Een Zondag slechts heeft hij geschaatst... Theo Dijkstra werd Friese langebaan-kampioen RICHMOND Favoriet Trompetter won in Enkhuizen Mulder kampioen korte baan van Den Helder Dorpentocht trok nu vijfduizend schaatsers Draverijen te Hilversum Van 't Oever zegevierde onbedreigd in Heiloo Andermaal uitstekend geslaagd Nederlands record 5000 meter op 2 seconden benaderd Een verslaggever reed de Dorpentocht „Sprits?", zei het oudje9 „geef mij maar een punche99 Terug op een sok en eenslof O Wlv oe t ook zij. hoort er bij! Alleen Jongert bedreigde hem Jeugd verdrong ouderdom Publiek werkte niet mee Verrassingen in Kortezwaag Jeen v. d. Berg vestigde nieuiv record op de 5000 meter Dijkstra hield woord Maandag 8 Februari 1954 Pagina 5 NATUURLIJK, je kunt bollen kweken in je tuintje, maar je schiet tekort in je vaderlandse plicht, wanneer je geen bezoek brengt aan de bollenvelden. Je kunt ook schaat senrijden op de singel vlak voor je huis, je kunt het doen op een plas, die in de onmiddellijke nabijheid is gelegen, waarbij je bij voorbaat verzekerd bent van een warm ,,.bak koffie", maar je kunt ook de Zaterdag vóór de Zondag je spullen nazien om dé tocht te ondernemen: de traditionele „Dorpentocht". En als een echte Hollandse jongen mag het dan de pret niet drukken, wanneer een koude, felle Noord-Ooster op je afkomt. Wij hebben de tocht ook gemaakt. Vijfenzeventig lange kilometers op de smalle ijzertjes en nu prijkt er een medaille op het nachtkastje van ons huurkamertje. ..Eén Zondag slechts hebben wij geschaatst", want wij beho ren tot de werkpaarden van dit aardse paradijs. Dag in dag uit, ai 'haast week in, week uit, heb ben we ons hart verpand aan de edele schaatssport. Zo sterk zelfs, dat we er uren naar kunnen kij ken. Alleen maar kijken. We kunnen kijken met de waarde rende ogen van -kenners die we ten wat deze mensen op hun ijzerkens presteren; als kenners die weten wat de prijs is, die het ijs vraagt uur na uur, dag in dag uit, dat moeten we, want ciat behoort bij ons sombere be- s'aan. Maar toch....: „Eén Zon dag slechts hebben wij ge- s-haatst", en we zijn getrokken door Noordhollands mooie lan-d- s hap. Op naar Zaandam, Oost- z tan, Purmerend, Edam en wat dies meer zij. Op naar de war me punch en naar de chocolade melk en ook op naar de baan vegers zoals in die „goeie ouwe tijd" en naar de „bruggewach- têrs" en de „ibankenmannen", c e ook op deze 16de dorpentocht niet ontbraken. En ook zij hab- bèn, net als wij, een echte goeie dag gehad...en ze hebben p 'ede zaken gemaakt, net als wijEr zijn er meer geweest die ons (goede) voorbeeld heb ben gevolgd. Niet 'bij tientallen, naar bij honderden is men aan de verschillende startplaatsen \erschen-en. Ook een groep zee verkenners trok ten Dor-pen- tochte, compleet met boterham men, warme melk en bootslie den en met trots toonden zij de dorpswijzen op de bruggetjes bun moeden paarse knieën. Het zouden geen „zeeverken ners" zijn geweest, wanneer zij zich op het ijs zouden hebben begeven met een lange panta lon De Oostenwind ten spijt trok men op. PR1TS? Neen, zei het oudje, dat met haar wederhelft mis schien wel een jubileu-m boekte, doordat ze voor de 15e maal de tocht maakte! Warme punch rcmen we. En in hun ongewone Zondagse magen vloeide over vloedig de warme punoh en rhum. Ook zij vonden het een pracht van 'n tocht en, zoals het oudje ons vertelde het ging rog best, ondanks de rheuma van haar zelf en het spit van haar man. „Maar daar is warme punch uitstekend voor", hebben we gezegd en toen zij nog eens een glaasje achterover sloegen, botsten wij bij Kwa-dijk tegen een oud mannetje aan. We heb ban elkaar „innig omhelsd" om het niet tot een valpartij te brengen.... Vanachter zijn „zie kenfonds" brilletje keek de man ons aan, en, het opgespatte slijp sel van zijn leren beenkappen baande vertelde hij ons, dat ook hij het 'best naar z'n zin had, op deez' prachtige dag. Natuurlijk ontbraken ook op deze tocht de „sterren" niet. Met de gratie van een rijder van de Elfstedentocht -kwam hij van windje goeddeels in de rug. He laas, er had zich een addertje in het ijs verborgen. Met de 5% loonsverhoging blijkt ook de sprits, de punch (van het oudje), en de chocolademelk van de zeeverkenners „omhoog" te zijn gegaanMaar ja, ook daar aan een herinnering, waarop we onze kindskinderen met enige weemoed doch ook met trots zullen kunnen wijzen. P EEN SOK EN EEN SLOF" zijn we tenslotte teruggekomen. Want, laten we eerlijk blijven, voor de grootste prutser op 'het gebied van hardrijden of het rijden van een dorpentocht heb ben w ij ontzag. We zullen met een gracieus gebaar onze hoed voor deze prutser afnemen, hem met ogen vol bewondering aan kijken-, -hem on-ze laatste sigaret uit onze koker aanbieden en met een beverige stem vragen „of het daarginder nog wat was?" Tenslotte zullen we om hem heenrijden, vol bewondering voor zijn Noren; en he-m vragen, -vV; of dat nu „echte Noren" zijn, om 's mans ij-delhei-d te strelen. W ij zijn niet zul-ke helden op het ijs. Wjj rijden voorzichtig, alsof we onze zakken vol eieren hebben en bij iedere slag -die we maken zullen we nadenken en de waar-de ervan schatten. Laten we wéér eerlijk zijn en beken nen dat we op advies van onze h-ospita een paar „lekkere-war- me-tof feitjes" hebben meegeno men om ons, wanneer we even zouden rusten, verzekerd te zien van een paar warme voetjes (maat 45). Het was in Jisp, waar we voor het eerst 'gingen zitten; we hadden ons reeds van een schaats-met-sohoen ontdaan en ons in het ene, lekkere-warme- toffeltje gestoken, toen we als versteend op het bankje bleven zitten. We hadden de „ibanken- m-an" net vijftien cent in zijn handen geduwd, toen een- klein keffertje er met ons tweede lekkere-warme-toff e-l-tje vandoor ging. We hebben het „lieve" diertje nagezet, doch eilaas, 'het was tevergeefs. Ook in he-m of haar hebben we onze meerdere moeten erkennen, en met het schaamrood op de kaken gingen we terug naar de „iban-kenman", die steeds aan iedereen vroeg of ze „aan hem zouden denken". We hebben hem gevraagd of we nog even mochten zitten, dan zouden we nogmaals „aan hem denken". We hebben onze „ene toffel" weer uitgedaan, in onze broekzak gestopt en toen zijn we teruggereden naar Hoorn, om daar te vernemen dat er met ons, -meer dan 5000 (stoer dere) rij-ders deze todht hebben ge-maakt. Alleen al in Hoorn waren er ongeveer 400 gestart. Op een sok en een slof zijn we toen naar ons huurkamertje „ge stapt". Jammer, dat o-p deze voor ons zo emotionele Zondag -d-e Maandagmorgen moest volgen; een nieuwe week werd ingezet met verruimde Ion-gen, doch met stijve benen. Onze schaatsende redacteur; één Zondag slechts heeft hij geschaatst itw 1 (Advertentie) In samenwerking met de Harddraverijver. organiseerde de Enkhuizer IJsclub Zaterdagmiddag op het Handvastwater een kortebaan-rjjderjj voor mannen. De belangstelling was zeer groot, want niet alleen stonden langs de baan een kleine 3.000 toeschouwers, maar meer nog verheugde men zich over de goede opkomst der rijders. Er waren maar liefst 36 rijders opgekomen, onder wie 18 uit Enkhuizen. Van hen wist alleen de 16-jarige Gosse van der Veen in de finale door te dringen en de vijfde prijs te behalen. Een aardig succes voor deze veelbelovende hardrijder. De eerste prijs was voor J. Trompetter uit Wieringen, en alleen Jongert uit Opperdoes heeft deze rijder tot inspanning gedwongen. Voor het overige was Trompetter favoriet, reeds voor de wedstrijd begon. DEN HELDER Onder ideale weersomstandigheden werden Zater dagmiddag op de banen van de Bassingracht de kampioenschappen van Den Helder 1954 verreden op de korte baan. De organisatoren, het bestuur van de Helderse ijsvereniglng „de Jutter", hebben met deze wedstrijd alle eer ingelegd, want er werd goede sport geleverd en er was spanning in overvloed. In elke serie werd een verwoede strijd geleverd. De krachtsverhoudingen waren zeer gering. Titel houder sinds 1947, Henk Schoenmaker, werd in één der kwartfinales uitgeschakeld door zijn rivaal uit 1947, Dik Lamberts. Het was ditmaal de jeugd, die zich de meerdere toonde over de cracks uit de voor gaande jaren. De 24-jarige Aad Mulder won nu de titel. Hoewel uiteraard niet zo groot als vorige week Zondag, maar toch met de zeerflinke deel- Zaandam afzetten, een pijp los- neming van rond 5000 mag de .ics tussen zijn witte tanden en de sokjes keurig over zijn fchaatsschoenen „ge-drappeer-d", alsof hij zo was weggereden uit een reclamebiljet dat een wed strijd van dé prominenten aan kondigt. en waaronder staat „Hij kan het" of zoiets. Hij kon het, dat zag je zo aan 'hem. Zijn sla gen waren veerkrachtig en los jes. Nonchalant bengelde zijn ene arm en de andere was op zijn rug geklemd. Wat een Ca dillac is onder de auto's, was hij onder de mannen. Met ongedim- de koplampen keek hij een ieder aan. Een takje? een scheurtje? misschien een grote scheur? We weten het niet; misschien weet hij -het, maar een motor-maniak zou jaloers zijn geweest op het gemak en de hardheid, waar mee -deze rijder uit -de bocht wist te vliegen! Met een „doffe dreun" kwam hij op het ijs te recht. In zo'n ge-val stop je na tuurlijk en vraag je beleefd naar eventuele kwet-sures, etc. Een van de omstandsters, van hoog uit trwintig lentes vertelde de nian dat hij nog 'bofte. „Je pijp is nog heel; die barst in je eigen (hoofd) is zo erg nietDe „Cadillac" stond op en schaatste verder. Eén Zondag slechts, had ook hij geschaatst. "^A het was een onvergete lijke Zondag alles werkte mee: heen een krachtig windje legen en terug dat krachtige tweede Noordhollandse Dorpen tocht (gisteren gehouden) uitste kend geslaagd heten. Er waren deelnemers uit heel het land, doch vooral uit de hoofdstad. Er waren voor 20 verschillende tochten banen uitgezet, dank zij de uitstekende mewerking van rond 50 jjsclubs in dit gewest. De banen liepen Zuidelijk tot Edam en Noordelijk tot de Kooi. Men ging van Kolhorn uit naar Wieringen via het Amstelmeer enz. Overal goed verzorgde banen en goede overlopen. Deze winter in het algemeen en met de tweede Dorpentocht in het bijzonder it wel gebleken dat het met de organisatie van de ijssport goed in orde is. Als het moet, is men present. Van de 5000 deelnemers startten er in Purmerend rond 800. Er waren ditmaal startplaatsen te Alkmaar, St. Pancras, Hoorn, Enkhuizen, Medemblik, Midden- meer, Aartswoud, N. Niedorp, Warmenhuizen, Schagerbrug, Kleine Sluis, De Haukes, De Kooi, Stompetoren, Zaandam en Pur merend, in welke plaats rond 800 rijders startten. Te En-khuizen gingen 210 deelnemers van start. Wist men vijf stempels (in elke plaats één) te bemachtigen, dan kon men er van verzekerd zijn minstens 100 km te hebben ge reden. Drie stempels golden voor de 60 km tocht en 2 voor de 40 km. Om acht uur vertrokken de rijders uit Enkhuizen. Vijf uren later waren er verscheidene die de tocht er op hadden zitten. Piet v. d. Veen en Jouke Klein reden over hun traject ,van 60 k.m. precies 4 uur en veertig mi nuten, terwijl all-round sportman Jn. Dekker uit Grootebroek de 100 k.m. tocht in vijf uur en der tig minuten aflegde. Het café-restaurant „De Doele" was in deze tocht niet alleen start en finish maar ook con trolepost. Er heerste hier de ge hele dag een enorme drukte, te meer daar ook andere schaats liefhebbers zich op het Rad en Handvastwater ophielden. In de eerste omloop werd in snel tempo bet kaf van het koren gescheiden en om. verliet R. Bou-w-man uit Bovenkarspel de baan, gedisqualifiseerd in de 2e rit tegen Th. Mol uit Wervers- hoof, die in de eerste rit alles moest geven om de Bovenkarspe- ler van bet lijf te houden. De 2e ronde was zeer fel, maar -buiten gewoon sportief, want als een der rijders kwam te vallen, stop te de ander -onmiddellijk af. Zes van de ne-gen Enikbuizers die de eerste omloop overleefden, wer den nu afgewezen. Ook M. Ede- lenbosch en A. Nauta behoorden tot deze tele-urgestelden, omdat resp. Wormsbedher uit Hoorn en J. de Jong uit Venbuizen een neuslengte voor waren. Ook Theo Mol werd door Trompetter zelf naar huis verwezen. De derde omloop bracht nog maar tien rij ders op de baan. Vooral de strijd tussen beide Enkhuizer favorie ten H. Messchaert -en G. v.d. Veen was er een van ongekende spanning. Drie ritten waren no dig om G. v.-d. Veen in de finale te brengen. Ondertussen had Trompetter geen moeite gehad met J. -de Jong uit Venhuizen. W. Wagenaar uit Blokker won royaal van H. Wormsfoeoher uit Hoorn en Jan Jongert moest te gen P. Kok uit Lutjebroek meer geven dan verwacht werd. Hij bereikte daarmede een zeer snel le tijd n.l. 16.6, de snelste tijd op deze fraaie 160 meter 'baan. Oo-k Mol uit Wervershoof liet deze ti.i-d voor zidh afdrukken. Ten slotte bleef F. Nijboer uit Me- demlbl'ik de baas over Joop Ra ven (Enkh-uizen), verleden week op dezelfde 'baan kampioen van Enkhuizen geworden. De finale In de finale gaf v.d. Veen goed partij tegen Trompetter, maar de Wieringer had geen moeite om te winnen. Wederom had Jongert 'n tweetal zrware ritten nodig om van Wagenaar te winnen. Nijboer was -de gelukkigste, 'hij lootte vrij, en was dus zeker van de derde prijs. Bei-de verliezers, v.d. Veen -en Wagenaar. reden om de 4e en 5e prijs, een rit -die Wage naar wist te winnen. Trompetter liet Nijboer in tiwee ritten achter zidh, -die daarmede derde werd. Jongert lootte in deze serie vrij en kwam dus voor -de beslis sende strijd tegen Trompetter uit Onder -grote 'belangstelling gingen beide favorieten in -de snel in vallende duisternis van start. Halverwege -de baan las Jongert nog voor, maar 'bij de finish ging Trompetter met minstens drie m verschil als eerste -door 'het lint. Ook -de tweede rit was voor Trompetter en daarmede was de ze fraaie hardrijderij gestreden. Pellenaars aangezocht voor ronde van Europa De heer Montau-ban, secretaris generaal van -de Ronde van Europa, die momenteel in diverse landen de mogelijkheid voor -deze wedstrijd peilt en voorbereiden de maatregelen treft, heeft Kees Pellenaars gevraagd de techni sche leiding op zidh te nemen voor zover het de doortocht van België en Nederland betreft. Pel lenaars heeft hierop geen defeni- tief antwoord gegeven. Hij houdt de zaak voorlopig in beraad. HILVERSUM, 7 Febr. De uitslagen van -de draverijen te Hilversum gehouden luidden: Moster prijs. Afstand 1980 m. Prijzendraverij voor hengsten en ruins, die nog geen 750.heb ben gewonnen: 1. Rodney Hol- landia G (W. H. Geersen) tijd 3.02 km tijd 1.33.8; 2. Quastor (J. Wagenaar); 3. Ray Robinson (N. Oosting). Tot.: win. f2.30, pl. f 1.40, f 1.60, gek. f 3.60. cov. f 3.20. Leo Roy prijs. Afstand 1940 m. Prijzendraverij voor 4- en 5-jari- ge paarden, die f 750.doch geen f 3.000.hebben gewonnen: 1. Quant a Moi (M. Vergay) tijd 2.55.2, km tijd 1.29.4; 2. Ramona S (J. Oosting); 3. Quality Hol- landia (W. H. Geersen). Tot.: win. f4.(stal), pl. f 1.90, f2.50. f5.30, gek. f 16.80, cov. 13.—. Sonny Diamond prijs. Afstand 1900 m. Serie prijzendraverij voor paarden, die f 3.000,doch geen f 6.000,hebben gewonnen, le serie: 1. Opveger (C. Swart) tijd 2.47.4, km tijd 1.28.1; 2. O Bre wer (J. v. Leeuwen jr.); 3. On of Eve (W. J. A. v. Sohij-ndel). Tot.: win. f 4.10, pl. f 1.90, f 2.80. f 4.gek. f 10.30, cov. f 7.30. Sonny Diamond prijs. Afstand 1900 m. 2e serie: 1. Quick Star (P. Heynen) ted 2.49, km tijd 1.28; 2. Qui est-ce qui (F. J. Eeren- ber-g); 3. Quatrieme Poulain (J. M. v.d. Berg). Tot.: win. f 9.80, pl. f 1.80, f 1.70. f 1.40, gek. f 10.10. cov. f 4.60. Sonne Diamond prijs .Afstand 1900 m. Finale: 1. Quatrieme Pou lain (J. M. v.-d. Berg) tijd 2.44.8, km tijd 1.26,7; 2. Opveger (C. Swart); 3. Qui est-ce qui (F. J. Eerenberg). Tot.: win. f 3.10, pl. f 1.20, f 1.30, f 1.20, gek. f 6.90, cov. f3.90. In „De Doele" reikte voorzitter E. Berghuis de prijzen uit na een dankwoord aan de veie mede werkers. Ook hier liet Trompetter zich van zijn -beste zijde zien, om als overwinnaar het bestuur in hartelijke bewoordingen te feliciteren voor de -goede orga nisatie en -de prachtige verzor ging van de 'baan. De uitslag luidde: 1. J. Trom petter (Wieringen) f 100 en grote medaille beschikbaar gesteld door het -gemeentebestuur van Enktouizen: 2. J. Jongert, Opper does f 80; 3. F. Nijboer Medem blik f 60: 4. W. Wagenaar Blok Toen starter Kalsbeek voor de eerste maal de vlag liet dalen voor het vertrek van de eerste rijders, bleek spoedig, dat er bij zonder scherpe strijd zou worden geleverd voor de titel. De 24 in geschrevenen kwamen tweemaal tegen elkaar uit, opdat beiden het voor- en nadeel van twee banen zouden ondervinden. Won elke deelnemer een serie, dan besliste het lot. De iets sterkeren hadden zich na verschillende series spoe dig van de minder gelukkigen afgescheiden, zodat voor de kwart eindstrijden 12 rijders overbleven, onder wie Schoenmaker en Lam berts. Bij deze rijders hadden zich echter enke-le „new comers" ge meld, die op fraaie wijze hun candidatuur voor een eventuele Helderse titel hadden gesteld. Dit waren: Mulder, Groot, Bruin, Wulffers en Koopman. Er waren echter rijders voor wie de baan wat te kort bleek. Er moest nu 160 meter worden afgelegd en dat bleek voor ge noemde rijders een te grote han dicap. Er werd door hen te veel tijd verloren eer ze op volle top snelheid lagen en dit gaf voor de korteafstand sprinters een niet gering voordeel. Voor enkelen van deze zuivere sprinters was reeds een tijd van 18.7 sec. (Mulder en Groot) afgedrukt. Bij deze rijders had zich Bruin gevoegd, die in een voortreffelijke stijl steeds zegevierend uit zijn ker f 40; 5. G. v.d. Veen Enkhui- i series te voorschijn was gekomen, zen f 20. Lamberts, Schoenmaker, Wuffers HEILOO Onder grote be langstelling zijn gisteren op de ijsbaan Heiloo nationale lange- baanwedstrijden gehouden over 500, 1500 en 5000 meter. Het ijs was in goede conditie, doch de vrij sterke wind oefende een ietwat nadelige invloed uit op de tijden. Met minder wind zou -Egbert van 't Oever een goede kans hebben gemaakt om het met 9 min. 4.8 sec. op naam van Van der Scheer staande Nederlandse record over de 5000 -meter te verbeteren. Nu bleef" -hij er 2 seconden 'boven. Hij won alle drie afstanden en eindigde in het algemeen klasse ment met ruime voorsprong op nummer twee: Olsfhoorn uit Naaldwijk. De uitslagen luiden: 500 meter: 1. Van 't Oever, Lisse 48 sec.; 2. Olsthoor-n, Naaldwijk 48.3 sec.; 3. Roozen daal, Warmenhuizen 48.4 sec.; 4. Pronk, Warmenhuizen 51.2 sec.; 5. Hopman, Egmond a. d. Hoef 51.4 sec. 1500 meter: 1. Van 't Oever 2.30.8; 2. Olsth-oorn 2.33.5; 3. Hopman 2.39.0; 4. Pronk 2.44.3; 5. Roozendaal 2.46.9. 5000 meter: 1. Van 't Oever 9.06.8; 2. Hopman 9.10.0; 3. Olst- hoorn 9.22.7; 4. Roozendaal 9.27.4; 5. Pronk 9.30.0. Algemeen klassement: 1. Van 't Oever 152.947 pnt.; 2. Olst h-oorn 155.737 pnt.; 3. Hopman 159.400 -pnt.; 4. Roozendaal 162.407 pnt.; 5. Pronk 162.967 pnt. en Koopman waren reeds terug gevallen, zodat genoemd drietal ging uitmaken wie zich kampioen van Den Helder 1954 mocht noe men. In de eérste serie tegen Mulder vestigde Groot met zijn korte nijdige slag al direct een niepw baanrecord (18.2 sec.) Groot was echter zo ongelukkig even over de finish een val te maken, wat hem in de tweede serie tegen Mulder te veel parten speelde, waarna hij halverwege de baan de strijd staakte. Mulder was dus winnaar ge worden en kwam nu voor de eindstrijd uit tegen Bruin. Het was de 24-jarige Aad Mulder, die zich met uiterst miniem verschil na het beëindigen van de twee ritten kampioen van Den Helder 1954 mocht noemen. De totaaluitslag van deze kam pioenschappen was: 1. Kampioen van Den Helder 1954 en winnaar van de wisselbeker, A. Mulder; 2. George (Arie) Bruin; 3. Jaap Groot; 4. Dik Lamberts; 5. Henk Schoenmaker en 6. Wim Wulffers. Een ding vonden we bij deze kampioenschappen bepaald jam mer. Er was voor deze wedstrij den bijzonder veel belangstelling, maar deze belangstelling was voortdurend veel te „ongehoor zaam". Voortdurend moest spaeker Mallet verzoeken om de baan vrij te houden, maar als steeds toonde „Jan Publiek" zich zeer halsstarrig door geregeld over de baan te gaan lopen, waardoor het voor de actieve baanvegers zeer moeilijk gemaakt werd de baan schoon te houden. Van deze publieke ongehoorzaamheid werd tenslotte Jaap Groot het slacht offer in zijn rit tegen Mulder, toen hij zich over de finish liet vallen om niet in een dichte haag men sen terecht te komen. Een on willige knie belette hem nadien de strijd voort te zetten. Ook kampioen Mulder stond niet ge heel ongeschonden op de ijzers, zijn knie was n.-l. ook niet in orde, maar hij heeft zich ondanks dit, toch uitstekend naar de titel laten glijden. De prijsuitreiking vond onmid dellijk na de wedstrijd in huize Kalsbeek plaats door de voorzitter van de ijsclub „de Jutter", de heer S. Kalsbeek, die met een toepasselijke speech de beker aan Mulder overhandigde. WIELERKAMPIOENEN OP HET GLADDE VLAK Als de winter komt, schakelen vele aanhangers van de zomersporten over op een of andere typische wintersport. Zoals dit plaatje uit Arosa laat zien houden ook wielerkampioenen wel van een dergelijke verandering. Een groepje van deze hijzonder snelle mensen op twee wielen, liet zich door een van de groten op ski-gebied onderwijzen in deze schone sport. Vitter Zog had er de handen vol aan. Van links naar rechts: Stan Ockers, Rik van Steenbergen, Kurt Zaygg en de Zwitser Ferdi Kübler. Honderden toeschouwers hebben gistermiddag de nieuwe kam pioen van Friesland begroet op de langebaan: Theo Dijkstra, de 23- jarige Heerenvener. Voor de eerste maal in zijn nog korte carrière reed Dijkstra zijn ereronde, omhangen met een grote krans. Nauwe lijks waren de geestdriftige ijsliefhebbers uitgekeken op het trots lachende gezicht van de spiksplinternieuwe kampioen, of opnieuw gaf de loudspeaker de menigte reden tot juichen: na een formidabel gereden 5000 meter mocht de elfstedenbedwinger Jeen v. d. Berg zich ook nog Nederlands recordhouder noemen op de 5000 meter. heel Nederland op zich vestigde. „Al gaat heel Kortezwaag te gen de vlakte, de 500 meter zal ik winnen", verkondigde Dijkstra in de morgen-uren. Hij hield woord en ondanks de strakke dwars over de baan staande wind maakte hij nog een knappe tijd van 40 sec. precies. Hiermede werd hij eerste op deze afstand, want Jeen v. d. Berg, die tegen hem uitkwam (Jan Charisius had last van zijn spieren en volgde de wedstrijden als toeschouwer) deed over deze afstand 51.4 sec. Hiermede kon Dijkstra tevre den zijn, maar was helemaal niet zeker van het kampioenschap. Verre van dat. Hij is een goede Dat waren de verrassingen die de ijsbaan van Kortezwaag gis termiddag in petto had. IJsclub „Hald moed" heeft de moed ge had deze langebaanwedstrijden te organiseren. Het ijverige be stuur zal er wel geen spijt van hebben gehad. Een van de favo rieten uit Gorrediik en Korte zwaag (Theo Dijkstra werkt in Gorredijk) droeg de erepalm weg terwijl de elfstedenheld Jeen v. d. Berg zo tussen de bedrijven door opnieuw de aandacht van sprinter, maar afstandrijder ligt hem (nog) niet. Geen moment rekende hij er dan ook op de 1500 meter te winnen. Opnieuw kwam hij uit tegen de el&teden- kampioen. Het werd de race van zijn leven. Theo was wel fortuin lijk, door voor de tweede keer de buitenbaan te loten. Deze rit was de mooiste van de dag. Bij het ingaan van de laatste bocht lag v. d. Berg voor, Dijkstra op de binnenbaan kwam gelijk met hem op het rechte eind en beide rijders gaven alles of niets. Theo Dijkstra was de sterkste. Door de te grote kradhtsinspanning kwam Jeen v. d. Berg te vallen en gleed over de eindstreep. Op het moment dat Jeen viel lag hij echter al duidelijk achter. „Now sil ik taryde", verkon digde Jeen met een verbeten trfk om zijn mond. Het kampioenschap kon hij niet meer winnen, maar wel tonen dat hij op de 5000 meter sterker was dan Dijkstra en bo vendien zou hij zelfs de eerste plaats in «het totaal-klassement kunnen behalen. Jeen „reed toe" en wel met zo'n grote krachts inspanning en met zoveel bravour dat Theo een halve baan achter bleef en Jeen van de weerom stuit het Nederlands record op deze afstand in 1929 eens door v. d. Scheer gevestigd, aan dig- gels reed (8.57,5). A

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 5