Spaans Marokko in verzet tegen Fransgezinde Sultan Weer drie Nederlanders in Surabaja gearresteerd Buitenlandse delegaties stromen Berlijn binnen Duizenden pelgrims aan de Ganges Fransen in Indo-China tot aanval overgegaan Onpartijdig onderzoek spoorwegongelukken Dagblad voor Alkmaar °n omgeving Ziekenfonds- honoraria O.a. directeur Simpang-hotel en journalist EEvenhuis Vrijdag 22 Januari 1954 - 49e Jaargang - Nummer 12990 Massa-demonstratie vraagt tussenkomst van Franco Londen bezorgd LENIN-HERDENKING IN MOSKOU Besluit Eerste Kamer met vreugde begroet Vorst in aantocht Hogere lonen voor Britse mijnwerkers Foster Dulles hoopvol maar vastbesloten Grootscheepse amphibie-operaties tegen het „Bamboe-gordijn" Eerste Kamerlid vraagt: GRIEP HEERST ACHTER IJZEREN GORDIJN Studentenbetogingen inzake Gibraltar Peking weigert gevangenen DRIEDUIZEND MAN JAGEN OP WOLVIN NOORDHOLLANDS i Abonnementsprijs f6.60 per kwartaal, f2.20 per maand, f 0.5J per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief por editie 16 ct per mm, minimum f 2.50; in alle edities 26 ct per mm, minimum f 4.—; familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: II. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290: Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstr. 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K2240. Buiten God is t nergens veilig (Vondel) STADSEDITIE (Van een medewerker) I HET CONFLICT rond de zieken fondshonoraria is niet een geschil, dat slechts een kleine groep aan gaat. 75% van ons volk valt on der de verplichte ziekenfondsver zekering. Daarom is deze zaak er een van algemeen belang. Vele verplicht verzekerden betalen per jaar voor hun gezin 40 a 50 gul den aan premie, hetgeen meer is dan menig particulier patiënt aan doktersrekeningen betaalt. Zij hebben er daarom recht op te weten, wat er beslist gaat wor den. Nu deze zaak eenmaal in de openbaarheid is gebracht, moet zij ook in het openbaar worden geregeld en niet achter gesloten deuren. Geldzucht is in onze materia listische wereld een van de meest alledaagse ziekten. Hoofdpijn, zenuwstoornissen, moeilijkheden met de spijsvertering en maag- en hartkwalen kunnen er het ge volg van zijn. Geldzucht is ook een van de meest verwaarloosde ziekten, dat komt, zo concludeer de onlangs dr. William Kaufman op een congres van Amerikaanse psychiaters te Boston, omdat vele dokters hun eigen onopgeloste problemen hebben ten aanzien van het geld, problemen, die hen blind maken voor deze ziekte bij anderen. Dr. Kaufman sprak over Ame rikaanse dokters. Sinds het con flict rond de ziekenfondshonora ria en het besluit van de huis artsen om de tarieven van de particuliere patiënten trapsgewijze te verhogen zijn er echter ook in ons land velen, die zich afvragen, of de medische wereld bij ons niet ietwat besmet is geraakt door het virus van het materialisme! Van deze besmetting en dat is ty- perpnd voor de reactie, die de actie van de huis artsen vereniging heeft verwekt worden evenwel niet alleen sommige huisartsen verdacht. Er worden ook beschul digingen geuit aan het adres van specialisten en ziekenfondsen. Al deze critische opmerkingen heb ben dit met elkaar gemeen, dat zij in de grond van de zaak voort komen uit een groeiende ontevre denheid in brede kring over het huidige bestel van onze Gezond heidszorg. Men moet nooit generaliseren. Wanneer wij over problemen spreken rond het medisch beroep, zou het onjuist en schromelijk onrechtvaardig zijn niet te er kennen, dat er tal van artsen zijn, die hun taak op de meest loffelijke wijze vervullen. Helaas is het echter zo, dat de publieke opinie over een groep van per sonen niet steeds wordt bepaald door de waardering voor de bes ten onder hen, maar dikwijls door het aanstoot-gevend optreden van een minderheid. Zo kunnen ook zeker niet de goede artsen verantwoordelijk worden gesteld voor de veel gehoorde klacht, dat de huisarts niet meer is, wat hij vroeger was, een geneesheer, waarop men volkomen vertrouw de, een figuur van aanzien en gezag. Men denkt dan aan die dokterstypen, die vooral in klei nere gemeenschappen sterk op vielen, mannen, die voor het li chaam zorgden zoals de pastoor voor de ziel. Zij schiepen, on gevraagd geholpen door „best sellers", die iedere dokter verhie ven tot een heroische gestalte in de strijd tegen ziekte en dood, het aureool, dat onbewust in de verbeelding van de gewone man om de dokter hing. Voor die ge- gewone man was het dokter-zijn een roeping, een ambt ten dien ste van de mensheid. Dat aureool is aan het verva gen. De oorzaak? Er zijn oudere artsen, die menen, dat de jonge ren onder hen niet in hun beroep opgaan, „zoals wij in onze jonge jaren". De jongeren daarentegen houden vol, dat zij in hun begin periode voor te veel financiële lasten staan. Steun van ouderen in de vorm van een deel van hun soms overvolle ziekenfondsprac- tijken, zeggen zij niet te krijgen. Anderen geven de schuld aan „de devaluatie van het vrije beroep". „Door al die regelingen van de laatste jaren zijn wij gedegra deerd tot asperine-automaten", klagen zij, „ons initiatief en daardoor ons enthousiasme is aan banden gelegd." Zelfs hoort men wel eens verkondigen, dat de snelle ontwikkeling van de me dische wetenschap de bron van veel kwaad zou zijn. Volgens deze gedachtengang leidt het beschikbaar zijn van „wonder"-geneesmiddelen als pe nicilline en sulfa-praeparaten er toe, dat sommige artsen er min der gauw toe komen zich in een ziektegeval te verdiepen. Het spuitje of pilletje helpt toch wel. Het overgrote deel der artsen is het er echter over eens, dat uit de verhouding ziekenfonds-huis arts de verslechtering is voort gekomen van de verhouding huisarts-patiënt. Daarover mor gen meer. TETOEAN, 21 Jan. In het stadion van Tetoean in de Spaanse zone van Marokko hebben meer dan 30.000 Moren vandaag een vriendschapsbetoging jegens Spanje gehouden, tijdelijke scheiding van Frans Marokko geëist en volledige onafhankelijkheid gevraagd voor hun Kalief, Prins Moulay Hassan Ben El Mehdi Ben El. Ismail. De eisen werden aan de Spaanse Hoge Commissaris, luitenant-gene raal Rafael Garcia Valino overgebracht in een document, onder tekend door 430 Oulema's, Kaids en Pasja's die tezamen de gehele 430.000 zielen tellende bevolking van Spaans Marokko vertegen woordigen. De Spaanse Marokkanen wei geren de door Frankrijk in Augustus j.l. op de troon ge plaatste Sultan Sidi Mohammed Ben Moulay Arafa, die in Spaans Marokko door de Kalief wordt vertegenwoordigd, als hun heer ser te erkennen en hebben reeds vroeger geprotesteerd tegen de verbanning van de door de Fran sen afgezette Sultan Sidi'Moham med Ben Joessef. Generaal Valino heeft de Mo ren geprezen voor hun manne lijke en vaderlandslievende hou ding en beloofd hun eisen onmid dellijk ter kennis te brengen van Franco, die in het document „de onvergetelijke generalissimo" wordt genoemd. Valino beschouw de de demonstratie als een be wijs van de tevredenheid van de bevolking met het Spaanse be wind, zulks in tegenstelling met de toestand in het Franse protec toraat, waar, aldus Valino, „de wereld getuige is geweest van een keten van begane fouten". Hij noemde het communisme en het kolonialisme de twee groot ste gevaren in de wereld en zei dat Frankrijk in tegenspraak met zijn verplichtingen had gehan- MOSKOU, 21 Jan. In het Bolsjoi-theater is vandaag de der tigste jaarlijkse Lenin-herden- king gehouden, die werd bijge woond door de „Grote Tien" van het Kremlin, en door 2000 andere partijleiders. De hiërarchie, die na de dood van Stalin het heft in handen nam, was volledig aan wezig, op Lavrenti Beria na. De belangrijkste redevoering werd uitgesproken door Pjotz Poèpelov, de secretaris van het Centrale Comité van de Sovjet-communis tische partij en een doorkneed bolsjewiek, die jarenlang felle aanvallen op het Amerikaanse imperialisme heeft gedaan. Hij was o.a. directeur van het Marx- Engels-Lenin-instituut. Volgens Pospelov telt de com munistische partij in de Sovjet- Unie nu bijna 7 millioen leden (de bevolking telt 193 millioen zielen). De goedkeuring van het EDG- verdrag door het Nederlandse parlement, is in de Westerse we reld met instemming begroet. Eisenhower toonde zich zeer ver heugd, en zowel de woordvoer ders van de Britse als van de Duitse regering gewaagden van hun voldoening. Speciaal werd melding gemaakt van de „indruk wekkende meerderheid" waar mede een en ander was geschied. De Italiaanse pers bracht het be richt onopvallend, kennelijk ver legen als men is, nu Italië uit de voorhoede van de EDG-voorstan- ders in de achterhoede is ge raakt. Ook de Franse pers be steedde maar weinig aandacht aan de zaak. deld en geen acht had geslagen op Spaanse raadgevingen. Vol gens het document heeft het Ma rokkaanse volk „al zijn hoop ge steld op Spanje, waarbij het zich aansluit in een poging om de eenheid, de vrijheid en de gran deur van Spaans Marokko te be waren." Reactie in Parijs en Londen President Coty en de Franse regering hebben de Sultan van Marokko Donderdag doen weten, dat hij kan rekenen op hun vol ledige steun „bij de verdediging van zijn x-echten en de hand having van de vrede op het grondgebied van de Marokkaanse staat". De Franse regering heeft reeds alle maatregelen genomen die zij noodzakelijk acht om haar verplichtingen na te komen en zal doorgaan met het nemen van dergelijke maatregelen, aldus de boodschap. Groot-Brittannie zal zich met terdaad verzetten tegen een even tuele Spaanse poging om de Ka lief van Tetoean volledige souve- reiniteit in Spaans Marokko te geven, aldus werd Donderdag avond in diplomatieke kringen te Londen vernomen. Men toonde zich hier zeer be zorgd over de verklaring van de Moren, die, naar men dacht, waarschijnlijk spanning en onrust zal veroorzaken. Correspondenten te Tanger, die Donderdag naar Tetoean wilden reizen, konden geen visa krijgen. DE BILT, 22 Jan. Het KNMI deelt mede: Ais gevolg van de ontwikkeling van een krachtig hogedrukgebied boven Scandinavië draait de wind in ons land thans geleidelijk naar het Oosten. Dat betekent aanvoer van lucht, die boven Scandinavië en later ook boven Duitsland belangrijk is afgekoeld. De komende dagen moet dan ook op vriezend weer gerekend worden met in de nacht lichte en bij opklaringen matige vorst. In Amerika stroomt thans zeer koude lucht naar de Oost kust. In de omgeving van New York waar de temperatuur giste ren nog 15 gr. was, daalde de temperatuur vanmorgen tot on geveer 10 gr. onder nul. Deze koude lucht stroomt nu de oceaan op en wakkert daar de depressie activiteit aan. Het krachtige hoge drukgebied boven Scandinavië blokkeert echter voorlopig 't door dringen van de oceaanstoring naar West-Europa. De Britse Kolenraad heeft de mijnwerkers loonsverhogingen voorgesteld, die in totaal 9.5 mil lioen pond sterling zullen vergen, op voorwaarde dat er doelmatiger zal worden gewerkt en de jaar productie met 2.5 pet zal stijgen. SAIGON, 21 Jan. Een krach tig offensief te land, ter zee en uit de lucht tegen de belangrijk ste bases van de communistische Vietminh in Zuid Annam is Woensdag ingezet door strijd krachten van de Franse Unie met een aanval op Toey Hoa aan de Oostkust, ongeveer 400 kilometer ten Noorden van Saigon. Ooel van het offensief is, de Vietminh het gehele kustgebied te ontwringen dat zich uitstrekt 's GRAVENHAGE, 21 Jan. Het Eerste Kamerlid, de heer de Vos van Steenwijk, heeft aan de Minister van Verkeer en Water staat schriftelijk de volgende vragen gesteld: Heeft de Minister er kennis van genomen, dat gedurende het laatste weekeinde drie spoorweg ongelukken zijn voorgevallen, bij een waarvan een dode en een ernstig gewonde waren te be treuren? Is de Minister niet van oordeel, dat, gelet ook op de spoorweg ongelukken, die in de laatste tijd zijn voorgekomen, een on derzoek naer de oorzaken daar van door een onpartijdig college gewenst is? Is de minister niet van oordeel, dat een dergelijk onderzoek ter geruststelling van het personeel en het publiek zou kunnen strek ken en ook in het belang zou kunnen zijn van de Nederlandse Spoorwegen? Is de minister bereid te be vorderen, dat nu spoedig wordt overgegaan tot de instelling van een Raad voor de Spoorwegen, die een soortgelijk onderzoek zou kunnen instellen als waarmede thans de Raad voor de Scheep vaart en de Raad voor de Lucht vaart zijn belast voor scheep vaartrampen en ongevallen met vliegtuigen? van Verella in het Zuiden tot on geveer 500 kilometer ten Noor den van Faifo. Dit rijke gebied met drie millioen inwoners ligt sedert 1945 adhter het „Bamboe gordijn" van de Vietminh. Gisteren bij het aanbreken van de dag zijn 2000 man Franse troe pen aan wal gegaan in Toey Hoa en hebben snel de stad bezet. Andere troepen rukken op de stad aan over land langs de Man- dar ij nweg van Nha Thang. De operatie werd uitgevoerd in tegenwoordigheid van de com mandant van de Franse Vloot- strijdkrachten in het Verre Oos ten. Nabij Toey Hoa werd van de Vietminh slechts zwakke tegen stand ondervonden, maar de co lonnes die optrekken langs de Mandariinweg ontmoetten ver schillende versterkte doi-pen. Het Franse opperbevel gelooft, dat de Vietminh ongeveer an derhalve divisie in het gebied heeft, maar het merendeel van de bataljons van de opstandelin gen is. zonder strijd te leveren, de bergen ingetrokken. De Viet minh, die enige dagen geleden gehoord had van de offensieve plannen van de Fransen, hadden de algemene evacuatie van de burgerbevolking bevolen. Toen de Fransen in Toey Hoa aankwa men, waren er slechts enkele vrouwen en kinderen. Franse toestellen hebben dui zenden strooibiljetten laten val len waarin de inwoners meege deeld wordt, dat de Franse Unie troepen komen als vrienden en dat de bewoners naar hun huizen kunnen terugkeren zonder enige vrees. Bij de eerste troepen die aan land gegaan zijn bevonden zich politieke commissarissen van de Vietnam, onder wiens bewind het gebied na afloop van de ope- ratie's zal worden geplaatst. Ieder jaar weer heerst aan de oevers van India's Heilige Rivier, de Ganges, een bijna chaotische drukte, als daar duizenden gelo vigen uit alle delen van het land bijeenkomen om deel te nemen aan één van 's werelds grootste religieuze manifestaties: het Kumbh-feest. Zoals de foto dui delijk toont zijn reeds op de dag vóórdat de pelgrims zich allen tegelijk in de rivier storten om met het Heilige water hun zon den af te wissen, de Ganges- oevers dicht bezet. Taferelen als het bovenstaande, dat te Sangham bij Allahabad op de plaat werd vastgelegd, treft men tijdens het 20 dagen durende feest over kilometers lengte aan de rivier. BERLIJN, 21 Jan. Per trein en vliegtuig begonnen vanavond de buitenlandse delegaties in Berlijn aan te komen voor de conferentie van de Grote Vier die Maandagmorgen begint. Uit We nen arriveerde een groep Oos tenrijkse functionarissen, terwijl hardnekkige geruchten de ronde doen dat in Oost-Berlijn een uit twaalf leden bestaande delegatie van communistisch China is aan gekomen om de ontwikkeling af te wachten van het door Rusland geopperde denkbeeld, dat de sa menkomst zou uitgroeien tot een Vijf-mogendheden-conferentie. Men verwacht dat Molotov reeds direct een daartoe strek kende eis zal indienen, al gelooft men niet dat hij de voortgang van de besprekingen afhankelijk zal stellen van de inwilliging ervan. Minister Foster Dulles wordt Vrijdagmorgen om 12 uur in Ber lijn verwacht aan boord van de „Columbine", het vliegtuig van president Eisenhower. „Wij ver trekken naar Berlijn met een moeilijke doch hoopgevende op dracht", zo verklaarde hij bij zijn afscheid in Washington. „Wij me nen dat er thans een nieuw en krachtig Europa zal komen. Frankrijk en Duitsland werken samen en in beide landen hebben bekwame staatslieden het roer in handen. „Russische pogingen om het vruchtbare samengaan der Wes terse mogendheden te dwarsbo men zullen nergens toe leiden, en ik hoop dat iets dergelijks ook niet zal worden geprobeerd", al dus Dulles. „Maar indien de Sowjetrussi- sche leiders op de komende be sprekingen blijk geven werkelijk bezield te zijn door de wens, de voorwaarden te scheppen, waar onder de wereldvrede kan wor den gevestigd en bestendigd, zul len hun Amerikaanse collega's hen onbevooroordeeld en in op bouwende geest tegemoet treden." Het Westberlijnse stadsbestuur heeft er bij het publiek op aan gedrongen Maandag om half tien, als de conferentie begint, drie minuten stilte in acht te nemen. In de Oost-Europese pers zijn berichten verschenen die wijzen op het uitbreken van een griep epidemie in Polen en Hongarije. In de Poolse hoofdstad zijn noodvoorzieningen getroffen en is er groot gdbrek aan zieken huisruimte. Tegelijkertijd wordt uit Boeda pest gemeld, dat in December een griep-epidemie in Hongarije is uitgebroken. Van 27 tot 30 December werd van meer dan 30.000 ziektegevallen melding gemaakt. In Granada hebben Donder dag enige honderden studenten een betoging gehouden tegen de aanwezigheid van Britten in Gi braltar en tegen het voorgeno men bezoek van Koningin Eliza beth aan deze vesting. Er wer den leuzen geroepen als „Gibral- Oost-Berlijn heeft zijn inwoners instructie gegeven de rode vlag uit te steken. Hier heerst grote activiteit van het rode leger. Voertuigen rijden af en aan van de grenzen van de Westelijke sector naar het Russische hoofd kwartier. Militairen met bont mutsen op werken zelfs aan der gelijke kleinigheden als de straat verlichting in het Karlshorst- complex. In Oost-Berlijn wordt een Duits perscentrum ingericht in het gebouw, waar vroeger Goeb- bels zetelde. Een veel groter in ternationaal perscentrum is in gericht in West-Berlijn bij het gebouw van de Bestuursraad voor de ruim duizend journalis ten, die voor de confei-entie hier zullen zijn. De Westberlijnse hotels zijn nu al overvol. In de Oostduitse restaurants en hotels verwacht men een grote toeloop van Polen, Tsjechen, Hongaren en waarne mers en journalisten uit andere satelliet-landen. De gehele uit 15.000 man be staande West-Berlijnse politie macht is in dienst, terwijl in de Sowjet-seetor de „kazernepolitie" met haar Russische uniformen is vervangen door gewone politie. Geallieerde voertuigen worden er met de grootste hoffelijkheid be handeld. Vannacht in vrijheid? PANMOENDJON, 21 Jan. De Indische luitenant-generaal K. S. Thimayya heeft meegedeeld, dat hij de communisten nogmaals zal vragen, de 349 pro-communis tische krijgsgevangenen onder wie 21 Amerikanen en een Brit onder hun hoede te nemen. Weigeren de communisten, dan zullen de Indische troepen mor gen te middernacht de bewaking eenvoudigweg opheffen. De Indiërs zullen dan de ge vangenen vertellen, dat degenen, die hen gevangen genomen heb ben, thans weigeren hen terug te nemen en het hek openzetten en hun manschappen opdracht geven naar hun eigen bivak terug te keren. De 21 Amerikanen zullen morgen, zo wordt gemeld in Wa shington „ongewenst" verklaard worden en uit de militaire dienst ontslagen. Hierdoor zal hun soldij komen te vervallen en zullen zij burger worden „onder omstandigheden die anders zijn dan eervol". Een militaire woordvoerder heeft echter verklaard, dat, mocht ooit een hunner naar huis komen, hij de kans zal krijgen om een herziening aan te vragen van het ontslag. De laatste van de veertien lan dingsschepen die Chinese krijgs gevangenen naar Formosa zullen brengen, zijn Donderdagavond uit de haven van Intsjon vertrokken. De eerste twee treinen met Noordkoreaanse krijgsgevangenen kwamen vanmorgen vroeg in de Zuidkoreaanse haven Pohang aan, waar de inzittenden door juichen- tar voor Spanje" en „Leve Fran co". De demonstratie verliep zon- de menigten werden welkom ge- der incidenten. I heten SURABAJA, 21 Jan. In Su- rabaja hebben wederom drie ar restaties van Nederlanders plaats gevonden. Woensdagavond werd in het hotel Embong Wungu een Nederlander gearresteerd, wiens naam nog niet bekend is gewor den. De arrestatie zou in verband staan met de recente arrestaties in Bandung en Djakarta. Volgens de te Surabaja verschijnende „Javapost" gaf de gearresteerde zich uit voor vertegenwoordiger van de Amerikaanse Uitgeverij McGrawhill. Hij zou betrekkin gen onderhouden met de te Ban dung gearresteerde Smit, aldus meldt dit blad. Deze betrekkingen zouden zui ver van zakelijke aard zijn. Eveneens Woensdagavond werd de directeur van het Simpang hotel in Surabaja, A. H. M. Jo- han, door de Indonesische politie gearresteerd en naar het hoofd bureau van politie overgebracht. In een door de Gouverneur van Oost-Java ondertekende verkla ring over het gebeurde in het Simpanghotel wordt o.m. gezegd: De stap, die op 13 Januari door de leiding van het Simpanghotel werd genomen het niet be schikbaar stellen van een kamer voor de Minister van Economische Zaken wordt besohouwd als een handelwijze, die men niet zonder meer voorbij kan laten gaan. Met het oog hierop is de gene, die verdacht wordt schuldig te zijn, gearresteerd. Verdere maatregelen zullen worden geno men. De instellingen van de staatsmacht hebben duidelijke stappen genomen. De gemeen schap wórdt verzocht, rustig te blijven en niet op eigen gezag maatregelen te nemen, aldus de verklaring, die door Staf K werd uitgegeven. Donderdagmiddag volgde de arrestatie van de heer E. Even huis, hoofdredacteur van „De Vrije Pers". Een reden voor de arrestatie werd niet opgegeven. De heer Evenhuis, die correspon dent voor Oost-Java is van het „Algemeen Handelsblad" had Dinsdag een telegram naar Am sterdam gezonden over de kwestie van het Simpanghotel. Woensdag werd hij over de inhoud van dat telegram door de politie te Sura baja verhoord. LYON, 21 Jan. Drieduizend jagers en militairen met radio- ontvangers, die door een vlieg tuig worden geleid, zijn bezig 'n wolvin en haar kleintjes op te sporen op de besneeuwde hellin gen van de Alpen in de buurt van Lyon. Een gepensionneerde legerofficier uit Lyon heeft een prijs van 100.000 francs uitge loofd voor het doden van de wol vin, die het de boeren lastig maakt.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 1