waarvan het toestel op geheimzinnige wijze in zee gestort is. „In de slechte wereld waarin wij leven, kunnen wij de moge lijkheid van sabotage niet uit sluiten, wij moeten echter ook rekening houden met elke andere mogelijkheid." Lennox Boyd, die morgen in het Lagerhuis de ramp zal be spreken, legde er de nadruk op „dat wij tot nu toe geen enkele theorie hebben over dit geheim zinnige neerstorten". „Wij hebben nog geen enkele poging gedaan, tot dusverre, de bewijzen die wij vonden aan elkaar te passen en tot een slot som te komen." Hij zei, dat het aan het Hof van Onderzoek staat conclusies te trekken wanneer het in Londen bijeenkomt. Een datum hiervoor is nog niet vastgesteld. In antwoord op een vraag deelde hij mee, „dat wij tot dus verre geen enkel bewijs gevon den hebben, dat ons doet geloven dat het neerstorten van de Comet verband houdt met het neer storten van het toestel van de Philippijnse luchtvaartmaatschap pij". Hij gaf toe, dat de Britse auto riteiten „zeer nauwkeurig" de ontwikkeling volgen van de ramp van het Philippijnse toestel, waarbij verleden week zestien mensen om het leven kwamen. NOG REDDING LONDEN, 19 Jan. In de „Times" kon men vandaag de volgende kleine adver tentie lezen: „Jonge man, die bezig is zijn haar te verliezen en dit niet kan missen voor zijn beroep, stelt zich beschikbaar als proefkonijn voor elk zuiver medisch experiment, dat hem zou kunnen helpen." Maar Engeland doet dit alleen omdat het belangstelling heeft voor de veiligheid in de lucht, al dus spreker. Lennox Boyd zei, dat het ber gingswerk morgen begonnen zal worden door het fregat van de Royal Navy, Wrengla. Andere Britse schepen zullen er ook aan deelnemen. Het onderzoek zal staan onder leiding van de opper bevelhebber van de vloot in de Middellandse Zee, admiraal Mountbatten, onder „diens per soonlijke verantwoording". Vanmorgen vroeg is een trans- Lakenberg voelt niets meer voor beroepsvoetbal De oud NEC-er, Blauw Witter en Nederlands elftalspeler Wim Lakenberg, die enige tijd als prof ie uitgekomen voor de Italiaanse veteniging Pro Patria, heeft een aanbieding gehad van de Zwit serse club Lugano. Lakenberg, die al weer ruim een jaar in ons land verblijft hij is leraar van de gymnastiekvereniging Druten te Druten voelt hier niets voor, en is evenmin van plan toe te treden tot de Nederlandse Beroeps Voet bal Bond. Daar hij in Januari 1955 weer de status van amateur zal krijgen, waarop hij zeer veel prijs stelt, zal hij niet op derge lijke aanbiedingen ingaan. Prins leidt nog steeds in Spanje Na de vijfde ronde van het in ternationaal schaaktournooi in Tarragona (Spanje) heeft onze landgenoot Prins de leiding met 4% punt. Toran (Spanje) staat tweede met 4 punten en gertran (Spanje) derde met 3% pnt. Re- cassens, Perez, Mora (allen Span jaarden) en de Portugees Dinao volgen met elk 3 punten. Prins won in de 5e ronde van Vidal. pórttoestel naar Elba vertrokken met aan boopd een televisie toestel voor onderzoekingen on der water om assistentie te ver lenen bij de pogingen van de Royal Navy om het wrak van de Cornet te bergen. Over priesteropleiding BREDA, 19 Jan. Voor een klein aantal genodigden heeft in Breda de première gedraaid van de documentaire film „Mill Hill in Nederland", waarin het leven van de priesterstudenten en de broeders in de huizen in ons land in beeld wordt gebracht. Dat deze première in Breda plaats vond, heeft zijn oorzaak in het feit, dat enkele Bredanaars aan het tot stand komen van deze rolprent hebben meegewerkt. Zo schreef de heer Leo Boekraad het filmscenario alsmede de begelei dende tekst, de heer A. Vem- mings nam in drie maanden tijd de film op, waarbij hij enkele aardige vondsten wist te verwer ken en tenslotte was de jeugdige Bredanaar Dicky Jas een van de hoofdrollen toebedacht. „Mill Hill in Nederland" geeft het verhaal van een jongeman, die zijn priesterroeping volgt en daarvoor zijn studiejaren moet doorbrengen in Tilburg en Hae- len (humanoria), Roosendaal (philosophie) en Mill Hill (theo logie), welk laatste onderdeel hij dan in Londen voortzet. Boven dien zijn er beelden in opgeno men van de huizen te Hoorn (humanoria voor de noordelijke bisdommen) en Huize Vrijland, het rusthuis voor zieke en oude fathers. vergelijking met vorige jaren was het opvallende dat de wol len truien, ijsmutsen, dierenhui den en dergelijke poolkleding niet populair waren dit keer. Bij het vrij zachte weer waren de sportjasjes en windjacks favo riet. Ongeschoren kinnen behoor den vanzelfsprekend ook tot de „uitrusting" van de meesten, maar weldra was er geen stop contact meer in het paviljoen of er stak een stekker van een elec- trisch scheerapparaat in. Intussen kon het witgemutste keukenper - soneel het nauwelijks bijbenen met het klaarmaken van spiegel eieren met ham of spek, soep en koffie en zo waren in- een uit wendige mens spoedig verzorgd. Alle deelnemers waren tevreden over de gang van zaken tot dus ver. Na de start te Monte Carlo had men hier en daar wel wat met gladde wegen te kampen gehad, maar van sneeuw of mist was geen sprake geweest. Alleen tussen Luik en Venlo, een nogal onoverzichtelijk traject, hadden hevige regenvlagen het zicht hier en daar slecht gemaakt. Kort na één uur hadden alle Nederlandse rijders, die Monte Carlo als startplaats hadden ge kozen, zich aan de controle te Amsterdam gemeld. Op een uit zondering na had niemand met moeilijkheden te kampen gehad en voorzover men het kon na gaan, waren allen zonder straf- punten. Barendregt, Hulsker, Flinterman, Slotemaker, Zwart, allen hadden op onze vraag hoe de tocht tot dusver was verlopen het eensluidend antwoord: geen moeilijkheden, goed zicht en al leen in België en Zuid-Nederland regen en storm. De enige Nederlander die wer kelijk iets had „beleefd" was dr. E. M. van der Bergh. Midden in de Ardennen had zjjn opel Kapi- tan het bijltje er bij neer ge gooid. „Goede raad was duur", vertelde de sportieve Amersfoort- se geneesheer ons. „Maar geluk kig was Zwart met zjjn Opel Olympia in de buurt en samen vonden wij uit, dat de benzine pomp defect was. Ik had een re- servepomp bij me en toen was het euvel gauw verholpen". Ook de deelnemers uit Glas gow hebben nog geen moeilijk heden ondervonden. De meesten vinden de opgave zelfs te ge- makelijk Banks en Porter, die in 1953 eerst winnaars waren van de Tulpenrallye, maar daar na verdrongen werden van de ereplaats door een protest, waren aanvankelijk van plan met een Bristol uit te komen. Deze wagen viel echter buiten de reglemen ten en dus hebben zij de tocht aanvaard in een Alvis. Zij zijn tevreden over de Alvis, vooral nu alles zo gesmeerd gaat. Miss Dunham heeft haar Rover tot Amsterdam strafpuntloos be stuurd. Haar mening is „a nice trip". De -wereldkampioen in de zwa re klasse der motorrenners Geof Duke, die met Evans in een Sun beam Talbot rijdt, was bij bin nenkomst in het Apollo-paviljoen direct het middelpunt van een grote schare journalisten, foto grafen en tekenaars. Het speet Duke, maar hij kon niets bijzon ders vertellen. Greta Molander weer present Terwijl de microfoon de laat ste rijders uit Glasgow, vrijwel allen Engelsen, herkenbaar aan him typisch nonchalante kleding met pijp en snor, voor het ver trek afriep, kwamen de eerste equipês uit Stockholm binnen. Het was de bekende Noorse da- mesploeg van mevrouw Great Molander en mevrouw Lundberg, dit keer met Simca, die zich om acht minuten voor half vier pre cies als eerste aan de controle tafel aandiende. De charmante blonde Noorse, gekleed in een vlot blauw cos- tuum, met een helrode „slaap muts" en een wijde rode mantel, was een en al vrolijkheid en niets wees er op dat zij reeds zo'n lange en vermoeiende tocht achter de rug had. In vloeiend Engels vertelde zij aan ieder die het maar horen wilde, dat haar in de buurt van Hengelo, waar zij vorig jaar door een breuk van de krukas van haar Saab was gestrand, de schrik weer om het hart was gevaren. Maar de Simca draaide rustig door en zo was alles „so far so good". De rijders uit Athene Uit Belgrado wordt gemeld dat vijf toeschouwers in de Zuidsla- vische stad Kumonavo gewond werden toen de Griekse deelne mer Mourtzopoulos, komende van Athene, met zijn Fiat op een groepje mensen inreed, die zich op een hoek van de straat had den opgesteld. Volgens een offi cial van de Zuidslavische Auto mobiel Club vervolgde de wagen zonder schade zijn weg. Alle 16 deelnemers, die te Athene waren gestart, hebben de controlepost Belgrado aangedaan, behalve de Griek Hatsatourian in een IFA en de Fransman dr Angelvin in een Simca. Stirling Moss zeide bij aan komst te Belgrado, dat de rallye tot nog toe buitengewoon moei lijk was, met veel sneeuw en ijs. De wegen waren wei van sneeuw ontdaan, maar toch zeer verrader lijk. Hij geloofde evenwel dat hij het op de 400 kim lange auto strada van Belgrado naar Zagreb gemakkelijker zou hebben. De andere Britse deelnemer uit Athene, Sutcliffe, had slechts één woord commentaar voor dit ge deelte: „verschrikkelijk". SAN FRANCISCO, 19 Jan. Een poging tot ontvoering is vandaag in San Francisco mis lukt toen de politie een telefoon gesprek afluisterde en een man arresteerde, terwijl hij bezig was te trachten een losgeld van de familie van het slachtoffer van 300.000 dollar af te persen. Kort daarop volgde een tweede arrestatie. Het slachtoffer, Leonard Mos- kovitch, 36 jaar, werd Zaterdag ontvoerd en vastgehouden in een huurhuis in San Frgncisco door zijn twee ontvoerders. De politie, de dagbladen en de radio hadden de ontvoering geheim gehouden terwijl de familie onderhandelde. De ontvoerders hadden eerst auto's. 500.000 dollar geëist, maar ver laagden dat tot 300.000 dollars toen de woordvoerder voor de familie meedeelde dat zij onmo gelijk meer kon betalen. Terwijl deze onderhandelingen gaande waren greep de politie vanmorgen in, pakte de man aan de telefoon en de andere in het huis. Iedere telefoniste in San Fran cisco had het telefoonnummer van de familie Moskovitz in de voorstad Burlinggame voor zich op een papiertje staan. Het ogen blik dat het nummer aange vraagd werd waarschuwde de te lefoniste de politie, die de wijk als het ware bedekte met politie- (Copyright by Borro Börres«n, Copenhog#n)

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 5