Ijs dwong „Johan Maurits" naar de hoofdstad „Sterk verhaal-" hracht vierhonderd gulden op Hvasjta tlmis Ruilverkaveling, lief en leed Familieleden op zoek naar verivanten Vrouw verbrand te Buitenpost K.R.O. was afgestemd op Stompetoren Noodlanding van Tsiechen IN BEIEREN Dossier-White teruggevonden Geld-inzameling voor de kerk Medemblik zag koppelwedstrij den Dorpentocht per prikslee Bakker Jr. verloor in Zaandam Maandag 8 Februari 1954 Pagina 7 DEN HELDER De thuisvaart van Hr. Ms. fregat Johan Maurits had de begin verschijnselen van een drama. Dat het drama, Zaterdag morgen om half tien op de steigers van de Buitenhaven begonnen, 's avonds kwart voor vijf in de Coenhaven te Amsterdam toch nog tot een grandioos blijspel uitgroeide, was te verklaren uit een aantal samenwerkende instanties en omstandigheden. Verkleumde echtgeno ten, verloofden en kinderen konden tenslotte na een lange hunkering toch nog echtgenoot, verloofde of vader in hun stoere armen vallen. Zodat alle leed van een doorwaakte dag tussen NieuwediepIJmuiden Amsterdam als bij toverslag was verdwenen. Als een lieflijke zalving voor de wonden was er dan nog de serie verrassingen, die uit plunjezak, kooibundel, koffers en tassen te voorschijn werd getoverd. Douane, marechaussee een hoofdstedelijke politiemacht waren n.l. vriende lijk genoeg, om niet al te veel zout op al te veel slakken-van verrassingen te leggen. Het was al met al jammer maar onvermijdelijk. Ter verklaring diene dan het volgende. De Johan Maurits was al iets op het reis schema achter geraakt. Daar is op een dergelijke omvangrijke route van zovele tienduizenden mijlen nu eenmaal niets aan te doen. Daarbij komt nog het feit, dat de ketels niet zoveel stoom konden opbrengen, om door de compacte ijsmassa tussen IJmui den en Den Helder te worstelen, zodat ten einde raad dan maar werd besloten om via IJmuiden- Noordzeekanaal de veilige havens van Amsterdam op te zoeken. Dat daarbij een menigte familie leden na een tevergeefse tocht de weg terug naar de hoofdstad moesten maken was onvermijde lijk. Het heeft sommige verre fa milieleden heel wat geld gekost, waarbij kwam, dat bij de run op de kantoren voor doorreisbewij- zen in Amsterdam verschillende financiële fouten werden gemaakt, waardoor soms meer moest wor den betaald, dan noodzakelijk was. Maar wat wil men. Geluk kig verkeerden de meeste familie leden in de bijzonder gelukkige omstandigheid, dat hun mannen etc. een aardig spaarderijtje had den overgehouden, zodat ook dat financieel leed spoedig was ver geten. Hulpvaardigheid De Commandant Zeemacht Ne derland had verder gezorgd, dat per geluidswagen de veranderin gen in geheel Den Helder werden doorgegeven, dat op alle stations dd spoorweg-omroep voortdurend in actip bleef om te waarschuwen en dat bij in- en uitgangen bor den aanwezig waren, waarop rei zigers de veranderingen konden gewaar worden. Om één uur verscheen de Johan Maurits tussen de pieren van IJmuiden en werd onmiddellijk op sleep genomen richting Am sterdam. Deze tocht door een met ijs bezaaid Noordzeekanaal was geen pretje, maar men kwam er tenslotte. De ijsbrekers Walvis en IJsbreker hadden intussen al gezorgd, dat de Coenhaven tot in verre omgeving bevaarbaar was geworden, zodat het afmeren met behulp van de meerploeg uit de Marinekazerne nauwelijks op deze dag behoefde mee te tellen. Een vlotte verdere organisatie in han den van marechaussee en hoofd stedelijke politie zorgde ervoor, dat men niet langer dan strikt noodzakelijk behoefde te wach ten. NEW YORK. 6 Febr. John Hvasta, de 26-jarige Amerikaan, die als gevangene en voortvluch tige meer dan vijf jaar in Tsje- cho-Slowakije heeft doorgebracht en enige dagen geleden door de Tsjechoslowaakse regering is vrij gelaten. is Zaterdag op het vlieg veld Idlewild (New York) aan gekomen. Hij omhelsde zijn moeder en riep „Dank God. dank God, dank God." Hij weigerde zich over zijn er varingen uit te laten, maar hij zou later een verslag publiceren. Bij haar-drogen HEERENVEEN De ongeveer 23-jarige echtgenote van de agent van politie Bril alhier bracht het weekend bij haar ouders in Bui tenpost door. Nadat zij haar haar had gewassen, wilde zij het dro gen bespoedigen door gebruik te maken van een electrisch straal kacheltje Doordat enige druppels alcohol (de vrouw had hiervan bij het wassen gebruik gemaakt) op de spiraaldraden terecht kwa men, sloeg een steekvlam uit het verwarmingsapparaat. De vrouw verbrandde haar hoofd, hals, schouders en borst. Zij werd in allerijl naar het zie kenhuis te Leeuwarden vervoerd, waar zij Zondagmorgen omstreeks 10 uur aan de bekomen brand wonden is overleden. De jonge vrouw was 15 December 1953 pas in het huwelijk getreden. Nieuwe arrestaties in Indonesië DJAKARTA, 6 Febr. In In donesië worden nieuwe arresta ties gemeld: het zijn de employé van Garuda Indonesian Airways van der Broek te Djakarta en de urist Michaël, Nederlands staats- 'urger van Perzische afkomst. "ft Cees Laseur getrouwd 's-GRAVENHAGE. 6 Febr Onder veel belangstelling, spe ciaal van de zijde der Haagsche Comedie, is heden Cees Laseur. een van de directeuren der Haag sche Comedie, in het huwelijk getreden met mevrouw Joan de Bruine Groeneveldt. Als eerste kwam de Hoofdvloot- aalmoezenier Mgr. J. F. M. de Sain aan boord, die behalve com mandant, kapitein ter zee N.W. Sluyter en de opvarenden ook vlootaalmoezenier Huberts kwam verwelkomen. Vervolgens ver scheen de commandant Maritieme middelen Amsterdam kapitein ter zee W. A. Montanus ter begroe ting. De Commandant Zeemacht Nederland schout bij nacht F. T. Burghard had schip en beman ning in de sluizen van IJmuiden al middels een hartelijke toe spraak in het land verwelkomd. Daarna kwam dan de rush op heit schip van een familie, die een dag lang naar deze ogen blikken had gehunkerd. Er was natuurlijk geen houden meer aan. De Gemeentelijke Tramdienst zorgde later met extra busmate riaal, dat opvarenden en familie leden zo snel mogelijk naar het station konden worden vervoerd, terwijl ook de Kon. Marine haar busmateriaal naar de Coenhaven had laten uitrukken om alles te kunnen opvangen. Zo eindigde dus het drama in een warm en enthousiast blijspel. Feiten. Hr. Ms. fregat Johan Maurits is anderhalf jaar weggeweest. Na vertrek op 21 November 1952 kwam men op 10 Januari 1953 in Hongkong aan ter aflossing van Hr. Ms. torpedobootjager Piet Hein. De eigenlijke operationele taak onder bevel van de Com mandant Marinestrijdkrachten in het Verre Oosten begon vanuit Sasebo (Japan) op 28 Januari '53. In totaal werden hierna tien pa- troulletochten gemaakt in de Ko reaanse wateren. Tijdens de twee de patrouille sneuvelde, zoals reeds gemeld, telegrafist I. C. van Vliet, die op 2 Maart 1953 op de geallieerde begraafplaats in Pusan met militaire eer ter aarde werd besteld. Tijdens deze patrouilletochten werd heel wat geschoten. In to taal werden n.l. 53 vuuropdrach- ten uitgevoerd, meestendeels op de kust van Noord-Korea. Hierbij werden 1437 granaten verschoten op gesehutopstellingen, troepen concentraties, bunkers, vijandelij ke dorpen waar vuurweerstand was geconstateerd doordat er zich communistische troepen bevonden, vijandelijke wegen en vijandelijke auto's. Verder werd invasie-vuur- steun verleend bij de invasie van Sun-wi-do en Yuk-to. Bij deze ondersteuning werd eveneens ge schoten met 1417 granaten van 40 m.m. en 250 granaten van 20 m.m. Het schip werd op 6 November 1953 door Hr. Ms. fregat Dubois afgelost, waarna de thuisreis via Honolulu, San Diego, Mexico, Cu racao, Trinidad en Paramaribo werd ondernomen. In totaal werden op deze reis 49.802,6 zeemijlen afgelegd, waar bij 7806635 K.g. brandstofolie werd verbruikt. STOMPETOREN. Het vloer kleed in de huiskamer van de heer en mevrouw Broersen-de Lange zal met weemoed terug denken aan de jongste Zaterdag avond, waarop het drukker dan ooit betreden en spontaan van zijn functie ontheven werd. Het was Zaterdagavond gewel dig druk aan de anders zo stille Hond-en-weg. Maar er waren daar voor ook rédenen te over. Het echtpaar Broersen vierde name lijk het 25-jarig huwelijksfeest. Nu is dit wel gedenkwaardig, maar nog niet zo gedenkwaardig om een artikel in de krant te verdienen. Het toeval wil nu, -dat zilveren paren in aanmerking komen voor deelname aan een radiowedstrijd van de K.R.O., waarin op Zaterdagavond „sterke verhalen" worden verteld. Toen de heer en mevrouw Broersen hiervan hoorden, aarzelden ze geen ogenlblik, meldden zich aan en begonnen een eindeloze, rij repetities op te zetten. De vorige Maandag kwamen twee -heren van de K.R.O. het verhaal -doornemen en in radiostijl gieten. Eindelijk kwam -de lang verbeide Zaterdag avond, waarop Bert Radersma in Hilversum zou aankondigen, dat er overgeschakeld zou worden naar Stompetoren, Intussen heer ste in het huis van het echtpaar Broersen een bedrijvige drukte. De slaapkamer werd getransfor meerd in een appartement vol technische apparaten, draadjes en andere geheimen van de- radio techniek. In de aangrenzende woonkamer zaten de jubilarissen vol ongeduld en met gespannen zenuwen te wachten op hun „ibeurt". De heer Broersen, jaren lang toneelspeler geweest, wilde er een complete voordracht van maken en sprak zelfs van kunst snorren en hoeden. Zijn vrouw praatte hem die „malligheid" uit zijn hoofd, maar kon niet verhin deren, dat -de familieleden zijn ton-eeltalenten weer meenden te bespeuren, toen hij zijn verhaal voor de microfoon naar voren braoht. „Een pietsie zenuwachtig was ik wel", verklaarde de heer Broersen en zijn vrouw kon dit beamen, want zij had de inlei ding voor haar rekening geno men. Het is ondoenlijk het ver haal hier te releveren, hoewel het -de moeite wel waard zou zijn. Het speelde in de sinistere oorlogstijd en ging over „koeien- steerten" en onderduikers. De onderduiker, de hoofdpersoon uit -het verhaal, was ook aan wezig en sch-udde nog eens la chend het hoofd, toen hij de voor hem «n zijn gastheer ang stige geschiedenis weer hoorde. Toen van Nier-hof, de K.R.O.- omroeper, Hilversum weer het GOEDERENTREIN BIJ BEVERWIJK ONTSPOORD BEVERWIJK, 6 Febr. In de namiddag is tussen het station Beverwijk en de halte Hoog ovens een goederentrein ont spoord, vier -wagons kwamen naast -de rails te staan en blok keerden het -gehele baanvak. Gedurende één uur werd de verbinding tussen Beverwijk en Velsen-IJmuiden-O. door NACO- bussen onderhouden, waarna de schade in zoverre was hersteld, dat het treinverkeer over één spoor kon worden hervat. Dit le verde slechts geringe vertraging op. In de late avond was men doende de schade aan d-e rails te repareren om zo mogelijk Zon dag het verkeer weer normaal doorgang te doen vinden. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. woord gegeven had, braken de spannendste minuten van de hele avond aan. De jury was aan het wikken en wegen en de stilzwijgende mensen in -de Stompetorense 'huis-kamer stoot ten elkaar telkens aan. „Maar, ja", zei -de heer Br-oersen later, „je moet nooit iets verwachten, dan kan het alleen maar mee vallen". En dat het meeviel, be wees het luidruchtig enthou siasme, dat losbrak na de be kendmaking van de uitslag. „De eerste prijs is toegekend aan de heer en mevrouw Broersen in Stompetoren, zodat -de f400, be schikbaar gesteld door de Stich ting Propaganda Woninginrich ting, door dat echtpaar besteed mag worden" sprak Paul de Waart. Over de -manier van besteding behoefd-en de winnaars niet lang na te denken. Met een minach tende blik naar -het vloerkleed, vertelde men ons, dat een nieuw vloerkleed allereerst in aanmer king komt en dat enkele kleed jes op de slaapkamer niet on welkom zouden zijn. Het is maar goed, dat het tuindersibedrijf van de heer Broersen niet volledig funotion- neert door de weersomstandig heden, want -de gelukkige man was niet bepaald in een werk lustige stemming. Oud-minister Mr. H. Bijleveld overleden 's-GRAVENHAGE, 6 Febr. In zijn woning te Amsterdam is in de afgelopen nacht plotseling overleden mr. H. Bijleveld, oud minister van Marine en oud-voor zitter van het bestuur der Rijks verzekeringsbank. Gazelle schenkt millioenste rijwiel aan Koningin BAARN, 6 Febr. De N.V. Gazelle rijwielfaibriek te Dieren heeft het millioenste rijwiel, dat de fabriek heeft verlaten, aan H.M. de Koningin aangeboden. H.M. heeft deze fiets ter beschik king gesteld van de Johanna- stichting te Arnhem. NEURENBERG, 6 Febr. Een tweemotorig vliegtuig van de Tsjechoslowaakse luchtmacht heeft Vrijdagochtend een nood landing ge-maakt bij Bayreuth. Amerikaanse autoriteiten heb ben medegedeeld dat de twee vliegers der Tsjechoslowaakse luchtmacht en het vliegtuig naar Tsjeoho-Slowa-kije terug zullen worden gezonden. WASHINGTON, 7 Febr. Het Amerikaanse ministerie van Jus titie heeft dossiers teruggevon den, die reeds acht jaar als ver dwenen werden beschouwd. Hier onder bevond zich o.m. een ver slag van de Federale Dienst voor Binnenlandse Veiligheid uit 1945, dat handelt over spionnage in de Ver. Staten, en voorts ook het dossier van wijlen Harry Dexter White, waarom onlangs veel te doen is geweest. SPIONNEN VEROORDEELD MUENCHEN, 6 Febr. Een gerechtshof te Muenchen heeft Zaterdag 7 personen tot dwang arbeid van 7 tot 19 maanden veroordeeld wegens spionnage in West-Duitslan-d voor de Tsjecho slowaakse geheime dienst. PURMEREND Deken L. J. J. Schamper heeft Zondag j.l. weer een en ander gezegd over de geldinzamelingen voor de bouw van de nieuwe parochie kerk. In de bouwkosten zal de parochie rond flOO.OOO moeten bijdragen. Met het bijeenzamelen daarvan is men nu de f60.000 gepasseerd. Daarnaast zal er voor de installatie moeten worden gezorgd. Daarvoor is ook flOO.OOO nodig. Naast de nu zo perfect lopende 1% actie heeft Deken Schamper nu een nieuwe actie aangekondigd. Daarvoor is de speciale -medewerking van de jongeren gevraagd. Er 'komen in de nieuwe parochiekerk een H. Hart-altaar en een Maria- altaar. Nu heeft -de pastoor voor de lbouw van die altaren de spe ciale medewerking gevraagd van de jongeren. Aan de jonge vrou wen is nu verzocht om gelden bijeen te brengen voor het Ma- ria-altaar en d-ë jongemannen zullen zorgen voor het H. Hart altaar. Voor dat -doel zij-n bussen achter in de kerk geplaatst. De jongeren kunnen -dus gemakke lijk hun -offer brengen. Evenals de bijdragen van de ouderen zullen ook die der jongeren re gelmatig worden verantwoord. Weekoverzicht van de Langedijker Veilingen BROEK OP LANGENDIJK, 4 Februari De strenge vorst vormt een grote belemmering van de aanvoer en de handel in groente. Het is voor de binnen landse grossiers bijna niet moge lijk het gekochte product onbe vroren naar het pakhuis te ver voeren aangezien nog steeds wei nig vraag voor export bestond, lag het voor de hand, dat aan de koolveilingen niet veel omging. Er was goede vraag naar on bevroren uien, die mits van goe de kwaliteit, in prijs opliepen tot 14 cent per kg. De aanvoer van witlof werd sterk beperkt door de hevige koude, de prijs voor lof 1 b steeg hierdoor tot 60-65 cent per kg. Ook in groene kool was de handel vrij levendig, waarbij prij zen tot stand kwamen, liggend tussen 10 en 20 cent, de kwali teit van het aanbod liep sterk uiteen. Rode en gele koolprijzen ver anderden weinig, slechs spora disch werd meer dan 10 cent per kg betaald. Grote kool, slechts in kleine partijen gevraagd, kon niet meer dan de minimumprijs op brengen. De noteringen van witte kool, die reeds énige weken op de minimumprijs stonden, liepen iets op. Enkele partijtjes kleine witte werden voor export ge kocht, waarvoor 6 cent werd be taald. De aankopen voor de zuur- koolfabricage werden bijna ge heel gestaak-t. Er Was enige ex port van rode kool naar Oosten rijk, groene en 'gele naar België en enkele wagons gele kool' wer den verladen voor de legers in Duitsland. De uien, dié werden verladen, gingen in hoofdzaak overzee. (Ingezonden) Naar aanleiding van het inge zonden stuk van de heer Ir. Mr. N. J. van Leeuwen in het Noord- hollands Dagblad van Zaterdag 16 Januari j.l. over bovenge noemd onderwerp, wil ik gaarne enige punten van dit stuk van een andere kant belichten. ,De heer van Leeuwen breekt er een lans voor, de uitvoering van een ruilverkaveling niet te la ten geschieden door een Plaat selijke Commissie die in de prac- tijk in hoofdzaak uit belangheb benden bestaat, maar door een commissie van deskundigen op landbouwgebied, niet belangheb benden zijn-de. Artikel 44 lid 1 van de ruil- verkavelingsiwet luidt: De uitvoering der ruilverkave ling geschiedt door een- plaatse lijke commissie, welke wordt be noemd door Gedeputeerde Sta ten, gehoord de-c-entrale commis sie en de 'burgemeesters der ge meenten, binnen Welker gebied het blok is gelegen. I-k kanhier nog aan toevoe gen dat, voordat de Centrale Comrpissie haar advies aan Ged. Staten uitbrengt; alle plaatselijke landbouworganisaties w-orden ge hoord. Er wordt', steeds naar gestreefd in de Plaatselijke Commissie mensen op te nemen die 't ^volle vertrouwen genieten, woonachtig zijn in verspreide gedeelten van de streek, verschillende gods dienstige richtinge-n zijn toege daan, beschouwd moeten wor den als vertegenwoordigers van zowel grote als kleine landeige naren en pachters enz. De Plaat selijke Commissie wordt bijge staan door een aantal deskundi gen. In de practijk worden de Plaatselijke Commissi ete geheel of gedeeltelijk uit belanghebben den benoemd. Het komt echter veel voor -dat een niet belang hebbende, b.v. een burgemeester of gemeentesecretaris tot voor zitter van de Plaatselijke Com missie wordt benoemd. Het ver dient inderdaad overweging die Plaatselijke Commissie uit niet belanghebbenden te benoemen. Eventuele partijdigheid van de Plaatselijke Commissie vindt ech ter de objectiviteit van de amb tenaren deskundigen tegenover zich. Bovendien woont de Plaat selijke Commissie in een „glazen huis",daarmee bedoel ik dat haar doen en laten onmiddellijk be kend is en van alle kanten be- critiseerd kan worden. Bij véle Plaatselijke Commis sies komt het gezegde naar vo ren: „De her-en vergeten wel eens dat zij na d-e verkaveling (d.z. de deskundigen) uit deze streek vertrekken, maar dat wij ons leven lang tussen de belang hebbenden vandeze verkaveling blijven wonen". Zou dit ook geen grote rem zijn tegen een te ver doorge dreven behartiging van het eigen belang? Eigen belangen kunnen echter ook ten goede werken. Het is heel goed dat de leden van de Plaatselijke Commissie zelf be lang hebben bij de ruilverkave ling. Zij kunnen dan des te -beter de m-aatregelen, die de Plaatse lijke Commissie neemt, beoorde len in haar uitvoering. Het is ook goed dat zij er belang -bij heb ben dat de ruilverkaveling goed, vlot en zo goedkoop mogelijk wordt uitgevoerd. De leden van een Plaatselijke Commissie, bestaande uit niet- belanghebbenden, hebben in deze fnuctie ech-ter veel gemeen met ambtenaren, terwijl de Heer van Leeuwen tegen een teveel daar van heeft gewaarschuwd. Hoe hij echter tot d-e conclusie komt dat bet huidige systeem een gevaar betekent voor onze rechts staat en een amibtenarens-taat tot gevolg kan hebben, is mij volko men duister. Dit is naar mijn mening bij geen van bovenge noemde 2 systemen het geval en wel het allerminst bij de 'huidige samenstelling van de Plaatselijke Commissies. In Duitsland kent men het sy steem dat óf de Cultuurcons-ulent óf de Landmeter, voorzitter van de P.C. is, terwijl de leden slechts een adviserende stem hebben. In dit systeem is dit gevaar mis schien wel aanwezig. Onze ruilverkavelingswet hul digt het systeem: „Laat de men sen zoveel mogelijk zelf doen en beslissen". Het zou te betreuren zijn wanneer men- door critiek als van de Heer van Leeuwen ertoe zou komen om dit waardevolle principe uit de wet te schrappen. Uit het bovenstaande blijkt wel dat de ruilverkavelingswet een zeer democratische strekking heeft. Een tussenweg lijkt mij de aan gewezen weg. Laat voorgeschre ven worden dat de voorzitter een niet-ibelanghebbende is. Minder fraai vind ik de wijze, waarop de Heer van Leeuwen zijn standpunt tracht duidelijk te mak-en. Hij valt daartoe het beleid aan van alle instanties die met ruilverka velingen te maken hebben en die vaak jarenlang naar genoegen van zeer velen hun werk hebben gedaan. Er worden beweringen gepo neerd als: Plaatselijke Commissie en Cen trale Commissie bijten elkaar niet. De rechterlijke macht komt er niet aan te pas. Al-leen de krachtige en mach tige m-a-n komt in de P.C. De landmeter van het kadaster kiest de weg van de minste weer stand; tegenstrubbelaars worden murw gemaakt. Iedereen in het dorp lacht in zijn vuistje. Enfin, te veel om op te noemen. Dit is een wijze van critiek uitoefenen, waar men zich moeilijk of niet tegen kan verde digen. Ik kan moeilijk iedereen in het dor-p schriftelijk lat en-verklaren dat hij niet in zijn vuistje lacht. Stel dat een advocaat een bij zonder s-l-echt gemotiveerde cri tiek over het beleid in ruilverka- vel-i-ngszaken in een dagblad zou schrijven. Een ander zou in antwoord daarop in een krantenartikel kun nen beweren dat hij dit doet om Met diverse Elfstedentocht rijders MEIV5MBLIK. Vier en twin tig koppels verschenen aan de start voor de Zondagmiddag te rijden koppelwedstrijden. We zagen o.a. aan de start de start de heren J. v. d. Hoorn-W. Vermeulen, uit te Aar, Vermeu len- A. v.d. Grift uit Breukelen J v. d. Hoorn en Jan v. d. Hoorn uit Ter Aar, J. Kortenhoeve-G. v. Schie, 's-Gravenland en .v Heu- sen-Hamon uit Breukelen. Na twee ronden i lag het veld van rijders reeds ver uiteen en kwam de -kopgroep van een vijf tal rijders met een tiental meters voorsprong langs de streep, daar na moesten wederom enkelen, die de stoute moed hadden gehad om de mensen uit Ter Aar en Breukelen te volgen, afhaken. Halfweg de strijd hadden J. v. d. Hoorn-W, Vermeulen, Jo v. d. Hoorn-Jan v. d. Hoo'rn en J. Kor- tei>.oeve-G. van Schie de leiding met op een ronde Vermeu'lèn-A. v. d. Grift én daarachter volgde v. Heusen-Hamon, vooral de laatsten begonnen terrein te ver liezen. Verschillende premies werden verréden en de strijd welke daar voor werd geleverd was voor het publiek een prachtig gezicht. De wedstrijd verliep zonder on gelukken en slechts enkele kop pels moesten door defect aan ma teriaal e.d. de strijd staken. De -eind-uitslag werd in het Wapen van Medemblik bekend gemaakt, waar o.a. aanwezig wa ren de heer de Haan, districts voorzitter van 't Gooi voor ijs- aangelegenheden, d'ie vol lof was over de wedstrijd en de organi satie, Zo ook de heer Mantel, districtsvoorzitter in West-Fries land. die hoo-pte dat Medemblik ook op de langebaanwedstrijden iets meer zou gaan do-en. De prijzen vielen ten deel aan: 1. J. v. d. Hoom-W. Vermeulen, incl. d-e klassementsprijs met hoogste aantal punten in 8 sprints. 2. Jo v. d. Hoorn-Jan v. d. Hoorn; 3. J. Kortenhoeve-G. van Schie: 4. Vermeulen-A. v. d. Grift. Na de wedstrijd zaten de rijders en het bestuur nog gezellig bijeen aan een boTd erwtensoep, terwijl de loco burgemeester de heer Jac Kroezen d-e prijzen overhandig de met een toepasselijk woord van dank en waardering. In West-Friesland BENNINGRROEK. Begun stigd door ideaal winterweer en onder zeer grote deelname is Za terdag door een gedeelte van W.- Friesland de districts-dorpentocht gehouden, die georganiseerd was door het District West-Friesland van de IJ.H.N. Er waren negen startplaatsen n.l .te Abbekerk, Bennin-gbroek, Hauwert, Medemblik, Nibbix- woud, Onde-rdijk, Oostwoud, Op perdoes en Twisk. aangewezen, die tegelijkertijd als finish dien den, waardoor de deelnemers uit de verschillende dorpen na be ëindiging van deze tourtocht weer op hun oorspronkelijke punt van uitgang terugkeerden. Aangezien de gegevens uit de diverse plaat sen niet tijdig konden wórden verkregen, .moeten wij ten aan zien van het aantal deelnemers een globale schatting maken. Af gaande op het aantal personen dat in Bennin-gbroek een start kaart afhaalde, zullen circa ze ven honderd schaatsliefhebbers het traject hebben afgelegd. De banen verkeerden over het alge meen in goede conditie, zodat valpartijen kon-den worden ver meden. Ook de organisatie was goed verzorgd. As bijzonderheid zij vermeld, dat een der inschrij vers de tocht met de prikslee vol bracht. De heer J. de Vries uit Sij- bekars-pel deed er op deze wijze - het gehele parcours was ongeveer 45 kilometer lang precies vier uur over, hetgeen een uitsteken de prestatie mag worden ge noemd. Van de 106 inschrijvers uit onze gemeente was de heer C. Kos, die vorige week ook de Elfstedentocht tot een goed einde wist te brengen, de snelste rij der. Hij noteerde 1 uur en 55 mi nuten. Zijn zoon Simon was de jongste deelnemer, die 2 uur en 45 min. nodig had. De oudste deeln-emer, de bijna 65-jarige hr. H. Bouman, had drie en een half uur nodig, maar in verband met zijn leeftijd moest hij af en toe pauzeren, om een regelmatig tem po vol te houden Om bij-na zes uur kwam de laatste deelnemer zijn startkaart met de tien con trolestempels in het- welwillend ter beschikking gestlede P.B.H.- kantoor inleveren. Al met al een geslaagde dag en een- goede propaganda voor de ijssport. Mr. Kinley derde in Parijs De „Prijs van Argentinië", een draverij begiftigd met een prijs van vijftienduizend gulden, is te Parijs gewonnen door het paard „Emden". De tijd was 3 min. 37,8 sec. De Nederlander J. Kruithof kwam met „Fuchsia" als tweede door de finish (3 min. 38,4 sec.). „Mackinley" van de stal Mid- denmeer, bereden door P. M. Smit, klasseerde zich derde in Nationale zwemkampioen- schappen te Enschede De Nederlandse kampioen- sohappen zwemmen en schoon- springen, waarvoor als data zijn vastgesteld Vrijdag 6, Zaterdag 7 en Zondag 8 Augustus, zullen in Enschede worden gehouden. De organisatie van de strijd om de nationale titel is toegewezen aan de Enschedese zwemclub. Henk Bakker Jr uit Finster- wolde is er gisteren in Zaandam niet in geslaagd zijn successen- reeks voort te zetten. In een korte baanwedstrijd (160 m), die door 4000 toeschouwers werd bijge woond, moest hij de eerste prijs (f 100.en een bromfiets) aan Anton van der Nagel uit Zwam- merdam laten. Bakker ging ech ter toch nog met f 80.strijken. Er verschenen 24 deelnemers aan de start. De zestien rijders, die de beste tijden maakten, kwa men in de tweede omloop, waarin eveneens o-p tijd werd gereden. Tenslotte bleven er zes rijders over, die naar gelang hun presta tie, in twee groepen werden in gedeeld. De drie snelsten in de A-, de drie overigen in de B- groep. In de A-groep versloeg van der Nagel zowel de West- zaner Niek Hartman als Bakker Jr. De laatste klopte Hartman, die overigens de verrassing van de dag was. In de B-groep liet Pomper uit Haulerwijk zijn beide concurren ten zijn hielen zien. Dat waren Theo Janmaat en Bakker Sr uit Finsterwolde. Janmaat versloeg daarna Bakker Sr voor de vijfde plaats. De uitslag was derhalve: 1. A. v. d. Nagel, Zwammerdam f 100.en een bro-mfiets 2. H. Bakker Jr, Finsterwolde f 80. 3. N. Hartman, Westzaan f50. 4. J. Pomper, Haulerwijk f 35. 5. Th. Janmaat, Nederhorst den Berg f 20.6 H. Bakker Sr, Finsterwolde f 10.—. De snelste tij-den maakten Pom per en de Zaandammer Bakker, die beiden over de 160 m een tijd van 14 seconden noteerden. Averbach schaakkampioen van Rusland Yuri Averbach (Moskou) heeft Zaterdag tijdens het 21e schaak- tournooi der Sowjet-Unie het kampioenschap der U.S.S.R. ge wonnen. De overwinning viel samen met Averbach's 32e geboortedag. Vijf jaar geleden won hij even eens op zijn geboortedag het kampioenschap van Moskou voor de eerste maal. Averbach is sinds 1952 grootmeester. Van der Eist ook te Spaarndam ongenaakbaar De ijsclub Nova Zembla hield in Spaarndam nationale lange- baanwedstrijden over 500, 1500 en 3000 meter. De weersomstandig heden waren goed, het ijs even eens. Van der Eist uit Rotterdam, die alle drie de afstanden won, werd ook hier met ruime voor sprong eerste in het eindklasse ment, voor Wervers. 3.40.2. naam te maken als specialist op ruilverkavelingsgeibied in een streek waarin hij veel ruilverka velingen verwacht en waar zich practisch neg geen specialisten- op die gebied hebben gevormd. Het zou voor hem ook moeilijk zijn hier het tegendeel van. te bewij zen. Ik heb sterk de indruk dat de Heer van Leeuwen zijn beschul digingen heeft gebouwd op zijn ervaring als gemachtigde van twee reclamanten tegen een plan van ruilverkaveling, waarvoor de zitting van de rechter-commissa ris en rechtbank nog niet heeft plaats gehad. Bovendien is hij uit de aard der zaak hierin zeer één zijdig ingelicht. De ruilverkaveling is nu nog in het stadium van „murw ma ken", zoals de Heer van Leeuwen dit noemt en waar hij waarschijn lijk de uitvoering van artikel 75 lid 2 van de ruilverkavelingswet mee bedoelt, dat luidt: „Zijn er tijdig bezwaren inge diend, dan tracht de Plaatselijke Commissie overeenstemming te verkrijgen; van het verhandelde maakt zij proces-verbaal op". - Aangevuld met termen, als: „zal wel niet" en „waarschijnlijk" krijgt men een zeer tendentieus schrijven wat hef zo zwaar o-p de proef gestelde rechtsgevoel van de Heer van Leeuwen blijkbaar geen pijn doet. Ik herken het voorbeeld dat in bovengenoemd artikel is gegeven, daar het zich afspeelt in een ruil verkaveling, waarin ondergete kende als landmeter van het Ka daster is aangewezen om de P.C. bij te staan. Daar ik dit artikel als particulier schrijf, heb ik niet de bevoegdheid om op dit voorbeeld diep in te gaan. Ik volsta ermee te verklaren, dat h-et voorbeeld onvolledig en,gedeeltelijk onjuist is weergegeven, waardoor men een zeer verwrongen beeld van de situatie krijgt. Er zijn in deze ruilverkaveling ongeveer 225 eigenaren en pach ters. Te-gen het plan van ruilver kaveling zijn 7 bezwaarschriften binnengekomen. Zeer spoedig is met drie reclamanten tot een vol ledig accoord gekomen. Ik denk toch niet dat door de overblijvende 4 -bezwaren de rechtsstaat erg bedreigd wordt. Tengevolge van de oorlog en de overbevolking zijn er vele wet ten en besluiten ontstaan. Deze aanwas van wetten en be sluiten moet tot een uiterst mini mum beperkt blijven omdat het practisch gevolg daarvan inder daad h-et gevaar van een ambte- narenstaf in zich -houdt. De ruil verkavelingswet beschouw iik ech ter als een voorbeeld van een wet die in haar uitvoering zeer demo cratisch is. K. MANTEL. 's-G ravenhage. Explosie op schip: 1 dode, 16 gewonden BALBAO (Kanaalzone), 7 Fe bruari Ten gevolge van de ex plosie van gassen in de koelka- mer van het Noorse schip Lips- h-olt zijn Zaterdagavond in de haven van Balboa een stuwadoor om het leven gekomen en zijn 16 personen gewond. JAARVERGADERING SINT CAECILIA LANGED'IJK. Voorzitter K. Zijp Jniz. constateerde dat het ledental van de vereniging tot tevredenheid stemt, maar dat de repetities beter 'bezocht dienen te worden. Uit het jaarverslag van de pen- ningmeesteresse, me-j. Ina Kra mer. bleek dat de ontvangsten 16-57.10 hadden bedragen en de uitgaven 1425.56, zodat er een saldo was van .f 23'1.54. Bij de bestuursverkiezing wer den voorzitter K. Zijp Jnz. en de bestuursleden mevr. Kraak- man-Mettes en Jn. Weel her kozen. Het erelid, de heer C. Bakker, die al meer dan veertig jaar aan de bloei van de vereniging mee werkt. kreeg een tafelcouvert aangeboden. Voorts werd er op gewe-zen, dat ook de heer Jn. Bruijn Jbz. reeds veertig jaar lang lid is van de vereniging. Ook de heer Bruij-n werd dank gebracht voor de vele verdiensten welke hij voor de vereniging had. Op een volgende vergadering hoopt de voorzitter nader op dit feit terug te komen Op 9 en 16 Mei wordt het bondsconcours te Wognum ge houden, waaraan de vereniging zal deelnemen. Voorts wees de voorzitter erop, dat er een Natio naal Concours zal worden ge houden te Alk-maar. Indien de data van dit concours dit toe laten zal de vereniging ook hier aap deelnemen. Op Donderdag 25 Februari zal de vereniging deelnemen aan een avondconcert te Wognum. Aan dit concert nemen zes koren deel. Tijdens de rondvraag werden besprekingen gewijd aan het kin derkoor. Hieruit zal de vereni ging in de toekomst haar leden moeten werven. Speciaal werd gewezen op het geringe aantal heren-leden. He ren zangers in de parochie, neemt een kloek besluit en treedt toe tot de zangvereniging. Het kqpr komt thans uit in de afdeling uitmuntendheid van de bond. Het heeft deze hoge trap bereikt door het uitmuntende stemmenmateriaal waarover het jarenlang beschikte. Nu de oude ren haar ontvallen, rekent ze o-p een toevloeiing van jongere krachten om de open plaatsen in te nemen. PRESTATIETOCHT OUDKARSPEL. Door de ijsclub „Volharding" werd Zon dagmiddag een prestatietocht door het Geestmerambacht georgani seerd. Vanaf het Barnewiel ging het langs de Winterweg naar St. Pancras, Koedijk, Warmenhuizen en vandaar terug naar Barne wiel te Oudkarspel. Er waren 230 deelnemers, van wie 225 de tocht binnen d-e vastgestelde tijd 2% uur) volbrachten. Aan deze deelnemer? werd een herinneringsmiedaille uitgereikt. Na 1 uur en 7 minuten kwatnen de vijf eerste deelnemers reeds binnen. Er waren geen prijzen aan verbonden.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 7