Onrust in Oost-Duitsland direct de kop ingedrukt Sneeuwval en dooi over heel West-Europa Drie maanden geëist tegen Haagse bankier HnniER Jenevervloot nadert het ongeruste Scandinavië Ontploffing aan boord van Noorse tanker Verkiezingscomedie in Rusland gaat beginnen Indiase.troepen uit Korea vertrokken Scelba kabinetsformateur Dameshanden SCHAATSEN Gehaat bij de communisten Verzet kreeg geen kans op gang te komen Ontsporende trein doodde 22 man Dean keert terug naar Korea Sabotage op Britse vloot Bommenwerper neergestort DRIE DODEN In Londen files voor loodgieterswinkels Een winter zonder wintertenen VIJF ARBEIDERS GEWOND MALENKOF CANDIDAAT Resten van Comet gevonden Rekenkundige robot bij de K.L.M. Spionnen gevat in Noorwegen Pagina 4 Dinsdag 9 Februari 1954 BERLIJN, 8 Febr. De smeulende onrust in de Russische zone is snel en grondig de kop ingedrukt door het meedogen loze optreden van de communistische geheime politie, aldus hebben vandaag Duitse en geallieerde woordvoerders meege deeld. Een aantal arrestaties meer dan 500 werd verricht in ver uiteengelegen industriegebiedenwaardoor vermoedelijk elke uitbarsting van gewelddadig verzet vernietigd is, voordat het de kans kreeg op gang te komen. door alle bevoegde woordvoerders. Met uitzondering van de Russi sche schildwachten bij de Russi sche ambassade zijn in Oost Ber lijn geen gewapende Russische soldaten gezien sedert het begin van de conferentie van de Grote Vier. De toestand in het Oosten was gisteren en vandaag zo rustig dat het radiostation van de Ameri kaanse hoge commissie RIAS er Westerse woordvoerders heb ben meegedeeld, dat de Ooste lijke SSD de Duitse communis tische versie van de Russische MVD en de oude nazi Gestapo bewezen heeft wat de Russische minister van Buitenlandse Zaken Molotov rustig voorspeld heeft tijdens de conferentie van de Grote Vier dat een nieuwe Juni opstand onmogelijk is. De onrust die verleden week gemeld werd uit Dresden, Gera, Mersaburg, Oelsnitz en andere ge meenten, werd uitgelokt door de communisten zelf. Hun agitators joegen de wrevelige Duitse ar beiders op een hoop door te trach ten hen te dwingen resoluties te ondertekenen ten gunste van het plan Molotov voor nationale uni ficatie, een plan, dat de commu nistische heerschappij in geheel Duitsland stevig zou vestigen. Zo gauw het gemor bekend werd heeft de SSD toegeslagen. Het gemor dat nu nog plaats vindt geschiedt via de mondhoek door fluisteren. De grote fabrie ken in het Oosten worden uitge kamd door geheime politie en lieden die inlichtingen verstrek ken. De geallieerde autoriteiten heb ben meegedeeld, dat het dempen zo snel in zijn werk ging en zul ke onmiddellijke resultaten op leverde, dat het zelfs niet nood zakelijk was de normale bewa king bij de fabrieken op te voe ren. De geruchten, dat het Russische rode leger te hulp geroepen was, werden volledig tegengesproken BENARES, 8 Febr. In de om- geving van Benares zijn 22 arbei ders omgekomen en 14 gewond, doordat Maandag een aantal wa gons ontspoorde, omsloeg en op de arbeiders neerkwam. De ar beiders waren bezig met het leg gen van een nieuwe spoorweg op een brug, toen de wagons de ar beiders verpletterden. Vonnis tegen vergunning houder Simpanghotel DJAKARTA, 8 Febr. Het Landgerecht van Surabaja heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen J. F. Faiulbel, agent van de Na tionale Handelsbank die houder is van de voor het Simpanghotel uitgegeven vergunning. De heer Faubel werd ten laste gelegd: le. het verhuren, van drie kamers zonder vergunning; 2e. het niet zichtbaar ophangen van de hotel- vergunning en 3e. het niet num meren der kamers volgens de plattegrond, die bij de vergun ning is gevoegd. De heer Faubel werd veroor deeld tot tweemaal vijf dagen hechtenis en het betalen van een boete van Rp. 50, subsidiair 10 datgen hechtenis. De eis had ge luid driemaal twee weiken hechte nis. In het vonnis is bepaald, dat aan de heer Faubel geen werk zaamheden mogen worden opge dragen en dat hij buiten de voor de gevangenis geldende werkuren naar huis kan gaan. BRITSE TREILER VERGAAN? OSLO, 8 Febr. Gevreesd wordt, dat de Britse treiler „La- forey" uit Grimsby in de afge lopen nacht met man en muis is vergaan bij het eiland Ytteroey aan de Noorse Westkust. Het vaar tuig seinde, dat het bij zwaar weer op een klip was gelopen en kapseisde. Sindsdien is niets meer van de tredler vernomen, terwijl ook reddingsvaartuigen niets van het vaartuig hebben kunnen ont dekken. Met thee en broodjes tegen de Mau Mau NAIROBI, 8 Februari Brit se militairen hebben Maandag in de omgeving van Nairobi de Afrikaanse bevolking van een dorp warme thee en broodjes ge geven, nadat zij het dorp hadden omsingeld en vragen hadden ge steld over de Mau Mau. geen berichten meer over geeft in de nieuwsuitzendingen. Arrestaties. In Amerikaanse kringen blij ven de berichten binnendruppe len over kleine incidenten, die de vorige week hebben plaatsgevon den. In de Maxihutte staalfabrie ken in Unterwellenborn werden Vrijdag drie arbeiders gearres teerd, die weigerden een resolutie ter ondersteuning van Molotov te tekenen. Op dezelfde dag werden in Erfurt vijftien arbeiders en in Silbitz drie arbeiders gearres teerd. De West-Berlijnse „gevechts groep tegen onmenselijkheid" 'heeft vage geruchten ontvangen dat in een gedeelte van de syn thetische rubberfabriek in Halle de vorige week een langzaam-aan- staking is uitgevoerd. Volgens andere niet bevestigde geruchten zijn Vrijdag in Schwe- rin en Zaterdag in Maagdenburg een aantal communistische agita toren door de bevolking afgeran seld. Een grote politie-actie zou hiervan het gevolg zijn geweest. K W i 's-GRAVENHAGE, 8 WASHINGTON, 8 Febr. Am bassadeur Dean treft voorberei dingen voor de terugkeer naar Panmoendjon om, indien de com munisten de door hem gestelde voorwaarden in acht nemen, de voorbereidende besprekingen over de Koreaanse politieke conferen tie te hervatten, aldus deelde een woordvoerder van 't Amerikaan se Departement van Buitenlandse Zaken Maandag mede. LONDEN, 8 Februari De Britse admiraliteit heeft vandaag mededeling gedaan van twee nieuwe gevallen van sabotage aan boord van oorlogsschepen. In totaal zijn er de afgelopen weken vijf van deze incidenten gemeld. De beide laatste daden van sabotage vonden plaats aan boord van vliegdekschepen de Glory, die zich op het ogenblik in Malta bevindt, en de Eagle, welke mor genochtend uit Engeland vertrekt voor de jaarlijkse voorjaarsreis. Een woordvoerder deelde mee, dat er op de Glory electrische kabels waren doorgesneden en dat- de kanonnen van de Eaigle, waar mee de saluutschoten worden af gevuurd, beschadigd waren. De epidemie van sabotage op kleine schaal aan boord van ma rineschepen is vorig jaar begon nen. De regering is van mening, dat het hier geen georganiseerde sa botage van politieke vijanden be treft. Zij is van mening, dat de daders in de meeste gevallen matrozen zijn die in de betrokken haven willen blijven. De vorige maand werden drie schepen beschadigd: de vliegdek schepen Indefatigable en Ocean en het marinevaartuig Montclare. Russische uitnodiging voor Arsenal LONDEN. 8 Februari De Engelse Football Association heeft een telegram van de Russi sche voetbalbond ontvangen, waarin Arsenal uitgenodigd wordt voor wedstrijden tegen Russische clubs op 2 en 5 Aug. van dit jaar in Rusland. Arsenal heeft deze uitnodiging in beraad genomen. De Russische bond zal in Oc tober of November een club naar Engeland sturen om daar enige wedstrijden te spelen. Sedert het bezoek van de Dy namo's in 1945 heeft geen enkele Russische ploeg meer in Enge land gespeeld. VERZENDING ZEEPOST 's-GRAVENHAGE, 8 Februari Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De d'ata, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan, tussen haakjes, ach- Februarii komen en deze slechts voor een ter de naam van het schip ver- i Mflillr I z»- .V» 1 s 'sffi/' M, 0> si mm. ■-* Als een levende herinnering aan de dagen van Hannibal, die met zijn olifantenleger tegen de Romeinse legioenen optrok, zo trekt een olifantenpatrouille door deze met struikgewas begroeide streek van Cambodja, een van de drie verenigde staten van Indo-China, waar olifanten om hun kracht en grootte zeer in trék zijn. Vergoeding rampschade in de landbouw 's-GRAVENHAGE, 8 Febr. Verwacht kan worden, dat de normen voor de vergoeding voor rampschade in de landbouw in de loop van Februari bekend zullen zijn. Goeddeels zai dit reeds om streeks 15 Februari het geval kunnen zijn. De beslissing over de normen wordt door de Minis ter van Financiën in overleg met onder betrokken ministers geno men. Tussen de Rijksdienst voor Landbouwherstel en de Stichting voor de Landbouw vond overleg over de normen plaats. Men kwam niet steeds tot een eens luidend oordeel. UPPER HEYFORD, Engeland, 8 Febr. Een strato straalbom- menwerper B-47 van de Ameri kaanse luchtmacht, een van de vliegtuigen met een snelheid van 960 km per uur, welke bestemd zijn voor het vervoer van de atoombom, is vanmorgen vroeg in de omgeving van Upper Hey- ford bij het landen neergestort. De drie inzittenden kwamen om het leven. Drie maanden gevangenisstraf bepaald gedeelte en wel na ver werd heden door de officier van justitie geëist tegen de Haagse bankier F. M. W. F. die voor de politierechter verschenen was, verdacht van overtreding van de geldschieterswet. F. zou wel bijna steeds lenin gen hoger dan f 1500 hebben ver strekt, doch verschillende posten zouden door het inhouden van 'n zogenaamde risicodekking be langrijk onder het wettelijk mi nimum zijn gedaald. i De raadsman van verdachte, mr D. W. J. Kievits alhier, zeide, „dat de geldschieterswet van 1932 wel goed bedoeld is, doch niet fraai ingericht, daar het dikwijls, van het toeval afhangt of men al dan niet strafbaar is. Volgens] de huidige bepalingen, aldus mr Kievits, „is het strafbaar wan neer men er een beroep van maakt in meerderheid leningen te verstrekken van f 1500 of daaronder". Na deze critiek te hebben uit gebracht, bepleitte mr Kievits vrijspraak, daar het niet was ko men vast te staan dat de ge vraagde sommen voor risico dekking aanstonds in handen van zijn cliënt zouden zijn ge loop van tijd eerst enig voor deel voor verdachte zouden heb ben opgeleverd. Mr Kievits, die deze zaak niet vrij van complicaties vond, ver zocht de politierechter schrifte lijk vonnis te willen wijzen. (Advertentie) v r a gen meld: Indonesië s.s. „Teiresias" (13 Febr.); m.s. „Roebiah" (18 Fe bruari); Nw. Guinea: m.s. „Kota Agoeng" (4 Maart); Ned. Antil len: m.s. „Oranjestad" (16 Febr.); Suriname: m.s. „Bonaire" (17 Fe bruari); Unie van Z. Afrika en Z.W. Afrika: m.s. „Carnavon Castle" 13 Febr.); Canada: s.s „Rijndam" 17 Febr.); Zuid Ame rika: s.s. „Presidente Peron" (20 Febr.); Australië: via Engeland (13 Febr.); s.s. „Arcadia" (17 Fe bruari); Nieuw Zeeland: via En geland (12 Februari). Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata van postpaketten verstrekken de postkantoren. STOCKHOLM. 8 Febr. Een klein Fins vaartuig, dat naar verluidt onderweg is naar Scandinavië met 12.000 liter alcohol van 96 percent aan boord, heeft grote onge rustheid verwekt onder de Zweedse kustwachten en douane. Langs een bepaald gedeel te van de Zweedse Westkust staan dertig posten dag en nacht op de uitkijk, om te voorkomen dat het Finse scheepje de „Ari" zijn ille gale lading ergens aan land zal proberen te zetten. Voor het op het ogenblik gedeelte lijk drooggelegde Zweden zou deze lading alcohol een aan zienlijk» aanwinst voor de ziwarte markt betekenen. Volgens de douane zal het scheepje binnen enkele dagen de Zweedse wateren bereiken. De Noorse en Deense douane is op de hoogte gebracht en houdt eveneens een oogje in het zeil. Het scheepje wordt beschre ven als een kleine 500 ton metende zeewaardige kotter van twaalf meter lengte. De Zweedse douane koesterde reeds argwaan tegen de kot ter, toen die in December de Oostzee verliet. Maar een on derzoek aan boord leverde niets op, de papieren waren in orde, dus de Ari kon niet tegengehouden worden. Het scheepje heeft Woensdag Rot terdam verlaten. Van Neder lands standpunt uit is geen overtreding begaan. Volgens de Nederlandse douane auto riteiten heeft de kapitein het recht alcohol aan te kopen en uit te voeren, mits hij niet probeert die weer in te voe ren. Hij heeft ditzelfde reeds enige malen gedaan en steeds opgegeven olie geladen te hebben voor Tanger. In Tanger echter is het schip onbekend ,dus men kan aannemen hier met een smok- kelzaak te doen te hebben. De Nederlandse douane kan ech ter niet ingrijpen, omdat de gezagvoerder in geen enkel opzicht in strijd handelt met de Nederlandse wet. LONDEN, 8 Febr. De koudegolf in Europa heeft zich teruggetrok ken met zware sneeuwval en dooi in Noord Engeland en Duitsland. In Zuid Engeland en Frankrijk heeft de dooi waterleidingen doen springen, het verkeer belemmerd door smeltend ijs en in sommige gebieden overstromingsgevaar doen ontstaan. (Advertentie) lijkt een onbereikbaar ideaal. Voor sommigen behoeft het niet eens echt winterweer te zijn of de kwelling van „winterhanden" of „wintervoeten" begint al. De kwaal bestrijden met Akker's Kloosterbalsem betekent onmid dellijke verzachting van jeuk en pijn. Kloosterbalsem, het ideale middel, ook bij schrale huid, klo ven of gesprongen handen, ont smet en geneest wonden van al lerlei aard en is een uitstekend wrijfmiddel bij rheumatiek, spit en spierpijn. Aan boord van de Noorse tank boot „Salaas", die bij de N.D.S.M. te Amsterdam voor de kade ligt, heeft zich vanmiddag omstreeks één uur een ontploffing voorge daan. waarbij vijf arbeiders, allen Amsterdammers, werden gewond. Zij werden met brandwonden aan hals en gelaat door de G.G.D. naar het Binnengasthuis ver voerd, waar vier ter verpleging zijn opgenomen; één kon na be handeling naar zijn woning terug keren. De oorzaak van de ontploffing is nog niet vastgesteld. Het ver moeden bestaat, dat zich nog enig gas in een tank bevond, dat door de steekvlam van een der electrische lassers tot ontploffing is gekomen. De gewonde arbeiders, die in het Binnengasthuis zijn opgeno men, konden nog niet verhoord worden. Zij hebben ernstige brandwonden aan gelaat en han den bekomen, doch er bestaat geen direct levensgevaar. Het schip, dat ter reparatie bij de N.D.S.M. ligt, is vanavond in het Stenen Dok gebracht. Er is geen materiële schade. MOSKOU, Febr. De Russi sche premier Georgi Malenkof heeft vandaag meegedeeld, dat hij zich candidaat stelt voor de verkiezingen van de opperste Sowjet op 14 Maart. Hij zal de enige candidaat voor de Raad van de Unie in het kiesdistrict Leningrad in Moskou zijn. Malenkof koos dit district, dat hij reeds vertegenwoordigt, uit na door meer dan 70 arbeiders bij eenkomsten uitgenodigd te zijn als hun candidaat op te treden. Malenkof is een van de 20 le den van het centrale comité van de Russische communistische par tij, die een keuze uit de hun aan geboden kiesdistricten hebben ge daan. In een open brief, die vandaag in de Prawda wérd gepubliceerd, werd gezegd, dat de 20 zich bij bun keuze hadden laten leiden door het advies van het centrale comité. De minister van Buitenlandse Zaken V. M. Molotof is candidaat van het district Molotof in Mos kou, N. Kroesjef van het district Kalinin in Moskou, Lazar Kaga- novic van het district Lenin in Tashkent, maarschalk Worosjilof van het district Kirof in Lenin grad allen voor de verkiezin gen van de raad van de Unie. Maarschalk Nicolai Boelganin, de minister van Defensie, heeft er in toegestemd, uit te komen als enige candidaat van de stad Mos kou bij de verkiezingen voor de raad van de nationaliteiten. Anas- tas Mikoyan komt uit als candi daat voor het district Stalin Ere van, Armenië, bij de verkiezingen van de raad van de nationalitei ten. De beide overige leden van de grote negen van de Sowjet Unie Mikhail Pervukhin en Maxim Saburof hebben besloten zich candidaat voor de verkiezingen raad van de nationaliteiten te stellen, respectievelijk voor het district Kalinin van Tbilisi, Ge orgië en het district Minsk van Wit-Rusland. Kortebaamvedstrijden Leeuwarden uitgesteld DEN HAAG, 8 Febr. De wedstrijden om het Nederlandse kampioenschap korte baan junio ren, wel'ke voor Dinsdag 9 Febr. door de Koninklijke Vereniging „De IJsclub" te Leeuwarden wa ren georganiseerd, zijn in ver band met de weersomstandighe den tot nader order uitgesteld. Ook het provinciaal kampioen schap van Zeeland schoonrijden voor dames, heren en paren, dat Dinsdag 9 Februari te Krabben- dijke door de ijsclub „Krahben- dijke" op het programma was ge plaatst, is afgelast. Kralingen Naar wij van de zijde van de K.N.S.B. vernemen zullen de internationale wedstrijden in het hardrijden op de schaats, welke Dinsdag 9 Februari op de ijsbaan Kralingen (Rotterdam) worden gehouden, aanvang 13.15 uur, on danks de minder gunstige weers omstandigheden in elk geval doorgang vinden. Zuidafrikaanse regering wint vertrouwensvotum KAAPSTAD, 8 Fete. De Zuid-Afrikaanse Volksraad (Twee de Kamer) heeft Maandag een motie van wantrouwen verwor-1 pen, die was ingediend door de oppositieleider, Strauss. De rege ring kreeg 89 stemmen. 60 afge vaardigden stemden tegen de re gering. Het cabaret Moulin Rouge in Parijs kwam onder water te staan toen de leiding sprong op een hoger gelegen verdieping en het water de trappen afstroomde. De directeur heeft sluiting be kend gemaakt, hetgeen een tijde lijke werkloosheid betekent voor de 120 iman personeel. De schade is enorm. In Londen werd de brandweer overstelpt met aanvragen 9m hulp bij gesprongen waterleidin gen. Dé mensen stonden bij de loodgieters in de rij. De paardenrennen zijn voor de zeventiende achtereenvolgende dag afgelast. Manchester kreeg 15 centime ter sneeuw, waardoor het ver keer in de stad vertraagd of on mogelijk werd. In Schotland wer den temperaturen van 10 graden Fahrenheit gemeten. In Londen bereikte de thermo meter de hoogste stand sedert 17 dagen met 43 graden. In Duitsland ligt sneeuw en heerst een temperatuur van 10 tot 19 graden. De Rijn is nu be vroren over een lengte van 60 kilometer tussen Lorelei ep Main. Jn zeven jaar is dit niet gebeurd. In de haven van Hamburg zi.m ijsbrekers volop bezig te trachten de haven open te houden. Ook in het kanaal van Kiel zijn de ijsbrekers druk doende. De harde wind heeft nieuwe ijs massa's aan de noordkust ge vormd. De meeste andere Noord zeehavens liggen dicht. De luchtbrug naar de Friese eilanden, die door ijs van het Duitse vasteland zijn afgesneden, gaat voort. In Wenen zijn tijdens t week einde twee mensen doodgevroren en de Donau ligt aan de Hon gaarse grens stijf dicht. In Italië heeft het zachtere weer de verbinding mogelijk ge maakt met verschillende berg dorpen, die afgesneden waren door de zware sneeuwval. De verbindingen tussen Frankrijk en Andorra zijn eveneens hersteld. Met sneeuwploegen heeft men zioh door de meer dan twee me ter hoge laag een weg gebaand. De laatste 24 uur is de hevig ste sneeuw sinds 1932 in Noord- Portugal gevallen. Acht mensen kwamen om het leven, onder wie een 10-jarige schaaphoeder. Ge wapende schaapherders, stonden met hun honden in Monte Alegro dag en nacht op wacht om hun kudden tegen wolven te bescher men, waarvan gemeld was, dat ze elkaar doodden in hun wan hopige pogingen om de kudden te bereiken. PORTO AZURRO, 8 Febr. De bemanning van de vissersboot Sirio heeft vandaag meegedeeld, dat zij voorwerpen gevonden heeft afkomstig van de Comet van de B.E.A. die 10 Januari in zee stortte, waarbij 35 mensen om het leven kwamen. Verder deelde zij mee, dat zij op de bodem van de zee een grooi voorwerp gezien had juist op het punt waar het toestel neergestort moet zijn. De Italiaanse en Britse ploegen die met het opsporen ervan be last zijn. zijn onmiddellijk naar de plaats vertrokken. Onder de voor werpen, die de vissers opgepikt hadden, bevond zich een dames tas, waarin twee speelgoedbeer tjes. kousen en een telegram. 360.000 rekenkundige handelingen per uur 's-GRAVENHAGE, 8 Jan. In de moderne burgerluchtvaart re kent men met grote getallen. Deze hebben tegenwoordig een zo grote omvang-aangenomen, dat men bij de K.L.M. voor het verwerken hiervan thans een rekenkundig 'brein gebruikt, dat in staat is de ingewikkeldste rekenkundige pro blemen in een minimum van tijd op te lossen. Deze robot, een vernuftige, elec trische rekenmachine, geïmpor teerd uit Amerika, 'bevindt zich in 't hoofdkantoor van de K.L.M. te den Haag. Het apparaat kan 360.000 rekenkundige handelin gen per uur verrichten. De „hersenwindingen" bestaan uit ontelbare electrische draden. De machine, die werkt met 1200 radiolampen in tweetallig stelsel, is gekoppeld aan een mechanische ponsmachine. De rekenmachine is zo eerlijk, dat ze, als ze eens een fout mocht maken, deze door middel van een rood licht ken baar maakt. Aan de binnenkant van de deur van de machine bevindt zich een wirwar van draden, waartussen tientallen lampjes aanhoudend aan en uitgaan. Dat is het tel werk, waar alle rekenkundige handelingen, als optellen, aftrek ken, vermenigvuldigen, wortel trekken enz. zioh afspelen. De niet minder ingewikkelde achter-wand is het geheugen van de machine. Het mechanische brein heeft, naar men ons mee deelt, minder tijd nodig, de inge wikkelde formules te berekenen, dan de Jtijd die de mens nodig heeft om de formule te lezen. INTSJON, 8 Februari Onge- v'eer 1.600 Indiase militairen zijn Maandag in de Zuidkoreaanse havenstad Intsjon aan boord van het troepenschip „Asturias" ge gaan, dat hen naar hun land zal terugbrengen. De Indiërs hebben vijf-en-een-halve maand dienst gedaan als bewaking van de wei gerachtige krijgsgevangenen en in de gedemilitariseerde zone. Met de „Asturias" reizen ook 25 leden van het administratieve personeel van de neutrale terug zendingscommissie en een groep van 12 Chinese, twee Zuidkore aanse en 74 Noordkoreaanse voormalige gevangenen, die ver zocht hebben naar een neutraal land te worden overgebracht. Laatstgenoemde groep zal in In dia blijven, totdat een definitieve regeling voor de betrokkenen is gevonden. Met het oog op eventuele de monstraties werd de trein, waar mee de Indiërs de reis naar Ints jon maakten, door militairen van de V.N. bewaakt. Er deden zich echter geen incidenten voor. Zo als bekend waren de Indiase militairen bij hun aankomst m Korea met hefschroefvliegtuigen naar de gedemilitariseerde zone overgebracht, omdat president Syngman Rhee gedreigd had, iedere Indiër, die in Zuid-Korea voet aan wal zette, te zullen laten doden. De inscheping van de troepen werd bijgewoond door de Indiase generaal Thimaja, de voorzitter van de neutrale repatriërings commissie. NEGEN DODEN BIJ SPOORWEGONGELUK BOGOTA, 8 Februari Negen personen zijn Zondag om het le ven gekomen en 25 gewond, toen te Celiano Dussan, in het Co- lumbiaanse departement Tolima, een passagierstrein op een goede rentrein inreed. Van eerstge noemde trein werden vijf rijtui gen vernield. ROME, 8 Februari Mario Scelba, de Italiaanse minister van Binnenlandse Zaken, heeft vandaag „onder voorbehoud" de opdracht aanvaard om te probe ren een nieuwe regering te vor men. De opdracht werd aan de 52-jarige Christen Democraat ver strekt door president Luigi Einaudi, die ruim een week be sprekingen met politieke leiders heeft gevoerd. Scelba zal proberen een Wes ters gezind coalitie-kabinet te vormen, bestaande uit Christen- Democraten, Sociaal-Democra ten, Republikeinen en Liberalen. Vermoedelijk heeft hij erin toegestemd dit te proberen, om dat hij wist, dat de overige drie partijen hem zouden steunen. Als zij dit doen, zal Scelba's regering een meerderheid van 16 stemmen in de kamer van afgevaardigden hebben tegen de toenemende in vloed van de communisten en de uiterst rechtse vleugel. Het is een vierpartijen coali tie geweest, die Italië acht jaar lang een stabiele regering heeft bezorgd onder premier De Gas- peri. De keuze van Scelba kwam als een verrassing. Zijn naam is bij de communisten en fascisten zeer gehaat. Scelba vormde en oefende, als minister van Binnenlandse Za ken in het kabinet De Gasperi, de „Celere", de politie, die spe ciaal bij ongeregeldheden op treedt, en verscheidene malen met haar gummistokken en rood geschilderde jeeps een eind heeft gemaakt zowel aan linkse als rechtse relletjes. Ofschoon Scelba bij de Chris ten-Democraten zeer populair was. mochten de communisten en fascisten, alsmede enkele le den van de centrum coalitie hem allesbehalve. Scelba zei, dat de overeen stemming, die de vorige week door de centrumpartijen is be reikt over 'n programma, het re sultaat is van de inspanning van mensen van goede wil en dat hij hoopte, dat zij zou bijdragen tot „de spoedige vorming van een re- fering, welke in staat is om de lippen verbonden aan de zo moeilijke parlementaire situatie welke door de verkiezingen van 7 Juni is ontstaan, te slechten". Scelba heeft zich onmiddellijk aan de arbeid gezet. Hij bracht een bezoek aan Giovanni Gron- chi, de Christen-Democratische voorzitter van de kamer, met wie hij als eerste overleg pleegde. OSLO, 8 Feb. Het in Oslo verschijnende blad Aftenposten schreef vandaag, dat de Noorse veiligheidspolitie gisteravond een Russische spionnagebende heeft opgerold en 10 a 20 verdachte personen heeft gearresteerd. Radio Oslo meldde gisteravond in een kort communique van de veiligheidspolitie, dat „de veilig heidsdienst reeds enige tijd een kleine groep personen in het di strict Oslo verdacht van illegale geheime diensten ten behoeve van een vreemde mogendheid". Op basis van de inlichtingen welke tijdens het onderzoek wer den verkregen, aldus de bekend making, heeft de politie een aan tal arrestaties verricht.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 4