Westelijke Grote Drie reeds in Berlijn bijeen U hebt ons letterlijk bedolven... Britse gebouwen met sinaasappels bekogeld Nieuwe broodprijzen vastgesteld Dagblad voor Alkmaar en omgeving Ziekenfonds honoraria Dijkverzakking op Texel B< Zaterdag 23 Januari 1954 - 49e Jaargang - Nummer 12991 Kanonschoten en doedelzakmuziek Oostenrijk vraagt officieel vertegenwoordigd te mogen zijn mm Reserverad BARNKUPE1 TOESLAG OP INDISCHE PENSIOENEN E.D. Spaanse woede om Gibraltar Franse vlag in stukken gescheurd Acht Nederlandse equipe s zijn nog in de strijd NIEUWE ACTIE IN DE K.A. VLIEGTUIG BIJ CAPRI IN ZEE GESTORT Ook in Almelo Teyler-erfgenamen OPERATIE DRAADNAGEL VAN KATH. THUISFRONT INBRAAK IN SACRISTIE DE ARRESTATIES IN INDONESIë onder Uw 11.180 inzendingen voor de Nieuwjaars-prijsvraag! :T MEER 10DIG? I lelfreffer i istgebitten V NOORDHOlLANDSj Abonnementsprijs 16.60 per kwartaal, f2.20 per maand, f 0.51 per week, JHF inclusief incasso. Advertentie-tarief par editie 16 ct per mm, minimum f 2.50; in alle edities 26 ct per mm, minimum f 4.familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K2200; Den Helder, Keizerstr. 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is 'f nergens veilig (Vondel) STADSEDITIE (Van een medewerker) II Slot DE VERHOUDING huisarts patiënt, die verslechterd is door de gisteren hier geschetste ver houding ziekenfonds-huisarts, is een „messillance", waarvan het grote publiek betrekkelijk weinig weet. Het zag slechts de gevol gen Geprikkelde en zeer ge haaste artsen met als gevolg daarvan soms een onvoldoende diagnose, minder service, te veel patiënten en daardoor wel eens een oppervlakkige behandeling; öf te weinig patiënten, waardoor een arts zich te veel met zich zelf bezig moet houden, lange wachttijden in bedompte wacht kamers, een gelukkig niet overal aanwezig onderscheid in behan deling tussen particuliere en zie kenfondspatiënten, een tekort aan efficiency en nog vele andere bezwaren, die werkelijk niet al len tot „querulantisme" te her leiden zijn. Was het dan zo won derlijk, dat men hier en daar wat vreemd opkeek, toen de huisartsen in navolging van de specialisten met de vuist op tafel gingen slaan en hogere honoraria verlangen? De huisartsen hadden er aan moeten denken, dat onbekend onbemind maakt. Veel critiek was hun bespaard gebleven niemand misgunt hun tenslotte een behoorlijk inkomen als zij voor hun moeilijkheden waren uitgekomen. Die moeilijkheden zijn eigen lijk begonnen door een gedwon gen vrijage met de ziekenfond sen tijdens de bezettingsjaren. Vóór de oorlog bestond er een vrijwillige ziekenfondsverzeke ring. Iedereen, die beneden een zekere inkomensgrens bleef, kon zich bij een ziekenfonds aanslui ten De grenzen waren afhanke lijk van de grootte van het gezin en werden door artsen en zieken fondsen in onderling overleg vastgesteld. Dit systeem veran derde in November 1941. Sedert die datum is iedere werknemer, die onder de loongrens van de ziektewet blijft (die grens is nu 5:300 gulden) verplicht verze ker^ De loongrens wordt niet beïnvloed door de samenstelling van het gezin. De vrijwillige verzekering is blijven bestaan voor de groep zelfstandigen en ambtenaren. Tijdens de bezettingsjaren heb ben de artsen geen bezwaar ge maakt tegen de behandeling van alle nieuwe verzekerden tegen het tarief der vroegere vrijwil- lige verzekering. Die bezwaren kwamen pas toen de loongrens van de ziektewet zonder overleg met hen werd verhoogd, waar door zij particuliere patiënten verloren. Tegelijkertijd gingen zij zich realiseren, dat zij lang niet meer zo vrij waren als vroeger. De ziekenfondsen, die ook op de centen moeten passen, gingen zich steeds meer met hun werk bemoeien; besnoeiden hen drastisch bij het voorschrijven van medicijnen. De artsen wer den eerst goed kwaad, toen men voornemens bleek de loongrens van de ziektewet van f 5.300 tot f 6.000 te verhogen. De Minister van Sociale Zaken suste hen wel onmiddellijk met de belofte, dat hij niet zou ver hogen zonder met hen tot. een accoord gekomen te zijn, maar zij vonden toch het ogenblik ge komen, om het been stijf te' houden. De jongeren onder hen naar voren" schuivend betoogden zij, dat het met hun honorering zo niet langer ging. „Ook voor ons zijn de prijzen sterk geste gen maar de loonronden zijn aan ons voorbij gegaan". Is het met het inkomen van de artsen inderdaad zo slecht ge steld, dat zij gerechtigd waren tot deze houding? Tot op de dag van vandaag is het antwoord op deze vraag niet bekend. Vastge steld moet worden, dat de artsen jarenlang hardnekkig hebben ge weigerd een overzicht te geven van de onkosten en baten van hun practijk. Eerst in het najaar van 1953 besloten zij met de ziekenfondsen een accountants onderzoek te doen instellen. De resultaten van dit onderzoek zul len eerst in Februari of Maart bekend zijn. Maar daarop wilde men niet wachten. Vooruitlo pende op dit onderzoek besloten huisartsen en ziekenfondsen in de ziekenfondsraad het zieken fonds-honorarium van f 5,46 voorlopig te verhogen tot f 7, per jaar per ziel voor de eerste drieduizend verzekerden, een en ander met terugwerkende kracht tot 1 Juli 1953. De artsen gingen zich zelf dus „medicijnen" voorschrijven, zon der het resultaat van het specia listisch onderzoek af te wachten. Psychologisch was dit verklaar baar, maar was het tactisch? Ze ker niet tactisch was het het orgaan van het Centraal Sociaal Werkgeversverbond spreekt zelfs van „dilettanterig" en „naïef" het besluit tot honorariaverho- ging door te zetten, ofschoon men wist, dat de Minister van Sociale Zaken een motivering die alleen net accountantsonderzoek kon geven, verlangde. Prompt werd er dan ook een ministerieel spaak in het wiel gestoken doordat de (Vervolg op pag. 5) BERLIJN, 23 Jan. De Amerikaanse, de Franse en de Britse mi nister van Buitenlandse Zaken, die Maandag de met gemengde ge voelens tegemoet geziene besprekingen met hun Sovjet-Russische collega Molotov zullen beginnen, zijn Vrijdag in Berlijn aangekomen en zullen vanmorgen te elf uur onderlinge besprekingen beginnen op het Franse hoofdkwartier. Molotov wordt vandaag of - morgen in Berlijn verwacht. In Frankfort aan de Oder wordt het station door volkspolitie zwaar bewaakt in afwachting van de treinen met de delegatie uit de Sovjet-Unie. Tot 31 Januari zullen in Oost- Duitsland geen spoorkaartjes naar Berlijn meer worden verkocht, teneinde, zoals de spoorwegauto riteiten hebben medegedeeld „het verkeer te verlichten". Minister Foster Dulles kwam gisteren rond het middaguur per vliegtuig het eerst aan, en werd op Tempelhof begroet met sa luutschoten van een Amerikaanse tankeenheid. „Indien op de con ferentie overeenstemming kan worden bereikt over het houden van vrije verkiezingen in geheel Duitsland, zal er nieuwe hoop voor de gehele wereld zijn" aldus de minister. Bidault kwam ongeveer een uur na Dulles per trein aan op het station Tegel in het Noorden van de stad, waar eerst een half uur met zijn trein over het em placement werd gerangeerd. An thony Eden arriveerde evenals Dulles per vliegtuig. Hij werd op Tempelhof begroet door een uit doedelzakspelers bestaand mu ziekcorps van de Royal Irish Fu seliers. - 'j bara för ast Wfffi «r tnt&r g 'y.sstititsti >tóx4tit* i IM&A ANDRA o -i s i - v Vreemdelingen, die in Zweden met de trein reizen, kunnen zich vermaken met 'bovenstaand gees tig affiche, dat in de speciale kin- dercoupé's is opgehangen. De tekst luidt: „Alleen bestemd voor ons onder de twee jaar en voor mamma of pappa of iemand an ders. die op ons past. Anderen worden in deze kindercoupé be slist niet toegelaten." „Berljjn is een zinnebeeld van het verdeelde Duitsland", aldus Eden, „doch het is tevens een aanwijzing van de moed, waar mede Duiteland, naar ik hoop, zijn plaats in Europa als een vrij en vredelievend land weer zal in nemen" Bondskanselier Adenauer deed Vrijdagavond een dringend be roep op de Grote Vier om de Duitsers de kans te geven vrije lijk een nationaal parlement te Door de Noord-Oostenwind, die na de storm van enige dagen ge leden is komen opzetten, zijn de berm en de stortberm van de Wadden-zeedijk bij het Horntje op Texel in de buurt van de Mok over ruim honderd meter wegge zakt. In het dijkgedeelte op de zee bodem is een groot trechtervor mig gat geslagen. Tien meter uit. de dijk is de diepte 7 tot 8 meter en 20 meter van de dijkvoet 12 meter. In totaal beslaat de ver zakking een oppervlakte van 1 ha. In 1920 is een soortgelijke ver zakking voorgekomen. Een aan nemersbedrijf, dezelfde firma, die destijds de werkzaamheden heeft uitgevoerd, is bezig noodvoorzie ningen te treffen. DEN HAAG, 22 Jan. De re gering is voornemens in verband met de 'huurverhoging en de op heffing van de consumptiebeper- king per 1 Januari 1954 ook aan gewezen overheidsdienaren van het voormalig Ned.-Indië, hun nagelaten betrekkingen en de ge rechtigden óp een uitkering in gevolge de algemene Oorlogsge- vallenenregeling, voorzover deze nu ten laste van Nederland komt, indien en voor zolang zij zijn ge vestigd buiten het grondgebied van de Republiek Indonesië, in aanmerking te brengen voor een toeslag, die in het algemeen 5 pet. zullen bedragen. De daar voor nodige wettelijke voorzie ningen zullen zo spoedig moge lijk aan de Staten-Generaal ter overweging worden aangeboden. Inmiddels zullen einde Februari voorschotten worden betaald. kiezen, een regering voor geheel Duitsland te vormen en een recht vaardig vredesverdrag te sluiten. Van Oostenrijkse zijde bereik ten de Grote Vier nota's, waarin Oostenrijk verzocht rechtstreeks op de besprekingen vertegen woordigd te mogen worden. De delegatie die Oostenrijk naar Berlijn wil sturen, wordt geleid door minister Figl. De Westduitee regering, die uitdrukkelijk niet <n de conferen tie wenst te worden betrokken om niet aan het Oostduitse be wind gelijke kansen te bieden, heeft in een der Berlijnse hotels 'n groot hoofdkwartier voor haar waarnemers ingócicht, dat met bijzonder veel i'yropagandistisch vertoon belooft gaan werken. Rally e van iïjonte Carlo MONTE CARLO Na 24 uur rekenen werd Vrijdagavond tus sen 9 en 10 uur iet resultaat be kend gemaakt van de 24e Rallye, zoals deze tot en met de klasse mentsproef van Gap naar Monte Carlo is verlopen. De Engelsen Ronald Adams en James Titterington nebben- de lei ding genomen met 71,800 pnt, ge volgd door Louis Chiron met 72 punten. Verschil 0.2 punt. De race op h ,-t circuit, welke vandaag gedurende de gehele dag wordt gehouden, zal de beslissing moeten brengen. Honderd equipes zullen meerij den, de overige 230 teams, die te Monte Carlo zijn aangekomen, zijn dus uitgeschakeld. De volgen- Nederlandse deelnemers zijn tot de laatste selectieproef toegelaten: Jan Hulsker en Martin Duy- zings met Fiat 1400, 83.800 pnt; Klaas Barendregt en les Lange- straat met Willies, 84.900 pnt.; Willem Greeve en Eschauzier met D.K.W., 86.000 pnt; Maus Gatso- nides en Marcel Becquart met Ford Zephyr, 86.600 pnt; dr. E. N. van den Bergh en J. F. Schieck met Opel Kapitan, 89.900 pnt; V. Dassen en K. Hertzdahl met Volkswagen, 89.200 pnt; J. Haze- meijer en B. D. G. Verzijl met Jaguar, 89.600 pnt; en Jan Flin terman en Han van der Heijden met D.K.W., 90.200 pnt. In de Kroniek van Zater dag in dit nummer wordt deze week nieuws mede gedeeld. Dat is een uitzon derlijk geval, maar het be treft dan ook een belang rijke zaak. De Katholieke Actie gaat 'n nieuwe, diepe en bred" activiteit ontwik kelen, waarover t.z.t. nadere bijzonderheden zullen wor den medegedeeld. Er wordt een actie ingezet voor gees telijke vernieuwing, die na tuurlijk de verderlïg-gende bedoeling heeft, door te werken in de practijk van het leven. Het gaat in de grond van de zaak om toe passing van de oude waar heid in een nieuwe vorm, dat ons christendom een le vend christendom moet zijn. Men kan niet langer onge voelig blijven voor 't erger lijke feit (zoals Kardinaal Suhard indertijd opmerkte) dat er voor God geen plaats meer is in de wereld. Men leze de Kroniek, elders in dit nummer en dan vinde de K.A., als zij straks roept, elkeen naar taak en plicht bereid! Een Amerikaans militair vlieg tuig van het type „Avenger", dat op weg was van Sicilië naar Na pels, is Vrijdagavond ter hoogte van het eiland Capri in zee ge stort. Volgens functionarissen van de Amerikaanse ambassade te Rome was de piloot uit het toestel ge sprongen. Het vliegtuig had ver moedelijk drie man aan boord. Onmiddellijk zijn schepen uit Na pels naar de plaats van het onge luk vertrokken. Zij wisten de piloot te redden. ALMELO, 22 Jan. Twaalf Almelioërs menen, dat zij als erf genamen kunnen worden be schouwd van Pieter Teyler van der Hulst. Zoals bekend, zal bin nenkort in Haarlem een proces worden gevoerd over de erfenis van Pieter Teyler van der Hulst, een legaat van 100 mililioen gul den. De A'lmeloëns hebben besloten contact op te nemen met de heer Oh. Wegerif uit Amsterdam, die mede namens een groep erfge namen is opgetreden tegen de Iu de Staatscourant is gisteren de beschikking van minister Mansholt, tot vaststelling van de nieuwe broodprijzen verschenen. In de nieuwe regeling is het re sultaat verwerkt van het nadere overleg met de Nederlandse Bak kerijstichting over de voorstellen naar aanleiding van de voor 4 Januari 1954 aangekondigde prij zen van het volksbrood. De prijs voor volkswitbrood werd in een aantal provincie steden met, 1 cent verlaagd, ter wijl de prijs voor volksbrood op het platteland met 1 cent werd verhoogd. Hierdoor was het prijs verschil tussen een aantal pro vinciesteden en het platteland 2 cent per brood geworden, ten gevolge waarvan de bakkerij grote moeilijkheden vreesde in de omgeving dezer steden. Ter oplossing van de gerezen moeilijkheden is thans een rege ling getroffen waarbij de prijs zetting voor bepaalde gebieden zal gelden voor provinciesteden, tezamen met het daarom lig gende gebied. Voorts is voor en kele als provinciestad geclassifi ceerde gemeenten, waarvan een groot gedeelte als „platteland" kan worden beschouwd, wijziging in de prijsstelling aangebracht. De nieuwe prijzen die heden van kracht worden, 'zijn vast gesteld als volgt (de cijfers be treffen de prijs in centen per brood van 800 gram resp. afge haald en (tussen haakjes) be zorgd). Maximumprijzen voor witbrood PROVINCIE NOORDHOLLAND: Amsterdam, Diemen, Haarlem 35 (36); Hilversum, Buss urn, Naaiden 36 (38); Alkmaar, Hei- loo, Zaandam, Koog a. d. Zaan, Zaandijk, Wormerveer, Wormer, Jisp, Oostzaan, Westzaan, Assen delft, Krommenie, Velsen, Bever wijk met uitzondering van Wijk aan Zee, Heemskerk 37 (37); Urk en Texel 38 (39); Marken 39 (40); overige gemeenten en ge deelten van gemeenten 37 (38). Voor alle provincies geldt dat de maximumprijzen voor volks bruin brood 1 cent per brood van 800 gram lager zijn dan de prijzen voor volkswitbrood. De minimumprijzen voor volkswit- en volksbruinbrood zijn twee ct per brood van 800 gram lager dan de daarvoor geldende maxi mumprijzen. (Eigen bericht) Het Katholiek Thuisfront is voornemens eind Februari een grote loterij op touw te zetten, die getiteld is: „Operatie Draad nagel". Op Zondag 28 Februari worden loten verkocht, bestaande uit cartonnetjes, waarop spijker tjes zijn bevestigd. Het kaartje bevat een geheim. Voor de ont hulling daarvan zijn waardevolle prijzen beschikbaar gesteld. Men kan voor een kwartje twee spij kers krijgen. VENLO, 22 Jan. Door verbreking van een glas-in-lood-raam heb ben indringers zich toegang ver schaft tot de St.-Nicolaaskerk in de wijk Genooy te Venlo. Na 'n sacristieraam geforceerd te heb ben is men de sacristie binnen gedrongen, waar een kistje met o.a. twee pixes, 'n gouden en zilveren is ontvreemd. Met be hulp van een speurhond heeft de politie het vernielde kistje executeuren der Teylerstichting. later in de buurt teruggevonden. DJAKARTA, 22 Jan. De te Surabaja verschijnende uitgave van „Merdeka" bericht, dat ook in Maiang een Nederlander is ge arresteerd. In verband met de arrestatie van de hoofdredacteur van „De Vrije Pers", de heer Evenhuis, heeft de Voorlichtingsdienst van Oost-Java een bekendmaking uit gegeven, waarin wordt gezegd, dat een door Evenhuis naar Ne derland geseind bericht, „onrust in de maatschappij zou kunnen verwekken. Daarom is Evenhuis, in opdracht van het militaire commando aangehouden, teneinde de openbare orde en de veilig heid te verzekeren". MADRID, 22 Jan. Verschei dene honderden studenten hebben vandaag betoogd voor de Britse ambassade in Madrid. Zij droegen Spaanse vlaggen mee en riepen leuzen als „Wij willen Gibraltar". Van het ambassade-gebouw werden drie ruiten iiigegooid. Ook werd gedemonstreerd voor het gebouw van het Britse instituut. Hier zongen de betogers het lied „Cara al sol", terwijl zij met ge strekte arm de groet brachten. De politie deed geen poging om de met stenen en steenkolen wer pende betogers te arresteren. Zij verzocht hen alleen, door te lo pen. Tegelijkertijd scheurden studen ten in de zakenwijk van Madrid een Franse vlag van een Spaanse winkel en vervingen die onder toejuichingen van de omstanders door de Amerikaanse vlag. Later scheurden zij de Franse vlag in stukken. In Sevilla marcheerden 3000 betogers naar het Britse consu laat, waar zij de terugkeer van Gibraltar eisten. Toen niets ge beurde haalden zij sinaasappels uit de bomen en bekogelden het gebouw er 25 minuten lang mee, terwijl er „Franco, Franco, Fran co, wij willen Gibraltar" werd geroepen. Ook het hotel „Ingles" (Enge land) werd bekogeld en het naambord afgerukt. In Cordova marcheerden stu denten van de veeartsen ij kundige school door de straten. Zij zon gen liederen die betrekking had den op Gibraltar. Er deden zich hier geen incidenten voor. Ook in Malaga werden anti-Britse beto gingen gehouden. In Granada gooiden betogers, voor de politie na verloop van 20 minuten tussenbeide kwam, twintig ruiten in van de woning van de Britse vice-consul en he- sen de Spaanse vlag op het huis. De Britse regering heeft te Madrid geprotesteerd tegen de aanvallen op gebouwen, waarin officiële Engelse diensten zijn on dergebracht. In het protest werd gewezen op de schade, die door de demon stranten werd toegebracht. De pas benoemde militaire gouverneur van de nabij Gibral tar gelegen Spaanse stad Algeci- ras, generaal Jose Cuesta Mone- ro, heeft Vrijdag een officieel bezoek aan Gibraltar gebracht. De Spaanse generaal werd ver welkomd met zeventien saluut schoten. De Britse gouverneur van Gi braltar, MacMillan, bracht op een receptie ter gelegenheid van het bezoek een toast uit op Fran co, Monero op „de koningin". 'ijna twee weken hebben we u in spanning moeten laten over de uitslag van onze grote Nieuwjaarsprijs vraag. Dat had zo zijn reden. De inzending voor deze prijsvraag is namelijk zo enorm geweest, dat ofschoon er dag-in, dag-uit aan de selectie en de controle geiverkt is, het nog tot de dag van gisteren heeft geduurd, voor de laatste hand aan de uitslag kon worden gelegd. Niet minder dan 11.180: elfduizend honderd tachtig goede inzendingen heeft onze arme puzzle-redacteur op zich zien neerkomen. Hoe het hem tenslotte te moede was, ziet u hieronder aanschouwelijk voorgesteld. De reus achtige omvang van het aantal inzendingen heeft ertoe geleiddat het aantal prijzen is verhoogd van 126 zoals oorspronkelijk was vastgesteld tot 166. Honderd zes en zestig gelukkigen lezen vandaag hun naam in de krant genoeg gepraat. Rap naar pagina 7 ivaar u de uitslag van de Nieuwjaarsprijsvraag en al wat daarmede te maken heeft, haarfijn uit de doeken wordt gedaan. tl/HUHIHI/linMUIMIttf* ser U zich wat 3 aanschaft of i feestelijke ge- ieid iets nieuws bergt het oude iet weg. Binnen l tijd immers is or roest, vocht. f wat ook on- >aar Plaats een heeft nu nog e en vele ande 5 innen uw meu g kachel, haard. nz. best gebrui- 5 iiimiiiriimiiiiiiimiiiii' lie 's morgens ge- 's middags klaar; ddags gebracht Is klaar. 34 HOORN I verscheuren loten om, van id te zeggen, hem en stierf ees geslobber, oven. „Net Klumpfusz en trekken, want proces-verbaal or in verband t der tweede lidje Verholen is het hoofd- Stomverbaasd want zo had

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 1