De Bilt" viert dezer dagen zijn honderdjarig bestaan Indonesië bevindt zich in greep van de wanorde Exprestrein naar Karatsji in woestijn verongelukt LOSSE PRAATJES en LOSSE BLAADJES Buitenlandse notities D K.N.M.I. - onze onmisbare bondgenoot tegen slecht weer De Londense „Times" in Deurne Weer twee Britten bij Suez vermoord Spoorwegramp in Pakistaan Tientallen doden en gewonden Kinderuitzending Korreltjes Atoomduikboot te water gelaten Vrijdag 22 Januari 1954 HET ROMMELT IN MAROKKO e diplomatieke verhoudingen tussen Frankrijk en Spanje zijn in de laatste dagen in een ge spannen sfeer geraakt, als een gevolg van de gebeurtenissen in Marokko. Men zal zich herinne ren, dat de Fransen in Augustus 1953 sultan Sidi Mohammed ben Yoesof uit het land zetten en als zijn opvolger sultan Mohammed ben Moelai Arafa aanwezen. De verbannen sultan was uitgespro ken anti-Frans gezind en anti- Westers in zijn politieke opvat tingen. Hij was een voorstander van de Arabische Liga en ver leende steun aan de nationalis tische stromingen, waarin de communisten een rol speelden. Parijs kon met geen enkele mo gelijkheid met ben Yoesof tot een accoord komen, met als gevolg, dat de laatste het veld moest rui men. Het waren niet alleen de Fransen, maar ook de Pasja van Marakesj, een groot vriend van de Franse emancipator van Marokko, generaal Lyauty en zijn aanhangers, die, als bona fide nationalisten, de verbanning van de sultan bewerkstelligden. Een combinatie derhalve van Fransen en Marokkanen, die een zelfstandigheid wilden bevorde ren, in nauwe samenwerking met Westerse steun. De nieuwe sultan kwam het vorig jaar voor een veranderde situatie te staan en zowel hij als de Fransen hebben hun hoop gesteld op een betere toekomst voor Marokko. e geschiedenis van Marokko is van een felle bewogenheid. Na eeuwen van strijd tussen de Mo hammedanen en de Spanjaarden en Portugezen in de vijftiende en zestiende eeuw, werd, na een periode van verval, in de tweede helft van de vorige eeuw de be langstelling voor de Noord-Afri kaanse gebieden wakker geroe pen bij de Westelijke grote mo gendheden. De buit werd ver deeld, onder Engeland, Frankrijk, Duitsland en Spanje, onder het mom van een „open deur poli tiek". Het één en ander gaf moeilijkheden. In 1911 spande het tussen Duitsland en Frankrijk. De Duitsers zonden de kanon neerboot „Panther" naar Agadir. Een gebeurtenis, die bekend is ge bleven in de geschiedenis als de „Pantersprong". Dank zij de vredelievende gezindheid van de Franse regeling, kwam het in 1911 niet tot een gewapend con flict. In 1912 werd het Frans protectoraat door de sultan er kend en in de twintiger jaren het Spaanse gebied. e huidige bestuursvorm kent .over geheel Marokko in beginsel de absolute monarchie, waarvan de macht bij de sultan berust. Het grootste deel van Marokko is Frans bezit, de rest Spaans met de internationale zone van Tan- ger. De sultan heeft zijn residen tie in het Franse Rabat. De fei telijke macht berust, voor zover het het Franse deel betreft bij de Franse Resident-generaal. In de Spaanse kolonie is de macht van de sultan overgedragen aan een kalief, die weer onder toezicht staat van de Spaanse Hoge Com missaris, die zetelt in de hoofd stad van de kolonie, Tetuan. Üv ortgeleden nu, zijn de leiders van de Mohammedaanse religieu ze en politieke partijen in Tetu an bijeen geweest. De Fransen zagen in deze samenkomst een aanhankelijkheidsdemonstratie ten gunste van de verbannen sultan. De kalief van Tetuan zou van deze politiek de centrale fi guur zijn, op de achtergrond ge steund door de Spaanse regering. Franco werd te laat in kennis gesteld van de verwijdering van de sultan. Daarom ook heeft Spanje de nieuwe sultan niet willen erkennen. Dit nu is de kern van het conflict! Spanje vist in troebel water en is blijkbaar van plan in een goed blaadje te komen bij de extremistische na tionalistische stromingen om de Fransen de voet dwars te zetten. De kalief heeft meerdere malen de laatste tijd zijn voorliefde voor de Arabische Liga gedemonstreerd en speelt dus eigenlijk de rol van de afgezette sultan. Het is begrijpelijk, dat de Fransen zich hier niet bij hebben neergelegd. Vandaar de oorlogsschepen der Fransen aan de Spaans-Marok kaanse kust en het protest van Eidault bij de Spaanse gezant in Parijs. Inmiddels heeft Madrid verklaard, dat de beschuldigin gen van Franse zijde ongemoti veerd zijn. Spanje doet veel van zich spreken in de laatste maan den. Onwillekeurig denkt men ook aan de Spaanse protesten tegen het aangekondigde bezoek van Koningin Elizabeth aan Gi braltar. Zijn dit uitingen van een welbewuste politiek, om de prijs nogmaals vast te stellen voor een verdere samenwerking met het Westen en het aanbieden van de kostbare vesting Spanje voor Westerse strategische doeleinden? Het zou kunnen zijn. «f» R.K. Politiebond St Michael bestaat veertig jaar 's-GRAVENHAGE, 20 Jan. In het Kurhaus te Scheveningen zal op 2, 3 en 4 Februari a.s. het jubileum-congres worden gehou den van de R.K. Politiebond „St. Michaël". Deze organisatie bestaat thans veertig jaar. Op 3 Februari zal een pontificale hoogmis worden opgedragen in de St. Jacobskerk te Den Haag door de Pauselijke Internuntius Mgr. Paola Giobbe. De feestrede zal op deze dag worden uitgesproken door mr. Jan Derks. 's Avonds zal de Hoofdstadoperette een voorstel ling geven van „Wiener Blutt". DE BILT, 21 Jan. Op 31 Januari is het honderd jaar geleden, dat Koninklijk Nederlands Meteorologisch Instituut zijn bestaan aanving. Deze inrichting werd n.l. bij K.B. van 31 Januari 1853 als regeringsinstelling in het leven geroepen na een bezoek dat Thorbecke vrij kort te voren had gebracht aan het observatorium van de befaamde hoogleraar Buys Ballot, dat toen nog gevestigd was op Sonneburgh, waar zich ook de Utrechtse sterrenwacht bevond en zich trouwens nog bevindt. Hieruit blijkt reeds, dat de meteorologische waarne mingen in Utrecht niet eerst in 1854 een aanvang namen. Deze begonnen reeds op I Dec. 1848 door het toenmalige meteo rologische instituut, dat zijn ont staan te danken had aan de toe nemende belangstelling voor de invloed van de weersverschijn- selen op de samenleving. Vroegere waarnemingen Het zou echter onjuist zijn te veronderstellen, dat voordien geen meteorologische waarnemin gen waren gedaan. Reeds 2 eeuw geleden verrichtte v. Mus- senbroek observaties te Halfweg, die ook nu nog van betekenis zijn, hoewel ze naar modern in zicht te kort duurden en ge schiedden met instrumenten, die niet geijkt waren naar de tegen woordige eisen. Buys Ballot en Krecke genoten voor hun werk financiële steun van bijv. het prof. Utrechts Ge nootschap voor Kunsten en We tenschappen, van het Bataafs Genootschap te Rotterdam en van het Koninklijk Instituut van In genieurs. En met succes wisten zij medewerking te verkrijgen van vrijwillige waarnemers in 't binnen- en buitenland. Maar des ondanks bleef men toch nog ver verwijderd van het ideaal, dat Buys Ballot voor ogen had: Utrecht te maken tot het cen traal observatorium voor Europa. Door het K.B. van 31 Januari 1854 kreeg het daarmede konink lijk geworden meteorologisch in stituut een brede en vastere ba sis en kon het weldra tot volle ontplooiing komen. Buys Ballot werd benoemd tot hoofddirecteur der nieuwe instelling, en dr. F. W. C. Krecke kreeg, als direc teur, de leiding over de le afde ling, waarnemingen te land, ter wijl de luitenant ter zee le kl. M. H. Jansen als directeur werd belast met de leiding van de af deling „waarnemingen ter zee". Opgemerkt kan worden, dat ook de Sonneburgh niet het eerste officiële waarnemingsstation in Nederland is geweest, want reeds sinds 1843 liet de provinciale wa terstaat van Hólland waarnemin gen verrichten in Den Helder. Van 1 December 1848 werden de waarnemingen van dit station, tezamen met die van Utrecht, en van vele andere uit binnen- en buitenland, gepubliceerd in de sindsdien onderbroken reeks van jaarboeken. Het station in Den Helder werd van 31 Januari 1854 af onder beheer gesteld van de directeur der eerste afdeling. De systematische rangschikking van de waarneming van de hoofdsta tions (er werden reeds spoedig nog drie stations in de overige hoeken des lands opgericht) ga ven prof. Buys Ballot de moge lijkheid steeds duidelijker voor ogen te krijgen, dat er samen hang bestaat tussen luchtdruk- verval en wind. Op 3 October 1857 reeds kon hij van deze op zienbarende ontdekking medede ling doen aan de afdeling natuur kunde van de Koninklijke Aca demie van Wetenschappen. Het gevolg hiervan is geweest, dat op 1 Juni 1860 kon worden over gegaan tot de inrichting van een stormwaarschuwingsdienst. Intussen werd door alle uit breidingen overplaatsing van het instituut een steeds dringender noodzaak. Toen in 1890 prof. Buys Ballot stierf, werden de voorbereidingen tot deze ver plaatsing door zijn opvolger, dr. M. Snellen, krachtig voortgezet. Naar de Bilt In 1893 werd de hand gelegd op het landgoed „Koelenberg" in De Bilt en in 1897 op de eerste Mei, koh het vernieuwde hoofdgebouw in gebruik worden genomen. Men was intussen reeds op 1 Novem ber 1896 de waarnemingen in De Bilt begonnen. De magnetische paviljoens kon den in 1902 worden ingericht. In 1902 werd nogmaals een derde afdeling ingericht. De nieuwe af deling werd de naam gegeven van „magnetische en seismologi sche waarnemingen". Eerste di recteur dezer nieuwe afdeling werd dr. M. Snellen, in wiens plaats dr. C. H. Wind tot hoofd directeur der afdeling werd be noemd. Deze nieuwe afdeling werd reeds in het jaar har er op richting doo^ een brand getrof fen, die het paviljoen voor va riatiewaarnemingen verwoestte. Daar de belangrijkste instrumen ten echter gered .werden, konden ze binnen 24 uur weer elders in gebruik worden genomen. In 1905 werd aangevangen met de seismologische waarnemingen. Intussen was dr. Wind, die hoogleraar te Utrecht was gewor den, opgevolgd door prof. van Everdingen die van 1907 af 31 jaar lang deze belangrijke functie vervulde Zijn opvolgers zijn ge weest prof. Vening Meinesz en ir. Warners, welke laatste thans deze functie vervult. Het spreekt vanzelf, dat vooral in de laatste jaren het werk van het K.N.M.I. zich ontzaglijk heeft uitgebreid. LONDEN, 21 Jan. Het Lon dense dagblad „The Times" be vat heden een artikel, waarin Indonesië wordt afgeschilderd als een land, dat zich in de greep bevindt van wanorde en onrust. De schrijver van het artikel, die wordt aangeduid als een corres pondent van het blad, die kort geleden Zuid-Oost Azië bezocht, schrijft, dat sedert de totstandko ming van de republiek Indonesië meer mensen werden gedood en meer zinloze schade aan eigen dommen werd toegebracht dan tijdens de strijd tegen de Neder landers na de oorlog. En er zijn maar weinig tekenen van vooruit gang in het herstel van de orde. De gewapende leden van de Darul Islam, die, naar men aan neemt, niet meer dan 5.000 man omvatten, hebben in een - uitge strekt gebied het staatsbestuur vernietigd. Voor millioenen Java nen betekent de Darul Islam de regering. Zij int belastingen, roept jonge mannen onder de wapenen en voert een hardvoch tig rechtsbewind, dat een meng sel is van de oude Mohamme daanse wetten en modern Euro pees politiek terrorisme. De wetteloosheid beperkt zich niet tot Java of tot Mohamme daanse fanatici. Op de Molukken en Celebes heersen anarchistische toestanden. Op Celebes, een der mooiste van deze verafgelegen eilanden, kan men niet veilig de hoofdstad Makassar verlaten. Hier heerst, evenals elders een verwarde beweging tot afschei ding, die nog meer verward wordt gemaakt door een christe lijk element. Op Sumatra, waar de oude an tipathieën der bevolking van de buitengewesten tegenover Java scherper tot uiting komen, heb ben zich herhaaldelijk daden van ontrouw en gebrek aan gehoor zaamheid bij leger en bestuur voorgedaan. Geen enkel ministerie in Djakarta kan er zeker van zijn, dat zijn politiek en aanwij zingen zullen worden uitgevoerd, dikwijls worden zij genegeerd en soms in het openbaar gehoond. Het is onvermijdelijk, dat In- doriesie's economie hierdoor wordt getroffen. De buitenlandse handel en buitenlandse hulp hebben te lijden en investeerders worden weggekeken. Men komt langzaam tot het besef, dat het bereiken van on afhankelijkheid geen doel op zich was, doch slechtshet einde van een tijdperk betekende. De revo lutie, die dit tot stand bracht, is nog niet geëindigd. Dit geeft wellicht de huidige toestand weer de rest is slecht symptomatisch. De „verhuizing" van de kleine commissie van de West WILLEMSTAD, 21 Jan. De Nederlandse delegatie zal Woens dag naar Caracas (Venezuela) vertrekken, vanwaar zij Donder dag naar Paramaribo reist. De Surinaamse en Antilliaanse de legaties gaan Donderdag van Willemstad naar Paramaribo. DE VIERDE AL... Alweer drieling (Van onze correspondent.) Het gezin van de metselaar J. Mathey-Aarts te Deurne is gis teren uitgebreid met een drie ling, een meisje en twee jongens. De ouders hadden reeds drie jongens en een meisje. De drie ling kwam ter wereld in het St. Antoniusgasthuis te Helmond, uitstekend. Moeder en kinderen maken het Met deze drieling werd het Brabantse dorp Deurne voor de tweede maal binnen een jaar een drieling rijker, terwijl de ge meente al twee drielingen van enkele jaren geleden telt. CAIRO, 21 Jan. De ver minkte lijken van twee Britse soldaten zijn gisterenavond ge vonden op de spoorlijn nabij Moasear in de zone van het Suez, kanaal. De soldaten, van wie de namen niet bekend gemaakt zijn, ver toonden schotwonden in borst en maag en dat zij op het hoofd ge slagen waren. Een onderzoek wordt ingesteld. Hierdoor wordt het aantal Brit se soldaten dat sedert Maandag in de zone gedood werd, gebracht op drie. Maandag werd een Britse soldaat aangevallen met een pistool. Hij stierf later in een ziekenhuis. KARATSJI, 21 Jan. De „Pakistan Mail", een zeer snelle trein, onderweg van Lahore naar Karatsji, is met een snelheid van 96 km. per uur in botsing geko men met een goederentrein die petroleum vervoerde. Door de botsing ontstond brand. De eerste vijf wagons zaten vol passagiers uit de lagere klassen. De autoriteiten vrezen, dat het aantal doden en gewonden meer dan 100 zal bedragen. Een Dakota van de luchtmacht van Pakistan heeft boven de plaats van de ramp gevlogen en gemeld, dat deze ver uit de be woonde wereld ligt. Het ongeluk is gebeurd in de woestijn van Sind. Er zijn geen wegen in de buurt en slechts met de grootste moeite kunnen Rode Kruis auto's en andere motorrijtuigen bij de plaats van de ramp komen. De restauratiewagen van de trein is vernield en het voedsel is waardeloos geworden. Ook is er geen water, aangezien de wa tertanks eveneens vernield zijn. Gelukkig zijn de petroleumwagons niet in de lucht gevlogen. In de namiddag bereikte een eerste trein met vijftig gewonden Karatsji. Het was bijna twaalf uur nadat de botsing tussen de expressetrein en de goederentrein had plaatsgevonden. De gewon den, bijna allen afkomstig uit de derde klassewagons waren er over het algemeen ernstig aan toe. Zij zijn bij aankomst in Ka ratsji onmiddellijk overgebracht naar de ziekenhuizen. Zafroellah, de Pakistaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, Dr Subandrio Indonesisch ambassadeur in Moskou DJAKARTA, 21 Jan. - De hui dige ambassadeur van Indonesië in Londen, dr. Subandrio, is be noemd tot ambassadeur van In donesië in Moskou. De minister van buitenlandse zaken, de heer Sunaro heeft medegedeeld, dat het agrement van d!e regering van de Sovjet-Unie is ontvangen via de Hoge Commissaris van In donesië in Den Haag. Dr. Suban drio is de eerste ambassadeur van Indonesië in de Sovjet-Unie. die ook in de trein zal, deelde mede dat hij juist zijn ochtend gebed zeide in zijn coupé, toen de botsing plaats vond. Hij voelde een hevige schok en een donde rend lawaai, onmiddellijk daarna drong het geschreeuw der gewon den tot hem door. Toen hij zijn compartiment verliet, zag hij overal vlammen uitslaan. In pa niek sprongen sommige passa giers uit de wagons, anderen kon den zich niet verroeren daar zij beklemd zaten tussen de wrak stukken en schreeuwden luid om hulp. De bijdrage der ouders Van verschillende zijden heeft men de laatste dagen gereageerd op ons artikel van j.l. Zaterdag: Met wit te snoetjes naar bos en zee. Daarin werd gezegd, dat de maximumbijdrage, welke door de Kinderuitzending gevraagd wordt, 42 ct. per dag zou bedragen. Thans blijkt ons. dat deze bijdrage al naar gelang de plaatselijke omstandighe den, nogal verschilt. Een vast bedrag over het alge meen is moeilijk vast te stellen. Een der inzenders schrijft ons, dat de maxi mumbijdrage in zijn kring 2.20 'bedraagt, een ander dat de ouders zoveel als mogelijk is bijdragen. Dat bedrag omvat minstens de kinderbijslag, maar daarbo ven ook nog een vast mi nimumbedrag. Wij hopen hiermede even- tuële misverstanden, die naar aanleiding van onze publicatie zijn gerezen, uit de weg te hebben geruimd. Redactie. Russen ontdekten 33 nieuwe sterren LONDEN, 21 Jan. Sovjet sterrekundigen hebben 33 nieuwe sterren ondekt, aldus deelt radio Moskou vandaag mee. De ster ren, die deel uitmaken van de Orion-groep, die ongeveer 1300 lichtjaren van de aarde verwij derd is, werden na vele jaren van studie in observatoria in de gehele Sovjet-Unie in kaart ge bracht. De leeftijd van de jong ste sterren werd geraamd op 10 millioen jaar. TEGEN Het heeft ons deugd gedaan, dat de Eerste Kamer deze week be sloten heeft, de inter pellatie van de commu nist Brandenburg over de prijsstijgingen, niet toe te staan. Wij zijn er in het geheel niet vóór de vrije meningsuiting te onderdrukken. Maar wij vinden wèl dat men, gelet op verschillende omstandigheden boven dien, in dit geval de hoge vergadering van de Senaat niet moet gebruiken (lees mis bruiken) om daar deze zaak op deze wijze aan de orde te stellen. Dat zou beter beter in de Twééde Kamer passen, als de zaak waar het om- gaat, voor openbare discussie rijp is. De communist is het er bo vendien niet om te doen zakelijke en objectieve dingen naar voren te brengen, maar om re clame te maken voor de ons-is-niets-te-dol"- politiek van de Mosco- vieten. Al willen wij daarnaast nou niet be weren, dat er nooit 's een politicus van een andere kant is, die in de volksvertegenwoor diging reclame maakt voor eigen zaakjes De Russen De Russen behalen slaan de successen in de sport, dat behoeft in het geheel niet onder stoelen of ban ken te worden gestoken. Nu weer winnen -ze „op alle fronten" (weet u dat nog?) in Japan bij de schaatswedstrijden. En nou wil ik op zichzelf aan de successen van de bolsje wieken niet tekort doen. Maar ik meen toch wel, dat als bijv. Broekman daar geweest was, niet al leen de Japanners, maar ook de Russen zouden heb ben geleerd, dat Nederland nog iets anders kan dan kaas en windmolens ma ken en wijde broeken dra gen, en tulpen telen Dealers Hier is nog een aardig heidje uit het oude jaar. Ik las kort voor de Nieuwjaarsdag, dat Ste venson, de indertijd ver slagen candidaat voor het presidentschap van de V.S. zich aldus had uitge laten, dat in het Witte Huis vroeger, onder Roo sevelt en Truman, de „new-dealers" zaten, en nu, onder de republikei nen, waren het de „car-dealers". Dit vereist voor sommigen onder ons wellicht enige toelichting. De new-dealers, zo ge noemd naar de beweging voor de New-Deal van Roosevelt, waren de voor- uitstrevenden, de mensen van de sociale ordening e.d. De car-dealers zijn de zakenmensen, de voorstan ders meer van de harde economie en het tegenover elkaar stellen van de twee soorten „dealers" is een spitse vondst in figuurlijke zin. Merkwaardig Er is een „producten- boek" verschenen van wege de vereniging van metaalverwerkende indus trieën. Doel van deze uit gave is, de aandacht in binnen- en buitenland te vestigen op de producten van deze industrie-tak. Hoe belangrijk zij is, blijkt hieruit, dat in deze sector voor meer dan een mil liard jaarlijks wordt uit gevoerd! Wat is nu het merkwaardige? Dit, dat het a.r. dagblad „Trouw" mededeelt, dat de bij de confessionele organisaties, zowel de prot. christelijke als de katholieke, aange sloten fabrikanten niet zijn vermeld. Dat is een schadelijke eenzijdigheid, die herinnert aan de slechtste dagen van het li beralisme Frederiks Nog iets merkwaardigs. De heer mr. dr. Frederiks, de uitgezuiverde secreta ris-generaal van het de partement van Binnen landse Zaken in de bezet tingstijd, is door Joodse medeburgers gehuldigd. Vanwege de „Barnevel ders" zo gezegd. Dat wa ren n.l. Joodse families, die, met medewerking en door bemiddeling van dr. Frederiks, in Barneveld vrijwillig geïnterneerd werden en er na hun de portatie naar Theresien- stad het leven afbrachten. Het ging over honderden Joden en zij waren bijeen in den Haag, om dr. Fre deriks een geschenk-van dankbaarheid in de vorm van een reis naar de staat Israël, aan te bieden. Merkwaardig, dat de man, die nameloos leed over land en volk, in het bij zonder over het Joodse volksdeel wist te voorko men, acht jaar geleden de woestijn werd ingestuurd. Ja, ja, maar men heeft bij de „zuivering" in 1945-46 wel meer verzuimd te be denken, dat men geschied kundige feiten slechts kan beoordelen op de lange afstand! Mooi Het Brab. Nwsblad ver telt, dat pater Sieben van de Josefieten, een Rozen daler van afkomst, in de provincie Kasai in de Bel gische Congo een maand te voren op reis ging naar dé.... tandarts. Waarom zou een missionaris geen last van kiespijn kunnen hebben? De tandendokter woont n.l. 1500 K.M. van de missiepost verwijderd! Toen hij op het adres van de dokter aankwam, kreeg de pater te horen: Het spijt me wel, ik kan U niet helpen, want u heeft geen afspraak gemaakt! Zou het waar zijn? Dan stuur ik direct nog wat geld naar de Memisa, dat is, zoals U weet, de medische missie actie! Rijke vondst In Bordeaux heeft men het oudste huis, „ter we reld ooit gevonden", ont dekt. Het bevond zich on der een boeren-hoeve. Er moeten meer dan 25.000 jaar geleden mensen ge woond hebben. Men vond er nu geraamten van zoogdieren en veel vuur stenen. Het wordt geacht de rijkste voor-historische „woonruimte" te zijn, die ooit ontdekt is. De geleer den hebben er de ervaring opgedaan, dat het paard 25.000 jaar geleden het be langrijkste middel van be staan geweest is. Ongeveer 7000 jaar later moet men zijn „overgestapt" op het rendier. Wij doen het nu met de helicopter. De paling in de pomp Weer iets, dat nogal Amerikaans aandoet. Een landbouwer in Nieuw-Vos- semeer pompte water voor zijn paarden. Hij had nog maar twee emmertjes en toen hield de pomp op. De man draaide de handkraan uit elkaar en zag toen iets bewegen tussen de hart klep. Het was een paling, zo dik „als een pols". Wel ke pols, dacht U? Dat stond er niet bij, maar het zal wel een boeren-pols geweest zijn en dus nogal aanzienlijk! De helicopter Dat is ook wel de heli- coptere. De Vlamingen zeggen: wentelwiek. De Nederlanders: hefschroef- vliegtuig. Hoe moeten de landingshavens heten? He li-haven, zeggen ze in Rot terdam. Volgens „En pas-, sant" in de Telegraaf zou er een officieel rapport op komst zijn dat als naam voor deze luchthavens wil voorstellen: Hefwiekweide. Geen compromis Foster Dulles, Amerika's minister van Buitenlandse Zaken, heeft een groots woord gesproken, toen hij verklaarde, dat zijn land niet omwille van een schijnvrede zal toestem men in een verdeling der wereld in twee invloeds sferen. Amerika, zo zeide hij, wil enkel het mense lijk welzijn bevorderen en zal niet de vrede afkopen door tyrannie in een deel der wereld te dulden. Een prachtig standpunt, dat veel moed en inspanning zal kosten om het door te voeren. Maar deze uit spraak getuigt van diep inzicht, want het grootste kwaad is om met het kwa de zelf een compromis te sluiten! Vrijheid De Berlijners hebben pret met de laatste anti communistische mop, die uit de Russische sector van de stad is gekomen. Het gaat om Herr Schmidt en zijn pogingen om de communistische kranten „Freiheit" en „Neues Deutsehland" te kopen. Hfj vroeg de krantenverkoper: Hebt u een „Nieuw Duits land" voor me? Antwoord: Neen. Hebt u „Vrijheid"? Antwoord: Neen. Schmidt: Wanneer krijgt u „Vrij heid"? Krantenverkoper: Als we „nieuw Duitsland" hebben. Misplaatst Een zeker „progressief- links" periodiek bevatte een quasi-Vondeliaans spotdicht op „Germania herrezen". Ook wij hebben geen aangename herinne ringen aan de laatste „Wehrmacht". Maar er is sindsdien èn in Germania èn in het overig Europa wel iets veranderd en daarom moeten we blij zijn, als er een stevige militaire macht komt ook in West-Duitsland. Dat linkse progressieve week blad vergeet, dat zijn re dactie nauwelijks een hal ve dag behoeft te rijden, om op een andere veel en veel sterkere en bij alle fatsoenlijke mensen be ruchte strijdmacht te ko men. Of misschien, voelt het blad zich daaraan geestelijk verwant? Deze ondeugende vraag is van de „Twentse Crt „Eenheid" Merkwaardig te juister tijd, nu het rapport van de katholieke eenheids commissie is verschenen, geeft de P.v.d.A. er blijk van, dat men wel degelijk „dus" (zo als ook het rapport-v. d. Grinten het stelt) in 'n een heidpartij verschil van me ning kan opmerken en moet dulden. In de Eerste Kamer was deze week de goedkeu ring van het verdrag der Europese Defensie Gemeen schap aan de orde. De P.v.d.A. was er vóór, met uitzonde ring van mr. Jonkman. Maar deze is niet maar zo'n dood gewoon lid, hij is oud-minis ter en thans voorzitter van de Eerste Kamer. Hij is ook niet zo'n buitenbeentje, als bijv. de heer Gerbrandy in de A.R.- partij of de heer Gerretson in de C.H.U. Hij had eerst al een persoonlijke nota aan 't Voor lopig Verslag laten toevoegen en nam nu ook in het debat scherp stelling tegen de hou ding van de Regering en van zijn eigen Partij. Toch zeggen de socialisten altijd, dat alleen een partij (hun doorbraakpartij natuurlijk) die enkel naar een politiek program kijkt, je ware is. Wie het anders wil doen, bijv. in een katholieke of andere con fessionele partij van allerhan de mensen, met allerhande politieke inzichten bij elkaar denkt te kunnen brengen, ziet het verkeerd en bevordert „de onzuiverheid der politieke ze den", enz. Maar de heer mr. Jonkman is socialist, hij on derschrijft het rode program en is lid van de P.v.d.A. Toch blijft hij in de Partij, nu hij, als eenling-socialist, falikant anders gestemd heeft dan de hele rest. Dat mag dan for meel in orde zijn (ook naar onze mening), maar het be trof hier dan toch een hoogst- belangrijke zaak, waarmede de levensbelangen van ons land en van ons werelddeel gemoeid zijn. Men herinnere zich slechts wat socialisten als Schermerhorn en Kaptein in de Senaat over de beteke nis van de E.D.G. hebben ge zegd. Dat was niet mis en daar stond mr. Jonkman nu lijnrecht tegenover. Toch blijft hij in dezelfde partij, die alleen in „eenheid" op prac- tisch-politiek terrein haar kracht beweert te zoeken. Heel anders en veel beter na tuurlijk dan die vermaledijde confessionele partijen, die alle verschillen maar krammen en lijmen „met de band van het geloof." Het gebeurde in de Eerste Kamer van deze week is een winstpunt voor het standpunt van bijv. de na drukkelijke katholieke een heid in het éne partijverband. Dat verband zoekt de wezen lijke sterkte in de principiële ondergrond en laat, op de al gemene basis van 't program, de vrijheid van de leden on aangetast, voor zover dat ver eist kan worden, ook in de practische politiek. Net als in de Partij van de Arbeid overigens nu weer het geval bleek te zijn; met dien ver stande, dat die Party echter de hoge waarde van de we zenlijke principiële eenheid mist! GROTON, CONN 21 Jan. Vandaag is met succes de eerste atoom-onderzeeër, de Nautilus, te water gelaten en door mevr. Dwight Eisenhower gedoopt. De mist die 's morgens het zicht beperkte, was opgetrokken en 'n heldere zon verleende aan de plechtigheid een vrolijk aanzien. Lewis L. Strauss, de voorzit ter van de Amerikaanse com missie voor atoom energie, ver klaarde tijdens de tewaterlating dat het schip niet alleen een symbool was van de atoomkracht in militaire zin van het woord, maar ook van de vreedzame mo gelijkheden van de atoomenergie. Twee en een half jaar geëist tegen Amsterdams beleggingsadviseur AMSTERDAM, 2Ï Jan. Tegen de man, naar wie aan het begin van het vorig jaar de recherche van vele West-Europese landen lange tijd heeft gezocht tot hij tenslotte op 26 Februari in Lau sanne werd gearresteerd, een man, wiens naam in ons land in de dagbladen verscheen, omdat hij een welgestelde Friese vee houder voor 100.000 had opge licht, een man met een rijke fan tasie, een goed verstand en wat hij zelf noemde „een groot schmoez-vermogen', een man, die volgens een rapport van een Am sterdamse psycholoog de behoefte heeft om de „grand seigneur" te spelen, tegen die man heeft de officier bij de Amsterdamse rechtbank mr B. Kist vanochtend bij de voortgezette behandeling van het proces 2Vz jaar met af trek van 7 maanden voorarrest geëist.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 7