Stalins dood bezorgde Sovjets welkome zondebok De langebaan-kampioensch van Noord-Holland T. ROOZENDAAL BEHAALDE PROVINCIALE TITEL Dictatuur duurt voort Bakker Jrook in Wedde de sterkste Algemene vergadering van Paardenstamboek Victoria-theater brengt drie-dimensionale film Kees Kuys in Ned. Elftalclub Om het nationaal kampioenschap MARTHA WIERINGA WAS IN BOLSWARD ONGENAAKBAAR Tour start in Amsterdam Crisis in het communistische regime (Slot) Huttinga in de finale geklopt Ook cinemascope in Alkmaar Contactavond van de A.R.K.A. Pagina 4 Woensdag 27 Januari 1954 ST. PANCRAS, 26 Jan. De langebaankampioenschap- pen voor Noord-Holland, welke Dinsdagmorgen om elf uur op de haan van St. Pancras begonnen, hebben on tegenzeglijk veel' te lijden gehad van de ijzige, harde Noordoosten wind, die recht over de haan stond bij een temperatuur van 5 gr. Dat er geen beste tijden werden gemaakt, lag geheel in de lijn der verwachtingen. De 500 meter, waarbij de winnaar een tijd van 54.1 sec. maakte en een 1500 meter van boven de 3 minuten spreken voor zichzelf. Het ijs was in uitstekende con ditie: spiegelglad en spijkerhard. Het aantal valpartijen was legio en allemaal in 'de Zuid-west hoek, waar men moest bijtrekken om tegen de sterke wind op te kun nen komen. Het aantal meters, dat door de rijders werd gere den, zal bij de meesten verre boven de uitgeschreven afstand hebben gelegen, daar ze practiseh allen buiten de uitgezette banen kwamen door sterke rukwinden. Er werd dan ook besloten om de 5000 meter, welke op het pro gramma stond, te vervangen door de 3000 meter. Ondanks het slechte weer, waren 31 rijders aanwezig om op sportieve wijze te kampen. De 500 meter was een com plete overwinning voor de ge broeders J. en T. Roozendaal T. Roozendaal wist de sterke Bandt na spannende strijd achter zich te laten met 1,2 sec. J. Roozendaal won zonder strijd van Hopman. Dat de tijden niet best zouden zijn, kwam reeds bij de eerste wedstrijd tot uiting, toen de Am sterdammer L. de Goede (die zeer .veel kans had), een tijd van 55,1 sec. liet afdrukken, waarmee hij derde werd. Het was voor de Egmonder S. Hopman jammer dat hij een tijd van 61,2 sec voor de 500 meter nodig had, daar hij zich in de volgende ritten bijzon der goed onderscheidde een tweede plaats op de 1500 meter en een overwinning op de 3000 meter, waren niet voldoende om hem bij de eerste drie in het eindklassement te voegen. C. Band onderscheidde zich door z'n prima stijl en constant rijden, wat hem dan ook een verdiende tweede plaats opleverde. J. Roo zendaal kwam op de 3000 meter krachten te kort om zich in de kopgroep te handhaven. De uitslagen van de eerste 10 aankomenden zijn als volgt: 500 meter: 1. T. Roozendaal 54.1 sec; 2. J. Roozendaal 54.7; 3. L. de Goede 55.1; 4. C. Band 55,3; 5. en 6. K. Koorn en C. Stammes 57,2; 7. Hoogschagen 57,4: 3. E. Keischot, 58,9; 9. Ko ning 59,5; 10. Biesheuvel 60,0. 1500 meter: 1. T. Roozendaal 3.2,2; 2 S. Hopman 3.2,3; 3. C. Band 3.9,7; 4. K. Koorn <3.12,8; 5 J. Roozendaal 3.13,7; 6. M. Hoogschagen 3.15,7; 7. J. Pronk 3.16,4; 8, L. de Goede 3.19,6; 9. (ex-Z.A.P.) Ofschoon de snijdende koude Oostenwind bepaald niet tot een verblijf in de kille ruimte van het Olympische Stadion te Am sterdam noodde, waren daar Dinsdagavond toch de leden van de Nederlandse Elftalclub bijeen voor de hervatting van de cen trale training. Er zijn nogal wat nieuwe ge zichten onder de uitverkorenen van het Nederlands voetbal, t.w. Mouw (Ra-piditas), Kuys (Haar lem), Klaas Smit (Volendam), Van Roov (Eindhoven), Cor van der Gijp (Emma), Brooymans (RAC), Louer (Noad), terwijl de Ajacied Miehels de uitnodiging te laat had ontvangen en wegens werkzaamheden niet kon komen. Aanwezig waren voorts Oden- thal (Haarlem), Tebak (Eindho ven), Klaassens (V.V.V.), Bies- brouok (Haarlem), Gruyzen (Sit- tardia), Bennaars (Dosko), van Overbeeke (Dosko). van Schijn- del (S.V.V.). van Ede (Sparta), van der Hoek (Feijenoord), Blei.ienberg (Rigtersbleek). Wegens werkzaamheden, bles sures, of ziekte moesten verstek laten faan Steiger (P.S.V.), Ter louw (Sparta), van Melis (Eind hoven) en van Beurden (B.V.V.). In dikke trainingspakken gesto ken werkten de voetbalers onder leiding van oefenmeester Jaap van der Leek 'het gewone pro gramma af, bestaande uit loop- oefeningen, sprints, oefeningen met de bal, terwijl tot slot op het keiharde veld een partijtje voetbal werd gespeeld, waarbij de voetbalschoenen aan de kant bleven liggen. Het hele program ma werd volbracht op gymnas tiekschoenen. Na de training kwamen de spe lers 'bijeen in de „kuil" van het Olympisch Stadion waar zij wer den toegesproken door de heer H. P. Hool'boom, voorzitter van de keuzecommissie en lid van de technische commissie. Hier waren ook aanwezig de heer C. van Es, lid van de technische en van de keuze-commissie en dr J. T'ho- mee. Het voorlopig programma luidt: Nederland B tegen een nog nader aan te wijzen tegenstander in het stadion „De Vliert" te Den Bosch, waarschijnlijk op 10 Februari. Voorlopig Nederlands elftal tegen een nog nader aan te wijzen te genstander in het Feyenoord sta dion te Rotterdam op 17 Februari en dan de eerste interlandwed strijd van dit seizoen tegen de Engelse amateurs op 7 Maart wederom in het Feyenoord sta dion te Rotterdam. Stammes 3.19,7; 10. K. van der Ruit 3.20,2. 3000 meter: 1. S. Hopman 6.19,8; 2. T Roozendaal 6.21,2; 3. C. Band 6.30,6; 4. K. Koorn 6.36,2; 5. J. Pronk 6.47,9; 6. Hoogschagen 6.55,7; 7. L. de Goe de 7.03,6; 8. K. v. d. Ruit 7.06,2; 9 Stammes 7.10,3; 10. J. Roozen daal 7.20,0. Het eindklassement luidde als volgt: 1. T. Roozendaal 178,363 pnt; 2. S. Band 183,633 pnt; 3. K. Koorn 187,133 pnt. Dit weekend te Zivolle Naar wij vernemen zal het kam pioenschap van Nederland lange baan op Zaterdag en Zondag, 30 en 31 Januari verreden worden op de baan van de ijsclub „Zwol le." Hoewel nog niet vast staat wie aan deze wedstrijden zullen deelnemen, is zeker dat van de zijde van het KNSB-bestuur alles wordt gedaan om onze bekende rijders, die in Noorwegen getraind hebben, naar Zwolle te krijgen. Wiiii Snoek wint van Alex Buxton De Dinsdagavond in de Royal Albert Hall gehouden wedstrijd tussen Alex Buxton, kampioen van Groot-Brittannië halfzwaar- gewicht en de Nederlandse kam pioen Wim Snoek, is door Snoek in 10 ronden op punten gewon- BOLSWARD. Het was zwaar rijden voor de meisjes op de rui me Bolswarder baan, waar de felle Oostenwind schuin over heen stond. De kleine, pittige Martha Wieringa, snel uit de start, had deze dag geen tegenpartij en be hoefde zich geen enkele rit ten volle te geven. In de eerste omloop was het mooiste duel, dat tussen Rina Kool, het Wieringse schaatskonin- ginnetje en de Friese kampioene Annie v. d. Meer. Rina won de eerste rit, maar in de tweede rit lag Anmie in iets gunstiger positie, toen de Wieringse 10 meter voor de finish kwam te vallen. De be slissende rit was weer voor Annie v. d. Meer maar het verschil was tige lange slag is momenteel nog tige lange slag is momteel nog niet voldoende getraind, maar zal wanneer de winter aanhoudt, nog wel meer van ziah laten horen. In de eerste ronde verloren ver der nog: mevr. KramerWijnda (Enkihuizen) van Martha Wierin ga; Tj. Kroontje (Bolsward) van Frieda Miedema (Wieringa): Nel de Jong (Franeker) van Geertje Brouwer: Wiesje Schotanus (Bols ward) van Geeske Koopmans en Wietske Poepjes (Makkum) van Jante Bosscha. Hiermede was meteen het kaf van het koren gescheiden en ble ven alleen rijdsters van naam over. Het duel tussen de zusjes Wieringa verliep natuurlijk in het voordeel van de jongste. Geertje Brouwer bleek sterker dan Gees ke Koopmans (Olde Trijne) en Jantje Bosscha verraste door An nie v. d. Meer te kloppen. De eerste rit was voor Jantje Bos scha en de tweede was kamp. In de beslissende rit bleek Annie v. d. Meer, die drie zware ritten tegen Rina Kooi in de benen had en bovendien juist ziek geweest was, niet sterk genoeg om het goed rijdende Wolvegaster meisje uit de prijizen te houden. In de halve finale was Geertje Brouwer ondanks moedig verzet, niet opge wassen tegen Martha Wieringa en in de finale bleek ook Jantje Bos scha haar beste krachten in de drie ritten tegen Annie v. d. Meer verspeeld te hebben. Martha Wie ringa won met straatlengte en zal in deze vorm niet gemakkelijk te kloppen zijn. De uitslag was dus: 1. M. Wieringa (Baard); 2. J. Bosscha (Wolvega); 3. G. Brou wer (Langweer). Het staat officieel vast, dat de Ronde van Frankrijk 1954 op 8 Juli uit het Olympisch Stadion te Amsterdam zal vertrekken voor de eerste etappe in deze wieler wedstrijd, Amsterdam-Brasschaet (Antwerpen) over 223 km. De vermoedelijke route, die de ze etappe zal volgen, is aldus: Amsterdam, Sloten, Haarlem, Zandvoort, Vogelenzang, Noord- wijk, Katwijk, Wassenaar, Sche- veningen, Den Haag, Delft, De Zwet, Rotterdam, Dordrecht, Moerdijkbrug, Breda, Ulfenhout, Hoogstraten, Brecht, Brasschaet. Deze voorlopige route is echter langer, dan officieel is toegestaan. Er zullen dus hier en daar nog correcties moeten worden aange bracht. Waar dit zal zijn, is nog niet bekend, opdat de onderhan delingen met de gemeenten, die hiervoor in aanmerking komen, nog in volle gang zijn. Van Amsterdam af zullen de wielrijders via Antwerpen naar Rijsesl, Rouen, Caen, St. Brieuc en Brest in Noord- en Noord west-Frankrijk rijden. Vervol gens gaat het Zuidwaarts langs de kust naar Vannes, Angers, Bordeaux en Bayonne in Zuid west-Frankrijk.- Dan Oostwaarts door Pau, Luchon, Toulouse, Mil- 'lau, Le Puy en Lyon. Van Lyon neemt de karavaan een duik naar het Zuiden Grenoble om aan de moeilijke klimpartijen in de bergen te be ginnen, via Briancon en Aix les Bains, over een Alpenpas van 2556 meter. Van Aix gaat het naar Oost-Frankrijk (Besanqon, Epinal, Nancy) en dan terug via Troyes naar Parijs. De ronde is dit jaar 450 km langer dan in 1953 en 'telt een etappe meer. Er zijn'ritten tegen het horloge, waarvan er een voor de ploegenclassificatie telt. De eerste 'tijdrit over 10 km, welke voor de ploegen telt, wordt gehouden op de autobaan Le Ses- sarts bij Rouen, de dag na de derde etappe van Rijssel naar Rouen. De tweede tijdrit, die in dividueel geldt, wordt gehouden over de laatste 75 km. Van de 21e etappe, tussen Epinal en Nancy. De renners heb enslec'hts twee dagen rust, na de negende etappe te Bordeaux en na de 16e te Lyon. De langste etappe is die tussen Angers en Bordeaux, nl. 334 km. (Speciale correspondentie) Na de grote Russische zuiveringsactie van 1936 met haar lawine van „zelfbeschuldigingen" werd gekscherend dikwijls opgemerkt, dat op een goede dag Stalin in eigen persoon nog eens terecht zou moeten staan wegens economische sabotage, anti-revolutionnaire activiteiten of samenzweren met de vijan den van de Sovjet-staat. Het is nimmer zover gekomen, mis schien stierf Stalin voordat het voor hem fatale tijdstip was aangebroken. Maar niettemin mag toch wel zeker worden gesteld, dat de Russische machthebbers in 1953 indirect een vonnis over hun eens zo verafgode leider hebben uitge sproken. DE KADERVORMING VAN DE K.A.B. De vorming van het kader is een der belangrijkste zaken in de K.A.B. Immers, een leger zon der leiding gaat de nederlaag rechtstreeks tegemoet en het is duidelijk, dat het grote leger van de 350.000 katholieke arbeiders in Nederland moet beschikken over een goed onderlegde en be kwame leiding. Geldt dit voor de leiding van de verschillende bonden en in stellingen van de K.A.B.het geldt in niet mindere mate voor de plaatselijke leiders, want de K.A.B. ontleent haar grote kracht toch voor een voornaam deel aan de activiteiten, die er plaatselijk worden ontwikkeld en uitge voerd. Daarom wordt er alles aan ge daan, om de plaatselijke leiding steeds beter te bekwamen, steeds van nieuwe en verse krachten te voorzien, opdat zij de steeds gro ter en moeilijker wordende taak goed zal kunnen uitvoeren. En de maand Februari 1954 zal hiertoe weer een stoot in de goede richting gaan geven. Op Zaterdag en Zondag 6 en 7 Februari alsmede op 27 en 28 Februari a.s. zullen er in het Retraitehuis van Bergen een tweetal weekends worden ge houden uitsluitend voor de da mes en heren, die sedert kort tot een bestuurstaak zijn geroepen of die ambitie gevoelen een der gelijke taak op zich te nemen. Speciaal wordt hier ook gedacht aan de deelnemers van de vele ontwikkelingscursusen. die naast hun theoretische scholing nu eens geconfronteerd zullen worden met de werkelijkheid. De inleidingen zullen worden gehouden door de zeereerwaarde pater Engelbertus O.F.M. Cap., leider van het vormings- en ontwikkelingswerk, alsmede door de beide hoofdbestuurders Joh. de Lange en A. v. d. Veldt. Deze vormingslessen zullen geheel zijn afgestemd op de grote taak in Noordholland in deze tijd en de komende jaren. Op beide weekends worden 100 deelnemers verwacht en gezien de belangstelling, die hiervoor in de afdelingen bestaat, mag ge rekend worden op een volledige bezetting. Afdelingen, die tot nu toe ver zuimden hun deelnemers op te geven, mGeten zich haasten want indien het weekend eenmaal is volgeboekt kunnen onmogelijk nieuwe deelnemers meer worden aangenomen. Opgaven kunnen uitsluitend worden gezonden aan het dis trictskantoor van de K.A.B., Lyceumstraat 72 te Alkmaar. Bakker Jr, de pijlsnelle korte- baanrijder uit Finsterwolde, die Maandag reeds op fraaie wijze alle concurrenten in Noordlaren te snel af was, is gisteren ook in Wedde met de eerste prijs gaan strijken. Daarvoor is het een en ander nodig geweest, want op de knusse aan de Westerwoldse A gelegen baan leverden rijders van formaat slag. Daar waren behalve beide Bak kers o.a. aanwezig Huttinga uit Harkstede (in Noordlaren vierde) Rotgans uit Wieringen en Eppie Warta, de bekende Groningse wielrenner. Een select gezelschap zodat er voor Lageland-Ham- weg niets meer overbleef. Eppie Warta was daar reeds, maar er bleef hem uiteraard niets anders over dan zijn geluk nog in Wedde te beproeven. Hij kwam tot de derde omloop, maar moest toen buigen voor de sterke Rotgans. Ook Bakker Sr over leefde de derde omloop niet. Als troost voor hem moge dienen, dat Bakker Jr hem er uit reed. Voor het drietal bekend kon worden, moest Huttinga nog met van Dijk afrekenen, hetgeen prompt geschiedde. Het drietal werd dus Bakker Jr, Huttinga en Rotgans. Evenals in Noord laren bofte Bakker Jr, dat hij meteen bij loting een finale plaats kreeg toegewezen. Huttinga en Rotgans moesten uitmaken wie zich bij hem kon voegen. Huttinga bleek de sterk ste, maar toch nog niet sterk genoeg om Bakker Jr van het eerste geld weg te houden. Er was veel belangstelling. Uitslag: 1. H. Bakker Jr, Fin sterwolde f 100.2. Huttinga, Harkstede f 60.3. N. Rotgans, Wieringen f 40.4. A. v. Dijk, Midwolda f 20.5. Warta, Gro ningen f 10. Zijn talloze levensgrote foto's overal in het Sovjet-rijk, verdwe nen onverwacht snel, gevleugelde woorden van Stalin worden vrij wel nergens meer gebruikt en Lenin werd in ere hersteld als de meest kostbare bron van de com munistische leer. De opvolgers van Jozef Stalin op het Kremlin en bun vazallen in de Oost-Europese staten spelen in die actie tegen de betekenis van de overleden dictator bewust een rol. Waarschijnlijk 'maken ze handig gebruik van de mogelijk heid om de dode Stalen te gebrui ken, als zondebok, op wie ieder een, die met klachten tegen het rode regiem in het Sovjet-impe rium rondloopt, zich nu vrij ge makkelijk kan wreken. Stalin zelf heeft hun per slot van reke ning die handige vondst geleerd en de communistische leiders, zo wel binnen als buiten de Sovjet unie, zijn dit jaar wel met dus danige problemen geconfron teerd dat bekentenissen over ge maakte fouten en onjuiste poli tiek niet uit kunnen blijven. Wel nu, geef Stalin de schuld en het eigen vege lijf is voorlopig weer even gered. Een zeer interessante kwestie blijft dan echter na te gaan, of de tegenwoordige machthebbers, als 'de gemaakte blunders een maal bekend zijn, ook bereid zijn consequent de penitentie daar voor op te brengen en vooral of ze de trieste ervaring uit het ver leden dan ook willen benutten om in de toekomst niet meer te falen. Toen Stalins leer onder de druk van de Russische legioenen de Oost-Europese staten als im port werd opgedrongen, kwamen de communisten er openlijk voor uit, dat men in eigen land, zowel in theorie als in praktijk, moest navolgen wat met veel suoces in de Sovjet-Unie zou zijn toegepast. De problemen van Polen, Tsje- cho-Slowakije. Roemenië, Honga rije enzovoorts waren imimers de zelfde als die van de Sovjet-Unie. Maar na acht jaren bloedige ervaring is iedereen, ook vele communisten, wel 'duidelijk ge worden. hoe er oP een heel ver keerd paard gewed is. Voorzover de plannen van Stalin zelf nog tot bepaalde successen leidden EXAMENS LANDBOUW. HOGESCHOOL WAGENINGEN, 26 Jan. Ge slaagd propaedeutisch examen: S. D. J. Bottema, Leeuwarden; Th. Prins, Heerenveen; L. J. S. Reinders, Scheemda; W, Sytsma, Assen; J. Folkerts, Lollum en W. G. Sombroek, Heiloo. Candidaatsexamen Nederlandse landbouw: R. Sol, Meppel en P. Tilma, Anjum. Ingenieursexamen Nederlandse landbouw: A. Boswijk. Sneek; S. Leeuwen, St. Maartensbrug; E. K. Meppelink, Den Helder; A. D. Oostra. Veenwouden; J. Schul- ting, Noordwolde; A. Smid, Mid- denmeer; C. Stapel, Hoogkarspel; H. Thomas, Oldemarkt; P. de Vries, Joure; Tj. de Vries, Wei- dum en mej. A. C. Wiersema. Spijk (Gr.). Candidaaatsexaimen tropische landbouw: F. Kuiper, Veendam en G. Montsma, Anjum. UITSPRAKEN MEERVOUDIGE KAMER ALKMAAR Inzake overtre ding winkelsluitingswet 1951, werd C. M. de G. te Medemblik tot f 10.— of 2 dagen veroordeeld. A. P. D. te Hensbroek oefende zonder vergunning een electro- teohnisch bedrijf uit. Hij werd veroordeeld tot f25.— boete subs. 5 dagen. Voor eenzelfde overtre ding werd D. J. B. te Blokker eveneens veroordeeld tot f25.— óf 5 dagen. J. D. te Hoorn werd inzake overtreding winkelsluitingswet de Meervoudige Kamer te Alk- veroordeeld tot 50 cent boete of maar veroordeeld tot f75.of 1 dag. I 25 dagen. ALKMAAR Tijdens de gis teren in het Wapen van Heems kerk te Alkmaar gehouden alge mene vergadering van de Ver eniging tot Bevordering van de Landbouwtuigpaardfokkerij in Nederland (V.N.L.), afdeling Noord-Holland, heeft zieh in het dagelijks bestuur van de afdeling een ingrijpende wijziging voor gedaan. Er werden een nieuwe voorzitter en secretaris gekozen. Als plaats voor de Centrale Keuring werd Alkmaar aangewe zen. Deze keuring zal in het be gin van Augustus gehouden wor den. Uit het jaarverslag, dat eigen lijk weinig belangrijke feiten aan het licht bracht, bleek, dat het aantal in de landbouw werk zame paarden van drie jaar en ouder in de maand Mei van het afgelopen jaar 200.000 beliep. Bi.i •het in stand houden van een vrij normaal aantal d.i. ongeveer 60%, zal een kleine daling noodzakelijk zijn. M-et de leeftijd zakte het aantal paarden tot 18.000 en 12.000. Over de consumptie van paar- denvlees ziin de volgende cijfers bekend. In 1953 werden 23.000 Nederlandse paarden, d.i. 7 mil- lioen kg vlees geconsumeerd, terwijl er 8.600 ingevoerde paar den werden geslacht. De paar- denvleesconsumptie bedraagt 4 procent van de totale vleescon sumptie. In het jaarverslag constateerde men voorts, dat het aantal ge dekte merriën gedaald was van ruim 50.000 in 1952 tot ruim 46.000. Naar aanleiding hiervan achtte men het gewenst, dat het aantal gehandhaafd zal worden op het peil van 1952. Het ledental in Noord-Holland groeide in het afgesloten jay; met 78. Het aantal stamboekkeu- rinigen bedroeg 101 tegen 115 in '52. De voorzitter van de afdeling, de 'heer B. Biesheuvel Azn., die sinds 1916 zitting heeft in het bestuur, achtte de tijd gekomen om zijn plaats over te geven aan andere kraohten. Ook zijn zoon trad af als secretaris. Tot nieuwe voorzitter werd gekozen Dr. D. Rempt te Alkmaar, terwijl de heer B. Biesheuvel Wzn. (klein zoon van de afgetreden voorzit ter!) secretaris-penningmeester werd. Voorts werden in het be stuur gekozen de heren J. Boer- ma te Wieringerwerf, Jn. Helder te Berkhout. P. Kistemaker te Hoofddorp en B. Bruynis te Nw. Vennep. Als plaatsvervangend lid in de commissie voor het opnemen van gedekte merriën koos men de heer C. Mooy te St. Maarten. Als lid van het hoofdbestuur werd 'benoemd de heer J. M. Knoop te Nieuw-Vennep. (de zware industrie bijvoorbeeld) betekent zulks per se niet, dat ook in de kleinere staten de za ken voor een deel klopten. Daar lag de situatie nu eenmaal an ders. er leefde een ander volk, veelal dichtbevolkt en met le vensgewoonten waarmee zich die van de Russen eenvoudig niet lieten vergelijken. Een der grootste blunders Eén van de grootste blunders der communisten in de vazalsta ten is geweest, dat ze er steeds van zijn uitgegaan, dat Stalin zich voor hun land interesseerde op grond van ideologische motie ven en niet wegens doodgewoon eigenbelang. In zijn meest een voudige vorm kwam de eer van Stalin feitelijk hierop neer: com munisme is in betekenis de optel som van productie plus militaire macht. Opmerkelijk was daarom, dat in Augustus jongstleden Malen- kov in een van zijn redevoerin gen de gedwongen industrialisa tie van Rusland in de dertiger jaren een proces van militaire noodzaak noemde. „De partij heeft vastberaden vastgehouden aan haar principes in de strijd tegen Trotzkyisten en andere ver raders die zich verzetten tegen het opbouwen van de zware in dustrie. Toegeven aan hun voor stellen zou de ondergang van de Sovjet-staat betekend hebben. Rusland zou dan immers ontwa pend geworden zijn en een ge makkelijke prooi voor de kapita listische staten die ons trachtten te omsingelen". Daarom kwam dus in Rusland de zware industrie als no. één op het urgentieprogram te staan. De metaalnijverheid, de kolenmijnen en de machine-industrie moesten niet met het oog op de communis tische heilstaat tot ontwikkeling worden gebracht, maar om poli tieke en militaire redenen. Door de methode van collectiviseren probeerden Stalin en zijn mede werkers dit proces te verhaasten, de mens telde niet meer mee en op zijn behoeften als schepsel werd eenvoudig niet gelet. Het ging om de productie ten bate van de staat. Mislukt Ge behoeft alleen maar de re devoeringen welke Malenkov en ziin schildknaap Krutsjef dit jaar gehouden hebben, nog eens na te lezen om ondubbelzinnig uit hun eigen woorden te vernemen, hoe het doel niet bereikt is. De Sovjet-leiders mogen daarvoor nog zulke roerende oorzaken op sommen. ze kunnen niet verbloe men. dat de levensstandaard de laatste jaren van de doorsnee Russische burger zelfs lager lag dan die van voor 1928, het tijd stip waarop Stalin aan zijn groot se plannen begon te werken. Erger nog dan voor Rusland zelf waren de gevolgen in de sa tellietstaten. Het collectiviseren van de agrarische bedrijven en het prioriteit geven aan de zware industrie had daar werkelijk geen enkele zin. Ook schrijvers die de Chauffeur Departement veroordeeld ALKMAAR De chauffeur van het Departement van Justitie B. B. uit Den Haag, die nabi.j Castricum een woonwagen had aangereden, waardoor de be stuurder met een schedelbasis- fractuur in het ziekenhuis .werd opgenomen, terwijl het paard moest worden afgemaakt, is door ALKMAAR Ook Alkmaar zal zijn cinemascopetheater krijgen. Het drie-dimensionale filmsysteem, dat in Amerika reeds met zoveel succes wordt toegepast, komt daardoor ook binnen het bereik van het Alkmaarse publiek. Het is de directeur van het Victoria-theater, die het initiatief hiertoe heeft genomen. De tekeningen voor de ver bouwing zijn reeds gereed en indien de plannen verlopen, zoals gedacht wordt, zuilen zij in Juni verwezenlijkt zijn, tegelijk met de eeuwfeestviering. Het z.g.n. cinemascope-systeem schept de dieptewerking op de film. Het beeld is daardoor niet meer „vlak", maar zal veel meer gelijken op toneel. De op ver schillende plaatsen in de zaal op gehangen luidsprekers, verhogen dan nog het effect, zodat het lijkt alsof de toeschouwer zich midden in het gebeuren bevindt. Overi gens is het drie-dimensionale sy steem al meer dan voldoende be kend; ook al door de films, die men door een bril moest volgen, waarbij dan dezelfde resultaten werden bereikt. Om de films in het Victoria- theater te volgen, zal echter geen bril nodig zijn. Het cinemascope systeem vereist een drievoudige projectie, die wordt verkregen, door drie projectie-apparaten. Bo vendien zal er een nieuw doek worden aangebracht, dat een enigszins gebogen vorm zal krij gen. De lengte van dit doek zal dan ongeveer 12 meter bedragen. Met de verbouwing van het Victoria theater zal zo spoedig mogelijk worden begonnen. Alk maar behoort dan, behalve Am sterdam en Den Haag, tot de eerste plaatsen in Nederland, die een dergelijk theater bezitten. Vier jaar voor korporaal uit Paramaribo 's-GRAVENHAGE, 26 Jan. Het hoog militair gerechtshof heeft de korporaal M. P. W. R. uit Paramaribo veroordeeld tot een gevangenisstraf van 4 jaar met aftrek van preventief en ontslag uit de dienst. De eds was, conform het vonnis van de krijgs raad, drie jaar met aftrek. R. werd 'beschuldigd van poging tot moord. Koninklijk onderscheiden OUDESCHILD. Bij K.B. is verleend de ere-medaille. verbon den aan de Orde van Oranje - Nassau, in zilver, aan J. Beumkes te Textel. hoofd van het haven kantoor te Oudeschild van de N.V Texels Eigen Stoombooton derneming. Overplaatsing Loodswezen DÈN HELDER. De commis saris van het Loodswezen, de heer A. C. H. van Lieshout, is met ingang van 1 Maart in ge lijke functie naar Amsterdam overgeplaatst. Hij wordt opge volgd door de Loodscommissaris van Harlingen. volksdemocratie over het alge meen een warm hart toedragen, hebben meer dan eens in het laatste halfjaar erkend, dat het toepassen van het Russische pro- cede in landen als Roemenië en Polen de bevolking aldaar alleen maar ellende gebracht heeft. Geen wonder, dat, wanneer de leiders op het Kremlin laten doorschemeren, dat er foutjes be gaan zijn, hun zetbazen in de sa tellietstaten niet veel anders kunnen doen dan over kapitale blunders en bokken te praten. In vorige artikelen van deze reeks is er trouwens reeds op gewezen, dat in de kleine landen achter het IJzeren Gordijn beslist niet meer kan worden doorgegaan met het uitbreiden van de zware indus trie en het collectiviseren van landbouw en veeteelt, wil zelfs Moskou daarvan tenminste niet meer last dan gemak gaan onder vinden. „Macht door geweld" Is er dan enig uitzicht op een betere tijd voor de onderdrukte volkeren en voor de gekneahte Russische burgerij zelf? Helaas niet. Want de macht van de Rus sische militairen en politici als in stituut is nog ongebroken. Er wordt op het ogenblik, zowel in Moskou als in de satellietstaten wel „mea culpa" gesproken, maar het regime dat daarvoor verant woordelijk was, blijft intact. Stalin zelf heeft zeker de laat ste vijf en twintig jaar van zijn dictatorschap, keihard zijn stem pel gedrukt op het communisme en zijn doelstellingen. De koers was toen zeer beslist gericht te gen vrijheid, de grote troef heette „macht door geweld". Op het ogenblik proberen de erfgenamen van dictator Stalin weer even iets van de vrijheid te laten schijnen, zonder dat daar door hun tyranniske macht ook maar iets te kort wordt gedaan. Ze proberen de ongelukkige lan den achter het IJzeren Gordijn daarmee echter wijs te maken, dat er zoiets bestaat als het ge lukkige ongeluk. Want de vrijheid is ondeelbaar. Ook onder Malenkov, zolang het Kremlin blijft vasthouden aan zijn sedert 1920 gevoerde machts politiek, zal het achter het IJze ren Gordijn slavernij, armoede en angst blijven. WIERINGERMEER. De af deling Wieringermeer van de R.K.Ambtenaren-organisatie hield in het jeugdgebouw een contact avond voor leden en hun huisge noten. Waarschijnlijk was het weer wel min of meer oorzaak dat de belangstelling niet zo groot bleek te zijn als de organisatoren wel hadden gehoopt. Bij de inlei dende besprekingen werd mede gedeeld dat de H. Mis voor het feestelijk en tijdelijk welzijn van e ARKA-leden is bepaald op de avond van Paas-Zatèrdag. Ook gaf de voorzitter een overzicht van de verschillende ARKA- retraites en herinnerde ook nog aan de propaganda-actie welke door het hoofdbestuur is ingeluid Namens bestuur en leden werd mej. Beo Suykerbuyk gecompli menteerd met haar eervolle be noeming bij het Heemraadschap Delfland te Delft; men gaf haar de welgemeende raad mee ook daar een actief ARKA lid te blij ven. Namens de afdeling Wierin germeer kreeg mej. Suykerbuiik een blijvend aandenken. Na een korte pauze, waarin ge dienstige geesten koffie en ver snaperingen aandroegen, hield de heer N. Beemster ziin aangekon digde causerie over ziin reis naar Rome. Allereerst besprak hij hoe hij tot zijn reis naar de Eeuwige Stad gekomen was. en wat er zoal aan voorafging voordat hij einde lijk de reis kon aanvangen. Daar op volgde dan de door hem ver vaardigde film over al hetgeen hij tijdens de reis gezien en beleefd had. En tenslotte verduidelijkte hij diverse onderdelen nog met behulp van uitnemende statische lichtbeelden.. Drie volle uren achtereen heeft de heer Beemster zijn gehoor weten te boeien door de prettige manier waarop hij over al zijn wederwaardigheden en over al het mooie dat hij zag wist te vertellen. Zo wist hij meesterlijk te verhalen in welke verwikkelingen hii is geraakt door het niet voldoende beheersen van de landstaal Soms zeer lachwek kende maar soms ook zeer zorge lijke lotgevallen waren zijn deel. In het bijzonder willen we de hr. Beemster echter loven voor de enorme hoeveelheid prachtig foto materiaal die hem bij deze lezing ten dienste stond en die hij van de eerste tot de laatste plaat zelf heeft vervaardigd. Zelden zijn er in Wieringermeer betere licht beelden vertoond. Degenen die op deze avond verstek hebben laten gaan. hebben zeer veel gemist. Alle bezoekers gingen zeer vol daan huiswaarts, al zal velen on getwijfeld het verlangen gaan be zielen om ook een dergelijke reis te kunnen maken. Het is geluk kig dat de ARKA deze causerie heeft losgemaakt van de jaarver gadering. Het zal beide nu ten goede komen. Geslaagd ST. MAARTENSBRUG Onze plaatsgenoot de heer Sietse van Leeuwen is een dezer dagen ge slaagd voor landbouwkundig in genieur aan de Landbouwhoge school te Wageningen. De heer v. Leeuwen is sedert korte tijd reeds in een dusdanige functie aangesteld te Emmen. Ook tweede avond 'n succes St. MAARTENSBRUG Ook de tweede uitvoering van de gymnastiekvereniging S.S.S. Din- dua is weer voor 100 pCt. ge slaagd. Zaal Kossen was op deze tweede Zondag zo mogelijk nog beter bezet dan op de eerste. De organisatoren zijn dan ook hoogst tevreden en zien met be langstelling de adspiranten uit voering in April a.s. tegemoet.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 4