de ebok De winning van kali uit zeewater Sociaal charitatief centrum hielp vele slachtoffers 25 VONKENREGEN JOEG OVER ARBEIDERSWONINGEN Is wijzen op pronkzucht beledigend voor Joden? Drie jaar voor diefstal via telefoontruc Oost-Duits leger thans 110.000 man sterk (Slot) ctavond A.R.K.A. Tweede proefinstallatie te IJmuiden De grote brand in Oude Pekela Brandweer greep Andermaal auto onder de trein Nog geen Elfstedentocht tijdig in Goudvoorraad nadert 8 milliard Hoofdredacteur van ons blad stond terecht Amsterdammers, eerst vrijgesproken, thans veroordeeld wordt gebroken 4 DAAGSE CONFECTIEVERKOOP DAMESWINTERMANTELS HEREN WINTERJASSEN met pCt. korting Zorg dat U er bij bent Rapport West-Duitse regering De vloot heeft 90 schepen Woensdag 27 Januari 1954 Pagina 5 over het alge- rm hart toedragen, dan eens in het ir erkend, dat het het Russische pro als Roemenië en ilking aldaar alleen gebracht heeft. ■r, dat, wanneer de Kremlin laten dat er foutjes be zetbazen in de sa- niet veel anders dan over kaïpitale okken te praten. In en van deze reeks reeds op gewezen, landen achter het beslist niet meer iooreegaan met het n de ziware indus- collectiviseren van veeteelt, wil zelfs an tenminste niet gemak gaan onder- dacht door geweld" nig uitzicht op een lor de onderdrukte voor de geknechte gerij zelf? Helaas macht van de Rus- ;n en politici als in- ongebroken. Er ogenblik, zowel in i de satellietstaten gesproken, maar daarvoor verant- blijft intact, ïeeft zeker de laat- intig jaar van ziin keihard ziin stem- p het communisme ellingen. De koers beslist gericht te- grote troef heette eweld". i'blik proberen de an dictator Stalin van de vrijheid te zonder dat daar- mnieke macht ook rort wordt gedaan. ongelukkige lan- t IJzeren Gordijn wijs te maken, bestaat als het ge- •k. iheid is ondeelbaar ilenikov, zolang het vasthouden aan gevoerde machts- et achter het IJze- riavernij, armoede MEER. De af- ïgermeer van de n-organisatie hield bouw een contact- len en hun huisge- hijnlijk was het if meer oorzaak dat ine niet zo groot Is de organisatoren roopt. Bij de inlei- ingen werd mede- H. Mis voor het jdelijk welzijn van ti is bepaald op de ias-Zaterdag. Ook itter een overzicht chillende ARKA- rinnerde ook nog ganda-actie welke pestuur is ingeluid uur en leden werd serbuyk gecompli- haar eervolle be et Heemraadschap lft; men gaf haar de raad mee ook ARKA lid te blij - e afdeling Wierin- mej. Suykerbuiik indenken, pauze, waarin ge- n koffie en ver- ndroegen. hield de ter ziin aangekon- iver zijn reis naar st besprak hij hoe naar de Eeuwige vas. en wat er zoal voordat hij einde- aanvangen. Daar- de door hem ver over al hetgeen hij gezien en beleefd otte verduidelijkte erdelen nog met nemende statische Drie volle uren de heer Beemster ten te boeien door nier waarop hij ederwaardigheden mooie dat hij zag n. Zo wist hii 'erhalen in welke hij is geraakt door ide beheersen van ms zeer lachwek- is ook zeer zorge- waren zijn d»el. willen we de hr. er loven voor de heid prachtig foto m bij deze lezing d en die hij van de latste plaat zelf ;d. Zelden zijn er eer betere Iidht- d. Degenen die op stek hebben laten eer veel gemist, gingen zeer vol- al zal velen on- èrlangen gaan be ien dergelijke reis en. Het is geluk- [CA deze causerie t van de jaarver- zal beide nu ten aag(l SBRUG Onze heer Sietse van dezer dagen ge- vdbouwkundig in- Landbouwhoge- mingen. De heer sedert korte tijd dusdanige functie mmen. vond 'n succes gSBRUG Ook voering van de iging S.S.S. Din- aor 100 pCt. ge ssen was op deze zo mogelijk nog n op de eerste, n zijn dan ook en zien met be- adspiranten uit- 1 a.s. tegemoet. (Van een onzer verslaggevers De Norduco a.s. Noorse letters voor het Nederlandse N.V. zal omstreeks eind April zijn tweede proefinstal latie tot winning van kali uit zeewater te IJmuiden in gebruik nemen. Deze „fabriek" zal een productie van ongeveer 1500 ton per jaar kunnen bereiken. Proef nemingen in de na-oorlogse jaren genomen door chemici van de N.V. Maatschappij tot Exploitatie van Kookoven- gassen, de Mekog, hebben reeds aangetoond, dat het in derdaad mogelijk is kali uit zeewater te winnen. Van de resultaten, die met deze tweede proefinstallatie wor- dnn bereikt, zal het afhangen of dit proces, in het groot toege past, ook economisch lonend kan worden genoemd. Indien het ant woord bevestigend luidt, zal kun nen worden overgegaan tot de bouw van een gewone fabriek. De stijgende wereldbehoefte aan kunstmest is te verklaren door de voortgaande groei van de wereld bevolking en de groeiende nei ging tot verbetering der levens omstandigheden. Het huidige wereldverbruik van kali wordt dan ook geschat op ongeveer 5 millioen ton per jaar. Weliswaar is er een wereldreserve van naar raming vijf milliard ton, maar daar staat tegenover, dat tal van landen voor deze voor hun land bouw essentiële meststof uitslui tend ziin aangewezen op andere landen. Deze noodzaak van im port is voor Noorwegen aanlei ding geweest zich af te vragen of gebruik zou kunnen worden gemaakt van de kalireserves in de zee. Onderzoekingen Na de oorlog toen ook Ne derland enige tijd van deze meststof verstoken is gebleven hebben chemici van de Mekog dit vraagstuk eveneens in studie genomen. Na een jaar van onder zoekingen werd contact opgeno men met de Norsk Hydro tenein de gezamenlijk tot een vaststel ling en beoordeling van de moge- 'iikheden te komen. Dit resul teerde in de stichting van de N.V. Norduco, die in Oslo is ge vestigd Overeengekomen werd echter dat het proces in IJmuiden onder leiding van de Mekog zou wor den uitgevoerd. De moeilijkheden die hierbij te overwinnen zijn geweest, zijn niet gering, gezien alleen al het feit, dat zeewater per duizend kubieke meter water slechts 450 kg kali bevat. Volgens het procédé, zoals dat in IJmuiden wordt toegepast, wordt het zeewater eerst in zand- filters behandeld teneinde onzui verheden te verwijderen. Dan wordt het water naar de reactie vaten gepompt, waarin een che mische reagens wordt toege voegd. De reagens heeft de eigen schap, dat het zich slechts ver bindt met kali en de andere stof fen in het zeewater onbeïnvioed laat. Via een behandeling met salpeterzuur wordt een oplossing verkregen van kaliumnitraat, terwijl tegelijkertijd het gebruik te reagens wordt teruggedron gen. De kaliumnitraatoplossing wordt ingedampt en gedroogd en is dan klaar voor de verkoop als kunstmest. Het teruggewonnen reagens wordt opnieuw gebruikt voor de behandeling van zeewa ter. DUITSE SOLDATEN SPRONGEN VAN SCHIP KOEALA LOEMPOER, 26 Jan. Vijf Duitse soldaten van het Franse vreemdelingenlegioen heb ben in de straat van Malakka heimelijk het Franse troepen transportschip „Kerguelen", dat op weg was naar Indo-China ver laten. Een zesde Duitser, die ook van boord sprong is niet aan land gekomen. Aangenomen wordt dat hij verdronken is. De Duitse consul in Singapore is van het gebeürde op de hoogte gesteld. Het hoofd van de Maleise immigratiedienst heeft meege deeld dat de deserteurs per eerste gelegenheid naar Duitsland zul len worden teruggezonden. De Duitsers hadden ongeveer zeven maanden in het legioen gediend, voor zij naar Indo-China gezon den werden. Landbouwselioling voor emigranten 's-GRAVENHAGE, 26 Jan. Zoals bekend zullen dit jaar in versahillende plaatsen in Neder land weer landbouwsdholingscur- sussen voor adspirant-emigranten worden gehouden. Deze cursussen zullen ongeveer elf maanden du ren, niet achttien, zoals eerst abusievelijk was gemeld. Drie doden nabij Zwolle ZWOLLE, 27 Januari Op de overweg te Zalné naibij Zwolle, beveiligd door knipperlichten, is hedenmorgen om pl.rn. tien uur een personenauto die uit de rich ting Zwolle kwam, door een electrische trein uit Groningen gegrepen en totaal vermeldt De drie inzittenden, twee man nen en een vrouw van middel bare leeftijd, werden op slag ge dood. Zij kwamen uit de omge ving van Ommen maar konden nog niet worden geïdentificeerd. Over een afstand van honderd meter lagen de brokstukken van de auto langs de rails verspreid. Het treinverkeer met het Noor den ondervond ernstige vertra ging. Nu de vorst doorzet, beginnen de gedachten aan de Elfsteden tocht levendig te worden. Voor lopig is hier echter nog geen kans op, want de Friese Meren 'iggen door de wind nog geheel open. Het zal nog minstens een week moeten vriezen, wil er een kans zijn, dat dit evenement plaats kan vinden. (Vervolg van pag. 1) De brandweer beperkte toen haar activiteiten tot het nat hou den van het achterste deel van de fabriek en het wegslepen van nog niet brandende pakken stro. De brandweerlieden moesten in bittere kou hun werkzaamheden verrichten en waren genoodzaakt af en toé zich te verwannen bij de vuurzee. Inmiddels stak de wind tegen de avond op en joeg een ware vonkenregen over de arbeiderswoningen aan de Hen drik Hinderstraat. De families Van der Gijsen, Koops, Houwing, Stam, Koning, Kuiper en Wieske hebben angstige momenten be leefd. Op de daken van de wo ningen lagen brandende bossen stro en een der woningen werd reeds door het vuur aangetast. Gelukkig kon de brandweer ook hier tijdig ingrijpen en zij bleef gedurende de gehele nacht paraat. De gezamenlijke brandweren stonden onder leiding van com mandant Kroeze. Men moet de grootste respect hebben voor deze brandweerlieden, van wie de brandweerpakken .stijf stonden van het bevroren bluswater. Maar de bewoners van de H. Hinder straat wajen gastvrij en kwamen met warme koffie aandragen. Productie gaat door. De gehele nacht is men bezig geweest de woningen rond de fa briek nat te houden. Gelukkig keerde de wind niet en was het gevaar niet zo groot dat ook de fabriek door het vuur werd aan getast. Op de „Albion" werken ruim 75 arbeiders. De gehele voor raad stro is verbrand, doch de productie zal normaal doorgaan, zo verzekerde ons de directeur, de heer Wermeskerken. De omliggen de fabrieken helpen en zullen een gedeelte van hun voorraden af staan, teneinde de productie mo gelijk te maken Over de oorzaak van de brand tast men nog volkomen in het duister. De politie heeft een voor lopig onderzoek ingesteld, maar zij slaagde er nog niet in een mo gelijke oorzaak te melden. De voorraad stro was verzekerd. Op het terrein van de brand zagen we o.m. de burgemeester van Oude Pekela, tnr. Stoik. Weekstaat Ned. Bank AMSTERDAM 26 Jan. Ook in de afgelopen week is de Ne derlandse Bank voortgegaan met de omzetting van convertibele valuta in goud en wel tot een bedrag van f 61 millioen. (De mo gelijkheid bestaat dat dit goud afkomstig is uit Rusland. Naar bekend verkoopt Rusland de laat ste tijd goud en het is niet uit gesloten dat hiervoor geen dol lars, doch vooral Engelse ponden zijn afgegeven). Het is niet on waarschijnlijk, dat binnenkort de mijlpaal van f 3 milliard aan goud zal worden bereikt. Thans be draagt de voorraad f 2.981.5 min. De netto deviezen-reserve is dit maal verminderd met ruim f 47 min. tot f 1.366.5 min. Goud en deviezen tezamen belopen thans f 4.349 min. Het saldo van de schatkist heeft ditmaal een ader lating ondergaan van f 200 min. en is beland op f 874 min. In lichte mate doet de naderende ultimo zich gevoelen, o.a. door een stijging der bankbiljetten- circulatie met f10 min. tot f3.177 min. SCHRIJVERSKRAMP LONDEN, 26 Jan. De romancier Somerset Maugham heeft meer dan f 40.be taald aan een annonce in de „Times", waarin hij zegt sohrjj verskramp te hebben en daardoor niet in staat te zijn in zijn eigen hand te ant woorden op de honderden gelukstelegrammen en -brie ven, die hij met zijn 80ste verjaardag heeft ontvangen. Hij belooft in de annonce „te zijner tijd" getypte antwoor den te zullen verzenden. ALKMAAR. „Op een tentoonstelling van edelstenen in Den Haag zei burgemeester Schokking bij de opening, dat hij het dragen van edelstenen uitsluitend iets voor vrouwen vindt, niet voor mannen. Wij vinden dan dat het alleen iets voor dames is, hoewel die meestal al duur genoeg zijn. En als de heren het Haagse advies consequent zouden volgen, zouden onze Joodse landgenoten nooit meer behoeven te gesticuleren met open handen, de steen immers aan de verkeerde (binnen)kant. De derby in 19541955 BRUSSEL, 26 Jan. De Kon. Belgische Voetbalbond heeft de data aanvaard welke doorde K.KN.V.B waren voorgesteld voor de ontmoetingen tussen bei de landen in het seizoen 1954 1955. BelgiëNederland wordt 24 October 1954 gespeeld. Voor Ne derlandBelgië en België B Nederland B is 3 April 1955 aan gewezen. I P tvpr" AMSTERDAM - Het Gerechts hof te Amsterdam heeft de 38- jarige koopman C. J. v. d. H. en de 58-jarige werkman P. de J. beiden uit Amsterdam, terzake van diefstal door middel van de z.g. telefoontruc, meermalen ge pleegd, eik veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf met bevel tot onmiddellijke gevangenneming, de mannen werden in de zittings zaal door twee reeds gereedstaan de wachtmeesters van de rijkspo litie weggevoerd. De rechtbank te Alkmaar had het tweetal, dat diefstallen in ze ven plaatsen van ons land ten laste was gelegd, vrijgesproken, doch de officier was in appel ge- de mannen, die op 11 November diefstallen in Tilburg en Zwolle alsmede zijn medeplichtigheid aan een diefstal in Roermond, waarbij hij een loodgieter in diens winkel aan de praat hield, zodat een on bekend gebleven dader een geld kistje kon wegnemen. 1952 in Dordrecht waren gearres teerd ontkennen, dat zij de dief stallen hadden gepleegd. Vele ge tuigen hadden een der mannen pertinent herkend. De J. was in 1951 door het Amsterdamse Hof voor diefstal door middel van de telefoon truc tot een jaar veroor deeld. De procureur-generaal, die drie gevallen bewezen achtte, had veertien dagen geleden tegen bei den vier jaar zonder aftrek ge- eist. Het hof achtte ten aanzien van de J. de diefstallen in Leeuwar den en Tilburg, waar resp. f 1500 en f 1684 waren gestolen, bewe- Dit is de inhoud van 't stukje, dat de hoofdredacteur van dit blad op 24 September van het vorig jaar schreef in zijn zin- en onzin^rubriek „Losse Praatjes en Losse Blaadjes". Een los praatje zonder meer. Maar neen, zo dacht niet iedereen er over in dit vrije land. En zo kon het zijn, dat de hoofdredacteur van dit blad gisteren voor de Alkmaarse Rechtbank stond, beschuldigd van opzettelijke belediging van de Joodse volksgroep. De hoofdredacteur van de Noorderpers, de heer H. N. S. uit Hoorn, ontkende de opzet tot be lediging te hebben gehad. Het deed hem leed, zo verklaarde hij, dat hij door een uitlating, die hij als een onschuldig grapje had bedoeld, blijkbaar medemensen had gegriefd. Mr I. E. Hess uit Den Haag, die een aanklacht had ingediend tegen de heer S., meende dat onze hoofdredacteur, door het pronken en pralen met juwelen als een kenmerkende eigenschap van zijn Joodse medeburgers te suggereren, de Joodse bevolkings groep in zijn geheel naar bene den had gehaald. „Deze mensen gedragen zich anders", zou hier van de Joden zijn gesuggereerd, en dat in afkeurende zin, zo meende deze getuige. Een tweede Joodse getuige had zich even eens door dit stukje gegriefd gevoeld. „Men zou zo'n uitlating in deze tijd van niemand ver wachten", verklaarde hij. En na al wat de Joden tijdens de oor logsjaren is overkomen, kon hij het „losse praatje" bepaald niet als een grapje beschouwen. In het licht van wat de Joden hebben ondervonden, was deze uitlating echter maar zeer onbe langrijk. zo verklaarde mr Hess. Ook de voorzitter van het Ne derlands Israëlietisch Kerkge nootschap, de heer Spier, had in een brief aan de Officier van Justitie, mr A. W. Holsteijn, ver klaard, dat hij de uitlating van de heer S. wel degelijk beledi gend achtte, doch zodanig onbe langrijk, dat hij geen reden zag om een aanklacht in te dienen. Door deze verklaringen meende mr Holsteijn dat bewezen mocht worden geacht, dat de Joodse volksgroep zich inderdaad bele- verklaarde evenwel ook, dat de heer S. woorden gekozen had die de zaak twijfelachtig maakten. Vandaar dat hij ook lang geaar zeld had met het aanbrengen van de zaak. Materieel noemde hij dit geval niet van ernstige aard. Hij wraakte wat h;i de methode van doen noemde van de heer S.: het humoristisch zijn ten koste van anderen. De opzet tot beledigen achte hii vragelijk.. doch hij meende dat de laatste regels van het stukje inderdaad beledigend waren voor de Joden en hij eiste daarom f25.of 10 dagen. Mr H. Jul. Knuwer uit Den Helder, de verdediger van de heer S„ ging in zijn pleidooi na, hoe de aanklacht tot stand is gekomen De wijze waarop dat is ge schied, achtte hij verwerpelijk voor de goede verstandhouding tussen de verschillende volks groepen in ons land. Er was hier nl. sprake geweest van een kran tenknipselbureau, dat uit alle kranten en tijdschriften datgene opspoort, wat betrekking heeft op de Joden. Op deze wijze, al dus pleiter, wordt de overgevoe ligheid van de Joden in de hand gewerkt. „Men moet niet uitzien naar een voorwendsel om zich beledigd te voelen". Pleiter legde er de nadruk op, dat het ge wraakte stukje was opgenomen in de huxnorrubriek van ons blad, een rubriek, die een andere, luchtiger toon verdraagt dan de ernstiger rubrieken. Hij vestigde er de aandacht op dat Max Tail leur, zelf Jood, in zijn cabaret „De Doofpot" heel wat kwetsen- der grappen ten koste van de Joden debiteert. En hij legde een verzameling moppen van zijn hand „Langs mijn Neus weg" aan de rechtbank over. Pleiter betwistte de opzet tot belediging en verklaarde noch vorm noch inhoud van het stukie voor de Joden beledigend te achten. Hij verwees naar de in leiding van de rubriek, waarin het stukje is verschenen, een in leiding, die de onschuldig-schert- sende aard van het daarin ge plaatste duidelijk aangeeft. Eer en goede naam van het Joodse volksdeel waren, naar zijn me ning. door het geschrevene zeker digd heeft gevoeld De Officier niet aangerand. Hij voerde aan, (Advertentie) gaan. Tot het einde toe bleven zen en ten aanzien van de H. de Vele honderdduizenden guldens heeft het Landelijk Sc* eiaal Charitatief Centrum ten behoeve van de slacht offers in de watersnoodgebieden kunnen uitdelen, dank zij de voortreffelijke samenwerking, welke tussen het Rampenfonds en de kerkelijke organisaties tot stand ge bracht is. Nog duurt het werk der hulpverlening voort. De gelden, welke van Us De Vereniging „IJsstrijd" heeft besloten heden de vaarweg Am sterdamAlkmaar open te breken door middel van de grote jjsbre- ker „Ijsbeer", teneinde de ver schillende schepen die op deze route ingevroren zitten uit hun isolement te verlossen. Overwogen wordt morgen de vaarweg AlkmaarDen Helder eveneens open te breken om ook de verbinding met Friesland vrij maken. katho lieke zijde in het binnen- en bui tenland verzameld zijn, hebben vele millioenen bedragen. Al wat door de kerk-collectes bijeen gebracht werd, is zonder meer aan 't Rampenfonds afgedragen, doch vele giften uit het buiten land zijn onder beheer van de katholieken zelf verdeeld. Reeds terstond na het bekend worden van de ramp wendden vele ka tholieke organisaties in het bui tenland zich tot het Landelijk Sociaal Centrum of tot de Ned. bisschoppen om hem de giften en schenkingen te doen toeko men. Ook de protestanten kre gen hun eigen toezeggingen. In overleg met het Rampen fonds en de Synode der Ned. Herv. Kerk zijn de gc.lden in de kerken in Nederland ingeza meld integraal in het Rampen fonds gestort; die uit het buiten band, welke veela.. met speciale Assistenza ingezamelde gelden bestemming waren belast en in de Italiaans? industrie de rest land bestonden niet alleen uit gelden: vaak werden zij reeds buiten Nederland in goederen omgezet Zo hebben b.v. de Fransen door hun Secours Ca- tholique 100 milloen francs bij een gebracht en daarvan onmid dellijk 20 auto's gekocht, welke in Frankrijk voordeliger waren dan hier te lande Ook hebben vele kloosters kazuifels en al taargoederen kunnen vervaardi gen, waarmede de getroffen ker ken werden geholpen. Italië schonk uit de in Turijn ingeza melde gelden in Juni j.l. reeds 20 Vespa's, welke thans met veei nut worden gebruikt in de ramp gebieden door sociale werksters, gezinsverzorgsters, inspectrices enz. 15 kleuterscholen geholpen Thans zijn, daar Italië prijs stelde op algehele besteding van de door de Opera Pontificis di derhalve voor het Rampenfonds onaanvaardbaar, door het Lan delijk Centrum afzonderlijk be heerd; ook van Nea. Herv. zijde is op deze wijze gehandeld. Zo kregen de protestanten dezer da gen van de Evangelische Ker ken in Oostenrijk twee barakken voor Moerdijk, waarvan de grootste als noodkerk dienst za, doen. Hoe gelden besteed zijn De schenkingen uit het buiten der beschikbare middelen omge zet in moderne meubelen voor kleuterscholen. Deze inventaris sen zijn Zaterdag j.l. door Z.H. de Paus gezegend en door de Ge zant bij de H. Stoel, Jhr. Mr. M. W. van Wee de en Mr. Sark in ontvangst genomen voor Neder land. In overleg met de inspec tie van het kleuteronderwijs zijn reeds 15 kleuterscholen, 10 R.K. en 5 Protestantse, aangewezen, welke dew goederen zullen ont vangen. Deze stalen meubelen, bestaan uit tafels en stoeltjes voor de leslokalen, voor de maaltijden, rustbedjes, schommels, wippen, enz. De grote sommen gelds waar over de Watersnoodcommissie van 't LSCL beschikte, zijn over de getroffen gebieden verdeeld en wel zo, dat een derde ge deelte voor onmiddellijke be hoeften is uitgegeven; een derde gedeelte is aan noodzakelijke en dringende reconstructie in voor schot gegeven. Thans is nog een laatste deel over dat zal worden gebruikt voor de wederopbouw van het gemeenschapsleven in de getroffen gebieden. Teneinde een efficiënte besteding dezer gelden te verzekeren is aan het KASKI gevraagd een sociolo gisch en sociografisch rapport samen te stellen, dat als basis voor deze plannen kan dienen. Door deze methode, waarbij di rect hulp kan worden geboden, soms als voorschot op de uitke ring van Rijk en Rampenfonds, soms als aanvulling, is het werk der reconstructie vlug ter hand genomen en vooral in West-Bra bant en op Overflakkee. Dord recht en Rotterdam reeds ver gevorderd. Houten huizen voor grote gezinnen worden gebouwd, welke het eigendom der parochie blijven en later als kleuterschool jeugdhuis of parochiehuis kunnen dienst doen. Arbeider gedood KERKDRIEL, 26 Jan. De 23- jarige arbeider G. V. uit Kerk- driel is vanmiddag op de rijks weg nabij Waardemburg door een passer.ende auto, bestuurd door ir. F. J. P. uit Eindhoven, gegre pen en op slag gedood. Wegens buitengewoon succes verkopen wij thans tot besluit van onze opruiming, nogmaals gedu rende 4 dagen, en wel Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag a.s. alle aanwezige dat verschillende Joodse zaken lieden uit Den Helder zich door het stukje van de heer S. niet beledigd hadden gevoeld. Het accent heeft de heer S. niet ge legd op de Jood, doch op de pronkzucht; zoals men spreekt van de koppigheid van de Fries en de gierigheid van de Schot. Als enkele Joodse landgenoten zich beledigd achten, dan be wijst dat nog niet, zo meende pleiter, dat de Joodse volksgroep zich in ziin geheel beledigd voelt. Hij achtte het ten laste gelegde dan ook niet bewezen en con cludeerde tot vrijspraak, subsi diair ontslag van rechtsvervol ging. In zijn repliek stelde mr Hol steijn, dat de Joodse volksgroep na de oorlog misschien relatief gevoeliger is voor krenking dan daarvoor, maar dat dit dan ook zeer begrijpelijk is. Wanneer Tailleur kwetsende grappen debi teert, dan zegt dat nog niet dat het stukje van de heer S. niét kwetsend is. De hoofdredacteur van ons blad wees er nog op, dat het allerminst zijn gewoonte is hu moristisch te zijn ten koste van anderen. En hierbij verwees hij naar zijn journalistiek verleden. Hij memoreerde de artikelen die hij in de oorlogstijd schreef, ar tikelen waarin hij duidelijk zijn afkeer van het anti-semitisme heeft uitgesproken. Die artikelen vormden er dan ook mede de aanleiding toe, dat de Duitsers zijn krant een verschijningsver bod oplegden. De heer S. noemde dit een eervol verbod. Hij wierp alle verdenking van anti-semitisme ver van zich en verwees tenslotte naar het to neelstuk „Welkom Vreemdeling", waarin Jan Musch indertijd triomphen vierde. In dat stuk kwam in vrijwel dezelfde be woordingen voor wat er in het gewraakte stukje van de heer S. geschreven stond. En niettemin is er nooit iemand geweest, die dit toneelstuk een anti-semitisch stuk heeft genoemd. De rechtbank zal in deze zaak over veertien dagen uitspraak doen. LANGESTR. 16-18 MAGDALENENSTR. 11 BONN, 25 Jan. De West- Duitse regering heeft een rapport over de Oost-Duitse gekazerneer de politie, het z.g. „Volksleger", gepubliceerd, „om aan te tonen, van welke zijde de vrede werke lijk wordt bedreigd". „De Sovjet- en Oost-Duitse autoriteiten doen aanvallen op de West-Europese verdedigingsge- meensohap, doch zij bouwen zelf stelselmatig een Oost-Duitse strijdmacht, het z.g. „Volksleger" op, aldus deze mededeling, waar in wordt gezegd dat het Oost- Duitse leger, bestaande uit zeven divisies, thans 110.000, de vloot 9.000 en de luchtmacht 5.000 man sterk is. „Het leger beschikt over talrijke oefenscholen. Er bestaan boven dien speciale, met vechtwagens, artillerie en luchtdoelgeschut uit geruste regimenten, die de zeven divisies aanvullen. De divisies zijn volledig met lichte infanterie- wapens en reeds voor 60 procent met zware wapens uitgerust. De uitrusting met zware wapens gaat gestadig voort. De Oost-Duitse vloot beschikt over negentig schepen, uitgerust met geschut van twee en drie en een halve centimeter. Het hoofdkwartier van de lucht macht bevindt zich te Cottbus. De vliegers worden te Cottbus, Dresden, Bautzen en Kamenz in zestig oefenjagers opgeleid. De kosten voor de instandhou ding dezer weermacht bedragen jaarlijks ongeveer 5.000.000.000 Mark, hetgeen een zesde is van het totale uitgavenibedrag der Oost-Duitse begroting. Buiten deze militaire formaties bestaan nog politie-eenheden. Het „volksleger" wordt niet slechts in militaire, doch ook in politieke zin opgeleid, opdat het een vol ledig betrouwbaar instrument van het rode leger en het com munistische Oost-Duitse bewind zal zijn", aldus dit rapport der West-Duitse regering. Indonesië: DRIE NEDERLANDERS GEARRESTEERD DJAKARTA, 26 Januari In Tasikmalaja zijn op last van de Procureur-generaal drie Neder landers gearresteerd. Zij zouden medewerking verlenen aan de Darul Islam. De gearresteerden ziin: dr. Schmutzer, directeur van de rub beronderneming Bandjanegara in Gunung Tjupi, de heer E. J. I. Versteeg, administrateur van die onderneming en de heer J. Kat- ton, alias Muhamad, employé dier onderneming. Dit bericht is afkomstig van het dagblad „Bin- tang Timur". dat als bron van dit bericht kringen van het hoofdparket noemt. Kaasmarkt Bodegraven BODEGRAVEN 26 Jan. Aan voer 21 partijen; le soort 2.22 2.27, 2e soort 2.18—2.21, extra 2.32. Handel goed. Vette varkensmarkt Leiden Aanvoer 437 vette varkens. Notering: zware 183—185, lich te 176—182, slagersvarkens 185 —188, zeugen 167—170. Handel vlot. Veemarkt Purmerend PURMEREND, 26 Januari Eieren: 10.000 kippeneieren 11— 13; 500 eendeneieren 9; Vee markt: runderen, totaal 486 st. 245 vette koeien 2,25—2,85 per kg, matig; 104 gelde koeien 560— 740, matig; 110 melkkoeien 675 —1025, vrij goed; 12 pinken 400 —580, stug; 10 stieren 500—1300, matig; 5 graskalveren 220—320, stug; 350 nuchtere kalveren: v. d. sl 40—85, matig; v. d. fokkerij 70125, goed; 235 vette varkens; v. d. sl. 1,761,84 per g, vlug; v. d. zouterij 1,761,80 per kg, vlug; vette zeugen 1.62—1.68 per kg, vlug;763 biggen 36/70—40/95, vlug; 16 fokzeugen 240380, klam;540 schapen: vette 80110, stug; lammeren 60105, stug; 27 bokken en geiten 1555, stug- 21 paarden 550—820, stug; totaal aantal dieren 2438 2700 oude kippen en hanen (witte en rode) 2,per kg; 300 oude kip- pen en hanen (blauw) 2—2 15 p. «e: 200 jonge eenden 1,25—2,25; 600 konijnen 2,507,50 per stuk. Graanbeurs Groningen Binnenlandse granen: rode tarwe 2527.30, witte tarwe 25 —27.60, rogge 20—22.75, extra 22.7523; wintergerst 2021.75, extra 21.7522: zomergerst 21.50 —23.25, extra 23.2524.25; witte haver 20—23 extra 23—24.10; groene erwten 39.3046.80, ex tra 46.8048.80; paardenbonen 28.3031.80; duivenbonen 35.30 42.30; karwijzaad, oude oogst 85.50—97.50, nieuwe 80.50—96; kanariezaad 50.35—60.35; blauw maanzaad 100.50130.60. Veemarkt Groningen 26 Jan. Prijzen: kalf- en melkkoeien (resp. le, 2e en 3e soort): 975—1050, 825—900, 700 775; kalfvaarzen 800875, 625 —700; voorj. kalv. koeien 775— 950, 650725; vare koeien 675 725. 500—625; stieren 2.37—2.45, 1.902.30 sl.; kalveren en pin ken 150500; slachtvee 2.52 2.60, 2.30—2.38, 1.90—2 sl.; nuch tere kalveren 3052; weidescha- pen 7095; vette lammeren 65 90; vette schapen 90110; loop varkens 55—90; biggen 42—47: 3640; vette varkens 1.761.82, 1.58—1.70 1. zouters 1.73—1.75 1. Aanvoer: 711 runderen, 688 kalveren. 318 schapen, 390 var kens, 360 biggen, 2 paarden, 10 bokken en geiten. 2479 totaal. Overzicht: de kalf- en melk- veehandei verliep in de beste soortsn prijshoudend, maar was in de afwijkende soorten uiterst traag gestemd. Bovendien was door de strenge koude het marktbezoek zeer klein. Voor het slachtvee, hetwelk langzaam werd verhandeld, bleven de vo- rige-weeksprijzen gehandhaafd. Ook voor nucht. kalveren ble ven de prijzen ongewijzigd. De wolveehandel verliep bij niet grote aanvoer in de beste kwa liteiten ruim prijshoudend, ter wijl overigens de handel lang zaam verliep met onveranderde prijzen. Op de afdeling vette varkens waren bij de aanvang der markt de prijzen ruim zo hoog, doch de markt eindigde weer minder vlug, zodat de vo- rige-weeksprijzen gehandhaafd bleven. Zouters prijshoudend. De biggenhandel verliep als gevolg van de geringe belangstelling zeer traag.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 5