Boris Shilkov werd Europees kampioen Maar Russische suprematie door Andersen gebroken Onze Nederlandse ploeg weerde zich kranig Een Het eindklassement Keiharde velden vergden veel van de spelers Broekman - matte eerste dag - uitstekende tweede op 10,000 m. WIMv.cl. VOORT WERD ACHTSTE DE UITSLAGEN Van der Voort reed boven verwachting; viiders warerf h*ter na afloop Voetbal in Engeland Verhoeven eerste in Konde Loosdrecht Kokkie v. d. Eist won te Oud-Beijerland Wereldrecord op klok „Sprii geef m Terug op en een s Pagina 4 Maandag 8 Februari 1954 (Telefonisch van onze spec, verslaggever) DA VOS, 7 Februari. Een monument voor Hjalmar Andersen. Niet voor het feit dat de Noorse seliaatskoning aan het begin van het winterseizoen, zo verguisd door zijn eigen landgenoten, amper een handbreedte verwijderd bleef van de Europese titel, ook niet voor zijn bril- lante terugkeer in de schaatswereld, web ke in de historie van het hardrijden zijn Het werd een heroïsch gevecht tussen de mentaal zo graniet- harde Noor en de twee Russische grootmeesters op de schaats, de athleet Shilkov en de krachtmens Gontsjarenko. De strijd duurde vier volle afstanden, want eerst Zondagmiddag toen de zon verblindend fonkelde op het ijs van het windstille schaatsstadion, bereikte het duel om de titel zijn beslissende fase. Dat was bij de 10.000 meter. De afstand waarop Andersen lange tijd alleenheerser is geweest. De Noor reed zo 'n formi dabele race, dat hem na afloop niet alleen door de paar honderd landgenoten maar door het ganse stadion een grootse ovatie werd gebracht. En zonder uitzondering rekende men toen om en nabij kwart over drie op de grote verrassing van deze veldslag op de vlijmscherpe ijzers: een Europese titel voor de „grand old man" Hjalmar Andersen. tertjes van het kostbare en met zoveel zorg geconstrueerde ijsdek. Twee rijders aan de top van de schaatswereld bestreden eikaar op deze Zondagmiddag met twee totaal verschillende wapens. Zou het harde geweld kunnen zege vieren over een verfijnde en meesterlijk beheerste techniek? Lange tijd hield deze vraag de op gewonden gemoederen bezig. Ronde na ronde bleven deze rij ders zonder een centimeter prijs te geven, naast elkaar. Van de tribunes schalde het: He ja, He ja Hjallis.in alle toonaarden. De donkere ogen van Olef fon kelden. Er kwam even een streep van lach over zijn scherp gete kend gelaat, toen hij in de acht ste ronde een fractie van een se conde op Hjallis kon uitlopen. Het bleek slechts „spielerei" van de Noor te zijn geweest. Een even testen van het uithoudingsver mogen van zijn tegenstander. In de elfde ronde sloeg de Noorse schaatskoning toe, hij trok geleidelijk weg van Gontsja renko, decimeter na decimeter. Het publiek werd wild van en thousiasme. De stem, welke elke ronde de tijden door de luidspre kers afriep, werd volkomen over stemd. Hjallis kwam een kwart baan voor en nog steeds won hü meter na meter. In de zeventien de ronde lag Gontsjarenko, door zijn secondanten driftig opge stuwd, al een halve baan achter op. Vier ronden later was het ver schil al 8.40 seconden. Het stond al muurvast, dat de Russische grootmeester in het stayeren een formidabel pak slaag te wachten stond. En dat gelbeurde ook. On der toejuichingen, waaraan schier g.een einde kwam, gleed Ander sen na 16.55.2 door de finish, zijn handen zwaaiend naar de jui chende mensen, het gezicht een en al lach. De gelukkige lach van de triomfator. De tijd van Gontsjarenko was 17.33.7. Bij zonder slecfht voor de Rus, die blijkbaar door de grote inspan ning om Andersen in de eerste ronde bij te houden, zich volko men murw had gereden. Hii was een prachtige verliezer. Zonder bijkans vaart te minderen gleed Olef op Andersen af, sloeg zijn arm om de schouders van de Noor en schudde hem krachtig Na drie afstanden de 500, 1500 en 5000 was de situatie immers als volgt geweest. De sprint was in handen gekomen van de ge drongen fanaticus Grishin, de kleine donkere Rus op wiens ge zicht men beide dagen geen spoor van een lach heeft kunnen ont dekken: een rijder boordevol eerzucht, doch wars van elke vorm van publiciteit. De 5 kilo meter, de volgende afstand, was opgelegd pandoer voor Hjalmar Andersen, de 1500 meter was voor de all-round rijder Boris Shilkov gereserveerd. Na deze dirie af standen leek de titel voor- Ander sen een totaal verloren zaak. In het klassement leidde Shilkov toen immers royaal, gevolgd door Gontsjarenko. Dan pas kwam Hjallis. De Noor kon alleen nog Europees kampioen worden als hij in staat zou zijn op de 10 kilo meter 28 seconden sneller te zijn dan Shilkov. Bijna een halve mi nuut. Zelfs voor een geweldenaar als de zo plotseling in het eigen land weer zo bejubelde schaats koning was dat' teveel gevergd. De loting voor het laatste num mer van het mooiste sehaatsfeest in de historie, nam lange tijd in beslag. Heet scheen de zon op de tribunes, waar het rijke en op sportgebied zo verwende toeris- tenpubliek met een van de zonne brandolie glinsterende gezichten verscholen zaten achter de on doordringbare zonnebrillen, ver blindend wit lagen rond de be sneeuwde bergen. Hier en daar zag men een eenzame skiër zig zaggend omlaag suizen. Een don ker wolkje, dat zich heel voor zichtig over de bergkam waagde, werd het onderwerp van een druk debat. Het kon de voorbode zijn van slecht weer. En zoiets kan Davos absoluut niet hebben. De ontknoping Maar Zondagmiddag om twee uur was de wereld in Davos nog stralend en wonderschoon. De knoop was doorgehakt, zes kop pels konden beginnen aan de laatste verbeten slag om de titel. Het is namelijk zo dat voor deze afstand de eerste zes uit het algemeen klassement na 3 ritten worden gehaald en dan worden aangevuld met de rijders, welke de beste tijd hebben genoteerd op de 5000 meter. Dat waren dan Boris Shilkov, Olef Gontsjarenko, Hjalmar Andersen, de Finse ont dekking Juhani Jaervinnen, Ro- ald Aas, de kleine vagebond Sig- fard Ericsson en onze twee land genoten, de beide Westlanders Kees Broekman en Wim van der Voort. Een strijd dus tussen drie Russen, vier Noren, een Zweed, een Engelsman, een Fin en twee Nederlanders, het was jammer, dat Wim de Graaff, de sterke Rot terdamse jongen, die alles op alles had gezet om zich ook in de finale te plaatsen, op het nipper tje werd weggedrukt door de tijd die Grishin had gemaakt op de 5000 meter. Jammer, maar er was niets aan te doen. Andersen moest rijden tegen de Russische specialist op de lange afstand, Olef Gontsjarenko. Het werd een onvergetelijke race, een duel tus sen kracht en techniek. Andersen soepel en sierlijk glijdend, de monstreerde het schaatsen op zijn mooist: Olef Gontsjarenko, een gedrongen bovenlijf gedragen door twee benen, welke een ge weldige spierkracht verraadden, duwde bij elke slag kleine splin- weerga niet kent, maar louter en alleen voor zijn ongebreidelde wilskracht. Slechts daaraan is het te danken ge weest, dat de zo snel gegroeide suprema tie van Rusland, welke het wereldkam pioenschap te Sapporo enkele weken ge leden tot een absolute Russische aangele genheid maakte (Boris Shilkov, Olef Gris hin en Gontsjarenko aan de top) in deze schaatsslag van de eeuw te Davos werd gebroken. de hand. Fotografen drukten he le reeksen platen af van dit ver broederingstoneeltje en Andersen kijkend naar de uitslag, knikte tevreden. Het kampioenschap, dat een uur tevoren nog zo ver had gelegen, was met sprongen dichterbij gekomen. Neen, voor 90 procent kon Hjallis zich toen reeds titelhouder noemen, want, zo werd er geredeneerd, Gontsja renko is veel sterker op de tien kilometer dan Boris Shilkov. Als Olef dus niet verder kon komen dan 17.33.7 dan zal Boris het be slist niet zo veel beter kunnen doen. Aangenomen dan nog, dat Gontsjarenko slechter dan ge woonlijk had gereden. Wilde Rusland de titel bemachtigen, dan was het beslist noodzakelijk dat Shilkov op 17.23 zou rijden. Elke seconde langer betekende verlies. En dat kon ook niet an ders want hoe all-round deze Moskouse student dan ook zijn mag, een sprinter van formaat, een voortreffelijke 1500 meter man en een niet te onderschat ten tegenstander op de 5 kilome ter, het was een publiek geheim, dat de tien kilometer altijd ver uit de zwakste afstand voor de Rus is geweest. Normaal be schouwd was het dus onbegonnen werk voor Shilkov om de greep naar de titel met succes te kun nen voltooien. Men bleek zich in alle opzichten vergist te hebben. Shilkov is niet alleen een zeer begaafd rijder, hij heeft het geen nog veel belangrijker is een schitterend moreel, een men taliteit om nooit op te geven voor de laatste streek op het lis. Een instelling welke men zo wei nig aantreft bij sportfiguren van formaat en waaronder wij helaas ook Kees Broekman moeten re kenen. Al heeft de Westlander zich beter geweerd op deze kam pioenschappen dan algemeen werd verwacht. Maar daarover later. Shilkov kwam pal na Ander sen aan de start: zijn tegenstander was de Noor Sverre Haugli. Vol gens gewoonte trok de Rus als een komeet weg. Een aanvangsronde welke een halve seconde beneden de tijd van Andersen lag. Haugli kwam desondanks voor hem en heeft in het verdere verloop van de strijd zijn leidersplaats niet meer afgestaan. Voor Shilkov was dat ook het minst belang rijke: het ging bij hem niet om het winnen van dit duel maar om het bemachtigen van de titel. Zijn strijd werd daarom ook vol komen individueel; een gevecht tegen de tijd. Rustig en onver stoorbaar, het hoofd diep voor over, steeds maar kijkend naar de punten van zijn schaatsen, werkte Shilkov ronde na ronde af. Hij kwam tien seconden achter bij de rondetijden van Andersen. Maar hij dacht slechts aan één ding: beneden de 17.23 te blijven. Daarop was zijn hele schema gebaseerd. Een heel een voudige berekening. De seconden groeiden tot in totaal 17 stuks. Toen bleef Shilkov staan op de rondetijden van Andersen. De Noren op de trbunes rekenden met geweld. Op de baan werd Boris opge zweept door zijn ploegleider Kapi- tainov. Het gezicht onder de zware wollen muts was grauw van inspanning. Maar hij ver slapte geen moment. Nog vier ronden en het ongelofelijke ge beurde. Boris liet geen seconde meer schieten voor Andersen. Hij kwam als kampioen door de finish, zich langzaam op richtend en de handen drukkend in de zijde. Mogelijk dat hij bijna was geknakt, doch zijn eerzucht verbood hem dit te laten merken. „Jammer voor Andersen", merkte een Noor op, „maar Shilkov is een magnifiek rijder. Hij verdient volkomen de Europese titel". Zijn tijd, 17.16.1, was bijkans fantastisch, doch de chronometers logen niet. Boris Shilkov had nog nimmer in zijn leven zo hard gereden, een pres tatie verricht welke zelfs Ander sen enthousiast maakte. Met Gontsjarenko en Shilkov stond hij om vier uur op het ronde ere-schavot. De volksliederen klonken bijna plechtig in het stadion en de vlaggen van de beide naties werden langzaam in de masten gehesen. Nog een ogen blik wierp de zon een dichte stralenbundel over dit kleurige schouwspel. Toen verdween zij achter de bergen. En daarna, de armen om eikaars schouders, liepen de drie grootste rijders van het ogenblik onder een don derende ovatie langzaam naar de kleedkamers. Een onvergetelijk tafereel op deze late Zondagmid dag in het stralend Davos. Het slot van een onvergetelijk mooie schaatsstrijd. Het eindklassement luidde: 1. Boris Shilkov (Rusland) 189.058 punten 2. Andersen (Noorwegen) 189.383 3. Ericsson (Zweden) 191.185 4. Goncharenko (Rusland) 191.202 5. Jaervinen (Finland) 191.360 6. Kees Broekman (Ned.) 191.402 7. Haugli (Noorwegen) 192.087 8. Wim van der Voort (Ned.) 192.222 9. Aas (Noorwegen) 193.223 10. Cronshey (Engeland) 193.815 11. Grishin (Rusland) 194.525 12. Johannesen (Noorwegen) 195.277 500 meter 1. Grishin (Rusl.) 42,3 sec.; 2. Salonen (Finl.) 42.8 sec.; 3. Hodt (Noorw.) 42,9 sec.; 4. Maarse (Ned.) 43.1 sec.; 5./6. Shilkov (Rusl.), Malmsten (Zweden), bei den 42,3 sec.; 7. Stroem (Zwe den 43.3 sec. 8-/9. Andersen (Noorw.). Jarvinen (Finl.), beiden 44.2 sec.; 10. Aas (Noorw.) 43.9 sec.; 11./12. Van derVoort (Ned., Salomaa (Finl.) beiden 44.2 sec.; 13./14. Citterio (It.), Of- fenberger (Oost.) 44.3 sec.; 15. Goncharenko (Rusl.) 44.4 sec.; 16./ 17. Cronshey (Eng.) en Ericssen (Zw.) 44.5 sec.; 18. Caroli (Xt.) 44.7 sec.; 19. Dymock (Eng.) 44.8 sec.; 20./21./22. Sjoelin (Zw.), Broekman (Ned.) en Haugli (Noorw.) 45.1 sec.; 23. Huiskes (Ned.) 45.2 sec.; 24. Johannessen (Noorw.) 45.4 sec.; 25726. Seiersten (Noorw.) en De Graaf (Ned.) 45.7 sec.; 27. Kuil (Zwits.) 45.9 sec.; 28. Schüler (Ned.) 46 sec. (nieuw persoonlijk record). 5000 meter 1. Andersen 8.12.9; 2. Goncha renko 8.14.5; 3. Shilkov 8.16.2; 4. Haugli 8.17.2; 5. Broekman 8.19.2; 6. Van der Voort 8.21.6; 7. Jaervinen 8.21.8; 8. Ericsson 8.22.4; 9. Aas 8.26.5; 10. Cronshey 8.26.8; 11. Johannessen 8.28.1; 12. De Graaff 8.29.4; 13. Stroem 8.29.9; 14. Offenberger 8.32.2; 15. Huiskes 8.33.0; 16. Schüler 8.35.8; 17. Maarse 8.37.4: 18. Pajor 8.38.1. 1500 meter 1. Boris Shilkov 2 min. 13.3 sec.; 2. Goncharenko 2.14.0; 3. Grishin 2.14.1; 4. Aas 2.14.5; 5./ 6. Jaervinen en Ericsson 2.15.0; 7./8. Broekman en Van der Voort 2.15.5; 9. Andersen 2.16.6; 10. Salonen 2.17.2; 11. Haugli 2.17.3; 12. Johannessen 2.17.9. 13/ 14. Maarse en Stroem 2.18.3; 15. De Graaff 2.18.5; 16. Sjoe lin 2.18.6; 17. Citterio 2.18.7; 18. Salomaa 2.18.8; 19. Huiskes 2.19.0; 20. Cronshey 2.19.5; 21./22./ 23. Hodt, Offenberger en Seiersten 2.20.2; 24. Malmsten 2.20.8; 25. Dymock 2.21.1; 26. Schüer 2.21.4. 10.000 meter 1. Andersen 16.55.2; 2. Broek man 17.04.3; 3. Ericsson 17.08.9: 4. Haugli 17.10.5; 5. Shilkov 17.16.1; 6. Cronshey 17.22.7; 7. Jaervinen 17.27.6; 8. Goncharenko 17.33.7; 9. Van der Voort 17.33.9; 10. Johannessen 17.42.0; 11. Aas 17.56.8; 12. Grishin 18.25.1. over eens, dat het Davos ijs Broekman verdedigde Zich fel heel wat „lekkerder" was dan (Van onze speciale verslaggever) DAVOS, 7 Februari. De berichten over de sfeer in het Nederlandse kamp waren niet bepaald aan de vro lijke kant geweest. Geen wonder dun dat het optreden van onze hardrijders en speciaal vrn onze cracks Kees Broekman en Wim van der Voort en Anton Huiskes weinig reden tot een daverend optimisme gaf. Het werd gelukkig heel anders. Kees Broekman verloor weliswaar zijn titel, maar dat stond reeds van te voren vast. Hij heeft zich echter niet zonder meer aan de kant laten De Russische schaatser Boris Shilkov, die het Europees Kampioenschap hardrijden te Davos gewonnen heeft. v. Vliet-Wagtmans tweede in Antwerpen Zaterdagavond heeft het Bel gische paar BruneelAcou in het Antwerpse sportpaleis een kop- pelrit van 145 minuten gewonnen met een afstand van 117.255 km, en een ronde voorsprong op van VlietWagtmans (Ned.), Ter- ruzziGillen (It.-Lux.), de Beu- kelaere—Bruyland (B.) en Derk- sen—Piantaz (Néd.). Sohulte—Peters (Ned.) bezet ten de 12e plaats met twee ron den achterstand. Het Zwitserse koppel Koblet>von Bueren had opgegeven. De uitslagen van de wedstrij den van deze Zaterdag tonen eens te meer duidelijk aan wat een hachelijk ondernemen het is voor een elftal dat zijn leidende positie in de league wil handhaven en tevens in de bekercompetitie wil blijven. De kans is dan groot dat zo'n ploeg tussen twee stoelen komt te zitten. Daarom wekt het geen verwon dering dat de leiders van de vier divisies, die alle tot de laatste zestien in de bekercompetitie be horen, er geen van alle in ge slaagd zijn de volle oogst uit de leaguewedstrijden binnen te ha len. West Bromwich Albion en Everton kwamen niet verder dan tot een draw, terwijl Ipswich Town en Port Vale een neder laag te slikken kregen. Dit had tengevolge dat Everton zijn eerste plaats op de ranglijst van de tweede divisie moest afstaan aan Leicester, dat een beter doelge- middelde heeft. De drie andere leiders konden zich aan de top handhaven. Overigens was het geen goede dag voor de ploegen die nog in „the running" zijn voor de beker, want slechts vijf hunner brachten het tot een overwinning, acht verloren en vier speelden gelijk (waarbij men in aanmerking moet nemen dat Portsmouth en Scunt horpe elkaar nogmaals zullen moeten bekampen voor een plaats in de achtste finales van de beker). Op de keiharde terreinen was het niet gemakkelijk tot goed spel te komen. Vijf wedstrijden moes ten trouwens worden afgelast. Maar de opkomst van het publiek viel mee, vooral bij de wedstrijd tussen Everton en Blackburn Ro vers, waar het hoogste aantal toe- sohouwers van de dag er getuige van was dat Blackburn een waar devol puntje binnen haalde. Door dat Leicester met 21 van Luton won, in weerwil van goed spel van Luton's jonge Zuid-Afrikaan se middenvoor Peter MacEwan, verdrong bet door beter doelge- middelde Everton van de leiding. Eerste divisie De uitslagen luiden: Aston Villa-Chelsea 22 Bolton Wanderers-Cardiff 30 Burnley-Liverpool 11 Charlton-West Bromwich 11 Huddersfield-Sheffield U. 22 Manchester-Arsenal 00 Preston-Manchester U. 13 Sheffield-Middlesbrough 42 Sunderland-Portsmouth 31 Tottenham-Newcastle ff—0 Wolverhampton-Blackpool 41 Tweede divisie Everton-Blackburn 11 Fuibam-Birmingham 52 Hull-Dertby 30 LeiSester-Luton 21 Lincoln-Bristol 12 Notts C.-Brentford 20 Oldham-Don,caster 22 Rotherham-Plymouth 21 Stoke-Nottingiham 11 Swansea-Bury 21 West Ham-Leeds 52 zetten. Persoonlijke records verbeterd Vooral Zondag was hij in een juderwetse vorm, een glansrijke 1500 meter, geiffllgd door een puike lo km. Daardoor beland de hij op de zesde plaats in het eindklassement, nog een knappe prestatie als men voor °gen houdt hoe fel deze schaatsslag is geweest en hoe ongelofelijk hard er door de. leiders is ge trokken aan de Europese titel. Daarenboven gelukte het geen der toprijders het wereldrecord van Broekman het vorig jaar op dezelfde baan op de 5000 m. gevestigd te breken (8.06.6) te benaderen, al heeft alleen An dersen een moment kans gezien het record te bedreigen. Wim van der Voort heeft boven alle verwachtingen gereden. Zijn 5000 meter was met 8.21.6 bui tengewoon en geen wonder ook dat hij dolverheugd was toen wij hem kort na afloop in de kleed kamer spraken. „Ik heb er ook het hele jaar voor getramd, het moest zo wel komenriep hij ons toe. Geen ideaal ijs Het ijs waarop Zaterdag om half twaalf de sprinters start ten, was niet bepaald ideaal. Het was slippend en dat* bracht voor Kornel Pajor al direct een hoop narigheid. De ex-Hongaar kwam in de eerste bocht te vallen, gleed dwars over de baan en met een klap tegen de houten ballustrade en verspeelde niet alleen seconden maar tevens al le kansen op de Europese titel. Henk Schuier was de eerste Nederlander, die voor de sprint op het ijs kwam. Met 46 secon den verbeterde hij zijn persono- lijk record. Ook Anton Huiskes noteerde met 45.2 een snelle tijd. Kees Broekman verspeelde al in dit nummer zijn titel vrijwel met 45.1, waardoor hij 1.03 pun ten achterop - kwam bij Ander sen en 1.09 bij Shilkov. Dan Wim van der Voort die met 44.2 sec. zijn snelste tijd op deze baan maakte. De snelste tijd als sprinter was uiteraard bij de Nederlanders de pittige Gerard Maarse. Hij reed 43.1 seconde en kwam daarmee op de vierde plaats tesamen met de Zweed Malmsten. Op de 5000 meter kwam er tekening in het klassement. Broekman had op 8.20 willen rijden, maar Klaas Schenk had hét gezet op 8.16. Vandaar dat Kees later verklaarde, waarom hij vier ronden voor het einde plot seling 3 seconden langer over een ronde deed: „Ik was te snel van start gegaan en ineens was ik leeg. Ik sleepte me gewoon weg naar de finishEn Klaas Schenk zeide ons: „Misschien heb ik een fout gemaakt, maar ik kon met het oog op de ti.id van An dersen niet anders doen, enfin, laten we er niet verder over pra ten. Als het met Kees morgen maar weer beter gaat." En dat ging het beslist. Na de 500 en 1500 meter stond Wim van der Voort als zesde in het algemeen klassement, Kees Broekman op de twaalfde plaats. (Notatoene on der Gerard Maarse) en Anton Huiskes, die door allerlei om standigheden lang niet de oude meer is en die op de 5000 meter ver boven zijn schema was ge bleven 8.33 in plaats van 8.25 was achttiende. De Zondag veranderde veel en ten goede. Het ijs, dat men Zaterdag met een chemisch apparaat had bewerkt (om er Moskou's ijs van te maken) had men Zondagnacht aan de natuur overgelaten. En alle het Moskouse surrogaat. Wim van der Voort kwam na Henk Schuier als tweede Neder lander op de baan. Hij reed tegen de Fin Saloma als zesde paar. Na een valse start kwam van der Voort daarna een fractie van een seconde te laat weg. Hij gleed ook minder soepel, maar zijn tijd op deze afstand zijn lieve lingsafstand immers was toch heel knap. „U zult zien dat Kees mij op 2.15.5 wil braken...." zeide hij ons en Kees knikte ook heftig. Het lukte Broekman niet maar hij bleef er toch ook niet onder. Dezelfde tijd als van der Voort en dat was knap werk. Records verbeterd Er werden overigens door tal van rijders ettelijke persoonlijke records verbeterd. Dat deden on der meer Henk Schuier, Kees Broekman, Gerard Maarse en Wim de Graaff. Anton Huiskes was nog heel redelijk met zijn 2.19, maar in het klassement moest hij desondanks zijn plaats prijs geven. Wim van der Voort en Kees Broekman waren dus de Nederlandse vertegenwoordi ging op de 10.000 meter. Wim stond toen nog vóór Broekman op de zevende plaats in het alge meen klassement. De Lierenaar was negende. Een monsterlijke speling van het toeval, dat de beide Westlandse rijders deze laatste race besloten met tegen elkaar te rijden. Broekman won vanzelfsprekend deze afstand royaal op zijn hardwerkende streekgenoot. Het verschil be droeg bijna 30 seconden, maar voor beide rijders was dat overi gens een heel goede beurt, want in .het eindklassement kwam Broekman daarvoor op de zesde plaats en bleef de taaie Wim van der Voort ook nog bij de eerste tien. (Advertentie) Ongeveer zevenhonderd wielrenners uit den lande hebben Zondag deelgenomen aan de tweede jaarlijkse wielrenners bedevaart naar Den Bosch. Na het opdragen van een H. Mis in de Kathedrale Kerk St. Jan zegende de Bisschop Mgr. W. P. A. M. Mutsaerts op de Parade voor de St. Jan de fietsen der renners. Na de zegening staken vele wielrenners hun karretjes in de lucht als teken van dankbaarheid. Op de ach tergrond in het midden Mgr. Mutsaerts. LOOSDRECHT, 6 Febr. An- ton Verhoeven uit Dussen heeft zijn kracht Zaterdagmiddag be wezen op de Loosdrechtee plas sen, waar hij de Ronde van Loos drecht met flinke voorsprong uit een veld van 143 deelnemers overtuigend won. De baan leidde over vijf plas sen en in totaal moest 120 km. worden afgelegd. Verhoeven had daarvoor vier uur 19 min. en 33 sec. nodig, waarbij hij meerdere honderden meters en ruim een halve minuut was uitgelopen op de Hilversummer Vollenbroek. De derde plaats was voor van der Grift uit Breukelen. Schattingen omtrent het aan tal toeschouwers, dat naar Loos drecht was gekomen om de strijd gade te slaan, variëren tussen de 20.000 ein de 30.000. De uitslag 1. Anton Verhoeven (Dussen) 4 uur 19 min. 33 sec.; 2. Op 30 sec. F. Vollenlbroek (Hilversum); 3. Van der Grift (Breukelen); 4. Van Zandvoort (Eindhoven); 5. De Heus (Breukelen); 6. Van Woudenberg (Breukelen); 7. Vol lenbroek H. (Hilversum); 8. Blaauwendraat (Loosdrecht)9. Nelissen (Voorburg); 10. Hoog- schagen (Alkmaar). Een nationale lange baan wed strijd over 500, 1500 en 3000 me ter, te Oud-Beyerland gereden, werd gewonnen door de Rotter dammer Kokkie van der Eist. Hij nam de drie afstanden voor ziin rekening. De uitslagen lui den: 500 meter: 1. Van der Eist (Rotterdam) 46.7 sec.; 2. Wer vers (Rotterdam) 48.5 sec.; 3 v. Amen (Rotterdam) 49.5 sec.: 4. De Kreek ('s-Gravendeel) 50 1 sec.; 5. Dullaart (Rotterdam) 51.3 1500 meter: 1. Van der Eist 2.34.9; 2. Wervers 2.35.1; 3. De Kreek 2.40.5; 4. Dullaart 2.43.0; 5. Van den Burg (Heinenoord) 2 52 3 3000 meter: 1. Van der Eist 5.23.9; 2. Wervers 5.24.5; 3. De Kreek 5.37.9; 4. Dullaart 5.38.1: 5. Van den Burg 5.49.4. Eindklassement: 1. Van der Eist 152.316 pnt.; 2. Wervers 154.283 pnt.; 3. De Kreek 159.917 pnt.; 4. Dullaart 161.650 pnt. Het is min of meer verras send, dat er in Davos geen wereldrecords zijn gesneu veld. Er werd onder de meest ideale weersomstandigheden gereden en de strijd was zo fel, dat er steevast op nieu we recordcijfers werd gere kend. Het gebeurde echter niet, hetgeen er wel op wiist hoe bijzonder scherp de hui dige wereldrecords momen teel zijn gesteld. Alleen de wedstrijdklok op de baan te Davos maakte daarop een uitzondering. Het begon al op de 500 meter, toen een glunderende Offen berger, een aardig rijdertje uit Oostenrijk, met een ver heugd gelaat naar de klok wees. Warempel, de wijzers vertelden, dat Offenberger precies veertig seconden over de sprint had gedaan. Een spiksplinter nieuw wereldre cord dus Totdat de radio met de boodschap kwam dat Offen berger er 44.3 seconden over had gereden. Van de hele klok bleek er niets te deu gen. Men zette hem daarom maar op non-actief en dat in het land van de preoisie-uur- werken! Farstad niet naar Nederland DAVOS Sverre Farstad, die oorspronkelijk de reis met de Noorse schaatsenrijders naar Ne derland zou meemaken, zal niet naar ons land komen. Wegens ziekte moet hij verstek laten gaan. In zijn plaats zal Roald Aas of Armand Karstensen Maan dagochtend met de andere Noor se rijders uit Davos per vlieg tuig naar Amsterdam vertrekken. NATUURLIJK je schiet tekort bezoek brengt senrijden op de op een plas, die waarbij je bij bak koffie Zondag jespu" traditionele jongen mag ht koude, felle I\' tocht ook gent de smalle ijzer vwhtkaslje vai „Eén Zondag si wij geschaatst", v ren tot de werkp: aardse paradijs. D ai 'haast week in ben we ons hart edele schaatssport, dat we er uren nas ken. Alleen maar kunnen kijken me rende ogen van ke: ten wat deze mensf ijzerkens presteren die weten wat de het ijs vraagt uur in dag uit, dat moet dat behoort bij ons s'aan. Maar toch., dag slechts h< s"haatst", en we d oor Noordhollands s hap. Op naar Zaa zaan, Purmerend, dies meer zij. Op me punch en naar melk en ook op v-gers zoals in die t ijd" en naar de t?rs" en de „ba c e ook op deze 16c niet ontbraken. En bén, net als wü, es dag gehaden aede zaken gemas wijEr zijn er die ons (goede) vi ben gevolgd. Niet maar bij honderden de verschillende ersehenen. Ook eer verkenners trok tochte, compleet m men, warme melk s en en met trots d. orpswijizen op hun moed.... en Het zouden geen ners" zijn geweest zich op het ijs zo begeven met een 'on De Oostenwind trok men op. kJ PRITS? Neen, dat met haar wee schien wel een juibi doordat ze voor de tocht maakte! nemen we. En in hl Zondagse magen vl vloedig de warme rhum. Ook zij von< pracht van 'n toet het oudje ons verte nog best, ondanks van haar zelf en haar man. „Maar d: punch uitstekend v we gezegd en toen een glaasje achtero-v botsten wij bij Kw een oud mannetje ben elkaar „innig het niet tot een brengenVanacht kenfonds" brilletje ons aan, en, het op( sel van zijn leren s'aande vertelde hij hij 'het best naar z'n deez' prachtige dag. Natuurlijk ontbrak deze tocht de „sterre 'de gratie van een ri Hfstedentoeht kwan Zaandam afzetten, e< .ies tussen zijn witte de sokjes keurig schaatsschoenen „g alsof hü zo was wej een reclamebiljet da strijd van dé promi kondigt, en waaronde kan het" of zoiets. I dat zag je zo aan he gen waren veerkraol jes. Nonchalant be ene arm en de and zijn rug geklemd. V dillac is onder de au onder de mannen. M de koplampen keek aan. Een takje? eer misschien een grote weten het niet; mis hij het, maar een r zou jaloers zijn geiw gemak en de hardh mee deze rijder ui' wist te vliegen! Met dreun" kwam hü op recht. In zo'n geval tuurlük en vraag je eventuele kwetsures, van de omstandsters uit twintig lentes man dat hij nog bof is nog heel; die barst (hoofd) is zo erg n „Cadillac" stond op verder. Eén Zondag ook hij geschaatst. A het was eer lijke Zondag al niee: heen een krac tegen en terug dat i

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 4