Noordhollands Dorpentocht werd groot succes J. Waal biljartkampioen van gewest „Noord-Westen Martha Wier inga nationaal kampioene kortebaan Voor Hoornse schaatsers geen spiegelglad ijs Record aantal deelnemers: Ruim 7000 schaatsers genoten in de vrieskou De Oostenwind blies fel De Koning won Dorpentocht brandt Spannende titelstrijd in Schagen Beste partij voor Winnubst Appingedam zag Friese glorie Na spannende strijd met haar grote rivale Tine de Vries Elfstedentocht om de Zuid Pagina 6 Maandag 1 Februari 1954 (Van onze verslaggevers) De vijftiende Noordhollandse Dorpentocht is een groot succes ge- schaatsen, snert, chocolademelk en vooral scherpe Oostenwind met schaatsen, snet, chocolademelk en vooral scherpe Oostenwind met deze constatering wel beginnen. Want dat was toch het allerbe langrijkste voor de organisatoren, die dagen lang in touw zijn ge weest om met de zeer gewaardeerde hulp van de diverse ijsvereni- gingen de verschillende trajecten berijdbaar en vooral veilig be rijdbaar te maken. De wedstrijdrijders mogen dan met veel enthousiasme bij hun terugkeer zijn verwelkomd, even belangrijk blijft het genoegen voor de duizenden plezierrijders, die op deze Zondag een prachtige tocht hebben kunnen maken. Tochten van 30,65 en 80 kilometer. En ach, men moge het de wed strijdleiding vergeven, dat ze wat gul met hun kilometertjes zijn omgesprongen. De mannen en vrouwen uit Hoorn gestart kwa men op de kleinste tocht al over de veertig en de 65 kilometer werd er ongeveer 75 Drie Tourtochten werden enthou siast begonnen. Het zonnetje scheen en die Oostenwind blies nog niet zo hard. Maar die Oos tenwind bleef blazen, werd feller en in het gezicht zelfs onbarm hartig fel. We hebben ze zien zwoegen zo nabij Jisp over slecht ijs en pal in die ijskoude wind op. Dat was mannenwerk. Dat moest gedaan worden voor men weer eens kon neerstrijken voor de erwtensoep in Purmerend of zo. Die erwtensoep. Ja dat was wat. Overal, in elk cafeetje, in elke „stamkroeg" langs de ijsweg, lonkten de bordjes „Warme soep" „Soep met echte kluif", „Hier de ouderwetse snert." Enfin, U kent 't abracadabra wel van die aanbie dingen. En al mocht men de eer ste oasen voorbijrijden, de ver leiding was te hevig. De honger moest gestild, de warmte moest weer wat bijgebunkerd worden. Dat was het moment voor velen, om maar stilletjes weg van de verdere Tocht af te zien. De maag knorde niet meer, de warmte in de gelagkamer was zo heerlijk en buiten woei onbarmhartig de Oos tenwind, die koude zo uit Rus land aanvoerde en uitstortte over de vele duizenden, die wel door gingen. Later, veel later kon men die uitvallers zien in de bussen, die soms opgepropt zaten van de schaatsliefhebbers, die deson danks toch een plezierige dag be leefden. We hebben bij Spijker boor gestaan. Bij de „grote over gang" van het Noordhollands ka naal. Waar het stro op het as phalt de rijders de weg wees naar de volgende etappe. Opgewekt Het was er druk op dat stille puntje van Noordholland, waar de pont werkeloos aan de kant lag. Rijders met allemaal opge wekte gezichten togen daar Zaan- damwaarts. Zij konden lachen, want de Noordooster blies hen ge woon de Zaanstreek in. De rij ders in Hoorn gestart, kregen na Purmerend nog wat te verduren. Purmerend, dat zijn straten vol- gekalkt zag met witte pijlen met de aanwijzing, waar men moest wezen voor de start van de tocht. Van café Mantel op de Koemarkt naar de Neckervaart. Daar kwamen ook de wedstrijd rijders bijeen. Zondagmorgen vroeg al. Tachtig kilometer was de opgaaf. „Een goede repetitie voor de Elfstedentocht," zei er één. „Dat wordt zo," zei een an der duim omhoog, naar de zon wijzend, die nog maar net uit de veren was. Deze Dorpentocht heeft overi gens alle records weer met stuk ken geslagen. Niet minder dan totaal 7100 schaatsenliefhebbers uit alle hoeken van ons land bon den de smalle ijzers onder om dit blozend en gezond volksvermaak, deze wijd en zijd bekende tocht door het vlakke, maar bekoorlijke Noordhollandse landschap, mee te maken. De grootste belangstelling con centreerde zich evenals andere jaren in Zaandam, waar men ge voeglijk van een schaatsinvasie kon spreken. Naar ruwe schat ting zijn daar bijna 4000 rijders Bij de Dorpentooht was ditmaal een wedstrijd over 100 KM inge last, waarvan de start en de finish in Purmerend waren gele gen. Er kwamen 38 heren en 3 dames op het ijs. Deze wedstrijd voerde de deelnemers naar Alk maar en Hoorn. Drie heren 'be vochten elkaar op de laatste me ters de zegepalm, die met miniem verschil aan De Koning uit Pur merend ten deel viel. De uitslag werd: 1. De Koning, Purmerend, 4 uur 44 min.; 2. Hoogsohagen, Alkmaar 4 u. 44 m. 1/10 sec.; 3. Hollebroek, Hilversum. 4 uur 44 min. 2/10 s.; 4. Jonkman, Uithoorn, 4 u. 45 m.; 5. v. d. Vinden, Amsterdam, 4 u. 45 min.; 6. Bakker, Ouderkerk a. d. Amstel, 4 u. 53 m.; 7. Segers, Purmerend, 4 u. 53 m.; 8. Van Manen, Hilversum, 4 u. 58 m.; 9. Trooster. Amsterdam, 4 u. 58 m. 10. Bakker, Ouderkerk a.d. Am- stel 4 u. 59 min. Snelste dame was mej. Pool uit Amsterdam, die 6 uur 33 min. over de wedstrijd deed. vandaan gegaan, bijna 4000, die in treinen, op fietsen en in auto's de stad van Czaar Peter kwamen binnenvallen en voor het aan meldingsbureau enorme rijen vormden, die men sinds de oorlog niet meer voor mogelijk had ge houden. De meesten van hen, een aantal dat wellicht ver boven de 1000 ligt, waren Amsterdammers, die hun compacte stad verlieten om te genieten in de vrieskou, heerlijk warm aangekleed, maar toch sportief. Zij kwamen echter niet alleen van de hoofdstad, daar waren ook doorgewinterde lief hebbers uit Eindhoven (twee bus sen vol reden 's morgens voor dag en dauw de stad binnen), uit Joure, Leeuwarden, Delft, Henge lo, Nijmegen en Delft. In dat grote leger van naamlozen reden ouderen naast jongeren, schaat ste de burgemeester van Bloemen- daal achter een groep jolige jon gelui uit Oostzaan en voerde Willy Lust, nationaal athlete, een sliert voetballers aan. Slechts een gering percentage van de 4000 haalde de begeerde eindstreep niet. Ook minister Mansholt was van de partij. Een van de jongste deelnemers aan de tocht, de 10-jarige Piet Zeeman uit Zaandam, behoorde niet tot de laatste categorie. Hij presteerde het de 100 km uit te rjjden. Het kostte hem zeer, waar schijnlijk te veel moeite, maar met de hulp van ouderen, slaag de hij er tenslotte toch in. Zaandam bleek dus de grootste trekpleister voor de start, maar ook de andere plaatsen konden op een grote deelneming wijzen. Uit Purmerend en Hoorn ver trokken ongeveer 1100 rijders, uit Alkmaar gingen ruim 1000 lief hebbers van start. In paviljoen Kinheim te Alkmaar heerste de gehele dag een gezellige drukte. Ook van hier vertrokken veel dames. De verhouding dames heren bedroeg ongeveer 1 op 10. Het merendeel van de in de Kaas stad gestarten maakte gebruik van de pendeldiensten van de NACO op Stompetoren. Deze 15e Dorpentocht heeft on getwijfeld aan haar verwachtin gen beantwoord; sterker zij heeft deze ruimschoots overtroffen. Er waren uiteraard regiefoutjes, maar een kniesoor wie daarop let. De actieve Dorpentochtcom- missie heeft weer eer van haar werk gehad. Zij heeft ruim 7000 schaatsers in de gelegenheid ge steld een tocht mee te maken, die hen nog lang zal heugen en waar aan zij ongetwijfeld nog met bij zonder genoegen zullen terug denken als zij in.... Mei a.s. de medailles thuisgestuurd zullen krijgen. Wellicht liggen velen dan i n het water. (Advertentie) Een zelfgerolde sigaret kan lekker ol „verdraaid lekker" smaken. Dat maakt verschil. Een heel be langrijk verschil zelfs! Het kan aan de shag liggen, maar zeer zeker óók aan het vloei! Ook op goed vloei komt het aan! Bij vloei moet U altijd denken aan 3 verschilpunten. Aan de 3 kwaliteitspunten van Mascotte, het vloei dat beter rolt, beter plakt en beter brandt. Belang rijker verschillen dan de drie die U ditmaal in de plaatjes vindt. VAN EEN BRUGGETJE EN EEN CAFé Voor de Dorpentooht startten in Hoorn 1100 deelnemers. Het was nog vroeg in de morgen toen de eerste sportieve schaatsers in 't café „Het Onvolmaakte Schip" aan het Breed hun stafkaarten gingen ihalen. Na de vertrektijd ingevuld te hebben werden de schaatsen op de Weel onder ge bonden en met een behoorlijke snelheid verdwenen de rijders in de bocht naar de Hulk. Nog vóór de Jaagweg moest echter onder broken worden. Het ijs, dat hier onder de spoorbrug lag, was niet te vertrouwen. Men had er een houten bruggetje overgelegd. La ter op de dag was deze brug echter te smal. want niet alleen de deelnemers die nog moesten beginnen, doch ook die op de terugweg waren, moesten dit nog geen halve meter smalle houten flonderitje passéren. Het ijs in de Hulk was ook niet van het beste soort. Verscheidene rijders zijn dan ook op dit hobbelige gedeelte gevallen. Bij Avenhorn was de eerste controle. Na de weg te zijn over gestoken (de schaatsen kon men onder houden, aangezien er door hulpvaardige handen veel mest op de straat was gestrooid) moest men dwars door het dorp over stro. Hierna ging het met de wind pal in de rug naar Ursem. Langs de Walingsdijk werd er door sommige deelnemers een behoor lijke snelheid bereikt. Het was jammer dat het ijs hier niet zo goed was. Het „koek en zopie"- tentje intussen genoot veel af trek. Menig kop hete chocolade melk werd hier naar binnen ge slagen. Hierna kwam voor de 35 KM rijders de terugtocht. De „lange afstand"-rijders gingen richting Stompetoren, terwijl de liefheb bers van de korte afstand naar Schermerhorn aftrokken. Bij de controle in deze plaats scheen het even dat er een misverstand zou ontstaan. Men vertelde daar nL dat alle rijders naar Stompetoren moesten. De deelnemers vertrok ken echter bijna allen in de juiste richting, nl. West-Mijzen. Bij de controlepost in Scher merhom was het voor de schaat sers bijna geen doen om hun kaarten te laten afstempelen. Men moest een paar honderd meter het dorp in lopen naar een café en dezelfde weg terug. Zou het zo'n grote moeite geweest zijn dat men de controle bij het ijs had geplaatst? Zo gemakkelijk als het eerste gedeelte van de tocht was gegaan, zo moeilijk werd het nu. Het iis was zeer slecht, de punten van de talrijke schotsen staken ver boven het ijs, terwijl ook de wind tegen was. Menige schaatser nam dan ook bij aankomst in Avenhorn, een tijdje rust. Ook de Jaagweg moest nu met tegenwind worden verre den. Daar het iis hier tamelijk goed was, ondervonden weinig deelnemers echter moeilijkheden. De laatste rijders, die gisteren voor de tocht vertrokken, ver schenen om half 4 aan de start, terwijl men tegen 7 uur de laatste binnenkomers verwachtte. SCHAGEN Voor het Gewestelijk Kampioenschap 3e klasse kleinbiljart libre in het gewest „Het Noord Wes ten" kwamen negen afgevaardigden uit de districten Utrecht, Den Helder, Zaanstreek, Alkmaar, Amsterdam, 't Gooi, Haarlem, Hoorn en Schagen in café restaurant „De Posthoorn" van de heer Peetoom bijeen om onder leiding van de B.V. „Holl. Noorderkwartier" aan voren genoemd kampioenschap deel te nemen. In deze strijd wist de heer J. Waal van de vereniging „Horna" te Hoorn uit het distriet „West-Friesland" met 7 winst partijen en een algemeen moyenne van 3.00 de kam pioenstitel in de wacht te slepen. Onze foto toont een controlepost tussen Monnikendam en Edam. Reeds van verre ziet men de rijders op deze oase in de ijswoestijn aankoersen. Gelukkig maar, dat ook hier een „koek en zopie"-tent enige uitkomst bracht. Geen wonder dat het er druk was. Maar koud bleef het! De eerste dag waren er weinig schokkende gebeurtenissen, maar de partijen van Zaterdag werden iets sterker gespeeld. In 't bijzon der de sterke partij van Winnubst tegen v. d. Schilden in 21 beur ten, dus een moyenne van 4.76. Het was Mosch, die tegen Win nubst een evenzo sterke partij winstpartij in 21 'beurten wist te noteren. Óok Waal kreeg een ge voelige nederlaag te incasseren tegen Winnubst, die in 30 beur ten Waal op 59 car. liet staan. Blank wist ook met een niet al te hoog moyenne de nodige winstpartijen in de wacht te sle pen om kanshebber te Wijven. Jarenlang heeft de ijsclub Fivelgo te Appingedam ge- wacht op de wedstrijden om het kampioenschap van Nederland voor vrouwen en Zaterdag was het dan einde lijk zover. Het ijverige bestuur had het zaakje tot in de puntjes geregeld en ook het weer verleende alle moge lijke medewerking. En het talrijke publiek heeft gezien, dat vier Friese meisjes zich in de finale plaatsten en dat een er vande kleine Martha Wieringamet groot ver toon van macht de zege behaalde. Vierentwintig uur eerder had Martha met betraande ogen moe ten toezien hoe Tine de Vries de kampioenskrans van Friesland over haar blonde hoofd werd ge schoven en Martha zal toen on getwijfeld gedacht hebben: „we praten morgen nog wel eens". Hoe dan ook, ze is er in geslaagd de -hoogste eer voor zich op te eisen. En nog maar nauwelijks achttien jaar oud! Ze heeft vol komen verdiend gewonnen, maar ze heeft niet het minste risico gelopen. Dat had de voorgaande dag haar trouwens wel geleerd. Gedurende de series en de halve finale spaarde ze zich om in de laatste rit van de wedstrijd alles op alles te zetten en daardoor met enige meters voorsprong te zegevieren over haar grote rivale Tine de Vries. Van de negentien deelneemsters toonden zich de Friese meisjes onbetwist de besten en de finale was dan ook louter een Friese kwestie. De eindstrijd werd gestreden door Tine de Vries, Martha Wie- renga, Annie van der Meer en Jantje Bosscha, maar de beide laatsten speelden slechts een on dergeschikte rol. Vooral Jantje Bosscha, die last van een dijspier had, durfde zich niet geheel te geven. Toen vijf van de zes finale ritten achter de rug waren, moest de laatste rit de beslissing brengen, aangezien Martha zowel als Tine haar beide ritten tegen Annie van der Meer en Jantje Bosscha hadden gewonnen. Het publiek ging eens extra diep over de touwen hangen om toch maar niets te missen van de beslissen de rit die ongetwijfeld hoogspan ning zou geven. Maar reeds direct na de start twijfelde niemand meer aan het resultaat. Met fa belachtige snelheid wierp Martha zich op het ijs en tegen dat ge weld stond ook een Tine de Vries volkomen machteloos. Wel pro beerde ze nog de achterstand in te halen, maar het tegendeel was het resultaat en luide toegejuicht vloog Martha door de finish, om even later met de andere finalis ten plaats te nemen op het ere podium. De burgemeester van Appingedam stak haar in een reusachtige krans en de andere drie kregen bloemen. Na het spe len van het Wilhelmus volgde het Fries Volkslied. Een prachtig mo ment. De uitreiking van de prij zen had later binnenshuis plaats. De vier snelsten ontvingen elk een beker, terwijl alle deel neemsters een zilveren wapenle peltje mee naar huis konden ne men. Maar het waren niet alleen Friese meisjes die uitstekend hebben gereden. De beste niet- Friezin was Grietje Schuur (R.W. Polder) die het tot de vijfde plaats bracht en net buiten de finale. Verder hebben ook Jantje Tien kamp (Donderen), Janny Scheep stra (Roden) en Bertha Aaten (Blankenham) uitstekend gereden. En dan was daar nog Ike Nien- huis (Roden) die het eveneens tot de halve finale bracht. Vooral in de series reed ze nog schitte rend en Teupke Brouwer (Scheemda) kon lang niet tegen haar op. De halve finale had het volgend verloop: Saakje de Jong 33.sec.; Jant je Tienkamp 33.16 sec.; Ike Nien- huis 33.05 sec.; Bertha Aaten 33.6 sec.; Jantje Bosscha 32.29 sec. Annie v. d. Meer 32.2 sec.; Grietje Schuur 32.9 sec.; Janny Scheep stra 33.23 sec.; Martha Wieringa 31.54 sec.; Tine de Vries 31.55 sec. Als men bedenkt dat de snel heid ongeveer tien meter per se conde is, dan is het duidelijk dat Martha en Tine nog al iets sneller waren dan de anderen. Hier volgen tenslotte nog de tijden van de finale: Martha 16.4Annie 16.76; Jant je 17.37—Tine 16.85; Tine 16.7— Annie 16.83; Jantje 17.38Martha 16.9; Jantje 17.35Annie 16.9; Martha 15.8—Tine 16.35. Totaal uitslag: 1 èn kampioene van Nederland Martha Wieringa, Baard, 49.1 sec.; 2. Tine de Vries, Kortezwaag 49.9 sec.; 3. Annde v. de Meer, Tjalhuizum 50.49 sec.; 4. Jantje Bosscha, Wolvega 52.1 sec. Zo wees Martha Wieringa (rechts) Tine de Vries terug Ook de Amsterdammer Touw kwam aardig mee, maar moest met 7 caramboles tekort dn Waal zijn meerdere erkennen. Mosdh, Verwey en Benima bleven elkander volgen, Koning en v. d. Schilden ook, maar deze laatsten volgden elkander naar de onderste plaats. De Zondagmiddagpartijen wer den begonnen met de partijen Koningv. d. Schilden en Be nimaVerweij. Deze partijen brachten (het navolgende resul taat: Koning v. d. Schilden Benima Verweij 100 42 15 2.38 68 42 11 1.61 100 30 38 3.33 75 30 10 2.50 Voor Benima was deze schit terende serie van 38 caramboles Blank had imet deze winstpartij zijn positie verstevigd, door Win nubst te verslaan en daardoor de beslissende partij te kunnen spe len tegen Waal. De laatste par tijen zagen er als volgt uit: Winnubst Touw 100 20 15 5.00 37 20 7 1.85 Winuubst leverde hiermede de beste partij van het tournood. De verdedigende houding van Blanik tegenover Waal mocht voor laatstgenoemde geen ernstige sto ring veroorzaken. Waal liep tot de 22e beurt tot 94 tegen Blank 43. Daarna 'kreeg Waal voor de laatste 6 car. nog maar liefst 11 beurten, dodh kwam toch als overwinnaar uit de strijd. Waal Blank 100 33 12 3.03 67 33 12 2.03 Hiermede was Waal gewestelijk kampioen. Hierna volgde de huldiging van de kampioen door de voorzitter van het gewest „Het Noord Wes ten", de heer Ellenbroek. Deze spreker bracht hulde aan de fam. Peetoom voor de „Postihoomsfeer" vervolgens dankte hij de vereni ging „Holl. Noorderkwartier" voor de goede organisatie en gaf een buitengewoon goed resultaat In de daarop volgende partijen tussen Moschv. d. Schilden en BlankWinnubst waren Blanken Mosch de sterksten. Deze partijen zagen er als volgt uit: Mosch 100 33 16 3.03 v. d. Schilden 74 33 15 2.33 Blank Winnubst 100 21 13 4.76 57 21 12 2.71 daarna een uitgebreid overzicht van de eindstand, die er als volgt uitzag: 1. Waai 2. Winnulbst 3. Blank 4. Touw 5. Mosch 6. Verweij 7. Benima 8. Koning 759 253 730 216 756 280 700 259 701 285 710 284 707 292 673 299 De route van de Elfstedentocht gaat Woensdag eerst over Sneek, Ijlst en Sloten naar Stavoren. Hierdoor wordt het enige stuk parcours, dat zowel op de heen als op de retourrit bereden wordt, de Dokkumer Ee tussen Bartele- hiem en Dokkum, pas in 't laatst van de dag verreden als de rij ders voldoende uit elkaar liggen. Van Sloten naar Stavoren zal deze keer de Luts via Balk-Gaas- terland bereden kunnen worden, waardoor de tocht over de Flues- sen vervalt. Het kan zijn dat de tocht van Bolsward naar Harlin- gen deze keer via Schettens-Wit- marsum gaat inplaats van de ge wone route H'iohtum-Grauwe Kat, omdat bij de Grauwe Kat nog een groot tochtgat in het ijs is. Veel verschil maakt deze omweg echter niet uit. Daar het van Harinxma- kanaal niet berijdbaar is, gaat de tocht van Harlingen naar Frane- ker evenais de laatste voorgaande tochten weer langs de Rie en Franeker-Doikkum, ook deze keer weer het zwaarste stuk van de tocht, door het Noorden via Het Bildt naar Bartelehiem. Er be vinden zich nog vele wakken in het parcours, die echter alle vol doende zijn afgezet. Het ijs is op verschillende plaatsen moeilijk berijdbaar, o.a. van Kimswerd naar Harlingen, door een stroeve zandlaag. 9. v.d. Schillden 635 292 19 3.00 14 22 3.38 12 13 2.70 12 26 2.70 10 19 2.46 8 16 2.50 6 38 2.42 6 15 2.25 2 20 2.17 2 In prettige bewoordingen hul digde de heer Ellebroek de kam pioen en overhandigde hem de bondsmedaille. Tot ieder der spe lers sprak de heer Ellebroek ver der over de behaalde resultaten. Hierna werden de prijzen uit gereikt. Voor ieder der deelne mers een keuzeprijs. Voor de heer Winnubst voor de beste par tij met 5.00 en de heer Benima met een hoogste serie van 38 car. werd een extra prijs beschikbaar gesteld. Verder ontving ieder der deelnemers van de zaalhouder een wapenlepeltje als aandenken aan dit tournooi. Namens de deelnemers dankte de heer v. d. Schilden. Mevrouw Peetoom ontving een taart voor de goede verzorging. De kam pioen werd verder nog toegespro ken door de districtsvoorzitter van West-Friesland, de heer D. Feller. Deze bracht de kampioen een bloemenhulde. Namens de vereniging „Horna" werd de kampioen gelukgewenst door de secretaris van die vereni- ging, de heer Booy. Mej. Meijer (Wormer) kampioen PURMEREND Zaterdagmid dag is te Purmerend het korte baan kampioenschap vrouwen van het gewest Noord-Holland verre den. Er verschenen 18 deelneem sters aan de start. De uitslag luidt: 1. Kampioene Mej. Wierin- (Wormer); 2. Mej. Kooi (Wielin gen); 3. Mej. Lont (Wieringen); 4. Mevr. Kramer-Wymia (Enk huizen).

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 6