De puzzle van de week Ir Merkx sprak over Landbouwbeleid 1954 Strijd om „IS libre-titel is begonnen Kokkie v.d. Eist verbetert Nederlands 500 m-record De geschiedenis van Amerika Causerie voor oud-leerlingen R.K. Landbouwwinterschool Hevige brand in Castricum Geen voetbal Geen hockey Geen handbal Maandag elfmerentocht SPANNENDE WEDSTRIJD VERWACHT Pagina 11 „DE RUYTER" UIT BREST VERTROKKEN OEFENSMALDEEL TE LAS PALMAS KLM-dienst wordt ingekrompen Prins Bernhard opent laboratorium Failliet verklaard Hollandse Merentochten Scliaatskalender N oor el-Holland Successen voor Nederlandse zwemsters in Londen 2.300.000 WERKLOZEN IN U.S.A. De nationale kampioenschappen IJsberichten voor de scheepvaart Met VELPON zie je er geen barst van Zaterdag 30 Januari 1954 HOORN. Het landbouwbeleid 1954 is iets, wat iedere boer en boerenzoon zal interesseren. Oplettend werd er dan ook door de leden van de Vereniging van Oud-leerlingen van de R.K. Landbouwwinterschool, die onder voorzitterschap van de heer W. N. Koopman in „Het Witte Paard" bijeen waren, geluisterd naar de inleiding, die ir. W. Merkx, secretaris van de Stichting voor de Landbouw, over dit onderwerp hield. Onder de aanwezigen merkten wij nog op ir. J. van Alphen, directeur van de R.K. Landbouwwinterschool en leraar C. v. d. Bosch. Na tezamen de H. Mis te heb ben bijgewoond sprak rector J. N. M. Smulders een opwekkend woord tot de oud-leerlingen en nadat, op de huishoudelijke ver gadering de interne zaken waren afgewerkt, vertelde de oud-leer ling W. Muller van zijn bevin dingen in Canada. Hij is daar nu twee jaar geweest en zal er bin nenkort aan hert werk gaan op de boerderij, die hij gekocht heeft. De grote lijn Over het landbouwbeleid valt uren te praten, zo begon ir Merkx zijn causerie. In dit korte bestek is' het dus nodig om de grorte lijn te volgen. Het land bouwbeleid wordt gevoerd door onze overheid, d.i. de regering en in het bijzonder de Tweede Kamer. De minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoor ziening is de uitvoerder Van dit beleid, dat vanzelfsprekend niet in strijd mag zijn met het alge meen belang. En dit laatste kan wel eens zwaarder wegen dan de belangen van de boer. Door mid del van zijn organisaties kan de boer samen met de arbeidersorga nisaties via de Stichting van de Landbouw invloed uitoefenen op het regeringsbeleid. Op deze wijze is er reeds veel bereikt op so ciaal-economisch terrein en nog veel te doen. Denken wij aan de kostprijs voor bieten, tarwe, bacon e.d. en aan de grote vraagstukken betreffende het grondgebruik, die thans aan de orde zijn. De eerste doelstelling van de Stichting is de totstandkoming van de P.B.O. Het Landbouw schap zal 1 April a.s. een feit zijn. Ook de provinciale en gemeen telijke overheid heeft zijn be moeienissen mét de landbouw o.a. wat betreft streekplannen, subsidies en ruilverkaveling. De nationale landbouwpolitiek is er op gericht de landbouwers en tuinders bestaanszekerheid te verschaffen en een ieder een redelijk inkomen te garanderen. De export is in dit opzicht van groot gewicht. De Ned. landbouw is sterk afhankelijk van export Deze is op de eerste plaats ge richt op ons natuurlijk achter land, West-Duitsland. Dit land is onze grootste afnemer van eieren. De export hiervan bedroeg in 1953 1644 mill, stuks. Daarmee werd ons land het grootste exporteren de land op dit gebied en passeer de Denemarken in dit opzicht. Op de tweede plaats komen België en Luxemburg (boter), vervolgens Engeland (bacon: voor 1954 ongeveer 30.000 ton). Met Rusland is onlangs een bilateraal handelsverdrag gesloten (boter en kaas voor tarwe en gerst). Wat de bestaanszekerheid be treft, heeft de regering thans bij het stelsel der geleide economie de prijszetting in de hand. Mono polieheffing, hanteren van im- en exportkraan en marktordenende maatregelen bewezen hun dien sten aan de landbouw. Spreker wees vervolgens op de sociale ver zorging en de sterke organisatie der landarbeiders. Zij betalen iedere week 0.75 cent contributie en weten hun belangen Wel te behartigen. Hier kunnen de boe- reï-organisaties een voorbeeld aan nemen. Onder het hoofd „cultu rele landbouwpolitiek" bracht ir Merkx het bevolkingsvraagstuk en het gebrek aan grond onder de aandacht. De regering tracht een oplossing te vinden door in dustrialisatie. Spreker eindigde zijn causerie met de raad, dat de jeugd goed over de toekomst moet naden ken. Landbouwonderwijs is niet alleenzaligmakend. Wanneer de boerenzoon tenslotte toch zijn werk moet zoeken buiten de landbouwsector, doet hij er goed aan een andere onderwijsrichting te kiezen. Eerste lustrumviering Vrij veel vragen werden naar PUZZLE CM 530101 Horizontaal: 1. soort stof 6. zeldzaam. 11. soort onderwijs 12. Europeaan 14. Europeaan 15. vervoerbedrijf 17. zware ketting 19. dubbelklank 20. houding 22. vruchtennat 23. niet vast 25. vriend 26. schavuit 29. blinkt 31. wederhelft 32. aanw. voornaamwoord 34. voorzetsel 35. meisjesnaam 37. zoogdier 40. Europeaan 42. als onderstaand 43. nummer 44. woonschip 46. ten honderd 49. sluis 51. vis 53. onb. voornaamwoord 54. takje 56. bijwoord 59. plaats in Zwitserland 61. deel v. h. kippenhok 62. zoogdier 64. heidemeertje 65. meisjesnaam 66. titel 68. nobele 71. met behoud van beter 72. waterkering 74. vlaktemaat 75. drank 77. edele geaardheid 78. rang in het leger Verticaal: 1. soort kaartspel 2. bijwoord van tijd 3. schoenmakerswerktuig 4. van onderen 5. buigzaam 6. paar 7. inhoudsmaat 8. voorzetsel 9. waterhoogte 10. glazen knikker 13. getij 16. let wel (Lat.) 17. toiletartikel 18. zwaar 19. plaats in Duitsland 21. moeder der goden (Myth.) 22. weekdier 24. geslepen 25. tegen 27. landbouwwerktuig 28. laboratorium (afk.) 30. tandeloos zoogdier 32. voorstelling in de slaap 33. laten zien 36. soort bij 38. bloeiwijze 39. vaasje 41. meisjesnaam 44. werelddeel 45. boterton 46. plaats 47. klein vertrek 48. jongensnaam 49. punt 50. armoedig 52. de somma van 55. nummer 57. roem 58. staaf 59. groot water 60. verhoogde ton 63. plaats in Noordholland 64. vuile plek 67. smak 69. bijwoord 70. ongedierte 72. lidwoord 73, doctor in de geneeskunde 75. reeds 76. voegwoord Oplossing kruiswoordraadsel 20705 Horizontaal: 1. diamant. 5. be geren. 9. krant. 10. molen. 11. duo. 12. armee. 14. eksteroog. 15. stroper. 17. loket. 19. steen. 20. glanzen 22. rampzalig 26. dante. 27. kil. 28. etter. 29. amigo. 31. legatie. 32. inkoper. Verticaal: 1. dakhaas .2. ara. 3. antwerpen. 4. temee. 5. belas ting. 6. genre. 7. radio. 8. na oogst. 13. marie. 16. revolutie. 17. laafdrank. 18. kozijn. 19. strekel. 21. neetoor. 23. melig. 24. zeelt. 25. gerei. 30. iep. aanleiding van sprekers inleiding gesteld. Leraar v. d. Bosch toon de zich geen voorstander van industrialisatie. Spreker kon hem niet afdoende overtuigen, dat hieraan niet te ontkomen was. De heer De Hoog vroeg of de kostprijzen wel naar de uitkom sten op de gemiddelde bedrijven werden berekend. Dit is niet al tijd het geval geweest, zeide spr., maar het vorige jaar zeker wel. Directeur van Alphen merkte op, dgt vele boeren weer van de ge leide economie afwillen, maar meende dat het beter was hier mee door te gaan. Spreker stond achter het standpunt, dat men vrij moet geven, wat mogelijk is. De heer Kennemer vroeg of het wel sociaal verantwoord was de bedrijven te mechaniseren. Men kan de klok niet terugzetten, meende spreker, de boer zal on getwijfeld in de richting van ver dere mechanisatie gedwongen worden. Óp een vraag van de heer Schilder deelde voorzitter Koop man mede, dat het bestuur over wogen had het eerste lustrum der vereniging het volgend jaar enigszins feestelijk te herdenken. Men zal dan twee dagen bij elkaar komen, zo mogelijk, in het Missiehuis te Hoorn en wel in de Kerstvacantie, zodat zij, die van verre komen, aldaar kunnen over nachten. Op de eerste dag zal dan de jaarvergadering gehouden worden en voor de tweede dag bestaat het plan twee causerieën over een technisch onderwerp te laten houden. CASTRICUM, 29 Jan. Van middag omstreeks vier uur is in de boerderij van de familie de Graag, wonende aan de Braker- weg te Castricum, brand uitge broken, die, aangewakkerd door de felle Noordoostenwind, een hevig karakter kreeg. Het vee kon bijtijds in veiligheid worden gebracht. De boerderij was na een half uur volkomen een prooi der vlammen geworden. De brandweer, die onmiddellijk ter plaatse was, had alle moeite om de belendende percelen te beschermen. De oorzaak is nog niet bekend. Drie personen zijn dakloos geworden. De brand is vermoedelijk ont staan door een defect aan de schoorsteen. De boerderij was slechts gedeeltelijk verzekerd. 's Avonds werd de brandweer wederom gealarmeerd voor brand in een naast de boerderij liggend perceel, waarin een roggebrood bakkerij is gevestigd. De brand was vermoedelijk ontstaan door het overspringen van enkele von ken. Het vuur kon door de brand weer spoedig worden bedwongen. BREST. 29 Jan. Hr. Ms. kruiser „de Ruyter" is Vrijdag uit Brest naar Halifax (Canada) ver trokken. De oorlogsbodem loste bij het uitvaren van de haven vijftien saluutschoten, welke door een kustbatterij werden beant woord. LAS PALMAS, 29 Jan. Het oefensmaldeel V van de Konink lijke Marine heeft Vrijdag het anker laten vallen in de haven van Las Palimas op de Canarische eilanden, waar ihet vier dagen zal blijven. Het flottielje, dat onder bevel van kapitein-ter-zee Den Boeft staat, omvat Hr. Ms. torpedOboot- jagers „Evertsen" en „Korte- naer". Hr. Ms. fregatten „van Amstel" en „de Bitter" en Hr. Ms. onderzeeboten „Walrus" en „Zeeleeuw." JOHANNESBURG, 29 Jan. M.i.v. 1 Juli zal de K.LM. slechts één vlucht per week tussen Jo hannesburg en Amsterdam mogen maken, zo heeft de algemene di recteur voor Zuidelijk Afrika, J. M. Mijnlief, meegedeeld na zijn terugkeer per vliegtuig uit Euro pa. Ook de één keer in de veer tien dagen gevlogen wachtdienst komt tè vervallen. De K.L.M. vliegt sinds 1946 op Afrika. In 1951 werd de K.L.M. de beperking opgelegd slechts vijf passagiers van hier naar Rome te mogen vervoeren. M.i.v. Juli zullen ook slechts vijf passagiers naar Frankfort vervoerd mogen worden^ 's GRAVENHAGE, 29 Jan. Z.K.H. Prins Bernhard heeft van morgen officieel het nieuwe ge bouw in gebruik gesteld van het medisch-biologisch laboratorium der rijksverdedigingsorganisatie T.N.O. aan de Lange Kleinweg te Rijswijk bij Delft. In dit laboratorium worden onderzoekingen verricht op me disch-biologisch gebied ten be hoeve van de verdediging en de bescherming tegen chemische, biologische en radiologische strijd middelen en ter genezing van hun gevolgen. Bij vonnis van de Alkmaarse Rechtbank is failliet verklaard: Cornells Petrus Dekker, van be roep kweker, wonende te Dim men, Rijlksstraait no. 25, met be noeming van de rechter Mr. R. W. J. C. van den Wall Bake tot reöhter-commissaris en van mr. E. H. J. Wynne, advocaat en pro- curreur te Alkmaar, Nassaulaan 18, tot Curator. y De K.N.V3., de Kon. Ned. Hockeybond en de Handbalbond hebben alle wedstrijden voor a.s. Zaterdag en Zondag afgelast. De K.N.V3. heeft het program ma verschoven naar 7 Februari. Begin volgende week Het Hollandse Merendistrict vat de K.N.S.B. organiseert Maandag, Dinsdag en Woensdag ajs. de bekende merentochten, groot 20, 40, 60 en 90 km. De startplaatsen zijn vanaf 10 uur te Leiden, hotel Bellevue, Oude Wetering Paviljoen De Brasem, L'angeraar café Hogen- dijk, Nieuwkoop, café Velder en Zevenhoven Sluitkade, café Broeksloot. Dinsdag wordt tevens de vier-merentocht als wedstrijd verreden om de grote wisselbeker en prijzen voor de tweede, derde en vierde ankomende. Aan deze wedstrijd is tevens het geweste lijk kampioenschap van Zuid- Holland voor lange toertochten verbonden. De beste rijder uit het gewest ontvangt de kam pioensmedaille. De start van deze wedstrijd vangt aan om 9.30 uur v.m. bij de Driegatenbrug te Lei den, startkaarten kunnen vanaf 8 uur worden afgehaald in hotel Bellevue, Leiden. De rijders wor den en bloc naar de startplaats gebracht. Zondag: NOORDHOLAANDSE DORPEN- TÖCHT (startplaatsen Zaandam Hoorn, Purmerend en Alkmaar) WIERINGEN: Hardrijderij voor mannen. MIDDEN-BEEMSTER: Nat. Lan- gebaanwedstri.jden 500, 1500 en 300 meter. WERVERSHOOF: Nat. hardrijde rij voor vrouwen. Maandag: WIERINGEN: Nat. wedstrijden 500. 1500 en 3000 meter. HOOFDDORP: Prov. kampioen schappen Nrd-Holland schoon- ri.jden voor dames en heren. Dinsdag: WARMENHUIZEN: Langebaan- wedstrijden 500. 1500 en 3000 meter om de S.I.S.-beker. Geertje Wielema, Joke de Kor te en Rika Bruins hebben Neder land op de internationale zwem wedstrijden te Londen uitstekend vertegenwoordigd. Alle drie wis ten zij hun nummer te winnen. Geertje Wielema zegevierde op de 100 yards vrije slag in 1 min. 1.1 sec.. Joke de Korte nam de 100 yards rugslag in 1 min 8.2 sec. voor haar rekening en Rika Bruins behaalde on de 200 yards schoolslag in 2 min. 42.1 sec. een van de snelste tijden ooit in Engeland gemaakt een onbe dreigde overwinning. SCHAGEN. Gistermiddag werd een begin gemaakt met de strijd op de groene lakens in café-restaurant „De Posthoorn" van de heer Peetoom te Schagen tussen de negen geplaatste dis- rictsvertegenwoordigers resorte- rende onder het gewest „Het Noord-Westen" van de Konink lijke Nederlandse Biljartbond. De organisatie is in handen van de vereniging „Hollands Noorderkwartier". Voorzitter Pater sprak een woord van welkom tot de deel nemers en wenste ze allen een sportieve strijd om deze kam pioenstitel. De navolgende resultaten wer den verkregen: car. brt h.s. gem J. Waal 100 31 15 3.22 Jac. Koning 71 31 11 2.29 Th. Mosch 100 48 14 2.08 J. Blank 89 48 13 1.85 G. Verwey 100 47 7 2.12 A. v. d. Schilden 70 47 12 1.48 J. Winnubst 100 38 12 2.63 C. J. Benima 79 38 16 2.07 J. Waal 100 39 11 2.56 A. v. d. Schilden 95 39 10 2.43 J. Blank 100 35 10 2.85 S. L. Touw 70 35 12 2.00 Dit waren de resultaten van de middagpartijen. De avondpartijen zagen er als volgt uit: C. J. Benima 100 35 11 2.85 Th. Mosch 58 35 7 1.65 J. Winnubst 100 34 10 2.94 Jac. Koning 93 34 10 2.73 J. Blank 100 39 11 2.56 A. v. d. Schilden 99 39 15 2.53 S. J. Touw 100 35 26 2.85 G. Verwey 86 35 13 2.45 Th. Mosch 100 50 11 2.00 Jac. Koning 76 50 7 1.52 J. Waal 100 32 11 3.12 C. J. .Benima 96 32 21 3.00 De laatste avondpartijen wer den gespeeld tussen Verweij- Winnubst. Laatstgenoemde had in deze partij na tien beurten de leiding met 26 tegen 10 caram boles. De partij v. d. Schilden tegen Touw gaf een gunstig resultaat n.l. 4629 in het voordeel van Touw. Vandaag wordt de strijd woer voortgezet en riaar wij hopen met iets minder zenuwen op dit mooie materiaal in „De Post hoorn". Door de Vereniging „Elfmeren- tocht Sneek-Langweer" is beslo ten Maandag 1 Februari a.s. de vijfde Elfmeren-tocht per schaats te houden. Evenais voorheen zal de wedstrijd weer om 9 uur 's morgens uit Langweer vertrekken en is ook de finish te Langweer. Totaal-afstand voor de wedstrijd 103 km. Voor de toertocht is het begin- ■en eindpunt Sneek. Vertrek 's morgens tussen 10 en 12 uur. To taal van de toertocht 85 km. Als eerste prijs voor de wedstrijd is weer de Zilveren ZwaSn van Langweer beschikbaar terwijl ver der zowel voor de wedstrijdrij ders als voor de toertochtrijders medailles beschikbaar zijn gesteld, mits de tocht binnen, de vastge stelde tijd wordt gereden. De wedstrijdrijders hebben uit de aard der zaak minder tijd dan de toerrijders. Met klem wordt er op gewezen dat met het oog op de toestand van het ijs, beslist nodig is dat men zich aan de uitgezette banen houdt en niet op eigen gelegen heid tracht stukken af te snijden of over pas dichtgevroren wak ken te rijden. WASHINGTON, 29 Jan. (A.P.). Het bureau voor de statistiek heeft vandaag meegedeeld, dat de werkloosheid van begin De cember tot eind Januari gestegen is met een half millioen en nu naar schatting 2.300.000 personen omvat. ZWOLLE Het ziet er naar uit dat heden de schaatswedstrij den om het kampioenschap van Nederland in de ogen van de kernploeg waardeloos geatht wor den. Een protest is vanuit Davos verzonden en mén heeft er in Ne derland kennis van genomen. In het telegram wordt melding ge maakt van het feit, dat de kern ploeg onmogelijk uit de training genomen kan worden. De titel houder, Kees Broekman, zal dus zijn tilel niet kunnen verdedigen. Dat de wedstrijden toch doorgaan, is heel belangrijk, wanneer men bedenkt, dat deze anders veertien dagen uitgesteld moesten worden. Wat voor weer hebben wij dan? Ook was er een mogelijkheid, dat het kampioenschap midden in de komende week zouden verreden kunnen worden. Dan hadden de titelhouder en de leden van de kernploeg wel kunnen dèelnemen maar dit zou voor de organiseren de ijschib een hog groter verlies betekenen, daar er gerekend wordt op publiek. Onder de 36 inschrijvingen, die gisteravond om half elf binnen waren, troffen wij de naimen aan van Kokkie van der Eist, Rozen- daal, Olsthoorn en van 't Oever. Dit zijn dan ook wel de meest be kende namen, die in de schaats wereld iets te betekenen hebben. De strijd zal echter Spannend zijn, omdat de kernploeg, die on- MIDDELSTUM Het waren ongeveer dezelfde rijders die gis termiddag in Middelstum aan de start verschenen als Donderdag in Appingedam, voor een wed strijd op de langebaan. Tevens waren er buiten de Gro ningers nu ook weer de Neder landse B-ploeg met 12 man, om de 500 en 1500 meter te rijden. Een goede training voor de na tionale kampioenschappen, welke Zaterdag en Zondag in Zwolle worden gehouden. Dat de heren in goede vorm zijn, bewees Kok kie van der Eist op de 500 m. Door deze afstand af te leggen in de prachtige tijd van 46.3 hetgeen een verbetering betekende van 't Ned. recórd óp die afstand met 0.3 sec. Dit stond sihds 8 Decem ber 1933 op naam van Teun Hooftman. In de morgenuren was het weer heel wat gunstiger dan Donder dag. Het "was niét zo koud en er stond aanvankelijk ook minder wind. De laatste rijders hadden het al weer heel wat moeilijker met de koude snijdende wind, maar niettegenstaande dat wist van der Eist in zijn rit tegen de Heerenvener Dijkstra toch een beste prestatie te leveren door de ze afstand' binnen de Ned. record tijd af te leggen n.l. 46.3. getwijfeld boven de anderen uit steekt, niet op de gladde ijzers in Zwolle verschijnt. De 500 m. zal Kokkie van der Eist wel voor zijn rekening nemen, hoewel hij voor de eerste plaats in het algemeen klassement niet veel kans heeft, daar de 500 m. voor hem de enige overwinning waarschijnlijk zal zijn. Op de 1500 m. zal hij moe ten tonen, wat hij waard is, want Rozendaal is momenteel in goede vorm, waarvan hij ook in Rotter dam getuigde. Van 't Oever is de favoriet voor de 10.000 en 5000 m. Doch ook hier zal het een zware opgave zijn Rözendaal en Olst hoorn te overtuigen dat hij wer kelijk de sterkste is. Voor de Zwollenaren zij nog medegedeeld, dat ook de plaatse lijke rijders H. J. Dijk en J. Nien- huis hebben ingeschreven. 's-GRAVENHAGE, 29 Jan. Het ijsbericht, ontleend aan het ijskaartje van de Rijkswaterstaat van Vrijdag 29 Jan, luidt: Code; le letter (scheepvaart heden) L normaal. M beperkt. N gering, 0 2 schepen. P 1 schip, Q geen vaart. 2e Letter (ijstoestand): A blank water, B licht drijfiis, C r— licht vast ijs, D middelzwaar verspreid drijfiis. E middelzwaar opeengepakt drijfiis, F middelzwaar drijfiis in geul of slop, G - middelzwaar vast iis, H zwaar verspreid drijfiis, K zwaar opeengepakt drijfijs. L zwaar driifijs in geul of slop, M zwaar vast ijs. Z laatste bericht. Oude Maas m d Beneden Merwede m b Boven Merwede m b Dordtse Kil m b Noord m b Nieuwe Merwede n d Afgedamde Maas q na Merwedekanaal Gorinchem- Vianen q g Merwedekanaal Vreeswijk- Amsterdam m f Vaart Amsterdam-Rotterdam via Gouda q g Vaart Amsterdam-Rotterdam via Leidsendam q g Noordihollandskanaal q m Vaarten in N.O.-polder q m IJselmeer geheel gestremd (Advertentie) ZO GOED LIJMT VELPON VRAAG DE JUISTE SOORT DANIEL BOONE 1. Gedurende veel jaren waren de on herbergzame wouden in Alleghany opge treden als een dam, die pioniers belette verder naar het westen door te dringen. Overal waren er zogenaamde „trails", d.w.z. door het wild gebaande paden, die door de Indianen hier en daar gerepareerd en met elkaar verbonden waren, zódat zij een ingewikkeld net vormden, waaruit alleen ingewijden wijs konden worden. 2. Op de duur was deze „dam" niet be stand tegen de aanhoudende druk. De eersten, die er doorheen drongen, waren de zogenaamde „long hunters", d.w.z. jagers, die dikwijls maandenlange tochten door deze wildernis maakten (de woud lopers). De beroemdste van hen was Daniël Boone, die tot voorbeeld diende voor Lederkous in Coopers roman van die naam. 3 Hij was geboren in de hut van een kolonist in Pennsylvanië, en van kinds been af bedreven in alles, wat voor het gevaarvolle jagersleven van nut kon zijn. Hij sprak Indiaans en kende alle signalen en geheime wegwijzers van de Indianen. Op een reis in het onbekende bleef hij meer dan 2 jaar weg. In 1773 werd hij aanvoerder van de vele landverhuizers, die door de wildernis drongen om zich in de prairiën van Kentucky te vestigen. 4. Deze eerste landverhuizers, die men pioniers noemt, gingen een gevaarlijke toekomst tegemoet. De Indianen poogden wanhopig hun jachtvelden te verdedigen. De pioniers bouwden forten van ruw be werkt hout. Deze forten bestonden uit een binnenplaats, omslotendoor palis saden en hoekgebouwen van 2 verdiepin gen, waarvan alle vensters op de binnen plaats uitzagen en met aan de buitenkant uitsluitend schietgaten. i V V

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 11