schat NOORDHOLLANDSi Vietminh bedreigt hoofdstad van Laos Volledig accoord Vóór a.s. Vrijdag overleg met en over Oostenrijk Gezondheid van de Paus wordt langzaam beter gt f 20.000.- Dagblad voor Alkmaar en omgeving REBELLEN IN DE BUITENWIJKEN VAN LOEANG PRABANG Botsing op de Afsluitdijk Scotland Yard opent aanval op bendeleiders \tUtt BEVOLKING VERSTERKT DE STAD in overleg „Kleine Commissie Resultaat van geheime conferentie Dr Figl naar Berlijn Hoop op algeheel herstel begint te groeien Joodse volksgroep niet beledigd Be vrij dingspoging Kard. Mindszenty in 1949 mislukt Grote razzia in Londen WZTBra serd waterdicht ti-slip profiel idag, 9 en 10 Febr. lag, 12 en 13 Febr. en 79 uur n wij boorden als wol mee brengt. cht-averecht (alle i, 2 a 4 jumpers ;n mogelijk 160 steken; Keurmerk ACHINEHANDEL, a machines, rente k f 3000- per jaar. zekerd en verzocht reau van dit blad op het blad gezet, deur uit. Doch toen l niet dat het spook •en van het gordijn Nog nadenkend men, liep Asmar de stte hij zijn blad op tte hij zich gereed ïger een bescheiden ir roffeltje te slaan :k. Nauwelijks had evenwel aangeraakt, okenlach, die scheen le ribbekas. Met een er van zijn meester. Abonnementsprijs f 6.60 per kwartaal, f 2.20 per maand, 10.51 per week, inclusief Incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum f 2.50; ln alle edities 26 ct per mm, minimum f 4.familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Bitsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstr. 89. teL 2800 K 2230: Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is ,l nergens veilig (Vondel) Dinsdag 9 Februari 1954 49e Jaargang - Nummer 13005 SAIGON, 8 Febr. De Vietminh-rebellen zijn Maandag snel opgerukt in de richting van de hoofdstad van Laos, Loeang Prabang. Vooruitgeschoven eenheden hebben de buitenwijken van de stad bereikt, aldus is officieel te Saigon medegedeeld. Franse en Laotiaanse troepen moesten een gebied ten Noorden en Noordwesten van de hoofdstad ontruimen. De Franse-uniestrijdkrachten her groepeerden zich binnen 16 kilometer van de stad. Moeong Sai is nog in handen van de Fransen. Van gezag hebbende zijde te Loeang Prabang is medegedeeld, dat de voorbereidingen voor de verdediging van de stad vol tooid zijn. Koning Sisavang heeft een pro clamatie uitgegeven waarin wordt gezegd, dat hij te Loeang Prabang zal blijven en dat het Laotiaanse 1 ?er de stad tot het laatste zal verdedigen. Kroonprins Savang heeft ge zegd, dat de val van Loeang Prabang de deur naar Thailand en Birma zou openen. Volgens hem hadden Laotiaanse troepen en dorpsbewoners een„politiek van de verschroeide aarde" toe gepast, toen zij zich op Loeang Prabang terugtrokken. Veertig dorpen aan de rivier de Namhoe zijn-platgebrand, aldus' de kroon prins. Vertier vertelde hij dat er in Loeang Prabang voorbereidingen worden getroffen voor de ont vangst van tienduizend vluchte lingen, voor wie vlotten worden gebouwd om hen via de rivier de Emkong naar kampen te brengen. De gehele bevolking van Loeang Prabang hielp bij het aanleggen van versterkingen, aldus de kroonprins. Maxwell Bodenheim ROMANSCHRIJVER DOOD GEVONDEN NEW YORK, 8 Febr. In een armoedige woning in het New- Yorkse East Side heeft men het lijk gevonden van Maxwell Bo denheim, een beroemd roman schrijver uit de jaren 1920. Hij was door een revolverschot ge dood. Naast hem lag het lijk van zijn vrouw, die zware verwondin gen vertoonde. In de woning, die van buiten met een hangslot was afgesloten, werd geen wapen ge vonden. Bodenheim, die de leeftijd van 63 jaar heeft bereikt, werd in 1925 beroemd door zijn roman „Replenishing Jessica". Tien jaar later was hij arm en vergeten en moest wegens drankzucbtigheid worden behandeld. RUSSISCHE LENING AAN FINLAND PARIJS, 8 Febr. Het nieuws bureau der Sovjet-Unie, Tass, maakt bekend, dat de Sovjet- Unie en Finland een overeen komst hebben getekend, onder welke de Sovjet-Unie aan Fin land een lening zal verstrekken, die het equivalent van 40 mil- lioen roebel zal bedragen. De lening, die een looptijd zal heb ben van 10 jaar en een rente zal dragen van 2.5 procent, zal wor den verstrekt in roebels, Ameri kaanse dollars of een andere door de partijen nader vast te stellen valuta. Moet Jongeren-organisatie blijven? ARNHEM, 8 Febr. Versche nen is het rapport over het „voortbestaan van de K.V.P. Jon geren Organisatie", dat door een commissie uit de Kring Gelder land van de Jongeren Organisatie in de K.V.P. werd samengesteld. Het rapport concludeert, dat het voortbestaan van de K.V.P. J.O. zeker gewenst is, maar dat een inkrimping van het toporgaan noodzakelijk zal zijn. De rappor teurs achten een bestuursraad, bestaande uit een gesalarieerde voorzitter en secretaris en een drietal leden, voldoende voor het landelijk bestuursorgaan van de K.V.P. J.O. Voorts zou men de voorzitter de titel en functie wil len geven van „Jongerencommis- saris", juist zoals men die kende in de eerste jaren van de organi satie. Samenvattend zegt het rap port, dat het voortbestaan nood zakelijk geacht wordt, doch dat «nige inperking van het landelijk orgaan gewenst is. Het Franse opperbevel heeft gemeld, dat Frans-Laotiaanse strijdkrachten in Noord-Laos een poging van de rebellen om ten Noordoosten van Loeang Prabang de rivier de Namsoeng over te steken, hadden afgeslagen. Tien Amerikaanse jachtbom menwerpers van het type B-26 en nog 200 technici van de Ameri kaanse luchtmacht zullen naar Indo-China worden gezonden om Frankrijk in zijn strijd tegen de Vietminh te steunen. Er werken reeds ongeveer een jaar lang Amerikaanse vliegtuigmecaniciëns in Indo-China. Jacquet in Parijs teruggekeerd PARIJS, 8 Februari Jacquet, de Franse staatssecretaris voor betrekkingen met de verbonden Indochinese staten, is Maandag middag in Parijs aangekomen na Musicus studeert in telefooncel LONDEN, 8 Febr, Het postkantoor heeft vandaag de afsluiting bekend gemaakt van een zakelijke transactie, n.,1. de verkoop van een oude telefooncel aan een gewe tensvolle musicus. De musicus had d^ P.T.T. geschreven dat hij een cel nodig had om zijn studies voort te zetten zónder zijn buren te storen. De koop kwam tot stand, maar het is niet bekend welk instrument de musicus bespeelt. ELKE 15 SEC. MISDAAD IN VER. STATEN WASHINGTON, 8 Februari De misdaad kost elk gezin in de Ver. Staten gemiddeld 495 dollar per jaar. aldus het hoofd van de Amerikaanse recherche, J. Edgar Hoover, op een bijeenkomst van de commissie voor toewijzingen van het huis van afgevaardigden. Volgens voorlopige gegevens blijkt, aldus Hoover, dat er in 1953 meer belangrijke misdaden zijn gepleegd dan ooit te voren: elke 15 seconden was er een mis daad begaan en in de eerste zes maanden van 1953 was er een inspectiereis van drie weken elke 4,3 minuten een aanslag op in Indo-China. het leven gepleegd. 9? PARAMARIBO, 8 Febr. In een Maandag na de slotvergade ring der „Kleine Commissie" ter voorbereiding van de voort zetting der Rondetafel-conferentie tussen Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen uitgegeven communiqué wordt gezegd, dat na de op Zondag gehouden werkvergadering en na gepleegd intensief overleg, algehele overeenstemming is be reikt over de nieuwe redactie van een ontwerpstatuut voor het koninkrijk nieuwe stijl van 61 artikelen, met een toelichting. Zulks was mogelijk dankzij het onverpoosde streven der drie delega ties om de standpunten, waar deze uiteenliepen, tot elkaar te brengen en de vaste wil, om tezamen een resultaat te bereiken, dat bevredi gend is voor de drie betrokken partijen. Elk der delegaties is bereid, het accoord in het eigen land te verdedigen. Het resultaat zal zo spoedig mogelijk worden voorgelegd aan de voltallige delegaties der Rondetafelconferentie. De delegaties houden er zich van over tuigd, dat de nog te verrichten arbeid met voortvarendheid zal worden aangevat. Aldus het communiqué van de „Kleine Commissie". (Zie ook pag. 5). ROND HUIS MET AFSCHUIFBAAR DAK Behalve dat zij rond is, heeft de „Gemeen- schaps-Hall" van Gus- tafsberg in Stockholm., nog vele andere zon derlinge eigenschap pen. Het gebouw van vier verdiepingendat nu bijna gereed is, is zo geconstrueerd, dat 't altijd mogelijk blijft er nog één of twee verdiepingen op te bouwen. Men kan daartoe dan „gewoon" 't dak er afschuiven. Wat nog verwonder lijker is: ook de bin nenmuren kunnen ver schoven worden. Op de derde verdieping is een grote zaal, welke plaats biedt aan 200 mensen en dis ge bruikt kan worden om er te dansen, con certen te geven of voor maatschappelijk werk, zoals recreatie e.d. Op het dak van het gebouw is een lan taarn aangebracht, welke dienst doet als kustlicht. BERLIJN, 8 Febr. De ministers van Buitenlandse Zaken van de vier grote mogendheden hebben vandaag tijdens een geheime zitting besloten Oostenrijk uit te nodigen voor de opening van de bespreking over een Oostenrijks onafhankelijkheidsverdrag, die ten laatste op Vrijdag aanstaande zal plaats vinden. Dit besluit werd bekend ge maakt nadat de ministers gedu rende vier uur achter gesloten deuren in het gebouw van de ge allieerde controleraad bijeen wa pen geweest. De Oostenrijkse Minister van Buitenlandse Zalken, dr Leopold Figl, heeft intussen zodra de ge ruchten over een op handen zijn de bespreking van de Oosten rijkse kwestie hem bereikten, maatregelen getroffen om naar Berlijn te vertrekken. Morgen zal hij per vliegtuig de Oostenrijkse hoofdstad verlaten. Voorts werd tijdens de geheime zitting gesproken over het Rus sisch voorstel tot het houden van een vijfmoigewdlheden,conferentie, met inbegrip van communistisch China. Hoewel over de kwestie in het officiële communiqué niet gespro ken wordt, hebben Franse zegs lieden meegedeeld dat minister Georges Bidault door de confe rentie gemachtigd is om Oostenr- rijikse vertegenwoordigers uit te VATICAANSTAD, 8 Febr. Paus Pius XII is vandaag op geweest en heeft enige tijd in een leunstoel gezeten, de eerste maal dat hij dit deed voor langere tijd sedert 25 Januari. Zowel zijn lijfarts als de pers van het Vaticaan delen mee, dat zijn toestand beter wordt. De dokter heeft de Paus aangeraden „zich wat in zijn kamers te bewegen". De Paus heeft dit gedaan, zittend in een armstoel. Hij heeft ook vast voedsel tot zich genomen, het eerste in vele dagen, pende ziekte, die zijn krachten ondermijnde. Meer dan eens heeft de Paus, sinds hij aan het ziekbed gekluis terd werd, uiting gegeven aan Zijn spijt, dat de audiënties geen doorgang konden vinden en de vele pelgrims die naar Rome ge- Als altijd heeft de Paus de H. Mis bijgewoond en de Heilige Communie ontvangen. Om 12.00 uur ontving hij, als gewoonlijk mgr. G. B. Montini. Het was voor de eerste maal sinds hij op 25 Januari ernstig ziek werd, dat de Heilige Vader enige tijd in zijn armstoel mocht zitten. De Paus is nog steeds ernstig ziek, maar de langzame verbete ring en het feit dat hij vandaag op heeft mogen zitten, dragen bij tot de gerechtvaardigde hoop dat de Heilige Vader thans op weg is naar volledig herstel. Intussen meldt het officiële or gaan van Vaticaanstad, l'Osser- vatore Romano, dat de Paus ge durende zijn ziekte uit alle delen van de wereld talloze beterschaps- wensen heeft ontvangen en dat deze sympathiebetuigingen hem mede de kracht hebben gegeven te blijven vechten tegen de slo- Nieuwe priesters uit China gewezen HONGKONG, 8 Febr. De Chinese communisten wijzen de buitenlandse priesters in versneld tempo het land uit. De laatst aangekomenen hier zijn vader J. Aïnpo uit West- Vlaanderen, Franciscaan, Fells uit Rome en Marcel Lussi uit Joego-Slavië: allen kregen op dracht het land binnen een half uur te veria'"n. Zij werden uit zowezen op beschuldiging van Pi/mnage. komen waren om van hem de ze gen te ontvangen, vergeefs wacht ten. De Paus heeft gedurende de vijftien jaar dat hij het Pontifi caat heeft bekleed meer personen in audiëntie ontvangen, dan een van zijn voorgangers. Pauselijke onderscheiding voor Gen.-Majoor Marlet UTRECHT, 8 Febr. 1954. In zijn woning te Utrecht mocht generaai-majoor J. J. Marlet uit handen van de plaatsvervangend hoofdleger-aalmoezenier, overste P. G. M. Schoonebeèk, de pause lijke onderscheiding Commandeur niet Ster in de Orde van de H. Gregorius de Grote ontvangen. Deze huiselijke plechtigheid werd o.m. bijgewoond door Mgr G. Huys, de eerste aalmoezenier van het Nederlandse leger; later kwam ook de Aartsbisschop- Coadjutor Z.H. Exc. dr B. J. Al- frink zijn gelukwensen aanbieden PORTUGESE TREILER ONTPLOFT Dertien doden CASCAIS, 8 Febr. 1954. De Portugese treiler ,,Acor" is ter hoogte van Caboraso. 65 km ten westen van, Lissabon, aan de grond gelopen. Vervolgens heeft zich een ontploffing aan boord van het vaartuig voor gedaan, welke de dood van 13 opvarenden veroorzaakte. Drie opvarenden werden gewond en 2 7>;n vermist. nodigen tot bijwoning van de be sprekingen. In het communiqué wordt niet gesproken over 't verloop van de besprekingen over de vijfmogend- hedenconferentie (punt 1 op de agenda) ook over het tweede agendapunt (de Duitse kwestie) wordt met geen woord gerept. Aangenomen wordt dat morgen SAMENZWERING TEGEN DE REGERING? Beschuldigingen in Amerika WASHINGTON, 8 Feibr. Het Amerikaanse ministerie van Jus titie heeft bekend gemaakt dat negen personen en zes firma's in staat van beschuldiging zijn ge steld, wegens samenzwering met het vooropgezette doel de rege ring op te lichten. Onder degenen die in staat van besehuldiging zijn gesteld wegens het plegen van. fraude bij de aan koop van surplus schepen van de Amerikaanse regering, bevindt zich Joseph E. Casey, een voor malig lid van het Huis van Af gevaardigden. Casey had volgens een Senaats commissie de leiding van een groep zakenlieden, die na de oor log reusachtige winsten hebben gemaakt door tankschepen te ver handelen. Een andere beklaagde is Aristoteles Onassis, een Griek se reder. MEER HULP VOOR INDIA BEPLEIT NEW DELHI, 8 Febr.'— Een missie van het Internationale Mo netaire Fonds, die in het afgelo pen jaar een onderzoek heeft in gesteld naar de economische en financiële situatie van India, deelt in een dezer dagen uitgebracht rapport mede, dat India meer buitenlandse hulp nodig heeft voor zijn vijfjarenplan voor de economische ontwikkeling van het land. Gisteravond is door de glad heid van de weg tussen Korn- werderzand en Breezand een bus van de N.T.M. in botsing geko men met een vracbtwagfen met aanhanger. De aanhanger slipte en kwam op het linker deel van de weg terug, tegen de bus. De bus werd aan de voorzijde zwaar beschadigd. Enige tijd later botste 'n twee de vrachtwagen tegen de stil staande bus. De auto van de ver keerspolitie, die achter de bus stond, kreeg nu ook een tik. Ter wijl de politieman in de bus het proces-verbaal zat te schrijven, kreeg hij een flinke buil op het hoofd. De buschauffeur werd aan het been gewond. de bespreking over de Duitse kwestie op de gewone wijze voortgezet zal worden. Naar in gewoon,lijik betrouw bare kringen verluidt, zijn de Westelijke mogendheden bereid een conferentie van de grote vier met communistisch China en Noord- en Zuid-Korea over de Koreaanse kwestie te beleggen, als niet andere mogelijk is en de andere V.N.-landen met troepen in Korea hiermee instemmen. Springstof in beslag genomen te Egypte ALEXANDRIë, 8 Febr. De Egyptische politie heeft beslag gelegd op 1.723 staven springstof met een gewicht van 310 kg, die zij ontdekte in een grot op het ogenblik, dat Bedoeïenen zich er meester van wilden maken. Uit een onderzoek is gebleken, dat de springstof heimelijk naar Li- bye vervoerd moest worden. „HOLLAND HERALD" VAN K.L.M. 's-GRAVENHAGE, 8 Febr. De K.L.M. heeft voor eenmaal een blad uitgegeven, dat be stemd is voor het buitenland. Het is genoemd „Holland He rald". De artikelen in dit blad zijn door Nederlandse journalisten samengesteld. De „Holland He rald", die in Amsterdam werd gedrukt, verschijnt in zeven ver schillende, speciaal gerichte edi ties in drie talen. Het blad zal in een totale oplage van 200.000 exemplaren in 30 landen buiten Europa worden verspreid. De inhoud beperkt zich niet tot de K.L.M., het accent valt op de aantrekkelijkheden en moge lijkheden ,die Nederland de bui tenlander biedt. Evenwel zijn niet alle aspecten en mogelijkheden van toeristische en economische aard in het blad belicht, omdat het anders zijn doel zou voorbij schieten. Hoofdredacteur van ons blad vrijgesproken ALKMAAR Hedenmorgen deed de Alkmaarse rechtbank uitspraak in de zaak tegen de hoofdredacteur van ons blad, de heer H. N. S. te Hoorn, die er van beschuldigd was door een humoristisch stukje in zijn ru briek „Losse praatjes en losse blaadjes" de Joodse volksgroep te hebben beledigd. Bij de behan deling van deze zaak eiste de Oficier van Justitie 14 dagen ge leden f25 boete of 10 dgn. hechte nis. De rechtbank achtte het wet tig en overtuigend bewijs niet ge leverd en sprak de heer S. vrij. De opzet tot belediging achtte de rechtbank niet aanwezig. Zij oor deelde echter, dat de heer S. had moeten begrijpen, dat hij in de na-oorlogse omstandigheden een stukje met een dergelijke inhoud niet had moeten publiceren. LANDING OP ZEE? Amerikaans vliegtuig in nood DEN HAAG, 8 Febr. Een Amerikaans vliegtuig heeft ge seind, dat het hoven de Atlan tische Oceaan, ten Noord-Westen van Spanje, in nood verkeert. Slechts één motor van het toe stel draaide nog toen het nood sein werd uitgezonden. De positie was toen 45.25 N. en 12.35 W. De vlieger seinde, dat hij zou trachten San Ddego in Spanje te bereiken, doch dat hij wellicht op zee zou moetenlanden. De scheepvaart in dat gebied is ver zocht scherp uit te zien naar het toestel. Het toestel, een Flying Box car" van de Amerikaanse lucht macht, was op weg vèn de Azoren naar Frankfurt. Ongeveer 300 km. ten N.W. van Santiago in Spanje, meldde het, dat een der motoren was uitgevallen en dat het terug keerde naar Madrid. Er zijn vliegtuigen naar het toestel gaan zoeken. Gemeld is, dat de bemanning van vijf het vliegtuig met val schermen verlaten heeft. Men vermoedt, dat het toestel ergens in Portugal is neergestort. De be manningsleden zijn nog niet ge vonden. WASHINGTON, 9 Febr. Mgr Bela Var,ga, president van de Hongaarse Nationale Raad in bal lingschap, heeft te Washington tegenover persvertegenwoordigers een uiteenzetting gegeven van wat hij noemde een mislukte po ging om in 1949 kardinaal Minds zenty uit Hongaarse gevangen schap te bevrijden. Mgr Var,ga deelde mede. dat vliegtuigen uit de Verenigde Sta ten naar Europa waren gevlogen can bij de ontsnappingspoging te worden ingeschakeld, doch dat spionnen achter de plannen wa ren gekomen, waarop de kardi naal was overgebracht naar een geheime verblijfplaats. Hij ver klaarde. dat de poging werd on dernomen enkele maanden nadat kardinaal Mindszenty tot levens lange gevangenisstraf was ver oordeeld. Hij verbleef toen in een gevangenisziekenhuis in een voor stad van Boedapest. LONDEN, 8 Febr. Vanmor gen vóór zonsopgang hebben een heden van Scotland Yard een groot aantal verdachte huizen in de binnenstad en de buitenwijken van Londen afgestroopt in de hoop een aantal personen, die verdacht worden van in de afge lopen twee jaar gepleegde roof overvallen en bankinbraken, aan te houden. Scotland Yard zoekt op het ogenblik naar de leiders van een georganiseerde bende, die zich voornamelijk bezighoudt met gro te inbraken en met het aanhou den van postzen,dingen. In de laatste tijd is in het hartje van Londen een postwagen aan gehouden, waarbij de dieven met 200.000 pond gingen strijken. Ver der is eenmaal 14.000 pond en eenmaal 11.000 pond door de mis dadigers onderschept in post treinen. Verder wordt dezelfde bende verantwoordelijk geacht voor een groot aantal inbraken in heren huizen in Londen en in landhuizen waarbij voor millioenen guldens aan bont en juwelen is ontvreemd. De laatste slag die de bende geslagen heeft, is de aanhouding van een posttrein in Zuid Enge land. AOle aangetekende zendin gen, in totaal een bedrag van et telijke duizenden ponden verte genwoordigend, werden gestolen. Scotland Yard heeft meegedeeld dat de grootscheepse jacht, die lange tijd is voonbereid heeft ge leid tot aanhouding van ettelijke personen, die thans voorgeleid zullen worden om verhoord t« worden.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 1