Nederlandse kamp in Davos is pessimistisch gestemd De puzzle van de week De geschiedenis van Amerika M. Rozendaal winnaar op alle drie afstanden Loting voor de Europese schaatskampioenscliappen Broekman-Hangli op 5000 meter Net VELPON zie je er geen barst van Vandaag Europese schaatskampioenschap Met een onzekere Broekman de grote ijsslag tegemoet Slechts 'n wonder Weer geen voetbal Langebaanwedstrijden in Bergen Visser (Schagen) schoonr ij kampioen van Utrecht Moedige redding van ij sdrenkelingen (Telefonisch van onze speciale verslaggever) DAVOS Men kan moeilijk zeggen dat er pal voor de grote schaatsslag om de Europese titel een feeststemming heerst onder het kleine groepje Nederlandse hardrijders, en dat komt voornamelijk door de onzekerheid welke er nog zweeft rond de figuur van Kees Broekman, die de morele klap, wel ke Hjallis Andersen hem onmiddellijk na de terugkeer van de Noor uit Sapporo (en wat was Andersen daar matig) in het Bisletstadion toediende. Die nederlaag zit Broekman nog steeds geducht dwars, erger nog, de Westlander, wiens krach tige mentaliteit alom bekend is, is uit zijn evenwicht gebracht, en het gevolg was een onheilspellende teruggang van zijn vorm. Nu, met de Europese titelstrijd vlak voor de deur, is de oude vorm nog niet terug. Broekman heeft een broertje dood aan sprinten, maar jarenlange oefening heeft hem toch zoveel bijgebracht, dat hij er althans een redelijk figuur op kon slaan. Doch zijn oefentijden op de korte afstand op het spiegelgladde ijs van het stadion te Davos dalen onrustbarend. het ook gebracht. Shilkov, Gon- charenko en Grishin sohaatsen heel gewoon, geen fraaiigheden en een sierlijk ziwaaien van het been, geen na-aperij van de stijl Andersen, welke bovendien heel moeilijk was, alleen dan voor Hjallis niet, die immers altijd zo had gereden. Alleen kracht De gehele Russische training komt uitsluitend neer op een aankweken van kracht: louter en alleen kracht, vandaar dat zij zonder noemenswaardige inspan ning in staat zijn om tijdens hun rijden af en toe „de zogenaamde „steigerungen" in te lassen, een plotseling verhogen van het tem po. Men zou kunnen spreken van een bliksemsnelle tussen- sprint. Wij hebben getracht met de leider van de Russische schaats ploeg (vier rijders, vier officials, een dokter, twee journalisten plus twee ambtenaren) een ge sprek te voeren. Het werd een zonderling nummertje gebaren, want de heer Kapitainof sprak uitsluitend Russisch. De rijder Sakunenko was de enige, die wat Engels machtig was. Hij vertelde over het amateurisme in zijn land, over de training die heel hard en heel streng is en die er uitsluitend op gericht is de krachtbron zo gevuld mogelijk te maken. Daarenboven heeft hij nog al tijd het rhythme niet teruggevon den: hij is heel stil, zijn gezicht is wat ingevallen (zenuwen?) en hij heeft een angstcomplex ge kregen niet zozeer voor Ander sen, die na zijn verbluffend rij den bij de Zwitserse kampioen schappen plotseling een topfavo riet wordt genoemd, maar nog meer door de grote kracht van de Russen Shilkov en Grishin, die enkele oefenrondjes eventjes te gen dure wereldrecordtijden lie ten aanleunen. Het is natuurlijk niet prettig om een deprimerende klank te laten horen over de kansen van onze rijders en speciaal over de huidige titelhouder Kees Broek man, doch de feiten zijn niet anders. In het kleine zaaltje van hotel „Altepost", dat via een soort glijbaan dwars door een dikke sneeuwmuur van de hoofd straat af is te bereiken, staan de gezichten van onze jongens heus niet op zonneschijn. Het zijn trouwens vele zaken, die de sfeer hebben vertroebeld. Klaas Schenk, coach van het kleine ploegje en enkele söhaatsexperts hebben de Russen nauwlettend gadegeslagen en zij waren eigen lijk stomverbaasd over de een voud van het rijden. Men is het er roerend over eens (eindelijk dan) dat een training met een ik weet niet hoeveel tierelantijn tjes en van een dwaze manie in de stijlverbetering te laten prae- valeren boven de aangeboren eigenschappen van de rijder indi vidueel, een en al nonsens is. De Russen hebben dat de beterweters die aan de kant blijven staan, min of meer meedogenloos onder Besloten kring De Russen blijven in hun eigen wereldje. Toen Sakunenko met de Zweed Kornel Pajor een af spraakje maakte om samen een baantje te trekken, zat de heer Kapitainof er onmiddellijk tus sen. Het modht niet. Misschien te begrijpen, omdat Pajor. on eens met het regiem, enkele jaren geleden Hongarije ontvluchtte. Toen Wim v. d. Voort wat later aahter de Rus aanhaakte, liet de Russische chef d'equipe het duo rustig zijn gang gaan. Maar Wim v. d. Voort had ook niets van te voren gevraagd. De 's Gravenzander is eigen lijk de enige, die vol goede moed is. Hij vertelde ons, dat hij zich beter in conditie voelde dan ooit te voren in .dit seizoen. Om nog een andere schaats- crack van enkele jaren geleden aan het woord te laten: Jan Lan- gendijk was van mening, dat de training van onze hardrijders niet juist is. Zij zijn dit winterseizoen begonnen met een wedstrijd in Wenen tegen Oostenrijk. Toen hadden onze rijders notabene nog geen schaats op het ijs gezet. Werkelijk ijs dan, want het beetje gekrabbel op de overdekte kunst ijsbaan te Den Haag mag geen naam hebben. Men heeft bovendien over het hoofd gezien, dat de ene rijder niet gelijk is aan de andere, nu pas is de ontdekking gedaan, dat Kees Broekman weinig tijd nodig- heeft om zijn topvorm te berei ken (kijk bijvoorbeeld naar de eerste wedstr/d tegen Noorwe gen in Oslo in het begin van Ja nuari) en dat Anton Huiskes daarentegen lang en regelmatig moet trainen om in een goede conditie te belanden. Ook heeft men nu gezien, dat de topvorm van Broekman zeer onstabiel is en dat er slechts een kleinigheid je nodig is om hem terug te doen tuimelen. De tweede wed strijd tegen Andersen is een on vergeeflijke blunder geweest, welke ons land zo dadelijk de Europese titel zal kunnen kosten. Danig in de knel Met een Broekman, die wanho pig poogt weer in de oude condi tie te komen, met een Huiskes, die ronduit gezegd bitter weinig vooruit is gegaan sinds het eerste rijden tegen de Noren in het Bis letstadion (en dat was heel ma tig), met een Wim v. d. Voort, wel een graniet-harde mentaliteit, maar niet van voldoende klasse om de Russen en Andersen op de lange afstanden met succes aan te grijpen, met een De Graaff, kittig sprintertje, maar geen rij der voor de lange afstand, is de vaderlandse hegemonie danig in de knel gekomen. Daarbij komt nog het vreemde gemanipuleer met twee trainers, eerst Tonny Carlier en toen deze waarschijnlijk te invloedrijk werd en te autoritair voor de bij zonder stoelvaste voorzitter mr. Vliegen en zijn verzamelde stef- genoten, kon Klaas Schenk zijn oude taak weer opnemen. Het overbelaste programma van een links en rechts rondtrekkend schaatsvariété-gezelschap, dat' eigenlijk in alle eenzaamheid had moeten trainen, het overbluffend overwicht van de Russen en de plotselinge groei naar zijn vorm van een reeds afgeschreven An dersen, dat alles heeft een weke stemming gekweekt, week en vervelend. Aan de hoge vlag-gemasten rond het ijsstadion van Davos zijn reeds de kleurige dundoeken ge knoopt. Zij hangen roerloos, en er is geen vleugje wind; de nacht is plotseling van over de be sneeuwde bergtoppen over dit luxe wintersportoord gevallen. Milliiarden sterren staan boven het grillige onder de sneeuw lig gende landschap. Schijnwerpers verlichten de baan, waar zo dade lijk een ijshöckeywedstrijd wordt gespeeld tussen Davos'en de Ca nadese ploeg op weg naar de we reldkampioenschappen. De tribu nes zijn tot op de laatste plaats bezet. Zo zal het zo dadelijk ook zijn als de hardrijders over het snelle ijs zullen glijden in een verbitterde strijd tegen seconden. Thans is Kees Broekman nog Europees kampioen. En wij blij ven hopen op het wonder: een zich onverwachts overtreffende Broekman. DAVOS, 5 Febr. Te Davos werd de loting verricht voor de rit: Hardimeier (Zwiitserl.) Maarse (Ned.); 20e rit: Guilloz (Frankrijk)v. d. Voort (Ned.). 5000 m.: 4e rit: Stevens (Eng.) van der Voort (Ned.); 5e r'it: Haugli (Noorwegen)-Broekman (Ned.)- 8e rit: Citterio (Ital.) Huiskes (Ned.); 9e rit: Laboubee EuropeTe kampioenschappen hard- j (NeTj-GiultoMFr17* rijden op de schaats, die vandaag en Zondag a.s. te Davos zullen worden gehouden. Voor de Ne derlanders had de loting het vol gende resultaat: 500 mieter: 5e rit: Aas (N-oorw.) -SChueler (Ned.); 7e rit: Rohr- bach (Zwits.)de Graaff (N-ed.); 14-e rit: Huiskes (Ned.)Stroem (Zweden); 17e rit: Raepple (Duiitsl.)-Broekman (Ned.); 19e (Advertentie) ZO GOED LIJMT VELPON VRAAG DE IUISTF SOORT KRUISWOORDRAADSEL C.M. 530905 HORIZONTAAL: 1. deel v. d. bijbel, 3. windrichting, 5. soort vaartuig, 8. afstandsmaat, 10. slank, 13. gereedschap, 15. berg ruimte, 16. familielid. 17. voor zetsel, 19. zangnoot, 20. per. voor naamwoord, 21. soort onderwijs, 22. bar, 24. spil, 26. vr. munt. 28. zoogdier, 29. plaats in Overijsel, 31. aanwijzing, 32. vogel, 33. lol, 34. plaats' in België, 36. soort on derwijs, 37. vreemde munt, 39. voorzetsel, 42. afsluiting, 45. vlug, 47. kledingstuk, 48. vloerbedek king, 50. strijdperk. 42. onmeet baar getal, 54. meisjesnaam, 55. water in Utrecht, 57. onder het nodige voorbehoud, 58. afstands maat, 59. kindergroet, 61. inhouds maat. 63. familielid, 64. water in Friesland, 65. plaats in N.-Bra- bant, 67. vaartuig, 69. lidwoord (Fr.), 70. voorzetsel, 71. zangstuk. 72. reeks. VERTICAAL: 1. edel metaal [Fr.), 2. poeder, 3. in orde, 4. bevel, 6. laks, 7. geheel de uwe 8. slecht, oud paard, 9. pers. voor- naamw., 11. voorzetsel. 12. Eng. bier, 14. de somma van. 16. soort aardappel, 18. plaats in België, 20. beetje, 21. rang in het leger. 22. zoogdier, 23. inwendig orgaan, 25. selenium (afk.), 27. schrijf behoefte, 28. voorzetsel, 30. voor zet*!, 33. kledingstuk, 35. deel van een berg, 38. deel van een huis, 40. vogel, 41. verstand. 42. land in Azië, 43. muzikaal drama, 44. levenslucht, 46. eenheid van kracht, 47. toestemming, 49. zang- noot. 51. nummer, 53. begrip, 56. slot, 58. groot water, 60. verbran dingsrest, 62. bestemming, 63. stoot, 64. stofmaat, 65. welwillen de lezer, 66. zoals de akten ge tuigen, 67. familielid, 68. duur van eb en vloed. Oplossing puzzle CM 53010X Horizontaal: 1. canvas 6. schaars 11. ulo 12. let 14. lap 15. ns 17. kabel 19. eu 20. air 22. sap 23. los 25. ami 26. schelm 29 glanst 31. ega 32. dat 34. uit 35. ada 37. karbouw 40. ier 42. ao 43. nr 44. ark 46. procent 49. sas 51. aal 53. men 54. ent 56. eerder 59. zurich 61. ren 62. koe 64. ven 65. pia 66. ir 68. edele 71. sm 72. dam 74. are 75. alle 77. adeldom 78. kolonel Verticaal: 1. canasta 2. nu 3. els 4. vo 5. slap 6. stel 7. hl 8. aan 9. ap 10. stuiter 13. eb 16. sic 17. kam 18. log 19. ems 21. rhea 22. slak 24. sluw 25. anti 27. eg 28. lab 30. ai 32. droom 33. tonen 36. dar 38. aar 39. urn 41. eva 44. Amerika 45. karn 46. plek 47. cel 48. teun 49. stip 50. schamel 52. ad 55. nr 57. eer 58, roe 59. zee 60. cis 63. edam 64. vlek 67. val 69. er 70. vlo 72. de 73. mn 75. al 76. en. Alle voor Zaterdag 6 en Zondag 7 Februari door de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond vast gestelde wedstrijden zijn in ver band met de gesteldheid der ter reinen afgelast. Het programma, dat is dus het oorspronkelijke programma van 31 Januari, zal worden opgeschoven naar Zater dag 13 en Zondag 14 Februari. Marker bruiloft op het ijs Bij het aanhouden van de vorst zal Vrijdag 12 Februari a.s. op de Gouwzee bij Marken een grote ouderwetse Marker bruiloft wor den gehouden. Wedstrijden en teclin. dao afgelast Alle wedstrijden van de R.K. Ned. Handbalbond' district Noord- Holland-Noord en Kennemerland- Zaanstreek zijn afgelast. Ook de technische dag in Obdam is af gelast. Schaatsen: OOK OOSTENRIJKERS NAAR ONS LAND? DEN HAAG, 5 Febr. Bespre kingen zijn geopend tussen de Oostenrijkse official dr Spohn en de K.N.S.B. om ook de Weense hardrijders Fran-z Offenberger en Arthur Mannsb-artih naar Neder land te laten komen met de bedoe ling, dat dit tweetal Dinsdag a.s. te Rotterdam aan de start ver- sdhjjnit, verder Woensdag 10 Fe bruari'te Heerenveen en Donder dag 11 Februari te Almelo. Zowel Offenberger als Manns- barth komt dus in genoemde drie steden uit tegen de beste Neder landse en Noorse rijders. Offen berger en Mannsbarth zullen ech ter alleen naar Nederland kom-en, indien zij te Davos bij d-e Euro pese kampioenschappen relatief een goed figuur slaan. SPORTPARK VOOR URK URK, 5 Febr. De voetbal sport wordt al jarenlang op Urk beoefend, doch op een primitief veld. Sinds kort spélen de voet ballers in de competitiewedstrij den van de afdeling Overijsel van d-e K.N.V.B. en het gebrek aan een sportpark liet zich danig voelen. De gemeenteraad van Urk ih-eeft besloten over te gaan tot het doen aanleggen van een sport park, dat twee voetbalvelden, een fcorfbalwe-ld en een ijsbaan zou omvatten. 22e rit: Schueler (Ned.) alleen. Wat de buitenlanders betreft: De Rus Sihilikov start op de 500 m. in de adhtsite rit tegen Haugli, de Noor And'ersen komt uit tegen de Fin Jaervinen en Gonscharerir ko (Rusland) ontmoet den En gelsman Cro-nskey. Op de 50-00 m. is de eerste rit die tussen Anderseh en de Oos tenrijker Offenberger. In de acht tiende rit ontmoet Gonscharenkp de Zwitserse Hardmeyer en komit Shillkov in de 20e rit uit tegen de -Duitser Keiler. Treurende Kaasmarkt ALKMAAR - De Kaasmarkt bood gistermorgen wel een heel trieste aanblik. Uiteraard moest de markt he-t reeds stellen zonder de geweldige belangstelling van toeristen, die 's zomers bij dui zenden naar Alkmaar komen. Gisteren echter waren ook de kopers verdwenen. De aanvoer bedToeg 3 stapels fabriekskaas en 1 boerenstapel. De commissie notering van de fabriekskaas gaf 1,95—1,96. De hele morgen heeft d-e kaas bij de Waag gelegen en moest later onverkocht weer teruggebracht worden. De oor zaak van de slechte handel moet ongetwijfeld gezocht worden in het ongunstige weer. 21STE REEKS: DE AANKOOP VAN LOUISIANA. 1. Het gehele gebied tussen de Mississippi en de rotsketenen heette Louisiana en be hoorde aan Spanje. Spanje stond het echter aan Frankrijk af en in 1802 sloot de Franse gouverneur te New-Orleans de Mississippi voor alle Amerikaanse handel. Het dreigde oorlog te worden, maar Jeffer son, die op dat tijdstip president van de Verenigde Staten van Amerika was, wilde toch eerst beproeven het conflict op vreed zame wijze op te lossen. KANABA 2. Er werd een bedrag van 2 mïllioen dollars uitgetrokken om voor New-Orleans ten minste het recht van scheepvaart op de rivier te kopen. Twee Amerikanen, Robert Livingstone en James Monroe, werden ge kozen om de onderhandelingen te voeren, die in Parijs plaats vonden. Daar werd hun intussen het sensationele aanbod ge daan, om voor 15 mïllioen dollars geheel Louisiana te kopen. 3 Na korte onderhandelingen kochten zij dit gehele uitgestrekte gebied voor de ver langde prijs. Ze deden het op eigen risico, ook al hadden zij er een zwaar hoofd in. Toen zij het contract ondertekend hadden, merkte Livingstone op: „Wij hebben lang geleefd, maar dit is het voortreffelijkste werk van ons gehele leven. Vanaf vandaag nemen de Verenigde Staten een waardige plaats in onder de eerste rang mogend heden." 4. Door de aankoop van Louisiana werd het gebied van U.S.A. met één slag ver dubbeld en het spreekt vanzelf, dat deze aankoop in Amerika groot opzien ver wekte. Het congres keurde de koop met grote meerderheid van stemmen goed. Weldra begonnen landverhuizers bij dui zenden het nieuwe land binnen te stromen en in bezit te nemen. Op de fraai gelegen baan van de B.IJ.V. te Bergen (N.-II.) werden Vrijdag langebaan-wed strijden over 500, 1500 en 3000 meier verreden. Deze wedstrijden waren de meest geslaagde welke tot nog toe in de kop van Noord- Holland zijn gehouden in dit seizoen. De baan ligt zeer be schut en de weersomstandigheden In het Olympisch Stadion te Amsterdam, begint men zo lang zamerhand te merken, dat de Tour de France dit jaar daar zal starten. Belanghebbenden leden van het Tour de France comité, komen de startplaats in ogenschouw nemen. Van links naar rechts (voor de hoofdingang van het Stadion) M. Renard, M. Wermeliger, de heer D. J. van Bessem (directeur Ol. Sta dion) en Chris Berger (opzichter van het stadion). waren ideaal: de hele dag zon, weinig wind, doch minder goed Üs. De kampioen van Noord-Hol land, de 21-jarige Tinus Rozen- daal uit Warmenhuizen, zege vierde op alle drie afstanden. Tweede m het algemeen klasse ment werd C. Bandt uit Purmer- end en 3e H. Doets uit Ni-euw- Loosdrecht, provinciaal kampioen van Utrecht. 8. Hopman uit Eg- mond aan do Hoef had het geluk niet mee. Hij viel op de 500 meter door een scheur in het ijs (tijd 60.7), terwijl op de 3000 meter Hopman en zijn te gen-stander aan een eindspurt niet toekwamen, doordat de rondeteller zich vergist had en een nummerbord niet tijdig ver wisseld had. De uitslagen luidden: 500 meter: 1. M. Rozendaal 48.7; 2. J. Pronk (Warmen huizen) 49,2; 3 .C. Bandt 49.6. 1500 meter: 1. M .Rozendaal 2.38.3; 2. C. Bandt 2.39.8; 3. S. Hopman 2.40.4. 3000 meter; :1. M. Rozendaal 5.20.3; 2. S. Hopman 5.25.5; 3. C. Bandt 5.26.4. Totaal-klassement: 1. M. Ro zendaal 154.950, 2. C. Bandt 157.267, 3. H. Doets 158.367 pnt. Er waren 42 inschrijvingen. De prijzen bestonden uit kunstvoor werpen voor de nummers één, twee en drie in het algemeen klassement, terwijl de winnaars op de verschiirend-e afstanden bovendien verrijkt werden met een gouden, zilveren of bronzen medaille. I.Jszeilers voor de Amerikaanse televisie Polygoon-Prof,il-ti gaat aan dacht schenken aan het ijszeilen, een tak van de winterse sport, die -de laatste jaren -populair is geworden. Hedenmiddag zal Poly goon opnamen maken van ijszeil- we-dstriiden, die in Wormer wor den -geihouden. Deze opnamen worden tevens gébruikt voor de Amerikaanse televisie. Over het ijs naar Noord-Beveland KATSCHEVEER, 5 Febr. Het geïsoleerde Noord-Beveland is nu ook over het iis bereikbaar. De veerman heeft vanaf Katscheveer naar Kats een pad gemaakt, waar van voetgangers en wielrijders gebruik kunnen «maken. Vanmid dag zal deze verbinding tussen Noord- en Zuid-Beveland met vlaggen worden afgebakend. Arresleedienst op Marken Behalve -per auto van Monni kendam uit kan Marken, nu ook per arreslee worden bereikt. Een -gisteren geopende arresleedienst had tijdiens de ijszeilwedstrijden en d-e Marker volksdansen op de Gouwzee vele klanten. Het is af te raden per schaats Marken te bereiken, omdat de gehele ijsoppervlakte ze'èr hobbelig is. Te Breukelen werden wedstrij den gehouden om de open provin ciale kampioenschappen van Utrecht voor dames, heren en paren. Bii de dames bezette mevr. Rommelaar uit Enschede de eerste plaats. Zii werd evenwel geen kampioene, aangezien zij bii het kampioenschap van Overijsel reeds de titel had behaald en he-t reglementair onmogelijk is om twee provinciale titels te, winnen. Bij de paren deed zich een zelfde geval voor. Mevr. Romme laar en de heer Van der Woude werden eerste in het klassement, doch het paar behaalde de titel niet, aangezien het reeds eerder was geweest bii een ander pro vinciaal kampioenschap. Bu de heren zegevierde Visser uit Scha- Ken. Dames: 1. mevr. Rommelaar (Enschede- 350 pt: 2. en kampioe ne van Utrecht mej. Schipper (Zaandam) 348 pt. Heren: 1. en kampioen Visser (Schagen 352 pt; 2. van der Wou- der (Zaandam) 344 pt; 3. de Ruy- ter (Zaandam) 343 pt. Paren: 1. mevr. Rommelaar— van der Wonde Enschede-tZaan- dam) 730 pt; 2. en kampioenen van Utrecht mej. Schipper en de Ruyter (Zaandam) 716 pt. ROTTERDAM, 5 Febr. Bij het schaatsen op de Bergse Ach terpias te Rotterdam is gister avond de 27-jarige chef-teken- kamer H. van Veen, uit de Adri- aan Milderstraat te Rotterdam, met zijn echtgenote in een groot wak terecht gekomen. Zij konden worden gered door dat de 23-jarige electriciën H. Pluim hun hulpgeroep hoorde en het wak wist te bereiken. Hij slaagde erin de verstijfde drenke lingen met inspanning van alle krachten uit het wak te trekken. Na in het theehuis van het ten nispark Lommerrijk van droge kleren te zijn voorzien, keerde het echtpaar van Veen per taxi naar huis.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 11