TOR I I ERING NOORDHOLLANDSi Geen vorderingen in debat Oosten rijl Franse marine-officieren willen nog dieper duiken W*?-' Russische t voer IJmuidens schip aan Rode militaire macht: TIEN MILLIOEN MAN Hevig Frans offensief tegen Vietminh-legers Tot 11.000 meter in de Stille Oceaan I no. 27 ZN. I V Serviezen Dagblad voor Alkmaar en omgeving Na het geschaduwd te hebben Ameland uit isolement ARD enz. FF - HEILOO ■NTRY licht gewicht triliingvrij geen ien rjaar! i I H. TUINDERS irhandel Enkhuizen ouw- dschappen tvrij en edelstaal s eigen fabrikaat 2 J eens kijken!!! s NKARSPEL p voor De Streek: - Bovenkarspel ;zoekt onze stand op de Flora te Bovenkarspel Veront rustend Nieuwe wapens der Amerikanen Mobiele reserve EEN BRITS PLAN Pater Loop en de middenstand Arrest in zaak Bingham- A.K.U. Overstromingen in byrie Minister Staf te New-York Avondvergadering Eerste Kamer Vijand wordt teruggedrongen Olifanten waren zeeziek Nederland brengt f 5500.- op voorraad strekt: P BOARD - HOUT - GOLFPLATEN - ENIGE - AANRECHTEN MET ;N BLADEN - LOODSEN KETEN - TROTTOIR- iz. ongeregelde materialen G 11 - TEL. K 2200-2330 4-takt - bramfgevwr 5-7 pk 7-9 pk 9-11 pk 11-13 pk i lichtste en daarom meest reddingssloepen en voor aan- lens, compressoren, pompen, o WINTERFLORA BOVENKARSPEL lefoon 86731 A «lam UI iloterweg 22 HUalIl"*» le Dieselpompsets U uw GEREEDSCHAP lar? mg in: mestvorken, hooivorken, aad, emmers, zaaivaten, rsieutels, enz. enz. enz. I Telef. 285 IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIU ml mm 2285—268 IIIIIIIIIIIIIIIIllllllllllllllR ïze stand VRIJBLIJVEND over het aanschaffen van udorp 80. Tel. 2975 ngstraat 51. Tel. 2719 Abonnementsprijs f6.60 per kwartaal, f2.20 per maand, f0.51 per week, M inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum JHHL^ f 2.50; in alle edities 26 ct per mm, minimum f 4.familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K2200; Den Helder, Keizerstr. 89, teL 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, teL 459 K 2240. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) STADSEDITIE Woensdag 17 Februari 1954 - 49e Jaargang - Nummer 13012 IN TILBURG verzet de vereni ging voor maatschappelijk werk op humanistische grondslag „Hu- manitas" zich tegen het besluit van de gemeenteraden van Til burg en Breda, om verder geen subsidie meer te verlenen aan haar werk. Zij doet dit, omdat zij de mo tivering van deze weigering „ver ontrustend" vindt. Misschien zijn er andere dingen, die wij ver ontrustend zouden kunnen ach ten. Zo het feit, dat op deze pro testvergadering het woord ge voerd zal worden door oud-mi nister In 't Veld, die lid van de Eerste Kamer is, gevolgd door mr Stempels, parlementair redac teur van de Nieuwe Rotterd. Crt., en daarna door mr Cammelbeeck, katholiek lid van de Eerste Ka mer voor de Partü van de Ar beid Is vooral dit laatste verontrus tend. treffen doet het ons óók. dat door de keuze van sprekers de kwestie zo sterk in de poli tieke sfeer getrokken wordt. In dit vedband is het opvallend, dat dezelfde „Nwe Rotterd. Crt." on langs een hoofdartikel had, waar in met allerlei gecijfer werd ge tracht aan te tonen, dat prof. Romme er verkeerd aan gedaan had, het overwegend humanis tisch karakter van die partii af te leiden uit de bewering, dat de humanisten in die partij qua ge tal de overhand hadden en de N. R C. tracht aan te tonen, dat dit niet het geval is. Merkwaardig is in dit verband, dat al dit gecijfer betrekking heeft op de aantallen stem men, welke de P.v.d.A. op zich verenigt en daartegenover de aantallen stemmen van andere partijen, Hoe kan, zo ongeveer luidt de bewering, het humanis me een zo overwegende invloed- naar-het-getal uitoefenen met de nauwelijks tienduizend leden van het Humanistisch Verbond, in partijen, die vele malen zoveel stemmen weten te vergaren? Natuurlijk zou tnen feitelijk kunnen volstaan met de verkla ring, dat er buiten dat Hum. Ver bond ook nog wel humanisten gevonden worden! De K.V.P. bijv., om ook eens een niet hele maal juiste vergelijking te ma ken, heeft, gelukkig, heel wat meer aanhangers dan de 300.000 leden, die zij minstens bezit.... Maar de cijfers geven hier de doorslag niet en de invloed-naar- het-getal is niet beslissend. Want de Partij van de Arbeid om daar nu even bij te blijven heeft ongeveer 100.000 leden en in die Partii. en niet door de kie zers. wordt de beleidslijn be paald. Om het humanistische karak ter van de P.v.dA. te kunnen peilen, zou men dus moeten we ten, in hoeverre de bestuursleden van die partij en de leden van de socialistische Kamerfracties tot de humanisten behoren en, voor zover het gaat over de beslissing over partij-voorstellen, wie van de Partijraad en eventueel nog van het Partijcongres, humanis ten zijn. Want in het bestuur, in de fracties, in partijraad en con gres, wordt hij de socialistische partij de (humanistische) dienst uitgemaakt. Wil men het, lettend op het humanistisch gevaar, anders zeg gen, dan zou dat weinig beter gedaan kunnen worden dan met het gezaghebbend woord van on ze aartsbisschop-coadjutor, mgr dr Alfrink, in zijn rede o.a. over het humanisme, op 29 April 1953, voor het Katholiek Onderwijscon- gres, in Utrecht toen in het ka- der van de hiërarchie-viering ge houden, (Zie vervolg pagma 5) PALM BEACH, FLORIDA, 16 Febr. (Reuter) De stafchef van het Amerikaanse leger, generaal Ridgway, heeft in een redevoe- ring over twee nieuwe wapens gesproken. Het ene was een raket met een draagwijdte van ongeveer 27 k.m., waarvan het effect gelijk was aan honderden artilleriegranaten. Verder noemde hij een draad loos bestuurbaar projectiel met een draagwijdte van 80 k.m. BERLIJN (Reuter-A.N.P.-A.P.) - Weer zijn Dinsdag de ministers het niet eens geworden over het Oostenrijkse staatsverdrag. Molotof heeft ook Dinsdag, ondanks een nieuw viervoudig beroep van zijn tegenstanders, vastge houden aan zijn eisen van een militaire neutraliteit van Oostenrijk en van een voortzetting van de bezetting tot dat een vredesverdrag met Duitsland gesloten zal zijn. De enige concessie, die Molo tof deed was de bereidverklaring in 1955 nog eens te onderhande len over het tijdstip, waarop de troepen uit Oostenrijk zouden worden teruggeroepen. Dulles antwoordde daarop echter, dat deze concessie in werkelijkheid niets te betekenen had, daar de Sowjet-Unie in staat zou blijven ook in 1955 een ontruiming van het land te weigeren. Ondanks het feit, dat de standpunten niet nader tot elkaar konden worden gebracht, besloten de ministers Donderdag, op de laatste dag van de conferentie, nogmaals het de bat over Oostenrijk te hervatten. De ministers zullen vandaag wederom in geheime zitting bij eenkomen om de mogelijkheid van een conferentie over Korea, met deelneming van rood China, onder het oog te zien. Dit is vol gens een verklaring van Franse zijde „het enige punt, waarover op de conferentie werkelijk on derhandeld is." Vanmiddag zal de Europese veiligheid nogmaals aan de orde worden gesteld. De zitting van Dinsdag werd met ongewone belangstelling te gemoet gezien, aangezien dr FigI, de Oostenrijkse minister van Buitenlandse Zaken, voor de ver- Morgen zal Prinses Marijke haar 7e verjaardag vieren. (Foto Jos Zandvoort) Krijgsgevangenen, beschuldigd van moord, terug naar de U.N.O. PANMOENJON, 16 Februari. Een Indisch woordvoerder heeft heden meegedeeld, dat het In dische bewakingscommando Don derdag 17 anti-communistische krijgsgevangenen, die waren vast gehouden om terecht te staan wegens moord, aan de bevelvoe ring van de UNO zal terugzenden. Staking in Belgische springstoffenfabrieken De vier Belgische fabrieken van ontplofbare stoffen liggen sedert verleden week Maandag geheel stil. De bijna 2000 arbeiders eisen een loonsverhoging met 10 pro cent tot fr. 25.05 per uur en be tere veiligheidsmaatregelen. gadering zowel Dulles als Molo tof had gesproken. Verrassingen bleven echter ook nu uit. Dr FigI bracht de conferentie het oordeel van de Oostenrijkse regering over de Russische eisen. Het bleef een „plechtig" onaan vaardbaar tegenover de beide Russische verlangens. Het krach tigst klonk de afwijzing van de eis om de bezetting voorlopig te laten voortduren. „Dit zou Oos tenrijk beroven van de voor naamste voordelen van het ver drag," aldus Figl. De afwijzing van een neutrali teitsverplichting in -het Verdrag werd echter door Figl opnieuw gekleed in een plechtige verzeke ring, dat Oostenrijk uit zichzelf de weg der neutraliteit zal kiezen. „Ik heb overduidelijk gezegd, dat Oostenrijk alles zal doen wat het kan om zichzelf vrij te houden van alle vreemde militaire in vloeden. Dat betekent, dat wij geen militaire bases aan vreemde mogendheden zullen toestaan. De noodkreet van de Oosten rijkse minister maakte evenwel geen indruk op Molotof, die vast hield aan zijn standpunt. Tevo ren had de communistische pers van Oost-Berlijn de Amerikaan se regering er van beschuldigd, dat zij Oostenrijk tot een Ameri kaans bolwerk wilde maken. Zwitsers in Tsjecho- Slowakije op vrije voeten WENEN, 16 Febr. (A.F.P.) Naar radio Praag heeft bericht, heeft president Zapotocky van Tsjecho-Slowakije twee Zwitsers, Erwin Herta en F. Prazak, die door Tsjecho-Slowaakse recht banken waren veroordeeld, de rest van hun straf kwijtgeschol den. Zij zijn Dinsdag in vrijheid gesteld. Communisten in V.S. schuldig aan samenzwering DETROIT, 16 Febr. (Reuter) Zes communisten, vijf mannen en een vrouw, zijn Dinsdag door een jury te Detroit in de Verenigde Starten schuldig bevonden aan deelneming van een samenzwe ring tegen de Amerikaanse rege ring. Febr. IJMUIDEN, 16 IJmuidense treiler „Herman" MM. 2 heeft op de Noordzee ter hoogte van de 60ste breedtegraad een ietwat vreemde ontmoeting gehad met een Russische treiler, die als merkteken M. 416 en de naam „MIJKNAHC droeg. Het schip heeft de „Herman" enige tijd vergezeld en de treiler daarna aan bakboordzijde aange varen, waardoor de verschansing over een lengte van tien meter werd ontzet en gescheurd. Toen de IJM. 2 Donderdag j.l. aan het vissen was begon het Russische schip aan bakboordzijde met de „Herman" op te varen. Op een afstand van ongeveer twintig meter werd vanaf de brug met kijkers voortdurend naar de Ne derlandse treiler getuurd. Laat in de middag kwam het Russische De schip plotseling recht- op de „Her man" toe en raakte hem aan bak boordzijde. Aangezien het vistuig uit stond kon de treiler niet stop pen. De Russen, zo deelde de beman ning van de „Herman" ons mede, trokken zich van de aanvaring niets aan en voeren normaal door. Ook de IJmuidense treiler, „Maria van Hattum" heeft ge meld, dat dezelfde Russische trei ler ruim drie kwartie met hem was opgevaren. Gisteren zijn driemaal zes vliegtuigen van de vliegbasis Leeuwarden op het vliegveld te Ballum op Ameland aangekomen met 800 kg post en 800 kg vracht goederen, hoofdzakelijk meel. Zeven passagiers werden naar het vaste land en een naar het eiland gebracht. De postboot „Waddenzee", waarmede men eergisteren ver geefs trachtte Holwerd te berei ken, heeft gisteren zijn poging niet herhaald en ligt nog steeds aan de steiger te Ne* LONDEN. 16 Febr. Naar BRUSSEL, 16 Febr. (A.N.P.). van gewoonlijk welingelichte zijde wordt vernamen, zal de mobiele strategische reserve, wel ke de Britse regering van plan is op te richten, twee en een halve divisie omvatten. Deze troepen zouden dan bin nen een etmaal kunnen worden overgebracht naar een plaats, waar zij nodig zijn. Het over brengen zou geschieden door vier-motori'ge straalvliegtuigen, die elk honderd en vijftig be wapende infanteristen kunnen bergen en met een snelheid van 560 km per uur zouden vliegen. LONDEN, 16 Febr. De sterkte van de geregelde troepen van de communistische wereld is tot ongeveer 10 millioen man gestegen. Dit heeft vandaag Nigel Birch, de parlementaire secreta ris voor defensie in het Lager huis meegedeeld. Hij gaf het volgende overzicht: sinds 1951 zijn de Sovjet strijd krachten, hoofdzakelijk de ma rine, uitgebreid met 150.000 man tot een totaal van 4.750.000. In dezelfde periode werden de strijdkrachten van de Oost-Euro- pese communistische landen uit gebreid met bijna 120.000 man tot een totaal van 1.190.000. De geregelde Chinese commu nistische troepen tellen meer dan 4 millioen, terwijl de reserve nog eens 6 a 10 millioen leden telt. Op de vraag of de uitbreiding van de Britse strijdkrachten in de laatste drie jaar is versneld, antwoordde Birch: „Ja, wij heb ben nu iets, dat een realistische defensie benadert, hetgeen wij voorheen niet hadden." Op de vraag of de Britse troe pen in Duitsland met atoom-artil lerie uitgerust zullen worden, ant woordde de minister van Oorlog, Anthony Head: „No Sir." Vlootmaiioeuvres in Zuid-Oost Azië MANILLA, 16 Febr. (A..P) Een woordvoerder van de Ameri kaanse Marine heeft vandaag meegedeeld, dat morgen vlootma- noeuvres zullen beginnen, waar aan Britse, Franse en Amerikaan se oorlogsschepen en vliegtuigen zullen deelnemen. Een tiendaagse oefening voor onderzeeërs de Operatie Sona ta is Zondag in het Zuiden van de Chinese Zee begonnen. Meningsverschillen worden doorgepraat (Van onze verslaggever.) HAARLEM, 16 Febr. Naar wij vernemen wordt zeer binnen kort een bespreking gehouden tussen pater Loop, de bekende radio-spreker, prof. Ariëns, gees telijk adviseur van de Nederl. Rooms Kath. Middenstandsbond, de heer Th. S. Hooy, hoofdbe stuurslid en vice-voorzitter van de N.R.K.M. en de heer A. J. Koops, de bondsvoorzitter van de N.R.K.M. Deze bespreking wordt gehouden teneinde de moeilijkheden, die ontstaan zijn als gevolg van de radio-rede van pater Loop, waarin hij het mid- denstandsbeleid van de regering aanviel, door te spreken. Doel van de bijeenkomst is uiteraard de meningsverschillen, die hier en daar zijn ontstaan, uit de weg te praten Het hoofdbestuur van de N.R.K.M. heeft de vaste over tuiging, dat in deze volledige overeenstemming wordt bereikt. ARNHEM, 16 Febr. Het ge rechtshof te Arnhem heeft van daag arrest gewezen in de zaak van dhr. Bingham te New York contra de A.K.U. te Arnhem. De appellant, de heer Bingham, werd in hoger beroep niet ontvankelijk verklaard, voorzover het vorde ringen uit onrechtmatige daad be treft. Appellant werd veroordeeld tot de kosten in hoger beroep, 2103. Zoals men weet, verkocht de heer Bingham in November 1939 aan de AKU Nederlandse AKU- aandelen ter waarde van 10.000.000.nominaal en een aantal pakketten met Amerikaan se aandelen. Na de oorlog deed de heer Bingham de AKU een proces aan, omdat de AKU vol gens hem had nagelaten hem mede te delen, dat op het ogen blik van de verkoop nog Duitsers in het AKU-bestuur zitting had den. Voorts zou hij schade heb ben geleden omdat het nieuws van de aankoop van de aandelen was uitgelekt, hetgeen een koers stijging tot 10 procent tot gevolg had. JUWELENDIEFSTAL IN BRAZILIË SAO PAULO, BRAZILIë, 16 Febr. Maandagavond zijn de juwelen van een Mexicaanse filmster, ter waarde van 8 mil lioen cruzeiros (1.600.000 gulden) uit haar hotelkamer te Sao Pau- io gestolen o DAMASCUS, 16 Febr. (A.P.) Door zware overstromingen zijn gisteren vier mensen om het leven gekomen, is een groot aantal stuks vee verdronken en werd een schade aangericht van ongeveer 2 millioen Syrische ponden, aldus wordt vandaag meegedeeld. De overstroming zou veroor zaakt zijn door het stijgen van de rivier Orontes. NEW YORK, 16 Febr. Ir. C. Staf, de Nederlandse minister van Defensie is hier vandaag aan boord van een K.L.M.-toesteI aangekomen voor een bezoek van twee dagen. Hij zal vanavond om 21.00 uur Ned. tijd per vliegtuig naar Washington vertrekken. Hij legde de volgende verkla ring af: „Het doel van mijn bezoek is zaken te bespreken van de poli tiek die gevolgd moet worden met betrekking tot onze gemeen schappelijke militaire inspanning binnen het kader van de NAVO, waarbij vraagstukken verbonden met de vloed van militaire hulp van Amerika naar Nederland, waarmee u de Nederlandse de fensie inspanning steunt." „In het afgelopen jaar was Ne derland in staat het te stellen zonder de edelmoedige economi sche hulp die wij van u ontvin gen onder het Marshall plan. Wij zijn trots en dankbaar dat niet tegenstaande de overstromings ramp, die ons land ongeveer een jaar geleden trof, wij in staat geweest zijn op economisch gebied op onze eigen benen te blijven staan." „Maar wat de militaire hulp betreft zijn wij nog in grote mate afhankelijk van Amerika voor het opbouwen van onze strijd krachten." In de avondvergadering van de Eerste Kamer verklaarde mr. Kropman (KVP) een groot voor stander te zijn van de vrijheid van drukpers, maar hij vroeg zich toch af, of de ongebondenheid van nu kan blijven voortbestaan, zolang het blijkbaar geoorloofd is walgelijkheden te publiceren, die een derde deel van het Ne derlandse volk hinderen en zo lang de schrijver die walgelijk heden niet zegt, doch ze laat zeg gen door een romanfiguur. Spr. bepleitte de noodzakelijkheid van de eenheid der katholieken op politiek terrein. Opmerkend, dat de katholieken pretenderen een belangrijke plaats in te nemen in het leven van Nederland en de staatkunde vroeg spr. zich af, of er niet een opzettelijke discrimi natie wordt toegepast. In zijn ver der betoog merkte mr. Kropman op, dat de leden van zijn fractie van het beginsel uitgaan, dat de mens door God is geschapen en dat de mens de koning der schep ping is. Uit dit beginsel volgt o.a. dat de K.V.P. fractie de minister van volkshuisvesting zal .steunen bij het opruimen van krotwonin gen en dat het maatschappelijk werk in volle breedte moet wor den aangevat. De heer Teulings (KVP) ontwikkelde nog bezwa ren tegen een systeem van het blijven financieren van kapitaals uitgaven uit overschotten van de gewone dienst, gevormd door hoge belastingheffing. Daarna werd de vergadering verdaagd tot hedenochtend 11 uur. m WÊÊim ,sb. Dinsdagmorgen vertrok de onderzeebootjager „Holland" voor zijn proefvaart naar zee. De Holland is de eerste van een serie van 12, die in Nederland worden gebouwd en een van de Provincieserie, van de A-klasse welke 4 schepen omvat. HANOI, 16 Febr. (A.P.) De troepen van de Franse Unie zijn bij Dien Bien Phoe, het fort dat btj de grens van Laos is gelegen en dat zij bezet houden, tot een grootscheeps offensief overgegaan, om het reeds 88 dagen durende beleg door drie elite divisies van de Vietminh te breken. Duizenden infanteristen, on dersteund door tanks, rijdende artillerie, jacht- en bombarde mentsvliegtuigen zijn bij deze enorme aanval betrokken. De Vietminh bezet de hoogten rond ait in een kom gelegen bolwerk. Twee van de hoogten zijn reeds door Semgalezen, Marokkanen en mannen van het Vreemdelingen legioen na heftige gevechten van man tegen man veroverd. De Fransen hebben talrijke vijande lijke batterijen tot zwijgen ge bracht en de rebellen gedwongen zich 15 km. terug te trekken. De verhezen aan beide kanten zou den enorm hoog zijn. Dien Bien Phoe, dat in November door pa rachutisten op de Vietminh werd veroverd is door het Franse op perbevel gekozen voor de ver dediging van de pro-Franse Thai- stamimen, wier gebied voor een zeer belangrijk deel door de militaire eenheden van de Viet minh is bezet. Generaal René Cogny, de opperbevelhebber van GENUA, 16 Febr. Een groep jonge olifanten, Welke met het s.s. Lekkerkerk op weg naar Rotterdam was, moest hier vandaag van boord gehaald worden, om dat de beesten verschrikkelijk zeeziek waren. De dieren worden door de Duitser Karl Hagenbeek in gevoerd voor verschillende Europese dierentuinen en circussen. De kapitein van de Lek kerkerk zei, dat de beesten zo ziek waren, dat zij dood gegaan zouden zijn, indien zij langer aan boord gebleven waren. De olifanten beves tigden deze woorden door zodra zij voet aan land zetten van vreugde te gaan dansen en te trompetteren. De dieren zullen htm reis per trein voortzetten. de Franse troepen in het noorden van Indo-China, die tot deze aan val het bevel heeft gegeven, heeft verklaard: „Het is mijn doel de vijand in de pan te hakken." De Franse minister van Defensie die de Franse troepen in de delta van de Rode Rivier heeft geïnspec teerd wil per vliegtuig uit Hanoi naar Bien Phoe vertrekken. Uit de laatste berichten, die van de fronten binnenkwamen bleek, dat de vorderingen van de Fransen op de vijand toenemen. Nog steeds woedt de slag in alle hevigheid. Voor Abhé Pierre Tot op heden is bij de ..Amitiés Catholiques Francaises" de Frans Nederlandse Katholieke Vereni ging een som van ruim .5.500.— binnengekomen voor de actie van abbé Pierre onder de Parijse „Clochards". De gelden zullen bin nen afzienbare tijd aan abbé Pierre worden overgemaakt. Ze zullen gebruikt worden voor de bouw van z.g. nooddorpen, die deze Franse priester voor de huis vesting van de Parijse zwervers heeft geprojecteerd. Gemeenten krijgen vergoeding voor BB-uitrustingen •s-GRAVENHAGE, 16 Febr. Het ligt in het voornemen van de Minister van Binnenlandse Zaken voor de uitrustingen van de blokploegen van de bescher ming bevolking een vergoeding in geld te verstrekken aan de betrokken gemeenten of kringen, dan wel deze uitrustingen van Rijkswege te doen verstrekken. Dit deelt de minister mede in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer betreffende de begroting 1954 van zijn departe ment. ZUID-KOREA DREIGT GENERAAL THIMAYA SEOEL, 16 Febr. Zuidkorea heeft vandaag bekend gemaakt dat desnoods geweld gebruikt zal worden om de thans nog in Zuid- Korea gelegerde Indische troepen te verhinderen het land te ver laten, zolang er geen garanties gegeven worden betreffende de 76 Koreaanse krijgsgevangenen, die thans op weg zijn naar India. Dit besluit is aan de Indische generaal Thimaya per brief mee gedeeld. Door de Zuidkoreaanse regeringsvoorlichtingsdienst is de inhoud van de brief, die werd on dertekend door It.-generaal Won Yong Doek, gepubliceerd. DAKAR, 16 Febr. De Franse marine-officieren die Maandag bet werelddiepterecord hebben gebroken door 4.050 meter te duiken, willen in hun diepzeeduiktoestel afdalen tot het diepste punt, dat er bestaat. „Wij willen tot 11.000 meter onder de zeespiegel van de Stille Oceaan komen", zeide Georges Houot, toen hij het vorige diepte record met bijna 1 km. gebroken had. Zijn metgezel Pierre Willm vertelde nog dat het diepzeetoe stel een uur op de zeebodem was gebleven. „We kwamen terecht op een bed glibberig zand, we zetten de motoren aan om een beetje rond te gaan, maar het water werd troebel. Op een ge geven moment stond ik oog aan oog met een soort haai van 3 meter lang, gelukkig zat er een dikke patrijspoort tussen." Beide officieren zeiden dat de duiktocht goed was verlopen en dat zij er van overtuigd waren dat zij met het toestel grotere diepten kunnen halen. Professor Picard heeft aan het Belgische blad „La Lanterne" verklaard dat de twee helften van het diepzeetoestel op de grootste diepte onder een druk van ongeveer 14.000 ton tegen elkaar werden geperst. In antwoord op een vraag be treffende nieuwe constructieplan nen zei professor Piccard dat hij een „mesoscaaf" ontwerpt. Ik zal er niets meer over zeggen, zo voegde hij er aan toe. Maak gis singen uitgaande van de etymo logie van het woord als u daartoe lust mocht gevoelen. Het blad verklaart vervolgens dat professor Piccard een boek over de bathyscafen heeft ge schreven dat in de lente zal ver schijnen. Professor Auguste Piccard heeft Dinsdag medegedeeld dat hij van plan is met zijn diepzeeduikappa- raat de „Trieste" dit jaar opnieuw duiktochten te ondernemen.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 1