Tegen N.E.S.B.-leiders weer twee maanden geëist Monte Carlo bereidde de Rallye grootse ontvangst Prof. Veraart sprak over P.B.O. in de groothandel Nederlandse profs niet enthousiast voor N.B.V.B. 24 mariniers verdronken bij aanvaring in Korea Streven van deze vereniging moet men niet overschatten Laatste traject werd door meeste rijders vlot genomen Nieuwe bergingspogingen van gezonken goud Rus Bogomolof naar Rome hevige debatten in tilburgse raad Katholieke groothandelaars bijeen valt Zaterdag de beslissing Papierbakken in de trein Op zoek naar schatten van dn 1917 getorpedeerde „Renate Leonhardt" Behalve v. Geen Landingsvaartuig werd geramd vijf doden bij helicoptere-ramp Brievenbus op school» Militaire hulp aan Spanje honderddriejarige kreeg enorme taart V Vrijdag 22 Januari 1954 Pagina 5 AMSTERDAM21 Jan. Vanmiddag hebben de tivee leiders van de Nationaal-Europese Sociale Beiveging, die beiden hoger beroep hadden aangetekend, voor het Am sterdamse Gerechtshof terecht gestaan.. Ook de procu reur-generaal, mr W. P. Bakhoven, ivas van mening, dat deze twee verdachten, de 32-jarige Amsterdamse boeken- importeur Paul van Tienen, algemeen leider van deze Beweging voor Nederland en Vlaanderen, en de 50-jarige mr J. A. Wolthuis uit Groningen, landelijk leider, zich schuldig hebben gemaakt aan wat hun ten laste is gelegd: deelnemen aan een verboden vereniging, Juist als in eerste instantie de Amsterdamse rechtbank achtte hij wettig en overtuigend bewe zen, dat de beide verdachten met de oprichting van en de deelne ming aan de N.E.S.B. gepoogd hebben het streven van de voor malige N.S.B. van Mussert voort te zetten. Hij vroeg derhalve be vestiging van het rechtbankvon- nis: twee maanden gevangenis straf met aftrek van het voor arrest. Een hogere straf achtte hij niet gewenst, omdat daardoor het publiek misschien geneigd zou zijn het belang van deze be weging, die naar de mening van de Procureur reeds te veel publi citeit gehad heeft, te overschat ten. Beide verdachten zullen, indien ook het Hof het vonnis van de rechtbank mocht bevestigen, hun straf niet meer behoeven te on dergaan, aangezien zij na hun arrestatie op 22 Augustus van het vorig jaar reeds meer dan twee maanden in preventieve hechte nis hebben doorgebracht, voor zij op 29 October j.l. als gevolg van een beslissing in raadkamer van het gerechtshof in vrijheid werden gesteld. Het Hof werd vanmiddag ge presideerd door mr. J. Sprey. Deze begon de zitting met het verhoren der verdachten. Hij nam zeer uitvoerig de eerste oproep door, die van Tienen in April van het vorige jaar had opgesteld en verzonden aan talloze perso nen en organisaties, van wie hij verwachtte, dat zij sympathie voor zijn initiatief zouden tonen. Met nadruk bracht van Tienen later de president onder het oog, dat de oproep niets met de op richting van de N.E.S.B. te ma ken had. In de oproep werd men uitgenodigd deel te nemen aan een komende vergadering. Gezien echter de geringe belangstelling, die hem uit de weinige antwoor den was gebleken, had hij de vergadering geen doorgang laten vinden. Niettemin gaf hij het Hof een uiteenzetting van zijn plannen in die tijd. Hij zeide een beweging te willen oprichten, die als over koepelende organisatie de vele organisaties, waarvan thans tal loze ex-politieke delinquenten deel uit maken, zou samenbunde len, doch tevens contact te heb ben willen leggen met partijen, die het nationaal bewustzijn ten grondslag hebben. De organisaties van ex-politieke delinquenten noemde hij kortweg „prikkel draadorganisaties". Desgevraagd gaf hij het Hof een uiteenzetting van de struc tuur der Europese sociale bewe ging, die volgens zijn zeggen de overkoepelende organisatie is van de in diverse landen gevestigde nationale sociale bewegingen. Dit „hoofdbestuur" bestaat uit afge vaardigden van de landelijke be wegingen. Deze in Zweden zete lende raad stelt de richtlijnen Ambassadeur in Italië ROME 21 Jan. De Russische ambassadeur in Rome, Mikhail Kostilof, is naar Moskou terug geroepen. In zijn plaats is be noemd Alexander Bogomolof, een van de organisatoren van de staatsgreep van Praag in 1948. Politieke commentators menen, dat uit deze stap blijkt, dat Italië op „vreedzame wijze' communis tisch moet worden gemaakt. De communisten, zo zeggen zij, hopen gebruik te maken van de politieke crisis, die Italië momenteel door maakt. Kostilof was s'inds 1945 ambassadeur in Italië. De Itali aanse communistische partij is de grootste buiten het IJzeren Gor dijn. (Van onze correspondent) In Tilburg moddert men nog steeds met de verkiezing van een vijfde wethouder, die uit de ge lederen van de P.v.d.A. moet komen. Doch de voorgestelde ean- didaat wordt door de K.V.P. niet gewenst. Donderdagavond voer den de vroede vaderen weer hevige debatten. De heer Bierings van de KVP noemde de Tilburgse raad „een circus, waarvan de voorzitter de directeur was en de wethouders rijn secondanten waren. De raads leden waren de artisten en onder hen waren slangen-mensen, die zich in allerlei bochten wrongen". De P.v.d.A., die nogal tekeer was gegaan, noemde hetzelfde raadslid „d'e leeuw van het cir rus" en dat, terwijl de P.v.d.A.-er Pillot de raadzaal al had ver geleken met „een jachtveld, waar op men elkaar onder schot tracht te te krijgen". Bij het voor de zoveelste maal ter sprake komen van de wet houderskwestie werd er toen maar laconiek voorgesteld de wet houderszetels af te schaffen en het salaris onder de raadsleden 4* verdelen! voor de bewegingen vast. Zij heb ben hieraan te gehoorzamen. De president nam vervolgens een prae-advies door, dat door de tweede verdachte, mr J. A. Wolt huis, eveneens nog voor de op richting van de beweging in Ne derland, was opgesteld. „Dit gaat bedenkelijk in de richting van het neo-fascisme", zeide hij. „U noemt die term er zelfs in". Verdachte Wolthuis beaamde dit, doch van Tienen zeide, dat hij niet van de term „neo-fas cisme" hield en het prefereerde zich een „neo-democraat" te noe men. „Ik zoek een vorm van staats bestel, die als de gulden midden weg tussen de huidige z.g. demo cratische structuur van ons land en de autoritaire vorm van be stuur in staat". Pres.: „Dat is theorie. Het is de vraag of er een practische mogelijkheid is". Wolthuis: „Ik zie die weg, het Is het neo-fascisme". Het requisitoir In zijn requisitoir nam mr W. P. Bakhoven allereerst een me morie van grieven door, die ver dachte Wolthuis enige tijd gele den aan het Hof heeft overlegd. Als eerste punt betoogde mr Wolthuis daarin, dat de dagvaar ding nietig verklaard moet wor den, aangezien zij geen voldoen de feitelijke omschrijving van de gepleegde feiten vermeldt. De twee leiders zijn immers gedag vaard op de beschuldiging, dat zij deel hebben genomen aan een verboden vereniging. Mr. Bakho ven achtte dit een opvatting, waar-mede verdachte misschien 60 jaar geleden succes zou hebben, doch na de arresten van de Hoge Raad, die daarover intussen zijn verschenen, niet meer. „De Londense verordening be zit geen wetskracht meer, daar de noodtoestand is geëindigd", was het volgende punt. Bedoeld wordt het Kon. Besluit e 102: besluit ontbinding landverrader- lijke organisaties. Ook dit be streed mr Bakhoven aan d-e hand van een arrest d.d. 31 Mei 1949 van de Hoge Raad. In de derde plaats meende ver dachte Wolthuis in zijn memorie dat deze zaak had moeten dienen voor de civiele rechter. Ook dit achtte de procureur niet juist. Wat dan het vierde punt aan gaat, daarin bestreed Wolthuis het vonnis van de rechtbank op diverse punten. De procureur sprak over „gecamoufleerde or ganisaties", die hetzelfde gtreven hebben als de N.S.B. Hij zeide over de twee verdachten, dat zij overtuigde nationaal-socialis- ten zijn, die samen een politieke partij hebben opgericht en dat uit hun eigen geschriften dui delijk hun nationaal-socialistisch streven blijkt.Nadat hij dit met voorbeelden had geïllustreerd, eis te hij bevestiging van het vonnis: 2 maanden met aftrek. Meer wenste hij niet te requireren, „aangezien deze verdachten de aandacht op zich willen vestigen en er naar streven om in de krant te komen. Het belang van deze beweging moet niet overschat worden." De president sloot de zitting, die om kwart over twee was be gonnen, des avonds tegen zeven uur. Het Hof zal uitspraak doen op 4 Februari a.s. om tien uur. ZEEPOST Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip ver meld: Indonesië: m.s. „Willem Ruys" (8 Febr.); Ned. Nw. Guinea m.s. „Banka (4 Febr.); Ned. Antillen s.s. „Breda" (26 Jan.); Suriname: m.s. „Nestor" (6 Febr.); Unie van Z.-Afrika en Z.W.-Afrika: m.s. „Pretoria Castle" (23 Jan.); Ca nada: s.s. „Rijndam" (23 Jan.), m.s. „Westerdam" (28 Jan.)$ Zd.- Amerika: m.s. „Tara" (27 Jan.); Uruguay: s.s. „Alcantara" (1 Febr.); Australië: s.s. „Strathna- ver" (23 Jan.); Nieuw Zeeland via Engeland (23 Jan.). Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata van postpakketten geven de postkantoren. UTRECHT, 21 Jan. Vandaag heeft het katholiek orgaan voor de groothandel in Utrecht zijn algemene ledenvergadering ge houden. Prof. dr. J. A. Veraart hield een inleiding over de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie in de groothandel. Hij stelde voorop dat de P.B.O. het sociaal econo misch systeem is, dat in het bijzonder in Nederland het lo gische gevolg is van de geeste lijke en feitelijke ontwikkeling in de kringen van het bedrijfs leven. Deze publiekrechtelijke be drijfsorganisatie, in eerste aan leg tot stand gebracht ingevolge de wet van 1950, moet z.i. zo algemeen mogelijk zijn. Publiekrechtelijke organisatie van land- en tuinbouw en van het industriële- en ambachts-be- drijfsleven eist volstrekt publiek rechtelijke organisatie van de handel en in het bijzonder de groothandel. Slechts op ,die wijze is het mogelijk, dat de verschil lende takken van het sociaal- economisch leven in behoorlijke harmonie komen en dat er geen overheersing komt van de ene groep van productie over de an dere of van de productie over de distributie. In het bijzonder de vorming van productschappen in het ge bied van de voedselvoorziening eist als redelijk tegenwicht de vorming van bedrijfschappen in alle geledingen, die in de product schappen worden aangetroffen. Het proces van de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie moet snel verlopen en ongetwij feld in een veel sneller tempo dan waarvan thans sprake is. Van de georganiseerde groothan del kan en moet hier een stimu lerende werking uitgaan. De Katholiek georganiseerde groothandel heeft krachtens de katholieke sociale beginselen zeer bijzonder de taak tot vrede, or dening, volledige emancipatie van alle volksgroepen, kortom het ge hele katholieke cultuur-proces van de nieuwere tijd, een belang rijke bijdrage te leveren, zo zeide prof. Veraart. De voorzitter van het centraal orgaan, dr J. Ph. M. van Campen uit Nijmegen, sprak als zijn per soonlijke mening uit, dat hij hart grondig hoopte, dat het hoofdbe drijfschap groothandel er spoedig zou komen, waarbij hij zich wel realiseerde, dat de kwestie van de paritaire vertegenwoordiging nog wel wat hoofdbrekens zal kosten. Een stralende hemel toverde kleur op het vorstendom Monaco, dat gisteren zijn Rallyerijders een grootse ont vangst bereidde. Duizenden mensen stonden langs de grote boulevards geschaard om de intocht gade te slaan. Een intocht, die werd ingeluid door een grijze Alfa Romeo van de Fransen Houel en Quinlin. Daarna kiva- men snel de anderen. Als eerste Nederlanders meldden zich de heren Blansjaar-Sellies. Deze laatste nacht en dag is toch wel voor verschillende deel nemers zwaar geweest. De moei lijkheden begonnen bij Clermont- Ferrand, toen men het hoogland van Auvergne indook op de vaak gladde wegen naar Le Puy en Valence. De mist maakte de zaak nog erger en enkele glijpartijen konden niet uitblijven. Uitvallers door mist en gladde wegen gemeld. De Noorse equipe BertelsenSchnitler slipte en gleed in een greppel, Bertelsen zelf werd licht gewond. Ook de Britten Imhof en Baxter, af komstig uit Muenchen, gleden van de weg af. Nog vier andere equipes konden het stuur niet meer houden en belandden in een greppel, zij kwamen er echter zonder kleerscheuren af en kon den de route vervolgen. Studentenhulp Bij Clermont Ferrand maakten verschillende studenten zich ver dienstelijk door als gids en tolk op te treden, doch op de weg naar Mont Lucon hadden hun collega's iets anders uitgevonden, zij hadden sneeuw op de weg gebracht en daar sporen van autobanden door getrokken doch de sporen leidden in een verkeerde richting, waardoor de rijders die Zich daardoor lieten beinvloeden, in een veld terecht kwamen dat dik onder de sneeuw lag en waar zij zonder hulp van derden niet meer uit konden ko men. Die hulp was direct te ver krijgen doch daarvoor moest eerst een behoorlijke vergoeding betaald worden. Zes equipes on dervonden hierdoor tijdverlies en verloren daardoor hun kans op de eerste plaats, waarover zij zich bij de eerstvolgende controle in Le Puy hevig beklaagden. Alle zes waren van het contingent uit Glasgow en wel de Britten Faul kner (Ford Zephyr), Syms (Au stin), Broadbent (Austin), Hum phries (Sunbeam Talbot) en Mer rill (Jaguar) en Dundas (Jowett). Eén Nederlander, uitgevallen. Te Valence meldden zich 132 wagens van de groep, die als startplaats Monte Carlo hadden. De Nederlandse equipe van Lam merenvan Voorden met Porsche zag op dit laatste traject van verdere deelneming af. Van dit contingent wagens liepen er 5 strafpunten op. Tot hen behoorde ook onze landgenoot Heidendahl, die 13 minuten te laat was, ter wijl een andere Nederlandse equipe, Zwartde Boer, in totaal 1 uur en 33 minuten achterstand had op de officiële tijd. Blansjaar, van het contingent uit Monte Carlo, was de eerste die de controle te Gap aandeed en startte voor de gevreesde klas sementsproef. Twee Franse wa gens liepen in deze controle nog strafpunten op en wel Matheron met Simca, die 4 minuten te laat was en Chapus met Renault, die zich 20 minuten te laat meldde. Van Gap af dus begon de re- gelmatigheidsproef, die in Monte Carlo zijn einde vond Ook tij dens die proef, waarbij door meerdere deelnemers hoge ge middelden werden gereden sneu velden nog ongeslagen punten- records. Helaas waren daar ook onze landgenoten Flinterman en v.d. Heijden bij, die in Grasse de verkeerde booht namen en hun DKW met strafpunten Monte Carlo binnenloodsten. Hans de Rijk en zijn zoon maakten precies dezelfde fout in Grasse, evenals een Duits koppel. De Belgen v.d. KaartGacon hadden de grote pech honderd kilometer voor Monte Carlo zonder benzine te geraken. Het kostte hen een plaats in de eindstrijd, die Za terdag zal worden gehouden. De Noordhollanders Jaap Zwart en Jacob de Boer kwamen ruim een uur te laat aan in Monte Carlo. Zij hadden tussen Le Puy en Valence de meest Noordelijke route gekozen. Toen zij daar in een mistbank terecht kwamen, raakten zij de goede weg kwijt. Na veel omzwervingen arriveer den zij dus te laat aan de con- tröle in Valence. Een regen van strafpunten wachtte hén daar. De Noordhollanders zijn uiteraard toch doorgereden, om het „balkje" in Monte Carlo te halen. De gehele Donderdag duurde de intocht in Monte Carlo door. De eerste ploegen uit Oslo meld den zich om half vier, daarna volgden een heel stel Stockholm- auto's. De Palermo-gangers en de groep Münohen reden daarna 't Vorstendom binnen. Glasgow en Lissabon waren vervolgens aan de beurt en Stirling Moss open de met zijn Sunbeam Talbot ten slotte de rij van de BaLkanrid- ders. Vandaag is het rustdag. Dan zullen de mannen en de dames, die drie dagen en drie nachten geen bed hebben gezien, zich kunnen voorbereiden op de gro te proef van Zaterdag. De proef waarin de beslissing zal vallen, wie dit aar de Ralleytrophee mee naar huis mag nemen. Maus Gatsonides zal zijn best doen, maar er zij8 zoveel gegadigden Van de 363 equipes, die aan de Rallye van Monte Carlo hebben deelgenomen, hebben er slechts 32 onderweg de strijd gestaakt, zo is hier vanavond bekend gemaakt. Daar voorts de Fransen Bercut en Lamarque, met. Kaiser Henry te Lissabon gestart, onderweg hun carnet hadden verloren zo dat zij niet konden worden ge klasseerd, zal in totaal voor 330 deelnemers een voorlopig klas sement worden opgemaakt. Hier volgen achtereenvolgens de plaatsen vanwaar de rijders vertrokken, het aantal van hen dat de rit volbracht en tussen haakjes het aantal van hen die er aan begonnen: Athene 11 (15), Monte Carlo 102 (106), Glasgow 85 (90), Stockholm 38 (42), Oslo 15 (16), Palermo 9 (13), München 27 (32) en Lissabon 43 (49). Voetensteuntjes verdwijnen (Van onze correspondent) In alle reizigerstreinen gaan de N.S. binnenkort papierbakken plaatsen. Dit is geen overbodige luxe, want hoe vaak gebeurt het niet, dat onder het deksel van het asbakje alleen maar papier blijkt te zitten, zeer ten ongerieve van de rokers. Omdat de asbakjes vol zijn komt de as, maar ook alle andere mogelijke afval, op de vloer terecht. Iedereen weet hoe een trein er na een paar reizen uit kan zien. Met het plaatsen van papier bakken, die bevestigd zullen wor den onder het raam tussen de as bakken, heeft men op enkele lij nen, o.a. op het traject Leiden Utrecht, een proef genomen, die dus wel geslaagd is. Een nadeel is, dat de voetensteuntjes onder het raam, waarvan dikwijls een dankbaar gebruik werd gemaakt, door plaatsing van de papierbak ken gemist zullen moeten worden. Maar ja, een schone trein is ook wat waard. Weer ongeval in Zuivelfabriek ARBEIDER STORT VAN 4 M HOOGTE LUTJEWINKEL. Wederom is er in de Coöp. Zuivelfabriek Lutjewinkel een ernstig ongeval gebeurd. Het betrof ditmaal de 54-jarige arbeider H. H. de Vries uit Kolhorn, die van een ruim 4 m. hoge stelling in de flessen- schoonmakerij omlaag stortte en met een ernstige sohedelbasis- fraetuur moest worden opgeno men. De man was met een collega doende het asbesten dak van de flessenschoonmakerij schoon te maken en gebruikte daarvoor een stellage waarop een stevige balk was gelegd. Tijdens het verleggen van deze balk, 'om een nieuw dak deel onderhanden te kunnen ne men, nam de V. niet voldoende eigen veiligheid in acht, ondanks de waarschuwing van zijn gezel dat het zo niet kon. Opeens schoot de balk omlaag en nam de V. mee, gelukkig zonder het verder in de fabriekshal werkzame per soneel te treffen. De assistent van dr. Posthuma constateerde een schedelbasisfractuur en ge lastte overbrenging naar het Cen traal Ziekenhuis te Alkmaar. Dit geschiedde met de ziekenauto van de fa. Deutekom en Raven uit Schagen. De toestand van V„ die gehuwd is, bleek later nog zeer zorgwekkend. Treinongeluk in Turkije eist 21 dodedn ISTANBOEL, 21 Jan. Door dat een personentrein Woensdag bij Adana in Zuid-Turkije tegen een goederentrein gebotst is, zijn 21 personen om het leven geko men en vier gewond, aldus wordt medegedeeld in persberichten, welke in Islanboel ontvangen zijn. Er komt een zeeweg naar de „Grote Meren" WASHINGTON, 21 Jan. Na pogingen, waarmede 20 jaar heengegaan zijn, hebben de plan nen voor de aanleg van een zee weg naar de grote meren via de Canadese St.» Lawrencerivier Woensdagavond tenslotte de ze gen van de Amerikaanse senaat gekregen. De zeeweg, waarover reeds meer dan 50 jaar gesproken is, zal een zeven meter diepe water weg worden, die van de Atlanti sche Oceaan via de St. Lawrense naar de grote meren loopt. Hier door zullen grote zeeschepen di rect naar de havens aan deze meren kunnen varen. De heer Jac. Feld te De Weere viert vandaag zijn 70e verjaardag en heeft zich eergis teren alvast een cadeautje bezorgd. In Aartswoud kreeg hij 'n snoek van ruim 24 pond en 1.15 meter aan de haak. 'n Schep net had hij niet bij zich, maar een tuinder schoot met 'n aardappelmand te hulp. Toen was men het ondier spoedig meester. Er prijkt vandaag vis op het feest- menu DEN HELDER In de komende maanden zullen op nieuw duikers op zoek gaan naar het goud en zilver van de Duitse vrachtvaarder „Renate Leonhardt", die in 1917 tussen Den Helder en Texel in de grond is ge boord. Er heeft zich de laatste jaren een soort bergings vereniging op coöperatieve grondslag gevormd, waarvan de meeste deelhebbers in de Zaanstreek wonen. Deze bergingsvereniging wil over enige tijd, uitgerust met de modernste hulpmiddelen, trachten iets van de gezonken schat naar boven te brengen. Of het lukken zal? dit goudschip al sedert 1936. Zij heeft hem niet losgelaten en in de loop der jaren heeft hij er verschillende mensen voor weten te interesseren. Op het ogenblik is men ergens in een fabriek in de Zaanstreek bezig, om een werkput van on geveer 30 m. hoogte te vervaar digen. Deze werkput zal op het luik van ongeveer twee meter worden geplaatst, welk luik door de heer Visser door peilingen van enige jaren precies is vastgesteld. Hij verwacht, dat, wanneer deze werkput eenmaal op de goede plaats staat, het werk vrij ge makkelijk zal verlopen. Eind Augustus 1917 liep, zo vertellen oude Nieuwediepers, de Duitse vrachtvaarder „Renate Leonhardt tussen Den Helder en Texel aan de grond. Men kreeg contact met de opvarenden, die er niet veel voor voelen om lang op deze gevaarlijke plaats te blij ven zitten. Zij waren bang dat een Engelse onderzeeër op hen loerde. Dat bleek ook maar al te waar te zijn, want de „Renate Leonhardt" was bij vloed nog maar nauwelijks vlot gekomen, of zij kreeg een torpedo—aanval, gelanceerd door een Engelse on derzeeboot. Het gevolg was, dat het schip verloren ging met, zo als later een der opvarenden ver telde, rijke schatten aan goud, edelstenen, zilver, cacaoboter, rum en dergelijke waardevolle vracht aan boord. Deze Duitse opvarende wist te ontsnappen, nog voor de „Renate" was vlot gekomen. La ter Nederlander geworden ves tigde hij zich in de omgeving van Velsen, waar hij tijdens de laat ste oorlog meermalen voor zijn vroegere landgenoten op de vlucht is geweest. Er zijn reeds verschillende po gingen aangewend, om deze on derzeese schat boven te brengen. Vorig jaar zijn enige Zaankan- ters met de H.D. 57 er op uit ge weest, om met behulp van wi chelroede-onderzoek de juiste ligplaats van de „Renate" te be palen. Een jaar eerder had de U.K. 230 ook al dergelijke po gingen aangewend en daarvóór waren het weer andere avontuur lijke ondernemers. Maar bij de heer Visser, leider van de coöperatieve bergings maatschappij uit de Zaanstreek, speelt de bergingsgedachte van PARIJS. Er bestaat bij de Franse clubs, welke Nederlandse profs in hun gelederen tellen eni ge ongerustheid ten aanzien van de oprichting van de Nederlandse Beroeps Voetbalbond. Wanneer namelijk de F.I.F.A. de N.B.V.B. niet erkent en Nederlandse profs zich bij deze bond aansluiten, zul len de Franse clubs geen enkele schadeloosstelling kunnen eisen, omdat de N.B.V.B. door de inter nationale voetbal-organisatie als een dissidente bond wordt be schouwd. Het zal ongetwijfeld naar aan leiding van het bovenstaande zijn geweest, dat het Franse sportblad "L'Equipe" een enquête onder de INTSJON, 21 Jan. Een troe penschip met Chinese krijgsge vangenen is vandaag in de bui tenhaven van Intsjon in aanva ring gekomen met een klein lan dingsvaartuig. 24 Amerikaanse mariniers, op varenden van het kleine vaartuig, zijn verdronken. Volgens de marine zijn 28 man uit het water gered. De geredden zijn 24 mariniers, 2 Amerikaanse soldaten en twee Koreanen. De marine deelde mee. dat het kleine vaartuig omgeslagen en vrijwel onmiddellijk gezonken was. De krijgsgevangenen waren on derweg naar Formosa. derde divisie mariniers welke in Japan is gestationneerd, waren naar Korea gebracht om dienst te doen als bewakers van de Chi nese krijgsgevangenen. Zij waren gekleed in het zware winteruniform, met helm, bepak king en geweer. Het is het derde ongeluk, dat de Amerikaanse marine in Korea overkomt. Op 21 April 1952 ont plofte een toren van de kruiser St. Paul, waarbij 30 personen om het leven kwamen. Op 12 Juni 1951 verloren 26 personen het leven, toen de mijnenveger Walke bij Wonsan op een mijn liep. PORT ANGELES, Washington, 21 Jan. Een hefschroefvlieg- tuig van de kustwacht is gisteren in de zeeëngte van Juan de Fuca verongelukt. Alle vijf inzittenden De mariniers, behorende tot dekwamen om het leven. belangrijkste in Frankrijk spelen de Nederlandse profs heeft ge houden. Uit deze enquête is ge bleken, dat de voor Nantes uit komende van Geen onmiddellijk bereid zou zijn zich bij een Neder landse profclub aan te sluiten wanneer althans aan zekere finan ciële voorwaarden zou worden voldaan. „Mijn vrouw is Neder landse en wij zouden beiden graag naar Nederland terugkeren. De voorzitter van de N.B.V.B., .de heer Swart, heeft mij verteld dat het in de bedoeling ligt volgens het Belgische premie-stelsel te gaan werken", aldus van Geen. De Kubber (Bordeaux) juichte de oprichting van de Nederlandse bond toe. Op de vraag, of hij tot de gegadigden behoort, antwoord de hij echter: „Ik weet het niet. Ik heb er nog geen mening over". Van der Hart (Rijssel) vertelde, dat hij bij zijn bezoek aan Neder land aan het eind van het vorig jaar door de N.B.V.B. was bena derd. Hij had er nog niet ernstig over nagedacht. „Wanneer de F.I.F.A. de Nederlandse bond niet erkent, denk ik er niet over mij aan te sluiten. Het is voor een beroeps-speler erg riskant op kwade voet met de internationale organisatie te komen". Rijvers (Stade Francais) dacht er hetzelfde over. „Wanneer het een dissidente bond is, komt er toch niets van terecht". Appel (Reims) en Vreken (Nantes) to nen zich geen van beiden ge ïnteresseerd. Appel zei zelfs dat hij „onder geen enkele voor waarde in Nederland zou spelen". En Vreken vertelde zijn voetbal carrière te willen beëindigen. „Ik ben getrouwd met een Francaise en mijn ideaal is mijn Franse di ploma voor oefenmeester te beha len om dan een kleine club aan de Rivièra te gaan trainen". Van de Harder (Bordeaux) was geen reactie ontvangen. ,,'L'Equipe" tekent evenwel aan, dat de N.B. V.B. voor de ex-Hagenaar, gezien zijn leeftijd, weinig perspectieven zal bieden. De eerste t'aak zal zijn de on geveer 20 M3 zand boven het luik weg te zuigen, waarna men denkt gemakkelijk in het inwen dige van het schip te kunnen af dalen. Voor de duikerswerkzaam heden heeft de bergingsmaat schappij zich van de hulp Van 'n gepensionneerde instructeur van de Marine-duikopleiding weten te verzekeren. Men zal er in de komende maanden nog wel heel wat van horen, wanneer de heer Visser en coöperatie-genoten eenmaal zijn begonnen. (Van onze correspondent) In de Hilversumse Wissel- oordschool hangt midden in de gang een uithangbord van de P.T.T. met er vlak naast een heuse rode brievenbus. De posterijen hebben deze attributen daar niet neerge hangen omdat de schoolkin deren zulke geweldige klan ten zijn, maar het zijn onder delen van een compleet post kantoor in het klein, dat in de school is ondergebracht De bediening in dat postkan toortje is precies hetzelfde als in een echt groot postkan toor en men wil op deze ma nier de leerlingen al vroeg vertrouwd maken met „de Post," terwijl ze zo tevens vlug leren rekenen. Slaagt deze proef van Tante Pos, dan wordt zij in 't hele land toegepast. WASHINGTON 21 Jan. Het departement van Defensie heeft bekendgémaakt, dat de eerste zending militair materieel morgen uit New Orleans naar Spanje zal vertrekken. De zending bestaat uit tanks, gereedschappen, voer tuigen en oefenmaterieel. Op 16 Februari zal te San Diego in Ca- lifornië een mijnenveger aan de Spaanse marine overgedragen worden.» In die maand zullen ver der enkele Lockheed T-33 oefen vliegtuigen naar Spanje worden overgevlogen. DORDRECHT, 21 Jan. - Van daag is opoe Neelte van Velzen, de oudste inwoonster van Dor drecht, 103 jaar geworden. In het gebouw van het Leger des Heils, waarin opoe een liefderijk onder dak heeft gevonden, is zij van morgen gefeteerd. Verscheidene personen offreer den haar geschenken, maar het meest was opoe in haar schik met een enorme taart met 103 kaarsjes, die haar werd aangebo den namens de gemeentelijke dienst van sociale zaken. Ook de burgemeester, mr.'J A H. J. van der Dussen, gaf van zijn belangstelling blijk.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 5