Deventer verwelkomde zijn 50.000ste inwoner Protesten tegen stichting van een vogelpark Commissie-van Schaik met rapport gereed Prof. Gerretson trok zijn interpellatie in Protest tegen ongezonde concurrentie hij industrievestiging „In 's hemelsnaamzwijg!" Buitenlandse notities Eerste reactie op Berlijn Klokgelui en herauten te paard verkondigden het nieuws Een huis voor de jonggeborene R.A.F.-vliegtuig vermist Brits dagblad doet aanval op Montgomery „Lariekoek van een ezel" T 11-jarig jongetje doodgereden in Apeldoorn Hedenavond in ziekenfondsraad Een rijdende school Eerste Kamer verwonderd: Autobiografie van Lindbergh Gemeenteraad Baarderadeel klaagt aan: Industriekernen trekken aan Woensdag 27 Januari 1954 Pagina 7 M-Jou men alleen afgaan op de rede. die de Russische minister van buitenlandse zaken, Molotof, Op de conferentie van de Grote Vier in Berlijn heeft gehouden, dan is men geneigd de gehele bespreking tussen Oost en West thans reeds tot een fiasco te be stempelen. De scherpe aanval van Molotof was te verwachten. Temeer, om dat de Russen t.a.v. het Duitse probleem nu eenmaal weinig wa ter in de wijn kunnen doen. De gebeurtenissen van de 17e Juni van het vorige jaar hebben af doende bewezen, welke reactie er in Oost-Duitsland zou ontstaan, wanneer in werkelijkheid de thans geknechte Oost-Duitsers 't volle reclht zou worden gegeven bij een verkiezing voor geheel Duitsland hun politieke wilsvor ming te demonstreren, die zon der twijfel zou zijn afgestemd op de begrippen van eenheid van het Duitse vaderland, van vrij heid en verbondenheid met het Westen, met als logische conse quentie hiervan een scherpe af wijzing van het communisme. Voor. Molotof is het zaak de ge spletenheid in de Duitse landen te bestendigen, maar tegelijker tijd de toenadering van West- Duitsland tot de landen van de Westerse verdedigingsorganisatie, hetzij binnen het kader van de N.A.V.O. of binnen het raam van de E.D.G., zoveel mogelijk te ver hinderen. Op dit punt zullen de Russen een gesloten front van de Westerse Grote Drie tegenover zich vinden. Uit de eerste rede voeringen van BidauLt en Eden is reeds gebleken, dat de verschil len tussen Washington, Londen en Parijs op deze conferentie niet tot uitdrukking zullen komen. Wat trouwens uit diplomatiek oogpunt ook verstandig is. Waar schijnlijk zal Molotof op enkele ondergeschikte punten toegeven, louter en alleen om zijn gezicht te redden en reclame te maken voor de nieuwe koers van het Sovjet-regiem. Tot een waarach tige oplossing zal Berlijn dan Ook niet leiden. IVJLen kan dus zeggen, dat de eerste strubbeling in Berlijn al heeft plaats gevonden. En dat over de agenda. Mistroostiger kan het niet. Het tegen-antwoord van Dulles zal Molotof niet mil der hebben gestemd. Amerika is niet van plan met Roöd-Ohin'a Om de tafel te gaan zitten en het ge sprek te openen over de wereld vrede. Afgezien van het feit, dat de Qhineze communisten een permanente bedreiging vormen voor de volkeren in Azië, heeft Dulles onomwonden de Russische opvatting terzijde geschoven, dat de „z.g. Vijf grote Mogendheden het recht hebben de wereld te redden en over de toekomst van andere naties te beslissen". Een antwoord, dat ieder rechtgeaard Amerikaan, die nu eenmaal het beginsel van de vrijheid in zijn vaandel heeft geschreven, vol mondig zal toegeven. Hier staan derhalve twee principes tegen over elkaar, maar meer nog twee uitingen van volksmentaliteit die moeilijk zijn te Overbruggen. De Russen denken imperialistisch, of ze nu communisten zijn of niet. De Amerikanen is dit vreemd, al- ™ans 'n zi-'n politieke denken. Men heeft van Westerse zijde doen uitkomen dat men geen herhaling wenst van de Londense conferentie van 1947 of die van het Palais Rose in 1951. Toch kan de wereld moeilijk aan de indruk ontkomen dat het deze kant op- gaat. Hetgeen dus wil zeggen een vermindering van de spanning in geringe mate. maar met consoli datie van de huidige verhoudin gen. Terwijl men in het Westen alle hoop koesterde juist deze verhoudingen te doorbreken. DEVENTER Het was gistermorgen tien minuten over zes, dat Lambertus, Johannes Kwakkel het levenslicht aanschouwde in een woning aan de Smymastraat. Dokter Smelt, die bij de intrede van de nieuwe burger van de koekstaad aan de IJsel aanwezig was geweest, spoorde de vader, de boekhouder A. J. Kwakkel, onder de goed keurende en vreugdevolle blik van Mevr. H. Kwakkel Dorgelo, de moeder van het „wenskind", aan zich spoe dig naar het gemeentehuis te begeven en de jonggebore ne aan te geven. Om tien voor negen vervoegde de ge lukkige vader zich aan het loket en daar stonden behalve de ambtenaar, de burgemeester, Mr H. W. Bloemers en andere autoriteiten gereed om vader Kwakkel geluk te wensen met de geboorte van zijn kind, die ingeschreven werd als de 50.000e inwoner van de gemeente Deventer. De vijftigduizendste inwoner van de gemeente Deventer Lambertus Johannes Kwakkel naast zijn moeder. Onbewust van wat hem en zijn ouders ten deel is gevallen, moet hij reeds voor onze fotograaf poseren. Ex-sultan van Marokko te Brazzaville BRAZZAVILLE, 26 Jan. De ex-sultan van Marokko is van- ,?s' ï?et zi-in gevolg in Brazza ville, Frans Equatoriaal Afrika aangekomen, op weg naar een nieuwe verblijfplaats. Hij zal in Brazzaville 48 uur rust houden. Geescorteerd door parachutis ten werd de sultan met zijn ge zelschap naar een villa gebracht 0D terrein van de electrische maatschappij „Energie Electrique de 1 Afrique Equatoriale Franrai- se De villa ligt op een heuvel bij het punt waar de rivieren de Longo en de Djoue samenstro men. Er zijn strenge veiligheids maatregelen getroffen. Volgens berichten uit Brazzaville zal de ex-sultan naar Madagascar gaan. Literaire dag van Stieusa AMSTERDAM, 26 Jan. De Stieusa (Stichting voor Culturele samenwerking) houdt op 6 Febr. as. in haar gebouw te Amster dam een literaire dag. Het programma vermeldt o.a. vier voordrachten. De heer J. B. Charles bespreekt „Vrijheid als oordeel'', de heer Adriaan van der "Eeo schrijver en de vrii- "l'd 4r- J- W. Schulte Nordholt „vrijheid als onzichtbaarheid" en de heer Angus Wilson „Satire and treedom". Op deze inleidingen zullen discussies volgen onder lei ding van dr. F. Dekking. IN AMERIKA MINDER PASSAGIERSSCHEPEN NEW YORK, 26 Jan. Het Amerikaanse koopvaardi.j-ins.ti- tuut deelt mede, dat er op 1 Jan. a n'?K slechts 35 particuliere Amerikaanse koopvaardijschepen met een gezamenlijke vervoers capaciteit van 9.321 passagiers in de vaart waren, vergeleken met 117 schepen met een ver voerscapaciteit van 35.954 passa giers in September 1939. De vloot van vrachtschepen (tank schepen niet meegerekend) bleef m het afgelopen jaar betrekkelijk stabiel. De heer Kwakkel, boekhouder van beroep, wist niet wat hem overkwam, toen allerlei mensen van de publiciteit: pers, radio, televisie en film op hem afstorm den met tal van vragen. Schijn werpers werden geplaatst, de filmtoestellen gonsden en de mi crofoon werd in de directe na bijheid van de gelukkige vader gebracht. Doch deze liet zich niet opwinden en scheen zeer rustig. Even koel en zichtbaar zohder enige ontroering beantwoordde de heer Kwakkel de vragen van de altijd zakelijke en door niets onder indruk komende ambte naar. De mare van het bereiken van deze mijlpaal in de historie van de gemeente Deventer werd dra verkondigd door de klokken van de stad. Luid galmend drong tot in de meest versoholen plaatsen in de stad door. dat de 50.000ste er was. Toen het carillon, door de stadsbeiaardier Haarbrink be speeld, vreugdetonen over de stad Het rollen, probeerde het zonnetje de stemming er in te brengen, maar slaagde hierin niet. Direct na dit alles begavten Burgemeester Bloemers en diens echtgenote zich met een enorme krentenmik naar de woning van de familie Kwakkel om met dit traditionele geschenk de geluk wensen aan de moeder aan te bieden. Terwijl mevr. Bloemers zich geruime tijd met de kraam vrouw onderhield, besprak de burgemeester met de vader de plannen, die ten uitvoer zullen worden gebracht met betrekking tot de geschenken. Vader Kwak- LONDEN, 26 Jan. Een „Wa shington" type „B 29" van de Britse luchtmacht heeft ten Zuid-Oosten van het eiland Man een noodlanding in de Ierse Zee moeten maken. Schepen en vlieg tuigen zoeken thans naar het toe stel, dat van de Azoren op weg was naar Prestwick, in Schotland. De „Washington" zond noodsei nen uit,, waarin gemeld werd, dat zich ijs op de vleugels van het toestel had afgezet, waardoor dit in moeilijkheden verkeerde. De bemaning maakte zich boven Morecairube Bay gereed het vlieg tuig per valscherm te verlaten. Drie reddingsboten nemen ook aan de reddingswerkzaamheden deel. RUSSELL TONGAY VEROORDEELD MIAMI, 26 Jan. Russell Tori- gay, de vader van de „water- babies" is schuldig bevonden aan doodslag op zijn 5-jarig dochter tje Kathy. Hij is tot tien jaar ge vangenisstraf veroordeeld Hij was ervan besohuligd de dood van Kathy veroorzaakt te hebben door haar te dwingen tot een duik in een zwembassin van een tien meter hoge toren af. LOUIS SAALB0RN HERSTELD 's-GRAVENHAGE De Haag se Comedie deelt mede, dat Louis Saalborn, die enige maanden rust heeft moeten houden, thans ge heel hersteld is en zijn werk zaamheden heeft hervat. Zijn eerste regie bii dit gezel schap is „A day by the sea" van N. C. Hunter, waarin hij tevens een der mannelijke hoofdrollen zal vertolken. Ook de vertaling kei, die wegens inwoning de be schikking heeft over twee kamers en een slaapkamertje, voor zijn gezin van vier personen, was nu meer onder de indruk dan op het gemeentehuis. Hij besloot in de loop van de week bij de burge meester aan te komen om ook deze aangelegenheid te regelen. Den volke kond Herauten te paard vertrokken nadien van het stadhuis om de burgerij kond ta doen, dat met het inschrijven van Lambertus, Johannes Kwakkel het inwoner tal van de gemeente Deventer gestegen was tot 50.000. Tevens werd bekend gemaakt, dat Zater dag a.s. door de gehele bevolking feest zal worden gevierd. Het ligt in het voornemen van B. en W. ten stadhuize een receptie te houden, waar alle inwoners van Deventer verwacht worden. In de stad zullen de muziekcorpsen hun best doen en 8e vlaggen zul len evenals gisteren uitgehangen worden om de. feestvreugde luis ter bij te zetten. De eerste groep, die met be langstelling naar het stadhuis was gevlogen om te horen hoe het er mee stond, was die van de leerlingen van de R.K. meisjes U.L.O. uit de Broederenstraat. Spontaan werd bij het vernemen van de blijde tijding het „Lang zal hij leven" aangeheven en het had er de schijn van als moest het plafond van de ontvangstfhal van het stadhuis naar beneden komen. De dames wisten een for midabel stuk geluid te produce ren, waardoor ieder voor zich zelf en voor anderen onverstaan baar werd. Over belangstelling heeft de jongeiborene niet te klagen. Van vele zijden zijn reeds aan biedingen binnengekomen om eventueel het huis of de inboedel gratis te verzekeren. Anderen bo den gratis geboortekaartjes aan, Twee paar schoentjes heeft de nieuwe wereldburger reeds ge kregen en ook een verjaardags kalender was onder de geschen ken aanwezig. De ouders van de andere kin deren, die gisteren werden aai> gegeven, zullen van het gemeen tebestuur een fruitmand krijgen aangeboden. INDISCH MEISJE BEVROREN SEPT ILES (Quebec) Het bevroren lijkje van een Indisch meisje van' twee jaar is gevon den in een tent aan het meer Nitdhequon, 800 kilometer ten Noordwesten van Sept lies. Naast het lichaampje lag een briefje met „Wij sterven van honger". Naar schatting is het meisje een jaar geleden gestor ven. Een onderzoek heeft aange toond dat de ouders het kind meegenomen hadden toen zij op de wezeljacht gingen. Van de ouders is geen spoor gevonden. LONDEN, 26 Januari Het grote Britse dagblad, de .Daily Sketch" heeft een ongezouten aanval gedaan op de man, die eens Engelands meest gevierde oorlogsheld is geweest: veldmaar schalk Viscount Montgomery.- Het artikel dat direct tegen de maarschalk is gericht, begint met het verzoek: „In 's hemelsnaam zwijg". De conservatieve „Daily Sketch" leverde commentaar op een interview dat door Mont gomery is verleend aan het Amerikaanse blad „News and world report" en waarin hij zijn visie heeft kenbaar gemaakt op de wereldsituatie en over het gebruik van atoomwapens. De „Daily Sketch" vergelijkt de tact en de fijngevoeligheid van de veldmaarschalk met die van een neushoorn. Het blad richt zich tot de lezers met de. woorden:. moet net zo genoeg hebben van de uit spraken van veldmaarschalk Montgomery als wij. Monty noemt zichzelf graag een „realist", dat betekent dat hii graag dingen zegt, die ieder ander al jarenlang weet, alsof hij ze net heeft bedacht. En in van dit spel is door hem gemaakt, personenauto. REPUBLIEK INDIA VIER JAAR NEW DEHLI, 26 Jan. India viert heden het 4-jarig bestaan van de republiek. De dag wordt beschouwd als een officiële feest dag. Een half millioen bewoners van New Dehli woonde de traditio nele militaire parade bij, met als hoogtepunt 'het overvliegen van de Ouragan straaljagers, die India onlangs van Frankrijk heeft aan gekocht. De parade werd afgeno men door de Indische president Rajendra Prasad. Het beroemde Indische kamelencorps nam aan het defile deel. Perzisch ambassadeur te Londen TEHERAN, 26 Jan. Naar te Teheran is vernomen, heeft de Britse regering haar goedkeuring gehecht aan de benoeming, van Ali Scheili tot ambassadeur van Perzië te Londen. Ali Scheidi be zette deze post reeds ten tijde van de verbreking der diploma tieke betrekkingen tussen Perzië en Groot-Brittannië. Nederlandse emigrant omgekomen De 26-jarige Nederlandse emi grant Gerard Anton Keukenmees ter uit Leidsohendam, is nabij New Plymouth in Nieuw Zeeland dodelijk gewond, toen zijn motor rijwiel in botsing kwam met een d'e ke.uze van het moment, waar op hij die dingen zegt, toont hij de tact en fijngevoeligheid van een rhinoceros. Het is helaas moeilijk om Monty aan het verstand te bren gen, dat hij zich niet als een ezel moet aanstellen in het open baar, maar wij kunnen ons in ieder geval distanciëren van de lariekoek, die hij uitkraamt en hem verzoeken er in de toekomst in 's hemelsnaam het zwijgen toe te doen." Twee maanden geëist tegen Amsterdammers AMSTERDAM, 26 Jan. Op Zondagochtend 6 September van het vorige jaar werd in de Wil- helminastraat te Amsterdam een elfjarig jongetje het slachtoffer van een aanrijding met een per sonenauto, die, komende uit de Pieter Langendjjkstraat, plotseling met grote vaart schuin de Wil- helminastraat inreed en het jon getje, dat op de fiets zat, tegen de grond smakte. Het slachtoffer tje is tengevolge van een hersen bloeding overleden. Tegen de be stuurder van de auto, de 23-jarige J. A. H. K„ glasblazer van beroep en de naast hem zittende 23-jarige winkelbediende J. M. F. van T„ beiden uit Amsterdam, is door de reohtbank van Amsterdam we gens dood door schuld twee maan den hechtenis geëist. (Van on2e correspondent.) Tegen het besluit van de Apel- doorase gemeenteraad, om in 't park „Berg en Bos" een vogel park te stichten, komen thans van alle zijden protesten binnen. Nadat zich reeds de afdelingen Apeldoorn van de Koninklijke Ned. Natuurhistorische Vereni ging en de Ned. Ver. tot Bescher ming van Dieren 'tot de raad gewend hadden, kwam thans ook een adres binnen van de Lande lijke Contactcommissie voor Na- tuur- en Landschapsbeschermmg. Bovendien richtten de Nederl. Ver, tot Bescherming van Die ren, de „Covavo", de Ned. Com missie voor Internationale Na tuurbescherming en de Nederl. (Van onze parlementaire redactie) De laatste moeilijkheden in de Commissie-Van Schaik schijnen overwonnen te zijn, want deze commissie, die een oplossing moest vinden in het conflict rond de ziekenfondshonoraria der huisartsen, is met haar rap port gereed gekomen. Het is door de voorzitter der commissie, mr. B. A. van Schaik, aan de vereniging van huisartsen en aan de ziekenfondsen aangeboden. Het rapport zal waarschijnlijk Woensdagavond in de zieken fondsraad worden besproken. Aanvankelijk bestond de ver wachting, dat de Commissie-Van Sc'haik reeds Zaterdag j.l. met haar arbeid gereed zou komen. In deze4 verwachting werd men 's-GRAVENHAGE, 26 Jan. In het komende seizoen zal de eerste sohoolwagen van de stichting „Rijdende School" in gebruik genomen worden ten behoeve van kin deren van houders van ker- misinrichtingen. De stichting is hiertoe in staat gesteld, doordat de Tweede Kamer haar goed keuring heeft gehecht aan een post in dë Onderwijsbe groting. De school zal een bijzondere neutrale school zijn. De eerste sohoolwagen, die wordt .getrokken door de gemotoriseerde woonwagen van het hoofd der school en zijn gezin, zal de grote ker missen bezoeken en 's win ters in bedrijf zijn in een der centra, waar de exploitanten zich concentreren. Deze on derwijsvorm is volgens de stichting een novum, niet alleen voor Nederland, maar ook voor het buitenland. (Van onze parlementaire redacteur) Bij de behandeling van het E.D.G.-verdrag in de Eerste Ka mer had prof. Gerretson ge vraagd om de regering vragen te mogen stellen over een niet bekend aanvullend stuk. Over dit verzoek moest gisteren, bij de aanvang van de vergadering, worden beslist. Het was echter niet meer nodig. Prof. Gerretson, als altijd zonderling, bleek nu ineens bevredigd te zijn. Hij trok zijn verzoek in. Vorige week had minister Staf duidelijk gemaakt, dat er met dit stuk niets bijzonders aan de hand is. Het is een uitvoerings overeenkomst. waarbij de mili taire mogelijkheden van de part ners worden uitgewisseld, maar het is uiteraard niet gewenst der gelijke gegevens openbaar te ma ken. Prof. Gerretson kwam gister middag verklaren dat bij zijn interpellatie-verzoek de bedoe ling had voorgezeten om de rege ring te steunen „op .de mij eigen wijze".... De Kamer lachte ho nend. Bij zulke gelegenheden noemt «prof. Gerretson zich bij voorkeur „notarisklerk". Dat hij zijn interpellatie-verzoek kon in trekken was een gevolg van de nadere inlichtingen, die minister Staf „met zijn bekende oud-Hol landse ruiterlijkheid" had -gege ven. Niet duidelijk werd waarom prof. Gerretson zijn verzoek dan nog een week slepende heeft ge houden. Mr. Wendelaar (V.V.D.) wilde er een klein debatje van 1000ste SCHIP IN HAVEN ROTTERDAM ROTTERDAM, 26 Jan. Gis teravond laat is het' 1000ste schip van dit jaar in de haven van Rot terdam aangekomen. Het was het 397 brt metende m.s. „Nassau- haven" van de N.V. Gebr. van Uden's Scheepvaart en Agentuur Mij te Rotterdam, dat met een lading stukgoed van Kopenhagen kwam en ligplaats koos in de Merwehaven. Vorig jaar arriveer de het duizendste schip op de zelfde dag. maken, maar de voorzitter, mr. Jonkman, stelde zich op het standpunt, dat de Kamer niet meer kon spreken over een in getrokken verzoek. Volgende week kómt o.m. het wetsontwerp soc. verzekeringswetgeving aan de orde. echter teleurgesteld, omdat men op het laaitste ogenblik niet eensgezind een formulering kon vinden voor de maatregelen be treffende de grootte der practij- ken. Voorgesteld was namelijk, een vergoeding van f 7,voor de eerste 3000 patiënten, f 5, voor het patiëntenaantal boven de 3000 en 4000 en een sterke vermindering der vergoeding voor ziekenfondspractijken boven 4000 patiënten. Deze voorstellen werden door de huisartsen met weinig enthousiasme begroet. Het is dan ook de vraag of zij, indien zij in het rapport van de Com- missie-Van Schaik ongewijzigd zijn gehandhaafd, de goedkeuring van de huisartsenvereniging zul len verwerven. Filmrechten verkocht voor hoge prijs NEW YORK, 26 Jan. De literaire agent van Charles A. Lindbergh, George Bye, heeft be kend gemaakt, dat de filmrech ten van Lindberghs autobiografie „The spirit of St. Louis", die het omstandig verhaal van zijn his torische nonstop vlucht van New York naar Parijs op 21 Mei 1927 bevat, zijn verkocht voor een prijs, die misschien als een re cord beschouwd moet worden. Het niet bekend gemaakte be drag aan contanten plus het aan Lindbergh toegekende percentage van de winst op de film zou meer dan een millioen dollar kunnen belopen. De filmrechten zouden aan de Broadway Producer Leiand Hayward en de Hollywoödse re gisseur Billy Wilder komen. Bye deelde mede, dat het con tract nog niet officieel 'is gete kend maar dat de juridische raadslieden van beide partijen „volledige overeenstemming" hebben bereikt. Inmiddels heeft Lindbergh zelf aan een diner van het „Institute of Aeronautic Sciences" te New York een Daniël Guggenheim medaille voor „pionierswerk op het gebied van de luchtvaart" ontvangen. WINKELIERS VOOR 7 MILLE OPGELICHT ROTTERDAM, 26 Jan. Een buffetjuffrouw te Rotterdam, de 44-jarige J. S., is door de politie ter beschikking van de justitie gesteld. Zij heeft kans gezien in vier weken tijds enkele winkeliers op te lichten voor f 7.000 aan goederen. Met allerlei verhalen kreeg zij o.m. textiel, meubelen, boeken en een schrijfmachine los. Zij verkocht dan meteen de spul len, ver onder de waarde, door. De politie heeft een gedeelte van de goederen nog kunnen achter halen. Wegens heling kregen en kele vrouwen een proces verbaal. Van de opbrengst maakte zij taxi ritten en dineerde in restaurants in Den Haag. Ver. tot Bescherming van Vogels een gezamenlijk schrijven aan de minister van O., K. en W. In beide adressen wordt het protest op de eerste plaats on derstreept uit een oogpunt van dierenbescherming, terwijl de Contactcommissie er haar angst over uitspreekt, dat het land schappelijk karakter van het na tuurpark „Berg en Bos" in de toekomst ernstig geschaad zal worden. En dit, zo schrijft men, alleen omdat wordt toegegeven aan de neiging door, vaak laag- bij-de-grondse acties, publiek te trekken. Publiek, dat blijkbaar niet voldoende ontwikkeld is om van de natuur zonder meer te genieten. In het schrijven aan de minis ter spreken de ondertekenaars er hun verbazing over uit dat, terwijl eenieder, die in Neder land een zaak wil drijven, daar toe allereerst bewijzen van vak bekwaamheid moet kunnen over leggen, terwijl eenieder blijkbaar zonder enig bewijs van vakbe kwaamheid dierenparken mag stichten of handel in in 't wild levende dieren mag drijven. De ondertekenaars zijn van mening, dat het aantal in Neder land aanwezige dierenparken het toelaatbaar aantal reeds lang heeft overschreden en dat het nodig zal zijn een wettelijke re geling te vinden, waarbij het stichten van dierenparken en het handel drijven in levende dieren gebonden is aan speciale vergunningen. De heer G. v. d. Brink, de stich ter van Avifauna, die onlangs door de gemeente Apeldoorn is aangetrokken om op te treden als adviseur bij de stichting en instandhouding van het vogelpark in Berg en Bos, heeft de besturen van de Apeldoornse afdelingen van de Kon. Ned. Natuurhistori sche vereniging en de Ned. Ver. tot bescherming van dieren ge dreigd met een gerechtelijke ver volging, wanneer zij niet voor Donderdag a.s. hun adres aan de gemeenteraad, waarin tegen de stichting van het park wordt ge protesteerd, hebben ingetrokken. Dit heeft de heer v. d. Brink middels zijn advocaat laten weten in een brief, waarin wordt opge merkt, dat de inhoud van het adres op niet gestaafde laster en insinuaties berust, hetgeen met cijfers wordt aangetoond. De heer v. d. Brink ziet het adres als een aantasting van zijn eer en goede naam. BESPREKINGEN IN KOREA OPGESCHORT door de Noordelijken PANMOENDJON, 26 Jan. De verbindingsofficieren der Noordelijken bij de besprekingen over een hervatting van de voor bereidende onderhandelingen voor de politieke conferentie in Korea, hebben de verbondenen een ver zegelde brief aan het adres van de hoofdvertegenwoordiger der verbondenen, Arthur Dean, over handigd met de opmerking, dat de huidige besprekingen verder geen zin hebben, daar Dean en zijn Noordelijke tegenspeler schrif telijk met elkaar in contact staan. Zoals gemeld vertoeft Dean thans in de Ver. Staten. Volgens radio- Peking wordt in de brief voorge steld de besprekingen 1 Februari te hervatten. Dean brak de voorbereidende besprekingen voor de politieke conferentie 12 December j.l. af naar aanleiding van naar zijn mening beledigende uitlatingen van de zijde der Noordelijken. Handelsverdrag tussen W.'-Duitsland en Hongarije BONN. Officieel is bekend gemaakt dat West-Duitsland met Hongarije een handelsovereen komst heeft gesloten, waarmee 40 millioen dollar is gemoeid. West- Duitsland zal gedurende het ka lenderjaar 1954 voor een waarde van 21.300.000 dollar goederen uit Hongarije voornamelijk landbouwproducten importe ren en voor 20 millioen dollar chemische en industriële produc ten aan Hongarije leveren. Burgemeester en Wethouders van de gemeente Baarderadeel (Fr.) hebben in opdracht van de gemeenteraad een schrij ven gericht o.a. aan de voorzitters van beide Kamers der Staten-Generaal, de leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, de ministers van Economische Zaken en Binnen landse Zaken en het college van Gedeputeerde Staten van Friesland, waarin zij in herinnering brengen, dat de con currentie tussen de gemeenten bij het aantrekken van industrieën zodanige vormen begon aan te nemen, dat de minister van Binnenlandse Zaken hel nodig heeft geoordeeld deze vormen van concurrentie te beteugelen. In een schrijven van de col leges van Ged. Staten heeft de bewindsman de medewerking van deze colleges ingeroepen. Het col lege van Ged. Staten van Fries land deed een uittreksel van dit schrijven toekomen aan de ge meentebesturen met de medede ling, dat zij zich met de opvat tingen van de minister kan ver enigen. Bij zijn goedkeuringsbe- leid zullen bedoelde richtlijnen in acht worden genomen. De ge meentebesturen werd verzocht hiermede rekening te houden. Wanneer iedere gemeente en elk college van Ged. Staten zich aan de gegeven richtlijnen houden, dan kan dit de in deze gewenste regeringspolitiek ten goede ko men. Het blijkt evenwel, dat hier van in de practijk weinig of niets terecht komt, aldus B. en W. van Baarderadeel. De practijk heeft reeds geleerd, dat plattelandsgemeenten, be staande uit een aantal dorpen met een overwegend agrarisch karak ter en een kleine industrievesti ging in één dier dorpen, door gemeenten, welke als „industrie kern" zijn aangemerkt, worden „leeggekocht" of dreigen te wor den „leeggekocht". Behalve de bouwpremie van 25 pet. worden door deze gemeenten aan de ondernemers zodanige financiële faciliteiten geboden, die door de toezichthoudende in stanties blijkbaar worden goedge keurd, zodat de enkele, meestal opkomende en voor bedoelde plattelandsgemeenten van levens belang zijnde industrieën naar de industriekernen vertrekken. Deze handeling, aldus het schrij ven, is geschied met betrekking tot een in Baarderadeel geves tigde industrie. Tegen een derge lijke handelwijze volledig in strijd met. de daaromtrent gege ven richtlijnen aldus B. en W, van Baarderadeel, meent de raad met klem te moeten protesteren. Het gevolg is, dat de werkkrach ten, die geen emplooi meer kun nen vinden in landbouw en vee teelt en thans zijn ondergebracht in de industriële sector, met uit zondering van misschien enkele goed geschoolde krachten, bij vertrek van de industrie werk loos worden of noodgedwongen naar elders moeten vertrekken. Wanneer deze handelwijzen wor den getolereerd, dan zullen die gemeenten, binnen afzienbare tijd als „achterlijke gebieden" moeten worden aangemerkt. Dit kan niet in de bedoeling van de regering liggen, neemt de raad aan. Hij laat een krachtig protest horen met het verzoek op korte termijn zodanige stappen te ondernemen, dat de ongezonde concurrentie onmogelijk zal blijken.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 7