Ernest Hemingway ontsnapt tweemaal aan de dood Ontploffende mijn deed talloze ruiten sneuvelen Ex-sultan van Marokko van Corsica vertrokken Twee missionarissen in India uitgewezen Na wilde achtervolging door Residentie gepakt Landelijke huisartsen geven 14 dagen respijt Vice-admiraal van Foreest commandeur Legion of Merit Stof voor nieuwe roman Twee vliegtuigongelukken binnen 24 uur overleefd Prinses Irenefonds verbetert werkwijze Hooibergen vliegen zomaar in brand Oude dame voor 2000.- benadeeld Honderden Katwijkers met boze gezichten Thans naar Nieuwe ongerustheid in kerkelijke kringen Madag ascar? Schipper gedood aanvaring Filiaalhoudster was „klant" te bar „Handen hoog" hielp geen zier Nitro-glycerine- fabriek vloog fin de lucht Nog meer Avengers per vliegdekschip De verrichtingstarief-kwestie Dinsdag 26 Januari 1954 Pagina 5 KAMPALA, Oeganda, 25 Jan, De Amerikaanse auteur Ernest Hemingway en zijn echtgenote, die met een licht gecharterd vliegtuig in de Afrikaanse oerwouden waren verongelukt, zijn in veiligheid. Hun Cessma kreeg bij de Murchison watervallen een beschadiging aan het landingsgestel. Het echtpaar was uit Nairobi, in Kenya, komen vliegen. Het toestel werd op de grond waargenomen door de bemanning van een Argonaut van de British Airways Corporation. Men zag geen teken van leven bij het vliegtuig. Een poldtievaartuig vertrok uit Boetabia, op de oostelijke oever van het Allbertmeer, om de si tuatie op te nemen. Terwijl het onderweg was naar de plaats waar het vliegtuig van Heming way was neergekomen, werden de schrijver en zijn vrouw door een touristenvaartuig aan boord genomen, dat hen naar Boetabia bracht, op de oever van het Al- bertmeer. Daar zijn zij aan boord van het tweede vliegtuig gegaan dat bij het opstijgen brandenc neerstortte. Het toestel brandde geheel uit, doch bemanning en passagiers bleven ongedeerd. De inzittenden van dit vlieg tuig zijn later naar Masindi, eveneens in Oeganda en enige kilometers van Buriaba gelegen, overgebracht. Bij de waterval van Murchison, waar Heming way's eerste vliegtuig veronge lukte, stort de Nijl over een af stand van 120 meter omlaag. De piloot van de B.O.A.C., die gisteren het wrak van Ernest Hemingway's vliegtuig heeft ge vonden, verklaarde reeds gister avond het niet uitgesloten te achten, dat de Amerikaanse auteur en de overigen aan boord de ramp zouden hebben over leefd. „Men kan over deze dingen nooit iets zeggen", aldus kapitein R. C. Jude. „Eén wiel van het onderstel is gebroken, doch ove- gens schijnt het toestel weinig schade te hebben opgelopen. Ik zou denken^ dat de passagiers er uit gekomen zijn en naar de rivier zijn gegaan, die zich slechts een kleine 300 meter van de plaats van de ramp bevindt". Jude bevond zich in een Argo- (Van een onizier verslaggevers) Ter verbetering van haar werk wijze gaat de stichting „Prinses Irenefonds" plaatselijke comité's vormen, waardoor het contact met de inrichtingen, waar patiënten worden verpleegd, gemakkelijker zal worden. Dergelijke plaatselijke afdelin gen zijn reeds tot stand gekomen in Amsterdam, Rotterdam en Lei den. In een aantal andere plaatsen zijn oomité's in voorbereiding, onder meer in Den Haag. Het vorig jaar hebben 130 in richtingen een beroep gedaan op het Prinses Irenefonds. Door deze landelijke organisatie werden 181 filmvoorstellingen geboden, 24 lezingen en ongeveer 90 andere ontspamungsgelegenheden, w.o. verder nog 58 cabaret- en toneel voorstellingen, 27 concerten, 24 lezingen en ongeveer 90 andere ontspanningsgelegenheden. Het Prinses Irenefonds stelt zich ten doel goede en cultureel verant woorde ontspanning te verschaf fen aan zieken en langdurige ver pleegden. De stichting boekt groot succes met haar „bezigheidsthera pie", waardoor de patiënten zich voor een ogenblik weer voelen opgenomen in de maatschappij. Het Prinses Irenefonds warkt nauw samen met andere instellin gen, die op dit gebied werkzaam zi.i.n o.m. met de „Zonnebloem actie". Het fonds verzorgt mo menteel nog een deel van de ont spanningsgelegenheden voor ka tholieke patiënten. Het ligt echter in de bedoeling, dat de „Zonne- bloemactie" dit werk in de toe komst geheel in eigen handen neemt. Pyromaan in Baarn aan het werk? BAARN, 25 Jan. Minder dan tien minuten na elkaar is gister avond in Baarn brand uitgebro ken in twee grote hooibergen. De eerste brand werd omstreeks elf uur gemeld bij een veehouder midden in de bebouwde kom van het dorp. Met groot materiaal werd het vuur aangepakt om uitbreiding "aar de omliggende percelen te voorkomen. De tweede brand werd gemeld bij een veehouder aan de rand van de gemeente. Ook daar brandde een hooiberg ais een fakkel. Door de enorme rookontwikkeling werd vooral in 'het laatste geval het blussings- werk uitermate, bemoeilijkt. Er Slnü in totaal voor ongeveer ze ven duizend gulden aan hooi ver loren. Een van de beide veehour ders was geheel verzekerd, de ander slechts gedeeltelijk. Gezien het zeer geringe tijds verschil tussen het uitbreken van de beide branden, daarbij reke ning houdend met de afstand tus sen de beide boerderijen en de plaats van de -haard van het vuur wordt aangenomen, dat beide hooibergen zijn aangestoken Eni- fe weken geleden zij-n ook twee ooibengen afgebrand. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. naut van de B.O.A.C. toen hij gistermorgen het wrak ontdekte. Hij vloog door naar Khartoem en Cairo, waar hij gisteravond arri veerde. Het vliegtuig van Hemingway was terechtgekomen in 't struik gewas, dat langs de rivier groeit. Depiloot had het toestel heel netjes aan de grond g-ezet. Jude was met zijn Argonaut 130 tot 160 km uit de koers ge gaan om het vermiste vliegtuig te zoeken. Enkele minuten nadat hij boven de Murchison water vallen gecirkeld had, zag hii het Cessna-toestel tussen het lage geboomte liggen. Hemingway vertelt Ernest Hemingway, de beroem de Amerikaanse schrijver, is gis teravond in Entebbe per auto aangekomen na in de Afrikaanse jungle zonder letsel aan twee vliegongelukken te zün ontsnapt. „Ik voel me buitengewoon", zei Hemingway, „maar mijn vrouw moet rusten, omdat ze twee ge kneusde ribben heeft. Er is geen sprake geweest van enige held haftigheid of enige zware be proeving of enig gemis aan doel bewust handelen. Dat is geen ogenblik het geival geweest". Hemingway vertelde, dat de rivier waar zij waren neerge stort vol krokodillen zat en toen het toestel in moeilijkheden ge raakte moest men kièzen tussen neerstorten in de rivier of in de jungle. Bij het tweede ongeluk had iedereen zich voorbereid op de schok. Het toestel kwam met een gebroken vleugel neer en men zag de vlammen uit de motor komen. Hemingway opende de deur met zijn hoofd en schouders en liep daarbij diepe schrammen aan zijn hoofd en lichte brand wonden op. Zijn vrouw en de andere inzittenden konden het vliegtuig verlaten zonder letsel op te lopen. Huishoudster ivas ontrouw 's-GRAVENHAGE. 23 Jan. Een oude dame, mevr. W. in de Laan va® Meerdervoort te 's-Gra- venhage, is een dezer dagen door haar 56-jarige huishoudster, die reeds 12 jaar bij haar in dienst was, voor f 500,bestolen. Zij had het geld in een tasje, dat in de huiskamer lag. Toen de politie in de zaak ge mengd werd, vond zij in een kof fer van de huishoudster een groot aantal postwissels tot een bedrag van f 1000,die mevr. W. de huishoudster ter storting had ge geven. Zij had echter het geld voor zióh zelf gehouden. Voorts had zij goederen gekocht op naam van mevr. W. en niet betaald en tenslotte had zij, toen zij in Lei den een proces-verbaal kreeg wegens een verkeersovertreding, de naam van haar werkgeefster in plaats van haar eigen naam op gegeven. De totale schaden die zij mevr. W. heeft berokkend wordt geschat op f 2.000, I Rijkswaterstaai besteedt ruim 300 millioen gulden aan dijkherstel 's-GRAVENHAGE, 25 Jan. Tot 28 December 1953 heeft de Rijikswaterstaat 225 millioen gul den voor -het herstel der door de ramp beschadigde zeeweringen uitgegeven. Voor 1954 kan de Rijkswater staat voor het voleinden van deze taak nog over honderd millioen gulden beschikken. W. Vogt, teclin. directeur N.V. Fridor-Radio 's-GRAVENHAGE, 25 Jan. De heer W. Vogt, oud-directeur van de AVRO, zal per 1 Februari een nieuwe taak aanvaarden bij de N.V. Fridorfabrieken te Den Haag, die zoals bekend, onlangs een millioenenorder afsloot op naaimachines naar de Verenigde Staten. De N.V. Fridor zal ook de productie van radio-ontvangtoe stellen, -gramofoons e.d. gaan uit breiden en in verband daarmee heeft zij de heer W. Vogt be noemd tot directeur der vennoot schap. KATWIJK, 25 Januari Een door de mijnenopruimingsdienst tot ontploffing gebrachte zee mijn heeft hedenmiddag duizen den ruiten van woningen te Kat wijk doen springen. De zeemijn, die zwaar ver ankerd lag buiten de afwatering op het strand, was tengevolge van de door Oostenwind lage waterstand bloot komen te lig gen. De bevolking van Katwijk was gewaarschuwd datde mijn die van zeer grote omvang was, tot ontploffing zou worden gebracht. De bewoners van de huizen in de buurt van de zee was ver zocht de ramen open te zetten. Desondanks zij® duizenden NEW-DELHI, 25 Jan. 1954(KNP) geworden zijn, bestaat reeds ge- Th A «BA BI ClJ B 1 -i... De Indiase regering heeft aan twee missionarissen medegedeeld, dat hun verblijfsvergunning niet zal worden verlengd en dat zij in Februari, resp. April, het land dienen te veriaten. Het betreft hier twee Italiaanse missionarissen, werkzaam in het 'bisdom Cochin. Zij waren vorig jaar September betrokken in de vragen, die in het Indiase parle ment werden gesteld, toen com munistische parlementsleden -hen beschuldigden van anti-Indiase activiteit. De missionarissen zijn tegen het besluit van het ministe rie van Bnnenlandse Zaken in beroep gegaan bij ministeT-presi- dent Nethroe en ontkennen ten stelligste iedere schuld. Dit is de eerste maal, dat tegen missiona rissen wordt opgetreden wegens anti-Indiase activiteit. De maat regel heeft nieuwe ongerustheid verwekt bij de kerkelijke auto riteiten van India. De communistische beschuldi ging houdt in, dat beide missiona rissen in de buitenlandse pers critiek zouden hebben uitgeoe fend op de Indiase regering in zake de Portugese gebieden in 't land. Inmiddels is aan het licht gekomen, dat de bewuste, buiten landse pers een miniscuul, gesten cild mededelingenblad is, uitge geven door het Benedictijner clooster te Detroit in de Veren. Staten en bestemd voor intern gebruik. Bovendien bevat het ge wraakte artikel, dat gesohreven is -doo.r een der missionarissen, nl. pater Beda Barcatta, niet anders dan een reisbeschrijving van Rome naar India en een beknopt verslag van een jaar missieleven. Met geen woord wordt er gespro ken over politiek. De kwestie der Portugese koloniën wordt even min aangeroerd. De maatregel van het ministerie van Binnenlandse Zaken wordt door de Indiase katholieken ge zien als een tactische overwin ning der communisten in een ge vecht, dat reeds geruime tijd aan de gang is. In Madras, waar de communisten sinds de laatste ver kiezingen aanmerkelijk machtiger durende enige jaren controverse tussen de buitenlandse missiona rissen en zendelingen enerzijds en het provinciaal bestuur ander zijds. De buitenlandse missiona rissen en zendelingen worden er van beschuldigd stelselmatig op roer te veroorzaken onder de en kele Indiase stammen. Ofschoon in alle gevallen de missionarissen aan dergelijke activiteiten on schuldig bleken te zijn, duurt de controverse voort. De communis ten maken er een dankbaar ge bruik van. PARIJS, 25 Jan. De vroegere sultan van Marokko, Sidi Moham med Ben Joesseff, is in de loop van de ochtend in een skymaster uit Corsica vertrokken. Hij wordt vergezeld door een hoge functio naris van het ministerie van Bui tenlandse Zaken, zijn dokter en een verpleegster. Het is nog niet bekend, wat hem als nieuwe verblijfplaats aange wezen zal worden. In de wandel gangen van de Kamer liep het gerucht, dat de vroegere sultan vanavond in Port-Lamy, Frans Equatoriaal Afrika, zal overnach ten, dat hij vervolgens naar Ma dagascar zal worden overgebracht, maar dat zijn uiteindelijke be stemming Tahiti is, Op het ministerie van Buiten landse Zaken beperkte men zich op te merken, dat reeds lang ge leden tot zijn vertrek besloten was. Sinds de ex-sultan naar Corsica werd overgebracht koesteren de Fransen naar verluidt de vrees, dat militaire elementen van de Arabische Liga pogingen zullen ondernemen om hem te ontvoe ren. Verder ligt de Fransen waar schijnlijk de ontsnapping van Abd-el-Krim, een Moorse soldaat, nog vers in het geheugen. Deze werd in 1926 naar Reunion eiland in de Indische Oceaan verbannen. In 1947 beslo-ten de Fransen hem uit zijn ballingsoord te doen terugkomen. Toen het schip met Abd-el-Krim aan boord in Port- Said aankwam, ging El-Krim aan land en verkreeg asyl van de toenmjalige Egyptische koning Faroek. Sinds Frankrijk Ben Youssef van zijn macht onthief, zijn er in Marokko tengevolge van terreur daden zeker 50 personen om het leven gekomen en 117 gewond. De 40-jarige ex-sultan had op Corsica zijn beide zoons en drie dochters bij zich. De Fransen hebben meegedeeld, dat het onderhoud van dit gezel schap hun ongeveer 170.000 gld. per maand kostte. ruiten aan de boulevard en aan de op de boulevard uitlopende straten gesprongen. Dit kwam omdat vele bewoners wel de rui ten aan de voorkant van hun woningen hadden geopend, maar hadden nagelaten de ruiten aan de achterzijde te openen. Voorts sprongen ruiten uit ramen en vensters, die niet geopend kon den worden. OLST. Op de IJsel is het 132 ton metende motorschip „De Vlijt" uit Deventer, geladen met tarwe, in aanvaring gekomen met het motorschip „Panta Rei" dat grint vervoerde. De „Panta Rei" zonk en „De Vlijt" liep een lek op. Schiper A. Stoter viel in het ruim en kwam zo ongelukkig te recht, dat hjj vrijwel op slag werd gedood. „De Vlijt" kon nog naar Deventer worden gesleept. Zeelieden hakten kerstbomen om ISTANBOEL, 25 Jain. Rech ter Sahiha Olgac van de recht bank in Istanboel heeft de zaak tegen zes Nederlandse zeelieden, wie het omhakken van twee kerstbomen bij het Dolmabahce- paleis op 18 Decemlber was ten laste gelegdi, geschorst. In de residentie van de Ame-jhr. van Foreest belast met de iiI.BB ri BJB» r-LAT r,dey>lo -rvri c lXnonna, Besmettelijke veeziekten 's-GRAVENHAGE, 25 Jan. In de maand December 1953 zijn in Nederland voorgekomen 45 ge vallen van mond-- en klauwzeer (alle in Limburg), 68 gevallen van varkenspest (1 in Friesland, 4 in Drenthe, 10 in Overijsel, 11 in Gelderland, 14 in Utrecht, 5 in Noord-Holland, 17 in Zuid-Hol land, 6 in Noordhrabant) en 45 gevallen van pseudo-vogelpest (2 in Friesland, 1 in Drenthe, 5 in Overijsel, 29 in Gelderland, 4 in Utrecht, 2 in Noord-Holland, 1 in Noordhrabant, 1 in Limburg). Prijs voor Nederland bij vliegtuigherkeuuings- wedstrijd in Engeland 's-GRAVENHAGE, 25 Jan. Een team van het herkennings- opleidingscentrum van de lucht- maohtmliohtingenschool 'dier Ko ninklijke Luchtmacht is gisteren als beste niet-Engelse team ge ëindigd in zevende jaarlijkse al gemene vliegtuigherkenningswed- strijd van de Engelse „„Aircraft Recognition Sociëty". Het team bestaande uit de luitenants A. P. de Jong en M. B. W. Bizot en sergeant eeiste kl. J. A. Musters, kreeg daarvoor de prijs „best overseas team". Aan die wedstrijd namen 65 teaims uit Engeland en andere NATO-l'and'en deeL 's-GRAVENHAGE, 25 Jan. Zaterdagmiddag verscheen in een filiaal van Hus aan de Toren straat een man met een pistool in de hand en gelastte de fiiiadl- houdsters, de gezusters J. en A. Schlingmann, hem de kas te geven. De gezusters 'bleken echter niet voor een klein geruchtje ver vaard. De ene wierp de open staande cassa dicht en de ander bonsde op de ruiten om de aan dacht der voorbijgangers te trek ken. De „klant" ging er daarop snel vandoor, achtervolgd tot de deur door de gezusters, die luide riepen: „Houdt de dief". Een wilde achtervolging nam daarop een aanvang. Het was niet ge makkelijk om de man te pakken, want zoals later bleek, was deze een getraind hardloper. In mili taire dienst had hij namelijk eens een veldloop van zeven kilometer gewonnen. De hardloper bedreig de bovendien degenen, die hem wilden vastgrijpen, met zijn pis tool. In de Hamerstraat werd hij tenslotte door twee jeep-agenten gevat. Het bleek een 21-jarige winkelbediende te zijn, C. S. van V. geheten. Het pistool, dat hij in handen had, was slechts een President Eisenhower naar Rode Mis in Kathedraal van Washington WASHINGTON, 25 Jan. (KNP). President Eisenhower zal aanwe zig zijn bij de Rode Mis die ieder jaar op 31 Januari wordt opge dragen in de kathedraal van St. Mattheus te Washington. De aartsbisschop van Washington, Mgr. Patrick A. O'Boyle draagt dan bij het begin van het nieuwe zittingsjaar de Votiefmis van de H. Geest op om Gods zegen en leiding af te smeken over het parlement en de gerechtshoven. De H. Mis ontleent zijn naam aan de rode kleur der gewaden. De plechtigheid wordt steeds bijgewoond door talrijke leden van de Amerikaanse regering als mede rechters, diplomaten, leden van senaat en parlement, rechts geleerden en officieren van het leger. alarmpistool. Van V. had de Zon dag te voor kennis gemaakt met een meisje en zich als Amerikaan voorgedaan. De avond van de overval zou hij weer met het meisje uitgaan, maar was door zijn contanten heen, hetgeen bij een Amerikaan meestal niet het geval is. Om aan geld te komen, had hij de overval willen plegen. Van V. is opgesloten. Belangrijke vondsten uit 2e eeuw na Christus in Palestina JERUZALEM, 25 Jan. (KNP). Het Franciscaanse Bijbelstudie centrum te Jeruzalem meldt een belangrijke archeologisch? vondst. Halverwege de C'lr-P^r.g is op een - perceel grond van custodie van de paters Franciscanen bij de bouw van een omheining een oud kerkhof ontdekt. Er werden twee lagen blootgelegd: de bovenste dateert te oordelen naar het op gegraven aardewerk, uit het laatst Romeins Byzantijnse tijdvak. De onderste laag is belangrijk ouder. Hier werden 36 ossuaria van het z.g. herodiaanse type gevonden. Ook zijn munten opgegraven uit de tijd van Herodes I. De ossua ria dragen christelijke namen zo als: Jairus, Martha en Maria, voorts Bar Jona en Judas, dus allen namen, die ook in de H. Schrift voorkomen. Ook komt het Chrisfus monogram, zoals dat bekend is uit de tijd van Con- stantijn, enige malen voor, even als de hoofdletters J. X. en B., die als Jèzos Xristos Basileus (Jezus, Christus, Koning) uitgelegd wor den. Een ossuarium draagt een groot kruis. De archeologen zijn van mening, dat de onderste laag dateert uit de tweede eeuw na Christus. OPSPORING VERZOCHT De groepscommandant van de Rijkspolitie te Bellen verzoekt opsporing van de bestuurder van een personenauto, vermoedelijk een groene Chevrolet, die op 24 Januari te ongeveer 19.45 uur op de Rijksstraatweg onder Smilde, rijdende in de richting Assen, een wielrijder heeft aangereden en ernstig heeft gewond. De rechterkoplamp van de auto is vrij zeker vernield. Een signa lement van de auto ontbreekt. Bij het vaststellen van de identiteit van de bestuurder wordt men verzocht zich in verbinding te stellen met de postcommandant van de Rijkspolitie te Smilde, tel. 45. rikaanse ambassadeur heeft de Amerikaanse vice-admiraal L. Wright, commandant van de Amerikaanse marinestrijdkrach- .ten in de Oostelijke Atlantische .Oceaan en de Middellandse Zee, gistermiddag vice-admiraal jhr. .H. A. van Foreest begiftigd met het Commandeurschap in de „Legion of Merit." Admiraal Wright merkte daar bij op, dat de onderscheiding toe gekend is voor ijver en kunde Ibij de oplossing van gemeen schappelijke problemen, die be trekking hebben op onze ge meenschappelijke veiligheid in een wereldsituatie vol dreiging. Admiraal van Foreest is n.l. van 14 Mei 1949 tot 15 October ,1953 Nederlands Marine-attaché in Washington geweest en was daar voorts belast met de functie ■van vertegenwoordiger van de .Nederlandse regering voor ma rine-aangelegenheden bij de ge combineerde Chefs van Staven. Bij de plechtigheid waren o.m. de Amerikaanse ambassadeur, .minister Staf, de Staatssecretaris van Marine, vice-admiraal Moor man, kapt. 't.zee J. F. van Duim, en de Amerikaanse generaal .Noble aanwezig. Jhr. Hendrik Albert van Fo- .reest werd op 25 Juli 1898 ge boren te Oosthuizen (N.H.). Op 00 Februari 1939 werd hij be tast met het bevel over Hr. Ms. „Kortenaer", waarna hij op 1 juli 1949 het bevel kreeg over .Hr. Ms. torpedobootjager „Ban- ickert", om op 11 Juni 1941 te worden geplaatst bij het Depar tement van Marine te Batavia. Evén voor de capitulatie van Java werd hij naar Colombo ge zonden, waar hij werd verbonden ,aan het hoofdkwartier van de Bevelhebber der Strijdkrachten dn het Oosten. In 1953 vertrok Overste van Foreest naar Austra lië, waar hij belast werd met de .functie van Chef van de Staf van de oudst-aanwezige zee-officier en o.m. met Hr. Ms torpedoboot jager „Piet Hein" enlkele reizen naar Nieuw Guinea maakte. Na izijn bevordering tot kapitein ter zee, voer kolonel van Foreest einde 1946 thuis om op het Mi nisterie van Marine te worden ge plaatst als sous-chef van de ma rinestaf. Op 14 Mei 1949 werd kolonel functie van Nederlands Marine- attaché te Washington, in 1949 bevorderd tot sohout bij nacht en op 15 October 1953 tot vice- admiraal. Met ingang van 1 Nov. ,1953 werd hem wegens langdu rige dienst eervol ontslag ver leend uit de zeedienst. Vice-admiraal jhr. van Foreest is Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw en Ridder in de Orde van Oranje Nassau. VIER DODEN IN ZWEDEN STOCKHOLM, 25 Jan. In Nora in midden Zweden is vol gens het Aftonbladet een gedeelte van de Gyttorp nitroglycerine- fabriek in de lucht gevlogen. Bij deze ramp zijn vier perso nen gedood en tien gewond. Twee van de doden zouden vrouwen zijn. Om de Gyttorp fabriek is on middellijk een cordon getrokken. De staatspolitie stelt een onder zoek in, aldus het bericht. Er zijn tot dusver geen bijzonderheden bekend gemaakt. De fabriek produceert voorna melijk munitie. naar Nederland 'S-GRAVENHAGE, 25 Januari Het Amerikaanse vliegdek schip „Corregidor" wordt mor gen, Dinsdag 26 Januari, om streeks elf uur voor een kort bezoek in de Merwehaven te Rotterdam verwacht. Het schip, een zogenaamde „Baby-Flattop" heeft een aantal „Avengers" van de het „Killer"- type aan boord, waarmee de Ne derlandse - marine luchtvaart dienst overeenkomstig het pro gramma voor wederzijdse mili taire bijstand (M.D.A.P.) zal worden versterkt. Deze toestel len zullen op de terreinen van de N.V. W. M. Müller en Co. te Rotterdam wordeft overgeladen op lichters, die voor het verdere transport naar het vliegveld Valkenburg bij Leiden zullen zorgdragen. De „Avengers" die morgen in Nederland zullen aankomen, wij ken enigszins af van de soort gelijke toestellen van het type, waarover de M.L.D. onlangs, zo als bekend is, de beschikking heeft gekregen. Zoals men weet zjjn er twee types „Avengers", n.l. de voor de opsporing van onderzeeboten (de zgn. „Hun ters") uitgerust met electronische opsporingsinstrumenten onderge bracht o.a. in een koepel onder de romp van bet vliegtuig, en die voor de vernietiging van onderzeeboten. De „Avengers" die morgen in ons land aanko men zijn van het „Killer-type". Muiterij onder Mau-Mau-gevangenen NAIROBI, 25 Jan. Zaterdag zijn in de gevangenis van Kisumu, 270 km ten Noordwesten van de hoofdstad, ongeveer 500 leden van de Mau-Mau, die tot lange gevan genisstraffen veroordeeld zijn, aan het muiten geslagen. Een twaalftal inheemse cipiers liep verwondingen o,p. 15 gevan genen werden ook gewond, van wie er één later aan de gevolgen overleden is. Brand in Den Haag veroorzaakte grote schade 's-GRAVENHAGE, 25 Jan. In een nieuw gebouwde directie- keet aan de Newtonstraat, be stemd voor de gemeentewerken, afdeling electriciteitsbedrijf, is brand uitgebroken. De keet brandde voor het grootste deel af. De schade beloopt tussen de f30.000 en f40.000. In een perceel aan de Staten- laan waren kinderen bezig met lucifers te spelen. Het gevoilg was een brandje met een schade van f700. STHAALJAGEII VERLOOR OEFENRAKET 's-GRAVENHAGE, 25 Jan. Zaterdag j J. heeft een straaljager van de vliegbasis Volkel van de Koninklijke Luchtmacht op een vlucht van Volkel naar Nordhorn (Did) een oefenraket verloren. De vlucht is gemaakt in globaal oost-noord'oosteiijke richting. De oefenraket is lichtblauw van kleur vijf en zeventig centimeter lang met een doorsnee van bijna zes centimeter. Als men de raket vindt bestaat geen direct gevaar. De raket mag echter naar de Luahtmachtvoor- lichtingsdienst ons mededeelt, on der geen voorwaarde in aanraking komen met vuur of electriciteit. De vinder wordt verzocht zo spoe dig mogelijk de politie te waar schuwen. Electrieiens staken in Engeland LONDEN, 25 Jan. Bijna 8.000 electrieiens zijn Maandag in het gebied van Londen een sta king begonnen van een week, in het kader van de strijd van de onder communistische leiding staande bond van electrieiens voor loonsverhoging. Griepepidemie in Warschau WENEN, 25 Jan. De vandaag uit Warschau ontvangen bladen maken melding van een griep epidemie van een dergelijke om vang, dat de doktoren in de Pool se hoofdstad geen raad meer we ten. Dagelijks worden gemiddeld 3500 nieuwe gevallen gemeld. Pijade opvolger van Djilas? BELGRADO, 25 Jan. Uit goede bron te Belgrado is verno men, dat Mosje Pijade, een der Zuidslavisehe vice-ministers, Mi- lovan Djilas zal opvolgen als voorzitter van de Zuidslavisehe Nationale Vergadering. DE AMERIKAANSE AMBASSADEUR IN NEDERLAND WASHINGTON, 25 Jan. De Amerikaanse Senaat heeft van daag met algemene stemmen de benoeming van H. Freeman Mat thews tot ambassadeur in Neder land goedgekeurd. Verder keurde de Senaat de benoeming goed van Hugh S. Cumming Jr. tot ambassadeur in Indonesië en van Wiley T. Bu chanan tot gezant bij Luxemburg. AMSTERDAM, 25 Jan. De regelingscommissie der L.H.V. deelt mede, dat in een met spoed bijeengeroepen ledenvergadering op 23 Jan. j.l. de gang van zaken met betrekking tot de uitvoering per 1 Febr. a„s. van het besluit der ledenvergadering van 26 Dec. 1953, inhoudende overgang op een verrichtingstarief voor ge neeskundige hulp aan zieken fondspatiënten, opnieuw is be zien met inachtneming van de handelingen van de z.g. com missie-van Schaik. ff Zoals bekend mag worden ver ondersteld, zal deze commissie, bestaande uit de economisch des kundigen van de huisartsen en ziekenfondsen enerzijds en de adviseurs van minister Suurhoff anderzijds, onder leiding van de heer van Schaik, de beschikbare gegevens met betrekking tot het ziekenfondshonorarium voor ge neeskundige huisartsenhulp aan elkaar toetsen en hieromtrent rapport uitbrengen aan de Lan- besprekingen met de ziekenfond sen aangaande het rapport van de commissie-van Schaik onmo gelijk een basis van overeen komst kunnen opleveren, dan zal alsnog tot invoering van het ver richtingstarief per 1 Februari a.s. worden overgegaan. In dat geval zullen alle leden van de L.H.V. nog in de loop van deze week brieven met definitieve instruc ties ontvangen, welke reeds in het bezit zijn gesteld van de se cretarissen van de plaatselijke huisartsen verenigingen c.q. af delingen van de maatschappij (Kon. Mij. voor de Geneeskunst). Deze stukken zullen door ge noemde functionarissen echter eerst dan aan hun leden worden gestuurd, nadat deze secretaris sen daarvoor opdracht hebben ontvangen van de regelingscom missie. De ledenvergadering heeft de regelingscommissie voorts ge machtigd tot voortzetting der be sprekingen met de ziekenfondsen binnen het kader van de oude delijke Huisartsen Vereniging en voorschotregeling, ervan uitgaan- de, dat uitsluitend rekening kan worden gehouden met het rap port van de commissie-van Schaik, voor zover deze com missie zich overeenkomstig haar opdracht heeft bepaald tot een toetsing van de aan die voor schotregeling ten grondslag lig gende gegevens. aan de Landelijke Ziekenfonds organisaties. opdat deze zich na der over de situatie kunnen bera den. Dit rapport nu zal eerst op 26 Jan. aan partijen voor discus sie open kunnen staan. In verband daarmede heeft de Ziekenfondsraad de Landelijke Huisartsen Vereniging verzocht, geen uitvoering te geven aan het besluit van 26 Dec. j.l., alvorens de onderhandelende partijen (t. w. de Landelijke Huisartsen Ver eniging en de Landelijke Zieken fondsorganisaties) alsmede de Ziekenfondsraad gelegenheid zul len hebben gehad nadere voor stellen terzake uit te werken en te bestuderen en c.q. een nieuwe overeenkomst te sluiten en goed te keuren. De ledenvergadering van 23 dezer nu heeft naar aanleiding daarvan besloten, de ingangsda tum voor het verrichtingstarief uit te stellen tot uiterlijk 15 Fe bruari a.s. Indien echter mocht blijken, zulks ter beoordeling van de re gelingscommissie, dat reeds de in de loop van deze week te houden T.b.c.-bestrijding rundvee verloopt gunstig 's-GRAVENHAGE, 25 Jan. De gezondheidscommissie voor dieren van de Stichting voor de Landbouw deelt mede, dat in het campagnejaar 1952/1953 voor de tjb.c.-bestrijding onder het rundvee 210.201 veebesla.gen zijn onderzocht op tuberculose. Hier van waren 177.440 rundveebesla- gen vrij van t.b.c., ofwet 84,4 pro cent. Het jaar daarvoor bedroeg dit percentage 73,2. Deze onderzochte veebeslagen telden in totaal 2.644.977 runde ren. Het aantal reagerende die ren bedroeg 201.156, ofwel 7,6 procent. Het jaar daarvoor be droeg dit percentage nog 11.6.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 5