Het Westen wijst gesprek met rood China af In de boeien van de vorst Lokaas voor Frankrijk en Groot-Brittannië Trein greep andermaal auto nabij Zwolle Spaanse studenten geven de strijd niet op Dagblad voor Alkmaar li omgeving Zondag a.s. Dorpentocht Dulles: „Overleg met Peking heeft geen zin99 BIDAULT WIL VREDESWIL VAN CHINA BEWEZEN ZIEN Vorst blijft Aardverschuiving in Italië Indo-China ende handel Gasloze uren noodzakelijk De toestand van de Heilige Vader Met z'n drieën door het ijs De drie inzittenden gedood Scheepvaart op IJselmeer ligt volkomen stil Douane-chef sleurde chauffeur uit gepantserde smokkelauto NOORDHOlLANDSj Abonnementsprijs f6.60 per kwartaal, f2.20 per maand, f0.51 per week. inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum „JÊÊKLté f2.50; in alle edities 26 ct per mm, minimum f4.familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K2290; Alkmaar, Bitsevoort 52, tel. 2046 K2200; Den Helder, Keizerstr. 89. tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is 'f nergens veilig (Vondel) Donderdag 28 Januari 1954 - 49e Jaargang - Nummer 12995 BERLIJN, 27 Jan. -Rusland heeft vandaag verhinderd, dat de Berlijnse conferentie met de behandeling van het Duitse vraagstuk begon en heeft koppig zijn strijd voortgezet om de Westelijke Grote Drie te dwingen communistisch China als gelijke te erkennen. De Sovjet minister van Bui tenlandse Zaken Molotov weiger de zich neer te leggen bij de Westelijke afwijzing van zijn voorstel, dat dit voorjaar de Grote Vier met communistisch China over de ontwapening in de we reld en de handel zullen spreken. In een redevoering van 80 mi nuten herhaalde hij zeer uitvoe rig zijn voorstel voor een confe rentie van de Grote Vijf, waarbij hij het beeld opriep, dat een der gelijk gesprek met Peking zou kunnen leiden tot regelingen in Azië. Hij vond tegenover zich een vastberaden Foster Dulles die zei er voor te passen „onze tijd te 'verbeuzelen met te bespreken, of en hoe een nieuwe conferentie belegd kan worden" in plaats van te beginnen met de eenmaking van Duitsland en het Oostenrijkse vredesverdrag. Hij legde er de nadruk op, dat deze twee problemen slechts het doel van de Berlijnse conferentie zijn. Indien deze worden opgelost, „dan, en slechts dan, zullen wij voor het wereldforum staan als mannen, capalbel can andere en zwaardere taken op ons te ne men", zo besloot de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken zijn rede. De Franse minister Georges Bidault gaf Molotov te verstaan, DE BILT, 28 Jan. Terwijl de Oostelijke wind iets afnam vroor het vanmorgen in ons land nog iets meer dan gisteren. De sta tions Twenthe en Deelen meld den vanmorgen 13 graden vorst. In het Westen vroor het om streeks 10 graden. Rond het Oost zeegebied nam de vorst tijdelijk wat af, omdat d'aar een hoeveel heid minder koude lucht werd aangevoerd door een depressie, waarvan het centrum vannacht bij Moskou lag. Van het Westen uit bereikte het frontensysteem van een Oceaan-depressie Frank rijk, waar het sneeuw zal veroor zaken. Ook in Frankrijk heeft he<t vannacht hard gevroren. Parijs meldde 15 graden vorst. Over een groot deel van ons land dreven wolkenpartijen, die uit Zuid-Duitsland afkomstig zijn. Het hogedrukgebied boven Scan dinavië trok intussen iets naar het Noorden terug, maar heeft zich zowel naar Groenland als naar Noord-Rusland belangrijk uitgebreid. De algemene circula tie is hierdoor van dien aard ge worden, dat er geen tekenen zijn, die op een spoedig einde van de vorstperiode wijzen. Wel kan de vorst bij een draaiing van de wind naar Noord-Oost tijdelijk afnemen. Daarbij worden de kan sen op sneeuw iets groter. Vijf huizen verpletterd MODENA, Italië, 27 Jan. Een reusachtige aardmassa van 800 meter breedte en zes meter hoogte heeft tussen de dorpjes Albano en Missano di Zoeca in midden Italië reeds vijf huizen bedolven. Drie andere worden bedreigd. De aardverschuiving, de grootste in de Appenijnen sinds 25 jaar, begon Dinsdag en verplet terde toen de eerste vier huizen. Tot dusver zijn er geen slacht offers te betreuren, maar wel zijn reeds 40 mensen dakloos. dat een oonferentie van de Grote Vijf „geen zin heeft", zolang Pe king „indirect de communistische guerilla-oorlog in Indo-China steunt". Met grote openhartigheid ver telde hij de Rus, die gisteravond zijn gastheer aan het diner is ge weest: „U keurt het bewind af, dat ik vertegenwoordig, maar op mijn beurt keur ik het uwe af". Bidault liet hier echter op vol gen, dat indien Peking zijn goede wil door daden bewijst een con ferentie van de Grote Vijf uit eindelijk overwogen kan worden. De Britse minister van Buiten landse Zaken Anthony Eden, die als laatste voor het Westen sprak, meende, dat Peking eerst zijn verlangen naar vrede in de we reld moet bewijzen door een be gin van de Koreaanse politieke conferentie mogelijk te maken. Indien de Duitse en Oosten rijkse kwestie, zo vervolgde hij, hier tot een oplossing gebracht zouden worden, dan zouden de Grote Vier in betere positie ver keren om andere vraagstukken onder de loupe te nemen. BERLIJN, 27 Jan. Een officiële Sovjet woordvoerder heeft van avond voor Frankrijk een conferentie van de Grote Vijf aanlokke lijker proberen te maken door te zeggen, dat op een dergelijke bijeenkomst „natuurlijk" de kwestie Indo-China behandeld kan worden, „vooropgesteld, dat Frankrijk het aan de Vijf Mogendheden zou voorleggen". Vanmiddag heeft Molotov in zijn rede ook laten doorscheme ren, dat de conferentie van de Grote Vijf voor de Fransen de mogelijkheid op een regeling in Indo-China biedt. Blijkbaar overtuigd, dat hij dit voor Peking kan bereiken, over handigde Molotov aan voorzitter Eden nog een brief van het Oost- Duitse communistische bewind, waarin verzocht wordt, dat „op het juiste moment vertegenwoor digers zowel van de Oost- als West-Duitse regering de huidige conferentie zullen bijwonen, wan neer de Duitse kwestie besproken wordt". Nog 'n lokmiddel. Het lokmiddel voor Groot Brit- tannië, dat zijn handel wil uit breiden, scheen te zijn de „be langrijke mankt" van 800 millioen mensen in 10 landen achter het IJzeren Gordijn. Molotov zei, dat zij „omringd werden door een barrière van een klein aantal lan den, die niet bereid zijn met hen handel te drijven". „Maar een veel groter aantal landen wil wel deze handel", ver volgde hij. „Er bevindt zich juist op dit ogenblik een Franse han delsdelegatie in Moskou. Een Britse handelsdelegatie is onder weg. Wij voeren handel met veel landen, waaronder India, en wij zeggen tegen iedereen, die met ons handel wil drijven: „U bent welkom". Draait uiv gastoestellen uit ALKMAAR Men meldt ons, dat het gasverbruik in zo enorme mate gestegen is, dat bezuiniging absoluut noodzakelijk blijkt. De vraag naar gas is thans zo hoog opgelopen, dat de lichtbedrijven genoodzaakt zijn gasloze uren in te voeren. Deze gasloze perioden zullen afhankelijk zijn van de gaspositie. In heel de provincie is de gas positie thans kritiek. De druk zal tijdens deze gasloze uren zodanig worden verminderd, dat het bui zennet niet geheel gasloos wordt, doch dat het gas niet bruikbaar is. Hierdoor tracht men dwingend een te grote gasafname te voor komen. Men dient zijn gastoestellen en gaskachels uit te draaien om ernstige ongelukken te voorko men. Wanneer men de apparaten open laat staan bestaat er ge vaar voor gasvergiftiging, wan neer de druk weer wordt opge voerd. Waarschijnlijk zal de periode van 2 tot 5 uur vanmiddag de eerste gasloze periode zijn. Daar na zal men weer druk geven tot 7 of 8 uur. Ook in de nacht zal er geen gasgebruik mogelijk zjjn. Ook 's nachts, en vooral 's nachts dient men derhalve zijn appara ten zorgvuldig uit te draaien. Nogmaals zij gezegd, dat de gasloze uren niet met zekerheid kunnen worden gemeld. Zij zijn afhankelijk van de gaspositie. Myson charterschip STOCKHOLM. De Zweedse rederij „Sveaibolaget" heeft het 675 ton metende Nederlandse schip „Myson" gecharterd voor reizen tussen Oostzeehavens en Parijs. De „Myson", die thans „Gefle heet, is het grootste zeeschip, dat via de Seine naar de Franse hoofdstad kan varen. De „Gefle" blijft onder Neder landse vlag varen. Lichte ongesteldheid VATICAANSTAD, 27 Jan. Radio Vaticana meldde Woensdag middag, dat de lichte ongesteld heid van de H. Vader geen enkele reden tot ongerustheid geeft. De II. Vader heeft een rustige nacht gehad. Woensdagochtend voerde de Paus langdurige besprekingen met de pro-secretaris van het staatssecretariaat, Mgr. J. B. Mon- tini, over problemen van kerke lijk bestuur. De H. Vader lijdt aan een lichte ongesteldheid, die beschreven wordt als een „nerveuze maag aandoening", voortspruitend uit drukke werkzaamheden. De Paus heeft de laatste dagen vrij veel last van de hik, waar door hij slecht slaapt. Vannacht echter heeft zich geen hik voor gedaan en heeft de H. Vader goed geslapen. STAF EERSTE LEGER CORPS IN DE KOU 's-GRAVENHAGE, 27 Jan. Onder leiding van lt. gen. Op- somer is de Staf van het eerste legercorps vanochtend uit Den Haag vertrokken, om haar bivak voor de winteroefening „Surprise" op te slaan in de omgeving van de Holterfoerg. Het doel van deize oefening is zich een beeld te vormen van de omstandigheden waarin de soldaat te velde in winterse omstandighe den moet leven. Speciaal zullen hierbij een aantal problemen zoals watervoorziening, bescherming tegen koude ene. worden onder zocht. De staf zal bivakkeren in tenten. AMSTERDAM, 27 Jan. Van middag is een 7-jarige jongen door het ijs van de Ringvaart aan de Transivaalkade te Amsterdam gezakt. Een agent poogde de jon gen te redden, doch zakte even eens door het ijs en moest door omstanders op het droge worden gebracht. Een tweede agent, die zich daarna op het ijs begaf, zak te er ook door, doch hem gelukte het de jongen te grijpen, waarna beide door omstanders met be hulp van een ladder uit het ijs konden worden bevrijd. Na door omwonenden van droge kleren te zijn voorzien^ konden alle drie naar huis wonden vervoerd. DE ONDERGEDOKEN PORTEFEUILLE DELFT, 27 Jan. Van een Hagenaar, werkzaam in een Ier gebouwen van de Tech nische Hogeschool te Delft, werd in Mei van het vorig jaar een portefeuille gestolen. Thans is zijn bezit terugge vonden en wel.... in de stortbak van een toilet op het station te Delft. Een employé van de N.S. vond de porte feuille bij het schoonmaken van het toilet. De inhoud was nog geheel intact. Geld had er niet in gezeten, en dit was vermoedelijk voor de dief aanleiding zijn buit onder te laten duiken URK, 27 Jan. Hoewel Urk niet meer afhankelijk is van de aanvoer over zee, is het toch nog altijd sterk bij het water ge ïnteresseerd. Aan de zeezijde is Urk vrijwel geïsoleerd, voor de havenmond is tengevolge van de harde Oostelijke wind het IJsel meer nog ijsvrij, maar aan de Westkant van Urk ligt het ijs hoog opgeschoven. De U.K. 79, schipper van Urk, die door een motorstoring Maan dag j.l. niet kon varen, heeft ge tracht de Noordzee te bereiken via Den Oever. Even buiten Urk raakte het schip vast in het ijs en eerst na een urenlange wor steling kwam het vrij en keerde in de Urker haven terug. Terwijl het langzaam opstoomde, liep de Urker schooljeugd naast het schip over het ijs in de haven. De stoomibootdienst op Enkhuizen is gestaakt. De Noordzeevloot be vindt zich in Breskens en ver schillende Belgische havens, maar volgens de laatste radiografische berichten kan niet worden uit gevaren. FRIESLAND Gedeputeerde Staten van Fries land hebben besloten het bevaren van de kanalen in onderhoud en beheer bij de provincie, met uit zondering van het kanaal Harlin- genStrooibos, met het oog op de aanwezigheid van ijs, met in gang van heden tot 13.00 behou dens in bijzondere gevallen door hen te verlenen ontheffing verbo den te verklaren. De veerboot Oostmahorn Schiermonnikoog heeft vandaag nog gevaren. Vanmiddag was er ziekentransport per vliegtuig naar Leeuwarden. IJSELMEER Het scheepvaartverkeer op het IJselmeer ligt volkomen stil. Van middag zijn nog twee sleepboten (de laatste) in de Oranjesluis aangekomen. Kapitein Wagema- kers, met zijn „Tina" en 2 lege schepen van ca. 80 ton van Hui zen afkomstig. De kapitein ver telde „dat er beslist geen door komen aan is". In de Oranjeslui zen liggen thans 15 „uitgevroren" schepen. De Texelse boot zal Donderdag maar één dienst vice versa tussen Den Helderen den Burg onder houden. Uit beide plaatsen ver trekt om tien uur des morgens een boot. (Normaal wordt vijf maal per dag in beide richtingen gevaren). Duizenden trekvogels, talingen en smieten, hebben voor de felle koude beschutting gezocht tussen de wallen van het oude fort de Schans bij Oude Schild. Aanhoudende vorst. Het K.N.M.I. deelt mede: De krachtige Oostelijke winden heb ben de temperatuur in vrijwel het gehele land Woensdagmorgen tot meer dan 10 graden onder nul doen dalen. In het Oosten vroor het zelfs 12 graden. In Midden- en Oost-Europa is de vorst nog steeds belangrijk strenger: in de omgeving van Tsjecboslowakije en Zuid Polen vroor het om streeks 25 graden. In Rusland vriest het in sommige streken nog harder. Moskou meldde van morgen 26 graden vorst. De Oostelijke winden worden in stand gehouden door een hoge drukgebied boven Scandinavië en een gebied van lage luchtdruk boven het Westelijk deel van de Middellandse Zee. Over Finland beweegt iets min der koude ludh't in de richting van Europa. Het is echter nog onze ker of deze lucht ons land kan bereiken. De vorst zou er overi gens slechts door getemperd, maar niet beëindigd worden. Uit het Westen heeft een storing Ierland en West-Frankrijk be reikt. Het ziet er echter niet naar uit dat deze een belangrijke in vloed op het weer hier te lande zal uitoefenen. Hij zal alleen de wind die tijdelijk wat is afgeno men, weer doen aanwakkeren. Door de vorst van de laatste dagen is het gehele IJselmeer met ijs bedekt. De scheep vaart is geheel aan banden gelegd. Een aantal schepen, onderweg van Kampen naar Amsterdam, werd door ijs- brekers door het ijs gebracht. Luchtopname A.N.P.-joto) ZWOLLE. Voor de derde keer binnen twee maanden heeft een trein op een met flikkerlichten beveiligde overweg nabij Zwolle een auto gegrepen. Gisteren werd een personenauto op de overweg te Zalné door een electrische sneltrein gegrepen, waarbij de drie inzittenden om het leven zijn gekomen. De bestuurder van de perso nenauto, de 3'6-jarige landbouwer M. Baas uit Arrierveld (gem. Ommen) heeft, blijkbaar door het zonlicht verblind, noch het rode waarsohuwingssein noch het rinkelen van de bel van de auto matische beveilingsinstallatie ge zien of gehoord. De heer Baas was op terugreis naar Ommen met het echtpaar H. Tigelaar- Seine eveneens uit Arrierveld, na een bezoek aan een arts te Zwolle. Het echtpaar liet drie kinderen achter. De bestuurder van de personenauto was ge huwd en had twee kinderen. De electrische sneltrein, die om 9.48 uur vanuit Groningen in Zwolle moest aankomen, reed met volle vaart op de personen auto in. De auto werd een dertig meter meegesleurd en werd to taal vernield. De brokstukken lagen over meer dan honderd meter langs de spoorlijn en in het aangrenzende rietveld ver spreid. De lichamen van de drie inzittenden waren deerlijk ver minkt, waardoor het geruime tijd duurde, voordat de slachtoffers geïdentificeerd konden worden. De trein, die ernstig bescha digd werd aan de voorzijde, moest worden weggesleept. Het reizigersvervoer ondervond ver traging. Op het station te Zwolle moest op een volgende trein gewacht worden. De Rijkspolitie stelde direct na het ongeluk een onderzoek in. Ter plaatse werd door de Officier van Justitie te Zwolle, mr. J. W. M. des Tombes, de enorme ravage in ogenschouw genomen. Zondag a.s. zal de Noordhol landse Dorpentocht weer plaats vinden. „IJs en weder dienende" zeiden de organiseren er dit maal optimistisch nog bij. Er zijn echter nog enkele moeilijk heden te overwinnen. Het con trolepunt Hoorn loopt n.l. gevaar niet ingeschakeld te kunnen worden in verband met de door breking van de vaart bij de Hulk. De ijsvere-nigingen van Schar- woude, Beets, Oudendijk en Avenhorn zijn. gisteravond daar over aan het praten geweest en men meent een oplossing gevon den te hebben, dat Hoorn toch als controlepunt kan dienen. Van daag zal de centrale commissie die oplossing bespreken, zodat we dus morgen nadere gegevens hieromtrent hopen mede te delen De start zal zoals 'gewoonlijk plaats hebben op verschillende plaatsen. Ditmaal in Zaandam, Alkmaar, Purmerend en Hoorn. SLUIS, 27 Jan. Drie douane-ambtenaren hebben vanochtend in Groede in West Zeeuwsch-Vlaander en een ge pantserde tot bestelauto omge bouwde Cadillac in beslag ge nomen. In de auto bevond zich 1250 kilogram boter. De twee inzittenden, die met een van de douane-ambtenaren slaags raakten, wisten te ontkomen. De drie douane-ambtenaren een sectiechef en twee dou aniers hebben, alvorens zij vanochtend hun slag konden slaan, veel moeten ontberen. Op het vermoeden, dat in een garage te Groede een bestel auto geladen met 1250 feg boter stond, vatten zij gisteravond post in de buurt van de gara ge. Gedurende ongeveer twaalf uur trotseerden zij de koude Noordoosten wind. Toen er van och tend n og niets was voor gevallen, dat de aandacht van de postende douane-ambtena ren had getrokken, gingen de twee douaniers eens een kijk je nemen achter de garage. De sectiechef, die alleen voor de garage bleef wachten, zag toen plotseling de deuren opengaan en uit de garage reed de tot pantserauto omgebouwde Ca dillac. De sectiechef aarzelde geen ogenblik en sprong op de treeplank van de rijdende auto. Hij probeerde de chauf feur van de auto te overman nen. Hij werd evenwel weg geduwd. Het gelukte de sectie chef evenwel weer op de tree plank te springen. Hij sleurde de chauffeur uit de auto en samen vielen zij op de grond. De auto reed zonder bestuur der door een hek en botste vervolgens tegen een huis op. Een naast de chauffeur geze ten persoon, vermoedelijk een Belg, had inmiddels het hazen pad gekozen. De sectieahef was inmiddels slaags geraakt met de chauf feur van de smokkelauto. De laatste had de langste adem en wist te ontkomen. De twee douaniers, die door het lawaai waren gealarmeerd, hebben nog enige schoten op de auto gelost. Tot nu toe ontbreekt elk spoor van de smokkelaars. MADRID (getelefoneerd naar Londen), 27 Jan. De gevechten tussen de Spaanse politie en de studenten van de universiteit zijn vandaag de derde dag voort gezet terwijl de regering tracht uit te vinden wie begonnen is. Gibraltar de oorspronkelijke oor zaak van de botsing is reeds lang vergeten. Er werd meegedeeld, dat drie studenten door geweerkogels ge wond werden en een politieman, deze laatste ernstig. Er werden 12 studenten gearresteerd. Er zijn geen tekenen die wijzen op een einde van de vijandelijk heden tussen de studenten en de politie. De gevechten van van daag waren meer sporadisch, maar verbitterd. Het schijnt dat zij zich beperken tot medische en juridische studenten. De vier gewonden van vandaag brengen het aantal op meer dan 40. Meer dan 20 man zijn gear resteerd, maar de meesten van hen werden vrijgelaten nadat hun identiteit was vastgesteld. Het merendeel van de gevech ten vond plaats om het hoofdge bouw van de universiteit. Op een gegeven ogenblik barricadeerden de studenten zich in h-et gebouw en regende het stenen op de poli. tie vanuit de ramen.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 1