Verbetering in de toestand van de Paus duurt voort Gevaar van Merapi groeit Kwakkelweer met sneeuw Westelijke geallieerden hebben prijs vastgesteld Lijfarts prof. Lisi krijgt weer enige hoop Ijs van Waddenzee levensgevaarlijk Onrust in Oost-Duitsland SCHAATSEN Firma G. RANKE DANSEN Dagblad voor Alkmaar en omgeving Nieuwe reusachtige uitbarsting onvermijdelijk Arbeiders in verzet tegen plannen van Molotov voor overleg met rood China AANBIEDING! tesjes 0.08 m.m. Schoonrijders en kunstrijders 't Zand I re Zondagavond ELÜG DANSEN f ten v. Heemskerk E RS IELISSEN I Grote vernieling door aardbeving IN MEXICO Brand in 't land De Gasperi weer formateur? Vliegtuig stortte neer in Alaska Op de grens van dooi en vorst Kleine Commissie accoord Franse troepen trekken terug I f: bekende Max Herder ijs van f 2.70 in elk scheerapparaat t gegarandeerd. Alle dien U na gebruik van a bent tegen volledige istelt per briefkaart aan Oost 18 - HOORN Ondergeschroefd terwijl U wacht SCHAGEN ZONDAG 7 FEBRUARI in Zaal M. Smit te Muziek van „The Holiandians" Aanvang: half 8 TONNY BAKKENES J 2 RWACHT 21 FEBR.: orkesten: Het radio- kest EDDY CHRISTIANI n DE DOLONANS S ^\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\v\\\\\\\*. v//////////////////////////////////m//mm^ APA f 1.20 ME f 1-20 WATERMOLEN fl DE ORGELMAN et lied van Willem Parel) VELE ANDERE IEKHANDEL telefoon 2635 Alkmaar Accordeon Stemmen g (0RTINGEN GEVEN WU CHUILNAMEN GEBRUIKEN Wü Meer... het gehele |ee# één pri)s 81 WA één KWALITEIT 1UJMW schap Hecloo: ierstr.weg 307 Telef. 5681 schap Bergen: K. de Grotelaan 20 Tel. 2130 NOORDHOLLANDS j Abonnementsprijs f6.60 per kwartaal, f2.20 per maand, f0.51 per week, M inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum f 2.50; in alle edities 26 ct per mm, minimum f 4.—; familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingei 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K2200; Den Helder, Keizerstr. 89. tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K2240. Buiten God is 'f nergens veilig (Vondel) STADSEDITIE Maandag 8 Februari 1954 - 49e Jaargang - Nummer 13004 In tegenstelling tot berichten, die nog Zaterdag in een deel van de pers circuleerden, kan op grond van verklaringen van medische en Vaticaanse zijde worden gemeld, dat de ver betering in de toestand van Z. H. de Paus, die Vrijdagavond reeds begonnen was, doorzet. De Heilige Vader heeft gisteren enig vloeibaar voedsel tot zich genomen en enige tijd met enkele personen gesproken. Zaterdag had de Paus al een korte tijd het bed verlaten en gerust op een ligstoel, die 72 Katho lieke arbeiders in Buffalo (U.S.A.) speciaal voor Hem hebben vervaardigd. Prof. Lisi, die practiseh dag en nacht in de vertrekken van de Vader der Christenheid vertoeft, heeft gisteravond verklaard, dat de Paus een rustige dag heeft ge had en sinds lange tijd weer twee nachten heeft kunnen slapen. De aanhoudende verbetering van de toestand van de Heilige Vader toont aan, aldus prof. Lisi, dat de komende week wellicht hoop voor een spoedige genezing zal brengen. Niettemin kan niet ont kend worden, dat de Paus nog zeer zwak is. In Britse pers De Britse pers wijdde Zaterdag veel aandacht aan de ziekte van Paus Pius XII. Bij berichten op de voorpagina werden bijzonder heden vermeld uit zijn leven en werk. De „Recorder" schreef, in een hoofdartikel, dat de gebeden van mannen en vrouwen van alle naties en gezindten met de Paus zijn in zijn ziekte. „Overal wordt te spanning en verwarring een reusachtige steun voor de goede zaak in de wereld is geweest", aldus het blad. „Nimmer week erkend, dat Hij in tijden van gro- Hij af van de koers, welke Hij het Zijn plicht achtte te volgen. Hij heeft tot het uiterste weer stand geboden aan de aanval van de communistische krachten tegen het geloof in God. Hij heeft geijverd voor wederzijds begrip en vreedzame samenwerking tus sen de volken en Hij heeft het gezinsleven beschermd en aange moedigd als de basis van waar geluk voor het mensdom". Nog steeds vooruit Vanmorgen meldde Reuter, dat de toestand van de H. Vader nog steeds vooruitgaande is, hij heeft een goede nacht gehad en van morgen, naar men meende te we ten, enkele theelepels vloeibaar voedsel tot zich genomen. 's Pausen secretaris en archivaris, de Duitse Jezuïet pater Robert Leiber; heeft van morgen weer de H. Mis in de slaapkamer van de Paus gelezen. STAD MEXICO, 7 Febr. Tengevolge van een aardbeving, die Vrijdag in de Mexicaanse grensstaat Chiapas gewoed heeft, zijn vier stadjes verwoest en drie dorpen zwaar beschadigd. Een groot gebied is totaal verpulverd. Generaal Augustin Mutieles, militair commandant van Chia pas, heeft Zaterdagavond laat verklaard, dat er slechts vijf doden zijn voor zover hli weet, maar dat overlevenden, die de hoofdstad van de staat binnen- zwerven van vele doden en uit gebreide verwoestingen spreken. Scapinoballet krijgt f 3000.van Minister Minister Cals heeft het door brand zwaar getroffen Scapino ballet een extra rijkssubsidie van f 3000 toegekend. S.S.-ER VOOR DE RECHTBANK Voor de Bijzondv Strafkamer van de Amsterdamse Rechtbank heeft Zaterdag de 39-jarige uit Russische krijgsgevangenschap teruggekeerde ex-S.S.-er H. J. A. van der K. terechtgestaan,. Van der K. - voormalig Nederlands officier - had zich nog in 1940 gemeld bij de Waffcn S.S. De eis luidde e :n jaar gevan genisstraf, waarv: n acht maan den voorwaarde ijk met een proeftijd van 3 j ar en ontzet ting uit de burger-echten. Vierjarig kind door trein geslepen ALPHEN a. d. RIJN, 6 Febr. - Het vierjarig zoontje van de heer M. Kompier te Hazerswoude (Z.H.) is ter hoogte van de Zwaantjeskerk de-or de electri- sche trein Utreoh t-Leiden gegre pen en vrijwel op- slag gedood. Het jongetje wts het ijs op de langs de spoonbat n lopende sloot overgelopen en bad zich op de spoorlijn begeven. DJAKARTA. Ia de krater vaa de vulkaan Merapi vormt zich momenteel een gloeiende lavaprop, die met de dag groter wordt. Nu al heeft deze prop een inhoud van 250.000 kubieke meter. Blauwachtige rook ijlt uit de kra ter, een rook met een temperatuur van 900 graden C. Wanneer deze prop door de enorme druk van de gloeiende gassen, die zich er onder ophopen, wordt uitgesto ten, zal er rouw komen over het De Gouwzee ligt dicht, zoals het gehele IJselmeer. Schepen zijn niet meer te zien, behalve dan ingevroren in de havens. Zij hebben op de Gouwzee plaats gemaakt voor auto's. Van Monnikendam zowel als van Volendam ligt thans een autoweg over het ijs naar Marken, even stevig en even breed of breder dan de grote autowegen in ons land. volk van Java. Rouw over völk en vernietiging over vruchtbare land. het het En de dag, waarop de prop met een ontzaglijke explosie uit de krater zal worden geslingerd, na dert onvermijdelijk. De be volking en de Vulcanologische Dienst van drs G. A. de Neve hopen, dat deze dag spoedig zal aanbreken. Hoe eerder de prop wordt uitgestoten, hoe minder erg. Want de prop groeit en is nu al groter dan in de rampzalige da gen van 1930. De streek tussen kali Trising en kali Wonowo ligt zwijgend in afwachting. Wanneer zal zij in een dorre droge woestenij worden herschapen, zoals nu al het geval is met het gebied tussen Apu en Adjang? Iedere dag respijt be tekent uitstel van een exeoutie op steeds grotere schaal. Verschillende dessa's in het be dreigde gebied zijn reeds op aan raden van drs de Neve ontruimd. De bevolking, die honkvast van aard is, beeft geen bedenkingen geopperd, toen de verschrikkelijke realiteit bekend werd van het geen in de gehuchten Bakalan, Sumber, Pen-tjarduwur en Pent- jarmisor is geschied bij de vorige eruptie van de Merapi. Mike Cha- tab van de N.B.C. heeft deze dodenzone als camara-man be zocht. In een interview met Pi Aneta vertelde hij, dat de slacht offers uiterlijk geen sporen van verwonding of verkoling vertoon den, maar slechts aan de hals een merkwaardige rode bloedstreep, die bij-na van oor tot oor liep en die de indruk wekte alsof de halzen waren afgesneden. De huidskleur was vrijwel normaal. Alleen de toppen van vingers en ten-en hadden zidh donker ge kleurd. Deze dessa's zijn waarschijnlijk niet direct, doch zijdelings door de dodelijke gloedwolken getrof fen. Voorshands kwakkelweer voor Nederland, zegt het K.NJVI.I. In derdaad: koude lucht uit de Pool streken is vanochtend achter een depressiegebied boven de Britse eilanden omgeslipt en ons land binnengedrongen. Overdag bete kent dat vooral in het Westen van het land lichte dooi, maar tijdens opklaringen in de nacht zal de vorst terugkeren. Tussen de be drijven door kunnen sneeuwbuien verwacht worden. Op de toestand van de water wegen heeft de verandering van het weer voorshands nog geen invloed. Trouwens, het ijs mag dan ijzersterk lijken, het is dat lang niet overal. Zaterdagmiddag nog heeft de burgemeester van Ameland verklaard,, dat de tocht over het ijs van de Waddenzee als levensgevaarlijk moet worden be schouwd. Vier personen uit Dok- kum waren toen juist over het ijs op het eiland aangekomen. Dat waren de heren Boorsma, Hacque- bord, Piersma en dr Gunster. Zij zouden het liefst per vliegtuig zijn teruggekeerd, maar toen daar geen kijk op was, zijn zij te voet gegaan. Om half vier vertrokken, stonden zij om zes uur weer voor Holwerd. De mannen waren met touwen aan elkaar verbonden. Terschelling met zijn drie en een half duizend inwoners heeft gisteren zijn zesde „geïsoleerde" dag beleefd. Het eiland ligt dik onder de sneeuw. Zolang 't vriest en de Oostenwind blijft waaien, kan de zandplaat Noordsvaarder als landingsterrein voor de vlieg tuigen van de L.S.K. worden ge bruikt. Gaat de wind draaien en valt de dooi in, dan komt de plaat onder water te staan. Op dat moment wordt Terschelling pas goed geïsoleerd. Maar zo zegt burgemeester Wieiinga het eiland zal het wel klaren, al zul len misschien de groenten wat schaars worden. De Waddenzee is een ijswoes- tenij, maar de grote vaart op de ijsvrije Noordzee gaat op enkele kilometers van het eiland gewoon door. J.l. Vrijdag is nog de „Bir mingham", die een wekelijkse dienst Harlin-gen-HuIl onderhoudt, uit Harlingen vertrokken en met veel moeite door loods Nieuwen- h-uizen buitengaats gebracht. De loods werd op zee door de Ter- sch-ellin-ger loodsboot, die al een week buitengaats is, overgenomen. Hij moest via Terschelling per vliegtuig naar zijn standplaats terug keren. Zondagochtend hebben twee boten van de T.E.S.O. n-og de reis tussen Den Helder en Texel ge maakt. De tocht, die onder nor male omstandigheden een half uur duurt, .vergde nu drie uren. Tachtig passagiers reisden naar het vasteland: 43 -personen bega ven zich naar Texel. Ook heden ochtend zouden weer twee boten De rode haan heeft duchtig gekraaid in het afgelopen week einde. Te Haarlem brandde een bovenverdieping aan de Burgwal uit, waarbij twee, ;Jeine kinderen amper konden women gered. Van de hele inboedel bleef slechts een radio-toestel behouden. Groter was de schade nog te Rotterdam, waar een houten loods in vlammen opging. Ook de inhoud van de loods, rijwielen, motorrijwielen, carriers en een auto, werden door het vuur ver teerd. Aan boord van het 4571 ton metende Belgische m.s. Gella te Rotterdam ontstond brand in de kombuis. Hier werd grote schade aangericht in verblijven van be manning en officieren. Zaterdagmiddag schoten steek vlammen uit de vloer van het kantoor boven de Bruijnzeel- vloerenfabriek te Zaandam. Blus sing was moeilijk door de enorme rookontwikkeling. Toen de rook eindelijk was opgetrokken, bleek er in het kantoor grote schade te zijn ontstaan, zowel door de vlammen als door de watermassa's die waren binnengespoten. Te Purmerend is een traditie in ere hersteld. Zondag werd hier weer de zgn. „Berentocht" gehouden; dit is een tocht op de schaats van Purmerend naar Hoorn, waarbij de voorop- schaatsende „beer" niet gepasseerd mag worden. De stoet op weg van Purmerend naar Hoorn BERLIJN, 7 Febr. Uit on dergrondse, anti-communistische kringen wordt vernomen, dat de vorige week 300 a 500 personen in Oost-Duitsland zijn gear resteerd omdat zij zich op com munistische bijeenkomsten tegen het plan-Molotov voor de her eniging van Duitsland hadden verklaard. De pogingen der com munisten in heel Oost-Duitsland een campagne van ondersteuning van Molotov's plan te organise ren, hebben tot grote ontevre denheid en wrok geleid. In de staalfabrieken Silnitz, bij Gera in Thiiringen, belegden communistische autoriteiten een vergadering in de faforieksean- tine. Verscheidene arbeiders kwamen openlijk tegen de com munistische sprekers, die hei plan-Molotov prezen, in verzet. Een riep: „Wat wij op 17 Juni zjjn begonnen zal worden uit gevoerd." Hij werd onmiddellijk door een agent van de geheime Oost-Duitse politie gearresteerd. In de cokes-fabriek Matyas Rakosi in Lauchha-mmer, Sak- sen-Anhalt, doken plotseling functionarissen van de commu nistische jeugdorganisatie F.D.J. op en begonnen een klein span doek, dat de arbeiders hadden opgehangen, neer te halen. Er stond op te lezen „Vrije Verkie zingen". Een vuistgevecht volgde, waarop vijftien leden van de Volkspolitie ingrepen. Twee ar beiders werden gearresteerd, doch een door de communisten beleg de fabrieksvergadering ging niet door. Op Oost-Berlijnse scholen is gezocht naar West-Berlijnse en West-Europese kranten en tijd schriften. Ze werden in beslag genomen. Tienduizenden vlugschriften zijn Oost-Berlijn en Oost-Duits land binnengesmokkeld. De mees te geven een uiteenzetting van het plan-Eden voor de hereni ging van Duitsland. Er werden ook relletjes en arrestaties ge meld uit fabrieken in Gera, Dres den, Chemnitz, Merseburg de Leuna-fabrieken en Celsnitz. Een communistische vergadering in de Leuna-fabrieken werd ge stoord door arbeiders, die stamp ten en floten en „vrije verkie zingen" riepen. ROME, 7 Febr. Velen ver wachten, dat president Einaudi morgen Alcide de Gasperi zal be lasten met de vorming van een nieuw kabinet. Doch ook Mario Scelba, de minister van Binnen landse Zaken in het kabinet-de Gasperi, Attilio Piccioni, Chris ten-Democraat van de rechter vleugel, Giovanni Gronchi, de voorzitter van de Kamer van Af gevaardigden en oud-premier Pella worden genoemd als moge lijke kabinetsformateurs. Oud-rector Beune overleden In de leeftijd van 57 jaar is Zaterdagavond te Haarlem over. leden de zeereerwaarde heer L, A. J. M. Beune. pastoor te Bloe- mendaal. Pastoor Beune, die na tionaal Moderator van de K.J. M.V. is geweest, stierf tengevol ge van een hartaanval. BERLIJN, 7 Febr. Hooggeplaatste, officiële persoonlijkheden verklaarden vanavond, dat de Westelijke geallieerden een prijs heb ben vastgesteld voor onderhandelingen over vrede in Indo-China met communistisch China. De prijs is, dat Peiping eerst moet samen werken bij een regeling in Korea, of anders moet ophouden de revolutionnaire legers van Ho Chi-Minh van wapens te voorzien. Men verwacht, dat de Ameri kaanse, Britse en Franse minis ters van buitenlandse zaken zulks morgen op de eerste geheime zit ting aan Molotov zullen duidelijk maken. Naar verluidt zijn de Westelijke ministers voorts tot het volgende besloten: 1. Een datum moet worden vast gesteld, waarop een eind zal ko men aan de vruchteloze bespre kingen van het Duitse vraagstuk, tenzij Rusland bereid is zijn eisen te herzien. 2. De pogingen van Molotov om voor het bewind van Mao Tse- Tung internationale erkenning te verkrijgen, zullen worden afge wezen. 3. Alle internationale pogingen om een ontwapening in de gehele wereld tot stand te brengen, die nen te worden beperkt tot de Ver. Naties. In een poging, de Duitse een heid op de conferentie tot stand te brengen, hebben de Westelijke mogendheden vandaag aangebo den, de eis van toezicht door de vier mogendheden op in geheel Duitsland te houden verkiezingen te laten vallen. Het voorstel daartoe werd door de Franse minister Bidault ge daan. Hij verklaarde, dat de Grote Vier het misschien er over eens zouden kunnen worden, het toe zicht op de verkiezingen toe te vertrouwen aan een commissie, bestaande uit een West-Duitser, een Oost-Duitser en een neutrale scheidsrechter. Bidault's voorstel werd gesteund door de Engelse minister Eden. Molotov liet door niets merken, wat hij van dit voorstel dacht. Weer elf personen verdronken in India SURAT, 7 Febr. Bij Surat in India is Zondag een 'boot met ongeveer 120 opvarenden omge slagen. Uren na het ongeluk wa ren nog slechts 18 personen ge red. Voorts waren toen elf lijken geborgen. „Brigade-generaal" van Mau-Mau gedood NAIROBI, 7 Febr. Britse troepen in Kenia hebben Zondag 30 kilometer ten Zuiden van Njeri bij een gevecht met ver zetslieden 17 Mau-mauleden, o.w. een „brigade-generaal" gedood. ANOHORAGE (Alaska), 7 Fe bruari Drie mannen, die zich aan boord van een in de bergen ten Noorden van Anchorage neergestorte C-47 van de Ameri kaanse luchtmacht bevonden, zijn Zaterdag 16 kilometer van het wrak van h>un vliegtuig gevon den. Het lot van de 13 andere in zittenden allen militairen is nog niet bekend. Pauselijke zendingen voor het rampgebied Maandag 15 Febr. a.s. zal te Lepelstraat (Halsteren) de plech tige aanbieding geschieden van kleuterschool-meubilair, dat door de Pauselijke Werken van Bij stand in Italië voor het ramp gebied is geschonken. Eenzelfde plechtigheid zal te Heiningen plaatsvinden. In totaal worden 20 klassen zowel voor katholieke als niet-katholieke scholen aan geboden. DE BILT, 8 Febr. Het K.N. M.I. deelt mede: Gedurende het weekeinde tra den belangrijke veranderingen in de algemene luchtdrukverdeling op. Een depressiegebied op de Oceaan breidde zich over de Britse eilanden naar het Oosten uit en deed een aanval op het vorstgebied boven het vasteland. Dit ging gepaard met toenemen de winden en veroorzaakte voor al in Engeland veel regen en sneeuw. In de loop van de nacht passeerde dit front langzaam in Oostelijke richting het grootste deel van ons land, waarbij enige sneeuw viel. Na de frontpassage stroomde uit het Poolgebied afkomstige lucht 'bij Noordwestelijke winden ons land binnen. Deze lucht, van oorsprong zeer koud, passeerde IJsland met een temperatuur van min 10 -graden en arriveerde in Schotland en Engeland met een temperatuur van om het vries punt. Tijdens opklaringen kwam vannacht in Engeland en Schot land op vele plaatsen zeer lichte vorst voor. Oolk in ons land daal de in de nacht het kiwik op de meeste plaatsen tijdens opkla ringen weer onder nul. De vorst- grens is nu teruggedrongen tot nabij onze Oostgrens, waarbij 't uiterste Noordoosten van 't land nog in de vorst bleef. In Duits land nam de vorst nog toe, daar uit de Balkan nieuiwe hoeveelhe den zeer koude lucht werden aangevoerd. Inmiddels naderen over de Britse eilanden nieuwe storingen. Deze zullen het weer in ons land morgen gaan beïnvloeden, waar bij opnieuw sneeuw kan vallen, plaatselijk echter, en wel voorna melijk in het Zuidwesten van het land ook regen. Daar een van de storingen waarschijnlijk over ons land zal trekken, kunnen op korte afstanden grote verschillen in het weer voorkomen. Verwacht mag worden, dat on® land zich enkele dagen, in 't overgangsge bied van dooi en vorst zal bevin den, waarbij de yorstkansen in 't Noordoosten van het land het grootst zijn, de kans on dooi in het Zuidwesten. Minimumtemperaturen Maandagmorgen Groningen -4; Leeutwarden -4; Den Helder 0; Sohiphol -5; Ypen- burg -2; De Bilt -3; Twente -3; Vlissingen -3; Woensdrecht -4; Eindhoven -2; Vliegveld Zuid- Limburg -2. PARAMARIBO, 7 Februari Van welingelichte rijde wordt vernomen dat de Kleine Commis sie in Paramaribo op alle punten overeenstemming heeft bereikt. De Arubaanse afgevaardigde Yrausquin heeft alsnog de af scheidingskwestie van Aruba aan de orde gesteld. De conferentie wordt Maandag gesloten. itt Indo-China De Franse-Unietroepen, die de noordelijke toegangswegen naar Loeang Prabang bewaken, hebben zich uit hun stellingen in de ver dedigingsgordel op ongeveer ne gentig kilometer van de stad teruggetrokken, zo is officieel te Vientiane meegedeeld. Sinds twee dagen hebben zij geen contact mee gehad met de voorhoede van de oprukkende opstandelingen, die in tien dagen tijds ongeveer 200 kilometer hebben afgelegd. Het schijnt dat de z.g. „IJzeren Di visie" van de Vietminh, die uit 12.000 man bestaat, zich gereed maakt voor een nieuwe stoot in de richting van Loeang Prabang. Hr. Ms. fregat „Johan Maurits van Nassau", dat op 21 Nov. 1952 uit Den Helder naar Korea vertrok, is Zaterdag in ons land teruggekeerd. In verband met de weersomstandigheden voer de oorlogsbodem niet de haven van Nieuwediep binnen, doch zette koers naar IJmuiden, waar hij des middags, gesleept door een sleepboot, binnenvoer. De „Johan Maurits van Nas sau" vaart de grote sluis in IJmuiden binnen.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 1