0 van Houten's cacao JSLPalthe CASTER, CAMBER. KINGPIN-INCLINATION VOOR 100 procent STEERINGSERVICE: De heer maakte entree in Hoorn Martha Wieringa won van Hollandse schaatselite Adverteer in dit blad Belangrijk „koud weer" bericht voor verstandige huisvrouwen LEERUNG-VERLPEGERS R.K. WERKMEISJES R.K. Huishoudster SS8S tf., Niet op sokken, maar op schaatsen! Opa Kleyziiig was er i>ü Fraaie wedstrijden in Wervershoof Jac. Frederiks Bz. kampioen van Langedijk Aalsmeer won scliaatsduel Bobeldijk wint in Velser cross eerste kapster Ijsbond Hollands Noorderkwartier GEZELLIG 1.59 l°hn Be.„y|suALINER loc. Met's Automobielbedrijf N.V. - Alkmaar k'ajjina 6 Maandag 8 Februari 1954 Het verhaal gaat, dat om streeks het jaar 1700 voor het eerst de „berentocht" van Pur- merend naar Hoorn werd ge maakt. Wie op het denkbeeld is gekomen of waaruit dit merk waardige gebruik is ontstaan? De bestuursleden van de Purmeren- der pijprokersclub „De Geselli- ghe Dampkring" weten het niet, maar in afwachting van het re sultaat van het onderzoek dat ge schiedkundigen naar verluidt zul len instellen, hadden zij alvast besloten de traditie die overi gens in 1929 een voorlopig einde vond te handhaven en de witte beer voor de schaatsgroep te spannen. De leden van de club konden het voor een paar uur best zonder hun pijpen stellen. Ze maakten er een plezierige tocht van en hadden al de groot ste pret toen het festijn nog be ginnen moest. Want stel u voor: een mans persoon in het witte berenvel ge stoken, het hoofd onzichtbaar door een schrikwekkende kop, moest maar zien hoe hij zich in deze ongemakkelijke vermom ming op de been kon houden, al schaatsend door Noordhollandse polders en vergezeld van de schare clubgenoten en een niet gering aantal overige Purmeren- der supporters. Ai, wat een schouwspel! In op perste verbazing hebben giste renmiddag tallozen de beer aan de ketting voorbij zien gaan. In Hoorn aan de Weel stond een uitgebreid gezelschap de zonder linge gast op .te wachten. Het duurde langer dan men had ver wacht. Maar wat wil men: een beer op sokken is al een ge waarwording in onze contreien, laat staan een beer op schaatsen. Fotografen kwamen er aan te pas om dit beeld te vereeuwigen en dit, gevoegd bij het opont houd dat ook door de enorme belangstelling van het publiek niet te vermijden was, veroor zaakte een stagnatie welke men voor lief moest nemen. Vergis ten we ons niet, dan waren er verscheidenen die zich op een veilige afstand hielden van het ondier dat zo natuurgetrouw was uitgedost en in Hoorn op handen en voeten pardon: op vier poten de trap op klom om de dijk te bereiken. En een last dat die beer veroorzaakte! Met de grootste moeite konden de heren van De Gesellighe Dampkring hem er van weer houden in een lantaarnpaal te klimmen. Naderhand vertelde de beer ons in een vertrouwe lijke bui, dat hij de schaats- partij maar een verschrikkelijk inspannend karwei gevonden had. Hij pufte onder zijn dikke vel en loerde door zijn kleine spleetoogjes de zaal in van hotel „De Keizerskroon", waar de le den van de club de lange Goud- sen en de korte neuswarmertjes al in de brand gestoken hadden. En tussen lange halen door maar slurpen aan de hete snert! Wie ook aan de tafel gezeten was? De beroemde opa Kleijzing, niet per schaats naar Hoorn ge komen, maar gezeten in een auto die de groep op de weg had begeleid. Een tevreden ro ker is geen onruststoker, luidt het spreekwoord. Opa Kleijzing levert het bewijs. Trouwens alle leden van de pijprokersclub zijn aangename lieden. „De enige voorwaarde om lid te worden, is de wens om een prettig club genoot te zijn", zei ons de pen ningmeester van De Gesellighe Dampkring. Opa Kleijzing rookte al toen hij zeven jaar was. Geen voor beeld ter navolging voor ónze jeugd. Maar de wereldkampioen is er gezond bij gebleven. In het hotel zette hij een smakelijke boom op over de kunst van het pijproken waaruit o.a. bleek dat hij een wedstrijd eigenlijk hele maal niet plezierig vond. „Je moet rustig van je tabak kun nen genieten." De aankomst van dè beer in Hoorn. Voorzichtigheidshalve blijft hij nog aan de Ketting, maar de meeste toeschouwers schijnen het ondier toch wel te vertrouwen. Rechts de heer J. D. Groet, voorzitter van de afd. Hoorn van de IJ.H.N., die gastheer was voor de beer en hem met een pot honing te vreden stelde De beer deinde intussen on rustig op een tafel en verloo chende op een gegeven ogen blik zijn ware aard niet, toen hij zich grommend naar de ramen begaf om de talrijke glurende kinderen de stuipen op het lijf te jagen. De hear J. D. Groet, voorzitter van de afd. Hoorn van de IJ.H.N.-IJsvermaak sprak een sympathiek woord tot de Pur- merender gasten en had voor de beer een toepasselijk geschenk: een pot honing! En hij stelde een origineel tegenbezoek van Hoorn in het vooruitzicht. Wellicht wordt de beer even feestelijk teruggebracht als hij naar Hoorn gekomen is. 50 doden door pokken SAIGON. 6 Febr. Een pok kenepidemie heeft te Saigon minstens 50 mensenlevens geëist RANDT WINT IN DEN OEVER Aan de door de IJsclub „Voor waarts" te Den Oever, met mede werking van de N.V. B.A.S. ge houden lange baanwedstrijden. namen 18 rijders deel. De publieke belangstelling was bevredigend. Het ijs was niet zo geweldig en mede door de wind werden de tijden ongunstig be ïnvloed. De uitslagen luiden: 500 meter: 1. C. Bandt, Purmerend, 52.9 sec.; 2. A. van der Oord, Bar- singerhorn 53.6 sec.; 3. M. Hoog- scbagen, Alkmaar, 23.6 sec.; 4. J. Roozendaal, Warmenhuizen. 53.7 sec. 1500 meter: 1. C. Bandt 2.56.8 min.; 2. J. Roozendaal 2.58.7; 3. M. Hoog- schagen 3.04.2; 4. J. Bakker, Wie- ringermeer 3.04.2. 3000 meter. 1. C. Bandt 6.11.2: 2. J. Roo zendaal 6.18.3: 3. M. Hoogschagen 6.20; 4. J Bakker 6.23.1. De totaal uitslag luidde: 1. C. Bandt 173.700 punten; 2. J. Roo zendaal 176.317 Dunten; 3. M. Hoogschagen 178.333 punten; 4. J. Bakker 179.650 punten. Het ijverige bestuur van de ijsclub „De Noord" te Wervers- hoof heeft bij het organiseren van zijn wedstrijden de wind wel in de zeilen. Zo ook Zon dagmiddag. toen voor een zeer talrijk publiek het kampioen schap voor vrouwen van West- Friesland werd verreden. Zelden zal de baan omzoomd zijn geweest door een zo groot aantal kijkers, dat heeft kunnen genieten van ijssport van de beste soort. Voor het eerst in haar bestaan had „De Noord" ook een paar Friezinnen op de baan, onder wie niemand min der dan de 18-jarige nationale kampioene Martha Wieringa uit Baard. Wat dit tengere meisje aan start- en rijtechniek ver toonde was verbluffend. Zij was haai' concurrenten, waaronder Rina Kooy, Ria Meyer, de kam pioene van Noord-Holland, en de sympathieke Gitta Wagen maker, verre de baas. Deed zij het in de eerste en tweede om loop tamelijk kalm aan, in de laatste drie' ritten kwam zij pas goed los en maakte ih de rit tegen Ria Meyer zelfs een tijd van 15 seconden over 140 meter. De eindstrijd werd uitgevoch ten tussen Martha, Rina, Ria en Gitta. Zelfs Rina, die hier vorige week oppermachtig was, moest thans ondervinden hoe groot de kracht van het Friese famfce wel is. Met ruim 2 meter verschil ging zij over de eindstreep in een tijd van 15.2 sec. De derde rit van Martha, tegen Gitta, werd afgelegd in 15.6 sec., zodat zij de eindritten had gereden in totaal 45.8 sec. Ook de andere eindrit ten waren alle van goede kwa liteit en de sportiviteit vierde ook hier hoogtij. De einduitslag was: 1. Martha Wieringa, Baard; 2. Rina Kooy, Wieringen; 3_. Gitta Wagenmaker, Wieringen"; 4. Ria Meyer, Wormer, die resp. ontvingen: f100 plus kampioens medaille, 50, 25 en 10 gulden. Voor de twee best geplaatsten in de verliezersronde, Nelly Lont, Wieringen en Lucie Jongert, Enk- huizen was ook nog voor ieder f10 beschikbaar gesteld. Een ere saluut mogen we hier ook nog brengen aan de Wervershoofse meisjes: Gré Grent, Mart en Vroon Berkhout, die zich in dit geselecteerde gezelschap dapper hebben geweerd en die zeker de nodige routine in wedstrijdrijden opdoen. Na deze wedstrijd, waarbij de firma F. de Haan voor opgewekte gramofoonplaatjes zorgde, volg de prijsuitreiking in de zaal van café „De Zwaan". Voorzitter Meissen verwelkom de in hef bijzonder de heer en mevr. Raat. Het is volgens spr. een onvergetelijke dag gewor den voor „De Noord", nu ook Friese rijdsters op haar baan j waren en er een kampioenschap kon worden verreden. Burgemeester Raat gewaagde I van 'n historische dag voor Wer vershoof. Hij bracht dank en hulde aan het toestuur, dat bijna elke dag met een attractie de schaatssport heeft doen opleven. Het is een 'bijzonder prettige middag geweest. Het is een heel apart gebeuren Nederlands snel ste .rijdster op de baan te heb ben. Dat zij deze titel verdient, heeft Martha op ondubbelzin nige wijze getoond. Zich tot de kampioene richtend, zei spr., al tijd gemeend te hebben dat een toprijdster een flink, stevig pos tuur diende te bezitten. Thans blijkt hier weer eens de waar heid van het gezegde: Klein, maar dapper. Hierna overhan digde 'hij haar de geldprijs en de medaille, waarvan hij hoopte, dat het voor haar steeds een prettige herinnering aan Wer vershoof zou blijven. Ook de overige meisjes werd met een hartelijk en toepasselijk woord haar prijzen overhandigd. Tenslotte richtte de burgemees ter zich tot de aanwezigen. Hij hoopte dat allen hun steun zou den geven of blijven geven aan de ijsclub die zoveel aardigheid en ple-zier aan ons verschaft. Bovendien zorgt zij voor het af zetten van wakken en het uit leggen van banen. Met aller steun kan de ijsclub de ijssport zo hoog mogelijk opvoeren. LANGEDIJK. Zaterdagmid dag werd op de banen van het Zuiderdel te Broek het kam pioenschap van Langedijk ver reden. In totaal waren er 22 deel nemers. De jonge rijder Jb. Fre deriks werd met vlag en wim pel kampioen met 118.8 pnt. De 500 m. legde hij af in 57 sec., terwijl hij over de 1500 m. 3.05 min. deed. Tweede werd IJ. Fel ler uit Oudkarspel met 127.7 pnt. Over de 500 en 1500 m. deed hij resp. 59.5 sec. en 3.24.6 min. Op de derde plaats kwam Jac. de Geus Bz. uit Noordscharwoude met 129.6 pnt. Hij deed over de 500 en 1500 m. resp. 60.3 sec. en 3.28 min. Als bijzonderheid zij vermeld dat Jac. Frederiks voor het eerst op Noren reed die zijn oom, wij len de heer K. Kos, had meege nomen uit Noorwegen. In de twintiger jaren was de heer Kos 'n bekende hardrijder, die meer malen werd uitgezonden door de K.N.S.B. naar het buitenland. AMSTERDAM, 7 Febr. Op de baan van de Amsterdamse IJsclub aan de Amstelveenseweg werd een hardrijdwedstrijd op de chaats gehouden tussen de afde- 'ingen Amsterdam en Aalsmeer van de Nederlandse Vereniging Lot Bevordering van het hard ijden op de schaats, de N.V.B. H.S.. Hoewel het ijs in een goe de conditie was. konden de rij ders, gezien de harde wind, die in de lengte over de baan stond, niet tof uitzonderlijke prestaties Komen. Er werd gereden op de 500. 500 en 3000 meter. De Aalsmeer- ier Bruine de Bruin nam de 500 -.owel als de 3000 meter voor zijn rekening. Over de eerste afstand liet hij een tijd van 49.- ;ec. voor zich afdrukken. Hij was hiermede de enige, die on- ler de 50 sec. bleef. Op de 3000 neter noteerde de Aalsmeerder en tijd van 55 min. 36.6 sec. De 500 meter was voor de Amster- ammer v. d. Ruit met een tijd an 2 min. 44.8 sec. De uitslagen luiden: 500 meter: 1 Bruine de Brum .Aalsmeer) 49.- sec.; 2 Blijlevens .'Amsterdam) 51.2 sec.; 3 Ekel- chot (Amsterdam) 52.4 sec. 4 en 1 Biesheuvel en v. d. Polder (Aalsmeer) 53.- sec. 1500 meter: 1 v. d. Ruit (Am- terd'am) 2 min. 44.8 sec.; 2 Bruine de Bruin (Aalsmeer) 2 min. 44.9 sec.; 3 Biesheuvel (Aalsmeer) 2 nun. 47.9 sec.; 4 en 5 Ekelschot (Amsterdam) en' Koeleman (ter Aar) 2 min. 49.3 sec- T, 3000 meter: 1. Bruine de Bruin (Aalsmeer) 5 min. 36.6 sec.; 2 v. d. Ruit (Amsterdam) 5 min. 38.o sec.; 3. Koeleman (ter Aar) o min. 50.2 sec.; 4 Ekelschot (Am sterdam) 5 min. 58.- sec.; 5 Blij levens (Amsterdam) 5 min. 59.8 sec. Persoonlijk klassement: 1 Brui ne de Bruin (Aalsmeer) 160.607 pnt; 2 v. d. Ruit (Amsterdam) 164.550' pnt. De Goede wint te Broek in Waterland L. de Goede uit Amsterdam heeft de wisselbeker gewonnen in de nationale langebaanwed- strijdien, -die te Broek in Water land zijn gehouden. De uitslagen luiden: 500 m: 1. de Goede, Amster dam 53,2 sec; 2. Kelderman, Br. in Waterland 53,5; 3. van den Brand, Den Haag 56,0. 1500 m: de Goede 2.52,8; 2. van den Brand 2.54,8; 3. Doets, Beemster 2.58,9. VIJF DORPENTOCHT WEDEROM EEN SUCCES Zaterdagmiddag onder zeer gunstige weersomstandigheden werd de 5 Dorpentocht op de schaats voor de 2de maal gereden. Nu was het tevens voor de wedstrijdrijders gelegenheid hun krachten te meten. Hiervoor was startplaats Avenhorn. In hoog tempo werd hier door 24 rijders aan deel genomen. De afstand be droeg 30 k.m. Als eerste kwam aan 1. G. Jonkman, Hoorn 43 min. 2. J. Hooiberg, Hofrede, Oosthui zen 43.2 min.; 3. B. Fok, Hoorn 43 51 min.; 4. Th. Grent, Zwaag- dijk-Oost 45.41 min. De tourrijders konden zowel te Avenhorn, de Goorn, Berkhout, Scharwoude en Oudendijk starten. In totaal werd hier door 835 personen aan deel genomen, zowel jong als oud, aan gelokt door het mooie winterweer, hadden voor deze tocht de ijzers onder gebonden. De organisatie was weer keurig verzorgd. Vol lof werden de startkaarten dan ook aan de laatste controlepost ingeleverd. Het is aardig nog te vermelden, dat het echtpaar Hartman-Vink uit Oudendijk en de heer Pronk uit Berkhout, welke de 65 jaar zijn gepasseerd deze 30 k.m. tour tocht met genoegen hebben uit gereden. Koud weer is onbehagelijk. Verdrijf dat gevoel in een wip met een geurige kop van Houten's cacao - warm, aromatisch, verkwikkend I Koud weer kost het lichaam veel energie. De combinatie van melk, suiker en de zuivere, voedende bestanddelen van van Houten's cacao vult deze energie onmiddellijk aan - en zo smakelijk. Het is daarom de aangewezen drank voor schaatsenrijders! e U schenkt véél koppen heerlijke chocolade uit een pak van Houten's cacao. Deze zuinigste cacao ter wereld is zo geconcentreerd, dat één theelepel per kop al voldoende is. Vraag uw winkelier om van Houten. Bij de Psychiatrische Inrichting Voorburg te Vught kunnen worden geplaatst Naast vrije kost en inwoning, benevens kosteloze opleiding voor diploma-B wordt een aanvangs salaris verleend van f 50,47 per maand (18 jaar). Leeftijd 18-25 jaar. Eigenhandig geschreven solli citaties aan de Eerw. Broeder-Overste van ge noemde inrichting. Er kunnen geplaatst worden in het ST'. ELISABETH-ZIEKENHUIS te ALKMAAR Ir.tern en extern. Aanmelden bij de Eerw. Moeder Overste Met spoed gevraagd: in huish. van twee heren. Beslist goed kun nende koken. Br. no N 857. bur. v. d. blad Gevraagd: MAISON GRANDJEAN, Schermerweg 9. Alkmaar Permanent-wave 7.50 Salon Schoonhoven Spoorstraat 22, Tel. 3139 DEN HELDER Service-Station voor ALKMAAR Mient 1 O Telef. 4208 District Nieuwe Niedorp en Omgeving Woensdag 10 Februari 1954 Tour- en wedstrijd- tocht over ongeveer 50 km. Startplaatsen: Kolhorn café Helsdingen; Langereis café Sieperda; Nieuwe Niedorp de Rijt. Inschrijven van 12 tot 2 uur. Start v. d. wedstrijd 2.30 uur vanaf de Rijt te Nieuwe Niedorp. - De gezamenlijke ijsclubs van Aartswoud, Langereis. Nieuwe Niedorp en Winkel. VELSEN, 7 Febr. Bobeldijk van M.F.C. uit Medemblik heeft de nationale cross country, die „Suomi" voor de derde maal in de Heerenduinen te Velsen or ganiseerde, met een tijd van 29 min. 38,2 sec. over het 7500 me ter lange parcours (3 ronden van 2500 meter) gewonnen. Borst werd fraai tweede. De uitslag luidt: 2 Borst (Olympus, Alkmaar) 30.01.-; 3 Spek (Suomi, Velsen) 30.13.8; 4 Pronk (Edam) 30.15.-; 5 Muurlink (A.A.C.. Amsterdam) 30.19.-; 6 Christaanse (N.A.C., Noordwijk) 30.26.-. District kampioenschap De uitslagen van deze te Graft gehouden wedstrijden luiden: Dames: 1. mevr. Beeker—Vis ser, Nrd. Beemster; 2. mej. R. Rijswijk, Hotorede; 3. mevr. M. GroenWaal. Beemster. Heren: 1. D. Köhne, Beemster; 2. J. Kreuger; 3. M. Fransen. Paren: 1. D: KöhneM. Ruy- ter; 2. M. Waalmevr. Groen Waal; 3. M. Fransenmevr. Bee kerVisser. Kasjmir wil bij India NEW DELHI, 6Febr. De grondwetgevende vergadering van Kasjmir heeft zich Zaterdag met algemene stemmen uitgesproken voor opneming van de staat in de Indische Unie. is het om nu, bij de kachel, met 'n nieuw breiwerk te zitten, terwijl het buiten koud is. ALPEN- BABYWOL, een heerlijk zachte kwaliteit voor uw Benjamin, wit, rose, 2.25 bleu ALPEN- JAEGERWOL AJAX. SOKKENWOL. in een 12-tal cou rante kou- 1 IC senkleuren AJAX. SOKKENWOL. versterkt m. f DC 15% nylon i-.JJ ANGORAWOL, 100%, groot gf\ kleurenass. «UVJ z(jn waardevolle gegevens inzake de voorwiel- uitljjning van uw automobiel. Afwijkingen van fabrieksvoorschriften kunnen o.a. een snelle ban- denslijtage ten gevolge hebben. Het modernste, nauwkeurigste apparaat dat voor een snelle opmeting beschikbaar is, is de Ameri kaanse Door middel van projectie, wijst, de Visualiner U elke afwijking der voorwielen g-voudig vergroot aan, zowel bij personenwagens als trucs. Dit ingenieuze apparaat is zojuist bij ons ge ïnstalleerd. Telefoon 3444 K2200 A

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 6