MG Pyromaan of slachtoffer van misdadige aanleg? Uitbarsting van de Merapi bedreigt twaalf dorpen Ir Franke opende in Lisse Bloemlust-tentoonstelling ourel 1953 was voor geen ongunstig jaar Storm kwam over Texel Inbraak te W 1.49 7.48 2.48 1.29 3.95 4.75 Burgemeester Loggers gaf uitvoerig overzicht Voor 5000.- aan goud en zilver ontvreemd? liming: ïe stuk 62 8 57 35 meter 25 meter De brandstichting in Westfriesland Een jaar gevangenisstraf geëist Z. Ex. Mgr Huibers ontving geschenken Bevolking heeft geen zin om te evacueren Verstopping Overdracht van krij gsgevangenen op Korea Felle brand op Afsluitdijk Strand werd zestig meter breder TOFFE JONGENS! DAMES- IEMDJES tasie interlock ma kwaliteit )STEN NU ORDUROY ÏAININGS- PAKKEN ersterk, diverse ren - 3—6 jaar JSTEN NU vanaf iORDUURDE SLOPEN het allerbeste Linnen - knoop- in.g - grote mt. van f3.50 OSTEN NU 200 motten FOL VOOR JUMPERS n SOKKEN ile kleu ren OSTEN NU FIBRANNE RAYé .30 cm. - een (ue voorjaars- - 3 dessins - .OSTEN NU SPUN- FANTASIE 0 cm. - in een in motiefje - 3 teltinten LOSTEN NU idrijfsleven O.a. klijke Nederlandse lusfabriek en de ie Oliefabrieken waarvan de heer esident-coanmissaris van de raad van ;ctie van het „Al- aïandsöh Persbu- vaarvan mr dr Li- e oprichting af ju- ir was. Verder wa- genwoordigers van en instellingen .lïbouret als regent een relatie heeft het St. Joris-gast- en de vereniging ECruis" aldaar. Ten- r verscheidene col- nden van de heer 'ezig. slaagd De heer J. Lam- ivader in het Alge- van Zijpe te Scha- te Amsterdam ge- et A examen Kin- Woensdag 20 Januari 1954 Pagina ALKMAAR Eigenlijk was het een zielige figuur, die Dinsdagmorgen terecht stond voor de Meervoudige Ka mer te Alkmaar. En de vraag of hij een pyromaan was of dat er sléchts sprake was van misdadige aanleg, werd tenslotte een twistpunt tussen de Officier van Justitie en de raadsman van de verdachte, Mr Buiskool. De eerste eiste 1 jaar gevangenisstraf met daarna onvoorwaarde lijke ter beschikking stelling van de regering; de laatste meende, dat gevangenisstraf funest zou zijn voor ver dachte en vroeg deze in ieder geval tot een minimum te beperken. Er waren verschillende feiten, die de 21-jarige K. J. D. te Zwaag ten laste werd gelegd. Ten eerste, dat hij omstreeks April 'n stuk lood had gestolen, wat ove rigens al verschillende keren voordien ook was gebeurd. Een verhouding, die hij met een meis je had en welke door deze laat ste plotseling was verbroken, had hem opstandig gemaakt en tot deze daden gebracht Met het geld dat hij door de verkoop van het gestolen lood verkreeg, huurde hij auto's en speelde de grote me neer De tweede ten laste legging was echter van ernstiger aard. Op de 28 ste November 1952 's avonds om negen uur, was D. per brom fiets naar het veilingterrein van de veiling „Bangert en Omstre ken" gereden. Nadat hij daar een kwartier had rondgeneusd, voelde hij een opwelling om de loods in brand te steken. Hij verzamelde papier en stopte dit in de prui- menmanden, die in de loods wa ren opgeslagen, waarna hij het in brand stak. Toen de zaak goed brandde, heeft D. zich verwijderd. Op 4 Januari stalde bij zijn fiets in de schuur van café Klaver te Zwaag. Toen hij die fiets op 6 Ja nuari ging ophalen, zag hij ver schillende groentenkisten en op nieuw overviel hem de opwelling deze in brand te steken. Ook hier veroorzaakte hij brand, terwijl hij op 14 Januari deze schuur op nieuw in brand stak. Voor D was dit echter nog niet voldoende De 29ste Januari ver trok hij n.l. opnieuw per brom fiets naar de loods van de veiling „Bangert en Omstreken", verza melde daar houtwol en papier, deed dit in de daar, leegstaande kisten en stak er de brand m. Ten slotte had hij in de zomer 1953. op one verschillende tijdstippen, hooibergen in brand gestoken in Berkhout. En onder deze schuldenlast wist verdachte niet beter te doen dan te zwijgen. Verminderd toerekenings vatbaar Een zeer uitvoerig dossier was er omtrent deze verdachte aange legd. Het psychiatrisch rapport vermeldde „zeer ernstige psychi sche defecten en gebrekkige ont wikkeling" zodat de conclusie hem verminderd toerekenings vatbaar achtte. Het advies van dit rapport luidde: „onvoorwaardelijk ter beschikking stellen" omdat verdachte ,,een gevaar voor de maatschappij" betekende en geen enkel reelasseringsplan enige kans van slagen zou hebben. In zijn requisitoir concludeerde de Officier van Justitie, dat ver dachte geen enkel teken van be rouw vertoonde. Bovendien ge loofde hij, dat D. geen pyromaan was, maar eerder een sterk mis dadige inslag vertoonde, Het be wijs daarvan meende hij te zien in de diefstallen, die aan deze brandstichtingen vooraf waren ge gaan „Deze verdachte", aldus de Of- van parochianen van Nederhorst ten Berg HAARLEM Dinsdagmorgen heeft de pastoor van Nederhorst ten Berg tezamen met 't bestuur van de plaatselijke L.T.B.-afde- ling de bisschop van Haarlem mgr J. P. Huibers, een geschenk onder couvert aangeboden. De L. T.B. schonk de bisschop boven- misdrijven werd overtuigd. Daar-j dien nog enige akkerbouwpro- om eiste hij een gevangenisstraf ducten. Dit ter herdenking van van 1 jaar met aftrek en daarna ficier, „mag niet te snel in de maatschappij terugkeren". De brandstichtingen hadden een schade véroorzaakt van 2 tot 3 ton en het was noodzakelijk, dat verdachte van de ernst zijner ter beschikking stelling van de regering. Mr. Buiskool geloofde niet dat de voorafgaande diefstallen py romanie uitsloten. Hij meenda, dat men deze incidenteel moest bezien en wees daarbij op het verbreken van de verhouding met het meisje, dat op D. een on plezierige uitwerking had gehad. Het was een toeval, dat men deze diefstallen had ontdekt en daardoor waren ook de brand stichtingen aan het licht gekomen. Mr. Buiskool meende dat hier wel degelijk van pyromanie sprake was en geloofde dat de motive ring daarvan duidelijk genoeg in het psychiatrisch rapport te vin den was. Hij was echter verheugd, dat de straf niet te hoog was die de Officier van Justitie eiste; maar niettemin geloofde hij, dat een verblijf in de gevangenis een funeste invloed op de verdachte zou hebben, weshalve hij de recht bank verzocht deze straf tot een minimum te bepalen. Dinsdag 2 Februari zal de rechtbank uitspraak doen. het feit, dat Nederhorst ten Berg 100 jaren tot het bisdom Haarlem behoort. Toen' in 1559 het bisdom Haar lem werd opgericht liep de grens veel dichter bij Haarlem dan te genwoordig. Het merkwaardige van de kerkelijke indeling van toen was dat men vergeten was Nederhorst ten Berg bij een be paald bisdom in te delen. Toen in 1853 de kerkelijke hiërarchie werd hersteld, kreeg de toenmalige pastoor van deze gemeente de vrijheid zelf te kie zen of hij tot Utrecht dan wel tot Haarlem wilde behoren. Hij koos toen Haarlem. De bevolking heeft het op prijs gesteld deze gelukkige keu ze tegenover de bisschop tot uit drukking te brengen en heeft daartoe een bedrag bijeenge bracht, dat Dinsdagmorgen de bisschop is aangeboden op het pa leis. De bisschop toonde zich bij zonder geroerd door dit blijk van aanhanklijkheid. DJAKARTA, 19 Jan. De gloeiende lavastroom, die van de Merapi afdaalt, heeft het dorp Tlogolele bij Magelang, ongeveer 50 km. ten noorden van Djokjakarta bereikt. Een dichte asregen bedekt de om streken van de vulkaan tot een afstand van 25 km. Faillissementen opgeheven Het faillissement van Maartje Sloot, weduwe van Maarten Zwart, wonende te Egmond aan Zee aan de Voorstraat 81, van beroep winkelierster, waarin Cu rator mr. W. A. Dumbar, te Heiloo, is opgeheven wegens ge brek aan actief. Het faillissement van Johannes Soholten, koopman in textielgoe- deren, wonende te Uitgeest, aan de Kleis no. 23, waarin curator mr H. Scholten te Alkmaar, is eveneens opgeheven wegens ge brek aan actief. Haarlemmers aten bij kaarslicht HAARLEM. Door een defect in een hoogspannings transfor matorstation is een groot gedeelte van Haarlem-Zuid Dinsdagavond een uur van stroom verstoken geweest. Even na zes uur floepte in dit stadsgedeelte de straatverlichting uit en vele Haarlemmers hebben het avondeten bij kaarslicht moe ten nuttigen. Het tramverkeer van Amsterdam naar Zandvoort, dat door .Haarlem-Zuid gaat, on dervond geen hinder van de sto ring, daar dit deel vanuit Half weg wordt gevoed. Automobilisten, die zich huis waarts begaven, reden met ma tige snelheid door de donkere straten. Om kwart over zeven had men het defect tijdelijk verholpen. INDRUKWEKKENDE AVICULTURA-SHOW" 1954 Als sluitstuk van het tentoon stellingsseizoen organiseert „Avi- cultura" te Den Haag in de Hout- tusthallen van 22 t.m. 24 Januari a.s. de grote bondstentoonstelling. Is deze show-tentoonstelling al tijd al de moeite waard om be zocht te worden, dit jaar zal zij interessanter zijn dan ooit, want met minder dan 4100 dieren zul len de kooien bevolken en er kan dus met recht, van een indruk wekkende show gesproken wor den. Wat voor dieren er .zo al te zien zullen zijn? Wei lezer, die 4100 kraaiende, kakelende, koe lende of knagende dieren zijn verdeeld als volgt: 600 grote hoenders, 900 kneihoenders, 1700 duiven en 900 konijnen-cavia's en muizen. Wei de moeite waard vindt u niet? Maar behalve van deze dieren, zal men ook nog kunnen genieten van de diverse industriële stands, waar men tevens op alle mogelijke gebieden van de pluimveehouderij dus niet alleen op het gebied van de liefhebberij alle voorlichting kan krijgen. Zowel de „brood-pluimveehou der" als de liefhebber zal er dus kunnen genieten en zijn kennis kunnen verrijken. Wij twijfelen er dan ook niet aan of deze show zal door velen uit onze woonplaats en omgeving worden bezocht. (Van onze redacteur) WIERINGERWERF Dinsdagavond heeft burgemees ter Loggers van Wieringermeer de eerste openbare raads vergadering van 1954 geopend met een uitvoerig over zicht over de gang van zaken in deze zeer snel groeiende en steeds in belangrijkheid toenemende gemeente. In het algemeen kon hij stellen dat de gehele Wieringer meer gemeenschap een vrij gunstig jaar '53 heeft ge kend, en dat nu duidelijk kan worden geconstateerd, dat de herbouw volkomen is afgesloten en nu full speed is begonnen aan de achterstand die noodwendig door de inundatie is ontstaan. Het inwonertal is in een jaarDe samenwerking met de ge- tijd gestegen van- 3803 mannen meente Wieringen in, B.B.-ver en 3509 vrouwen tot 3896 man- band is voortreffelijk, mede dank nen en 3614 vrouwen hooïdzake- zij de goede leiding van het lijk als gevolg van vestigingen, kringhoofd en dienst naaste me- Het aantal geboorten blijft vrij dewerkers. stabiel, n.l. 30 per 1000; 83 in- Toekomstplannen woners zijn gedurende het afge- Voor de gemeentelijke diensten lopen jaar geëmigreerd. Er zijn valt er ook in 1954 nog heel wat voorts 36 huwelijken gesloten, ter- te doen. Te noemen is b.v. uit- wijl 16 inwoners t.w. 8 mannen I breiding riolering en stratenaan leg te Wieringerwerf, het bouwen van resp. 14, 44 en 14 woningen te Middenmeer, Wieringerwerf en Slootdorp, bouw verenigings lokaal Wieringerwerf, bouw van ambtswoningen voor burgemees ter en voor de directeur van ge meentewerken, en de voorberei ding van de bouw van een ver enigingslokaal te Slootdorp, ver vanging van de slootsluisbrug al daar, stratenaanleg en woning bouw in dorp VI en de bouw van een nieuwe iandbouwhuis- houdschool en de mogelijke voor bereiding van uitbreiding vjin sportvelden en de bauw van een bejaardencentrum. en evenveel vrouwen zijn over leden. Slechts 92 personen zijn In Wieringermeer ouder dan 64 jaar. Het is dus nog steeds een jonge gemeente in de meest letterlijke betekenis van het woord. Het aan tal kinderen op de kleuterscholen nam met 8 af tot 158 en dat op de lagere scholen groeide met 69 tot 1120, plus 229 op de U.L.O., 98 op de huishoudschool en 103 O-? de landbouwschool. Eén van de bêlangrij'kste raadsbesluiten -in 1953 was wel het vaststellen van de uitbreidingsplannen en tot hei bouwen van een raadhuis van rond f 600.000,De gemeente verkocht 21719 m2 grond tegen f 131.375,aan woningbouwver enigingen en particulieren. De ge meente had 35 personen in recht streekse dienst. Van de noodwo ningen welke er na de onderwa terzetting geplaatst zijn zijn er 131 gesloopt, één verbrand en er zijn er nu nog 193 in gebruik. Alle pachterswoningen zijn her steld en van de 514 zijn er 511 hersteld. Verder moeten er al leen nog maar 14 jongveestallen herbouwd worden. Maar er kwa men 148 nieuwe particuliere wo ningen gereed, waarvan 6 duplex. Hieruit blijkt wel hoezeer de bouw van woningen in de dorpen toegenomen is. Ook de particu liere woningbouw vertoont een stijgende lijn. Het culturele leven Nu het kerkelijke leven aller- wege geheel hersteld is komt het spreker overbodig voor daar nog verder bij stil te staan. Wel merk te spreker op dat de R.K. parochie Wieringerwerf binnenkort het bijzonder fraaie kerkgebouw rijk zal zijn dat nu reeds zijn voltooi ing nadert. De plaatselijke vereni gingen demonstreerden een ver heugende activiteit. In dit ver band herinnerde spreker aan het optreden van de Zuidafrikaanse dansers en aan de uitvoering van het West-Nederlandse Symphonie- orikest o.l.v. Sam Swaap. 100 in gezetenen hebben door spontaan in het garantiefonds te tekenen deze culturele manifestatie moge lijk gemaak. Maar ook de ge meente stelt zich voor in de toe komst dergelijke evenementen te gaan steunen. De wijze waarop maakt echter nog een punt van overweging uit. Het verloop van de werkloosheid in deze gemeente was aldus: eind Januari 1953 87, eind April 108, eind September 7 en eind December helaas al weer 123. Organisatie B.B. De werving van leden voor de dienst Bescherming Burgerbevol king heeft zeer bevredigende re sultaten gehad. Diensvolgens kon de volgende organieke sterkte worden bereikt: blokploegleden 44, brandweerlieden 45, reddings in zijn slotbeschouwing liet burgemeester Loggers niet na hul de te brengen aan het gemeente- personeel voor de. toewijding waarmee zij de steeds groeiende stroom van werkzaamheden het hoofd biedt. In het bijzonder dacht spr. daarbij aan de gemeen tesecretaris en de directeur van gemeentewerken met hun resp. staven. Overigens zou spreker niet sdhromen om telkens daar waar zulks nodig mocht blijken nieuw personeel te benoemen. Dat 1953 niet ongunstig is geweest, is te danken omdat allen eendrachtig werkzaam zijn geweest, niet in de laatste plaats door de midden stand en de agrarische bedrijven. Wat 1954 ons zal brengen is voorshands een opeh vraag, of juister gezegd een daad van Gods openbaring. Hij is er de bewe gende kracht in met als resultaat dat gij allen en ik nu mogen le ven. Mogen wij ons bij ons voort- werken aan deze mooie gemeente geleid weten door de grote Bouw meester zonder Wiens Zegen elk ■mensenwerk ijdel blijft, aldus be sloot de burgemeester zijn jaar overzicht. (Op dè behawde^frig van de be groting, komen wij in onze editie van morgen terugl N 'it Vlug, zacht en pijnloos werken Mijnhardt's Laxeerlabletlen 65 ct. JAARVERGADERING ST DEDUSDEDIT WIERINGERWERF. Op de iaarvergadering van de Ned. R,K. Landarbeidersbond „St. Deus- dedit" kon de voorzitter, de heer Vink. aan een groot aantal 'eden het welkom toeroepen. Voorts waren op deze avond aan wezig de Geestelijk Adv., pastoor W. N. Zijlstra, alsmede het hoofd bestuurslid, de heer Bosman. Door laatstgenoemde werd een duidelijke uiteenzetting gegeven van de loonregeling bij de Cultuur Technische werken, de werkclas- sificatie en de lonen in de land bouw en het dorsbedrijf. Op de vele vragen, die naar aanleiding van deze onderwerpen werden gesteld, gir.g de heer Bos man breedvoerig in. Bij de bestuursverkiezing werd met büna algemene stemmen de voorzitter, de heer' Vink, herko zen. De heer J. Schouten zag zich eveneens met een groot' aan bal stemmen gekozen tot bestuurs lid. Tot lid van de controlecommis sie werd de heer Glas benoemd. Ter herinnering aan het. 50- iarig bondsjubïleum werden aan de leden wandbordjes uitgereikt Deze bordjes, die blauw gekleurd ziin, dragen aLs ooschrift: 1904 .St Deusdedit" 1954, Als symbool van het, stijgende ledenaantal is onder deze zin een omhoogvlie gende zwaluw aangebracht. Nieuwe voorzitter Raad van Arbeid te Haarlem Mr. Gaam Boot. die als opvol ger van mr H. B. Wildt Meyboom ij benoemd tot voorzitter van de ploeg fo, bom-demontageploeg 4, avap Arbeid te Haarlem is sociale verzorging 12 leden. Het bijzondere is echter betreurenswaardig dat i oerdBhdeRaad van Arheht té een der belangrijkste Amsterdam is de heer Boot zijn van de B.B. waarin Wieringer- werk van gociale verzekering meer een zelfstandig district is begonnen en "hij is dUs enigszins op bij gebrek aan medewerkers nog de hoogte van hetgeen hem te niet kon worden geformeerd. I wachten staat. PANMOENDJON, 20 Jan. (Reuter-A.F.P.). De Indische bewakingstroepen op Korea zijn te ongeveer 9 uur des morgens (plaatselijke tijd) begonnen met het overdragen van de 22.000 anti-communistische krijgsgevan genen, die zij onder hun hoede hadden, aan de geallieerden. Een lange rij Chinese krijgsgevange nen overschreed weldra de grens tussen de neutrale zone en het geallieerde gebied. De Chinezen zongen en droegen spandoeken mee. Kort na 9 uur werden de eer ste Chinese krijgsgevangenen op transport gesteld naar Formosa. De anti-communistische gevan genen zijn vier maanden onder Indische bewaking geweest. Vandaag zullen slechts de anti communisten overgedragen, wor den. De pro-communistische krijgsgevangenen zullen voorlo pig onder de hoede van de Indi sche troepen blijven. Het zijn 325 Zuid-Koreanen, 21 Amerikanen en een Britse marinier. V.V.V. Bergen aan Zee blijft zelfstandig BERGEN In de gisteravond in het raadhuis te Bergen o.l.v. de burgemeester gevoerde be sprekingen tussen de V.V.V.'s Bergen en Bergen aan Zee is de wenselijkheid van een eigen V.V.V. Bergen gebleken. Daar is ten eerste de noodzaak van een eigen informatiedienst, verder is de propaganda een andere dan voor Bergen-Binnen wordt ver eist. Afgesproken werd dat voor het overige beide V.V.V.'s elkaar zoveel mogelijk in de hand zullen werken, zoals bijv. bij het onder brengen van gasten e.d. Hieruit blijkt dus dat de V.V.V. te Ber gen aan Zee zelfstandig zal blij ven. Congres van sigaren- band jesverzamelaars BORGERHOUT (België), 19 Jan. De Belgische afdeling vap de Eerste Nederlandse Inter nationale Vereniging van Siga renbandjesverzamelaars houdt op 13 Februari a.s. des avonds een congres in haar lokaal „Welkom". Krugerstraat 189 te Hoboken. Verscheidene verzamelaars uit Nederland hebben reeds hun deelneming toegezegd; ook het Nederlandse bestuur zal ver tegenwoordigd zijn. De uitbarsting is niet onver wacht gekomen. In Maart van het vorige jaar vertoonde de Me rapi reeds de eerste tekenen van onrust. De uitbarsting werd vooraf ge gaan door twee schokken, die vijf uur eerder plaats vonden. Een dikke asregen viel omlaag in het gebied in een straal van 27 kilometer. Volgens officiële schattingen worden 12 dorpen met een be volking van ongeveer 18.000 mensen door de eruptie in ge vaar gebracht. De uitbarsting was voor de autoriteiten niet verras send, daar de vulkanologische dienst verleden week al gewaar schuwd had dat zij op handen was. De chef van de vulkanologische dienst dr. George A. de Neve is vandaag naar Djokjakarta gevlo gen om zich te belasten met de wetenschappelijke waarneming van de vulkaan. Hij heeft aan de pers mee gedeeld aanvankelijk verwacht te hebben dat de uitbarsting in Mei van het vorige jaar zou plaats vinden, maar even geheimzinnig als de berg begon te werken werd zij daarna betrekkelijk rus tig tot Augustus. Van Augustus tot October vertoonde de Merapi een verhoogde werking toen tal loze kleine, gloeiende aswolkjes op de noordelijke helling neer kwamen zonder schade aan te richten. Daarna werd de vulkaan weer rustig. Vulkanologen had den inmiddels waargenomen dat in de krater een grote massa lava aan het opkomen was. Dit een andere wetenschappelijke aanwij zingen duidden er op dat de Me rapi bezig was een grote uitbar sting voor te bereiden. De Merapi ligt 24 kilometer ten noorden van Djokjakarta op Cen traal Java, te midden van het dichtst bevolkte gebied ter we reld. Geschat wordt, dat onge veer 1.9 millioen mensen op de vruchtbare oostelijke en zuide lijke hellingen en in de omrin gende valleien wonen. Het is nog te vroeg om mee te delen of de huidige uitbarstingen even rampzalig zullen zijn als die van 1930 toen meer dan Trailer met kostbare lading verbrand WIERINGEN. Gisteravond omstreeks 11 uur, is op de Afsluitdijk een grote trailer van de Hunzeboten-expeditie uit Groningen, totaal uitgebrand. De wagen was geladen met radio toestellen, motorfietsen, spek, kaas, textiel, woningartikelen, motoronderdelen e.d. Deze lading ging practisch geheel verloren. De schade laat zich nog bij geen benadering vaststellen, maar zij zal zeker vele duizenden guldens bedragen. De brand gebeurde halfweg tussen de sluizen en het monu ment op de Afsluitdijk. De chauf feur had zijn wagen juist op een parkeerplaats neergezet, toen er plotseling vlammen uit de opleg ger sloegen. Er ontstond in een minimum van tijd een scherpe rookontwikkeling. In 't holst van de nacht kon de bestuurder niets anders doen dan zijn truck los koppelen, hetgeen hem gelukte, en daarmee in pijlsnelle vaart in de richting van Den Oever te rijden, waar hij brandweer en politie waarschuwde. De brand weer arriveerde o.l.v. Jb. Bakker snel ter plaatse. Zij sloopte het dak van de brandende trailer, maar veel succes viel er niet meer te behalen, want de vlammen hadden hun vernietigende werk i-eeds gedaan. De wagen brandde totaal uit. De politie uit Den Oever stelt een onderzoek in naar de oorzaak van de bi-and. Gedacht wordt aan kortsluiting. 30.000 mensen de dood vonden en tallozen gewond werden. De autoriteiten hebben een evacuatie op grote schaal uit gewerkt toen de vulkaan, „Vuur berg" genaamd, verleden jaar verhoogde werking begon te ver tonen. Eenheden van leger en politie hebben reeds 2000 mensen ge- evaeueerd uit een aantal dorpen die onmiddellijk in gevaar kwa men door het hete gas, de as- regens en de lavastroom die zich oostwaarts beweegt in de rich ting van de stad Bojolali. Duizenden andere dorpelingen die niet onmiddellijk bedreigd worden zijn eveneens begonnen met een evacuatieplan, hoewel de meesten geen zin hebben hun huizen te verlaten. Volgens de Neve, heeft de berg een cyclus van betrekkelijke in activiteit van 5 tot 7 jaar. Uit barstingen voor het meren deel onschadelijk en klein vin den plaats aan het einde van el ke periode, maar de vulkaan gaat voortdurend voort met het op bouwen van een ondergrondse kracht voor een werkelijk grote uitbarsting. De Neve vreest dat de tijd nu gekomen is voor een dergelijke gevaarlijke uitbarsting, maar wijst er op, dat in dit stadium nog niets definitiefs gezegd kan worden. De Merapi is berucht om zijn uitbarstingen. In 1006 wérd een geheel HindoestaansBoeddhis tisch koninkrijk op Centraal Ja va er door vernield. De Neve beschouwt de Merapi als de gevaarlijkste vulkaan ter wereld uit hoofde van de dicht heid van de bevolking om de vulkaan. Een van de gevaarlijkste trek ken van de Merapi is dat de lava zeer gasrijk en gevaarlijk is. Zij bevat een groot percentage over verhitte gassen en bij een uit barsting beweegt de lava zich voort met een snelheid van ruim 80 meter per seconde. Door het hoge gasgehalte kunnen ook ont ploffingen ontstaan. DEN BURG, 19 Jan. Tijdens de jongste storm heeft het strand bij de Texelse vuurtoren een grote verandering ondergaan. Door dat grote hoeveelheden zand zijn verschoven, is het strand tegen over de door de zee bedreigde noordooétpunt wel 60 meter breder geworden. Deze verandering is een gevolg van zich voortdurend wijzigende stromen in de Eierlandse gronden, die na iedere storm een ander beeld vertonen. Thans, nu het gevaar voor de vuurtoren al groter begint te worden, aan de N.O. kust ging de afgelopen week pl.m. 10 meter duin verloren schijnt de geschiedenis zich hier te herhalen: verbreding van het strand en daardoor de mogelijk heid tot aanwinning van nieuw duinterrein aldaar. Heel vroeger moet de situatie daar geweest zijn zoals thans. Trof men om streeks 1930 voor de toren vele honderden meters duin aan, thans is deze nog slechts 80 meter van het strand verwijderd. WERVERSHOOF In het anders zo rustige Wervershoof is gistermorgen tussen half zeven en tien uur een inbraak gepleegd in de woning van de opkoper T. Neefjes aan het Kagerbos. Door het forceren van een deur hebben onbevoegden zich toe gang verschaft en, naar schatting, voor f 5000,aan goud en zilver ontvreemd. Van de daders ont breekt nog elk spoor. De 70-jarige T. Neefjes is toen hij gistermorgen van de markt te Purmerend terugkeerde, tot de ontdekking gekomen, dat men tijdens zijn afwezigheid om half zeven vertrok hij een inbraak heeft gepleegd, die de dader(s) naar ruwe schatting on geveer f 5000,heeft opgeleverd. Met een breekijzer heeft men de deur geforceerd en al het aan wezige goud en zilver, waarbij een grote hoeveelheid gouden en zilveren munten, ontvreemd. Het is niet te verwonderen, dat niemand de inbraak heeft opge- markt. Het gedeelte van het Ka gerbos, waar Neefjes woont, ligt nogal van de buitenwereld afge sloten en er komt dan ook zelden iemand voorbij. Reeds kort na het bekend wor- Wielrenners Comm. China iii de I.C.U.? PARIJS, 19 Jan. De bond van wielrenners van communis tisch China heeft een aanvraag ingediend om toegelaten te wor den tot de internationale wiel- renunie. De aanvrage zal in be handeling worden genomen op het volgende congres op 6 Maart a.s. De Chinese renners zijn op het ogenblik in de unie vertegen woordigd door de z.g. „Nanking federatie" den van de inbraak meende de politie aanwijzingen te hebben die tot de arrestatie van de dader(s) zouden kunnen leiden. Twee inwoners van Wervershoof werden dan ook gistermiddag door de politie aangehouden. Gisteren tegen de avond zijn zij echter, na eën langdurig verhoor weer op vrije voeten gesteld. De v Rijkspolitie stelt een uitgebreid onderzoek in. Vechtlustige matrozen achter slot en grendel 's GRAVENHAGE. De Haag se politie heeft de gebroeders C. V. en H. L. V. (resp. 20 en 21 jaar) uit Delft aangehouden, die beschuldigd worden van open lijke geweldpleging met vereen de krachten. Beiden zijn matroos ter koop vaardij en met een Amerikaanse collega waren zij enige dagen ge leden in Den I-Iaag. een avondje uit. Tegen het eind van de avond zag een voorbijganger, dat een van de broers stond te morrelen aan een in een straat geparkeer de auto Toen de matrozen merk ten dat zij werden gadegeslagen gingen zij naar de voorbijganger toe en terwijl hij zei „bemoei je met je eigen zaken" gaf de oud ste broer de man de eerste klap. Na de vechtpartij is het drietal snel weer een café ingeschoten, waar zij hoog op gaven van hun daad. Dit had tot gevolg dat een der bezoekers daarna, na in de krant van de vechtpartij te heb ben gelezen, de politie eën vrii nauwkeurig signalement van het drietal kon verschaffen, waar door de beide Delftenaren thans zijn ingerekend. De Amerikaan se matroos heeft men nog niet kunnen opsporen. LISSE Het heeft er in del bollenstreek om gespannen, of de tweede wintertentoonstelling van de stichting „Bloemlust" in de H.B.G.-gebouwen te Lisse „vol" zou komen, aangezien het groei seizoen dit jaar door het zachte najaar uitzonderlijk langzaam verloopt.- De traagheid, voorna melijk van de tulpen, manifes teert zich ook wel min of meer op deze expositie, maar toch is nog een vrij grote collectie bij elkaar gekomen, hoewel sommige inzenders verstek moesten laten gaan. De narcis-variëteiten zijn daarentegen in groten getale ver tegenwoordigd, en ook de hya cinth Iaat zich in tal van kleuren en vele geuren niet onbetuigd. Ir J. A. P. Franke, directeur- generaal van de voedselvoorzie ning, die deze expositie Dinsdag opende, constateerde tot zijn ge noegen, dat ondanks alle moei lijkheden en extra inspanning, deze tentoonstelling toch wel al leszins het aanzien waard is. Hij zeide. dat het bollenvak als ge heel ondanks belemmeringen buitenlands steeds meer tot uit zonderlijke prestaties komt. dank zij de werkkracht, de vooruitstre vendheid en de onderlinge samen werking. Sprekende over het eco nomisch verantwoorde bedrijf zei hij onder meer, dat dit, in het bollenvak tot voldoening en be wondering van de overheid, wei gelukt is. De bloemlusttentoon- stellingen zijn daarvan een duide lijk bewijs. Hoewel deze tentoon stellingen, van oorsprong vakten toonstellingen, weinig buitenlan ders trekken, terwijl ongeveer 90 van de productie wordt uit gevoerd zijn zij toch van groot belang. Ieder tuintje .iedere ven ster. en ieder park, dat met bloe men en speciaal met bolbloemen is versierd, zo zei de heer Franke, bewijst hoeveel vriendelijker en aangenamer het leven met bloe men kan zijn. Men kan tenslotte beter voor zijn geld bloemen dan atoombommen e.d. aanschaffen. Mechanische expositie Speciale aandacht wijdde de heer Franke aan de mechanisatie- expositie die aan de bloementen toonstelling is verbonden. Dit onderdeel van de bloemen- lusttentoonstelling staat in het middenpunt van de belangstelling van het bollenvak. Steeds meer wordt in het- bloembollenbedriif gemechaniseerd en steeds meer doet men aan teelt-techniek. Bei de zijn bijzonder waardevol Zo streeft men dan ook naar betere kwaliteiten en steeds economi scher werkwijzen maar bovendien naar een totaal economisch ver antwoord bedrijf, dat ook door verminderde kostprijzen de kos ten van bolbloemen kan verlagen, hetgeen met het oog op de toe komst van belang zou kunnen zijn. Dit is een concreet commer cieel belang, dat niet uit het oog mag worden verloren. De bloem- lusttentoons tellingen bevorderen verder een gezonde vaktechnische concurrentie tussen de kwekers, hetgeen voor het sortiment dat telkenjare weer aan het buiten land en in het binnenland kan worden aangeboden, van uiterst groot belang is. Hoewel ook elders de blóembollenteelt wordt beoe fend blijft, aldus de heer Franke, het Nederlands bedrijf voorop gaan in alle mogelijke opzichten. Spreker wenste organisatoren en deelnemers voor de toekomst veel succes met hun streven.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 7