NOORDHOIL ANDS i Molotof verwekt in Berlijn sensatie Uitbundig Leeuwarden zag weer een Friese winnaar Grote rivieren dichtgevroren op vele plaatsen in het land Op Koninginnedag gehele dag vrij Brand in ziekenboeg van de Marine Trein Zwoïle-Anisterdam bij Oldebroek uit de rails Hondsbossche Zeewering is vrijwel hersteld Dagblad voor Alkmaar en omgeving Westelijke vleugel verwoest Voorstel tot volksstemming in geheel Duitsland Nachtelijk vuur te Den Helder Zieken in veiligheid KONINGiN EN PRINS ONTVINGEN GRIEKSE PREMIER De Elfstedentocht 1954 Jeen v. d. Berg uit Nijebeets sterkste op de laatste 200 meter Luchtnet naar de eilanden gisteren verder uitgebreid In Malaga na 71 jaar sneeuw Persconferentie van Eisenhower Geen nationale feestdag op 5 Mei Geen persoonlijke ongelukken Natuur verleende medewerking I inclusief Incasso. Advertentie-tarief por editie 16 ct per mm, minimum f 2.50; in alle edities 26 ct per mm, minimum f 4.—; familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K2200; Den Helder, Keizerstr. 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K2240. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) STADSEDITIE Donderdag 4 Februari 1954 - 49e Jaargang - Nummer 13001 BERLIJN, 3 Febr. (A.P.) Sovjet-Rusland heeft de Berlijnse conferentie van de Grote Vier vandaag onaan genaam getroffen door een verrassend voorstel voor een al-Duitse volksstemming. De keuze: een bondgenoot schap met het Westen of een spoedig vredesverdrag met neutralisatie. Het voorstel viel als een bom in de conferentie. Bidault, die vandaag als voor zitter van de conferentie fungeer de, heeft het nieuwste plan van het Kremlin uit naam van de ge allieerden een tijdrovende propa ganda-manoeuvre genoemd en 't verworpen. Bidault die het Europese leger- verdrag tijdens de Berlijnse con ferentie vurig verdedigd heeft, viel de volksstemming onmiddel lijk aan als iets, dat 68.000.000 bezette Duitsers „opgedrongen" zou worden. Hij deelde Molotof mede, dat het plan-Eden, waarmede het Westen Duitsland wil herenigen, alles bevat wat de Kussen wen sen. De gehele propaganda-maehi- neme van de communistische Oostduitse regering is vanavond in werking gesteld om in heel Duitsland de lof van de „Molotof- volksstemming" te verkondigen. De communistische premier Otto Grotewohl, die in Juni door opstandige arbeiders bijna uit zijn werkkamer geworpen werd, sprak voor radio-Berlijn. In een vergeefs debat met de Russische staatsman heeft de Amerikaanse minister van buiten landse zaken John Foster Dulles gezegd, dat de verdeling van Duitsland „niet zonder grote ge varen voor ons allen kan voort duren". DEN HELDER Een ernstige brand heeft vannacht de ziekenboeg van de Koninklijke Marine zwaar geteisterd. De Westelijke vleugel, waarin zich behalve het labora torium en het magazijn de sriekenverblijven bevinden, is hierbij voor het grootste gedeelte verwoest. 22 zieken konden gelukkig tijdig door de doktoren en het verple gend personeel in veiligheid worden gebracht. Zij wer den tijdelijk in het nieuwe gebouw van het Koninklijk Instituut opgenomen. De brand, die naar wordt ver moed, in de loop van de voor nacht door uitstraling van een electrische kachel is ontstaan, werd vannacht ongeveer 3 uur, door een der zieken ontdekt. Op een gegeven moment zag hij von ken uit de zolderverdieping ko men en sloeg onmiddellijk alarm. Een gedeelte van het verplegend personeel bracht daarna de zieken in veiligheid, terwijl het andere gedeelte met huisblusmiddelen de brand op de zolderverdieping be gon te bestrijden. Intussen werd de marine-, de werf- en de ge meente-brandweer gewaarschuwd, die na aankomst met motor- en autospuiten en tevens met de ladderwagen tien slangen op de vuurhaard en het Westelijk ge deelte zetten. Voordat echter alle slangen water konden geven, moesten in de buitenhaven ver schillende bijten in het ijs worden gehakt. Op bevel van de commissaris van politie, de heer A. Hensums, werd getracht de vuurhaard te begrenzen. Dit werd echter sterk bemoeilijkt door de vorst, zodat het voor de brandweerlieden le vensgevaarlijk was geworden van buitenaf tot dak en zolder van de ziekenboeg door te dringen. Tenslotte slaagde een der spuit gasten er in binnendoor het dak te benaderen. Daarna had men de brand snel onder de knie en tegen zes uur kon met zekerheid worden vastgesteld dat de Ooste lijke vleugel van het gebouw behouden zou blijven. Het dak van de Westelijke vleugel was echter al ingestort, terwijl de eerste verdieping met o.m. de zie- kenverblijven reeds een prooi der vlammen was geworden. De werfbrandweer werd tegen vier uur door de werfsirene op geroepen, doch werd van de eigenlijke brand teruggetrokken om overslag van de brand op de werfgebouwen en de schepen, die zich in de «nabijheid bevonden, tegen te gaan. De gemeentebrand weer vocht verder tegen overslag op de marinecantine en de nieu we gebouwen van het instituut. Het verplegend personeel had, ondanks de felle kou, het gevaar van de brand en de donkerte van de nacht, gelegenheid gehad het grootste gedeelte van de medische instrumenten en andere goederen te redden. Hun optreden van het ogenblik, dat de brand werd ontdekt tot aan het blussingswerk toe ver dient alle lof, een lof die ook geldt voor de brandweerlieden van verschillende instanties, die ondanks 't bevriezingsgevaar voor zichzelf, moedig tegen het vuur bleven vechten. Bij de blussingswerkzaamheden waren aanwezig de commandant zeemacht Nederland Schout-bij- Nacht F. T. Burghard, de com mandant van het instituut Ka pitein ter Zee J. K. Muller en Burgemeester Mr. G. D. Rehorst. Oordeel van Dulles „De volgende stap is de her eniging van Duitsland door mid del van vrije verkiezingen en het herenigde Duitsland werkelijk te laten kiezen wat het wenst", al dus Dulles. „Die keuze kan o.m. deelneming aan de ontworpen Europese de fensiegemeenschap zijn. Wij heb ben de bedoeling het herenigde Duitsland in deze kwestie werke lijk te laten kiezen." Na een studie van de „Molotof- volksstemming" betoogden Ame rikaanse en Britse diplomaten vanavond, dat het meer obstructie dan een ernstig streven was. De Westerse strategen vermoe den, dat Molotof talmt, omdat hij de definitieve instructies van het Kremlin met betrekking tot het plan-Eden nog niet ontvangen heeft. De Koningin en de Prins ont vingen gistermiddag op het paleis Soestdijk de Griekse eerste minis ter en mevTouw Papagos, de Griekse minister van Buiten landse Zaken, de heer Stefano- poulos, en de andere leden van het gevolg. Ook de Griekse ge zant bij ons tof, de heer Nicolaas G. Lely, was daarbij aanwezig Zij zaten ?;<n een lunch aan, waarna het Griekse gezelschap naar Den Haag terugkeerde. Ouden van dagen vragen gratis brandstoffen Het hoofdbestuur van de Al gemene Bond van Ouden van Dagen, gevestigd in Schiedam, heeft een telegram gezonden aan de minister-president, dr. W. Drees. Het verzoekt dr. Drees daarin zijn invloed te willen aanwen den om in verband met de heer. sende koude kosteloos brand stoffen te verstrekken aan die alleen van de Noodwetonder steuning moeten bestaan. Een blij lachende Jeen van der Berg neemt de huldiging in ontvangst als winnaar van de negende Elfstedentocht. (Van onze sportredacteur) Nog lang zal Friesland napraten over de Elfstedentocht die gisteren onder ideale omstandigheden verreden werd. Nog lang zal de oude Oldehove napeinzen over de uitbarstingen van enthousiasme van de tienduizenden toeschouwers, die tesaam waren gestroomd onder zijn eerbiedwaardige wallen. Geen pen, ook de onze niet, is in staat dit glorieuze einde te beschrijven van deze negende Elfstedentocht, die op de laatste 200 meter een dramatisch slot kreeg. De jeugdige Jeen van der Berg uit Nijebeets bij Drachten. Hij was het, die daar zijn grote triomph bevocht. Een triomph over vijf kameraden, met wie hij ruim honderd kilometer lang aan de kop had gelegen van het le ger wedstrijdrijders, dat des mor gens om zes uur precies de Sne- kertrekvaart was opgestormd. Even voorbij Bolsward was de beslissing gevallen. In dit typisch Friese stadje was Jan Hoogscha- gen uit Alkmaar uit een kopgroep van vier en twintig man verdwe nen door een kapotte schaats. Zijn armen wanhopig ten hemel strek kend, viel hij op het ijs bonkend neer. De anderen maalden er niet om. Zij stormden voorwaarts Harlingen tegemoet. Op dat mo ment nog met een flinke dosis optimisme in de rugzak. Een kwartier later stonden de mees ten van hen hun tranen terug te dringen over him onmacht de zes groten bij te „benen", die zo maar van hen wegliepen. Het was met Jan Charisius be gonnen. De Leeuwardenaar had al enkele malen naar zo'n gele genheid uitgezien. In die kop groep van ruim twintig man bo terde het niet erg. Er waren er, die geen kop wilden doen en het zware werk aan de anderen over lieten. Zo'n stel remt de uitloop poging en meerdere achterblijvers konden daardoor bijkomen. Toen de Friese crack even voor bij het van Harinxmakanaal om keek,zag hij Aad de Koning in zijn spoor. En ook Anton Verhoe ven, Klaas Leffertstra en Jeen Nauta. Vijf man dus op de loop? Het zouden er zes worden. Want de neef van Jeen Nauta, Jeen van der Berg, zag, dat hier de beslissing van deze Elfstedentocht werd uitgevochten. Hij beet zijn tanden op elkaar, verhoogde het tempo en kwam mee. Mee met de vijf anderen, die van dat moment af een eenheid vormden, die zich, niet meer van de kop liet verdringen. Om beur ten werd er getrokken. Fel ge trokken. Zo fel, dat geen enkele andere rijder er meer aan te pas kwam. Drie hebben het gepro beerd. Kilometers lang zwoegden Winia, v. d. Hoorn en Lamberts in het spoor van de „grote zes". Bij Birdaard kwam voor hen de ontgoocheling.' Zij kwamen de kop „op de weg terug" tegen. De zes minuten achterstand groei de in die laatste phase aan tot een kwartier. Zes man dus, die in de eind sprint zouden gaan beslissen, wie als overwinnaar zijn hoofd door de lauwerkrans zou mogen ste ken. Zes man. Allen met hun sterke en zwakke kanten. Even leek Jeen van der Berg de af spraak vergeten te zijn, toen hij vier kilometer voor het einde wegsprintte. Maar onmiddellijk richtte hij ziöh weer op. Op de singel te Leeuwarden zou de sterkste man mogen winnen. Het is jammer, dat de autori teiten de passage onder de Noor- derbrug niet sterk genoeg acht ten, om de rijders er over heen te laten rijden. Nu besliste de kruip-door-sluip-door partij over deze negende Elfstedentocht. Jeen van der Berg kwam met twin tig meter voorsprong over deze laatste barrière heen. Het was voldoende voor de eindzege. Een wanhopig sprintende Aad de Ko ning kon deze achterstand niet meer overbruggen. Ook al omdat hij een verkeerde streek maakte en zijn balans verloor bij het op het ijs komen na de strobarrière. Hetzelfde overkwam Jan Chari sius. De anderen, Nauta, Leffertstra en Verhoeven waren te vermoeid, om in deze beslissende eindphase nog in te grijpen. Ruim een kwartier later kwa men de drie dappere achtervol gers Wijnia, Lamberts en v. d. Hoorn arm in arm over de finish. (Zie ook overige pagina's) Het tijdelijk luchtnet, dat het vasteland met de Wadden eilanden verbindt, icordt steeds meer uitgebreid. Waren eerst Schiermonnikoog en Ameland aan de beurtgiste ren zijn Vlieland en Terschelling er aan toegevoegd. De scheepvaart op de Waddenzee ligt geheel stil. Terschel ling en Vlieland zijn volkomen geïsoleerd, evenals Goe- ree-Dverflakkee. Vit besprekingen, die gisteren werden gehouden, bleek, dat op de Zuid-Hollandse eilanden de voedselvoorraad niet in gevaar is. Men heeft genoeg voor weken. De post wordt per vliegtuig gebracht. Uit berichten elders uit het land blijkt, dat de Waal bij Nij megen en bij Tiel geheel dicht zit. Bij Culemiborg is gisteren de eerste auto over het ijs gereden, bij Eek en Wiel zijn het lichte motorvoertuigen geweest. In de plaats van het veer bij Brakel- Herwijnen is een pad gemaakt over het ijs van de Waal, waar over voetgangers en fietsen zich kunnen begeven. Marineluchtvaartdienst paraat Een aantal vliegtuigen van de Marineluchtvaartdienst, w.o. en kele helicoptères zijn gisteren in gereedheid gebracht, om in som mige gevallen in het land hulp te verlenen, wanneer dit nodig mocht blijken. Volgens de laat ste berichten van gisteravond komt ook vast ijs voor op de Rijn tot Arnhem. Langs vele pon ten van de Noordzeekust heeft zich ter hoogte van de waterlijn een ijswal gevormd van een hal ve meter hoog. BRANDSTOFFENTOESLAG Voor oorlogs- en rampslachtoffers 's GRAVENHAGE, 3 Febr. De minister van Maatschappelijk Werk heeft aam de gemeente besturen medegedeeld, dat hij wegens de uitzonderlijke koude kan goedvinden, dat over de week van 1 tot en met 6 Febru ari 1954, aan degenen, die in gevolge dan wel met toepas sing vam de regeling Hulp verlening Oorlogsslachtoffers (19401945) een uitkering voor levensonderhoud ontvangen, resp. voor wie kwartiervergoeding als rampslachtoffer wordt verstrekt, een brandstoffenbijslag wordt verleend tot de hierna genoemde bedragen: ƒ3.60 aan gezinnen en alleen staanden, die in eigen huishou ding voorzien, en aan gezinnen, die bij derden zijn ingekwartierd en dus niet in eigen huishouding voorzien; 1.80 aan alleenstaanden, die niet in eigen huishouding voor zien (z.g. kostgangers). De verbinding met Schouwen- Duiveland kan nog geschieden via een veerdienst waarvoor sleep boten een vaargeul openhouden. Uit de buitenlandse berichtge ving blijkt, dat thans in totaal 300 mensen als een gevolg van de koude om het leven zijn ge komen. De economische verlie zen lopen in de millioenen, om dat vele werkzaamheden zijn ge staakt. In Algerije ligt de sneeuw een meter hoog. In Malaga, het uiterste Zuiden van Spanje heeft het voor het eerst sedert 1882 gesneeuwd. In Frankrijk zijn er maatregelen getroffen dakloze zwervers te helpen. In de buurt van Brugge werd gisteren gevoetbald. Na de wed strijd zakte de scheidsrechter van koude ineen en overleed. In W. Duitsland werd een boer dood aangetroffen in een hooiberg. De man was doodgevroren. In som mige bergdorpen in Zuid-Slavië zwerven beren en wolven rond, op zoek naar voedsel. Tijdens een persconferentie waarin hij een hele reeks onder werpen behandelde, zei Eisen hower dat hij volledig vertrou wen heeft in zijn Minister van Buitenlandse Zaken Dulles die het Amerikaanse standpunt be handelt op de conferentie van de grote vier. Hij zei, dat Dulles daar goed werk doet. Hij verklaarde te betreuren, dat zich 'n hysterische vrees zou verspreiden in verband met het bezit van Amerika van atoom wapens. 16 slachtoffers van de Merapi-ramp geborgen DJAKARTA, 3 Febr. (P.I. Aneta). Zestien van de zeven en twintig slachtoffers van de uitbarsting van de Merapi, die 18 Januari door de gloediwolken zijn gedood, zijn thans geborgen en ter plaatse begraven. (Van onze parlementaire redacteur) Dit jaar wordt op 30 April een hele dag vrij gegeven. Vorig jaar was het een halve dag. De regering hoopt dat daardoor nog duide lijker tot uitdrukking zal komen, dat het de bedoeling is om op deze dag zowel de verjaardag van H. M. de Koningin als de Bevrijding te vieren. Dit deelde de Minister-President dr. Drees, gistermiddag in de Tweede Kamer mede tijdens een debat over de Nationale feestdag, een uitgesteld deel van de begrotingsbehandeling, dat de gehele middag in beslag nam. Een communistische motie, waardoor de Kamer zich voor het behoud van de 5e Mei als Na tionale feestdag zou uitspreken, met betaald verlof aan de werk nemers, werd met 6 tegen 59 stemmen verworpen. De motie SOVJET-DIPLOMAAT WERKT SAMEN MET AMERIKANEN TOKIO, 3 Febr. (A.P.) Uit welingelichte Amerikaanse mili taire kringen wordt vernomen, dat de Russische diplomaat Yoeri Rastovorov zich momenteel be vindt in Okinawa, de grote Ame rikaanse basis, waar hij samen werkt met agenten van de Ame rikaanse inlichtingendienst. Om 7.15 uur gisteravond is een kilometer voor het stationnetje legerplaats Oldebroek de electri sche trein no. 1120 uit het Noor den uit de rails gelopen. De trein moest over een ander spoor dan gewoonlijk het emplacement pas seren, daar het gebruikelijke spoor werd geblokkeerd door de stoptrein. De bestuurder zou de verande ring kenbaar gemaakt zijn door middel van lichtsignalen, welke hij evenwel om nog onbekende reden niet heeft opgevolgd of niet heeft kunnen opvolgen, met het resultaat dat de uit twaalf wagons bestaande trein met de locomotief en de helft van de wagons uit de rails vloog. Stuk ken rails knapten af als brand hout, bumpers werden afgerukt en een electrische seininstallatie lag verwrongen in de berm. De trein die behoorlijk bezet was kantelde gelukkig niet. Vele tientallen meters schoof de eerste wagon van de sneltrein naast de zware electrische locomotief, waardoor beide hoofdsporen wer den geblokkeerd. Van de sneltrein sneuvelden slechts enkele ruiten en persoon lijke ongelukken deden zich dan ook niet voor. De laatste wagons bleven op de rails. Gehoopt werd dat nog ln de afgelopen nacht een van de sporen vrijgemaakt kon worden. Verwacht wordt dat ge zien de grote materiële schade de andere werkzaamheden ongetwij feld geruime tijd zullen vergen. Met bussen werden de passa giers vervoerd. Van Amersfoort naar Zwolle moet thans via De venter worden gereisd. kreeg enkel de communistische stemmen. Dit wil echter niet zeg gen, dat de Kamer het in over grote meerderheid eens was. Elke fractie had een aparte zienswijze op deze nationale aangelegenheid, en op het laatst kwam er ook „de politiek" nog bij te pas. De heer Bruins Slot (A.R.) stelde zich op het standpunt, dat Oranje altijd het centrum van onze strijd om de vrijheid is ge weest. Daarom was het voor hem en zijn politieke vrienden geen probleem of Koninginnedag en de Bevrijding al dan niet gescheiden moeten worden gevierd. Op Ko ninginnedag denkt men in Oranje aan de Bevrijding. Het is de vraag of hij deze redenering ook zou hebben opgezet wanneer bei de dagen verder uit elkaar lagen, maar het was in elk geval een betoog, dat sloot. De heer Beer- nink (C.H.) ging minder recht op dezelfde conclusie af. Hij wees er eerst op, dat over de 5e Mei veel te veel is gepraat en dat er inderdaad niet te miskennen moeilijkheden zijn: Koninginnedag en Bevrijding liggen dicht bij el kaar en op verschillende plaatsen heeft men ook nog een eigen Be vrijdingsfeest. Nu de practijk al dus tot een gezamenlijke viering dwingt, achtte hij Koninginnedag toch wel de juiste gelegenheid, op soortgelijke motieven als dr. Bruins Slot had aangevoerd. (Vervolg op pag. 7) (Van onze speciale verslaggever) Petten Binnen enkele weken zal het herstel van de Hondsbosse Zeewering een feit zijn Bijna een jaar is aan de dijk hard gewerkt om de schade van de zware Fe- bruari-storm van het vorige jaar teniet te doen. Twee factoren hebben een grote rol gespeeld bij de herstellings- werkzaamheden. Door de afslui ting van het IJselmeer namelijk is de taak van de IJselmeerdijkèn aanzienlijk ontlast, waardoor dek materiaal van deze dijken gehaald kon worden om te dienen bij de versteviging van de Hondsbosse Zeewering. De zware ruwe bazalt- blokken zijn in weer en wind door zwoegende steenzetters in een machtig mozaiek geplaatst. Bo vendien heeft de natuur de laatste tijd tegen haar gewoonte in wel kome medewerking verleend. De voorlopige dijkvoet is vorig jaar aangelegd in ongeordende mate- riaallagen. waarop 'n dikke zand laag kwam te liggen. Bij de ïong- ste storm is al dit zand weggebla zen. Aan de zuidelijke uitloper van de Zeewering is een verlen ging van ongeveer 150 meter tot stand gekomen. In tegenstelling tot het verdere gedeelte van de dijk ligt hierachter een duinstrook Voor de pas gemaakte verlenging wordt door de staat een nieuw hoofd aangelegd. De werkzaamheden aan de dijk gaan evenwel verder, zii het in vrij primitieve vorm en, vooral in deze weersomstandigheden, in _'n langzaam tempo Dat dit nodig is, blijkt wel uit het feit. dat door de laatste storm' weer twee meter duin is weggevreten. Sinds 1660 bedraagt het terugdringen van de gewone strandliin ruim 80 meter. f

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 1