over Delegaties te Paramaribo zijn zeer tevreden dert dinavië uit kken Helicopter vervoerde kraamverzorgster Militaire hijstand in geval van stormvloed Geen landbouwers in commissie domeingrond ministeii Viering 300-jarig bestaan van New York gesloten Treinremmeii weigerden 11 van Comet evonden EN DODEN BIJ RWEGONGELUK mnen gevat Noorwegen Dinsdag 9 Februari 1954 Pagina 5 Buitenlandse notities KRACHTPROEF VOOR SCELBA FABRIEKSBRAND TE ENSCHEDE Treinstel ontspoord lussen Hengelo en Delden Kleine Commissiekwam tot accoord Afkondiging statuut nog dit jaar verwacht van Emmeloord naar Lelystad Gevangenhouding advocaat van Berkelse arts verlengd Bejaarde vrouw doodgevroren Paardenmarkt Utrecht Graanbeurs Rotterdajyi RANGEERLOCOMOTIEF ONTSPOORD Torpedo op het strand 50.000 DEVENTERNAAR KRIJGT STUDIEFONDS De Boekenweek in zicht FINANCIERING WATERSCHAPPEN Kerk vergiftigd door kolendamp Er is nog wel naastenliefde WITTE POKKEN WEER MINDER Als Scandinavië hoge druk heeft „Paardengezondheids- kalender" ingesteld 0 zeewaardige kotter lf meter lengte. De douane koesterde fwaan tegen de kot die in December de /erliet. Maar een on- aan boord leverde de papieren waren dus de Ari kon niet >uden worden. Het heeft Woensdag Rot- erlaten. Van Neder- rndpunt uit is geen ag begaan. Volgens landse douane auto- ïeeft de kapitein het nhol aan te kopen en oeren, mits hij niet die weer in te voe- heeft ditzelfde reeds len gedaan en steeds n olie geladen te mor Tanger. ïger echter is het ekend ,dus men kan hier met een smok- doen te hebben. De fee douane kan ech- ingrijpen, omdat de der in geen enkel strijd handelt met landse wet. AZURRO, 8 Febr. ning van de vissersboot 't vandaag meegedeeld, voorwerpen gevonden mstig van de Comet van die 10 Januari in zee waarbij 35 mensen om kwamen. deelde zij mee, dat zij em van de zee een groot gezien had juist op het het toestel neergestort aanse en Britse ploegen iet opsporen ervan be- ;ijn onmiddellijk naar de trokken. Onder de voor- lie de vissers opgepikt evond zich een dames- n twee speelgoedbeer- n en een telegram. en incidenten voor. Zo waren de Indiase bij hun aankomst m et hefschroefvliegtuigen gedemilitariseerde zone cht, omdat president Rhee gedreigd had, diër, die in Zuid-Korea wal zette, te zullen en. heping van de troepen ewoond door de Indiase Thimaja, de voorzitter neutrale repatriërings- 8 Februari Negen ijn Zondag om het le en en 25 gewond, toen Dussan, in het Co- departement Tolima, gierstrein op een goede- inreed. Van eerstge- rein werden vijf rijtui- leld. 'en de communisten alsmede enkele le- centrum coalitie hem zei, dat de overeen- die de vorige week centrumpartijen is be- 'n programma, het re- van de inspanning van goede wil en dat hij zij zou bijdragen tot vorming van een re cuse in staat is om de verbonden aan de zo parlementaire situatie or de verkiezingen van ontstaan, te slechten", heeft zich onmiddellijk rbeid gezet. Hij bracht aan Giovanni Gron- Christen-Democratische van de kamer, met wie rste overleg pleegde. Feb. Het in Oslo de blad Aftenposten idaag, dat de Noorse ►olitie gisteravond een spionnagebende heeft 10 a 20 verdachte ft gearresteerd. meldde gisteravond communique van de olitie, dat „de veilig- reeds enige tijd een personen in het di- verdacht van illegale nsten ten behoeve van mogendheid", van de inlichtingen het onderzoek wer- n, aldus de beken d- t de politie een aan- s verricht. De president van, Italië, Luigi Einaudi, heeft de christen democraat Mario Scelba, minister van^ binnenlandse zaken in de kabinetten van de Gasperi, be- reid gevonden een nieuwe rege ring te vormen. Het is de bedoe ling van Scelba een, beroep te doen op de „middengroepen," die aan de Gasperi de mogelijkheid verschaften zich 8 jaar staande te houden. Of Scelba het zolang zal uithouden valt op dit ogen blik moeilijk te voorspellen. De Franse kabinetten mogen door gaans geen lang_ leven zijn be schoren, de Italiaanse zijn aan niet minder wisselvallige facto ren in de laatste tijd onderhevig. Scelba zal het proberen met de chirsten-demooraten. de sociaal democraten, de republikeinen en de liberalen. De kopstukken van deze politieke formaties zijn tot het inzicht .gekomen, dat het vroegere bondgenootschap dient te worden bestendigd. Een kloek en verstandig besluit, omdat Italië anders moeilijk uit de impasse was geraakt, imet alle nadelige gevolgen voor het land en het Westen daaraan verbonden. Toch blijft het een experiment, ook wanneer Scelba slaagt, want de ze democratische meerderheid is slechts zeer gering in de Kamer van Afgevaardigden, n.l. 16 ze tels. Deze minderheid komt des te Scherper tot uiting, omdat zowel de linkervleugel als de rechter. d.w,z. de communisten en de neo-fascist-en aan de win nende hand zijn. De crisis die eigenlijk bestaan heeft van de dag van de verkiezingsuitslag tot nu toe het kabinet Pella kan buiten beschouwing worden ge houden, omdat het eigenlijk be rustte op een soort politieke Godsvrede heeft aan de demo cratische regeringsvorm geen goed gedaan. Communisten en vooral de neo-fascisten hebben b'ervan getracht te profiteren. Moeilijker zal het zijn, om de Italianen sociaal en economisch tevreden te stellen. Het woning probleem is nijpend, de werk loosheid baart zorgen, van de voorgestelde bezitsspreiding en grondverdeling is in de practijk nimmer iets terecht gekomen, dat tot de verbeelding van het volk sprak. Veeleer zijn de scherpe tegenstellingen over deze hoogst belangrijke zaken in de boezem van de christen-democratische partij tot uiting gekomen, wat het aanzien van de partij schade heeft berokkend. Er doen thans i-ogds geruchten in Rome de ron de, dat een deel van de christen democraten niet langer van de Gasperi gediend zou zijn. Critiek op de Gasperi zoü hoofdzakelijk in de kringen van de sterk voor uitstrevende groepen in de chris ten-democratische partij tot uit drukking zijn gebracht. Scelba heeft het plan een Wes ters .gezinde regering" te vormen, volgens zijn zeggen. Een bewijs van een duidelijk inzicht in de politieke situatie in zijn land. Toen in 1951 en 1952 de gemeenteraadsverkiezingen wer den gehouden bleek uit de ge voerde propaganda, dat het niet ging om de zuiver gemeentelijke aangelegenheden, maar de strijd werd bepaald door de vóór. en tegenstanders van aansluiting bij de N.A.V.O.. of de hulpverlening van Amerika. Scelba is een uit gesproken vijand van de commu nisten en de links-socialisten. Als minister van binnenlandse zaken, met de volledige zeggenschap over het politie-apparaat, heeft hij zich een 'krachtige figuur ge toond. De partijen zullen dus, wanneer 't Scelba lukt een nieuw kabinet te formeren, vrij stroef tegenover elkaar komen te staan. Scelba zal moeten tonen de durf te hebben da grote vraag stukken, die nauw verband hou den met het levensbestaan van de Italianen tot een oplossing te brengen. Slaagt hij daarin en weet hij zijn volk een betere be staansmogelijkheid te geven, dan zal dit een sterk wapen zijn te genover de communisten. Slaagt hij daarin niiet, dan bevindt Italië zich voor goed op het hellende vlak en staan de velden voor de communisten wit om de oogst binnen te halen. Waarschijnlijk zón het ook deze overwegingen geweest, die de coalitiegenoten van weleer tot inzicht hebben gebracht. «fc ENSGHEDE, 8 Febr. Bij een felle brand, die in de afgelopen nacht heeft gewoed in de fabriek Schuttersveld Gefor. van Beek N.V. te Enschede is een grote partij fluweel, welke nog slechts ten dele was bewerkt, verloren gegaan. De Enschedese brandweer die met veel materiaal was uit gerukt, is er in samenwerking met de fabrieks-brandweer in geslaagd het vuur, dat zeer hevig was, tot de snijzaal te beperken. De daar aanwezige goederen en machine rieën liepen ernstige vuur- en waterschade op. De oorzaak is onbekend. De schade kan nog niet worden vastgesteld, doch is aan zienlijk. Tussen Hengelo en Delden op het traject naar Zutphen is gis terochtend om 7.15 uur het ach terste treinstel van een_ diesel- electrische trein met één wiel ontspoord. Het ongeluk werd ver oorzaakt tengevolge van het bre ken van een as. De oorzaak is nog onbekend. Het materiaal zal worden onderzocht. Tengevolge van de ontsporing werd het treinverkeer op dit baanvak tijdelijk onmogelijk. De passagiers werden met autobus sen vervoerd van Hengelo naar Delden, resp. naar Goor. Vanmiddag om 16.05 uur is het treinverkeer tussen Hengelo en Delden weer hervat. (Vervolg van pag. 1) PARAMARIBO, 8 Febr. Maandagmorgen heeft mr. Klaasesz, de gouverneur van Suriname, in een plechtige bijeenkomst van de delegaties, de conferentie van de „Kleine Commissie" gesloten. Hier mede is een eind gekomen aan een zeer intensief overleg, dat gedu rende meer dan drie weken is gevoerd tussen de delegaties van Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen, om te komen tot samenwerking in een koninkrijk, bestaande uit drie rijksdelen in een geest van onderling vertrouwen. Omtrent het verloop der con- Blij-kens mededelingen, heden door de drie voorzitters der dele gaties gedaan aan de speciale verslaggever van het A.N.P. uit Curacao, die tijdens de conferen tie te Paramaribo verbleef, is men tot overeenstemming geko men, Intussen betekent het feit, dat de drie voorzitters een jour nalist wilden ontvangen, niet, dat omtrent de inhoud van het thans tot stand gekomen ontwerp-sta- tuut enige nadere mededelingen kunnen worden gedaan., integen deel: in termen, die aan duide lijkheid niets te wensen overlie ten, deelden de voorzitters mede, dat iedere officiële publicatie omtrent de inhoud van het ont werp achterwege zal blijven, niet alleen totdat de delegaties van de R.T.C., NederlandSuriname Nederlandse Antillen volledig zijn ingelicht, doch ook de drie volks vertegenwoordigingen. Omtrent de inhoud van het sta tuut werd dan ook slechts gezegd, dat gestreefd is naar en naar gehoopt ook is bereikteen ont werp, dat zodanig is samenge steld, dat er geen belemmering meer behoeft te worden gevoeld in de gewenste ontwikkeling van de onderlinge verhouding der drie delen van het koninkrijk en te vens, dat een samenwerking in de geest van vertrouwen mogelijk zal zijn. De grondslag voor het bereikte accoord is het „werkstuk" van 13 Mei 1952 en de brief van de Ne derlandse regering van 26 Juni 1953. Er zal ernstig naar worden gestreefd, de verdere afhandeling via de drie regeringen, de voltal lige delegaties der R.T.C. en de volksvertegenwoordigingen met de meest mogelijke spoed te doen geschieden. De voltallige Antilliaanse dele gatie zal réeds deze week, moge lijk zelfs reeds Dinsdag, bijeen komen. De Surinaamse delegatie zal vermoedelijk ook nog deze week worden ingelicht. Minister Kernkamp zal uiterlijk binnen 14 dagen naar Nederland terugkeren om de regering en verdere instan ties in te lichten; de minister zal nog een bezoek brengen aan de landbouwondernemingen „Nicke- rie" en „Wagen-ingen" in Surina me. Minister Donker en prof. v. d. Grinten keren heden naar Neder land terug. Op een desbetreffende vraag antwoordde minister Kernkamp aan de verslaggever van het A.N. P., dat bij het tot stand komen van het ontwerp-statuut uitslui tend is uitgegaan van de gedachte aan een belangen-eenheid van- en samenwerking in het koninkrijk. Dit neemt, aldus minister Kern kamp, niet weg dat, nu dit ac coord is bereikt, gemeend wordt, dat men nu ook zuiver staat in internationaal opzicht. ferentie kan worden gezegd, dat de goede sfeer tussen de deelne mers nimmer in het gedrang is gekomen. De wil tot samenwer king en de wil tot een oplossing te komen, hebben elke werkelijk diepgaande botsing voorkomen. Wel is er met grote openhartig heid gesproken en stond men soms lijnrecht tegenover elkaar, doch, zoals uit het resultaat blijkt, kon er steeds een weg worden aangewezen, waarlangs men kon voortgaan. Waarnemers getuigden., dat er zelden conferenties zijn geweest, waarbij zo intens en zo hard is gewerkt. Er is Zondagavond nog vergaderd tot .bij middernacht, om de laatste hand aan de toe lichting op het ontwerp-statuut te leggen. De Nederlandse grondwet schrijft voor, dat, indien het ont werp-statuut uiteindelijk wordt goedgekeurd, de plechtige afkon diging ervan in Nederland zal ge schieden. Er bestaat alle hoop, dat .zulks nog in 1954 zal kunnen gebeuren. Het bereiken van een accoord in de „Kleine Commissie" acht men zonder twijfel een belangrijk historisch ogenblik in de geschie denis van het koninkrijk. Het allereerste begin van het overleg geschiedde in 1946, zodat er in totaal acht jaar is gewerkt om tot dit accoord te komen. Vol vertrouwen. In de kringen der delegaties heerst dan ook grote voldoening en is men vol vertrouwen, dat op de nog af te leggen weg geen hin dernissen meer zullen rijzen. De grote geheimeinnigheid, die bij de besprekingen is betracht, mag wel worden gezien als voorzich tigheid om te voorkomen, dat niet-rijpe publicaties een hinder nis zouden kunnen vormen om tot overeenstemming te geraken. Met voldoening heeft men vast gesteld, dat de leden van alle de legaties zich stipt hebben gehou den aan het parool tot geheim houding der besprekingen, waar door omtrent de inhoud van het ontwerp tot nu toe in feite niets méér is bekend geworden dan hetgeen heden officieel is mede gedeeld. Voor alle vraagstukken, zoals de landingsrechten voor de luchtvaart, de bevoegdheden der gouverneurs, de financiering dei- defensie, enz. is thans een oplos sing gevonden. Dit houd ook in, dat inzake de afscheidingskwesties van Aruba een weg is gevonden om bevrediging te versohaffen aan de verdere ontwikkeling van de zelfstandigheid van Aruba. NEW YORK, 7 Febr. Tijdens een godsdienstige plechtigheid ter beëindiging van de viering van het 300-jarig bestaan van New York heeft de Nederlandse con sul-generaal in New York, Baron J. de Vos van Steenwijk, zich afgevraagd, wat Stuyvesant en de overige kolonisten van de stad New York gedacht zouden heb ben, als zij deze hadden gezien zoals zij nu is. Zijn conclusie was, dat zij de uiterlijke vorm waarschijnlijk niet erg zouden hebben kunnen waarderen, dodh dat zij met vreugde zouden hebben gecon stateerd, dat de beginselen van de,democratie door de drie eeu wen heen gehandhaafd zijn ge bleven. Baron de Vos van Steenwijk hield zijn toespraak tot ongeveer 200 personen, die in de kerk van St Mark's in the Bowerie bijeen waren voor een speciale dank dienst, georganiseerd door de St Nicholas Society uit New York. De viering van het 300-jarig bestaan van New York werd 1 Februari 1953 op dezelfde plaats geopend. In zijn bespiegeling, wat Stuy vesant van New York gedacht zou hebben, als hij in zijn droom de stad gezien zou hebben zoals deze nu is, zei de Vos van Steen wijk: „Het schijnt mij twijfelachtig toe, dat deze strenge, eenvoudige Calvinist erg veel genoegen aan EMMELOORD, 8 Febr. Vanmorgen om negen uur is een helicopter in Emmeloord geland om een kraamverzorgster aan boord te nemen en naar „Lelystad" te brengen, waar haar hulp dringend nodig was. De helicopter landde in Emmeloord op een daarvoor gereed gebracht terrein bij de centrale werkplaats. De baby is gisteren geboren. Omdat bij moeder en kind com plicaties waren opgetreden, oor deelde de dokter in „Lelystad" de overkomst van een kraamver pleegster uit Emmeloord noodza kelijk. De hulp werd ingeroepen van de Marineluchtvaartdienst. „Lelystad" is zoals men weet ge- isoleerd. Om 10 uur landde van ochtend de helicopter „H. 2" in Emmeloord. Een kwartier later leverde de bestuurder, luit. ter zee-viieger 2e klasser G. H. Greve, zijn enige passagier de kraam verzorgster in „Lelystad" af. De helicopter had meteen een hoeveelheid groenten en vlees meegenomen. Aan deze levens middelen heeft men namelijk ge brek in „Lelystad". Op de Wadden De toestand van het postver voer naar de Waddeneilanden is niet veranderd. Wegens de ijs gang wordt veel pakketpost per vliegtuig naar deze eilanden ver voerd. Vandaag voerde de Koninklijke Luchtmacht één vlucht uit naar Goeree Overflakkee om post naar en van het eiland te vervoeren. Voorts wordt de post op ongere gelde tijdstippen per boot ver voerd. Ook naar Schouwen-Duiveland werd vandaag een postvlucht ge maakt. Vanmiddag zal men over transport per boot kunnen be schikken. De veerboot van Veere naar Kamperland zal vandaag waar schijnlijk varen Alle post zou dan met deze veerdienst naar Noord-Beveland worden vervoerd. Het Land van Altena zal zijn post 's morgens per auto via Zaltbommel ontvangen. Verder gaat het postvervoer per veerboot. Luchtbrug naar Schouwen en Duiveland De Koninklijke Luchtmacht heeft, behalve de verbinding Leeuwarden-Waddeneilanden, de verbinding onderhouden met Schouwen en Duiveland. Dit ge schiedde van het vliegkamp Val kenburg uit met toestellen van de transport vliegtuigaf-deling (Trans- va) van het commando Tactische Luchtstrijdkrachten. Met een „Dakota" van de Transva werd via de vliegbasis te Woensdrecht 900 kg post naar Haamstede ver voerd. De „Dakota" nam op de terugreis naar Woensdrecht 350 kg post en drie passagiers mee. Een „Dominie" van de Transva bracht later via het vliegtuig Ypenburg 500 kg post en kranten naar Melissant. Vandaag werd de verbinding roet Schouwen en Dui veland onderhouden met „Piper Cubs" van de vliegbasis Woens drecht af. Waddenzee onbetrouwbaar De burgmeester van Schier monnikoog verzoekt ons mede te delen dat het gaan over het ijs van de Waddenzee thans hoogst gevaarlijk is. Door een hoog tij zijn er vele wakken en zwakke plekken in het ijs ontstaan. 's-GRAVENHAGE, 8 Febr. De arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage heeft vanochtend in raadkamer beslist dat de gevan genhouding van mr. M. H. H„ een van de verdedigers van de Berkelse arts, met een maand verlengd zal worden. zijn droom zou hebben beleefd. Tegelijkertijd denk ik echter, dat onze voorvaderen in Nederland evenmin erg blij zouden zijn ge weest, als zij in 1600 hadden ge zien, dat hun nakomelingen de boel nogal verknoeid hadden en inbreuk gepleegd op de godde lijke orde. Van de andere kant durf ik te zeggen, dat zowel Pieter Stuyve sant en de eerste kolonisten, als hun tijdgenoten in Nederland verheugd zouden zijn geweest te constateren, dat dezelfde begin selen, die aan hun handelen ten grondslag lagen, drie eeuwen la ter nog steeds de drijfkracht van hun nakomelingen zouden vor men". Over de toekomst zei de con sul-generaal: „Het is een troost rijke gedachte, dat gij Amerika nen en wij Europeanen oog in oog zien". LEIDSCHENDAM, 8 Jan. In de St Antonlus-Hove te Voorburg is in de afgelopen nacht overie- den de ongeveer 65-jarige onge huwde mej. S. Zij werd Donder dag jl. in bewusteloze toestand aangetroffen in haar woning aan de Kerkstraat te Leidschend-am'. Haar onderlichaam was bevroren. De vrouw heeft vermoedelijk ge durende vier dagen in deze toe stand in de onverwarmde woning gelegen. Mej. S. bewoonde alleen een klein huisje aan de Kerkstraat. Zij had weinig contact met fami lie en buren. Het was deze echter vorige week opgevallen, dat de ruiten van de door mej. S. be woonde woning waren bevroren. Een broer van mej. S. werd ge waarschuwd. Toen men zich toe gang tot de woning verschafte, vond men in het voorkamertje mej. S. met een bebloed hoofd in bewusteloze toestand liggend op de grond. Zij werd onmiddellijk naar St Antonlus Hove overge bracht, waar zij zonder tot be wustzijn te zijn gekomen is overleden. De hoofdwonde heeft piej. S. vermoedelijk opgelopen doordat zij in aanraking is geweest met een stoel of een ander stuk meu bilair. UTRECHT, 8 Febr. Aange voerd 388 paarden. De prijzen va rieerden voor: luxe paarden f 800 f 1050, werkpaarden f 550>-f 775, oude paarden f 500f 600, paar den drie jaar f 550f 700, paar den twee jaar f 400f 550, veu lens f 250—f 400, hitten f 400 f 650, slaChtpaarden f 1.50f 1.80 per kg. sladhtgewichit. ROTTERDAM, 8 Febr. Bin nenlandse granen (officieuze no- terinigen per 100 kg. franco Rot terdam) Tarwe: witte tot f 28.30, betere kwaliteit iets daarboven, rode op vodhtcond-itie tot f 27.75, Voedergranen: kalm - zo-mer- gerst maalkwalitei'1 tot f 22.25, overigens f 22.25f 23.75, grove geschoonde daarboven. Haver f 21.50-—f 23.blanke daarboven. Rogge f 21.50—f 22.25. Peulvruchten: groene erwten - kalm f 40.00f 52.00, schokkers iets vaster f 50.00f 73.00, bruine bonen - lager f 80.00f 99.00. VEEMARKT AMSTERDAM AMSTERDAM, 8 Febr. 365 run deren aangevoerd. 1ste soort 2.80 2.95; 2e srt. 2.602.70; 3e srt. 2.502.55 p. kg. gesl. gew.; 199 varkens: 1ste soort 2.302.34; 2e soort 2.24—2.28 p. kg. gesl. gew.; 41 nucht. kalveren 1.101.20 per kg. lev. gew.; 1 vet kalf geen no tering. 'S-GRAVENHAGE, 8 Febr. Bij het station Voorburg ter hoog te van de gasfabriek is vanmiddag een rangeerlocomotief met één as ontspoord, waardoor het ^poor werd versperd. De treinen van Utrecht naar Den Haag en Rot terdam, die normaal te Gouda ge splitst worden in een Haags en een Rotterdams deel, rijden thans in hun geheel door naar Rotter dam. Reizigers voor en van Den Haag moeten te Gouda overstap pen op de pendeldienst, die over één spoor wordt onderhouden tussen Den Haag en Gouda, aldus de N.S. EGMOND AAN ZEE Nabij paal 37 op het strand bij Egmond aan Zee ligt sinds jaren een oor logsfossiel in de vorm van een eenmanstorpedo. De aanwezigheid van het ding is slechts aan wei nigen bekend, maar het had maar een beetje gescheeld of de torpedo zou aan de armen van de zee ontrukt zijn. Door de vorst van de laatste weken is de torpedo zichtbaar ge worden. Enkele Egmonders, die reeds lange tijd wachtten op hun kans, hadden het voornemen ge maakt in de komende week het oorlogsapparaat te lichten. Daar na zou de torpedo eigendom ge worden zijn van de lichters. Door dat plotseling een lichte dooi is ingetreden, werd de kans voor het ophalen kleiner, zodat de Egmonders van hun plannen hebben afgezien. Zij houden echter hun onder neming in gedachten' en bij een volgende vorstperiode, misschien het volgende jaar, hopen ze hun plannen te verwezenlijken. DEVENTER, 8 Febr. De va der en moeder van de 50.000ste Deventernaar, Lambertus Johan nes Kwakkel, hebben na lang durig overleg met de burge meester van Deventer, mr. H. W. Bloemers, besloten dat het bedrag; door gemeente en bur gerij bijgedragen voor hun zoon, besteed zal worden voor een stu diefonds. De heer Kwakkel meende, dat, ook op de feiten, dat de ouders reeds thans een behoorlijk huis tot hun beschik king hebben, waarin binnenkort geen inwoning meer zal zijn, en "dat zij wellicht uit Deventer kunnen vertrekken, de studie fondskeuze verkieslijker zal zijn. AMSTERDAM, 8 Febr. Ook dit jaar zal de traditionele Boe kenweek ingewijd worden' met een officiële openingsavond, die mede ter gelegenheid van het 10O-jarig bestaan van de 's-Gra- venlhaagse Boefchandelaarsvereni- gin.g op Vrijdag 26 Maart gehou den zal worden in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Den Haag. Het protgramima op deze avond „Het boek en muzen" wordt voor de pauze verzorgd door de stich ting Ballet Recital met medewet king van de leden van het Resi dentie-orkest. Onder meer zal de première gegeven worden van het speciaal voor detze gelegenheid ge maakte „Ballet van de lezer", imu- ziek Jurriaan Andriessen, scenario Jan Hulsfcer, Choreografie Sonia Gasfcell. Na de pauze treden leden van de Haagse Comedie en leden van het Residentie-orkest op in „De geschiedenis van een soldaat", teikst C. F. Ramiuz, muziek I. F. Strawinsiky, vertaling M. Nijhoff. De regie berust bij Paul Steen bergen, de muzikale leiding bij Jurriaan Andriessen. De avond zal worden besloten met het tra ditionele sdhrijversbal. 's-GRAVENHAGE, 8 Febr. Voor 1954 is op de begroting van Waterstaat wederom I mil- lioen uitgetrokken voor tege moetkoming in de kosten van onderhoud "van quartaire water schapswegen. Dit bedrag wordt door de Stichting voor de Landbouw als volkomen ontoereikend be schouwd. Daarbij komt, dat naar het dagelijks bestuur der stich ting vreest, de voorstellen van de commissie-Oud, waarvan een subcommissie de financiering der niet-riikswegen heeft bestudeerd, alsmede de thans nog toekom stige conclusies van de pas op gestelde commissie financieel be del watersehaoswecen nog lange tij'd! op verwezenlijking zullen moeten wachten. Overeenkomstig een verzoek van de commissie grondgebruik van de stichting heeft het da gelijks bestuur dan ook besloten de minister van Waterstaat te verzoeken in afwachting van maatregelen gebaseerd op de studie van beide bovengenoemde commissies, een hoger bedrag voor 1955 voor bet onderhoud der waterschappen op te voeren. 's GRAVENHAGE, 8 Febr. De waarschuwingsdienst voor stormvloed georganiseerd door de directie algemene dienst van de Rijkswaterstaat, strekt zich ook uit tol' onderdelen van de Koninklijke Landmacht. Tot de adressen, waaraan in bepaalde omstandigheden per telegram kennis wordt gegeven van de hoogwaterstanden, behoren ook die van de garnizoens-comman- danten te Bergen op Zoom, Bre da, 's Hertogenbosch en Utrecht. Telegram A, inhoudende het bericht van een mogelijke over schrijding van een bepaalde wa terstand, betekent voor de be trokken commandanten alleen 'n kennisgeving en vereist van hen geen .bijzondere maatregelen. Bij ontvangst van telegram B bericht van hógere waterstand dan bedoeld onder A houdt de commandant de beschikbare troepen gereed en kan dus bij voorbeeld consignatie gelasten. Bij ontvangst van telegram C bericht van hogere waterstand dan bedoeld onder B kunnen de troepen onmiddellijk worden ingezet voor bijstand. De plaat selijke autoriteiten van de Rijks- Botsing op t laatste nippertje voorkomen •s-GRAVENHAGE, 8 Febr. Naar thans blijkt is Zaterdag avond bij Venray door kordaat optreden van treinpersoneel der Nederlandse Spoorwegen een bot sing tussen, twee diesel-electrische treinstellen voorkomen. De trein, die om 20.23 u. uit Roermond naar Hengelo (O.) was vertrokken en omstreeks tien over negen in Venray had moeten, stoppen, reed het station Venray voorbij, om dat de remmen weigerden. Vóór het station Venray stond voor een onveilig signaal de diesel-electri sche trein te wachten die om streeks vijf voor half tien uit Nij megen in Venray moest aanko men. Beide treinen zouden elkaar in Venray moeten passeren, om dat 'dit voor en na dit station we gens enkel spoor onmogelijk is. De wagenvoerder van het Nij meegse treinstel zag de uit de te genovergestelde kant komende trein door het onveilige uitrijsig- naal rijden en zette zijn treinstel onmiddellijk' een eind achteruit. Inmiddels had het treinpersoneel van de voor Hengelo bestemde trein bemerkt dat er iets niet in orde was: het trok aan de nood rem en daardoor kwam de trein vlak voor de tegenligger tot stil stand. Bij onderzoek is gebleken dat de remmen van de uit Roermond komende trein hebben geweigerd. De passagiers konden hun reis na ongeveer een uur oponthoud ver volgen. waterstaat kunnen hiertoe recht streeks een verzoek richten tot de betrokken garnizoens-com- mandanten. In eilk van de vier garnizoenen .zal te allen tijde tenminste een bezetting van 400 man voor onmiddellijke bijstand aanwezig zijn. Indien versterking van de troepen uit de bovengenoemde garnizoenen noodzakelijk zou zijn kunnen door de legerkorps- en de divisie-commandant ook para te eenheden ter beschikking wor den gesteld voor het verlenen van bijstand. Pastoor bewusteloos bij het altaar DUIVEN, 8 Fe.br. Vermoede lijk door een defect aan de afvoer van een kachel heeft Zondagmor gen tijdens 'de eerste H. Mis in de parochiekerk van 't Loo bij Duiven, in Gelderland een kolen dampvergiftiging een geweldige consternatie teweeg gebracht. De H. Mis was nauwelijks begonnen toen de pastoor der parochie, de Zeereerwaarde heer J. M. van Schaik, met de kelk in zijn han den op de trappen van het altaar bewusteloos ineen zeeg, terwijl verschillende gelovigen op dat moment naar huiten moesten worden .gebracht. Pastoor van Schaik werd naar zijn pastorie overgebracht, waar hij spoedig weer bijkwam. De behandelende geneesheer oordeelde het raad zaam, dat de pastoor nog enige dagen het bed houdt. De gelovi gen, die eveneens het slachtoffer van de kolendampvergiftiging wa ren geworden en naar buiten wa ren gebracht, kwamen in de bui tenlucht spoedig weer hij hun positieven. ROTTERDAM 8 Febr. Een winkelende vrouw kwam Zaterdagmiddag aan de Nieuwe Binnenweg te Rot terdam tot de ontdekking, dat zij haar pontemonnaie miste waarin zidh f 60 be vond. De vrouw die 't thuis niet breed heeft, -begon wan hopig te huilen. Dit trok de aandacht van een voorbij ganger. Hij vroeg wat er aan de hand was en uit mede lijden gaf hij haar spontaan een bedrag yan f 50. In de loop van de middagwerd de portemounaie, bij de vrouw thuis bezorgd doordat de vinder in de portemon- naie een briefje met 't adres van de vrouw had aangetrof fen. Al het geld zat er nog in. Direct iffing de vrouw naar het politiebureau om daar .de f 50 weer ter be schikking van de edele gever te stellen. 's-GRAVENHAGE, 8 Febr. Wederom is te 's-Gravenhage een alastrimpatiënt .genezen uit het ziekenhuis ontslagen. Nieuwe ge vallen hebben zich niet voorge daan, zodat het aantal zieken thans nog 22 bedraagt. Het aantal observatiegevallen bedraagt nog steeds vijf. (Van onze weerkundige medewerker) Het meest opvallende van het weer in de afgelopen maand is wel het weer in de laatste decade geweest, die n.'l. strenge vorst bracht. Jammer was het, dat daar bij ook de windkrachten groot waren, zodat de goede kant van een vorstperiode, de gelegenheid tot het beoefenen van de ijssport, nog een onaangenaam smaakje kreeg Men moet immers wel een groot 'liefhebber zijn, als men deze harde wind en fcou.de nog trot seert. Slechts één categorie van mensen voer wel bij deze weers ontwikkeling, n.l. de brandstof- handelaren. Gp het weerstation De Bilt kwam op 20 dagen vorst voor, terwijl op negen dagen het kwillc helemaal niet boven het vriespunt kwam. De gem. min. temp. was hier don ook 2°,4 te gen 0°,5 normaal. De laagste temperatuur op het vliegveld Eelde .gemeten, bedroeg 12° (27 Jan.), in Den Helder 9°. Deze koude hadden we te dan ken aan een zeer krachtig hoge- drukigebied, dat boven Scandina vië was gelegen. Aardig is het misschien te vermelden, dat onze dagen met grote hitte dn de zomer eveneens ontstaan als er een ho- gedrufc boven Scandinavië ligt. Een voordeel van deze situatie echter was wel de droge lucht, die werd aangevoerd, hetgeen weinig bewolking veroorzaakte. Dit blijkt ook wel uit het aantal uren zonneschijn, dat De Bilt no teerde, nl. 106 (normaal 54) dus tweemaal het normale aantal. De neerslaghoeveelheden liepen nog enigszins uiteen. In het Noor den kregen we nog de grootste hoeveelheid, speciaal NoordrFriest land en de Wadden. Den Heider noteerde 59 mm., Eelde 48 mm. Ook onweer werd nog waarge nomen- op 6 d-agjen (normaal 3 Al léék het er in het begin dan ook niet op toch. is Januari nog een echte wintermaand geworden, waarbij het begin van Februari toonde niet achter te willen blij ven, door nog strengere vorst fe brengen. Het Scandinavisch hoge- drutkgebied mogen we dan ook wel aansprakelijk stellen voor veel schoorsteenbrandjes en be vroren waterleidingen. Laten we hopen, dat zij ons nu ook deze zo mer niet in de steek laat en als compensatie veel warme dagen brengt met evenveel zon. H.R.R. 's-GRAVENHAGE, 8 Febr. De werkgroep Gezondsheidszorg, voeding en verpleging van het centrum Paardenbelangen cal voortaan maandelijks een gezond- heidsfcalender voor paarden uit geven. In deze kalender worden nuttige wenken en raadgevingen voor in bepaalde perioden optre dende ziekten bij paarden, de be strijding'van die ziekten, alsmede aanbevelingen ten opzichte van de voeding en verpleging bij de op fok en het houden van paarden. De werkgroep Gezondsheidszorg, voeding en verpleging van het centrum Paardenbelangen staat onder presidium van prof. dr G. M. van der Plank. 'S-GRAVENHAGE, 8 Februari De ministers van Financiën, van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening en van Waterstaat hebben besloten een commissie in te stellen die tot taak heeft te onderzoeken of het wenselijk en verantwoord is, het uitgeven door de staat van nieuwe gronden dienstbaar te maken aan het ver lichten van de moeilijkheden ten aanzien van het grondgebruik op het oude land. Dezer dagen is de samenstelling van de commissie bekend ge maakt. Hierin hebben zitting een vijftal leden van de Tweede en Eerste Kamer, die deskundig zijn op het gebied van de land bouw, enkele andere niet ambte lijke deskundigen, alsmede verte genwoordigers van de betrokken ministeries. De commissie grondgebruik van de Stichting voor de Landbouw heeft er haar grote verwondering over uitgesproken, dat de georga niseerde landbouw niet in de gelegenheid Is gesteld in deze voor de landbouw zo belangrijke com missie vertegenwoordigd te wor den. Zulks is in het verleden steeds het geval geweest met andere staats- of regeringscom missies, welke belangrijke vraag stukken op het gebied van de landbouw behandelen. Bovendien zijn de Zuidelijke provincies, welke bijzonder belang hebben bij deze vraagstukken, niet in commissie vertegenwoordigd. Naar aanleiding hiervan heeft het dagelijks bestuur van de Stichting voor de Landbouw be sloten een en ander onder de aandacht van de minister van Financiën te brengen.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 5