Een jaar geleden RADIO Honderd jaar K.N.M.I. in Utrecht gevierd Wat de watersnoodramp aan offers kostte Vorming van Katholieken voor internationale taak Het geheim van Dungrave Castle Dot k Commando warmde papfles tussen zijn broeksband Belangrijk initiatief van Katholiek Genootschap We programma Schee psberichten Naar wij vernemen Com Lande verga Pagina 2 Maandag 1 Februari 1954 'E hebben gevochten diet, mannenals leeuwen. De Rode* Kruiscolonnes, de studenten en jonge vrijwilligers uit de grote steden, de ambtenaren op de gemeentesecretariën, de brandweer-corpsen, de mili tairen van Land-, Zee- en Luchtmacht. Door hun en thousiaste inspanning zijn honderden levens gered en is het land beveiligd tegen de waterwolfdie zijn tanden al in de laatste dijken geslagen had. Het ivas beestenwerk", zegt de instructeur G. Mijs- bergh van het Korps Com mandotroepen te Roosendaal. Hij is een Hagenaar van tus sen de 25 en de 30. „Beesten werk, maar het maakte je warm van binnen, omdat je iets kon doen". Hij was een van de eersten die er op uitgestuurd werd. De Commando's waren de eersten, want zij zaten er met hun neus boven op. „Naar Nieuw Vossemeer", had het commando geluid. Het touw brak „Het was nog donker toen we wegreden, maar toen we er aankwamen hadden we geen schijnwerper nodig om te zien wat voor ontreddering het water daar onder Steen bergen had aangericht. Er werden sloepjes uitgeladen. Opvouwbare bootjes van can vas, die op elke paal en aan elk stuk prikkeldraad naar de kelder kunnen gaan. In de verte schreeuwden de mensen uit de dakramen. We voeren de Dorpsstraat in, met een stuk touw in de hand dat aan de andere kant vastgebonden was aan een boom. Een draad van een kilometer. Het werk ging vlot. Het was ijskoud en het stormde, maar als we aan land kwa men met een stuk of twintig passagiers namen we maar weer een slok en dat gaf je dan weer pit. (Advertentie) Fijn iuer - seaeuten daar en stramheid In lijf en leden .al die vormen vart Rheumatische ongemakken kunt U met Kru schen te lijf. Berust er niet in. 't Wordt wel erger niet beter. Begin morgen radicaal met Kru- schen. Tienduizenden vonden en vinden bij Kruschen baat en verlichting - iedere dag weer. Waarom zoudt U dan weerloos verder lijden. Neem ook Kruschen - de kleine dagelijkse dosis - en ondervindt zelf het heilzaam effect. We hadden de hele dag geen pech. Onze boot was niet ge zonken, zoals zovele en we waren zelfs niet omgeslagen op de hoge golven. Maar te gen de avond kwam het dan. Het touw brak! Kapitein v. d. Meer sprong het ijskoude water in, om het te grijpen en vast te binden aan -een telegraafpaal. Even later was ik aan de beurt. Maar we konden het niet lang volhouden. Het was te koud en we waren te ver van de oever. Bovendien begon het al donker te worden; je moet kunnen zien waar je zwemt. Als we maar een signaal had den kunnen geven. Maar alle lichtpatronen waren drijfnat geworden. Het lukte niet. Melkvertvarming We besloten een huis bin nen te gaan en de nacht door te brengen op een zolder. Toen tve een dakraam binnen stapten vonden we een paar families, die daar koud en angstig bijeen zaten. Zij dach ten dat we hen eindelijk kwa men verlossen. „Morgenoch tend," zeiden we, ,,'t is nu te donker". Plaats was er maar weinig in de kleine ruimte. Kinderen schreeuwden er van angst en honger. Oude mensen zaten te beven in een hoekje en we dachten dat ze elk ogenblik sterven konden. Een moeder had drie flesjes melk meegenomen om haar baby te voeden. Maar het kind wilde niet drinken. De pap was te koud. „Geef maar hier" zei ik. Ik stopte het flesje tussen mijn broeksband en n& een tijdje had het tenminste een beetje temperatuur. Het kind wilde tenminste drinken. Het water steeg nog steeds, die avond. „Komt het water nog omhoog?" vroegen de mensen op de zolder. „Nee, het zakt nu al behoorlijk", loog ik Je kon het, gewoon als kwik zien oplopen! Toen de volgende ochtend om een uur of zes een motor boot door de straat voer stond het nog maar een paar centi meter onder de vloer waar we op stonden. Nog een uur en we hadden in het water geze ten. De boot kwam trouwens net op tijd. Toen we een half uur later weer langs kwamen was het huis verdwenen. DINSDAG 3 FEBRUARI HILVERSUM I, 402 M. AVRO 7.00 Nws.; 7.10 Gram.; VPRO 7.50 Dagopening; AVRO: 8.00 Nws.; 8.15 Gram.; 9.00 Mor genwijding; 9.15 Geestelijke lie deren; 9.25 De groenteman; 9.30 Waterst; 9.35 Gram.; 10.50 Voor dp kleuters: 11.00 V. d. zieken; 11.30 Soipr. en piano; 12.00 Ham- mondork.; 12.30 Land- en tuinb. meded.; 12.33 V. h. Dlatteland: 12.40 Pianoduo; 13.00 Nws.; 13.15 Meded. en gram.; 13.30 Dansmuz.; 14.00 „Wij ontdekken Amerika", caus. met muz.: 14.30 Gram.: 14.40 Schoolradio: 15.00 Gram.; 15.15 V. d. vrouw; 15.45 Gram.; 16.30 V. d. jeugd; 17.30 Licihte muz.; 17.45 Rep. of gram.; 17.50 Mil. caus.; 18.00 Nws.; 18.15 Pia nospel; 18.25 Paris vous parle; 18.30 R.V.U.: „Beroemde figuren uit de wereldliteratuur" door Dr. A. Saalborn: „Alhasverus, de wandelende Jood"; 19.00 V. d. kind.; 19.05 Fanfare-ork.; 19.30 Omr.onk. en vertelster, 20.00 Nws.; 20.05 Gevar. progr.; 21.35 Liohte ipuz.; 21.55 Meded.; 22.00 Comm. uit Berlijn: 22.05 Amus. hiuz.: 22.45 Buitenl. overz.; 23.00 Nws.; 23.15 New York calling; 23.2024.00 Amuz.muz. HILVERSUM II. 298 M. KRO; 7.00 Nws.; 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.30 Gram.: 7.45 Morgen gebed en lit. kal.; 8.00 Nws.; 8.20 Lichtprocessie en Hoogmis: 9.45 Gram.; 10.00 V. d. kleuters: 10.15 Gram.: 10.35 Idem; 11.00 Voor de vrouw: 11.30 Schoolradio- 11.50 Gram.; 12.00 Angelus; 12.03 Lunohconc. (12.3012.33 Land en tuinb.meded.)12.55 Zonne wijzer; 13.00 Nws. en Katholiek nws.: 13.20 Amus.muz.; 14.00 Ge- var. progr.: 14.50 Gram.; 15.00 Blaaskwint.: 15.30 „Ben je zes tig?" 16.00 V. d. zieken; 16.30 Ziekenlof; 17.00 V. d- jeugd: 17.15 Felicitaties v. d. jeugd; 17.45 Re- geringsu.itz.: J. v. d. Walfe: „De Nederlandse Antillen in klan ken": 18.00 Dansmuz.: 18.20 Sportpraatje; 18.30 V. d. jeugd: 18.52 Rep.; 19.00 Nws.; 19.10 Koorzang; 19.15 „Uit het Boek der Boeken": 19.30 Gram.; 20.25 De gewone man; 20.30 Pianotrio: 21.15 „Ken een haan een ei lig gen"; 21.3.0 Bariton en piano; 22.00 Voordr.: 22.25 Kamerork.; 22.45 Avondgebed en lit. kal.; 23.00 Nws.; 23.15 Rotterdams Phillh. ork. en solist; 23.4524.00 Gram. TELEVISIE PROGRAMMA DINSDAG 2 FEBRUARI KRO: 20.15 Weerflber. 20.18 ..Waarom dit niet" éênacte-r. 20.48 Film-act. 20.53 Gastenboek. 21.00 „Mag ik deze dans van U?". Passagiersschepen Aldabi 3 verw. Santos; Alhena 10 v. Rotterdam n. Buenos Aires Alnati 5 verw. Rio de Janeiro; Bloemfontein 29 v. Kaapstad via Las Palmas n. A'dam; Bonaire 13 verw. A'dam van George-, town; Boschfontein' 30 te Dar es Salaam; Boskoop 1 v. Pto. Barrios; Cottica 29 v. Madeira n. Paramaribo alw. 12 verw.; Groote Beer 5 v. R'dam n. New York via Halifax: Indrapoera 30 v. R'dam n. Tj. Priok; Jagersfon tein 11 v. A'dam n. Durban; Joh. v. Oldenbarnevelt 2 verw. Fremantle; Maasdam 29 v. Trini dad n. La Guaira: Noordam 30 v. New York n. R'dam; Oranje 31 verw. Colombo: 4 verw. Sin gapore; Oranjefontein 1 verw. Kaanstad; Oranjestad 18 v. A'dam n. Christobal; Rijndam 2 verw. Halifax, 4 verw. New York; Si- bajak 2 v. R'dam n. Sydney; Wa terman 5 verw. Kaapstad; Wes- t"rdam 30 v. R'dam n. New York: Willem Ruys 3 verw. R'dam: Willemstad 6 verw. Cu racao; Zuiderkruis 4 verw Cris tobal. Tankvaart Agatha 31 verw Ti. Priok: Caltcv Utrecht p. 29 Gibraltar ti. R'd'om: Cistola 30 te Singa pore; Fehnes 29 v, Surabaja n. °ladiu: L'seta 29 v. Piadju n. Tnlatiap: Malea 30 te Huil: Ro- tula 10 verw. Accra; Tibia 29 v. Miri n. Singapore. Vrachtvaart Aagtekerk p. 2,9 Sabang: Al- tair 29 te R'n de Janeiro: Amor 29 v. Lattakm n. Izmir; Amsmi- veen 30 f° Padang; Arenrlsdijk "i te Philadelphia; Arendskerk "9 v, P'iam n. Kopenhagen; Ar'adne 29 v Nape's; Bali 29 v. folcmho n. Suez: Bintang 30 te Dfe^-d-ahBlitar 30 te Geclone: O's'-1" 30 t° A'dam; Celebes 30 te Mar-rill'Drente 30 te Tj. "riek- Femiphd 30 v, Recif" n. r.qq p-iimar- "iv n. 29 Oimssant: Friesland KRT, °9 ten anker op --"de Bahi—in Hathor 1 verw. A'exandrië: Hector 29 v. Cala- resta n. Genua: Helder 29 te A'dam: Hem 28 v. New York n. Pt. au P'-ince; Ivoorkust 29 v Lob'to n. Novorondondo; Kota Tnten 29 te New Hork; Laren- berg 29 te Lagos: Leuvekerf: 30 te Pt. Said; Linge 30 te Mon rovia: Loosdrecht 30 te Madras; Manoeran 30 te Tj. Pandang; Ma- riekerk 30 van Las Palmas n. Antwerpen: Meliskerk 29 te Rot terdam: Modjokerto 31 verw. Tj. Priok: Noordwijk 30 te Santiago de Cuba: Prins Maurits 29 te Dakar; Roeoat 30 te Belawan; Sheratan 29 te Philadelphia; Ringkep 30 te Tj. Priok: Soestdijk 30 te Singapore: Stad Rotterdam 30 te Narvik; Stad Schiedam 30 te Sfax; Sumatra 30 te Sura baja; Tabinta 30 te Le Havre; Titus 30 v. Lissabon n. Leixoes; Van Linschoten 29 v. Freetown n. Dakar; Wonosari 29 te Rot terdam; Wieldrecht 30 te Port Said. is Prof. Dr. G. A. van Poelje in verband met zijn 70e verjaardag onderscheiden met de zilveren penning der gemeente Den Haag; heeft de gemeente Eindhoven voor f 122.000 een schilderij van Picasso gekocht dat uit 1909 da teert. Het is een van zijn mees terwerken; hebben B en W van Goor, na on derzoek in Coevorden en Wolve- ga de Raad voorgesteld ook in Goor op aardgas te gaan koken; treedt de directeur van de Haag se Comedie, Cees Laseur, op 6 Febr. in het huwelijk met mevr. de Bruine Groenevelt; i Y -f" hadden de Staatsmijnen per 31 Dec. 1.1. 41.184 personeelsleden in dienat, waarvan 19.163 onder grondse arbeiders. Er waren bo vendien 2369 ondergrondse vak- scholieren in dienst; is de suikerprijs voor de boer voor de oogst 1954 vastgesteld op f 47,per 100 kg, zulks op grond van kostprijsberekeningen van 't L.E.I.; zijn aan de Leidse Neerlandicus, dr. J. J. Mak door de Ned. Orga nisatie voor Zuiver Wetenschap pelijk onderzoek subsidies toege kend voor het samenstellen van 'n woordenboek der Rederijkers taal en een uitgave van de wer ken van Anthonis de Roovere; wil de 67-jarige Opa Schram uit Driebergen die al twaalf maal de Vierdaagse heeft gelopen heen en terug naar Rome wandelen. Hij liep al eens van Delft naar Enschede 39 uur zonder rusten, driemaal van Amsterdam naar, Leeuwarden en tweemaal van Rotterdam naar Brussel. Bescherm kettinghonden tegen de kou! Van Justitiële zijde wordt er de aandacht op gevestigd, dat het op onverantwoorde wijze blootstellen van dieren aan de koude het misdrijf van dieren mishandeling kan opleveren. Wegens de heersende strenge vorst is aan de politie opdracht gegeven, in het bijzonder toe te zien op de huisvesting van ket tinghonden en in gevallen, waarin door onvoldoende be schutting de gezondheid van die dieren wordt geschaad, daarvan een proces-Verbaal op te maken. Dr. Swoboda (links) ontving Zaterdag te Utrecht uit handen van Prof. Dr. Berlage de Buys Ballot-medaille bij de eeuw feestviering van het K.N.M.I. (Van onze speciale verslaggever) De eeuwfeest-herdenking van het Koninklijk Nederlands Mete orologisch Instituut te De Bilt, heeft Zaterdagmorgen te Utrecht een waardig en plechtig hoogte punt gekregen. In „Esplanade" werd een officiële herdenkings bijeenkomst gehouden, weike voor een gedeelte werd opgeluis terd door de aanwezigheid van Prins Bernhard. Onder de aan wezigen bevonden zich voorts o.m. de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, de minister van Binnenlandse Za ken, prof. dr. L. J. M. Beel, de voorzitter van het College van Curatoren van het instituut, prof. dr. ir. F. A. Vening Meinesz, de voorzitter van de afdeling wis- en natuurkundige weten schappen van de Koninklijke Nederlandse Akademie van We tenschappen, prof. dr. ir. Kluy- ver, de voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, ver schillende commissarissen van de Koningin, het curatorium en de senaat van de Utrechtse univer siteit, de burgemeesters van Utrecht, De Bilt, Rotterdam, Vlis- singen, Rijswijk en Westerbork en vertegenwoordigers van tal van andere instellingen en insti tuten. Een speciaal woord van welkom richtte de hoofddirecteur van het K.N.M.I., die een ope ningswoord sprak, tot drie aan wezige kleinkinderen van de stichter van het instituut, prof. Buys Ballot. Vele fraaie geschenken zijn het K.N.M.I. ter gelegenheid van dit eeuwfeest aangeboden. Het personeel schonk een tijdwijzer voor de hal yan het nieuwe ge- 's-GRAVENHAGE Blijkens de laatste gegevens van het Cen traal Bureau voor de Statistiek zjjn bij de stormramp van 1 Febr. 1953: 1835 personen direct of door ziekten (40) om het leven geko men. Hiervan worden 144 nog vermist. Tot de slachtoffers be hoorden 916 volwassen mannen. Ruim 600 personen beneden de 20 jaar verloren het leven. Per 1 Maart 1953 waren 72.170 inwoners van het rampgebied ge ëvacueerd. Thans verblijven naar schatting- nog ruim 5QÓ0 slacht offers buiten hun oorspronkelijke woongemeente. Ondanks het feit, dat ruim 2600 woningen in Zuid west Nederland vernield werden, is de woningvoorraad in dit ge bied in het laatste jaar met 1252 gegroeid. In alle gemeente op 11 na zijn in het rampgebied inmiddels weer raadsverkiezingen gehouden. Door de overstroming werd 20.154 ha. cultuurgrond buiten gebruik gesteld. Berekend wordt, dat dit een oogstverlies van 18.500 ton tarwe, 32.100 ton vlas, 279.000 ton consumptie-aardappelen en 567.000 ton suikerbieten tengevol ge had. Op spoedig drooggevallen gebieden werd zomergerst gezaaid. Deze bracht een oogst van 17.400 ton op. In het rampgebied is een achterstand in de veestapel van ruim 27.000 runderen, ruim 2000 varkens en 64.000 kippen ont staan. Becijferingen tonen voorts aan, dat aan landbouwgronden, nij verheid, handel, bankwezen, voor raden, verkeer, woningen en boerderijen een schade aan her- stelkosten van ƒ499 mi'llioen gele den werd en voorts een schade van 396 mi-llioen aan dijken, wegen, kunstwerken, scholen, kerken, raadhuizen, huisraad, kle ding enz. zodat het totaal van de schade op 895 millioen kan worden gesteld. bouw, het gemeentebestuur een artistieke richtingaanwijzer, de redersvereniging een bijzonder fraaie globe en de Vereniging voor Weer- en Sterrenkunde een zonnewijzer, die opgesteld zal worden op het grasgazon voor het hoofdgebouw. In zijn openingswoord dankte ir. Warners de schenkers harte lijk voor deze stoffelijke blijken van waardering. Minister Algera belichtte in het kort de geschiedenis en de betekenis van het K.N.M.I., waar bij ook. hij grote hulde bracht aan Buys Ballot. Hij deed voorts mededeling van zijn voornemen om buitenlandse beoefenaars van de meteorologische en geophy- sische wetenschappen gedurende enkele maanden als gast uit te nodigen aan de arbeid van het instituut deel te nemen. Tenslotte deelde minister Al gera aan twee medewerkers van het K.N.M.I., de heren J. M. Fokkens en S. van Egten, resp. bureelchef op de afdeling Weer- dienst en Luchtvaart-meteórolo- gie en bureelchef op de afdeling Klimatologie en Landbouw-mete- orologie, mede dat H.M. de Ko ningin hen benoemd had tot rid der in de Orde van Oranje Nas sau. De heren W. B. M. Blom maart, terreinwaarnemer van het K.N.M.I. te St. Jansteen, en J. Hubregtsé, regenwaarnemer te St. Kruis, ontvingen de aan deze orde verbonden eremedaille in goud. Zij allen hebben zich ge durende lange tijd voor het K.N. M.I. bijzonder verdienstelijk ge maakt. Nadat prof. Vening Meinesz een kort woord gesproken had, behandelde een der meest voor aanstaande -medewerkeïs van het instituut, prof. dr. W. Bleeker, „Vraagstukken der hedendaagse meteorologie". Daarna was het woord aan prof. Kluyver. Deze deelde mede, dat de Koninklijke Nederlandse Akademie van We tenschappen besloten had de Buys Ballot-medaille, een onder scheiding die slechts eenmaal in de tien jaar wordt uitgereikt aan de geleerde die in een be paald tijdvak het meest heeft bij gedragen tot de ontwikkeling van de meteorologie, toe te ken nen aan dr. G. T. H. Swoboda, secretaris van de „Organisation Meteorologique Internationale". Nadat prof. dr. H. P. Berlage de verdiensten van dr. Swoboda had geschetst, sprak deze een kort dankwoord. Inmiddels was Prins Bernhard gearriveerd. Na een gelukwens aan het K.N.M.I. herinnerde hij aan het eeuwfeest van de samen werking van het K.N.M.I. met de Nederlandse koopvaardij, die dateert vanaf het ogenblik dat een internationaal, uniform, meteorologisch journaal werd in gevoerd aan boord van een aan tal zeegaande schepen, waarvan de gezagvoerders bereid waren gevonden mee te helpen bij het verzamelen van weerkundige ge gevens. Tenslotte werd door hem aan een tiental gezagvoerders van grote scheepvaartmaatschap pijen, die zich door het bijhouden van hun meteorologisch journaal hebben ónderscheiden, een zilve ren medaille uitgereikt. (Van onze speciale verslaggever) Het is geen geheim, dat de katholieken in de uiterlijke vorm geving van het zich snel ontwik kelende internationale leven lang niet altijd die plaatsen innemen, welke hen in staat stellen de christelijke beginselen tot uit drukking te brengen en de atmos feer te bepalen. Dit is o.a. een gevolg van het feit, dat de katho lieken niet altijd beschikken over personen, die gespecialiseerd zijn op internationaal terrein. Het was dan ook met vreugde, dat de Commissaris der Koningin in de provincie Overijsel, ir J. G. B. M. Ridder de van der Schueren, voor zitter van het Katholiek Genoot schap voor Geestelijke Vernieu wing, tijdens de Zaterdag te Utrecht gehouden jaarvergadering in het Maltezer Ridderhuis kon mededelen, dat dezer dagen het initiatief is genomen om aan Katholiek Nederland, met name aan het organisatieleven, in dit opzicht diensten te bewijzen. Dit initiatief beoogt katholieke Nederlanders die vorming en die kennis van het internationale leven te geven, welke voor een gezond en vruchtdragend interna tionaal contact onontbeerlijk zijn. Tevens zal worden gestreefd naar het meer „dnternationaal-minded" maken van hen die op het natio nale vlak werken. De kennis van de problemen en de methodiek in het buitenland op hun speciale terrein zal hun werk hier onge twijfeld bevruchten. Overleg hier over is tussen een aantal voor aanstaande katholieken in Neder land gaande. Het Katholiek Genootschap, dat tot de initiatiefnemers behoort, werkt aan de concretisering van de plannen van ganser harte mee, zo verzekerde de voorzitter. De beperkte opzet laat echter de wenselijkheid van andere, even tueel meer permanente opleidings vormen, onverlet bestaan. Aldus zouwellicht ook een klankbord worden geschapen voor de ver zoeken om hulp en voorlichting, vanuit het buitenland gericht tot de Nederlandse katholieken, die daar terecht of ten onrechte nog steeds als-voorbeeldig worden beschouwd. In deze dingen treedt het Ka tholiek Genootschap t.a.v. het buitenland op als representant van de Nederlandse kathctlieke organisaties. Het is daartoe geens zins gelegitimeerd en het weet, dat dit ook niet mtet de feitelijke situatie in overeenstemming is. Bij gebrek aan beter wil het Ge nootschap de rol, die het in dit opzicht vervult, graag blijven ver vullen en er daarbij naar streven deze activiteiten nog sterker af te stemmen op een nauw contact en een voortdurend overleg met de organisaties en instellingen, welke op de verschillende terrei nen nationaal werkzaam zijn, maar internationaal te weinig contact hebben. Zoals dit op een jaarvergadering gebruikelijk is, bracht de secretaris, de heer G. F. J. Vink, verslag uit over de in het afgelopen jaar verrichte acti viteiten. De aanwezigen, onder wie zioh een uitgebreide Duitse delegatie bevond, zullen onder de indruk gekomen zijn van de veel omvattende taak, die het Genoot schap zich gesteld heeft. Voort durende contacten met het bui tenland, de vooral geestelijke hulp welke met name aan de Duitse katholieken werd geboden, de internationale priesterconferentie en de plannen voor stedencontac- ten, het zijn slechts enkele onder delen van de omvangrijke taak, welke is gericht op de opbouw van een Christelijk Europa en uiteindelijk Van een Christelijke wereld. Helaas is het aantal con tribuanten een klacht van pen ningmeester H. Nelissen aan deze activiteiten ndet evenredig. De jaarvergadering had een bij zonder cachet -door de lezing, welke mevr. Hedwig Klausener uit Berlijn hield. Mevr. Klausener, die lid is van het hoofdbestuur van de Katholieke Duitse Vrou wenbond, heeft als 'bijzondere taak de verzorging van vrouwen en meisjes in de Duitse „Oost- diaspora" op zich genomen. Van haar ervaringen 'bij dit werk gaf zij een boeiend relaas. Zij wees er op dat de Katholie kendag, die in 1952 in Berlijn is gehouden, voor de katholieken uit Oost en West een zegen is ge weest. De zielzorg in de Ooste lijke zone wordt echter buiten gewoon bemoeilijkt door het ge brek aan priesters. Wanneer de kinderen ouder worden moeten zij noodgedwongen naar socialis tische dwangscholen, waar het godsdienstbesef, dat zij bezitten, volledig teniet wordt gedaan. On danks het feit diat de katholieken zich dikwijls erg eenzaam voelen (eenzaamheid is dè ziekte van de diaspora) blijven zij trouw aan hun geloof. Tot besluit van de vergadering werd de film over de Duitse Ka tholiekendag 1952 gedraaid. PARTIJRAADS VERGADERING K.N.P. In de Zaterdag te 's Graven- hage gehouden partijraadsverga dering van de Katholieke Natio nale Partij is besloten tot deel neming aan de verkiezingen voor de Provinciale Staten in de provincies Noord-Holland. Zuid- Holland. Gelderland en Noord- Brabant. Tevens werd in deze vergadering overeenkomstig het partij reglement het nieuwe be stuur gekozen. Dit is als volgt samengesteld: voorzitter Ch. J. I. M. Weiter te 's Gravenhage. Leden: Prof. dr W. L. G. Le- maire te Nijmegen. J. Zwarts te Scheveningen, A. E. Duynstee te Maastricht, Th. Ederveen te Haarlem, J. P. van der Griendt te Zwolle, H J. M. Hendriksen te 's Gravenhage, Th. Spoelder te Breda en A. de Wolf te Heemstede. Luitenant-generaal b.d. M. L. F. Bajetto, tot dusverre vice- voorzitter van de K.N.P. is thans benoemd tot erelid van het par tijbestuur. Jhr A. G. Sickinghe overleden In Den Haag is op 85-jarige leeftijd te zijnen huize overleden jhr A. G. Sickinghe. generaal- majoor titulair b.d. der artille rie. Vanaf 1921 was hij kamer heer en van 1936 tot 1939 eerste kamerheer-ceremoniemeester van H.M. Koningin Wilhelmina. REURT- RINNENVAARDERS GAAN SAMENWERKEN Een vijftal Nederlandse beurt- vaartdiensten heeft besloten tot een nauwere samenwerking. Het zijn de Van der Schuyt-Van den Boom-Stanfries Rederij N.V. de reederij van Swieten N.V., de Groninger Rotterdammer Stoom boot Maatschappij „Hurzeboot" N.V., de Groninger Lemmer Stoomboot Maatschappij „Lem merboot" N.V. en de Groninger Beurtvaart N.V. Een van de voornaamste re denen tot deze samenwerking is de jongste loonronde, waardoor het deze maatschappijen moeilijk geworden is het hoofd boven water te houden. Op het ogen blik wordt nog overleg gepleegd met diverse gemeentelijke in stanties te Amsterdam en Rotter dam. (Adverentie) BIJ VERKOUDHEID PASTILLES DE*"zACHTE VALDAHILD 24. Die naam kwam me vanmorgen, toen Pat de brief voorlas, al enigszins bekend voor. Maar nu onder het schrijven schiet me iets te binnen. Zijn mijn ouders niet overboord ge slagen op een schip, dat als ge zagvoerder een kapitein Vander- beek had? En nu heeft jonker Frans met hem gedineerd op de Quebec. Zo zie je, hoe klein de wereld is. Toen Phil 's avonds deze pas sage las, fronste hij verbaasd de wenkbrauwen. Hij herinnerde zich een krantenbericht van ongeveer een week geleden, waarin de naam van kapjtein Vanderbeek genoemd werd'. Haastig stond hij op en keek een stapeltje kranten na. Hij vond het bericht. Hoogste ver bazing stond op zijn gezicht te lezen. „Ben ik nu gek of hoe zit het?", mompelde hij. „Daar moet ik het mijne van hebben. Hij ging naar het telefoon toestel en draaide het nummer Een detective-verhaal uit het Engels vertaald van het St. Jamesziekenhuis. Het antwoord op zijn vraag werd spoedig gegeven. Het kran tenbericht was juist. „Wat kan daar nu in 's hemels naam achter zitten?", peinsde Phil. Kapitein Vanderbeek, gezag voerder van de Quebec, had op de morgen van de afvaart, toen hij zich met zijn kleindochter per auto naar zijn schip begaf, een aanrijding gehad, waardoor hij en zijn kleindochter, die de reis mee zou maken, vrij ernstige verwondingen hadden opgelopen, zodat zij in het St. Jameszieken huis moesten worden opgenomen. En bij telefonische navraag was bet Phil gebleken, dat zij nog steeds in het ziekenhuis ver toefden. Twee dagen na bovenbeschre ven gebeurtenissen zat Hoofd commissaris Wrokkel achter zijn bureau in zijn werkkamer op de Yard. Hij miste zijn nicht-secretares se, die nog steeds op Dungrave Castle logeerde. Juffrouw Sybil verving haar. Zij was ijverig en nauwkeurig, dat moest hij toege ven, maar hij miste de hartelijke ongedwongen sfeer. Hoofdinspecteur Burke, zijn neef, kwam nu ook niet meer zo vaak bij hem binnenlopen. De trekpleister was weg. Het was een stille tijd voor de Yard. Er waren geen belangrijke zaken te behandelen. En die juf frouw Sybil werkte op zjjn zenu wen door haar perfecte correct heid. Hij schraapte zijn keel. „Heb ik goed verstaan, juf frouw, dat uw grootvader ziek is?" Zij keek hem verbaasd aan. „Ik heb helemaal geen groot vader. meer". „Was het dan misschien uw grootmoeder?" t „Die zijn ook allebei allang dood". „Heeft u dan geen enkel ziek familielid?" Hij vroeg het op een toon, alsof het een schande was, dat haar hele familie gezond en welvarend was. „Gelukkig zijn ze allemaal ge zond als een vis". Hij sloeg met zijn vuist op tafel. „Maar kind, merk je dan niet, dat ik je vandaag een vrije dag wil geven? Het is prachtig zomers weer; de zon schijnt, jij bent jong en het ruikt hier naar vergeelde duffe perkamenten". Nu lachte Zij en Wrokkel vond haar ineens veel sympathieker. „O mijnheer, als net daarom gaat heb ik een veel betere reden voor een dag verlof. Ik moet morgen mijn vliegbrevet halen. Dan kan ik vandaag een beetje de vrije natuur in, om morgen fit te zijn". Wrokkels mond viel open. Hij leunde achterover en keek haar sprakeloos aan. „Grote goedheid!" zei hij ten slotte en het klonk als een kreun. „Een vliegbrevet halen? En dat zit hier bij mij in de kamer als een kalme, waardige secretaresse! Het wordt tijd, geloof ik, dat ik met pensioen ga. Ik begrijp het jonge geslacht niet meer. Ik zit m'n hersens af te pijnigen om een goeie ouderwetse reden te vinden voor een vrije dag, zoals een zieke grootvader of opoe en dan komt me zo'n modern wicht aanzetten met een vliegbrevet!" Hij bekeek haar nu opmerk zaam. „Zeg me eens, juffrouw Sybil, hoe kwam U op het idee, om te leren vliegen?" „Och, vader was vliegenier en mijn twee broers zijn het ook. Het zit ons in 't bloed, denk ik". Hij kon het nog niet goed be grijpen. „En kunt u dan ieder vliegtuig besturen?" „Ja, dat hoop ik tenminste, 'n Sportvliegtuig heb ik al lang he lemaal in mijn macht". „En gaat u ons dan verlaten?" Nu was zij verbaasd. „Mijn brevet is hopelijk toch geen bezwaar voor mijn baantje als secretaresse?" „Neen, neen," zei hij haastig. „Maar een brevet is toch ook niet beslist noodzakelijk voor een se cretaresse. Heeft u geen andere plannen?" Zij kreeg een kleur. „Het werk hier op de Yard is voor mij het mooiste wat er is. Ik heb zo'n idee, dat de Yard in de toekomst ook wel een vliegende brigade op zal richten. En dan hoop ik daarbij te kunnen ko men. Vrouwelijke piloten schij nen goed te voldoen." Wrokkel voelde een diep res pect voor het meisje. Hij stond nu op en zei resoluut: „Juffrouw Sybil, als hoofd van New Scotland Yard gelast ik u, drie dagen verlof te nemen. Van daag, om u voor te bereiden, mor gen om uw brevet te halen en overmorgen om uit te rusten. En kom niet zonder brevet hier te rug, want een secretaresse zonder vliegbrevet is van nu af aan niet volmaakt, begrepen?" Zij stond op en lachte gelukkig. Bij de deur draaide zij zich om. „Het is juist uw grote mense lijkheid, die voor ons hier op de Yard het werk zo aantrekkelijk maakt". Weg was zij. Hij keek haar even beteurterd na. „Zo'n nest!" gromde hij, maar inwendig had hij een gelukkig gevoel. Hij keek op zijn horloge. Tien uur. Waar zou Phil uithangen? Phil kwam opgewekt binnen. „De groeten van Else, oom. Ik kreeg vanmorgen een brief van haar". „Je doet net alsof dat iets bij zonders is. Ze stuurt je er immers iedere dag een stuk of wat". „Juist, en iedere keer is dat weer iets bijzonders voor me!" ze' zei Phil uitdagend. Wrokkel wilde nog wat zeggen, maar de telefoon ging over. Glimlachend nam hij de hoorn op en luisterde. Plotseling verstrakte zijn ge zicht. „Hij komt ogenblikkelijk, kind!" Hij legde de hoorn neer. (Wordt vervolgd) ALKMAAR nog niet te vergadering voorstel va stemmen tc stad zich o maken. Vanaf de begin van des ilenveld gebru voor de schu gelegenheid, tieve bestemr lenveld komt omen moeten staande parke tueel door de in de omgevi plein. Er is voort begrotingsbeh aangekondigd B. en W. tot commissie va raad voor d Nu een nieu-w het Centraal •bereiding is ■komen tot re gemeentelijke gezondheidsdie W. de instelli missie wensel: De drie Oos de noodschool kade kunnen voor de Base' in gebruik w< het mogelijk wegkwartier school te bou richten van van de noodsi is reeds een gesteld van richting van d f 3.640,—. De bedragen f3.9 Bovendien mo hoging in m< worden op het totaal verhoog den met f 9. met de loonsv vendien de t Noord-Holland de bouw van met f 208, Een voorstel deze credieten in de komend ter tafel bren Er is voorts tot wijziging v verordening wijzend persoi onderwijs aan een tot garand aflossing van ders bij de Gemeenten. Tenslotte is enige tientalle B. en W. de r verlenen aan straten. Als de raad neemt, krijgei Algemene Be; Rozenstraat: K laan, Eikenlaa Westerhoutpari dacht": Louise Amalia van tina Agnesstra ALKMAAR gaderde te A. ging van Noordholland schap van de mann. Het eer da bestond i van meer in vaststellen va vragen van wilDging en v< sluiten der ver oprichting zijn de reeds bes) van landeigena steviging van beleid der reg van het gror bezochte verg zonder veel di dane voorstelle Als verendigi op de heren te Stompetorei J. Lieuwen t Sleutel te Alkr te Julianadorp Assendelft, led Alkmaar, secr Groot te Alkm ter. Daarna gaf Grijns, secreta: lijke verenigi bezit" te Utree ting van de nis en de to de kortelings den Wet op van Landibom udtvo eringsbep Spreker toondr wet wel bepa heeft, maar d daarvan allesb zou zijn. Op attendeerde de heer Venni op de niet geh geling in de wi En juist op Centrale Gro: de eerste jar der nieuwe zeer aankomen Athleti „Oly ALKMAAR, vond in het cli ster", Waagple plaats van de Allkmaarse Ai pus" werd geoi, van de aansdh materiaal. De diverse hun prijzen Nieuwenbuiaen Alikmaar.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 2