Zestien jaar onder de Mongolen Bedankt! jfajpsk f»35 Tetman cle Vries speelde voor Selskip Friso Tussen Indonesische regering eK.L.M. Herhalingsoefeningen bij de Kon. Marine Uitstekende typeringen Baron Speyart van Woerden 40 jaar bij liet O.M. Boeiende causerie van pater Wammes AGENDA Italië, land van zon en palmen Besprekingen te Djakarta Grote opdracht voor „De Schelde" STAKINGEN TN ITALIË Donderdag 11 Februari 1954 Pagina 3 ALKMAAR. Neen, voorlo pig zijn we blij, dat we ons do micilie in Alkmaar hebben en niet, zoals pater Wammes 16 jaar lang gehad heeft, in Mongolië. Deze oud-missionaris heeft al deze tijd onder de Mongolen ge leefd en het is daarom begrijpe lijk, dat de causerie, die hij gis teravond in het Kajottershuis hield, een bijzonder interessante was. Deze lezing werd op boei ende wijze geïllustreerd door een serie nog nooit eerder vertoonde lichtbeelden. Het was niet voor niets, dat Pater Wammes deze avond begon met enikele woorden te wijden aan Mgr Hamer, de oorspronke lijk uit Nijmegen afkomstige missionaris, die later omstreeks 1900 levend is verbrand Dit le vend verbranden noemen de Chinezen „een hemelkaars aan steken" waaruit blijkt, dat zij een geheel andere voorstelling hebben van een hemelkaars, dan de gemiddelde Europeaan. Mgr Hamer werd hierdoor de eerste martelaar van de Missionarissen van Scheut, welke orde is ge noemd naar een buitenwijk van Brussel. Totaal telt deze orde momenteel 26 martelaars en ook Pater Wammes is 19 maanden enigszins onvrijwillig te gast ge weest bij de communisten. Dat hij hier gisteravond nochtans een lezing hield was te danken aan het feit, dat hij heeft weten te ontvluchten en na een tocht van 500 km te voet door een woestijn, de vrije wereld opnieuw de hand kon drukken. Mgr. Hamer zal binnenkort zalig worden ver klaard. Een boeiend land Mongolië is een boeiend land en wel hoofdzakelijk door de voor ons geheel vreemde en on gekende levenswijze. Pater Wam mes gaf daarvan enkele voor beelden, waarbij ook het gerecht en de misdaad ter sprake kwa men. Een Chinese beul zal een ter dood veroordeelde in één keer het hoofd afslaan, imits zijn fa- Advertentie) Je had roe>geen groter plezier kunnen doen, MammieJ'Voorkleine mensjes zoals ik is er niets heerlijker dan zo'n echte zijdezachte LUIER Die kleine schreeuw lelijk heeft gelijk Geen luier absorbeert zó snel en droogt zó vlug als de BENJA- MIN-luier, Alleen verkoop: milie hem daarvoor enkele tientjes nonchalant in zijn zak ken stopt. In het andere geval doet hij er zes keer over. Voor het doorknippen van een tele foondraad wordt men onverwijld onthoofd en omdat dit alles vrij onplezierige dingen zijn, willen wij deze niet al te zeer bena drukken. De beroemde Chinese muur kwam ook nog ter sprake. En ook de Chinese taal, die 30.000 verschillende tekens heeft. Pater Wammes vertelde over zijn tocht naar Mongolië, die oorspronke lijk per trein (40 km per uur) later per huifkar en tenslotte enkel nog maar met behulp van een paard of kameel kon worden afgelegd. Er zijn geen wegwijzers van de A.N.W.B. en de enige bakens worden gevormd door de ontlasting van de dieren. Pater Wammes heeft in deze 16 jaar dat hij in Mongolië heeft gezeten geen auto gezien. En wanneer men daarbij bedenkt, dat in dit uitgestrekte land, waar men hon derden kilometers kan zwerven zonder iemand te zien, soms veertig tot vijftig graden kan vriezen, dan zal men begrijpen, waarom wij voorlopig blijzijn ons domicilie in Alkmaar te hebben en met ons al degenen, die deze interessante causerie hebben gevolgd. PAARDEN OP „SCHERP i ALKMAAR. De gladde we gen van deze winterse dagen zijn niet alleen voor ons mensen ge vaarlijk; ze zijn het ook voor onze vrienden de paarden. Even als de mensen hebben de dieren hun rechten. Rechten, die bij de wet verzekerd zijn. Een paard heeft er één meer dan andere dieren, als de wegen glad zijn. Een paard heeft dan recht op ijsnagels oftewel „scherp". Als de weg glad is, moet het paard op scherp staan. De politie kijkt ernaar of de paarden inderdaad recht geschiedt. Gebeurt dat niet dan volgt een proces verbaal, niet voor het paard, maai- voor de voerman. Eén proces verbaal is er al gevallen. Plakzegel voor stadsfeesten ALKMAAR De stichting „Alkmaar 700 jaar stad" geeft 'n plakzegel uit voor de propaganda van de komende stadsfeesten. Zij verzoekt alle Alkmaarse instellin gen en zakenlieden dit zegel te plakken op alle uitgaande brie ven en facturen. De stichting stelt dit zegel daartoe gratis ter be schikking. Uitvoering „Dindua" uitgesteld ALKMAAR Wegens plotse linge ziekte van de hoofdrolspe ler is de uitvoering, die de R.K. Toneelvereniging „Dindua" 21 Februari a.s. zou geven, voorlo pig uitgesteld. Nadere aankondi ging zal per advertentie volgen. Vermoedelijk zal dit pas na de Vasten plaats hebben. DONDERDAG 11 FEBRUARI HET GULDEN VLIES: Pro- paganda-avond V.V.V. (3 uur) 's Morgens: Vergadering Prov. Commissie uit de Veilingen in Nrd.-Holland. VICTORYJ aar vergadering R.K. Vrouwengilde (8 uur) WAPEN van HEEMSKERK: Jaarvergadering Nederl. Aannemers Patroonsbond (3 uur) Bioscopen: HARMONIE: „De -roman tische leeftijd". 14 j. 8 u. VICTORIA: .Blanke vrouw in de Congo". 14 j. 8 uur. CINEMA: „De gevolgen van een misstap". 13 j. (met voorbehoud), 8 uur. REX: .Levend hegraven" 18 jaar. 2.30 en 8 uur. VRIJDAG 12 FEBRUARI HET GULDEN VLIES: Alk maarse Kamermuziekver eniging met Willem An- driessen, 8 uur. 's Morgens: Vergadering Rijkszuivelconsulenten. WAPEN VAN HEEMSKERK Hollandse Maatschappij voor Landbouw, 8 uur. 's Morgens: Vergadering Vereniging voor K.I. Bioscopen: HARMONIE: „Het grote Geheim". 14 j. 8 uur. VICTORIA: „Contra-Spion- nage". 14 j.. 8 uur. REX: „The Captains Paradi se". 18 j. (met voorbeh.). 2.30 en 8 uur. CINEMA: „Wat 'n nacht vannacht!" (ontoelaatbaar.) Waterstanden: Vrijdag Hoog water 0.30 en 13.25 u. Laag water 6.55 en 19.25 u ALKMAAR. - Tetman de Vries en zijn familie-ploeg, behoefde maar één keer te worden aange kondigd om alle Friezen van Alk maar en omgeving in dichte drommen te doen optrekken naar het Gulden Vlies. Zó was het ook weer Dinsdagavond j.l. Voor een uitverkocht huis voerde de Friese Buziau zijn nieuwe spel: „fan it iene yn it oare" op en wel direct mag worden vastgesteld, dat hij (heel de zaal in een ommezien in zijn ban had. Tetman begrijpt ongetwijfeld de Friese ziel en verstaat de kunst de Friese geest in zijn schetsen echt „libibens- wier" gestalte te geven. Daarbij heeft hij de beschikking over ar- tisten, zijn eigen vrouw, zuster en broer, die met hem niet alleen een homogeen team vormen, maar tegelijk ook als geboren karakter kunstenaars de 'door hem ontwor pen typen op hoog peil vermogen uit te beelden. Met welk een fijn begrip wist Anna de moeder- weduwe in haar rusteloze zorgen om het behoud van het lyts boe- renspulletj-e te vertolken -en hoe karakteristiek verbeeldde Jarieh het Friese boerentype in zijn levensechte wan- en belastingbe taler. De kostelijke typering van het pleziertochtje van ouden van dagen, die bij de verpleegster- ehauffeuse Mies in beste handen waren, deed de deur dicht. Ze ker mogen wij hierbij wel memo reren, dat de sober gehouden mu zikale omlijsting juist 'die sfeer bracht, welke nodig was om de zin van de diverse karakteristie ken op aantrekkelijke wiize te accentueren. Een woord van lof voor Cor Huisman, die zich niet alleen ontpopte als een gevoelvol en tegelijk bescheiden pianist, maar ook', in zijn klein bijrolletje als een voortreffelijk „droge" ambtenaar! Toch moet ons hier iets van he+ hart. Hoe .geslaagd deze avond overigens ook genoemd mag worden, komt het ons niettemin toch voor, dat de titel: „fan it iene yn it oare" wat de com positie van het stuk betreft iets anders kon doen verwachten dan nu geboden werd. De titel als zodanig beloofde een bonte verscheidenheid van taferelen, zoals wij uit de vorige stukken van Tetman kennen; maar feite lijk werd. de gehele voorstelling met uitzondering van enig zeker óók verdienstelijk kleiner werk. beheerst door de wat gerekte ge schiedenis van de striid om de Jonkerspölle in het gedeelte voor de pauze en van de wanbetalers- schets en de uitgaansdag van de ouden van dagen in het tweede gedeelte, hetgepn door de als ver binding bedoelde conférences van Tetman niet voldoende werd ven horen. Dit stu'k blijft dan ook ALKMAAR De N.R.V. ver toonde gisteravond in 't Gulden Vlies onder zeer grote belang stelling een reisfilm in kleuren, die ons naar het zonnig Italië voerde. „Naar Italië, het land van zon en palmen", zo had men de-ze avoncl aangekondigd. En de film, geregisseerd door J. Panman, en waarvoor het voortreffelijke ca- merawerk was verricht -door I. y. Vriesland, deed ons Italië kennen i als een zonovergoten land vol kleurenpracht en rijk aan groot- se kunstwerken. Wij toefden in Milaan en in Como, aan het blau- i we meer, in San Remo en in Pisa met zijn scheve toren, in Napels en Pompeï, in Genua en op Capri, in Venetië en Assisi, en de ca mera verwijlde geruime tijd bij de rijkdom van Rome, de hoofd stad van de wereld en bij de bezienswaardigheden en de kunst schatten van het Vaticaan. Wie nimmer in Italië is ge weest, heeft deze film verlan gend gemaakt naar een persoon lijke kennismaking met dit heer lijke land, en wie er eenmaal was verlangt ernaar terug. Dat was het doel van deze film, die we dan ook volledig geslaagd kunnen noemen. wat de compositie betreft bene den „De tiid haldt gjm skoft" en „ik kin it net litte". Tetman mag niet aan geestelijke bloedarmoede gaan lijden. Dat zou heel er,g jammer zijn voor het Frysk Toaniel, dat in hem wel licht zijn beste meester en propa gandist heeft. Studie van de be tere binnen én buitenlandse voorbeelden zou daarom wellicht een transfusie van nieuwe inspi raties ten gevolge kunnen heb ben! Het zij deze unieke ploeg van harte toegewenst. Voorzitter Van de Ploeg ver tolkte kort maar krachtig aller dank. Ongetwijfeld zou zijn dank woord nog aan sfeer hebben ge wonnen als hij het had opge fleurd" met een kleurige bloe menhulde voor Mies en Anna. (Wegens omstandigheden eerst heden geplaatst).- Het ijs is gevaarlijk ALKMAAR Gisteren in de namiddag is een zevenjarige jon gen in een wak geraakt van het ijs op Luttik-Oudorp. Het kind is door een onbekende op het droge gebracht. In verband hiermee, is het goed, dat wij nog eens mei den, dat het ijs door de ingevallen dooi momenteel hoogst onbe trouwbaar is geworden. Verstan dige mensen zullen wel van het ijs afblijven. Ouders en onderwij zers worden verzocht de kinderen er op te wijzen, dat zij niet meer op het ijs thuishoren. Oiivpr«t*i"fliffe automobilist ALKMAAR Gisterenmiddag reed een autorijder weg van het Waagplein nadat zijn auto daar anderhalf uur geparkeerd had ge staan. De voorruit van de wagen was door ijzel volkomen ondoor zichtig geworden. De automobilist maakte zijn ruit echter niet schoon. Hij raakte dan ook prompt in de Houttil in botsing met een andere personenwagen, De beide auto's werden bescha digd. Tegen de onverstandige au tomobilist is proces-verbaal opge maakt. TNCONé 40 JAAR ALKMAAR Dit jaar is het 40 jaar geleden, dat de inkoop combinatie Manufacturenhandel „Nederland" (Inconé) werd op gericht. Deze combinatie heeft wat de textiel betreft haar zetel in Amsterdam. Momenteel zijn er ongeveer 300 zaken bij deze combinatie aangesloten. Deze combinatie stelt zich ten doel voor haar leden de mogelijkheid te scheppen op dezelfde wijze en tegen dezelfde prijzen te kopen als de allergrootste warenhuizen en andere grootbedrijven. Deze doelstelling is volkomen bereikt en het is mede daarom, dat de oprichtingsdatum op 10 Juni in Amsterdam feestelijk zal worden herdacht. De nadruk van de jubi leumviering ligt echter bij de zaken zelf. die op een originele manier, via een z.g.n. Inconé Wonderboekje hun klanten in deze viering kunnen betrekken. Tn o-n-ze directe omgeving zullen du de volgende zaken zijn: Fa Bnttger. L Poorter, Otsen te Alkmaar: De Pee, St. Pancras en Bergen, Roert Heiloo en Nieuw- 'and, Sehooridam. R'-an'I !)U Onpiiharp Werken ALKMAAR Gistermiddag werd de brandweer gealarmeerd voor een brand in het gebouw v-sn de Openbare Werken aan de Keetgracht. Hier bleek, dat een kast oo de zolderverdieping had vlam gevat. Het vuur kon spoedig worden geblust, zodat de schade slechts tot een leeggebrande kast b--°rkt bleef. De oorzaak van de brand is waarschijnlijk oververhitting van een rol papier, die met chemische stoffen- was bewerkt. De rol had op een tweetal verwarmingsbui zen in de kast gelegen. Vaargeul Alkmaar Den Helder open ALKMAAR Gisterenavond laat is de ijsbreker „De Walvis" door het Noordhollandskanaal ge gaan om de vaargeul Alkmaar Den Helder open te breken. Oiitwikkelingsavond voor jongens en meisjes ALKMAAR. Morgen. Vrij dagavond 8 uur, wordt in hotel Victory de 5de ontwikkelings avond gehouden. Het zal deze keer een zeer kunstzinnige avond worden. De heer F. A. Wagner, verbon den aan het Koninklijk instituut voor de Tropen te Amsterdam (als hoofd van het bureau on derwijszaken), zal aan de hand van lichtbeelden komen spreken over „Leven en Schoonheid in Tropische gebieden". De beken de deskundigheid en welspre kendheid van de heer Wagner wettigt het vermoeden, dat hij zal spreken voor een uitverkoch te zaal! W. van Haueghem 25 jaar bij Ringers ALKMAAR. Bij de fa. Rin gers is de heer W. van Haneg- hem ter gelegenheid van zijn 25- jarig jubileum gehuldigd. De hr. H. Ringers sprak de jubilaris toe en prees zijn bijzondere ijver. De heer van Haneghem heeft op voorbeeldige wijze in zijn func tie als vertegenwoordiger in het Noorden des lands de belangen der firma behartigd. Hij is nog steeds een stuwende kracht en een graag geziene gast bij de klanten. De jubilaris ontving een enveloppe met inhoud. De heer R. L. Hendriks sprak namens het vertegenwoordigers corps. Hij heeft vele jaren met hem samen gewerkt en de jubi laris heeft zich altijd als een goed collega laten kennen. Spre ker overhandigde eveneens een enveloppe met inhoud namens de collega's. De heer Van Welv, die namens het leidinggevend personeel sprak, bood een bouquet bloemen aan. De heer C. van Opstal, voor zitter van de personeelsvereni ging, overhandigde een vulpot lood. De jubilaris dankte allen in hartelijke bewoordingen. Drie aanrijdingen tengevolee van de «gladheid ALKMAAR. Dinsdagmor- °en om 8.45 uur stond op de Koorstraat voor het pakhuis van. de firma Jacob-en een vracht auto genarkeerd. Twee perso nenauto's wilden elkaar daar passeren, er was ruimte genoeg maar een vah de bestuurders moest remmen voor een voor hem rijdende wielriider. De wagen ging gliideri en b-+-«e tegen de andere on Beide v- -*ons werden beschadigd. Om half viif des middags is op het kruispunt bii de Berger- brug een personen-auto in tootsm? gekomen met een truc met op legger De bestuurder van de personenauto wilde de truc voorrang verlenen, doch bij het remmen gleed de wagen door. De chauffeur van de truc remde ook. doch ook zijn remmen-haal de niets uit. Bij de botsin-g werd de personenauto beschadigd. Om twaalf u-ur moest een fiet ser o-p de Frieseweg, hoek Noor derkade voorrang verlenen aan een «notorcamer. Tengevolge van dp eladheid ontstond echter een botsing, w*aarbji beide voertuigen werden beschadigd. Persoonlijke ongevallen hadden bii geen van deze drie aanrijdin gen plaats. Burscrliike Staiul ALKMAAR. Geboren: Joke. d .v. H. J. Bregman en C. Greeuw: Gerardus z. v. H. Ef- fern en .T Knijrostra; Afra G.. d. v. D. M. Zevenh^V en C. M. Jon ker: Pauline S. M. d. v. W. T. Wester en M. de Moei. Gehuwd- Simon Brueeema en Jantje Boers; Johannes G. Schreurs en Ida L. M. Buren. Overleden: Ale van der Meu ten. 71 jaar, gehuwd met D. J. de Vos. Valse kinderbijslasrliist ALKMAAR. De Alkmaarder S. R.. die in 1952 ziin kiriderfoij- slaglijst valselijk had opgemaakt, moest zich daarvoor gisteren voor de Alkmaarse politierechter ver antwoorden. De officier van Jus titie eiste f 75 boet of 50 dagen hechtenis. Nadat de man zich een voortreffelijk pleiter in eigen zaak had getoond, veroordeelde de po litierechter hem tot f 60 of 20 dagen. DJAKARTA, 10 Febr. (Pi Ane- ta) Woensdagochtend zijn in het gebouw van het Ministerie van Buitenlandse Zaken te Dja karta de besprekingen tussen de K.L.M. en de Indonesische rege ring over de status van de Garu- da Indonesian Airways begonnen. De voorzitter van de Indonesi sche delegatie, prof. Supomo, wenste de leden van de K.L.M.- delegatie van harte welkom. Ver volgens zei hij, dat de huidige contracten van de Garuda, welke 31 Maart 1950 zijn gesloten, in het algemeen niet voldoen aan het Indonesische streven om alle openbare nutsbedrijven waar toe ook de Garuda behoort en welke van vitaal belang is voor de Indonesische staat en maat schappij geheel onder staats controle te stellen. „Dit nationale streven is hoe langer hoe concre ter tot uiting gekomen in de na tionale pers en in het parlement en maakt een belangrijk punt van het regeringsprogramma uit. Het is overigens vastgelegd in artikel 38, lid 2 van de Indonesische Grondwet. De uitoefening van de burgerluchtvaart in Indonesië door een gemengd bedrijf als de huidige Garuda Indonesian Air ways, waarvan de helft van de aandelen zich in handen van de K.L.M. bevindt, doch vooral waar van de directie door de K.L.M wordt gevoerd, is met bedoeld na tionaal streven en met de consti tutionele bepaling in strijd" al dus prof. Supomo. De Indonesische regering, die, ten deze volledig wordt ge schraagd door de Indonesische publieke opinie, zowel in als bui ten het parlement, wenst daarom de huidige situatie in de Indone sische civiele luchtvaart niet lan ger te continueren", aldus Supomo. „Zij wenst een essentiële her ziening van de status van de Ga ruda, in die zin, dat de Garuda voortaan onder volledig zeggen schap van de Indonesische rege ring komt te staan. De Indonesi sche regering is zich er evenwel ten volte van bewust, dat Indone sië ten opzichte van de bedrijfs- uitvoering bij de civiele luchtvaart de technische bijstand van bui tenlandse experts nog niet geheel kan missen. Zij apprecieert de samenwerking met de K.L.M. en wenst die samenwerking daarom voort te zetten in een nieuwe vorm. door de K.L.M. te verzoeken technische bijstand te verlenen aan de nationaal geworden Garu da", aldus prof. Supomo. Hij rele veerde voorts de recente onder handelingen en sprak de hoop uit, dat bij de huidige besprekin gen de vriendschappelijke sfeer gehandhaafd zou blijven. De voorzitter van de delegatie van de K.L.M., de heer van dei- Ploeg, zeide o.a., dat het de K.L.M. bekend was, dat er van de zijde van de Indonesische rege ring behoefte gevoeld werd om wijziging te brengen in de be staande contractuele verhouding tussen de regering en de K.L.M. ten aanzien van de Garuda. „Weest ervan overtuigd, dat er bij de K.L.M. begrip bestaat voor de wens van de Indonesische re gering, dat de contracten, waar over in Maart 1950 tussen uwe regering en de K.L.M. overeen stemming werd bereikt, worden aangepast aan het huidige tijds bestel." Hij zei, d-at de K.L.M. dan ook de uitnodiging van de Indonesische regering om een de legatie naar Djakarta af te vaar digen voor het houden van be sprekingen, volgaarne had aan vaard. Voorts zeide hij: „Wij heb- Advertentie) Op en top heer. - CAREL SCHMIDT maakte het weer. Model kleermakerij. Boom- Kampstraat. Tel. 3625 - Bij de Westerweg. Een der corypheeën der Neder landse rechterlijke magistratuur hoopt Dinsdag 2 Maart de dag te herdenken waarop hij voor veer tig jaar in functie trad bij het O.M. Het betreft hier mr. E. L. M. H. baron Speyart van Woerden, procureur-generaal bij het ge rechtshof in Den Bosch, een jurist van algemeen erkende bekwaam heden en een integere persoon lijkheid, in wie het gezag en het recht als het ware zijn geperso nifieerd. Mr. baron Speyart van Woer den werd op Nieuwjaarsdag 1890 in Den Bosch geboren als zoon van de heer en mevrouw Speyart van WoerdenSassen van IJsselt. Na zijn gymnasiale opleiding stu deerde hij rechten aan de uni versiteit te Utrecht, waar hij 12 Juli 1912 promoveerde. Op 2 Maart 1914 werd hij be noemd tot ambtenaar bij -het O.M. bij het kantongerecht te Breda. Op 25 April 1921 werd hij substi tuut officier van justitie bij de rechtbank te Breda, welke functie hij bekleedde tot 28 Juni 1933. Op 28 Juni 1933 werd hij benoemd tot advocaat-generaal bij het ge rechtshof in Den Haag, welke functie hij slechts zeer kort be kleedde, want op 1 November 1934 volgde hij mr. Mattoon op als procureur generaal bij het ge rechtshof in Den Bosch. Mr. baron Speyart van Woerden heeft nooit naar populariteit ge streefd en de buiten-staanders heb ben hem wel eens als een stroef en niet gemakkelijk te benaderen magistraat getaxeerd. Doch wie begrip kan opbrengen voor de zware en verantwoordelijke taken welke op zijn schouders werden gelegd (straks veertig jaren ach tereen) en wel eens iets mocht opvangen van wat deze edelman aan goeds deed, weet dan met een, dat in deze ogenschijnlijk wat koele man een warm hart klopte voor zijn evennaaste. Als substi tuut officier, advocaat-generaal en procureur-generaal zijn altijd scherpzinnige en juiste, doch ook vaak harde woorden over zijn lip pen gekomen. Doch de mens leef de altijd in hem en met zijn grote mensen-kennis en levenservaring zag hij sc-herp en -dan was zijn eindoordeel minder -hard dan men aanvankelijk vrees-de. Naast zijn hoge am-bt vond hij nog tijd om zich te geven aan de arbeid der R.K. Reclassering, het vice-voorzitterschap van het pro vinciaal genootschap van K. en W. in Noord Brabant, het schat meesterschap van het. kapittel van de souvereine orde van Malta. Voorts is hij al vele jaren ka mer-heer in buitengewone dienst van H. M. de Koningin. Vele hoge onderscheidingen werden in de ioop der jaren zijn deel. Belgische minister van landsverdediging bezoekt minister Staf 's-GRAVENHAGE, 10 Febr. De Belgische minister van lands verdediging generaal-majoor E. V. G. A. de Greef heeft heden och tend een bezoek gebracht aan de Nederlandse minister van Oorlog, ir. C. Staf. De ministers voeren van tijd tot tijd dergelijke bespre kingen. ben het vertrouwen, dat deze be sprekingen zullen leiden tot een voor beide partijen aanvaardbare reconstructie van de Garuda in nationale zdn". Tenslotte gaf de heer van der Ploeg de verzekering, dat de K.L.M. ten volle bereid is haar beste krachten ter beschikking te blijven stellen, teneinde de Ga ruda zo goed mogelijk aan haar nationale taak te doen beant woorden. Washington milder tegenover handel met het Oosten WASHINGTON, 10 Febr. De Amerikaanse minister van Handel Sinclair Weeks heeft vandaag meegedeeld, dat de regering geen toestemming zal geven voor de verkoop van de regeringsvoorra- den van overtollige landbouwpro ducten aan Rusland of zijn satel lieten. De minister gaf echter te ver staan, dat misschien wel uitvoer vergunningen gegeven zullen worden voor particuliere niet- strategische- voorraden naar het Sovj et-blok. Jubileumkeuriiigen Fries rundvee stamboek LEEUWARDEN Het ligt in de bedoeling van het Fries Rund vee Stamboek om op 7, 8 en 9 September a.s. jubileumkeurin gen teh ouden. Op 7 September vindt de keuring van vrouwelijk vee plaats, op 8 September die van stieren en op 9 September vindt een keuring plaats van groepen. Verheffing van gezantschap tol ambassade 's-GRAVENHAGE, 10 Febr. Een woordvoerder van het Mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft er desgevraagd de aandacht op gevestigd, dat de verheffing van de wederzijdse gezantschap pen te 's-Gravenhage en Madrid in d-e status van ambassades dient te worden ge-zien als uitvoering van het voornemen van de Ne derlandse regering om met een aantal landen tot uitwisseling van ambassadeurs instede van gezan ten te geraken. Spanje is derde in deze reeks. Ten aanzien van Brazilië en Italië is reeds eerder een soortgelijk gemeenschappelijk besluit genomen. Het ligt in de bedoeling van de Nederlandse re gering, om met nog enkele an d-ere regeringen overleg te ope nen over de verheffing van de wederzijdse gezantschappen tot ambassades. Griekse dorpen door sneeuw geïsoleerd ATHENE, 10 Febr. Vlieg tuigen van d-e Griekse luchtmacht hebben levensmiddelen uitgewor pen voor door sneeuw van de buitenwereld afgesloten dorpen in het Noorden van Griekenland. De meeste van de dorpen liggen in Macedonië. ATOOMSCHUILKELDER VOOR KONINGIN LONDEN, 10 Febr. Men is bijna gereed met een- atoomschuil kelder voor koningin Elizabeth en de koninklijke familie onder de eeuwenoude Zuidelijke muur van Windsor Castle, 40 km. ten Westen van Londen. De kelder -zal groot genoeg zijn voor de koningin en zes leden van de koninklijke familie, die een groot deel van de tijd op Windsor Castle doorbrengt. De kelder wordt zo gebouwd, dat de koningin van haar kamer recht naar d-e kelder zal kunnen lopen. De kelder is versterkt met gewa pend beton. Er is een nooduitgang naar een park, dat het kasteel omringt. Intrekking vervoers- prijzenbescliikkiiigen 's-GRAVENHAGE, 10 Fe-br. In de Nederlandse Staatscourant van -heden is een beschikking van de minister van Economische Za ken gepubliceerd, waarbij de tot dusver gehandhaafde maximum ver voers-prijzenbesohi-kkingen als mede de prijzentoeschikkingen met betrekking tot d-e scheepvaart en de doorberekening van kosten voor eigen vervoer, zijn ingetrok ken. Een en ander houdt verband met het op 15 Februari a.s. in werking treden van de wet auto vervoer goederen en de wet goederenvervoer binnenscheep vaart en de daarop betrekking hebbende uitvoeringsvoorsohrif- ten. Weersverwachting Medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdag avond: OOSTELIJKE WIND Overwegend zwaar bewolkt en mistig. Plaatselijk enige regen of motregen en in het Noorden van het land mo gelijk ook enige sneeuw. Weinig verandering in tem peratuur. Matige wind uit Oostelijke richting. Tanker van 20.000 ton VLISSINGEN. 10 Febr. De Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen heeft van de rederij N.V. Ph. van Ommeren te Rotterdam opdracht gekregen voor de bouw van een 20.000-tons tanker. Het nieuwe schip wordt een zusterschip van het tankschip dat reeds voor dezelfde rederij in Vlissingen in aanbouw is. Het ligt in de bedoeling, dat de eerste tan ker begin 1955 en de tweede in de tweede helft van 1955 wordt opgeleverd. Beide schepen zullen wordeii aangedreven door een turbine installatie van een schroef met een normaal vermogen van 7500 pk. Het draagvermogen bedraagt 20.250 Engelse tonnen en de snel heid bedraagt 151/s knoop. De „lengte over alles" zal 176,48 m. die tussen de loodlijnen 164,50 m bedragen, de breedte 22,5 m en de hoogte (afstand dek tot kiel plaat) 12,36 m. Het schip, dat een diepgang krijgt van 9.30 m, wordt gebouwd volgens de voor schriften van het Bureau Veritas. Het krijgt zogenaamde geplooide schotten. Het bericht van deze opdracht is in Vlissingen met grote vreugde begroet. Weliswaar was uit mededelingen van de di rectie der Koninklijke Maatschap pij „De Schelde" reeds gebleken, dat ten aanzien van de order portefeuille geen directe reden tot ongerustheid bestond, maar een belangrijke opdracht als de on derhavige geeft altijd meer zeker heid voor de toekomst. GENUA, 10 Febr. Het com munistische vakverbond is van daag zijn winter-offensief voor hogere lonen begonnen met een aantal 24-uurs sta-kingen in Noord-Ita-lië. In Genua, Savona en La Spe- zia gingen de arbeiders in de dhemisohe-metallurgische. en tex tielindustrie en in de bouwvak ken o-m 15 u-ur in staking. Morgen zullen, volgens de com munisten, 500.000 arbeiders in de industriestreek Lo-mbardije, met inbegrip van Milaan, niet op hun werk komen. Vrijdag komen de streken Emilia en Roma-gna aan de beurt. Twee mijnenvegers voor Nederland NEW ORLEANS, 10 Febr. De Amerikaanse marine zal Maandag a.s. twee mijnenvegers aan Nederland overdragen inge volge het wederkerige defensie- programima. Schout-ibij-naeht Gerard Koud- ijs, de Nederlandse marine-atta ché in Washington, zal de sche pen, die de namen Breukelen en Brommen zullen dragen, overne men. Schouwen-Duiveland wil brag naar Goeree-Overflakkee ZIERIKZEE, 10 Febr. Zeer binnenkort kan de Delta-commis sie een adres verwachten van de stichting „Nieuw Schouwen-Dui veland". Hierin verzoekt de stich ting de aanleg op korte termijn van een vaste oeververbinding tussen Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee. Naar alle waarschijnlijkheid zouden Schou wen-Duiveland en Goeree-Over flakkee, indien het Delta-plan doorgaat, verbonden worden door een dam, die zou lopen van een punt tussen Dreischor en Brui- nisse op Schouwen-Duiveland naar Herkingen op Goeree-Over flakkee. De stichting stelt voor, aan beide zijden de land'hoofden van de geprojecteerde brug op te nemen als onderdelen van de toekomstige afsluitdam. Marktbericht SCHAGEN 12 vette koeien 6.759; 5 melkkoeien 6.5010.25; 188 nuchtere kalveren 3065; 3 vette söhapen 90130: 13 over- houders 80110; 64 biggen 35 70: 21 konijnen 1.505. Handels overzicht: Handel in vette koeien traag, melkkoeien kalm, nuchtere kalveren goed; paardenhandel stug; schapen- en biggenhandel kalm. 's-GRAVENHAGE, 10 Febr. Het ligt in het voornemen dat, evenals verleden jaar het geval was, ook in 1954 een deel van het met groot verlof zijnde personeel der Koninklijke Marine voor her halingsoefeningen in werkelijke dienst zal worden geroepen. Zo is het. de bedoeling dat een bataljon mariniers van medio Juni tot begin Jul'i in werkelijke dienst zal komen, terwijl een tweede ba taljon later in he« jaar zal vol gen. De tijdsduur van het verblijf in werkelijke dienst zal indivi dueel variëren van 22 tot 33 da gen. Voorts is het de bedoeling, dat personeel van de Mijnemiitikijk- dienst in verschillende kleine ploegen over het gehele jaar ver spreid voor perioden van ten hoogste negen dagen in werke lijke dienst komt, terwijl voor een contingent van ca 500 man een oefening wordt overwogen in de zomermaanden. Zij die voor deel name aan deze oefening worden opgeroepen, zullen eveneens voor ten hoogste negen dagen in wer kelijke dienst komen. Tenslotte bestaat de mogelijkheid dat op een nader te bepalen tijdstip ,n de zomermaanden, een deel van het personeel van de marinever- bindingsdienst. de zeeverkeersor- ganisatie en van verschillende commandoposten, dat thans met groot verlof is voor een termijn van ten hoogsie dertig dagen m werkelijke dienst zal worden ge roepen. Dit aant-al zal de 100 niet overschrijden.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 3