Komt binnenkort einde aan koudegolf over West-Europa? Gesprek in vastgelopen Berlijn Struikelblok is kwestie der Duitse verkiezingen Honorering fondsartsen Dagblad voor Alkmaar en omgeving Priester arbeiders Z.H. de Paus wordt zwakker Vrijdag 5 Februari 1954 - 49e Jaargang - Nummer 13002 Dooi wint zeer langzaam veld Sovjet-Unie wenst orders in Engeland NOORS SCHIP IN NOOD Op Atlantische Oceaan ONTVOERING BIJ MAKASSAR Sjah verdeelt weer land Prins Bernhard naar Zuid-Afrika Vietminh neemt Moeong Sai in Molotof verwerpt plan-Ecleii DE ITALIAANSE KABINETSCRISIS Koningin Juliana schaatste in de Schermer DE VERBINDING MET HET EILAND TEXEL Vorst duimt voort! Motie verhoging politie-salarissen NOORDHOLLANDS i Abonnementsprijs f6.60 per kwartaal, f2.20 per maand, f0.5ï per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief por editie 16 ct per mm, minimum f 2.50; in alle edities 26 ct per mm, minimum f 4.—; familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K2200; Den Helder, Keizerstr. 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K2240. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) STADSEDITIE IN FRANKRIJK werken sinds vele jaren z.g. priester-arbeiders. Zij werkten en werken nog, met goed resultaat en met bovenste beste bedoelingen onder de arbei ders, vooral onder dat deel, dat maatschappelijk tot de „vergeten" groepen behoort en zodoende ook geestelijk dreigde af te zakken tot het „niveau", waarop het communistische gevaar welig tiert. Hun arbeid is o.m. door de enige jaren geleden verschenen en veelgelezen roman „Heiligen gaan naar de hel" in het licht der openbaarheid gebracht. Een roman, die evenals het werk der priester-arbeiders zelf, nogal te genspraak heeft verwekt. De hoogste kerkelijke autori teiten hebben, in overleg overi gens met autoriteiten in Rome, het vraagstuk van de priester arbeiders bestudeerd. Want het was, door de ontwik keling, welke deze zaak genomen had, werkelijk een vraagstuk ge worden, zo zelfs, dat bij velen, vooral in Frankrijk, de waag op kwam, of hier niet van een waag stuk moest worden gesproken, als het ging om de kwestie, of dit werk nog langer op de oude voet kon worden voortgezet. Enige dagen geleden hebben de Bissohoppen van Frankrijk een uitspraak gedaan. Zij hebben nieuwe richtlijnen gegeven, waar bij deze arbeid van priesters on der de arbeiders, in fabrieken e.d. van priesters-als-arbeiders dus, moest worden beperkt tot drie uur per dag, terwijl hun o.a. niet langer kon worden toege staan, lid van een vakorganisatie te zijn. Het blijkt nu, dat deze brief, die aan ieder der betrokken geeste lijken persoonlijk gericht was, door een indiscrete publicatie veel sensatie beeft verwekt. Blijk baar heeft men zich van tzekere zijde niet moeilijk te 'raden, welke dit is! met kwalijke be doelingen van deize sensatie wil len bedienen, om een hetze te ontketenen tegen de Kerk. De Kerk laat zich echter niet op dwaalwegen brengen en zal Haaf redenen wel hebben voor dit ingrijpen in de kwestie van het werken der priesters als en onder de arbeiders. De dramati sche ontwikkeling heeft nu haar hoogtepunt bereikt door de pu blicatie van een brief van 73 priester-arbeiders, waaronder in derdaad de namen staan van al deze geestelijken, echter zonder hun handtekeningen. De berichten over deze ontwik keling van de kwestie zijn hier en daar nogal tegenstrijdig. Het is haast niet aan te nemen, dat al de 73 betrokkenen de inhoud van deze brief voor hun rekening ne men. Die inhoud verraadt nl. zó dui delijk een marxistische, lees: communistische inslag, en de be woordingen en de duidelijke strekking van sommige passages in deze brief zijn zó onaanvaard baar voor katholieken, en voor katholieke priesters tegenover hun bisschoppen in het bijzonder, dat niet kan worden aangenomen, dat alle betrokkenen een dusda nige houding tegenover hun Ge zag zouden aannemen. Intussen is al enige malen be raad gehouden onder de betrok ken priester-arbeiders over de houding, welke naar aanleiding van de brief van het Episcopaat moest worden aangenomen. Ook op dit punt zijn de berich ten niet duidelijk. De onvolle dige berichten van neutrale pers- bureaux en nieuwsdiensten daar gelaten, onderkennen wij ook in berichtgeving van katholieke zijde verschillende meningen, althans belangrijke nuanceringen in be richten en commentaren. De Parijse correspondent van de „Maasbode" concludeert, dat indien enige passages in de brief jegens het standpunt van het Episcopaat met medeweten of in stemming van priester-arbeiders geredigeerd zijn, dan is „wel zeer duidelijk het bewijs gegeven van de noodzakelijkheid van het in grijpen van Rome". De correspondent van de „Tijd" is o.a. van oordeel, dat de brief van de geestelijken „geen docu ment van ongehoorzaamheid mag worden genoemd. Het schijnt vast te staan, dat het grootste deel van de priester-arbeiders, tot wie de richtlijnen van de Bissohoppen zich richten, zich aan de mening van het Kerkelijk Gezag zal on derwerpen. „Hoewel met grote tegenzin", zegt deze berichtgever daarbij. Dat is goed te begrijpen en te verklaren. Zij zijn met grote idea len en diep gevoel voor de so ciale nood van verdrukten hun werk, moeilijk en moeizaam, be gonnen en hebben dit, ondanks veel tegenwerking en onbegrip, voortgezet. Maar ook hier is weer gebleken, dat het vaak moeilijk is, de grens te bepalen tussen de werking van het verstand en de werking van het hart. In een werk als dit in welk wezenlijk sociaal werk niet? moeten beide meespreken, maar er moet een synthese van beide zijn, een evenwicht, sterk genoeg, om te voorkomen, dat de weegschaal van rechtvaardigheid en liefde, van verstand en hart, van gezag en vrijheid; doorslaat naar deze of gene zijde. Muurvast in 'n massa sneeuw zat deze sneeuwploeg, die in het Engelse graaf schap \Kent probeerde een w$g vrij te maken naar Het dorpje Otter den in de heuvels, waar een tehuis met 38 ov- len van dagen door de zeer zware sneeuw al al enkele dagen van de buiten wereld was afgesne den. De voorraden icaren opgeraakt, maar voor nieuwe konden worden aan gevoerd moest eerst de helpende sneeuw ploeg self met lieren en kabels en de hulp van eer zware vracht wagen uit zijn benar de positie worden ver lost. Hoewel daarna het laatste weggedeel te naar het tehuis toch nog te voet moest worden afgelegd slaagde men er einde lijk in een nieuwe voorraad levensmidde len voor de geïsoleer de bejaarden af te le veren. Toen men het tehuis bereikte, bleek, dat ondertussen een van' de bewoners was overleden na van de trap te zijn gevallen. Vele dorpen in Kent waren door zware sneeuwval geïsoleerd. BERLIJN, 4 Febr. Indien na de vruchteloze debatten over het Duitse vraagstuk nog enige hoop op een herstel van de Duitse eenheid was blijven bestaan, dan is deze Donderdag op de Berlijnse conferentie teniet gedaan door Molotof's plan voor Duitse verkiezingen. Het plan is gebaseerd op de vroegere Russische voorstellen voor de vorming van een voorlopige, niet gekozen Duitse regering. Toestand gaat achteruit ROME, 5 Febr. Reuter meldt in Rome van kerkelijke zijde te hebben vernomen, dat de toestand van Z. H. Paus Pius de Twaalfde achteruit gaat. De maagpijn en de hik zijn afgenomen, aldus de zegsman, maar de patiënt wordt zwakker, waartegen intraveneuze injecties worden gegeven. De kansen, dat er binnenkort een einde komt aan de koude golf over West-Europa, nemen steeds toe, doch de dooi wint zeer langzaam veld. In Noord-Engeland en Wales is de dooi ingetreden. In Parijs is de temperatuur gisteren sterk gedaald. Gistermiddag is via de Noord zee in IJmuiden de „Vlieland" 'binnengekomen met een 60-tal passagiers van Terschelling en Vlieland aan boord, die door het ijs het vasteland niet meer via de Waddenzee konden bereiken. Het schip is een dienst begonnen Terschelling-Vlieland-IJmuiden v.v. Zaterdag wordt de terugtocht naar de haven van Terschelling aanvaard. Naar men ons mede deelde zijn er voldoende levens middelen op de eilanden. De Rijn, de Waal, de Gelderse IJssel, de Maas, de Hollandse LTssel, het Amsterdam-Rijnkanaal en de Lek zijn geheel dicht. De scheerpvaart in de Nieuwe Water weg en 't Noordzeekanaal wordt enigszins 'gehinderd, in de wate ren rondom de Zuidhollandse eilanden is zij moeilijk of onmo gelijk. Het IJsetaieer zit geheel dicht. Noord-Beveland zit thans weer zonder leidingwater. Het eiland, dat het water de laatste tijd ont ving via een plastic buis door de zandkreek, moet van water wor den voorzien uit de putten bij de OP SCHAATSEN OVER HET IJSELMEER Twee Duitsers, de heren Krauss (54 jaar) en Gilde- meister (57 jaar), hebben gisteren op de schaats een tocht gemaakt van Leeuwar den over de Friese meren naar Stavoren. Voorzien van pikhaken, om de zwakke plekken te kunnen aftasten, hebben ze daarna het IJsel- meer opgezocht en zijn van Staveren naar Enkhuizen ge reden. Het ijs was zeer slecht; de heren passeerden vele on betrouwbare plekken. Na een stevige wandeling door de stad zijn ze per auto naar Amsterdam gegaan en van daar per trein naar Bremen teruggekeerd. Dat evenwicht is zeker niet in alle gevallen bewaard, en daar door zijn verscheidene der be trokkenen het goede spoor bijster geraakt. Daarom, en daarom al léén, heeft jjet Kerkelijk Gezag ingegrepen. Indien als gevolg daarvan een „dramatische" ontwikkeling ont staat, waarin priesters nog meer het spoor bijster zouden raken, past ons bescheidenheid in oor deel en begrip voor de moeilijke situatie waarin deze mensen, ook om des gewetenswille kunnen worden geplaatst. Wij kunnen slechts hopen en bidden, dat „de Geest die vuur en liefde is", hen zal blijven geleiden en terug- léidèn, waar zij drëfgén af te dwa len of dat reeds zouden hebben gedaan. woningen, omdat de plastic buis bevroren is. Het eiland is thans geïsoleerd. De veerboot kan niet meer uit Veere terugkeren. Noodtoestand in Roemenië Het Roemeense ministerie van binnenlandse handel heeft de noodtoestand in het land afge kondigd om de levensmiddelen voorziening van door sneeuw ge heel afgesloten dorpen te ver zekeren. Met ingang van Donderdag is in de meeste Roemeense steden levensmiddelendistributie inge voerd. MOSKOU, 4 Febr. (A.F.P.) De minister voor de buitenlandse handel va® de Sovjet-Unie, Ka- banov, heeft de Engelse handels delegatie, welke zich te Moskou bevindt, medegedeeld, dat de Sowjet-Unie 5 olietankschepen van elk 15.000 ton, 20 vracht schapen van elk 5000 ton, 30 vrachtschepen van elk 8000 a 10000 ton, 20 vissersschepen, 2 drijvende droogdokken, 110 vol ledige electrisohe centrales tex- tielmachines ter waarde van 375 millioen Roebel, andere machines en machinewerktuigen ter waar de van 400 millioen Roebel en grondstoffen en levensmiddelen ter waarde van lVs milliard Roe bel in Engeland wenst te bestel len. LONDEN, 4 Febr. (Reuter) Het nieuwe Noorse s.s. „Strind- heim" heeft Donderdagmiddag geseind, dat het op de Atlantische Oceaan in nood verkeert. In ruim twee was een grote scheur ontstaan en de toestand liet zich ernstig aanzien. Hulp werd gewenst geacht, aldus het radiobericht. Het schip bevindt zich 70 mijl ten N.W. van Bilbao. De Strindheim is met een lading zout op weg naar IJsland. Sleep boten zijn op weg naar het schip. Uit Djakarta werd Donderdag gemeld, dat een gewapende ben de, bestaande uit tien man, te Makassar een Indonesiër van Nederlandse afkomst, de heer Kloppenberg, heeft ontvoerd. TEHERAN, 4 Febr. (AFP) De Sjah van Perzië heeft wederom kroonland onder boeren verdeeld, thans 960 hectaren ónder 120 boeren. Z.K.H. Prins Bernhard is door de regering van Zuid-Afrika uit genodigd dit jaar een officieel bezoek aan dit land te brengen. Het bezoek zou eventueel ge bracht worden in het najaar, zo vernemen wij van welingelichte zijde. SAIGON, 4 Febr. (Reuter) Een afdeling van de „ijzeren di visie" van de Vietminh heeft op haar opmars naar Loeang Pra- bang, de hoofdstad van Laos, Moeang Sai ingenomen, 100 k.m. ten Noorden van Loeang Prabang, zo is vandaag van gezaghebbende I ontdekken zijde medegedeeld. Het wordt aangevuld met de nieuwe eis, dat reeds voor zulk een regering verkiezingen zou hebben uitgeschreven, vrijwel al le bezettingstroepen uit beide helften van Duitsland zouden te ruggetrokken moeten worden. Het plan werd door een Britse woordvoerder terstond als vol slagen onaanvaardbaar aange merkt. Daar Molotof het Weste lijk voorstel zijnerzijds van de hand heeft gewezen, ziet men in ingewijde kringen geen mogelijk heid meer om over de Duitse eenheid tot overeenstemming te geraken. Welke invloed dit vastlopen der Duitse besprekingen op de verdere loop der conferentie zal hebben is nog moeilijk te voor zien. De woordvoerder der Engelse delegatie verklaarde na afloop van de zitting van Donderdag, dat het moeilijk viel in te zien hoe dë conferentie inzake Duits- land nog tot enig* aocóord zal kunnen komen. In elk geval wor den Vrijdag de besprekingen over dit vraagstuk voortgezet. De Wes telijke ministers hebben namelijk slechts een voorlopig afwijzend bescheid op Molotofs voorstellen gegeven en zij hebben aangekon digd, dat zij hun formele ant woord Vrijdag zullen bekend ma ken. Niemand twijfelt er echter meer aan, dat zij weinig meer zullen kunnen doen dan consta teren, dat generlei overeenkomst mogelijk is. Dulles De Westelijke ministers lieten in hun voorlopige opmerkingen over het Russische tegenplan weinig twijfel' bestaan over hun mening. „Niet alleen West-Duits- land, doch ook geheel West- Europa zou worden opengelegd voor de machtige strijdkrachten, die ten Oosten ervan staan", al dus de Amerikaanse minister. Bidault: Bidault moest zeggen, dat hij op het eerste gezicht niet kon hoe enig compromis I tussen het Westelijk en het Rus- De Ziekenfondsraad heeft in zijn gisteren gehouden vergade ring goedkeuring verleend aan een hem voorgelegde voorlopige overeenkomst inzake het basis honorarium voor huisartsen, die aan algemene ziekenfondsen me dewerking verlenen. Deze over eenkomst houdt een voorschotre geling in. De fondsenorganisaties en de landelijke huisartsen-vereniging zullen n.l. een definitieve rege ling van het basishonorarium van huisartsen uitwerken. Onderhan delingen daarover zullen worden gevoerd aan de hand van gege vens, mede ontleend aan een en quête bij huisartsen naar de grootte en de kosten van een huisartsenpraktijk. Die definitie ve regeling zal worden geacht, op 1 Juli 1953 in werking te zijn getreden. In afwachting nu van de defi nitieve regeling zullen de fond sen aan de huisartsen als voor schot over ten hoogste 3000 zie len per arts van 1 Juli 1953 af een honorarium van f 7,per ziel per jaar betalen inplaats van het tot nu toe geldende honora rium van f 5,46. Over het aantal zielen per arts boven 3000 tot 4000 blijft het honorarium voors hands vastgesteld op f 5,per ziel per jaar. Voor wat betreft het aantal zielen boven 4000, wordt het ho norarium van f 5,per ziel voor lopig gehandhaafd, maar daarvan wordt een bedrag van f 2,door de Algemene Ziekenfondsen ge reserveerd. ROME, 4 Febr. (AFP) Presi dent Luigi Einaudi heeft Donder dag zijn beraadslagingen, die Maandag waren begonnen, beëin digd. Men verwacht, dat hij zich een korte periode van overweging zal gunnen, alvorens een kabi netsformateur aan te wijzen. sisohe plan zou kunnen worden bereikt. Hij moest zelfs betwij felen of het nog mogelijk was paden te volgen, die tot toena dering zouden bunnen voeren. Eden: Eden nam er nota van, dat zijn plannen door de Sowjet-delega- tie waren verworpen. „Deze ver werping schijnt op twee veron derstellingen te zijn gebaseerd: ten eerste, dat iemand, die soms kwaad heeft gedaan, daarom niet meer vrij zou mogen zijn; ten tweede, dat parlementaire instel lingen slecht waren omdat zij soms door totalitaire regiems zijn misbruikt", aldus Eden. De verwachtingen voor Molo tofs verkiezingsplannen voor Duitsland waren op grond van de toon, die de laatste dagen door de communistische propa ganda werd aangeslagen, uiterst laag gespannen. In de Westelijke delegaties is men van mening, dat zij echter nog slechter zijn uitgevallen dan de ergste pessi mist had kunnen denken. De voorwaarden, die Molotof voor „vrije verkiezingen" heeft opge somd en zijn uitdrukkelijke wei gering, elke toezichthoudende taak van dé Westelijke mogend heden in Oost-Duitslamd te er kennen maken het naar Weste lijke opvatting duidelijk, dat van Russische leant slechts verkiezin gen in „Volksdemocratische geest" in aanmerking kunnen ko men. H.M. Koningin Juliana heeft gisteren in een gezelschap van ongeveer tien a twaalf personen geschaatst op het ijs in de Scher mer. Hoewel haar bezoek daar zuiver incognito was, bleef de aan wezigheid van Hare Majesteit toch niet onopgemerkt. Zij is al thans gezien in Driehuizen, een plaatsje in de Schermer. Of de Koningin ook op andere plaatsen in onze provincie de smalle ijzers heeft ondergebonden is niet bekend. Wel is waar, dat het hoge gezelschap, dat in drie auto's de tocht naar de Schermer had ondernomen, op de terugweg naar Soesitdijk pech kreeg aan een van de wagens. Dit manke ment is in een garagebedrijf m Zaandam verholpen. Onderwijl dronken de Koningin en de an dere leden van het gezelschap hete grocs iin „De Nieuwe Karse- boom" te Zaandam, waar zij ruim een uur verbleven. De bezoekers in het hotel toonden geen over matige belangstelling voor de aan wezigheid van de Koningin. Om half zeven werd de terugreis voortgezet. DEN BURG Zaterdagmorgen 8 uur zal een boot van Texel naar Den Helder vertrekken. Vandaar gaat tezelfdertijd een boot naar het eiland. In de buurt van de Texelse ha ven begint het ijs te kruien en ten Noorden van Oudeschild wordt het ijs reeds over de Wadi- denzeedijlk gestuwd. Bij Nieuwe- söhild kan men kilometers ver de Waddenzee oplopen. DE BILT, 5 Februari 1954 Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer in onze omgeving staat nog steeds onder invloed van een hogedrukgebied. Het centrum van het continentale gebied met hoge barometerstanden verplaatst zich naar Roemenië, waarbij daar en in Polen afgelopen nacht plaatse lijk meer dan 20 graden vorst voorkwam. Boven het Westelijk deel van de Middellandse Zee bevindt zich een depressiegebied, waarin en kele vlakke kernen voorkomen. Een Van deze trekt thans in Noordelijke richting en veroor zaakt in Zuid Frankrijk plaatse^ lijk langdurige sneeuwval. Op sommige plaateen langs de Fran se Middellandse Zeekust lag van morgen reeds meer dan 20 centi meter sneeuw. Dit depressiegebied breidt zich langzaam in Noordelijke richting uit. De luchtdrukdalingen doen zich ook reeds in ons land voor. Restanten van een diepe storm- depressie, welke langs IJsland naar het Noordoosten wegtrok doen bovendien de luchtdruk op de Britse eilanden dalen. Voor onze onigeving betekent dit, dat de Oostelijke winden nog steeds zullen blijven aanhouden. Weliswaar voeren deze thans in de hogere luchtlagen niet meer zo koude lucht aan als enkele dagen geleden, doch de nachte lijke uitstraling is voldoende sterk om de temperatuur op de meeste plaatsen tot omstreeks min tien graden te doen dalen. Ook komende nacht zullen weer dergelijke lage temperaturen voorkomen. Wel zal in de hogere niveaux enige bewolking samen hangende met het depressiegebied in de Middellandse Zee komen aandrijven. Minimumtemperaturen Vrijdag ochtend; Terschelling 10, Eelde 10, Leeuwarden 10, Den Helder 7, Schiphol 9, Ypen- burg 11, De Bilt 12, Twente 12, Vlissingen 10, Gilze Rijen 13, Eindhoven 11 en vliegveld Zuid-Limburg 12 gr. Congres St. Michael Practisch de gehele ochtend vergadering op de slotzitting van het jubileumcongres van de R.K. Politiebond „St. Michaël" in het Kurhaus te Scheveningen was gister gewijd aan de salarissen van de politie-ambtenaren. Ver scheidene afdelingen lieten hier over misprijzende geluiden horen. Tenslotte werd een motie door de afdeling Amsterdam inge diend, die met algemene stem men werd aangenomen. In de motie werd het hoofdbe stuur van de bond opgedragen bij de overheid stappen te doen om een aanmerkelijke verhoging van politie-salarissen te verkrij gen. Voor de aanvang der bespre kingen over de uitgebreide serie afdelingsvoorstellen werd een stemming gehouden over de ver kiezing van bondsvoorzitter. Met algemene stemmen werd de hui dige bondsvoorzitter, de heer Jos Pb. Körner uit Valkenswaard in deze functie herkozen. Van links naar rechts: Mr. C. Th. E. Graaf van Lynden van San- j denburgh uit Neer langbroek, benoemd in de provincie Utrecht als Commis saris der Koningin', midden: Dr. M. J. Prinsen uit Voorburg, de nieuwe Commissa ris in Noord-Holland en Mr. W. A. Offer- haus te Groningen, benoemd in de pro vincie Groningen.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 1