Katholieken moeten in offensief tegen Partij van de Arbeid Onrust in Egypte Westelijk eenheidsfront tegen Molotov's verrassingen Slechts de krachtigste zal overwinnen Vliegtuig neergestort van Ernest Hemingway Dagblad voor Alkmaar en omgeving Merapi blijft gevaarlijk isbureau ETERS MACHINES D.A. n.v. Maandag 25 Januari 1954 - 49e Jaargang - Nummer 12992 PROF. ROMME ROEPT OP: Vijf Britse soldaten vermist Fransen geven commentaar Zal Churchill aftreden? „En dat is niet de heer Van Lier c.s." TACTÏEK MOET GEWIJZIGD KOPSTUKKEN ROLLEN Varken dook door kelderraam Auteur echter in veiligheid „Houden jullie je fabriek maar" ISRAEL ZET DOOR AUTOBUS IN RAVIJN DE MARINE VAART UIT! VIETNAM-BATALJON VERNIETIGD DE GROTE VIER BIJEEN De engel Gabriel ziet toe op het politieke steekspel RECORD WERKLOOSHEID IN CANADA MEISJE VERDRONKEN Gisteren ivas het vacantie voor Zweden's huismoeders ITZ. 54.W0.280.54 izen vertrekken 11 en 25 Mei ïin en autocar, ma's op aanvr. VENLO telenmarkt 3 K 4700 3136 huren week of maand 9 - Alkmaar K 2200-3892 w/tunmntt was van de maar, waar heb er zelf oor ik zover Nu was toch zo grote brulde hij rd bleek en straatje uit", volgens langs u een groot Het kan niet zeggen reed Klaus keek ;en zijn voor- l hij zichzelf i ene Willem ikkie geschift NOOR DIIOLL ANDS i Abonnementsprijs f6.60 per kwartaal, f2.20 per maand, f0.51 per week, M inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum f2.50; in alle edities 26 ct per mm, minimum f4.—; familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K2200; Den Helder, Keizerstr. 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Builen God ist nergens veilig Vondel STADSEDITIE Na de verkiezing van Mr. H. W. van Doorn tot voorzitter van de K.V.P. in de Zaterdag te Utrecht gehouden Partijraadsver gadering droegen meisjes tientallen bloemstukken aan als hulde aan de nieuwe voorzitter. Achter de tafel van links naar rechts: Prof. Mr. C. P. M. Romme, Dr. L. A. H. Albering, Chr. Matser, Mr. H. W. van Doorn, Prof. dr. Jos Gielen, en P. Alberts. Inzet: De nieuwe voorzitter tijdens zijn eerste rede in de Partijraadsvergadering. MOASCAR, 23 Jan. Met sten- guns gewapende Britse militairen hebben post gevat bij alle ver keersknooppunten in de Suez- kanaalzone, in het bijzonder in de omgeving van Egyptische dor pen, zo heeft een Britse militaire woordvoerder vanmorgen mee gedeeld. De Britse maatregelen staan in verband met het toenemen van de spanning in de zone. Vanoch tend werd de verdwijning gemeld van twee Britse soldaten, die het laatst Vrijdag in een legerauto in de omgeving van El Hammad, na bij de garnizoensplaats Tel el Kebir, zijn gezien. In samenwer king met de Egyptische autoritei ten wordt een onderzoek inge steld. Vrijdagmiddag poogde een groep Egyptenaren ten Zuiden van Ls- mailia twee Britse vrachtauto's aan te houden. Nadat het mili taire escorte enige waarschu- RABAT (Frans Marokko). 23 Januari. Generaal Augustin Guillaume. Frans resident-gene raal in Marokko, heeft Zaterdag verklaard, dat een Spaanse offi cier de petitie opgesteld heeft, waarin op Spanje een beroep wordt gedaan Spaans Marokko van de Franse zone af te schei», den. De petitie veroorzaakte in Parijs een geweldige opwinding en de reeds koele betrekkingen tussen de Franse en Spaanse regeringen gingen verder achteruit. De Fransen vrezen, dat de activiteit tegen de sultan in de Spaanse zone een golf van terro risme in de Franse zone zal ver. oorzaken. wingssdhoten had afgevuurd, ging de menigte uiteen. Zoals bekend hebben de Brit ten Vrijdag bij de Egyptische re gering geprotesteerd tegen de moord, die de dag tevoren op twee Britse militairen te Nefisja was gepleegd. Volgens de Britse militaire autoriteiten zijn sinds het begin van deze maand vijf Britse militairen verdwenen, ter wijl voorts een aantal overvallen is gepleegd. Ook werden enige gevallen van sabotage geconsta teerd. LONDEN, 23 Jan. Het gonst op het ogenblik in Engeland van gissingen rond Churchill. Zal hij binnen enkele maanden aftreden? En zo ja, wat zal er dan gebeuren? Wat de laatste vraag betreft: de meeste diplomaten, parlementa riërs en politieke redacteuren achten het absoluut zeker, dat de minister van Buitenlandse Zaken, Eden, in Churchill's schoenen zai stappen als deze de tijd gekomen acht om zich terug te trekken en wat Churchill zelf aangaat menen sommigen dat hij, als hij zijn te genwoordige functie opgeeft, toch zitting zal blijven nemen in het kabinet. Ook fluistert men, dat Chur chill naar het Hogerhuis zou gaan, waar hij de regering zou kunnen blijven adviseren en assisteren. Cyril Osborne, een der minder invloedrijke leden van Churchill's eigen partij, zeide Vrijdag, dat meermalen het vermoeden wordt uitgesproken, dat Churchill in Mei na de terugkeer van Konin gin Elizabeth van haar wereld reis zal aftreden. UTRECHT, 23 Jan. „Wij moeten als Katholieken in het offensief gaan tegen de Partij van de Arbeid; wij moeten haar dwingen kleur te bekennen!" verklaarde Prof. Mr. C. P. M. Romme Zaterdag op de Partijraadsvergadering» Hij kwam lot deze uiting in verband met zijn bespreking over de staat kundige toestand in ons land en van het zojuist verschenen rapport over de eenheid der Katholieken. lijk applaus begroet, was de laat- ste van een zestal leden der Twee de Kamerfractie die de Partij raad voorlichting gaven omtrent de stand van zaken in de politiek en het parlementaire werk. De fractievoorzitter richtte zich voor al op de staatkundige toestand in het algemeen; het rapport van het Centrum voor Staatkundige Vor ming noemde professor Romme daarbij al een klaar overzicht van de stand van zaken. De op merkingen over de algemene po litieke malaise daarin gemaakt, achtte hij van groot belang. De fractievoorzitter is er van over- Prof. Romme trok een verge lijking tussen de P.v.d.A. op dit ogenblik en het N.V.V. in de ja ren voor 1940. Beide organisaties zeggen en zeiden, dat zij neutraal zijn ten opzichte van de levens beschouwing. Toen het N.V.V. er met deze neutraliteitsverklaring niet in slaagde de K.A.B. óm te krijgen, werd zij gedwongen zich solidair met de toenmalige S.D. A.P. te verklaren. Vandaag probeert de P.v.d.A. opnieuw te vertellen, dat zij met een onbeschreven schild op de voorsteven in zee gegaan is. Maar de mannen, die aan de riemen zitten, zedde prof. Romme, hou den er wel degelijk een levens beschouwing op na, die niet de onze is. Mr. van Lier heeft ge tracht de situatie te schetsen, door te zeggen, dat in de P.v.d.A. een open plek ontstaan is, n.l. die der levensbeschouwing. Hij vond, dat de Katholieken alles in het werk moeten stellen, om die open plek te vullen. Maar, zeide prof. Romme, de heer van Lier vergeet daarbij, dat andere veel sterkere stromingen in de groep, b.v. het humanisme ook naar die plaats streven. Slechts de sterk ste zal winnen en dat is niet de heer van Lier cum suis. Professor Romme, vanwege zijn herstel met een bijzonder harte- IN OOST-DUITSLAND BERLIJN, 23 Jan. Radio- Berlijn heeft Zaterdag gemeld dat het centrale comité van de Oost- Duitse communistische partij Wil helm Zaisser, voormalig minister van Staatsveiligheid en Rudolf Herrnstadt, voormalig hoofdredac teur van het voornaamste commu nistische blad in Oost-Duitsland, „Neues Deutsrihland", uit de par tij zijn gestoten. Voor de voeten van verbijsterde vrouw EMMEN. De volgende listorie is de afgelopen week waar gebeurd in de buurt schap Noordveen onder Nieuw Weerdinge. Een huis vrouw zou wat proviand gaan halen in de kelder en had bij het afdalen van de trap alle aandacht bij de deur, die snel gesloten moest worden, omdat anders de kat met vraatzuch tige bedoelingen in de kelder zou doordringen. Toen ze echter juist op de keldervloer stond hoorde zij buiten een geraas en even later kwam er door het kelderraam een groot varken gedoken, dat gierend op de keldervloer plofte, vlak voor de voeten van de vrouw. Het pleit voor de gezondheid van haar hart, dat zij deze schrik heeft overleefd. Vóór dat de indrin ger op zijn poten stond was de huisvrouw al lang de kel der uit. Het varken was van een buurman. Het was uit het hok gebroken en werd op de vlucht achtervolgd. Twee mannen hebben het dier aan kop en staart de kel der uitgedragen. KAMPALA, Oeganda, 24 Jan. Een gecharterd vliegtuig met de schrijver Ernest Hemingway en zijn vrouw aan boord is gisteren bij Murchison Falls, in Noord- West Oeganda neergestort. Poli- VOORBEREIDENDE BESPREKINGEN TE BERLIJN. Vandaag begint te Berlijn de conferentie van de ministers van buitenl. zaken van de „Grote Vier." Ter voorbereiding van de besprekingen in deze conferentie zijn Zater dag de ministers van buitenl. zaken van de drie Westelijke mo gendheden in 't Fran se hoofdkwartier te Berlijn bijeengekomen. Georges Bidault links, de Amerik. staatsse cretaris John Foster Dulles (links met bril) Bn de Engelse ambt genoot Anthony Eden vijfde van rechts) viet hun gedelegeer den bijeen. tie en vliegtuigen begonnen naar Hemingway te zoeken, toen zijn machine niet, zoals verwacht was, in Masindi landde om benzine in te nemen. Een politieboot is van Butaba, aan de oever van het Albertmeer, de Njj-1 opgevaren, op weg naar de plaats waar het vliegtuig ligt. Het toestel is in een der ontoe gankelijkste delen van Oeganda terecht gekomen een streek die wemelt van krokodillen, oli fanten, buffels,' leeuwen en an der groot wild. In aansluiting op dit bericht werd Maandagmorgen gemeld, dat Hemingway en zijn echtge note door toeristen, die in dit gebied met een barkas reisden, werden gered en in Butiaba, aan het Albertmeer aan land werden gezet. FLORENCE, 24 Jan. De ar beiders van een porceleinfabriek te Doccia bij Florence hebben eenstemmig geweigerd de fabriek als een geschenk te aanvaarden. De eigenares, de maatschappij Richard Ginori, had de arbeiders deze fabriek aangeboden, omdat zij door mechanisatie 789 arbei ders en 50 kantoorbedienden uit de oude fabriek niet in haar nieuwe te werk kon stellen we gens mechanisatie. De oude fa briek was niet rendabel genoeg meer. De arbeiders zeiden: „Indien de maatschappij de fabriek niet ren dabel kan maken, hoe zouden wij het dan wel kunnen?" tuigd, dat de tekortkomingen in de democratie oorzaak van ge noemde politieke malaise voor de oorlog tot dictatoriale excessen hebben geleid. Daarom is het broodnodig, dat de democratie thans dit kwaad grondig zal be strijden. Een en ander brengt met zich mee, dat er grote aandacht gewijd moet worden aan poli tieke actie. (Zie ook pag 2). JERUZALEM, 24 Jan. Een communiqué van de regering van Israël geeft vandaag te kennen, dat Israël spoedig de werkzaam heden aan het kanaalproject van de rivier de Jordaan in de ge- demilitairiseerde zone zal hervat ten. Israël zette deze stop in Oc tober jl. na protesten van Syrië bij de UNO. BOGOTA (Columbia) 23 Jan. -- Vrijdag zijn bij Pamplona 12 personen om het leven gekomen en zes gewond, doordat de auto bus, waarmede zij reisden, na een botsing in een 90 meter diep ravijn stortte. Ter gelegenheid van het feit, dat 31 Januari a.s. 't K.N.M.I. te De Bilt een eeuw bestaat, brandde Vrijdagavond de ver lichting die het gebouw in floodlight zal zetten, proef. GRIMSBY (Engeland), 23 Jan De Marine van Ceylon zal van daag uitvaren. De Marine een mijnenveger van 1.040 ton, „De Vijaya" kwam in April voor een grondige revi sie naar Grimsby. Hij zal mor gen voor een inspectie naar Chatham varen en zich daar voor oefeningen bij de Vierde Britse Mijnenivegerflotilje voegen. De Marine van Ceylon zal op 20 Februari van Portsmouth naar het eigen land terugkeren. Daar zal het schip de „Gothic" waarmee Koningin Elizabeth naar Colombo komt, escorteren. DJAKARTA, 23 Jan. „De situatie van de Merapi is ernstig, doch niet onrustbarend. Alle maatregelen zijn getroffen, en mocht een werkelijke uitbarsting volgen, dan kunnen wij deze met vertrouwen tegemoet zien, in de wetenschap, dat alles is gedaan, wat mogelijkerwijs mogelijk kan worden geacht". Dit verklaarde het hoofd van de vulkanalogische dienst, de heer de Neve, voor zijn vertrek naar Djakarta in gezel schap van de gouverneur van Midden-Java, de heer Budiono, en de sultan van Jogja. In een oproep van gouverneur Budiono wordt o.a. gezegd, dat de krater thans nog is afgesloten door een prop die op een met vrees afgewacht moment we) eens zal kunnen worden uitgesto ten, gevaar en verderf brengend naar alle richtingen. Er is be gonnen met de evacuatie van de inwoners van de bedreigde ge bieden. Het evacuatiegebied zai een streek omvatten mot een straal van 15 tot 20 km. van de bergtop. De gouverneur deed een beroep op alle inwoners tot het oprichten van de comité's voor steun aan de slachtoffers. LONDEN, 24 Jan. Volgens radio Peking hebben Vietminh- troepen in Indochina op 21 Jan. nabij Nin Binh, 100 km. ten Zui den van Hanoi, een bataljon van de Vietnam vernietigd. Het was volgens de radio het zesde mo biele bataljon en stond onder be vel van majoor Hocqueau. BERLIJN, 24 Jan. Uit gezaghebbende bron wordt vernomen, dat de Amerikaanse autoriteiten buiten gewoon tevreden zijn over het feit, dat in drie besprekingen tussen de Amerikaanse, de Britse en de Franse minister van Buitenlandse Zaken een eenheidsfront is tot stand gebracht. Naar verluidt heeft minister Dulles het volste vertrouwen, dat de Westelijke Geallieerden opgewassen zullen blij ken tegen elke verrassing, waarmee minister Molotov ter conferentie mocht aankomen. Vertrouwen klinkt door in de particuliere gesprekken van de Amerikaanse delegatie. Men is vrijwel overtuigd, dat Rusland zich ten aanzien van de hereniging van Duitsland in een moeilijk parket bevindt. Intussen zal men moeten afwachten, hoe Molotov de situatie zal behandelen, hij heeft zich tot na toe niet in de kaart laten kijken. BERLIJN, 24 Jan. De kans bestaat, dat twee van de vier ministers die aan de conferentie te Berlijn deelnemen, in die stad hun verjaar dag zullen vieren. De Amerikaanse minister Dulles, die 65 jaar is en daarmee de oudste deelnemer, is op 25 Februari a.s. jarig. De Russische minister Molotov is 63 en viert op 9 Maart zijn verjaardag. De Britse minister Eden is 56, zijn Franse collega Bidault 54. De Grote Vier hebben vandaag perskaarten verstrekt. De persver- De drie Westelijke ministers van Buitenlandse Zaken en de Sovjetdelegatie zijn overeen geko men, de Berlijnse conferentie Maandag om 14.00 GMT (15.00 uur Ned. tijd), te beginnen, aldus is officieel medegedeeld. Voordien zullen de Amerikaan se minister Dulles en de Russi sche minister Molotov bijeenko men ter bespreking van proble men betreffende de organisatie der conferentie, met inbegrip van de vraag, hoe het voorzitterschap zal rouleren. De drie Westelijke Geallieer den zijn overeengekomen Rusland mede te delen, dat zij gezamen lijk Duitsland zullen verplichten, af te zien van elk gebruik van agressief geweld, nadat het land is herenigd, aldus wordt uit di plomatieke kringen vernomen. Het aanbod van de Westelijke Geallieerden zou neerkomen op een veiligheidsgarantie voor de Russen, die zou echter slechts worden gegeven op voorwaarde, dat Rusland op zijn beurt helpt bij het tot stand brengen van een aanvaardbaar vredesverdrag met Duitsland. Het Westelijke voorstel ziet af van het denkbeeld van een offi cieel non-agressie-pact met Rus land. Zegslieden verklaren, dat de geallieerden zich tegen het denk beeld van een non-agressie-pact hebben uitgesproken, omdat som mige grenzen nog moeten wor den vastgesteld, waarbij Duits land en Rusland betrokken zijn. De West-Duitse republiek erkent niet de Oder-Neisse grens met Polen. De Ver. Staten hebben nimmer de opneming van de Bal- tische staten Estland, Letland en Litauen in de Sovjet-Unie erkend. OTTAWA. De werkloosheid in Canada heeft een na-oorlogs recordcijfer bereikt. Het Departement van Arbeid en het Statistische Bureau delen in afzonderlijke maandoverzichten mede, dat de werkloosheidscijfers in Canada begin December be gonnen te stijgen ten gevolge van een afneming van de krachtsin spanning ten behoeve van de defensie. Op 10 December stonden bij de arbeidsbureaux 338.066 werkzoe kenden ingeschreven. Een aantal van deze mensen was echter in werkelijkheid niet werkloos. De vorige na-ooriogse piek kwam in de winter van 1950. Toen zochten op dezelfde basis 312.000 mensen werk. de pers tot hun conferentiezaal toegelaten en het - voornaamste wat er te zien was, bleek de engel Gabriël te zijn, die blazend op een bazuin aan het plafond is geschil derd. Vlak buiten de zaal staat een bronzen engel met een vredes- toorts in de hand, op zijn tenen, maar blijkbaar niet in staat van zijn voetstuk los te komen.. De conferentiezaal is een groot vertrek op de tweede verdieping ongeveer 11 meter breed, 25 me ter lang en 10 meter hoog. Vlak boven de conferentietafel ziet men een verbleekte plafondschil dering, engelen verbeeldend, die er uit zien als hadden ze te veel pudding gegeten. Aartsengel Ga briël maakt daarop geen uitzon dering. Horden journalisten zijn uit alle delen van de wereld in Ber lijn neergestreken om verslag uit te brengen van de conferentie. Door de Westelijke en Oostelijke autoriteiten zijn in totaal 1200 tegenwoordigers kwamen per trein, auto en vliegtuig. Molotov. Molotov is Zaterdag om 12.18 op de Russische ambassade in Oost-Berlijn aangekomen. Hij kwam, waarschijnlijk van de vlieghaven Sohoenefeld, in een escorte van zeven auto's in snelle vaart Unter den Linden oprijden Gedurende tien minuten voor zijn komst was in het centrum van Oost-Berlijn alle verkeer stil gelegd. Op Unter den Linden stond aan beide zijden een ere wacht van Oost-Duitse politic opgesteld. ZAANDAM, 24 Jan. Zondag middag is het vierjarig dochtertje van de familie B. te Zaandam in het water van het zogenaamde ,,'t Weertje" geraakt en verdron ken. Het kind heeft vermoedelijk getracht in een bootje te klim men of heeft geprobeerd of het ijs al sterk genoeg was. STOCKHOLM, 24 Jan. De organisator van een radiopro gramma in Zweden heeft de afgelopen Zondag tot vacantie- dag voor huisvrouwen uitge roepen. De Staatsspoorwegen wilden niet achterblijven en boden de vrouwen een reis voor half geld aan naar de plaats van haar keuze. Voorwaarde was echter, dat zij middernacht terug waren. Mannen moesten deze dag het huishouden maar zien te re gelen. Duizenden vrouwen meldden zich vanochtend op de stations in de grote steden. Sommige gingen familie opzoeken die 500 km ver weg woonde. Alle vrouwen die een trouwring droegen, kregen een kaartje voor half geld. Vele huisvaders hebben tele fonisch bij de organisatoren van het radioprogramma gepro testeerd, maar andere gunden hun vrouwen wel een vrije dag. Premier Tage Erlander ver klaarde: „Ik ben geen expert in het koken, maar ik heb mijn plicht gedaan en mijn vrouw stond versteld". Wel moest hij toegeven, dat hij drie vrienden had uitgenodigd hem bij het huishouden te hel pen, van wie er een eigenaar van een restaurant is BH

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 1