EDEN OVERTROEFDE MOLOTOV Zolang de Oostzee open is, mindert hier de koude door Duitse verkiezingen ter sprake te brengen A toombommenwerpers naar IS oord-Afrika Nederland telt thans 46 honderdjarigen Stinkbommen omlijsten Grote Vier-conferentie Provinciale Centrale N.-Holland van de K.V.P. Dagblad voor Alkmaar un omgeving Beroepskeuze op de scholen „/Vief door Arbeidsbureau" verklaart Mgr Alfrink Heilige Vader had onrustige nacht VANDAAG STEMMING OVER FANFANI Staking van 300 atelier meisjes TE WILDERVANK Het blijft vriezen 1500 HUIZEN VERBRAND TE POESAN Elfstedentocht gaat door! De IJsel dichtgevroren Jeugd moet worden ingeënt Eerste spijker voor de Kardinaal Definitieve adviezen vastgesteld en Provincie-program goedgekeurd Vonnissen in T s j echo-Slo wakij e EUROPA Zaterdag 30 Januari 1954 49e Jaargang Nummer 12997 BERLIJN, 29 Jan. Terwijl demonstranten met stinkbommen te velde trokken tegen vier Berlijnse bioscopen, waar de befaamde Hitlerfilm voor het eerst vertoond werd, begonnen de vier ministers in het gebouw van de geallieerde controleraad bij verrassing aan de bespreking van de Duitse kwestie. Minister Eden overtroefde Mo- lotov door te midden van een be spreking der prooedure plotseling een plan voor het houden van ver kiezingen in geheel Duitsland en voor de hereniging van het land op tafel te leggen. Het plan was tevoren door de drie Westelijke ministers besproken en ter ken nis van de West-Duitse regering gebracht. Het is gebaseerd op de in Bonn verdedigde beginselen voor een herstel van de Duitse eenheid. MolotoVs eerste reactie was dan ook, dat Eden zich een leerling had getoond van grond wetsexperts van het Duitse type. Voordat de conferentie het Duitse vraagstuk aansneed, was Molotov er bij verrassing mee acooord ge gaan, dat zfjn gisteren ingediend voorstel voor een wereldconferen tie inzake ontwapening eerst vol gende week in de dan te houden gesloten zitting der ministers wordt behandeld. De overgang naar het tweede punt der agenda krwani voor de waarnemers der conferentie als een volkomen verrassing, aange zien de Westelijke delegaties re kening hadden gehouden met de mogelijkheid, dat Molotov de be sprekingen over de wereldsituatie en over zijn plan voor een we reldconferentie nog enige tijd had willen rekken. De Russische afge vaardigde verzette zich echter niet scherp tegen een voorlopige afsluiting van de besprekingen over het eerste punt. Minister Bidault heeft tegenover MolotoVs resolutie een ander ontwerpbe sluit gesteld, waarin de vier re geringen zich zouden verplichten het ontwapeningswerk in de daar toe bestemde commissie der Ver enigde Naties met vereende krachten voort te zetten, teneinde in overeenstemming met de in DEN HAAG, 29 Jan. De voorlichting omtrent beroepskeuze mag op de katholieke, bijzondere scholen niet gegeven worden, ten. zij met toestemming der ouders en mits verzorgd door katholieke particuliere deskundigen of door Katholieke instellingen, welke hiertoe in het leven zijn geroe pen. Dit heeft Mgr. Dr. B. J. Al frink namens het Episcopaat mee gedeeld aan het Katholiek Cen traal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding te Den Haag. Mgr. Alfrink heeft deze mede deling gedaan naar aanleiding van de verzoeken om inlichtingen die het Episcopaat hebben bereikt over de houding, welke de Katho lieke schoolbesturen moeten aan nemen ten aanzien van de verzoe ken van de zijde der Gewestelijke Arbeidslbureaux om toegang tot de scholen te verkrijgen, teneinde aan de leerlingen ook via tes ten voorlichting omtrent be roepskeuze te geven. Januari 1952 door de Assemblee der V.N. aangenomen resolutie een ontwapeningsconferentie te kunnen bijeenroepen. Toen de Franse minister voorstelde de beide ontwerpen volgende week in besloten zitting verder te be handelen, verklaarde Molotov zich met deze procedure accoord. Daarmee was de weg vrijgemaakt voor het begin van de discussie over „het Duitse vraagstuk en de Europese veiligheid". Zoals te verwachten was, opende de Rus sische afgevaardigde deze bespre king met een voorstel om verte genwoordigers uit Oost- en West- Duitsland toe te laten en in staat te stellen bun standpunt uiteen te zetten. De Westelijke ministers waren op dit voorstel voorbereid, aangezien de Oost-Duitse rege ring reeds een officieel verzoek daartoe had ingediend en de ge hele propaganda in Oost-Duits- land sedert geruime tijd, op dit thema borduurt. Zij wezen dan ook eenstemmig het Russische verzoek af. Een beslissing hier over werd intussen tijdens deze zitting nog niet genomen en men kan verwachten, dat minister Mo lotov morgen op deze kwestie zal terugkomen. VATICAANSTAD, 29 Jan. De gezondheidstoestand van de H. Vader is geruststellend ondanks het feit, dat Hij tengevolge van nog overgebleven lichte nerveuze aandoeningen van de maag een onrustige nacht heeft doorge maakt. Aldus meldt Radio Vati- cana Vrijdagmiddag. ROME. Het Italiaanse par lement zal vandaag stemmen over de vertrouwenskwestie verbon den aan het program van de nieuwe regering-Fanfani, aldus heeft de Kamervoorzitter meege deeld. Er is nog geen verandering ge komen in het besluit van de meer derheid in het parlement om te gen Fanfani te stemmen. GRONINGEN. Ruim 300 ateliermeisjes, die werkzaam zijn bij Schmidt's Tricotage-industrie te Wildervank hebben gistermid dag het werk neergelegd, omdat zij ontevreden waren over de wijze waarop zij vervoerd wer den van hun woonplaats naar de fabriek. Het incident is het gevolg van een mankement aan een der bus sen die gisteren van Winschoten op weg was naar Wildervank, doch onderweg door een bevro ren leiding bleef staan. In de bus zaten toen 37 ateliermeisjes en toen een reservebus ter plaatse kwam, bleek deze maar 32 zit plaatsen te bevatten., waardoor vijf meisjes gedwongen waren met een staanplaats genoegen te nemen. En dit weigerden ze. Met andere vervoermiddelen kwamen zij tenslotte in Wildervank en hebben onder de overige atelier- meisjes, die ook per bus van hun woonplaatsen werden vervoerd, stemming gemaakt. Een groot deel van Europa blijft stevig in de greep van de vorst. Het hogedrukgebied boven Scandinavië heeft uit het Westen versterking ge kregen en is voorlopig bijna onaantastbaar. Aan de flank er van voeren Noordoostelij ke winden zeer koude lucht uit Noord-Rusland naar onze omgeving. In Zweden wordt deze koude iets getemperd, doordat de Oostzee nog maar gedeeltelijk is dichtgevroren, maar in Polen en Oost- Duitslanri kwam de tempera tuur vannacht onder minus 20 graden. De koude lucht is boven 't water van de Noordzee, waar van de temperatuur langs onze kust op het ogenblik ongeveer 3 graden is, onsta biel, waardoor sneeuwbuitjes ontstaan. Ook in Engeland veroorzaakt de koude lucht vorst. In Londen bedroeg de temperatuur vanmorgen -2, in Birmingham -5 graden. Minimumtemperaturen van Ned. stations: Eelde: -8; Leeuwarden: -7; Den Helder -5; Ypenburg: -10; Schiphol: -7; de Bilt: -9; Twentfhe: -11; Vlissingen -8; Woensdrecht: -10; Eindho ven: -10: Beek: -10. POESAN, 29 Jan. Meer dan 8.000 mensen zijn dakloos gewor den toen de wind de vlammen op joeg en 1500 huizen vernielde LEEUWARDEN 29 Jan. De Friese Elfstedentocht gaat door. Dat is het besluit, dat de Friese Elfstedentochtver eniging vanavond heeft ge nomen. A.s. Woensdag, 3 Fe bruari, bij 't ochtendkrieken gaat de negende officiële tocht van start. J?e beslissing is gevallen na rijp beraad en nadat de tochtcommissie een trip langs de route heeft gemaakt. Die trip leverde weinig bemoedigends. Er zijn nog zeer veel wakken. Die moeten worden gedicht met behulp van schotsen, riet en stro. Hiervoor zullen de IJs- wegencentrale en gemeente besturen worden ingescha keld. Ondertussen zullen er maatregelen moeten worden genomen tegen de.eenden die bij Sneek-Oosterbrug het water openhouden. Het ijs bij Slotermeer is uiterst ge vaarlijk en de rijders zullen er slechts zig-zaggend over heen kunnen komen. Bij Balk in de Lutz komen veel wak ken voor, evenals bij de Wit te Brug te Rijs. Ook in de Morra bij Warns bevinden zich veel zwakke plekken. Van Staveren naar Hindelo pen en van Hindelopen naar Workum liggen er nog veel waaigaten open. In het Noor den, bij St. Annaparochie, bevindt zich een groot wak in de Blikvaart. Maar on danks alles: de Elfstedentocht gaat door. De negende en juist in het 45ste jaar van het bestaan der vereniging. De start werd in de verga dering van hedenavond, die ook werd bijgewoond door de Commissaris der Konin gin, mr. H. P. Linthorst Ho- man, bepaald op 6 uur voor de wedstrijdrijders en op 6.30 uur voor de tourrijders. Hoewel de vorst gisteren wat minder fel was, gaan de ijswegen één voor één dicht. Vrijdagochtend was de IJsel bij Zwclle nog overdekt met drijfijs, dat zich traag voortbewoog. In de loop van de middag zat de rivier echter muurvast. Van enige scheepvaart was toen geen sprake meer. In de Oosterschelde moesten de lichtboeien worden opgenomen. Alleeh de Westerschelde meldt nog geen moeilijkheden. Intussen is op de hele Rijn de scheepvaart onmogelijk geworden. Gisteren overdag kwam het kwik in ons land vrij wat hoger dan in de voorgaande dagen. Mcv menteel stroomt koude lucht ons land binnen over de Oostzee en over de Deense wateren. Die zijn nog gedeeltelijk open, zodat de temperatuur van deze lucht wat milder is. Deze luchtstroom zal blijven aanhouden, maar aange zien zowel de Oostzee als de Deense wateren bezig zijn dicht te vriezen, zal men weer met een toenemen van de vorst rekening moeten houden. Het ijs in ons land heeft een slachtoffer geëist. Toen de 10- jarige Bennie Hartman te Urk zich na schooltijd op het IJsel- meer waagde, zakte hij door de dunne ijskorst. De ijlings toege schoten helpers slaagden erin het knaapje tussen de schotsen van daan te -halen en op het droge te brengen. Het mocht echter niet meer baten; de jongen was al overleden. Tussen Marken en de vaste wal is de bootdienst stopgezet. Over het ijs is nu een baan uitgezet naar Monnikendam. Vliegtuigen onderhouden de verbinding met de Waddeneilanden Ameland en Schiermonnikoog. Men hoopt voor Schiermonnikoog een vrachtvlieg tuig te kunnen krijgen voor het overbrengen van levenmidde len. Ameland kreeg gisteren per vliegtuig al voornamelijk zendin gen voor kruideniers en zaken lieden. Drie passagiers gingen er naar het eiland, onder wie een vrouw met een baby. De machine, die Donderdag j.l. beschadigd was bij de landing op Ameland, kon gisteren hersteld naar Leeuwar den terugkeren. De jeugd tot de leerplichtige leeftijd dient in het gehele land ingeëint te worden tegen diph- terie, kinkhoest, en tetanus. Het ministerie van Sociale Za ken en Volksgezondheid heeft der halve de gemeentebesturen aan gespoord te bevorderen dat de jeugd in het gehele land onvat baar wordt gemaakt voor deze ziekten. De kosten, verbonden aan de inenting, worden door het Rijk en zonodig door de gemeenten gedragen. Naar aanleiding van de Operatie Draadnagel, de grote actie die Katholiek Thuisfront begonnen is voor de godsdienstige accommo datie van onze militairen in een honderdtal kazernes van Neder land, heeft Johannes Kardinaal de Jong een brief van aanbeveling gesohreven aan het bestuur van Nationaal Katholiek Thuisfront, en tevens Zijn zegen gegeven over wat de Kardinaal noemt het heilzaam werk van Nationaal Ka tholiek Thuisfront. Deze aanbeve ling ging gepaard met een belang rijke gift, waardoor Katholiek Thuisfront de hoge eer te beurt valt dat de Kardinaal als het ware de eerste koper is van de mysterieuze spijker in de operatie Draadnagel. Adverentie) Tine de Vries (winnares) en Martha Wieringa na de sensa tionele wedstrijd te Huizurn in één lauwerkrans. F WASHINGTON, 29 Jan. De Amerikaanse luchtmacht heeft vanavond meegedeeld, dat een eerste eenheid van B-47 straal- bommenwerpers, welke gebruikt kunnen worden voor de atoom oorlogvoering, naar een basis in Noord-Afrika gestuurd wordt. 45 Boeing stratostraalbommen- werpers zullen in Februari non stop van de vliegbasis Barksdale in Louisiana naar een vooruitge schoven basis van de Amerikaanse luchtmacht in Frans Marokko vliegen om daar gedurende een periode van 60 dagen voor ope raties gestationneerd te zijn. Een nieuwe groep zal ze daarna af lossen. De bommenwerpers zullen de tocht van 7.640 km afleggen in kleine groepen en zullen in de lucht, waarschijnlijk boven Ber muda, benzine tanken. Zoals de jeugd overal elders in Nederland, profiteert jong Volendam van het zo plotse ling ingetreden vriesweer. Er wordt „baantje gegleden", er wordt geschaatst en pret ge maakt. Van de koude voelen de jonge Volendammers niets. Als het aan hen lag, zouden zij iedere dag „ijsvrij" hebben. Enige B-47's hebben reeds bij oefenvluchten uit Engeland korte bezoeken aan Noord-Afrika ge bracht, maar dit is voor het eerst, dat een wing in Marokko gesta tionneerd wordt. Vanuit de Noord-Afrikaanse ba ses komen belangrijke doelen in Europees Rusland en het oliege- bied van de Zwarte Zee binnen het bereik van de B-47's te liggen. AMSTERDAM In de giste renavond in „Krasnapolsky" ge houden algemene vergadering van de Provinciale Centrale Noordholland van de K.V.P. (ge meenschappelijk orgaan van de Kringen den Helder, Haarlem en Amsterdam) zijn de definitieve adviezen voor de groslijststem ming voor de Statenverkiezingen- 1954 als volgt vastgesteld: Kring den Helder: (Statenkrin- gen Hoorn, den Helder, Alkmaar en Zaandam): 1. Jac. Groen Azn., Alkmaar, aftr. 2. E. P. Clijnk, Zaandam, aftr. 3. Jac. Braakman, Bovenkarspel, aftr. 4. Joh. de Lange, Alkmaar. 5. W. Runderkamp, Volendam, aftr. 6. Th. Laan, Hem. 7. C. F. Smeets, Castricum. 8. N. J. Hooijschuur, Koog a. d. Zaan, aftr. 9. Mevr. B. Kortekaas-de Haan, Driehuis-Velsen. 10. C. P. Jong, Schagen. 11. G. Th. Roeleveld, Ilpendam. 12. B. J. Kalb, Oude Niedorp. 13. J. B. van Bockxmeer, Hoorn. 14. mr. H. J. Knuwer, den Hel der. Kring Haarlem: 1. A. v. d. Veldit, Haarlem, aftr.; 2. Th. C. Griibling, Blarioum, aftr.; 3. P. J. van Groeningen, Nes a. d. Ams-tel, aftr.; 4. mr. H. J. M. Tonino, SantpooTt, aftr.; 5. J. A. Schippers, Haarlem, aftr.; 6. ir. W. Merkx, Haarlem; 7. mr. J. F. ten Kroode, Laren; 8. mr. J. F. M. Homulla, Beverwijk; 9. drs. C. G. M. Miermans, Duivendrecht; 10. W. M. B. Bosman, Zandvoort; 11. mr. A. A. K. M. Poiveil, Aer- denhout; 12. mevr. C. v. d. Vaart ten Berge, Haarlem; 13. J. J. Loerakker, Haarlem; 14. Joh. Brouwer, Muiden; 15. ir. A. H. IJsselmuiden, Heemstede; 16. J. W. Zandvliet, Aalsmeer; 17. A. Bogaard, Zwanenburg. Kring Amsterdam: 1. clrs. W. A. v. d. Donk, Am sterdam; 2. J. P. N. A. Bouwman, Heemstede; 3. Th. F. de Groot, Amsterdam; 4. M. W. Wiewei, Amsterdam; 5. mevr. J. A. A. Luyokx-Sleyfer, Amsterdam; 6. J. A. Arts, Amsterdam; 7. L. Th. F. Peters alle 7 aftredend; 8. mr. E. W. Siegmann; 9. drs. H. J. Neefs; 10. H. A. Douqué; 11-, H. J. C. Smdts; 12. mevr. Th. C. M. v. d. Broek; 13. J. K. M. de Smet; 14. M. G. Rosseboom, allen Am sterdam. Op het ontwerp-proivinciepro- gram voor Noordholland waren (Vervolg op pag. 4). WENEN, 29 Jan. Zeven me dewerkers van Rudolph Slansky, de vroegere secretaris-generaal van de communistische partij in Tsjechoslo wakij e, die in 1952 op gehangen is, zijn. in Praag tot lange gevangenisstraffen veroor deeld wegens hoogverraad, zo heeft radio Praag vanavond mee gedeeld. Waarnemers in Wenen brach ten het nieuwe proces in verband met de oritieke economische en politieke toestand in Tsjechoslo- wakije, dat evenals Rusland het accent aan het verleggen is naar de productie van verbruiksgoede- ren, waardoor grote tekorten zijn ontstaan. 's-HAGE, 29 Jan. In de De cemberaflevering 1953 van de maandstatistiek van de bevolking heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek cijfers gepubliceerd over het aantal in Nederland aanwezige en overleden personen van honderd jaar en ouder in de loop van de laatste eeuw. Uit deze cijfers blijkt, dat onze bevolking op 1 Januari 1953: 46 personen (15 ihannen en 31 vrou wen) telde, die de tien kruisjes achter de rug hadden. Bij de eeuwwisseling, op 1 Januari 1900, waren er 10. Sindsdien hebben twee personen de leeftijd van 106 jaar gepasseerd, n.l. een vrouw overleden in 1935 (106 jaar en 1 maand, n.l. „opoe" Tjaden uit Groningen) en een vrouw over leden in 1948 (106 jaar en 6 maanden, n.l. „opoe" Herfst uit Rotterdam). De oudste overledene hier te lande, ten aanzien van wiens bereikte leeftijd zekerheid bestaat, is een man van 110 jaar geweest, overleden in 1899 (Geert Adriaan Boomgaard). Nog zij vermeld, dat, voorzover thans bekend is, op 1 Januari 1954 12 mannen en 28 vrouwen 100 jaar of ouder waren en dat op deze datum de 104-jarige Chrisse Karnebeek-Baks (Chrisse-Meuje) uit Eibergen de oudste inwoonster van Nederland was. EUROPA IS IN NOOD. Slechts als de machten, die hierin iets te zeggen hebben, nog op tijd wijs worden, kan het nog terecht komen. Dat is ook nodig tegen de achter grond van de conferentie, die thans in Berlijn aan de gang is. De enige oplossing is, een heid, eenwording, in de geest als reeds op enkele terreinen is geschied. Waar de politieke realisten nog moeten spreken van de jungle-politiel, die de wereld beheerst, waarvan de toestand in Europa de terug slag ondervindt, is het taak en plicht van de christen politici en alle christenen, de handen ineen te slaan, op de grondslag van het ene nodige, dat ook Z. H. de Paus her haaldelijk aangaf: de christe lijke beginselen, die de géés- telijke waarden van het oude Europa moeten redden. Buiten God is 'f nergens veilig (Vondel) Abonnementsprijs f6.60 per kwartaal, f2.20 per maand, f 0.51 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum f 2.50; in alle edities 26 ct per mm, minimum f 4.familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K2200; Den Helder, Keizerstr. 89. tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K2240.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 1