kolieken tie taak Doelenveld bestemd tot kinderspeelplaats Jubilarissen ontvingen diploma en insigne Opdracht tot ontwerpen van rioleringsplan „Wiener Melavan 't Masker te Heiloo ef van schap „F. H. Ringersliof" Zaterdag officieel geopend Proef het STERLING is beter f sr.v. Commissie van bijstand voor de volksgezondheid Landeigenaren vergaderden Puntentelling zwemcompetitie W oningdistributie 2e halfjaar '53 Sta op STERLING - De beste shag! Feestavond R.K. Grafische Bond Gemeenteraad Akersloot Nieuwj aarsrede burgemeester Maandag 1 Februari 1954 Pagina 3 iet door de lezing, Hedwig Klausener ield. Mevr. Klausener, an het hoofdbestuur holieke Duitse Vrou- teeft als bijzondere zorging van vrouwen in de Duitse „Oost- zioh genomen. Van gen bij dit werk gaf =nd relaas. r op dat de Katholie- in 1952 in Berlijn is >or de katholieken uit st een zegen is ge- ielzong in de Ooste- vordt echter buiten- oeilijkt door het ge- riesters. Wanineer de der worden moeten rongen naar socialis- igscholen, waar het sef, dat zij bezitten, et wordt gedaan. On- it dat de katholieken erg eenzaam voelen d is dè ziekte van de ijven zij trouw aan t van de vergadering a over de Duitse Ka- 1952 gedraaid. TIJRAADS- )ERING K.N.P. erdag te 's Graven- len partij raadsverga de Katholieke Natio- is besloten tot deel- n de verkiezingen vinciale Staten in de •Joord-Holland. Zuid- lderland en Noord- vens werd in deze overeenkomstig het ent het nieuwe be en. Dit is als volgt i: voorzitter Ch. J. r te 's Gravenhage. E. dr W. L. G. Le- jmegen. J. Zwarts te n, A. Duynstee te Th. Ederveen te P. van der Griendt H J. M. Hendriksen nhage, Th. Spoelder ;n A. de Wolf te generaal b.d. M. L. tot dusverre vice- m de K.N.P. is thans erelid van het par- G. Sickinghe verleden laag is op 85-jarige jnen huize overleden Sickinghe. generaal- air b.d. der artille- 1921 was hij kamer- 1936 tot 1939 eerste eremoniemeester van gin Wilhelmina. ÏEURT- NVAARDERS AMENWERKEN 1 Nederlandse beurt- n heeft besloten tot samenwerking. Het der Schuyt-Van den ies Rederij N.V. de i Swieten N.V., de otterdammer Stoom- thappij „Hurzeboot" Groninger Lemmer Maatschappij „Lem- V. en de Groninger de voornaamste re- eze samenwerking is loonronde, waardoor atschappijen moeilijk 3 het hoofd boven uden. Op het ogen- log overleg gepleegd gemeentelijke in- msterdam en Rotter- idverentie) voldoen." roeide een diep res et meisje. Hij stond resoluut: Sybil, als hoofd van id Yard gelast ik u, erlof te nemen. Van- 'oor te bereiden, mor- brevet te halen en om uit te rusten. En nder brevet hier te- n secretaresse zonder 3 van nu af aan niet egrepen?" p en lachte gelukkig, draaide zij zich om. ist uw grote mense voor ons hier op de erk zo aantrekkelijk zij. Hij keek haar erd na. 1" gromde hij, maar d hij een gelukkig >p zijn horloge. Tien zou Phil uithangen? pgewekt binnen, n van Else, oom. Ik irgen een brief van et alsof dat iets bij- s stuurt je er immers en stuk of wat", iedere keer is dat onders voor me!" ze' agend. ilde nog wat zeggen, foon ging over. d nam hij de hoorn de. verstrakte zijn ge- ogenblikkelijk, kind!" ie hoorn neer. (Wordt vervolgd) ALKMAAR De behandeling van de begroting 1954 is nog niet ten einde en reeds kondigt de volgende raads vergadering zich aan met bijlagen, waarvan er een bet voorstel van B. en W. behelst om het Doelenveld te be stemmen tot een plaats waar de kinderen uit de binnen stad zich overdag rustig en naar behoren kunnen ver maken. Vanaf de 17 e eeuw tot het begin van deze eeuw is het Doe lenveld gebruikt als oefenterrein voor de schutterij. De parkeer gelegenheid, die met de defini tieve bestemming van het Doe lenveld komt te vervallen, zal men moeten vinden op de be staande parkeerplaatsen en even tueel door de aanleg van nieuwe in de omgeving van het Waag- plein. Er is voorts, zoals tijdens de begrotingsbehandeling reeds is aangekondigd, een voorstel van B. en W. tot instelling van een commissie van bijstand uit de raad voor de volksgezondheid. Nu een nieuwe beheersvorm van het Centraal Ziekenhuis in voor bereiding is en men tevens wil komen tot reorganisatie van de gemeentelijke geneeskundige- en gezondheidsdienst, achtten B. en W. de instelling van deze com missie wenselijk. De drie Oostelijke lokalen van de noodschoot aan de Ruydael- kade kunnen als opslagruimte voor de Bescherming Bevolking in gebruik worden genomen, nu het mogelijk is in het Berger- wegkwartier een R.K. kleuter school te bouwen. Voor het in richten van het overige deel van de noodschool voor de B.B. is reeds een crediet beschikbaar gesteld van f 34.930,De in richting van de drie lokalen kost f 3.640,De bijkomende kosten bedragen f 3.945,plus f 584, Bovendien moet de 5% loonsver hoging in meerdering gebracht worden op het crediet, dat dan in totaal verhoogd zal moeten wor den met f 9.916,—. In verband met de loonsverhoging moet bo vendien de bijdrage aan kring Noord-Holland 4 van BB. voor de bouw van een commandopost met f208,— worden verhoogd. Een voorstel tot verlening van deze credieten zullen B. en W. in de komende raadsvergadering ter tafel brengen. Er is voorts nog een voorstel tot wijziging van de bezoldigings verordening voor het onder wijzend personeel van het vak onderwijs aan de O.L. scholen en een tot garandering van rente en aflossing van enige bouwspaar- ders bij de Bouwkas N. Ned. Gemeenten. Tenslotte is er een lijst van enige tientallen straatnamen, die B. en W. de raad voorstelden te verlenen aan nieuwe Alkmaarse straten. Als de raad dit voorstel aan neemt, krijgen wij tussen de Algemene Begraafplaats en de Rozenstraat: Kastanjelaan, Iepen laan, Eikenlaan, Beukenlaan en Westerhoutpark; in „Nooitge- dacht": Louise de Collignyplein, Amalia van Solmsstraat, Alber- tina Agnesstraat en Jan Willem ALKMAAR Zaterdag ver gaderde te Alkmaar de Vereni ging van Landeigenaren in Noordholland onder voorzitter schap van de heer P. M. Bür- mann Het eerste deel der agen da bestond uit aangelegenheden van meer interne aard als het vaststellen van statuten, het aan vragen van de Koninklijke be- wilhging en vervolgens het aan sluiten der vereniging bij een in oprichting zijnde federatie van de reeds bestaande organisatie van landeigenaren, zulks ter ver steviging van hun invloed op het beleid der regering ten aanzien van het grondbezit. De druk bezochte vergadering kon zich zonder veel discussie met de ge dane voorstellen verenigen. Als verenigingsbestuur treden op de heren G. M. Bürmamn, te Stompetoren, voorzitter; mr. J. Lieuwen te Purmerend-; D. Sleutel te Alkmaar; C. J. Maters te Julianadorp; J. W. Tijms te Assendelft, leden; J. Vennik te Alkmaar, secretaris en P. W. Groot te Alkmaar, penningmees ter. Daarna gaf de heer C. D. Grijns, secretaris van de lande lijke vereniging „Het Grond bezit" te Utrecht, een uiteenzet ting van de wordingsgeschiede nis en de totstandkoming van de kortelings in werking getre den Wet op de Vervreemding van Landbouwgronden -en de uitvoeringsbepalingen daarvan. Spreker toonde aan, dat deze wet wel bepaalde goede zijden heeft, maar dat de toepassing daarvan allesbehalve eenvoudig zou zijn. Op dit laatste vooral attendeerde ook de secretaris, de heer Vennik, door te wijzen op de niet geheel duidelijke re geling in de wet van het beroep. En juist op dit beroep op de Centrale Grondkamer zal het in de eerste jaren van de werking der nieuwe wetsbepalingen wel zeer aankomen. Athletieknieuws» „Olympus" ALKMAAR. Vrijdagavond vond in het clubgebouw „Beem- ster", Waagplein, de trekking plaats van de loterij, die door de Alkmaarse Athletiekver. „Olym pus" werd georganiseerd, ten bate van de aanschaffing van nieuw materiaal. De diverse winnaars kunnen hun prijzen afhalen bij mej. A. Nieuwenhuizen, Schoutenstr. 28, Alikmaar. ■Frisostraat; tussen- Willem de Zwijgerlaan en K. van 't Veer- straat, ten Zuiden van de Pier- sonstraat: verlenging van Mr. P. J. Troelstrakade, Wiardi Beck- manstraat en verlenging van de P. L. Takstraat; ten Oosten van de Dr. Schaepmankade en ten Noordoosten van de Troelstra kade: Mgr. Poelsstraat, Mgr. No- lensstraat, Aalbersestraat, Druc- kerstraat, Abraham Kuyper- straat, Abraham Kuyperplein, De Savornin Lohmanstraat, Giroen van Prinstererstraat, Colijn- straat, Wibautstraat, Henri Po lakstraat, Van Hogendorpstraat, Thorbeckestraat, Goeman Borge- siusstraat, Van Hallstraat, Treub- straat. Moddermanstraat, Van der Duyn van Maesdamstraat en P. G. van Tienhovenstraat. De namen Constantijn Huy- genskade en Spieghelkade komen ■te vervallen, evenals Graaf Lo- dewijkstraat en Graaf Adolf- straat. De namen van Louise de Collignystraat en Frederik Hen driklaan worden verwisseld. Het pleintje bij de Hooftstraat zal Hooftplein heten. De Wilhelmina- laan zal die naam dragen tot de Prins Bernhardlaan toe, en de Heiloërdijk gaat tussen de Ken- nemerstraatweg en de Van Hou tenkade Koelmalaan heten. Dat gedeelte zal dan ook in derdaad het karakter krijgen van een laan. Al deze voorstellen zullen in behandeling worden ge nomen in de vergadering van de gemeenteraad die Donderdag 4 Februari des middags om twee uur zal worden gehouden. ALKMAAR De zwemcom- missie van de kring Noord-Hol land boven het IJ van de KNZB had enige -tijd geleden 'n nieuwe telling voorgesteld voor de be kende zwemcompetitie. Hiertegen had DAW protest aangetekend, omdat 'deze telling h.i. een stap terug betekende omdat niet meer de nationale 100 en 200 m.-num- mers als grondslag zouden gel den, docfh die niet meer gangbare 50 m. baantjes. In de Zaterdag daartoe uitge schreven buitengewone algemene vergadering werd met algemene stemmen aangenomen, dat de oude telling gehandhaafd zal hlijven, waarbij iedere seconde voor een punt geldt. De heer H. R. Visser van Nep- tunus, Zaandam, werd in het kring-bestuur gekozen in de plaats van zijn clubgenoot de heer B. Zon, die binnenkort naar het bui tenland vertrekt. De algemene jaarvergadering zal gehouden worden op Zaterdag 20 Februari a.s., voorafgaande aan h-et tweede deel van de kring- zwemcompetitie, dat dan in Alk maar gehouden wordt. J ALKMAAR. In het tweede halfjaar 1953 zijn in totaal 920 woonvergunningen verleend, die als volgt waren verdeeld: Echtparen inwonend 22, enke lingen 334, locale woningnuil, 45, interlocale womingruil 34, gezin nen zelfstandig 447; alleenwonen- den met zelfstandige huishouding 18. in woningen van 2 of meer personen 20. In dat halve jaar werden vier vorderingen uitgebracht, waarvan 3 voor een gehele woning en 1 voor een woningigedeelte. Spreekuren consultatie bureau ALKMAAR. De spreekuren van het Consultatiebureau te Alk maar zijn gewijzigd. Voor dei niewe regeling verwijzen we n#ar een advertentie in dit nummer. ALKMAAR Zaterdagmiddag werd het „F. H. Ringershof" officieel in gebruik genomen. De 33 woningen voor ouden van dagen, gebouwd op initiatief van de Vereniging voor Volks huisvesting Alkmaar wachten nu enkel nog op de nieuwe bewo ners en dragen het hunne bij tot het lenigen van de woning nood. Tussen de -genodigden bevond zièh een belangrijk aantal leden van het gemeentebestuur. Bur gemeester Wytema, de wethou ders Venneker en Hoijtink, de heer F. H. Ringers, naar wiens vader het hof is genoemd, en de heer Van Couwenhoven als voor zitter van de federatie van wo ningbouwverenigingen, werden door de voorzitter van de Ver eniging voor Volkshuisvesting, mr. van Schouwenburg welkom geheten. Hij sprak zijn voldoe ning uit over het tot stand komen van deze woningen en gaf een overzicht van de vooraf gaande ontwikkeling. Hij dankte vooral de heer Ringers voor zijn medewerking en voor de toe stemming, de naam van zijn vader aan dit gebouw te mogen geven. Ook bracht spr. dank aan de stichting „Paling en van Fer- eest" voor het ter beschikking stellen van het bouwterein. In deze dank betrok hij verder nog de architect, de heer C. D. van Reyendam, de burgemeester, voor de verleende medewerking, de aannemer aan wie de uit voering van het werk was op gedragen, de heer J Boekei, en allen die verder hierbij betrok ken waren geweest. Een bijzonder woord van dank richtte spr. nog tot de fa. M. Meijer, Langestraat, die enkele woningen volledig had ingericht. Tot besluit van zijn openings rede deelde mr. van Schouwen burg mede, dat de heer F. H. Ringers die banken zal schenken voor de tuin van het hof. Hierna wenste burgemeester Wytema de Vereniging voor Volkshuisvesting geluk met het tot stand komen van dit complex. De burgemeester verheugde zich over het feit, dat de naam Rin gers hieraan is verbonden, zodat de bijna legendarische betekenis daarvan zal blijven voortleven. Hij besloot met de hoop uit te spreken, dat er zegen op dit huis mocht rusten. Mevr. Ringers las de antwoord- rede voor van haar man. In deze rede gaf de heer Ringers een overzicht van het vele goede werk, dat door de vereniging reeds is gedaan. Hij herinnerde er aan, hoe vroeger vermogende lieden hofjes stichtten voor ouden van dagen en wees er op, dat dit helaas tegenwoordig niet meer mogelijk is. Hij prees zich gelukkig dat dit gebouw de naam van zijn vader zal dragen, die Het Rotterdams Toneel met blijspel van Noel Coward ALKMAAR. Als eerste voor stelling va-n Serie B brengt het Rotterdams Toneel op Woensdag 3 Feibr. a.s. in 't Gulden Vlies een vrolijk spel, nl. „Voor elke vrouw komt eens -de tijd" van de beken de toneelschrijver Noel Coward, waarin o.m. Loudi Nijihoff, Johan Fiolet en Kitty Knappert excel leren. Van de overige medewerkenden noemen wij nog Johan Fiolet, Kitty Knappert, Fientje Berg- hegge en Steije van Brandenberg. zoveel voor Alkmaar heeft ge daan en hoopte dat velen hierin een gelukkige tijd tegemoet mochten gaan. Hierna spraken nog de heer Van Couwenhoven en de archi tect, de heer Van Reyendam, waarna de genodigden de door de fa. Meijer ingerichte model woningen bezichtigden. Tot be sluit van deze middag waren allen in Hotel Victory verenigd, als gast van de heer Ringers. KAPELWAGEN REED NIET TEVERGEEFS ALKMAAR. De kapelwagen van de Oostpriesterhulp heeft niet tevergeefs door Alkmaar gereden. Tot nu is er 8000 kg aan. kleding, schoeisel en levensmiddelen opge haald. De kou heeft verhinderd dat de inzameling in heel de stad kon plaats vinden. Wie nog iets te missen heeft voor het mooie doel, kan daarvan opgave doen bij de zusters aan de Oudegracht. De -gaven worden dan van huis gehaald. Men- kan zijn gaven ook persoonlijk aan de Oudegracht brengen. GESLAAGD IJSFEEST ALKMAAR. Zaterdagavond heeft de Oudegracht ervaren, dat Alkmaar geklemd is in de ban van ijs-lief en leed. Honderden toeschouwers waren getuige van een kleurig en fleurig ijsfeest, georganiseerd door de Burger IJs club. Op enkele afgezette banen werden wedstrijden gehouden voor kinderen, terwijl daarvoor geoostumeerd-e paren de banen bereden. Verschillende aardige prijizen waren beschikbaar gesteld door Alkmaarse winkeliers voor de winnaars en voor de beste costumeringen. Tenslotte-kregen alle g-ecostumeerd-en een prijs. Ook de jongens en meisjes, die met klepperende schaatsen over het ijs voortschoven, werden rij kelijk met prijzen bedeeld. EETBARAK VOOR CENTRAAL ZIEKENHUIS ALKMAAR. Regenten van het Centraal Ziekenhuis hebben B. en W. verzocht de kosten van bouw en inrichting van een hou ten -barak tot eetzaal voor het in wonend personeel, bedragende in totaal f 27.888.ten laste van de begroting '53 van deze instelling te mogen brengen. B. en W. stel len d© raad a.s. Donderdag voor dienovereenkomstig te besluiten. EEN WILDE MAN ALKMAAR. Een 37-jarige dronken koopman toonde zich Zaterdagmiddag zo'n lastig heer schap in het café N. aan het Lut- tik Oudorp, dat de eigenaar van het café besloot de man buiten de deur te zetten. Deze nam die maatregel echter niet zonder meer. Hij trapte een café-ruit in en moest, toen de politie assisten tie kwam verlenen, onder hevig verzet zijnerzijds geboeid naar 't politiebureau worden vervoerd, waar hij een proces-verbaal kreeg wegens verzet en vernieling. Ongeluk op hel ijs ALKMAAR. Zondag op het middaguur is een 54-jarige dame op het ijs in de Van Houtenkade komen te vallen, waarbij zij haar pols brak. DE HALTER BRACHT „AHOY" ALKMAAR. De Halter-revue „Ahoy", waarvan wij in ons blad van Vrijdag j.l. reeds een verslag gaven, toen -de slotrepeti-tie voor de ouden van -dagen werd opge voerd. heeft Zaterdag j.l. zijn pre mière beleefd in een overvolle zaal. Zondagavond werd de 2de uitvoering -gegeven. Het zij ge noeg, als wij voor de kwaliteit van het stuk, naar dit eerder ge noemd verslag verwijzen. Wij kunnen hier slechts aan toevoe gen, dat 'beide uitvoeringen, die komend week-einde nog worden herhaald, een succes hebben ge oogst, wat ervan werd verwacht. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Ruurd W., z.v. W. Faber en J. G. van Delft; Robertus P. M., z.v. G. M. Breed en J. T. Admiraal. Gehuwd: Willem den Das en Frauktje van -der Laan. Overleden: Maria C. J. Stukart. 71 jaar. Bridgen ST. MAARTENSBRUG. De 7de competitiewedstrijd van Brid geclub St. Maartensviotbrug had bet volgende resultaat: 1. Gabr. Dalenberg 51 p.; 2. fam. Dalenberg 45p.; 3. mevr. Hom-anG. Bakker 42','2 p.; 4. A. WitteT. Kooy 38 p.; 5. mej. D. v. d. SluisB. Dalenberg 32 p.; 6. J. BakkerJ. Schouten 3114 p.; 7. J. HanseW. Ooyevaar 30 p.; 8. mej. R. VollenhoveA. v. d. Sluis 29 ,p.; 9. mevr. Ooyevaar mevr. Molen-aar 24 y, p. (AdverentI») Je rookt het allerbeste van de Virginia-oogst. Die volle, milde geur en smaak vind je alléén bij STERLING. Koop die lekkerste shag van Nederland en proef het v ALKMAAR. Werd op Zon dag 24 Januari in de St. Domini- cus-kerk een H. Mis opgedragen, waarbij in stilte het 40-jarig be staan werd herdacht van de R.K. Grafische Bond, afd. Alkmaar, Zaterdagavond werd in café „Tom" dit feit op feestelijke wijze gevierd. En dit veertigjarig be staan droeg daarom des te meer een feestelijk karakter, omdat het samenging met de huldiging van een drietal jubilarissen. Heilaas was het een toevallige samenloop van omstandigheden, dat van de drie jubilarissen slechts -de heer J. Dinigerd'is, die reeds 2-5 ja-ar lid is van de hond, aanwezig kon zijn. De heer J. de Boer, eveneens 25 jaar lid, en de heer K. Hollander, die vanaf de oprichting, dus veertig jaar lang zijn krachten aan .de organi satie heeft gegeven, waren door omstandigheden gedtwonigen thuis te blijven. De voorzitter van de afdeling, de heer H. Bek, betuigde in zijn openingswoord, zijn spijt over deze afwezigheid, maar de gelukwensen van de afdeling zul len de beide heren zeker nog be reiken. Hij begroette verder de heer de Zwager, voorzitter van het Hoofdbestuur, de heren Kaag man en Hulst resp. voorzitter en secretaris van de A.N.T.B., de heer C. Weeop, afgevaardigde van de Chr. Bond en de G.A., Pater Tep- pemia. Spreker gaf een overzicht van wat in deze veertig jaar tot stand was gekomen en bena drukte de noodzaak om in georga niseerd verband te werken. In het betoog van die beer d-e Zwager kwam hetzelfde tot uitdrukking. Spr. hoopte dat de afdeling Alk maar nu spoedig aan de 100 leden toe zal zijn, waarna hij aan de heer Dingerdis een diploma en een insigne uitreikte. Tot slot werd nog het woord gevoerd door de heer Kaagman, die namens de Algemene Grafische Bond zijn gelukwensen overbracht. Na dit officiële gedeelte was het woord aan het N.H. Cabaret „De West-Frisia's" dat in samen werking met het trio Iep van Bruggen -de vrolijke noot van deze avond verzorgde. Henk Wes terman jongleerde met kaarten, AKERSLOOT De raad dezer gemeente kwam onder voorzit terschap van burgemeester G. J. J. van den Heuvel in voltallige zitting bijeen. Na de opening gaf de voorzitter in zijn Nieuwjaars rede een overzicht over het af gelopen jaar. Hij memoreerde het in Maart 1953 ter hand genomen bevol kingsonderzoek op t.b.c., waaraan zich 1803 personen hadden on derworpen (899 mannen en 904 vrouwen) en dat wel enkele ge vallen aan het licht bracht. Op merkelijk was echter, dat onge veer 3 maanden later onder de kinderen die ook aan het onder zoek hadden deelgenomen deze gevreesde ziekte zich toch voor deed. De toestand der gemeente- financiën is gezond te noemen. In het afgelopen jaar kon einde lijk het beschikbare bouwvolume over het 3-jarig tijdvak 1951/1953 worden gerealiseerd, en wel op zeer bijzondere wijze, n.l. door de financieel minder draagkrach tige personen in de gelegenheid te stellen zich een eigen woning te verschaffen. Dit voorbeeld werkte aanstekelijk, hetgeen blijkt uit het feit, dat meerdere gemeenten uit de omgeving de gebouwen in ogenschouw kwa men nemen en zich ook adminis tratief lieten voorlichten. Dank zij de ondervonden me dewerking van Ged. Staten werd voor de bouw een extra volume van 2 woningen toegekend, zodat er direct 13 woningen op deze wijze konden worden gebouwd. Daarna werd in de loop van het jaar nog een extra toewijzing van 4 woningen, welke intussen reeds in uitvoering zijn, ont vangen, benevens een woning voor een bijzonder geval en 4 woningen ter vervanging van onbewoonbaar verklaarde wonin gen. Vervolgens haalde spr. de vie ring van het zilveren jubileum van het Vrijwillig Brandweer corps aan, waarbij een grote be langstelling van de bevolking aan de dag werd gelegd en na mens de burgerij bijna f 600, werd overhandigd. Voor woningverbetering en splitsing voteerde de raad weer een bedrag van f 14.000,en voor kosten ingevolge art. 72 der L.O. wet 1920 f 5500, De loop der bevolking was als volgt: door geboorte en vestiging nam de bevolking toe resp. met 58 en 75 personen, tegenover 'n vermindering door sterfte van 18 en door vertek met 103 personen, zodat de bevolking per 1 Januari 1954 bedroeg: 2528 tegen 2516 op 1 Januari 1953. Door de oudste wethouder, de heer J H Swart werd de Nieuw jaarsrede van de voorzitter be antwoord. Namens de raad dankte spr. voor de goede wen sen. Bij de ingekomen stukken was o.m. een rapport inzake het be volkingsonderzoek op tubercu lose, alsmede 2 insehrijvingsbil- jetten voor de aanneming van de -bouw van een dubbel schuur tje bij de gemeente-woningen aan de Raadhuisweg. De Gebr. Tiebie hebben ingeschreven voor f 1083,en de heer J. E. Velze- boer voor f 1250,-. Het werk zal worden gegund aan de Gebr. Tiebie. De voorzitter zeide met de gmeeeente-opzichter een bespre king te hebben gehad omtrent de rioleringstoestanden, welke onhoudbaar werden genoemd. In dertijd is v-oor kennisgeving aan genomen een schrijven van het Technisch Adviesbureau der Ver eniging van Nederlandse Ge meenten, waarbij een aanbieding werd gedaan voor het opmaken van een rioleringsplan. De kosten daarvan bedroegen ruim f 1500,-. In verband met deze hoge kosten is toen geen opdracht gegeven een plan te ontwerpen. De ge meente-opzichter adviseert thans hiertoe over te gaan. Is dit plan gereed, dan kan dit eventueel in gedeelten, al naar gelang de noodzakelijkste punten in de ge meenten, worden uitgevoerd. Na een en ander besproken te heb ben, besloot de raad z.h.st. een rioleringsplan te laten ontwerpen door genoemd bureau en daar voor beschikbaar te stellen f 2000. De raad verleende z.h.st. aan de St. Michaëlschool medewer king voor de aanschaffing van leer- en hulpmiddelen voor de invoering van een nieuw leer vak „handenarbeid". Besloten werd voorts tot onbewoonbaar verklaring van de woning Schouw 357, eigendom van P. de Geus. Naar aanleiding van een schrij ven van de A.N.W.B. inzake het aanbrengen van een wegwijzer aan de Kanaalweg ter hoogte van de los- en laadwal, besloot de raad z.h.st. opdracht te geven een wegwijzer aan te brengen. Voor dit doel werd een bedrag van f 110,61 uitgetrokken. De voorzitter deelde vervol gens mede dat de demping van de sloot aan de Raadhuisweg een uitgave zal vorderen van onge veer f 1500,Z.h.st. besloot de raad dit bedrag beschikbaar te stellen. Vervolgens kwam aan de orde een verzoek van B. en W. van Alkmaar om een bijdrage in het exploitatietekort van het Cen traal Ziekenhuis over 1951 van f 458,90. Er was reeds f 280, geraamd, zodat nog f 178,90 be schikbaar moest worden gesteld, waartoe de raad besloot. Even eens werd besloten bij het pont- veer in de Woude een straatver lichtingslamp door het P.E.N. te laten aanbrengen. Naar aanleiding van een schrij- '•m van de Woning-bouwvereni ging „Goed Wonen", waarbij - :.d medegedeeld dat deze ver eniging door de ledenvergadering is ontbonden en de bezittingen en schulden aan de gemeente ter overname werden aangeboden, besloot de raad z.h.st. in principe daartoe over te gaan. De voor zitter deelde mede, dat nog geen definitief besluit kon worden ge nomen, omdat de financiële ge gevens van deze vereniging nog niet zijn ontvangen. Het principe besluit zal thans aan de minister van Wederopbouw en Volkshuis vesting worden medegedeeld. Henk Borst speelde voor zingen de zee-man en kunstfluit-er Jan Tromp floot kunstig. Dat alles speelde zieh af in een smel tempo, waardoor de bezoekers tevreden kunnen terugzien op een alleszins geslaagde avond, -die werd beslo ten door een feesthal. BERGEN In de nieuwjaars rede waarmede hij de eerste raadsvergadering opende, heeft de burgemeester nog gezegd, dat 1953 een gunstig jaar genoemd kan worden en de samenwer king in de gemeente tussen B. en W. en de raad zeer goed was. vooral wat betreft de tram kwestie en de Ouden van Da gen. De bevolking van 9049 in woners nam toe met 90 inwo- ?nJs' personen emigreerden, 195 geboorten werden aangege ven (v.j. 200). De zuigelingenzorg is in goede handen; een modern ingericht z uige lingenbure au zal woföen gevestigd. De drang naar vesti ging in Bergen is groot. De ge meente moest echter d-e poorten voor „vrije emigratie" gedeelte lijk sluiten, omdat het bouw volume dit niet geheel toelaat. Tien personen van huiten kre gen bouwvolume, waarvan ne gen- bouwden in de vrije sector. Acht Bergenaren bouwden even eens met premie. 2? Woningen met premie zijn thans in aan bouw, In de vorige -drie jaren werd door 'd-e provincie voor 29 wo ningen bouwvolume gegeven; er werden in totaal 112 woningen gebouwd. Voor de nieuwe perio de ontvangt de gemeente er 44 en hoopt de 112 te overschrijden. Dit jaar was een recordjaar van 157 Bouwvergunningen werden afgegeven. Thans is een wedloop gaande om bouwterreinen. Het stelt de gemeente daarom gerust, dat het Oude Hof-complex vei lig is gesteld voor -kooplustigen. De dorpssfeer blijft hierdoor be houden. Het Gooi is thans volge bouwd en nu -trekt men hier heen. De grondaan-kooppolitiek heeft de gemeente volkomen in de hand. Alle terrein die nog ontsloten zullen worden zijn in handen van de gemeente. Vele houwliefh-ebbers ondervinden moeilijkheden, omdat zij geen volwaardige ontwerpers om ad vies vragen. De welstands-com missie bracht 116 adviezen uit. Het woningvraagstuk is nog steeds urgent; het aantal gega digden steeg van 162 tot 175; 51 trouwlustigen konden wor- W eersverwachting medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond DEZELFDE TEMPERATUREN Weinig bewolking. Meest ma tige, morgen overdag nu en dan krachtige wind tussen Oost en Zuid-Oost. Vannacht en morgenochtend overwe gend strenge, morgenmiddag matige vorst. den geholpen. De kunstzaal Boendermak-er zal worden ver bouwd tot een aantal kleine wo ningen en ook rondom het ge bouw worden een aantal wonin gen gebouwd in de trant van het Merelhof. De zeer heeft 23 meter duin weggeslagen. De kosten van een f 2.500,De tekening van het uitbreidingsplan in hoofdzaak en in onderdelen zal zo spoedig mogelijk worden aangeboden. Over d-e Vinkenkroeht zal nog nader imoeten wonden beslist^ evenals over de 'bestemming van Kranenburg. De burgemeester hoopte hierin een waardig en fraai raadhuis te vinden. Het Maesdammerhof is door de heer Broekman aangekocht en zal door 'd-e Volkshogeschool worden gehuurd. 15 Februari vindt daar een culturele dag van alle ver enigingen uit Noordholland plaats. Het verenigingsleven tintelt van activiteit, maar hij de V.V. is dit 't onrustigt geweest en hier is 'n splitsing ontstaan tussen Bergen en Bergen aan Zee. Bei de V.V.V.'s zullen nauw samen moeten werken, aldus de bur gemeester. Wedstrijd voor de jeugd GRAFT. Vrijdagmiddag or ganiseerde de Grafter IJsclub wedstrijden voor de schooljeugd. Gelukkigerwijze beschermden de nabijgelegen huizen de vele be langstellenden tegen de snijdende Oosten-wind. Na een felle strijd werden uiteindelijk de volgende resultaten bereikt: Jongens 7, 8 en 9 jaar: 1. Wim Salentij-n; 2. Jan Kuijn; 3. Siem Grasboer; 4. Jaap Róelofsen; 5. Siem Verdonk: 6, Jan Wolkorte; Jongens 10, 11 en 12 jaar: 1. Cor Schrama: 2. Siem van der Gragt; 3. Ko Ridder; 4. Jan Smit Vz.; 5. Jan Koning. Jongens 13 -en 14 jaar: 1. Cor Smit; 2. Toon va-n der Gragt: 3. Jan Stoop Wz.; 4. Klaas Smit Vz.; De navolgende meisjes wisten een prijs te behalen: Meisjes 7. 8 en 9 jaar: 1. Rietje Mul; 2. An neke Haas; 3. Jopie Zaal. Meisjes 10, 11 en 12 jaar: 1. Joop Besseling: 2. Gré Klein: 3. Marietje Blaauw. Meisjes 13 -en 14 jaar: 1. Willy Salentijn; 2. Tinde Bakker; 3. Lia Besseling; 4. Sina Potma. Men verzocht ons tevens te vermelden, dat Donderdagavond op de ijsbaan een armband is ge vonden, die bij het bestuur is terug te bekomen. HEILOO Zondagavond voerde het R.K. gemengd toneel- geschap ,,'t Masker" in de goed verwarmde aula van de St. Wil- librordus Stichting het toneelspel „Wiener Melange" op, geschreven doo R. Feenstra onder regie van Jean Robert. Alhoewel wij de keuze van ge noemd stuk niet erg hebben kun- enn bewonderen wij zijn van ,,'t Masker" andere stukken ge wend hebben de aanwezigen dlie in niet al te groten getale waren ogekomen ten volle kun nen genieten van het vertoonde spel. De heer Kroon heette de aan wezigen van harte welkom, spe ciaal de heren wethouders Rus en Schuyt, de gemeente-secreta ris, de heer v. Doorn, en de heren H. Groot en Brink, allen vergezeld van hun dames. Ook de beide kapelaans der parochie waren aanwezig, alsook de com mandant van de rijkspolitie, de heer Waterdrinker. Spr. moest tot zijn teleurstel ling mededelen, dat mevr. Lief- tingde Wit door ziekte ver hinderd was haar rol te spelen en men mej. De Rooy berei'd had gevonden haar rol over te nemen. Onze mening over het toneel stuk hebben wij reeds gememo reerd. Het eerste bedrijf speelde zich af in een hotelkamer van een voor het oog stijf, deftig, van standing zijnd pension, alwaar een zestal gasten zijn intrek had genomen. Het vlotte en geraffi neerde spel van de heer C. Borst had ieders bewondering, terwijl ook de rollen van mej. Velze- boer als madame Thérèse, de heer B. Morsch en mevr. E. Borst Möller als de heer mevr. Jos- ten zeer goed werden vertolkt, welke laatste er naar onze -smaak wat de jeugdig uitzag. Mej. A. Tamis als mej. Nagel speelde haar rol voortreffelijk, terwijl ook Dorus, de huisknecht, dooi de heer R. Morsch op uitmun tende wijze werd weergegeven. In het tweede bedrijf trad spe ciaal voor het voetlicht de heer H. Spaan, die Pilo, een inspec teur van politie uitbeeldde. Hij was in dit bedrijf de hoofdper soon, speelde zijn rol voortreffe lijk, terwijl zijn articulatie uit muntend te noemen was. Tevens viel in dit bedrijf zeer op de in valster van deze avond, n.l. m-ej. De Rooy, die de rol vertolkte van Cora-Valencia. Haar aangeboren nonchalance en grote vrijheid van optreden in deze schijnbaar voor haar gemaakte rol, maakte haar spel tot een groot succes. In het derde bedrijf, alwaar de ontknoping volgde kwam ook 't spel van Dorus, de huisknecht, gespeeld door de heer R. Morsch, tot zijn hoogtepunt. Onder adem loze stilte speelde de heer Morsch, als geroutineerd toneel speler, zijn rol op niet n-avolghare wijze. Ook de heer W. Bruin als „de Man" en de heer G. Bakker, als Klaas, assistent van de in specteur Pilo, speelden hun kleine rollen op zeer .behoorlijke wijze, terwijl de heer A. Borst als 'kolonel Brakke, en mej. A. Pater als Betje de keukenmeid, de hun toegewezen rollen op zeer goede wij'ze vertolkten. Zonder uitzondering hebben allen dit to neelstuk op voortreffelijke wijze gebracht, hetgeen het aanwezige publie waardeerde door een har telijk applaus.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 3