Conferentie van Berlijn Donderdag a.s. beëindigd Stem van H. Vader klonk weer door de aether! Besprekingen over Korea medio April in Geneve? Prof. Cobbenhagen werd ten grave gedragen Ziekte Paus gevolg van lijden en hard werken Ameland was weekend afgesloten van vaste tval Dagblad voor Alkmaar en omgeving Zuid-Korea en Indo-China De oorlog in Indo-China Treinbotsing 30 doden in Brazilië Maandag 15 Februari 1954 - 49e Jaargang - Nummer 13010 Eisenhower zal boodschap richten Man over boord SAMENZWERING TEGEN MOLOTOF? Majoor van Ardenne uit Korea terug VOEDSELDROPPINGEN Hoge Commissaris protesteert TEGEN ARRESTATIE VAN NEDERLANDERS FRANSEN WEER IN MAHAXAI Van Beinum ziek bij Amersfoort SPIONNAGEPROCES TE TIRANA Nieuw handelsaccoord Nederland Tsjecho-Slowakije PROVINCIALE STATEN VERKIEZINGEN Italiaanse krijgs gevangenen uit Italië NOORDHOLLANDSi Abonnementsprijs f«.60 per kwartaal, f2.20 per maand, f 0.51 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum f 2.50; in alle edities 26 ct per mm, minimum f 4.familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K2200; Den Helder, Keizerstr. 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K2240. Buiten God is 'f nergens veilig (Vondel) STADSEDITIE BERLIJN, 14 Febr. De vier ministers bereikten in bun zitting van Zondagmiddag geen andere overeenstemming, dan dat zij de Berlijnse conferentie op Donderdag 18 Februari zullen besluiten. Zulks op voorstel van Molotof. De Westelijke ministers hebben het voorstel gedaan op die dag ook het Oostenrijkse staatsverdrag te ondertekenen en daarmede de bijeenkomst „een eerbiedwaardige plaats in de historie" te geven, maar er zijn ook Zondag geen vooruitzichten op een tot stand komen van het verdrag geopend. Met dat al acht men hier ook voor het thema der Europese vei ligheid geen compromis meer mogelijk, zodat de kans daagt dat de ministers Donderdag a.s. uit een zullen gaan, zonder positieve besluiten te hebben kunnen ne men. Een pleister op deze wonde der conferentie lijkt echter het Za terdag tussen Dulles en Molotof afgesloten gesprek over de wijze, "Waarop Eisenhowers plan voor een internationale atoombank zal worden behandeld. Over deze ge sprekken is men in Amerikaanse kringen niet ontevreden. Zij zul len langs de normale diploma tieke kanalen worden voortgezet. De voortzetting van het debat over het Oostenrijks staatsverdrag werd Zondagavond door John Foster Dulles een „beschamende voorstelling" genoemd. De minis ters handhaafden hun Zaterdag j.l. reeds uitgestippelde posities en er kon dan ook geen vooruit gang worden geboekt. Westerse tegemoetkoming De Westelijken staken hun be reidheid, om alle oude Russische bezwaren te overwinnen, nu in wel zeer concrete vorm. Bij mon de van Dulles stelden zij voor alle artikelen van het ontwerp verdrag te redigeren volgens de Russische wensen, die in de 260 zittingen der ministeriële plaats vervangers over het verdrag naar voren zijn gebracht. Het verdrag zou dan volgens hen Donderdag kunnen worden ondertekend. Molotof verwekte luide en iro nische hilariteit onder de Weste lijke delegaties, toen hij deze tactiek een bewijs noemde voor het feit, dat de Westelijke lan den het verdrag vijf jaren lang zouden hebben tegengehouden. Maandagochtend zal de confe rentie weer naar de Sowj et-am bassade in Oost-Berlijn verhui zen. De geheime besprekingen zullen daar gaan over een voor stel der Westelijke delegaties om 15 April a.s. te Genève een con ferentie over Korea bijeen te roepen. Daaraan zouden behalve „De Grote Vier" ook rood-China en de andere landen, die deel hadden aan de oorlogvoering in Korea moeten deelnemen. De Westelijken hebben laten door schemeren, dat naar hun mening zulk een conferentie later ook tot het thema Indo-China zou kunnen worden uitgebreid. Veiligheid voor Sovjet-Unie Als bewijs van hun vaste wil de vrede in Europa te dienen, zijn de drie Westelijke landen voornemens na de huidige con- tot Congres der V.S. THOMASVILLE, GEORGIA, Febr. Eisenhower zal deze week een speciale boodschap aan het congres richten over het ver strekken van bepaalde inlichtin gen inizake atoomenergie aan bondgenoten der Ver. Staten. (A.N.P.) Het Zweedse schip „Ella" heeft Zaterdagavond ge seind, dat ongeveer 25 mijl Oost- Zuid-Oostelijk van het eiland Wight een lid van de bemanning overboord is geslagen. Alle sche pen in de buurt is verzocht naar de drenkeling uit te zien. Onder een overweldigende be langstelling geschiedde Zaterdag de plechtige uitvaart en teraarde bestelling van mgr. prof. dr. M. J. H. Cobbenhagen, in leven hoog leraar aan de Katholieke Econo mische Hogeschool te Tilburg. Een afvaardiging van het Tilburgse studentencorps „St. Olof" bege leidde met omfloerste vlag de rouwstoet naar de parochiekerk van St. Anna. In deze stoet volgden: Z.Exc. mgr. dr. J. Hanssen, Bisschop- Coadjutor van Roermond, mgr. Nabuurs, deken van Tilburg en mgr. prof. Th. Goossens. Een viertal kransen van de Hoge Commissaris van Indonesië, van de Academische Senaat en van de Tilburgse Academische Economische Kring en van „St. Olof" was aan de rouwkoets ge hangen. Op verzoek van Z.Exc. mgr. Mutsaerts, 'bisschop van Den Bosch, die verhinderd was, werd de plechtige H. Mis van Requiem opgedragen door Z.Exc. mgr. dr. Hanssen, daarbij geassisteerd door mgr. Nabuurs, mgr. prof. dr. Goossens en mgr. Ramselaar. Tijdens de H. Mis sprak prof. dr. mag. F. Weve O.P., één der intiemste relaties van de overle dene, een herdenkingsrede uit, waarin hij de grote betekenis schetste van prof. Cobbenhagen. Onder de zeer talrijke kerke lijke en wereldlijke autoriteiten in de kerk en op de begraafplaats bevonden zich de Hoge Commis- Zaterdag zijn te Murmer- woude onder overweldigende belangstelling de slachtoffers begraven van de gasvergifti gingsramp te Arnhem, die vorige week vijf leden van het Friese gezin Ritsma het leven kostte. De stoet op weg naar het kerkhof. saris voor Indonesië en ge-volg, minister Beel, als vertegenwoor diger van de regering, staatssecre taris Veldkamp, oud-minister Al- breg-ts, mr. St-eenberghe, prof. v. d. Brink, de Commissarissen der Koningin in Noord-Brabant en Limburg, prof. Romme, prof. de Beaufort, prof. de Vries van Rot terdam, prof. Ariëns, prof. Rob bers S.J., rector-magnificus van Nijmegen, prof. Sohendstok, rec tor-magnificus van Rotterdam, mgr. mr. F. op de Coul, senaat en curatorium van Tilburg, het ge meentebestuur van Tilburg, afge vaardigden van studentenorgani saties en tientallen belangstellen den. De New York Daily News schreef Zondag, dat volgens officieren van de Westerse inlichtingendiensten Donder dag te Berlijn een samenzwe ring tegen Molotof is ontdekt Molotof had twee dreigbrie ven ontvangen. De Russen waarschuwden de geallieerde veiligheidsinstanties. Er werd een telefoongesprek afgeluis terd. Het plan bleek „meer dan een grapje" te zijn, vol gens een hoge Amerikaanse ambtenaar. Besloten werd de receptie ter ere van Molotof af 'e gelasten, maar men kwam hiervan terug. Er werden n-og strengere voorzorgsmaatrege len genomen. Gedurende het feest werd de Rus door 30 zwaar bewapende agenten bewaakt. Hij babbelde slechts een kwartiertje met Bidault en vertrok toen weer met zijn lijfwacht. ferentie van de Vier te Berlijn plechtig een garantieverklaring voor de veiligheid van de Sow- jet-Unie af te kondigen. Op grond van verkregen in lichtingen bestaat het .plan, aldus DPA, ter afsluiting van de Ber lijnse conferentie nog een stap te doen, die de bereidheid van het Westen tot een vergelijk met de Sowj et-Unie duidelijk moet ma ken. Met het KLM-toestel „Ponitia- nak" is Zondagmiddag majoor C. van Ardenne van het Nederlands detachement Verenigde Naties op Schiphol aangekomen. Majoor van Ardenne heeft in Korea de func tie van hoofd-sectie operaties en opleidingen vervuld. Hij maakte deel uit van het detachement Korea-vrijwilligers, dat op 29 Ja nuari 1953 uit Nederland vertrok. Dit detachement is thans ook op thuisreis en zal, onvoorziene om standigheden voorbehouden, op 23 Februari a.s. in Nederland te rugkeren. BREMEN, 14 Febr. (A.P.) Een C-119 van de Amerikaanse lucht macht heeft vandaag meer dan twee ton voedsel per parachute uitgeworpen boven het Duitse Noordzee-eiland Juist, dat sinds weken door grote ijsmassa's geen verbinding meer met de vaste wal heeft. DJAKARTA, 14 Febr. Het Ned. Hoige Commissariaat heeft Maandag bij de Indonesische re gering geprotesteerd tegen de gang van zaken bij de arrestatie van een dertigtal Nederlanders en met name tegen het uitblij ven van een bevredigend ant woord op verzoeken om inlich tingen over deze arrestaties, wel ke het Hoge Commissariaat tot het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gericht. Frankrijk wenst geen steun van Syngman Rhee PARIJS, 14 Febr. (Reuter) Van de zijde van het Franse mi nisterie van buitenlandse zaken is Zondag te kennen gegeven dat Frankrijk géén Zuid-Koreaanse deelneming aan de Indo-Chinese oorlog kan overwegen. Het Franse standpunt is dat, zelfs indien president Syngman Rhee zijn aanbod,, om een Zuid- Koreaanse divisie naar Indo-Chi na te zenden, offipieel ter kennis van de Franse regering zou bren gen. aanvaarding piet mogelijk is met het oog op de gevolgen van een internationalisatie van de krijg tegen de communistische Viëtminh. SAIGON, 14 Febr. (A.F.P.- Reuter.) De strijdkrachten der Franse Unie hebben Zaterdag Mahaxai, ongeveer veertig km ten Oosten van Thakhek in Mid- den-Laos, weer bezet, aldus meldt het Franse opperbevel. Het Vietminh-garnizoen van de stad trok zich zonder veel weer stand te bieden in Noordelijke richting terug. De Fransen verloren Mahaxai bij het kerstoffensief van de Vietminh. LONDEN, 14 Febr. Eduard van Beinum heeft zich wegens ziekte genoodzaakt gezien, de concerten die hij Zaterdagavond en Zondagmiddag voor de B.B.C. zou leiden, af te zeggen. Hij is per vliegtuig naar Amsterdam vertrokken voor medische be handeling. De drie Westerse mi nisters, die te Berlijn met hun Russische col lega confereren, heb ben vóór het Verdrag met Oostenrijk onder het nauwkeurig onder zoek van de Vier Mo gendheden Conferentie kwam, een bespreking qehad met minister Figl van Oostenrijk. We zien hier tijdens deze bespreking, wel ke te Berlijn werd ge houden, van links naar rechts: Minister J. Fos ter Dulles, minister Iden, minister Figl en minister Bidault. In de nacht van Zaterdag op Zondag is op het goederenempla cement te Amersfoort een uit de richting Utrecht komende goede rentrein door nog onbekende oorzaak in zijdelingse aanrijding gekomen met een rangerende goederentrein. De machinist van de Utrechtse trein liep een her senschudding op; een conducteur kreeg enkele schaafwonden. Van beide treinen ontspoorden enkele wagens. Het reizigersverkeer ondervond geen gevolgen van deze botsing. SAOPAULO, 14 Febr. (AFP). Tussen de steden Adamantina en Lucelia in Brazilië heeft zich een ernstig ongeluk voorgedaan, dat dertig mensen het leven ge kost heeft. Een autobus vloog in brand na een botsing met een trein. PARIJS (AFP) Volgens het Albanese persagentschap zal bin nenkort een groot spionnagepro- ces in Tirana beginnen tegen „een groep agenten en terroristen, die een gewapende opstand en de om verwerping van het huidige be wind voorbereidden." VATICAANSTAD, 14 Febr. 1954 (K.N.P.) Een der redenen, waar om de ziekte van de Paus zo lang duurt, is volgens prof. Lolli, de persoonlijke perschef van de H. Vader, het zieleleed en het verdriet, dat de H. Vader heeft. In een uitvoerige beschouwing, welke de Osservatore della Domenica van 14 Febr. aan de ziekte van de H. Vader wijdt, beklaagt de perschef zich over het leed van de Paus, dat onder de Kinderen des Lichts zo weinig daadkrachtige eenheid, samenwerking, activiteit en opofferingsgezindheid bestaan. De Ka tholieken verkeren in het grootste gevaar door hun lauwheid in het geloof, door hun verschrikkelijke oppervlakkigheid en door hun on gelofelijke traagheid overweldigd te worden. O' De poging van vliegtuigen van de luchtmachtbasis Leeuwarden om Zaterdagmiddag vijf passa giers van Ameland op te halen, die noodzakelijk naar de vaste- wal moesten, is mislukt door de mist. Een landing onder deze weersomstandigheden bleek te gevaarlijk te zijn. Het Wadden eiland is nu opnieuw geïsoleerd. Het ijs, dat het eiland omringt, belet de veerboot Nes-Holwerd nog steeds het uitvaren. Eerst Zaterdag trad op het eiland een flinke dooi in, doch zijn invloed is nog niet merkbaar op de ijs massa's. Alleen als de wind West wordt met een groot watergetij zal de boot kunnen varen, anders kan het echter nog dagen duren. Ook de beurtschepen van Ame land zijn-door het ijs tot werke loosheid gedoemd. Ofschoon het ijs op de Maas in Noord-Limburg reeds voor een groot deel is verdwenen en de Maasstuwen weer in werking zijn gesteld, zal de scheepvaart in de eerstkomende dagen nog niet mogelijk zijn. De waterstand is te zeer gezakt om tot een her vatting van het scheepvaartver keer te kunnen komen. Geleide lijk laat men nu de rivierpanden weer tot het normale peil vol lopen. Pius XII, zo zegt prof. Lolli, staat als waakzame en onvermoei de opperherder heel duidelijk voor ogen, welke tegenstelling er heerst tussen de kreet „Leve de Paus" en haar practische verwe zenlijking in het leven volgens Zijn aanwijzingen. Ook al heerst er bij de personen, die op in tieme wijze bij de werkzaam heden van de Paus betrokken zijn, alsmede bij diens familieleden, een gematigd optimisme, allen weten, dat Piüs XII nog maanden van rust zal behoeven vooraleer Hij weder zodanig op krachten zal zijn, dat Hij Zijn vroegere activiteit waaraan Zijn omgeving en de wereld buiten het Vati- caan gewend zijn, zal kunnen hervatten. Op de vraag van welke aard de laatste ongesteldheid van de Paus geweest is, antwoordt het weekblad, dat de Paus eerder lij dend dan ziek is. De H. Vader lijdt moreel veel, hetgeen natuur lijk zijn invloed op zijn gestel heeft. Geen enkel orgaan ver toont evenwel een gebrek. Daar komt dan nog bij een volhardend, onafgebroken ar- beidstempo, zelfs gedurende het nachtelijke uur, hetwelk zonder enige beperkingen nu sedert vele jaren door de H. Vader is vol gehouden. Gedurende de laatste dagen van zijn ziekte heeft Pius XH nooit nagelaten een van de twee pro-secretarissen van zijn secretariaat voor de behan deling van de lopende zaken te ontvangen. Weliswaar kon dit niet, zoals gewoonlijk, in de mor gen geschieden. De H. Vader ontving zijn intieme medewer kers in de middaguren. Toch blijft de H. Vader volop aan het werk. Na de geestelijke oefenin gen in de vroege morgen en het ontvangen van de H. Communie houdt de Paus zioh bezig met het doorlezen van documenten - en het bestuderen van vraagstukken van kerkelijk bestuur. Pater Leibner S.J., Zijn secretaris, leest Hem dagelijks de binnen- en bui tenlandse bladen voor. „Een Paus", zo zeide Pius XII op ze kere dag aan zijn lijfarts, die hem een rustkuur voorschreef, „mag niet ziek zijn. Na besprekingen te Den Haag tussen een Nederlandse en een Tsjechische delegatie is op 13 Fe bruari tussen beide landen een nieuw handelsaccoord tot stand gekomen voor de periode van 1 Februari 1954 tot 31 Januari '55. De Vrijzinnig Democratische Bond heeft op zijn Zaterdag middag te Utrecht gehouden vergadering besloten, deel te ne men aan de verkiezingen voor de Provinciale Staten op 21 April a.s. in nog nader te bepalen pro vincies. Thans staat reeds vast, dat aan de Statenverkiezing in Friesland zal worden deelgeno men. De voorzitter van de bond, mr K. Bijlsma (Fraueker), rele veerde in zijn openingswoord, dat de bond met groot enthou siasme is heropgericht (30 Jan. 1953) en overal veel geestdrift en sympathie ontmoet. (K.N.P.) „Toen Wij in September het Mariale jaar hebben afgekondigd en dit op het feest van O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen in de Maria Maggiore plechtig hebben geopend, toen Wij aan de voeten van Haar de smeekbeden van het Romeinse volk en van alle volkeren ter wereld neerlegden, hebben Wij bijzonder gedacht aan u, dierbare zonen en doch ters, die een bijzondere plaats in ons hart en in onze geest innemen." Zo begon de toespraak, die de H. Vader gisteren ter gelegenheid van de internationale ziekendag voor de microfoon van Radio Vaticana heeft uitgesproken. De stem van Z. H. de Paus klonk zwak en de woorden kwamen langzaam en zonder de heldere en vurige klank, die voorheen zijn spreekwijze typeerde. De H. Vader, die zelf herstellende is, sprak vanuit Zijn particuliere vertrek. „Over u buigt", zo vervolgde Z.H. Zijn toespraak, Maria zich met een moederlijke tederheid neer; over u, die vluchten naar Haar schoot als naar een veilige haven. Op u rekent de Kerk, van wie gij de meest kostbare juwe len zijt, omdat zij een waardevolle bron vormt van geestelijke ener gie. Op u rekent ook de Plaats bekleder van Christus, opdat voor de Kerk en voor de mens heid de veelvuldige vruchten mogen worden verkregen waar over gesproken is in de encycliek „Fulgens Corona". De,ze redelijke hoop brengt Ons er toe heden het woord tot u te richten om ons onder de gemeen schappelijk bestaande bescher ming van de Moedermaagd te stellen en u te herinneren aan de zending welke u te vervullen hebt en waarvoor de Goddelijke Voorzienigheid u door uw ziekte heeft voorbestemd. Dank zij de middelen van de moderne tech niek kunnen Wij ons direct tot vele zieken wenden. Wij zouden wel Gods Alomtegenwoordigheid willen bezitten; Wij zouden ieder van u, dierbare zonen en dochters, willen bezoeken, die lijdende zijt in een kleine kamer, in de kleine ziekenhuizen of in kazernes, in gevangenissen of op nederige zolderkamertjes. Kinderen met bleke gezichten, die opgegroeid zijn zonder zon, jongelingen, die zelden glimlachen, rijpere man nen, die de hun eigen dynamiek van het leven hebben verloren, ouden van dagen, aan wie het lijden naast de gebreken van hun ouderdom nog andere ongemak ken heeft toegevoegd. Wij hebben Jezus gebeden Ons hart in zekere mate gelijk te ma ken aan Zijn hart, goed en zachtmoedig, open voor elk lij den en elke smart. Maar hoe zouden wij zover kunnen komen, dat wij ook maar louter een weer schijn zouden bezitten van Zijn Almachtig hart. Hoe gaarne zou den Wij rondgaan onder u en te midden van u vertoeven om de tranen te stillen, om de wonden te helen, om te bemoedigen, om kracht en gezondheid weer te geven. (Het laatste gedeelte van de toespraak werd hierna voorgele zen door pater Pellegrini S.J., de Italiaanse spreker van Radio Va ticana; dat luidde o.a.: Wij moeten Ons er echter mee tevreden stellen bij de kinderen te zijn door het Hart van de Moeder. Aan ieder geven wij Onze zegen en Wij bidden Godï, de Almachtige Vader, door mid del van deze zegen dat hij U geve wat onder de orde van 'Zijn Heilige Voorzienigheid voor u is gekozen. En moge God geven, dat na ons kort en mystiek ver blijf ond'er u, gij geestelijk en materieel voordeel naoogt plukken van het woord, dat Wij tot be moediging van u allen tot u heb ben willen richten. Daarna sprak die Paus weer persoonlijk de woorden van de zegenbede uit. UDINE (Italië) (A.P.) Een laatste groep van 14 Italiaanse krijgsgevangenen uit Rusland is Zaterdag alhier aangekomen.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 1