J, P. Coen-trophee wederom een jaar naar het Zuiden Er waait 'n frisse wind door de diocesane L.T.J, Nijmeegs studentencorps viert 30-jarig bestaan Draverijen Hilversum Begroting Zuiderzeefonds N.O.P. geen modelpolder Scliolte sloeg in kleurloze finale steendode van Reyen Franken en Peetoom hoogste series Vorst keert terug De alastrim in Den Haag Algemene vergadering getuigde er van: Bezwaar tegen de culturele groenten99 van akker van Piet Wijziging van NACO-diensten Festiviteiten medio Mei Jan Eloy Brom overleden Marktberichten Maandag 15 Februari 1954 Pagina 5 (Van onze sportredacteur) Negen beurten lang had van Reyen met een nors gezicht aangekeken tegen de onmaakbare ballen, die Henk Scholte hem toeschoof na een gemiste stoot. Toen kreeg hij eindelijk zijn kans. Maar het werd honderdzestig caramboles lang een krampachtig worstelen met de vorm, die maar niet komen wilde. In diezelfde beurt scoorde zijn tegenstander de 17 punten, die hem van de eindzege scheidden. Henk Scholte dus nummer één in het biljarttournooi om de J. P. Coen- trophee. Een verdiende zege, die behaald werd door de biljarter, die in de finale zijn hoofd het koelste hield en het ivoor beter wist te bedwingen dan van Reyen, die met een veel hoger algemeen ge middelde tot dan toe de leiding in handen had gehad. Zo is dit tournooi in de Kei zerskroon te Hoorn dan weer ten einde. De organisatoren kun nen met voldoening terugzien op de afgelopen vier dagen, die goede biljartsport te zien gege ten hebben. Biljartsport, ten toon gespreid door de beste klein-bil- jarters, die Nederland momenteel telt. Zelfs het ontbreken van Chermin kon daarop geen in vloed uitoefenen. Er zijn ditmaal niet zoveel series boven de twee honderd uit de queues gekomen. Scholte fabriceerde op de eerste dag 203, Jan Peetoom leek Zater dagavond de prijs voor de hoogste serie te gaan verdienen ihet zijn 239 en Franken vernietigde die hoop in de laatste partij van dit tournooi door tegen De Jong 252 te scoren. Maar dat kon het feit niet wegdrukken, dat over het geheel genomen dit tournooi zeer bevredigend is geiweest voor de liefhebbers, die vooral de laatste twee dagen in groten getale naar Hoorn waren getrokken. De drie Noord-Hollanders Over dijk, Peetoom en Lamers zijn in derdaad volgens onze voorspel ling op de drie onderste plaatsen terecht gekomen. Zij hebben ook de verrassingen gebracht die wij al voorzien hadden. Overdijk klopte Zaterdagavond de toen nog ongeslagen Van Reyen in zes beurten en liet verder bij vlagen biljartsport van de bovenste plank zien. Van Lamers kon hij r.iet winnen. Dat schijnt traditie bij de Zaandammer te worden, die al met de schrik in zijn benen naar het biljart loopt, ais hij de Beverwijker moet ontmoeten. Deze eerste klasser eindigde op de laatste plaats. Hij kon er eenvoudig niet inkomen. Dat hij desondanks nog twee overwin ningen heeft geboekt, pleit voor zijn vechtlust. Jan Peetoom begon als een nieuweling, die nog nooit een queue in zijn handen heeft gehad. Hij kon die hele Donderdag eenvoudig geen bal zien en stond met een rampzalig gemiddelde van nauwelijks tien „geheid" on deraan. Zelfs in die eerste partij van Vrijdag „ging" hij nog niet zoals we van hem gewend waren. Toen werd de geest over hem vaardig en hij vijzelde zijn ge middelde op tot ruim 21. Een kranige prestatie, die zijn climax vond in deverloren partij tegen De Jong, waarin hij een schier hopeloze achterstand van driehonderd caramboles practiscb HILVERSUM, 14 Febr. Uit slagen van de draverijen te Hil versum luiden: Tabor-prijs: 1. Quaestor (J. Wa genaar) tijd 3.06.6 km.tijd 1.34.2; 2. Robert Taylor (J. M. v. d. Berg); 3. Rob (W. Leeuwenkamp). Tot. w. f 4.40, pl. f 1.60, f 1.50, f 1.80, gek. f 4.cov. f 4.50. Bars-prijs: 1. Nico the Saint (C. H. Bengisdh) tijd 2.56.7 km. tijd 1.30.2; 2. Nelson (P. J Rui ter); 3. Norbert M. (A. A. Borst). Tot. w. f 4.20, pl f 1.50, f 2.10, f 2.20, gék. f 10.10, cov. f 6.30. Ritsjek-prijs: le serie: 1. Que- rida Donem (W. H. Geersen) tijd 2.58.7, km ..-tijd 1.33.1, 2. Paul Spencer (J. Balkker); 3. Royal Brooklyn (W. Leeuwenkamp). Tot. w. f 2.—, pl. f 1.50, f 3.40, gek. f 14.50, cov. f 8.20. 2e serie; l.Rinijo (W. Leeuwen kamp) tijd 3.00.1, km.-tijd 1.32.9, 2. Quick Bomgershof (N. J. Bloem- saat); 3. Quant a Mol (M. Ver gay). Tot. w. f 6.10, pl. f 2.70. f 2.40, gek. f 17.50, cov. f 3. Finale: 1. Royal Brooklyn (W. Leeuwenkamp) 'tijd 2.58.km. tijd 1.33.7; 2. Paul Spencer (G. Bakker); 3. Quant a Moi (M. Ver gay). Tot. w. f 3.60, pl. f 1.90, f 2.40, gek. f 14.cov. f 6.70. Gomostai-prijs: J. Peter Kar- nac (H. C. ten Hagen) tijd 3.38.9, k.m.-tijd 1.32.7; 2. On of Eve (W. J. A. van Sohijndel); 3. Pepsi Cola (J. van Leeuwen Jr). Tot. w. f 5.50, pl. f 2.10, f 4.90, f 3.60, gek. f 15.50. cov. f 17.9U. Kobben-prijs: 1. Parel Holland C (W. Leeuwenkamp) tijd 3.39.5, km.-tijd 1.33.2. Nevada L. (G. Woudstra); 3. Quita Hanover (M. Vergay). Tot. w. f 6.—, pl. f 1.80, f 3.50, gek. f 14.60, cov. f 6.60. Polkan-prijs: 1. O Bonni (J. P. Assendelft) tijd 3.29.8 km.-tijd 1.30.4; 2. Oscar Major (J. Wage naar Jr); 3. Oliga Pluto (A. Sïde- rius). Tot. w. f 16.40, pl. f 2.20, t 1 50, f 1.50, gek. f 11.40, cov. f 3.4Ó. Prevenetz-prijs: 1. Lex V (E. Leeman) tijd 3.03.km.-tijd 1.30.6; 2. Olga Axworthy (J Roo- dentourg); 3. Overste v Fresena (J. C. Pei). Tot. w. f 2.50, pl. f 1.50, f 1.90, gék. f 4.70, cov. f 5.40. Totale omzet f 91.439, overbrugde door een serie van 239. De andere deelnemers kwamen op plaatsen, die we eigenlijk niet helemaal verwacht hadden. We hadden de ongetrainde Van Reyen, die dit duidelijk toonde in die afgrijselijke 136 in de finale tegen Scholte, lager ge schat. We hadden De Jong qn Franken als ernstigste tegenstan ders van de jeugdige Scholte ge tipt. Dat De Jong beneden de verwachting bleef, kwam door de resultaten van Donderdag op welke dag de Rotterdammer twee nederlagen in successie moest in casseren. Franken verdedigde met bravour zijn J. P. Coen- trophee, doch de sympathieke Til'buriger rees eerst in de laatste partij van het tournooi, in de schaduw van de „grote finale" tot de vorm, die voor een prolon gatie van dat bezit noodzakelijk was. Toen vloeide de mooiste serie van deze vier dagen biljarten uit zijn queue. Tweehonderdtwee- envijftig caramboles, aaneenge smeed door vakwerk van de bo venste plank. Vele pique's, en veel klein spel met' prachtige af gemeten rappels op de korte band. Steeds maar die ene korte band. Want de rest van het bil jart had men tijdens deze serie gevoeglijk wel kunnen afzagen. Zondenvan heeft toch eigenlijk iets teleurgesteld. De Fries speelt in Hoorn altijd uitstekend. Hij heeft dit nu niet in alle partijen gedaan. Zijn algemeen gemid delde, op Van Reyen na het hoogste van toet tournooi. wijst echter aan, waaraan het de Leeu wardenaar ontbreekt. Hij heeft niet de vechtlust van de anderen. De capaciteiten wel. Maar die zijn niet altijd genoeg voor de eindzege. De laatste twee dagen We willen tot toesluit nog even toet verloop van de laatste twee dagen aantippen. Van Reyen leek bij de aanvang van de Zaterdag middag-partijen de beste papieren te bezitten. Hij kreeg ze nog beter, na zijn zege op Franken, die een grote achterstand wel tot een dragelijke wist terug te wer ken, maar verder niet kwam. Al leen de Ein dhoven aar Scholte benauwde overwinning op Rob Overdijk kon de Limburger toen nog bedreigen. Diezelfde middag 'boekte Jan Peetoom zijn tweede zege van dit .tournooi te gen Lamers en steeg De Jong naar een vóór de andere deel nemers ongrijpbare derde plaats middels een zege op Zondervan. In de avond kwamen de grote gebeurtenissen, die een volle Kei zerskroon op Zondag waarborg den. Rob Overdijk in glanzende vorm liep in zes beurten tegen Van Reyen naar de 400 en een verbaasde, maar sportieve tegen stander kon met 97 zijn queue weer losschroeven. Op het andere biljart was inmiddels Jan Peet oom aan zijn traditionele 200 bezig. In 'n overigens hopeloos lijkende situatie teigen De Jong. Óp 239 kwam het einde. Daarna volgde nog een 77 en in de tiende beurt kreeg de SChagenaar wa rempel de kans van zijn leven op de zege. Hij faalde echter op 390. En toen scoorde De Jong de ontbrekende aoht. Scholte won van Franken en Zondervan had ook al geen mede lijden met de ongelukkige La mers. Zo lagen de papieren van Scholte en Van Reyen precies ge lijk, toen de grote eindstrijd Zon dagavond kon beginnen. Nadat eerst des middags Peetoom van Zondervan en Overdijk van La mers had verloren. We hebben U al verteld, hoe Franken tegen de Jong tot die prachtige 252 kwam, we zullen U nu nog verhalen van dat dra ma-van Reyen. De man uit Spekholzerheide kreeg geen schijn van kans van WEER PEREN NAAR BELGIë Met ingang van morgen is de uitvoer van Nederlandse peren naar België weer toegestaan. De ze uitvoer werd begin October stopgezet. De perenvoorraden zijn thans zeer gering geworden, zo dat de handel op België geen grote omvang kan aannemen. R.K. v.v. Hugo Boys eraan versaderen HEERHUGOWAAARD Dins dag 16 Febr. 's avonds 7.30 g'aat Hugo Boys haar algemene verga dering houden. Bestuursverkiezing Aftredend zijn P. Kager, B. Groot, beiden herkiesbaar en Alb. Groot, niet herkiesbaar. Bespreking terreinverbetering en wat verder ter tafel komt. Ge zien de belangrijkheid van deze vergadering sporen wij alle leden en supporters aan om deze ver gadering te bezoeken. Candidaten kunnen worden gesteld tot aan de aanvang der vergadering. zijn tegenstander. Henk Scholte weet, hoe hij finalepartijen moet spelen om zijn tegenpartij murw te maken. De ene onbespeelbare bal na de andere vraten aan het physiek van van Reyen en hoe wel ook Scholte enkele slechte aanvangstoten kreeg, werd het al spoedig duidelijk, dat de jeugdi ge Eindhovenaar dit soort spel het beste beheerste. Met twee keien van series 120 en 89 maak te hij de kloof in de achtste en negende beurt onoverbrugbaar. Wel vocht van Reyen nog even terug, maar de 136, die hii toen fabriceerde had niets vloeiends meer. Het waren 136 afzonderlij ke caramboles, die stuk voor stuk gemaakt moesten worden. Daarna kon Henk Scholte de partij uit maken. Hetgeen hij ook prompt deed De Jong Zondervan Peetoom Lamers Van Reyen Franken Scholte Overdijk Overdjjk Van Reyen Zondervan Lamers Scholte Franken De Jong Peetoom 400 213 400 13 128 13 De uitslagen 9 147 44.44 9 106 23.66 83 30.76 24 9.84 400 11 116 36.36 305 11 80 27.72 400 14 88 28.57 286 14 97 20.42 400 6 101 66.66 97 6 45 16.16 400 7 144 57.14 124 7 90 17.71 400 6 149 66.66 230 6 92 38.33 400 10 106 40.— 390 10 239 39. 400 13 120 30.76 242 13 136 18.61 Franken 400 9 252 44.44 De Jong 195 9 102 21.66 Scholten Van Reyen De stand luidt, resp. punten, caramboles, beurten, hoogste se rie en algemeen gemiddelde: Scholte 12 2720 87 203 31.27 Van Reyen 10 2339 66 141 35.43 De Jong 8 2263 75 163 30.17 Zondervan 6 2440 72 144 33.88 Franken 6 2337 77 252 30.50 Overdijk 6 2556 84 143 30.42 Peetoom 4 1861 86 239 21.63 Lamers 4 1545 87 106 17.75 D'E BILT, 15 Febr. Het K.N. M. I. deelt mede: Het afgelopen weekeinde heb ben zich in de luchtdrukverde- ling boven West-Europa belang rijke veranderingen voltrokken. Zaterdag nog lag er boven de Britse eilanden een lagedrukge bied. waaromheen door Zuiden winden betrekkelijk zachte lucht naar Nederland werd gevoerd. In het Zuiden en midden van ons land liep de temperatuur op tot zeven a acht graden. In het Noodden tot 5 a 6 graden. Het lagedrukgebied verplaatste zich naar de Middellandse Zee en nam in betekenis af, waardoor bij ons de liuchtdrukverschillen geringer werden en de wind na genoeg geheel ging liggen. In de vochtige ludht ontstond daardoor Zondag in een groot deel van het land een hardnekkige mist. In tussen kwam er boven Scandina vië een nieuiw gebied van hoge- luchtdruk tot ontwikkeling, dat de wind over Nederland en Noord- Duitsland naar het Óósten deed draaien. Koudere drogere lucht wordt nu aangevoerd. De mist gaat dientengevolge verdwijnen en de temperatuur zal geleide lijk verder gaan dalen, zodat de komende dagen op lichte vorst moet worden gerekend. Het is echter mogelijk, dat de vorst niet tot het uiterste Zuidwesten van het land terugkeert. In het Noordoosten bestaat daarentegen enige kans, dat de temperatuur zeifis overdag niet boven het vriespunt komt. Spannende strijd om het kegel-kampioenschap ALKMAAR. Nadat de vo rige week het persoonlijk kam pioenschap was verkegeld, vond gisteren de strijd om 't clubkam pioenschap in de afd. A plaats. Daarvoor traden aan de clubs ZEKZ?, OKA, TOP, Koekoek, de Burg en Op de Lat (Purmerend). Het is een bijzonder spannende en enerverende strijd geworden, waarin het, nadat een tweetal banen waren gegooid, duidelijk werd, dat zich drie serieuze can didaten voor de begeerde titel aanmeldden en wel TOP, ZEKZ? en OKA. Toen 3 van de 6 banen waren gegooid was de stand: TOP 908, OKA 903 en ZEKZ? 895. Na 4 banen werd het nog span nender, toen waren de cijfers TOP en OKA 1209 en ZEKZ? 1205. De vijfde baan bracht weder om een belangrijke wijziging in de stand, nl. ZEKZ? 1524, OKA 1518 en TOP 1487. Vol spanning werd aan de laat ste en beslissende ronde begon nen. Daarin bleek ZEKZ? de sterkste en legde beslag op het kampioenschap met 1822 hout; 2. TOP 1812: 3. OKA 1789; 4. DE Burg 1697; 5. Koekoek 1669; 6. Op de Lat 1647. De individuele prestaties van het kampioensvijftal waren: de Lange 393, v. Wijngaarden 371, van Galen 356, Metselaar 351, Bonsema 351. De Joh. Diepen wisselprijs was voor OKA. AANBESTEDING WIERINGERMEER. Vrijdag middag heeft de Directeur van Gemeentewerken te Wieringer- werf aanbesteed: het aanleggen van een bestrating, trottoir en riolering aan de Prof. Ter Veen- weg te Middenmeer. Ingeschreven werd als volgt: H. Prins en J. H. Herman, Am sterdam 10620.Fa. H. Bos man, Castricum 7180.Aan nemersbedrijf H. Punt, Alkmaar 6990.H. Lont, Hippolytushoef f 6286.Fa. J. Kingma Zn., Middenmeer f 5175.Ven. o/fa. Wassink en v. Garderen. Midden meer 5140.P. Daalders Aan- nemingsmaatschappii, Alkmaar 4963.J. Pais, Hippolytushoef 4675.—. De begroting was 5500.—. Het werk is nog niet gegund. K.V.P.-commissie gaat rapport v. d. Grinten bestuderen Het bestuur van de K.V.P. heeft in zijn Zaterdag gehouden ver gadering uit zijn midden een commissie benoemd ter bestude ring van het rapport van dei- Grinten van het „Centrum voor Staatkundige vorming", met de opdracht, aan dit bestuur spoedig rapport uit te brengen over de verschillende hoofdzaken van dat rapport. Aan de commissie is te vens verzocht bij haar studie aan dacht te schenken aan het resul taat van de enquête onder de werkgroepen der partij over de eenheid. Prof. Josephus Jitta Commandeur in de orde van Oranie Nassau Bij K.B. is benoemd tot com mandeur in de Oi*de van Oranje Nassau prof. mi A. C. Josephus Jitta, voorzitter van de commissie van advies inzake gewetensbe zwaren tegen de krijgsdienst. Naar aanleiding van het opne men van een patiënt aan alastrim op 9 Februari j.l. wordt uit vei ligheidsoverwegingen op de tu- berculose-afdeling in het oude gebouw van het ziekenhuis Zuid- wal te 's Gravenhage van Zater dag j.l. af gedurende veertien da gen geen bezoek toegelaten. Het aantal alastrim-patiënten te 's Gravenhage bedraagt nog steeds 21. Er zijn nog twee ob- servatiegevallen. (Van onze verslaggever) HAARLEM Onder voorzit terschap van de heer Theo Mou- rits uit Reewijk heeft de L.T.J. in het Bisdom Haarlem Zater dag haar drukbezochte algemene Bonds.jaarvergadering gehouden. Bij de opening der vergadering herdacht de Diocesane Aalmoeze nier, Rector H. M. J. Brans, die des morgens in de dekenale kerk tot intentie van de L.T.J. een H. Mis had opgedragen, met hartelijke woorden wijlen pastoor L. Beuve. Hij immers deed in 1936 de eerste stappen om tot een zelf standige jonge boerentoe weging in ons bisdom te komen. Toen werd de brug naar zelfstandig heid geslagen door de oprichting van L.T.-clu/|js bij de St. Jozefs gezellen en de K.J.M.V. op de dorpen. Moderator Beuve zette zijn werk voor de L.T.-jongeren ook Onder de oorlog voort met een volharding, die regelrecht tot de conclusie voert, dat deze priester, wiens kenmerk de ongeveinsde liefde was, zich letterlijk heeft i doodgesjouiwd. Zijn onschatbare (Van onze parlementaire redactie.) Waar blijft de door de minis ter van Financiën toegezegde nota over de uitgifte van land bouwgronden in de Noord-Oost polder? Deze vraag wordt gesteld in het voorlopig verslag van de Eerste Kamer over de begroting van het Zuiderzeefonds. Volgens dit verslag zou de nota reeds lang gereed zijn. Door het uitblijven van de re geling voor de uitgifte van grond wordt de aanwijzing van pach ters gestagneerd, zodat het niet meer mogelijk is de gereedge komen boerderijen nog dit jaar in pacht uit te geven. In het voorlopig verslag wordt verder de opmerking gemaakt, dat bij het kolonisatiebeleid in deNoord- Oostpolder niet alleen gedacht moet worden aan de kapitaal krachtigheid der toekomstige ko lonisten en aan hun bekwaam heid als boer, maar dat ook oude re sollicitanten met behoorlijke verantwoordelijkheidsbesef een kans kunnen krijgen. De Noord- Oostpolder mag niet te veel een modelpolder worden maar meer een proefpolder. De wedstrijd EuropaZuid-Amerika, MADRID, 14 Febr. Met be trekking tot de geruchten als zou men in Zuid-Amerika weinig voe len voor de beraamde ontmoeting EuropaZuid-Amerika, heeft de heer Armando Munoz Calero, lid van het uitvoerend comité van de F.I.F.A., in een onderhoud met 'het sportblad „Marca" verklaard, dat van de Zuid-Amerikaanse bonden tot nu toe geen officiële weigering is binnengekomen voor de wedstrijd, die op 6 Juni a.s. te Madrid is vastgesteld. Verte genwoordigers van Argentinië, Chili en Brazilië hefbben allen verklaard, dat zij aceoord Ringen met de organisatie van deze wed strijd. Tenslotte wordt aangedrongen op een behoorlijke schadeloos stelling van de door de inpolde ring van het IJselmeer gedupeer de vissers. Er dienen maatrege len getroffen te worden om ge meenten met een talrijke vissers bevolking in staat te stellen zich aan de gewijzigde omstandighe den aan te passen. Tafeltennisteams voor wereldkampioenschappen DEN HAAG, 14 Febr. Voor het tournooi om de wereldkam pioenschappen tafeltennis, dat van 6 t.m. 14 April te Londen wordt gehouden, zijn de Neder landse teams als volgt samenge steld: Heren: C. du Buy, Pelser, van Zoelen en Scheffer. Reserves: Stoop en J. Hooigendoorn. Dames: Nora en Cotoi v. Megen en Ben Oosterwijfc. Reserve: Tine de Zeeuw. WEGENS OPDOOI Door opdooi zijn verschillende wegen, vooral in de kop van Noord-Holland verzwakt. In ver band daarmee heeft de NACO de volgende wijzigingen aangebracht in haar diensten: Lijn Q: Den Heider-Den Oever wordt tussen Den Oever en Hippolytushoef niet gereden over de Gemeenlandsweg, doch over de Rijksweg; tussen Ewijck- sluis en De Kooij niet over de Stoomweg, doch over de Beton weg. De ritten naar, van of via de Anna Paulownapolder worden niet uitgevoerd. Lijn Q: Alkmaar-Burgerbrug- Schagen: gestaakt. Lijn R: tussen Schagen en 't Zand wordt niet gereden via Schagerbrug en Callantsoog, maar vanaf Schagen via de Prov.weg, Stolpervlotbrug en Rijksweg. Lijn A-C: tussen Schagen en Oudesluis wordt niet gereden via Schagerbrug en Grootesloot, maar via 't Wad en de Slikkerdijk. Lijn A-H: gestaakt. verdiensten voor de jongeren werden tenslotte met een gebed voor zijn zielerust herdacht. In zijn openingswoord ge waagde voorzitter Mourits van 1953 als een goed jaar voor de L.T.J., gekenmerkt o.a. door een grote en actieve belangstelling voor cursussen en weekends en groeiende betekenis van de L.T.J. in vele dorpsgemeenschappen. Kernachtig wees spr. op de ge varen van een al te grote be moeienis met de jeugd van bui tenaf. Het stemt ons tot bezorgd heid, zo zei hij, dat we naast volksbrood ook nog de culturele groenten en de geestelijke aard appelen van de (overheids)-akker van Piet zouden moeten gaan eten. Wij moeten er tegen waken dat niet door anderen van buiten en van bovenaf werk, dat tot ónze taak behoort, zou worden overgenomen op 'n manier waar van wij niet gediend zijn. Voor 1954 staat in de vorm van de traditionele bedevaart naar Heiloo een Mariahulde op het programma, die zonder weerga belooft te worden, terwijl voorts een diocesane L.T.J.-landdag zal worden gehouden als een grootse manifestatie van alles wat er onder de jonge agrariërs leeft. De vergadering ging zich ver volgens op de meest bondige ma nier bezighouden met de zake lijke agendapunten. Er sprak uit die 'behandeling grote belangstel ling in het werk van de L.T.J. Men nam geen blad voor de mond en aan humor ontbrak het al evenmin als aan een forse dosis nuchterheid. Besloten werd o.a. de contri butie met f 0,80 te verlagen tot f 4,de betaling daarvan te sti muleren door een korting van 10 pot. bij volledige betaling en als tegenhanger de afdelingen, die bij voortduring in gebreke blijven, te royeren. Alleen zo zal men immers tot een volkomen gezond verenigingsleven kunnen komen. Overigens kwamen deze besluiten niet zonder meer tot stand. Sommigen bepleitten een verdergaande contributieverla ging, maar de vergadering liet bij stemming in zeer grote meer denheid terecht de geest van het L.T.J.-werk sterker spre ken dan de verenigingszorgen voor de materie. Maar dan nu ook betalen! Op de begroting, die tot een totaal van f 20.840,werd goed gekeurd, is een post van f 1000, uitgetrokken om tot een start te komen voor het technisch werk, dat het komende jaar mede in het centrum van de belangstel ling zal worden geplaatst. Dit is mogelijk geworden om dat vanwege het ministerie voor het gehele land voor 1954 f 70.000 ter beschikking is gesteld. Een reeks voorstellen van de afdelingen maakte vervolgens 'n rondwandeling langs allerlei ac tuele problemen van het L.T.J.- werk. Daarbij behoorde ook een positief stelling namen van het bestuur t.a.v. het grote goed der Katholieke eenheid, ook op het gebied van het staatkundig leven dat immers stellig ligt in de in teressesfeer vam een beweging als de L.T.J.. die zich met de totale vorming bezig houdt, al doet zij niet aan politiek. Rector Brans trok daarna in enkele forse lijnen meeslepend het perspectief „Vanaf vandaag naar morgen". Een beweging als de onze, zo zeide hij, moet ge karakteriseerd worden door haar apostolische zin. Deze is in de L.T.J. groeiende. De mentaliteit van het alleen maar durven wer ken in de beslotenheid van een zaaltje is bezig te verdwijnen. Er karnen meer contacten, niet al leen plaatselijk, maar ook met de (Van een onzer redacteuren) Op 15 en 16 Mei a.s. zullen de R.K. Universiteit en het Nijmeegs Studenten Corps tezamen met de reünisten van de universiteit, het 30-jarig bestaan van de Nijmeeg se universiteitsgemeenschap her denken. Temidden van de lus trumfestiviteiten van het corps zullen de reünisten op 16 Mei in congres bijeenkomen en de gele genheid krijgen de nieuwe gebou wen van de medische faculteit op Heijendaal te bezichtigen. Tevo ren bereidt het corps hun een grootse ontvangst aan het nieu we Nijmeegse station. De lustrumviering van het Nij meegs Studenten Corps zal be heerst worden door de figuur van Keizer Karei de Grote. Op 14 Mei zal Karei de Grote met zijn ge volg in een historische optocht zijn plechtige intocht houden in Nijmegen, waar hij op de Grote Markt het lustrumfeest officieel zal openen. Vergezeld door de studenten zal de oude Frankische Keizer een rondgang door de stad maken. Op 17 Mei zal hij wederom een rit door de Keizer Karelstad ma ken, teneinde zijn oordeel uit te spreken over een etalagewedstrijd De Nijmeegse middenstand heeft hiervoor de winkeliers uitgeno digd hun etalages in Karolin gische stijl in te richten. Op het programma van Karei de Grote staat voorts een bezoek aan het college van burgemees ter en wethouders van Nijmegen en een openbare maaltijd op de Grote Markt, waar een os aan 't spit gebraden zal worden. Aan deze Karolingische maaltijd van ossevlees, brood en bier zal een ieder kunnen deelnemen. Oriëntatie in deze tijd. Aan de lustrumviering zal een lezingencyclus voorafgaan, gewijd aan de „Oriëntatie in deze tijd." Enige vooraanstaande geleerden zullen hun visie geven op de ont wikkeling van psychologie, philo sophic, theologie, sociologie, tech niek en recht. Onder hen die in Nijmegen komen spreken, bevin den zich de Italiaanse hoogleraar Millorini, prof. Savatier te Poi tiers, de Franse schrijver Gusta- ve Thibon, en de professoren Des- sauer en Alker, beide hoogleraar te Fribourg (Zwitserland). Ook aan het toneel is een grote plaats' ingeruimd. Het Nijmeegs studenten toneel zal onder regie van Willem Tollenaar enige uit voeringen geven van het drama „Woyzeck" en 't blijspel „Leonce und Lena," beide geschreven door Georg Büchner. De classici onder de studenten zullen in het Grieks „Antigone" van Sophocles spelen. De Neerlandici zullen voor de burgerij van Nijmegen een 17e eeuws wagenspel uitvoeren. Op alle lagere scholen worden door studenten poppenkast-voorstellin gen gegeven. Sportwedstrijden. Er zullen twee sportdagen ko men, waarop inter-universdtaire athletiekwedstrijden en interna tionale hockey- en sohermwed- strijden zullen plaatsvinden. Bo- Na een kortstondige, maar ernstige ongesteldheid overleed op 62-jarige leeftijd in zijn wo ning aan de Drift te Utrecht de tot ver over de grenzen van ons land bekend geworden edel smid en leider van een interna tionaal befaamd edelsmeedkunst- bedrijf, de heer Jan Eloy Brom. Negentien jaar is de thans overledene conservator geweest van hot Aartsbisschoppelijk mu seum, 's lands grootste era oud ste verzameling van kerkelijke kunst. Zijn uitzonderlijk grote verdiensten, op dit gebied ver worven, werden bij zijn afscheid als zodanig in 1941 beloond met bet verlenen van het rid derkruis van St. Gregorius de Grote. Ook herinnert men zich nog wel, dat Jan Eloy Brom de grote voldoening heeft mogen beleven van de eervolle opdracht, hem door H.M. de Koningin ver strekt, om een gouden erezwaard te maken voor generaal Eisen hower. Van de grote werken die door zijn arbeid en onder zijn leiding tot stand zijn gekomen, vermel den wij hier: een koperen to renbekroning voor het raadhuis te Leiden, de lichtkronen van 't Koninklijk Paleis te Amsterdam, een zilveren cassette voor Konin gin Juliana, een gouden borst beeld van de Pauselijke Inter- nutius en een gouden borstbeeld van St. Lambertus te Maastricht. vendien organiseert de Nijmeegse studenten rijvereniging „De Slor dige Telganger" spring- en dres- suurwedstrijden. Uiteraard komen op dit lustrum- programma ook een buitengewo ne corpsvergadering, een gala-bal en een uittocht voor. jonge boeren uit andere diocesen, waarbij „Ons Erf" de iblik voor treffelijk helpt verruimen. De eerlijke bezorgdheid groeit om het gezamenlijk belang en 'het persoonlijk welzijn van de ander. En het inzicht groeit, dat de beste apostelen zij zijn, die ook buiten de kerk als vakman hun mannetje staan. Wij willen dienstbaar zijn aan de gehele ge meenschap. Dat vraagt het con tact van N.K.J.B. en J.G. Zoals men dat diocesaan juist dezer dagen is begonnen concreet in andere vormen te gieten, het con tact met de ouderen dat zo vruchtbaar kan zijn en dat groeit op excursies en Öogstdankdagen, het contact met de andere jonge ren van het dorp en vergeet de K.A.J. niet en evenmin de priesterstudenten. Dat contact is nodig, want de gehele gemeenschap moet samen omhoog. Wij hebben een belang rijk stuk werk te leveren; wij dragen mede de verantwoorde lijkheid voor detoekomst. En daar bij is beslissend de geest waarin wij werken". Dat Rector Brans daarbij speciaal het licht liet vallen op secretaris Theo van Son als exponent van die geest, die in enthousiasme bergen weet te verzetten, was volkomen te recht. De algemeen secretaris van de L.T.B., mr. G. Vermeulen, sprak de hoop uit dat dn de L.T.J. de felheid van jong idealisme zich zou 'blijven ontwikkelen tot dat vuur van een constructieve men taliteit, waaraan de L.T.B. van morgen alle behoefte blijft heb ben, en Gerard Hofman, dioce saan voorzitter van de N.K.J.B., gewaagde van de verbondenheid met de jeugd van andere stands- groeperinigen die, bij alle verschil van temperament, elkaar doet vinden in dezelfde apostolische bewogenheid. Dat de L.T.J. be paald niet bij de pakken neer- zit, hleëk ook toen bij de rond vraag de actie ter sprake kwam die terzake van de teeltvergun ningen in het bloenrubollentoedrijf is gevoerd. Een motie van de L.T.J. in de bollenstreek over deze nijpende nood werd ter kennis van de minister gebracht. Een deputatie werd door dr. Ver hagen voor een bespreking ont vangen: de overheid erkende de ernst van het probleem, 'n studie commissie waarin ook de oudere belanghebbenden vertegenwoor digd zijn, zal aan een oplossing gaan werken. Bij de L.T.J. ook werden de grondslagen gelegd voor een al gemeen sociaal-economisch pro gram voor de jeugd, dat nu bij de K.N.J.B.T.B. in studie is en erelang, naar men mag aanne men, via de K.N.B.T.B. ook de betrokken K.V.P.-instanties zal bereiken. Dat er bij de L.T.J. een frisse wind waadt, be-wees ook het mid dagprogramma van deze vergade ring. Daar voerde een groep uit Zoeterwoude oude dansen uit, bracht het district Alkmaar-Oost de revue „De Zevenklapper" ten tonele en een groep uit de Wie- ringermeer de „Bruiloft van Klo ris en Roosje". He was een ple- zierig^slot van een geslaagde dag. DE 100.000 IS ER UIT 'S-GRAVENHAGE, 15 Februari - In de 522e staatsloterij, eerste lijst, vierde klasse, is de prijs van f 100.000,— gevallen op lot 21349. Het lot is verkocht wat betreft serie A te Amersfoort, wat be treft serie B te Harderwijk, wat betreft serie C te Goes en wat betreft serie D te Rotterdam. NOORD-SCHARWOUDE, 13 Febr. 24.000 k.g. uien 1112, grote 10.6U11.30, drielingen 13 —15; 3000 kg kroten 6.10—6.30, B 4—4.50; 4000 kg peen B 6.70— 8.50, C 7.10—7.30, D 5; 6000 kg rode kool A 712, B 6-6.30; 32.000 kg gele kool 8.4015; 71.000 kg Deense witte kool 7.70 —9,20. LANGEDIJK, 13 Febr. 72.000 kg uien 10.6011.80, grove 10.60 11.20; 33.000 kg rode kool A 7—12.30, B k—6.80; 85.000 kg ge le kool A 8.30—16.20, B 6.50— 6.60; 30.000 kg witte kool 6.80; 1800 kg groene kool 14.9030.70; 1300 kg witlof 13.5766; 400 kg spruiten 3846. AVENHORN, 13 Februari '54 Spruitkool 34-97; Rode kool 6.10- 12.90, aanvoer 8000 kg; Gele kool 7.80-14.70, aanvoer 4000 kg; Grove uien 10.40-12.20, gewone 11.80- 12.70, drdel. 13.50-15; nep 21-24, aanvoer 34000 kg; Bieten I rond 6.10-7, II rond 4.30-4.80, modjo 4.10-4.80, aanvoer 21000 kg; Peen II 7.30-9, III 5.60-7.60, IV 5.20-7.20, aanvoer 47000 kg. WARMENHUIZEN, 15 Febr. Bieten 6.50, rood 6.5011.10, geel 816; wit 6—8.50. BEEMSTER, 12 Fefor. Witlof 2471; rode kool 717, witte kool 5.50; spruitkool 20109; boerekool 58; andijvie 92; rode bieten 5; gare bieten 1214; win terpeen III 59; uien middel 3 11.50; prei 2361; appels: Bra bantse Bellefleur 82(7; Bramley Seedling 426; Goudreinette 16- 565 Jonathan 1672; Laxton Superbe 1464; Present van En geland 1359; ster-appel 1028; Zoete Campagner 16—40; Golden Delicious 2'4—78; peren; Mérode 1044; Comtesse de Paris 21; Conférence 1031; Kamperveen 10—31; Pres. Loutreuil 1438; St. Remy 1635; Winterlouwtje 1225; Winterjan 10—40. VEEMARKT ALKMAAR ALKMAAR, 15 Febr. 90 vette koeien 6001050; eerste kwal per kg 2.802.90, 2e kw. 2.602.80, overige soorten 2.40 2.60; 200 nuchtere kalveren 38 75; 230 varkens zware per kig 1.85—1.94. LANGEDIJK, 15 Febr 1000 kg uien 11.6012; 35000 kg gele kool A 8.50—15.70; B 8.50—9; 14500 kg rode kool A 7.2011.80; 12500 kg witte kool 6.309.40; 2400 kg peen B 7.50'8.50; 500 kg witlof I B 62—66.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 5