ij<! 1 vierde D, Duur van de uitverkoop wordt te veel gerekt Georgette Hagedoorn treedt op voor V. V. Vondelvertolkte het gezellige Patsy Algemene staking dreigt in Denemarken R.K. POLITIEBOND HEEFT NOG VELE WENSEN De Stromboli werkt weer Het Ei Senaat ageert tegen late indiening wetsontwerpen innen richt voor ïheepvaart Buitenlandse notities Dit jaar goede omzet Propaganda-avond op hoog niveau Eniwetok had eerste waterstof- ontploffing 600.000 arbeiders ontevreden Werkloosheid is toegenomen Bij het 40-jarig bestaan Salarisregeling niet gunstig Wijziging Hog er Onderwijswet Menselijk belang moet praevaleren Korreltjes en van Beide als een E echte zondere geeft. ngs de weg liggen. ;uveld op het pad ïadden echter geen j te blijven. Wij ;r. naar Bolsward. ita, zoals wij reeds eerste de controle •rbij Bolsward ging i de richting van met zijn prachtige iders opwachtte. ïarisius aan de kop. :d, even voor Har- n zich zes man van los. Het waren J. euwarden), Anton assen, J. v.d. Berg i de Koning (Pur- Lefferstra (Stobbe- ita (Warga), die in Harlingen binnen in grote voorsprong lema. ;n volgden: W. Wij- d), Th. v.d. Ende Vermeulen (Ter l. Hoorn (Ter Aar), en volgden: W. van ndhoven), L. Visser r. Seegers (Purmer- art (Warga), J. van terzeil), M. Rijnhout leer), N. v. d. Pol C. Scheer (Amster- v.d. Vinden (Am- ïur is de kopgroep gepasseerd. Op 4'4 n W. Wijnia (Korn- lamlberts (Wagenin- Hoorn (Ter Aart). :p is nog 2 minuten oen. K. Schipper is ij Workum kansloos :t. I bij deze Elfsteden- itastisch. Het weer ooik wel buitenge- ten Boelens en Fid- om strijden wie de >u zijn. Het werd finale was een be- Nan Rotgans wees cideerd terug. otgans (Den Oever), B. Boelens, Peeloo, L. Fidder, Annen, A. Groothuis, Nw. 10.5. B. Oosting, 5.—. 1G, 2 Febr. Hier bericht, ontleend aan Rijkswaterstaat d.d. 1954. Code: le letter heden): L nor- gering en Q geen ;tter (ijstoestand): B fijs: D middel- >réid drijfijs; G 1 vast ijs en M ijs. al Q M; Delfzijl- Groningen-Lemmer etsluis) Q M; Win- Rensel Q H; Hooge- taveen Q M; Fone- irden-Harlingen Q M; as Q M; Merwede- inchem-Vianen Q M; laai Vreeswijk-Am- VI: Vaart Amsterdam- ■ia Gouda Q M; Vaart Rotterdam via Leid- VI: Noordzeekanaal Q N.N.O.-Polder Q M; gestremd; Noordhol- il Q M. Woensdag 3 Februari 1954 Pagina 5 BERLIJN OPNIEUW IN EEN IMPASSE De 'e eerste bijeenkomst van de Grote Vier in de Oost-zone van Berlijn is geen succes geworden. Molotof heeft met het herhalen van vroeger bekend gemaakte Russische standpunten over een hereniging van Duitsland - alle goede verwachtingen op een eventuele overeenstemming tus sen Oost en West de bodem in geslagen. Onomwonden verklaar de Molotof nooit te zullen in stemmen met een lidmaatschap van een verenigd Duitsland van de E.D.G. of de N.A.V.O. Zelfs de opmerkingen van Dulles, Eden en Bidault om aan een regering voor geheel Duitsland het recht toe te kennen zelf over een dergelijke verbintenis te mogen beslissen, zonder enige vorm van pressie van buitenaf, vermochten niet de grimmige Molotof tot een ander standpunt te bewegen. De Russen zeggen vrees te koesteren voor eèn nieu— Duits militairisme en zij trac. -i op dit punt bij de Fran sen in het gevlij te komen. s deze vrees van Molotof op recht? Het is moeilijk aan te ne men. De Noord-Atlantische Ver dragsorganisatie is louter op het defensief ingesteld en dan des kundigen hebben deze opvatting herhaalde malen verkondigd een defensief, dat onvoldoende is. Wanneer de Atlantische strijd krachten nog niet op peil zijn gebracht om een agressie te ke ren, dan begrijpt ook de leek, dat de N.A.V.O. zich niet de luxe kan permitteren een offensief tegen de 'Russen te ontketenen. Zelfs niet wanneer de Westerse strijdkrachten met Duitse mili taire eenheden worden aangevuld. Hetzelfde geldt ten opzichte van de E.D.G.terwijl het inschakelen van Duitsland in het organisa torisch verband van het Europees leger een beteugeling van het Duitse •militairisme betekent. De Westerse ministers hebben deze zijde van het probleem wel dege lijk onder de aandacht van hun Russische collega gebracht. Ech ter zonder resultaat. re Russen streven naar een neutraal Duitsland, dat slechts alleen voor binnenlands gebruik en voor grenscontrole over strijd krachten mag beschikken. Der halve een soort van bufferstaat, wat in de practijk wil zeggen het scheppen van een militair vacuum in het hart van Europa. Een mening, die Moskou reeds in de bekende nota's van 1952 naar voren bracht. Een dergelijk streven is duidelijk op een ver- Bwakking van de Westerse defen ce gericht, wat sterk blijkt uit ie Russische eis, de militaire bases van de Verenigde Staten jn Duitsland met de grond gelijk te maken. Neemt men daarbij de Russische opvatting met be trekking tot de staatkundige sta tus van een herenigd Duitsland in aanmerking Moskou wenst de erkenning van het Oost-Duitse regiem dan blijkt, flat een dergelijk Duitsland onder com munistische invloed zou staan. Het Westen heeft van het eerste begin af deze diplomatie door zien, terwijl ook Adenauer en de zijnen op hun hoede zijn. Bonn maakte niet voor niets bekend, nooit met de vertegenwoordigers van de Oost-Duitse satellieten regering te willen onderhande len. Een houding, die sedert de befaamde opstand van de zeven tiende Juni 1953 alom in Duits land wordt gerespecteerd en gesteund. ^et sterkste bewijs, dat de Russen in de tegenstelling tussen Oost en West willen volharden, ligt opgesloten in de reactie van de Russen op het voorstel van Eden. Molotof heeft het plan van de Britse minister van Buiten landse Zaken met geen woord waardig gekeurd. Op een open lijk conflict met het Westen zal het Kremlin het onder de hui dige omstandigheden niet aan sturen, omdat alle krachten zich concentreren op een consolidatie van de Russische binnenlandse politiek. De uiteenzetting van Molotof geeft echter bitter wei nig hoop op een slagen van de geheime besprekingen, die thans zullen volgen. De conferentie van Berlijn verkeert dan ook op nieuw in een impasse. ALKMAAR De meningen omtrent verkoopacties zijn altijd en overal sterk uiteenlopend. Dit is uiteraard het gevolg van de rivaliteit, die bestaat tussen de afzonder lijke handelsvormen. De belangen van het grootwinkel bedrijf zijn te vinden op een enigszins ander terrein dan dat waar de kleine zelfstandigen voor hun standje vech ten. Bovendien heeft men zeer zeker rekening te houden met de mening, die algemeen onder het kopend publiek heerst. Een onmiskenbare botsing van de belangen mani festeert zich sterk tijdens de uitverkoop. Tweemaal per jaar, zoals be kend in het begin van Juli en Januari, wordt een uitverkoop gehouden. Weken tevoren be gint deze echter al, verscholen onder folders en reclameblaadjes, die verspreid worden onder het publiek. De kopers worden dan al voorbereid door de zakenmen sen, die hopen op een zekere re servering van de zijde der klan ten, opdat dezen in staat zijn tij dens de echte uitverkoop vol doende inkopen te doen. Dan reeds ontstaat een botsing tussen de weer verdeelde middenstands- belangen. De kleinere midden standers verwijten hun over meer middelen beschikkende concur renten, dat ze in zekere zin mis bruik maken van de voorsprong, die ze hebben bij het aanprijzen. Vervolgens rijst er bij het vast stellen van de data een tegen stelling, omdat de „kleineren de verkoopdagen zo laat mogelijk willen hebben en de „groteren" daarentegen een vroeg tijdstip voorstaan. En tenslotte is daar de kwestie over de duur van de ac tie. Men is, ook onder de winke liers vrijwel unaniem de mening toegedaan, dat de uitverkoop te lang duurt. Ook dit jaar waren de eerste dagen wat je noemt bést. Daarna zakte de omzet tot een minimum tijdens de laatste week. Het koopkrachtige publiek en ook de „profiteurs" maken na verloop van enkele dagen al geen aparte wandeling meer om te gaan winkelen. Ze weten gauw genoeg, wat er geboden wordt en bezoeken de winkels niet meer, wanneer ze uitgekeken zijn. Dit laatste is spoedig geschied gedu rende de wedloop van de eerste •tijd. De kleinere winkelier is van zelfsprekend geen voorstander van een vroege uitverkoop, door dat bij een dergelijke omstan digheid veel artikelen in de eta lage worden gegooid, die bij een dagelijkse verkoop nog beslist af trek hadden gevonden. Er wordt weinig winst gemaakt, maar bij de grootwinkelbedrijven spelen de genoemde factoren praotisch geen rol. Vooral door het late opkomen van de vorst zijn dit jaar, in het bijzonder in de tex tielbranche, talloze 'artikelen ver kocht, die evenzeer courant ge worden waren buiten de uitver koop. De schoenzaken hebben de uitverkoop niet zover laten uit dijen als in andere jaren het ge val was en ondervonden zodoen de minder nadeel van de late vorst dan de manufacturiers. 's Zomers kan zich dezelfde con stellatie voordoen bij grillig weer. Evenwel is de uitverkoop als zodanig niet onbevredigend ge weest, maar een strijd tussen het groot- en kleinwinkelbedrijf zal op dit gebied wel altijd gevoerd blijven. Maandoverzicht Nutsspaarbank ALKMAAR In de loop van de maand Januari werd bij de Nutsspaarbank alhier op de spaarbankboekjes ingelegd f 741.268,113 (v.j. f 755.342,07) en terugbetaald f 565.151,75 (v.j. f 551.132,72), alzo meer ingelegd dan terugbetaald f 176^116,38 (v.j. f 204.209,35). Het aan de inleggers verschul digde kapitaal, bij het begin van het jaar f 13.119.798,92, bedraagt thans f 13.295.915,30. Het aantal in de loop van Jan. nieuw uitgegeven boekjes bearaagt 235. Ingetrokken werden 190 boekjes. Het aantal in omloop zijnde boekjes, bij het begin van het jaar 29.641, bedraagt tlhans 29.686. Van dit aantal behoren 171.627 aan personen of instellingen te Alkmaar gevestigd; 7418 aan per sonen of instellingen elders ge vestigd en 4641 aan söhoolspaar- ders. Onder de in Januari nieuw uitgegeven boekjes zijn begrepen 36 boekjes voor pasgeborenen (op deze boekjes plaatst de Spaar bank een eerste aanleg van f 1.-). De lediging in de loop der maand Januari van 647 spaar- busjes leverde een bedrag van f 12.064,53 aan kleine besparin gen op. ALKMAAR Wij behoeven de befaamde voordrachtskunste nares Gerorgette Hagedoorn niet meer aan het Alkmaarse publiek voor te stellen. Haar faam is bekend genoeg. Alkmaar zal binnenkort kunnen genieten van haar voortreffelijk programma, wanneer zij, uitgenodigd door de V.V.V. Alcmaria, in 't Gulden Vlies komt optreden. Tussen de V.V.V. en haar leden bestaat eigenlijk maar weinig contact. Dat contact dient uit te groeien tot daadwerkelijke belangstelling der leden voor het werk van de V.V.V. Leden vergaderingen zijp tot dat doel niet attractief. Maar de propa ganda-avond, die V.V.V. Alcmaria op 11 Februari organiseert, zal zeker aantrekkelijk genoeg zijn, om niet alleen leden van de V.V.V., maar ook zeer vele niet- leden aan te trekken. Op die avond zal Georgette Hagedoorn hier optreden, verge zeld van haar trouwe begeleider Pierre Verdonck. De leden van de V.V.V. zijn inmiddels allen tot deze fees-<, telijke avond uitgenodigd. Het uiterst geringe entreebedrag zal voor geen van hen een bezwaar zijn. bij deze avond tegenwoordig te zijn. Maar ook niet-leden van de V.V.V. kunnen voor datzelfde minieme geldsbedrag toegang krijigen. Daartoe kunnen zij kaarten halen aan het V.V.V.-bureau in het Waaggebouw, met ingang van aanstaande Maandag, Na het optreden van Gerorgette Hagedoorn is er op deze avond een gezellig samenzijn met mu ziek van „The Metropoleseen band die uitstekende instrumen talisten telt. Er zal dan gele genheid zijn tot dansen. In een der kleinere zalen van 't Gulden Vlies zal men een gezellig zitje vinden met pianomuziek. Boven dien zal er een wijnbar worden ingericht. Het belooft dus een avond te worden van hoogstaand cul tureel genot, gevolgd door be schaafd amusement, een avond, die stellig in alle opzichten zal slagen. Kringcommissaris Nederlandse Rode Kruis Bij KJB. is de heer J. C. Corver, inspecteur-idirecteur van het Dis- tricts-Anbeidsbureau in de provin cie Noord-Holland te Haarlem, benoemd tot Kringcommissaris in de Kring Noord-Holland van het Nederlandse Rode Kruis. De heer Corver is enige jaren geleden toen hij directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Middelburg was, voorzatter geweest van de afdeling Vlissingen van het Nederlandse Rode Kruis. WASHINGTON. President Eisenhower heeft Dinsdag het Congres medegedeeld, dat de Ver enigde Staten „de eerste volledige waterstofontploffinig in de ge schiedenis" in 1952 op Eniwetok in de Stille Oceaan tot stand brachten. Dit is de eerste officiële bevesti ging, dat de ontploffing op Eni wetok, die een eiland vernietigd zou hebben-, een belangrijke proefneming was, die aan de ver vaardiging van de waterstofbom vooraf ging. In een desbetreffende verkla ring zegt Eisenhower, dat de proef „een noodzakelijke eerste stap in het program voor een waterstof-wapen der Verenigde Staten" was. Toentertijd was de proef op Eniwetok de grootste vooruitgang in het onderzoek en de ontwikkeling van kernwapens. De verklaring van Eisenhower werd: bekend gemaakt in verband met de vertoning aan de leden van het Congres van een film over de „Operatie Klimop" de proef op Eniwetok. Volgens de republikeinse afge vaardigde Sterling Cole, voorzit ter van de gemengde Congres commissie voor de atoomenergie, overweegt de regering op het ogenblik de mogelijkheid om de film over enkele weken aan het publiek te laten zien. Aanstaande zomer zal een nieu we reeks atoomproeven genomen worden. Prestatietocht ALKMAAR. Gisteren hebben de leerlingen van de Handels school op de schaats een presta tietocht gemaakt. Een deel der leerlingen ging per trein naar Hoorn, de rest naar Enkhuizen. De terugweg werd geschaatst. ALKMAAR Een luchtig nie- mandalletje lijkt ons wel de juis te kwalificatie voor het stuk, dat „Vondel" gisteravond voor het voetlicht bracht. „Patsy", vrij naar de tekst van Barry Con- ners, vond een bevredigende ver tolking onder de regie van Jan Dogger. De verwikkeling, waar veel woorden zonder enige zeggings kracht omheen gegeven waren, zat in een welhaast kinderlijke onnozelheid van het meisje „Pat sy", de levenslustige en onge dwongen dochter van een bluffe rige kleinburgerlijke dame en een handelsreiziger uit de pantoffel heldenklasse, die zich later pas bewust wordt van de belangrijke rol, die hij als huisvader te spe len heeft. Voordien echter geeft het stuk een aaneenschakeling hooghartige gedragingen van de moeder en haar oudste dochter tegenover Patsy en haar vader. De twee partijen waren als het ware voor elkaar geschapen. Pat sy komt voortdurend met haar moeilijkheden naar haar begrip tonende vader, terwijl de niks- madam samen met de door de- KOPENHAGEN, 2 Febr. (Ass. Pr.) Ruim 600.000 Deense ar beiders ongeveer één zevende van de bevolking dreigen 1 Maart in algemene staking te Kaan, omdat het jaarlijkse loon- nverleg tussen de werkgevers en het centrale vakverbond is vastgelopen. Het huidige looncontract loopt 28 Februari af en verwacht wordt dat ongeveer 120.000 arbeiders 'n de metaalnijverheid de vol gende week het eerste formele stakingsparool zullen krijgen. In net centrale vakverbond zijn alle arbeiders in de industrie, op de kantoren, op zee en in de land bouw georganiseerd. De arbeiders hebben gevraagd een verkorting van de werk week van 48 tot 44 uur, gelijke lonen voor mannen en vrouwen, een algemene loonsverhoging en compensatie voor het verlies van inkomsten tijdens feestdagen zo als Pasen, Pinksteren en Kerst- Bus. Deze eisen zijn door de werk gevers van de hand gewezen. Waarnemers zijn het er over eens, dat dit de ernstigste eco nomische crisis is, waarvoor het land sinds de laatste oorlog tij dens het jaarlijkse loonoverleg staat. Jules Hoste overleden BRUSSEL, 2 Febr. De Bel gische liberale senator Jules Hoste, de uitgever van het Brus selse „Het laatste Nieuws", is na een korte ziekte op 69-jarige leeftijd te Brussel overleden. Hoste, die voorzitter is geweest van de Belgische vereniging van Journalisten, was voor de oorlog zelfde manieren bevangen doch ter haar parvenu-allures botviert. Patsy maakt de vroegere ver loofde van haar zuster deelgenoot van een geheim, dat bestaat uit een ingewikkelde liefdesgeschie denis, waaruit tot deelgenoot ge maakte uiteindelijk als hoofd persoon naar voren treedt. Vader en moeder verzoenen el kaar weer na 25 jaar twist, ter wijl de oudste dochter, die aan vankelijk het slachtoffer leek te worden van haar eigen optreden, felukkig wordt met een nieuw- omer. Een gelukkiger einde was er voor dit stuk wel niet te be denken. Mevrouw A. de Nijs-Mul groei de in de rol van Patsy naar het predicaat uitblinker, terwijl de heer J. Fernee als vader zeer ver dienstelijk spel leverde. Het duo mvr. R. Pronk-Bruyns en Corrie Bakker gaven op aannemelijke wijze uitdrukking aan hun on dankbare rollen. P. Borgman en C. van Hooff vervulden goed de minnaarsrollen. DEN HELDER De werkloos heidscijfers over de maand Januari vertonen in het district Den Hel der een stijging, hetgeen niet ver wonderlijk is. In de cijfers zijn uit de aard der zaak zeer vele seizoenwerklozen verwerkt, die om de een of andere weersom- standigheid tijdelijk zonder werk zijn. Vermoedelijk zal deze stij ging zich voor de maand Fe bruari in verhand met de strenge vorst wel voortzetten. In het raon Den Helder (Anna Paulowna, Calilantsoog, Den Hel der) liep het cijfer op van 633 in December naar 686 in Januari, waarbij resjp. 100 en 173 perso nen in de D.U.W.-objecten werk zaam waren. In h-et rayon Den Helder (Anna cijfer van 103 naar 78 ën hier mede ook het getal van hen die bij de D.U.W. werken n.l. van 40 naar 24. In het rayon Schagen (Barsin- gerhorn, Harenkarspel, Nieuwe minister van opvoeding. HosteNj€dorp' Oude Niedorp,' Schagen, was een groot voorstander van de -1 Europese Beweging en was één van de oprichters van het Euro pese College te Brugge. Uitbarsting van een vulkaan in Japan TOKIO, 2 Febr. De vulkaan Asama, 135 km ten Noord-Oosten van Tokio, die reeds sinds 27 De cember in werking is, heeft een uitbarsting gehad. Een rookzuil steeg meer dan 3000 m omhoog. Sint Maarten, Wïeringerwaard, Winkel, Zijipe) steeg het aantai werklozen aanmerkelijk. Het kwam van A85 in December op 623 in Jznuari. Cijfers van de D.U.W. resp 205 en 254. Hier deed zich de seizoenwerkloosheid zich i.v.m. de plattelandsgemeenten dus sterk gelden. In het rayon Wieringerwaard (Wieringen en Wieringermeer) liep het cijfer van 482 naar 545 en dat bij de D.U.W. van 122 naar 212. Het bestuur van de R.K. Poli tiebond „St. Michaël" viert dezer dagen in Scheveningen zijn 40- jarig bestaan. Ongeveer 250 afge vaardigden, vertegenwoordigend de 5000 leden, die de bond telt, zijn daar aanwezig om tegelijker tijd het congres 1954 bij te wo nen. De eerste zitting van het con gres werd voor het grootste ge deelte in beslag genomen door de openingsrede van de voorzit ter, de heer Jos P. H. Körner, die na een uitgebreid welkopist- woord enkele problemen aan sneed. Hij sprak zijn teleurstel ling uit over het uitblijven van een definitief rapport door de commissie Beaufort, die reeds in 1951 werd ingesteld om het epis copaat te adviseren over de struc tuur en de ontwikkelingsmogelijk heden van de vak- en stands- organisaties. Als er geen over eenstemming mogelijk is, dient de vraag te worden gesteld of nie mand kan ingrijpen. Tegelijk zou dan het hoofdbestuur van St. Mi chaël tot toetreden kunnen wor den geïnviteerd. Over de salarisregeling zei de heer Körner, dat de regering weliswaar de eerste stap op de weg der nivellering heeft gezet, maar dat er nog steeds van een niet onbeduidende achterstelling sprake is. Verdere dénivellering is nodig, maar nog eerder is no dig een verhoging van het inko men van de laagstbezoldigden. Maar ook afgezien van dit alles moet worden gezegd, dat de sa larisregeling niet gunstig is. De afschaffing van de gemeen te-classificatie zou aanmerkelijk vlugger kunnen geschieden en voor een spoedige inwilliging van ROME, 2 Febr. De Strom boli, de vulkaan op het gelijk namige eilandje voor Sicilië, die Maandag plotseling tot uitbar sting kwam, doet nog steeds gloeiende lava langs de Noord westelijke berghelling stromen. De lava vloeit met een snelheid van ongeveer 26 km per uur in zee, waarbij wolken stoom en rook omhoogstijgen. Grijze as, afkomstig uit drie kraters, be dekt de huizen van het enige dorp van het eiland. De 1.200 bewoners, voorname lijk vissers, hadden hun boten op het strand eereed liggen, maar na het eerste ogenblik van paniek herkregen zij hun kalm te, toen zij zagen, dat de 926 meter hoge vulkaan niet in het ergste stadium van uitbarsting was gekomen. De vulkaan is bij na voortdurend, doch niet ge vaarlijk actief. Dit is de eerste grote uitbarsting sedert Juni 1952 de wensen, ten aanzien van de progressie in de kinderbijslag is de situatie niet bemoedigend. Voorzatter Körner wees nog eens met nadruk op het stand punt. van bet hoofdbestuur ten aanzien van pensionnering. Het politiepersoneel moet de dienst op 60-jarige leeftijd met pensioen verlaten en niet dan in zeer zeld zame gevallen mag hiervan wor den afgeweken. Maar tevens moet worden vastgesteld, dat een com pensatie moet worden gevonden voor de onmogelijkheid ooit het maximumpensioen te behalen. Dat deze compensatie al in het salaris tot uitdrukking komt, is niet meer te accepteren. Examen zonder bijbetaling voor bepaalde groep (Van onze parlementaire redactie.) Degenen, die Hoger Onderwijs hebben genoten tegen verlaagd collegegeld, kunnen zonder bijbe taling, mits zij toen zij hun stu die aanvingen en te kennen ga ven zich niet op een academisch examen voor te bereiden, te goe der trouw waren, tóch examen doen. Eejj desbetreffende wijziging van de hoger onderwijswet heeft de minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen bij de Tweede Kamer aanhangig ge maakt. In de Hoger Onderwijswet komt een bepaling voor, volgens welke degenen, die slechts voor enkele colleges en praktische oefeningen zijn ingeschreven ge weest, het collegegeld niet ten volle behoeven te betalen. Wilde een dergelijke student later toch een academisch examen afleg gen, dan moest hij het college geld tot het volle bedrag bijbeta len. Deze bepaling was opgeno men om ontduiking van de nor male collegeregeling tegen te gaan. De regeling had echter tot gevolg, dat degenen, die geheel te goeder trouw zich tegen ver minderde collegegeldbetaiing hébben laten inschrijven en die later alsnog een academisch exa men wensen af te leggen, voor grote financiële moeilijkheden kunnen worden geplaatst. OM DE WERELDTITEL PIJPROKEN MONTREAL, 2 Febr. Een pijprokersclub te Montreal is voornemens een internationale wedstrijd pijproken uit te schrij ven, die zal plaats vinden 28 Maart a.s. Tot de mededingers zouden be horen Gerson Hecht uit Montreal, Arthur Weldon uit Malone. New York, Ben Neuman uit Tel Aviv, Israël en opa Klijzing uit Pur- merend, die op het ogenblik hou der is van het wereldrecord van 80 minuten. EERSTE KAMER (Van onze pari. redactie) Het menselijk belang behoort te praeveleren boven formele staatsrechtelijke bezwaren. Deze stelling, die tot een interessan te discussie aanleiding kan geven, werd Dinsdagmiddag in de Eerste Kamer geponeerd door de Katholieke senator Van Lies hout bij de behandeling van een achttal wetsontwerpen tot ver hoging van loongrenzen, bij slagen en sociale uitkeringen in gevolge de jongste loonronde. Een deel van deze verhoogde uitkeringen wordt op het ogen blik reeds uitbetaald, omdat an ders velen de huurverhoging niet hadden kunnen opvangen, „Ac- coord regering" vond de heer v. Lieshout. „U had alleen nog verder moeten gaan". De rege ring kon echter niet verder gaan, omdat verscheidene Ka merleden in het voorlopig ver slag op staatsrechtelijke gronden bezwaar haddien gemaakt tegen de regeringssuggestie de verho gingen uit te keren, alsof de Eerste Kamer de wetsontwerpen reeds had aangenomen. Deze Ka merleden bezitten, aldus de heer Van Lieshout, een puur formele mentaliteit, die het alleen goed doet bij een examen staatsrecht, maar deze mentaliteit verdraagt zich niet met de harde realiteit van het leven. De met deze uit spraken toegeworpen handschoen werd echter door niemand van de senatoren aanvaard. Zij keur den de wetsontwerpen zonder discussie goed. Brits spoorwegpersoneel aanvaardt zes procent LONDEN, 2 Febr. De bijna 500.000 man Britse spoorwegper soneel heeft „als voorlopige rege ling" het aanbod van een loons verhoging van zes procent aan vaard. Directeur-bedrijfsleider Avifauna benoemd ALPHEN AAN DE RIJN, 2 Febr. Met ingang van 1 Februari j.l.. is tot directeur-bedrijfsleider van het vogelpark Avifauna te Alphen aan de Rijn benoemd de heer A. J. van Geffen te 's-Gravenhage. De heer van Geffen wordt zo wel met de algehele leiding over het vogelpark als met de be drijfsleiding van het restaurant belast. De nieuwe directeur van Avifauna was van 19191923 werkzaam in het hotel-restaurant bedrijf van zijn ouders en ver volgens enige tijd in diverse gro te bedrijven in Amerika. Een interessant boekje voor de vakman en vele anderen Er zijn eieren en eieren, dat weet zelfs de meest onhuisvrou- welijke huisvrouw. Maar waar het verschil m kwaliteit nu eigen lijk in ligt, dat weten er maar weinigen. En hoe een ei ontstaat en welkeweg het aflegt van de kip naar de consument, dat is voor de meesten van ons een diep geheim. Teneinde de kennis van de kippenfokker, van de eieren- verzameiaar en van de handelaar te vergroten, heelt het Bedrijf schap voor Pluimvee en Eieren 'n handig en uitstekend verzorgd boekwerkje uitgegeven: Het Ei, bij de pluimveehouder en bij de verzamelaar. Ir. J. G. Tukker verzorgde het „technische" ge deelte ervan en mr. P. E. Rijpma zette aan het slot uiteen welke de wettelijke bepalingen zijn, waar mee de verzamelaars op de hoog te moeten zijn. Het boekje bevat naast de duidelijke tekst 'n groot aantal tekeningen en toto's, waar van verscheidene in kleuren; het is geheel op kunstdrukpapier uit gevoerd. Achtereenvolgens worden be handeld: de bouw en vorming van het ei, de verschillende delen, waaruit het ei is samengesteld, het ei bij de pluimveehouder en het ei bij de verzamelaar. Een boekje, dat zijn weg. wel zal vin den. Niet alleen bij de pluimvee houder en bij de verzamelaar, maar ook bij de man, die eigenlijk maar voor zijn plezier wat kip pen houdt. Zelfs wel bij de con sument, dunkt ons. „Het ei", door ir. J. G. Tukker en mr. P. E. Rijpma. Bedrijf schap v. Pluimvee en Eieren, 's-Gravenhage. Per stuk 1.10. Humanisme De duidelijke „stelling- Ie name" van katholieke zijde tegen het gevaar van het humanisme roept reeds de te verwachten reac ties op. De motie van pater Stokman door ons reeds eerder als de Stokman-Duw besproken, en de oproep van Romme, om de P.v.d.A. te bewegen, haar (humanisti sche) kleur te bekennen, zijn aanleiding geweest voor het Humanistisch Verbond en het Humanistisch Thuisfront, om een drietal demonstratieve vergaderingen te houden. Tot de sprekers behoren o.a. de befaamde dr. van Praag, voor zitter van het Hum. Verbond, mr. Wendelaar, liberaal lid van de Eerste Kamer, en last but not least Evert Vermeer, van P.v.d.A.. Merkwaardig is in dit gezelschap de aanwezig heid van de heer Wendelaar. Belangrijk voor degenen, die de illusie hebben, dat de drie christelijke partijen gemak kelijk, zómaar, het bewind in handen kunnen nemen, met de V.V.D. als vierde part ner De prijzen Er valt opnieuw op te wijzen, dat het verloop van de prijzen en de prijsstijgingen, geen reden tot alarm hebben gegeven. In de kringen van de werkgevers is men, naar wij menen te we ten, van oordeel, dat het alle maal nog al meevalt. Nog steeds acht men geen reden aanwezig, tot een nader be raad in de Stichting van de Arbeid. In de kringen van de arbeidersbeweging is men ook over de eerste schrik heen, zo die daar ooit al in ernstige mate heeft bestaan. Men wijst er daar bij herhaling op, dat eerder van een merkbare ver betering in de levensstan daard kan worden gesproken, omdat de loonsverhogingen daar in zeer veel gevallen in feite meer dan 5% bedragen hebben, soms zelfs wel 7 tot 8 procent. Middenstand De Middenstandsnota, die eind van Januari verwacht werd ze zou dan zeker komen is nog niet verschenen. Begrijpelijk, dat men in de kringen van de Middenstanders ongeduldig wordt. Wij vernamen bij in formatie, dat die nota nu toch heus deze week mag worden verivacht. Wij zullen er maar niet teveel op rekenen. Wie weet, zit de kou er nu weer tussen Maar wij geloven toch niet te veel te zeggen, als wij verwachten, dat het nauwelijks nog een week zal kunnen duren. In elk geval zal het bitter tegenvallen, als ze er niet vóór half Februari zal zijn. En dan hopen wij, dat de staatssecretaris iets meer, en vooral iets positiefs zal mededelen over de al zo lang slepende kwestie van de om zetbelasting. Die loopt nu al van Juli 1952 af Proces Dirk de Baat uitgesteld KOBLENZ, 2 Febr. Het proces tegen de Nederlandse vrachtwagenchauffeur Dirk de Baat, die in staat van beschul diging is gesteld in verband met het fatale verkeersongeluk, dat in October plaats vond, is uit gesteld tot 23 Maart. De rechts zitting zou aanvankelijk 16 Febr. a.s. beginnen, maar is uitgesteld om de verdedigers de gelegen heid te geven de tegenstrijdige rapporten over het ongeval, dat aan zes mensen het leven kostte, nader te bestuderen. V.V.D.-MAN DRONG AAN OP ..PAARDENMIDDEL" (Van onze parlementaire redactie.) De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. Cals, en met hem eigenlijk het gehele kabinet, hebben Dinsdag middag van de Eerste Kamer een strenge berisping gehad. „Wij hebben", zo verklaarden prof. Molenaar (V.V.D.) en mr. dr. Kolff (C.H.U.) „reeds herhaalde lijk geprotesteerd tegen het te Iaat indienen van wetsontwer pen, maar de regering trekt zich niets van onze klachten aan. De regering moet echter goed begrijpen dat de Eerste Kamer niet met deze gang van zaken accoord kan blijven gaan." De verbolgenheid van beide senatoren was opgewekt door het te laat indienen van een wets ontwerp tot verlenging van de tijdelijke wet op de monumenten zorg. Deze tijdelijke wet was op 31 December j.l. afgelopen, zodat er van 1 Januari tot Dinsdag 2 Februari geen enkele wettelijke bescherming voor onze monu menten heeft bestaan. „U had eerder voor verlenging van de wet moeten zorgen", oor deelde prof. Molenaar, „thans heeft een verlenging geen zin meer, want wij kunnen niet iets verlengen, dat niet meer bestaat." De V.V.D.-woordvoerder drong er bij de Kamer op aan het wets ontwerp te verwerpen. „Wij moe ten een „paardenmiddel" gebrui ken om <je regering duidelijk te maken, dat de senaat geen te laat ingediende wetsontwerpen meer zal aanvaarden." Mr. dr. Kolff vond echter ver werping van deze wet een wat al te rigoureuze maatregel. „Wat moet er dan van onze toch al schaarse monumenten worden? De „heren-barbaren-slopers" zou den vrij hun gang kunnen gaan." De heer Kolff achtte het verstan diger de minister nog éénmaal een kans te geven. De Kamer, wat goedgunstiger gestemd door de verontschuldi gingen, die minister Cals later aanbood, was het met deze ziens wijze eens. Zij keurde zonder hoofdelijke stemming de verlen ging van de tijdelijke wet met twee iaar goed. De definitieve wet op de monumentenzorg kan binnenkort worden verwacht, deelde minister Cals nog mede.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 5