N.R.K.M. ontketent in Operatie-U Maart Werd de Marine benadeeld door steenkolenhandelaar? Rond de cultuur in Noord-Holland Prof. Deivezsrak over de orde in de natuur En liet beambte zich daartoe omkopen? ALBERT HEIJN Landelijke ledenwerfactie "99 99 Uitbouiv bond noodzakelijk voor algemeen welzijn „De tijd is rijp" Raad van Overleg Bloemenluister in Lisse Helderse kolenzaakvoor de Alkmaarse rechtbank Prijsverlaging levensmiddelen Handhaving van de kwaliteit Pilaarheiligen en trompetten II Pagina 4 Woensdag 17 Februari 1954 (Van onze speciale verslaggever) HAARLEM, 16 Febr. Ruw geschat zijn er iii ons land 280.000 middenstanders. Bij de Ned. R.K. Midden standsbond zijn 50.000 van hen aangesloten, bij de ove rige organisaties (neutraal en Chr.) tezamen ongeveer 60.000 Totaal zijn er clus 110.000 middenstanders geor ganiseerd. Dat betekent dat er 170.000 niet bij een standsorganisatie zijn aangesloten. Tot dit aantal beho ren alweer volgens schatting 70.000 Rooms- Katholieken. een afdeling is gevestigd, de be stuurders op huisbezoek gaan in de weken tussen 14 en 28 Maart bij degenen, die nog niet bij de organisatie zijn aangesloten. Daar toe worden zo spoedig mogelijk richtlijnen aan de besturen toe gezonden. Gevraagd wordt verder na 28 Maart een propaganda- avond te beleggen Stimulans Het bondsbestuur heeft ter ani mering van de actie besloten, dat de eerste kwartaal-afdracht van een nieuw lid voor de afde- Met het doel dit laatste aantal voor de bond te winnen, gaat de N.R.K.M. in de weken van 14 tot 38 Maart in het gehele land de „Operatie-U" uitvoeren. „De meest belangrijke actie ooit m het bestaan van de N.R.K.M. ge organiseerd", zoals de heer J. Bakker, directeur van het bonds- bureau in Den Haag, het gisteren tijdens een spoedlbijeenkomst van het diocees Haarlem zo kernach tig uitdrukte. In een begeesterende rede heeft de heer Bakker na een inlei ding van voorzitter F. C. de Hos- son aangevoerd waarom het nodig is, dat de Kath. Midden standsbond zijn trom vooral nu dreunend moet roeren. De tijd daarvoor is rijp, zei spr., omdat de middenstand dank zij de korte lings uitgebrachte nota in het brandpunt van de belangstelling staat. Spr. betoogde dat de mid denstand de wind in de zeilen heeft, dat de kansen na jaren van teleurstelling keren. De heer Bakker constateerde zowel een ommekeer in het fiscale be leid ten gunste van de middenstand als een omme zwaai in het algemeen beleid. Hierin spreekt staatssecretaris Veltkamp uiteraard een belang rijk woordje mee, maar zonder steun van een edh'e georganiseer de middenstand kan ook hij het niet stellen. Spr. meende ook een ommekeer in de maatschappelijke sfeer te onderkennen. Het be drijfsleven zo zei hij za' zich zelf gaan besturen. Dit even wel is afhankelijk van de invloed van de vrije vak- en standsorga- nisaties, die in de P.B.O. de dienst zullen uitmaken. „Door het vergroten van ons getal moet die invloed versterkt worden". „Degene ouder ons, die buiten blijft staau, komt schrikbarend te kort in zijn verantwoordelijk heidsbesef voor zichzelf, maar vooral ook voor de gemeenschap' Spr. beklemtoonde dat de mid denstand nog vele verlangens heeft, maar twee daarvan zijn toch wel zeer belangrijk, n-1. het bereiken van een definitieve ouderdomsvoorziening en een de finitieve kinderbijsla.gr e.geling voor de zelfstandigheden. De heer Baklker maakte duidelijk, dat de middenstand geen genoegen kan nemen met de noodvoorziening, zoals die thans voor de kinder bijslag geldt. „Deze", zo zei hij, heeft slechts betekenis voor de kleinsten onder de kleine zelf standigen". Spreker wees er voorts met na druk op, dat de middenstands nota het vermaan aan de midden stand richt, dat hij zelf en niet de overheid voor zijn belangen moet zorgen. De geringe belang stelling, zo stelde hij vast, toont aan dat er een tekort is aan sa menwerking. En zulks belemmert bet voeren van een actieve mid denstand-Apolitiek. Slechts door het opvoeren van het ledental het diocees Haarlem telt sinds jaar en dag 11.500 leden kun nen de verantwoordelijke mensen de middenstandsbelangen bij de minister met succes bepleiten. Daarom en hier kwam de re- HET BOERENBEDRIJF IN DEZE TIJD WIERINGERMEER Voor de leden van de L.T.J., P.J.G. en C.J.B.T.B. hield de heer K. Bergs- ma, leraar aan de landbouwwin- terschool te Schagen in hotel Lely te Slootdorp een dezer dagen een inleiding over de mogelijkheden voor de jonge boeren en tuinders in deze tijd. Spreker behandelde de grote veranderingen, die zich die"afdelingen, "die procentueel de j" '°°r meeste leden aanbrengen een ta- i felvaantje en een feestavond aan- iingskas^zai in de loop van de jaren hadden geboden, op welke laatste de top leiding aanwezig zal zijn. De heer Bakker besloot met de vurige wens, dat deze actie glansrijk zou slagen. Hij stelde daarbij de KAB als voorbeeld, waarvan die leden j-aar in jaar uit op pad zijn gegaan voor ledenwerving. Na de pauze werd gelegenheid gegeven tot het stellen van vra gen, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. Een van dt be langrijkste was wel de vraag of deze actie niet te eemzijdig was, of zij wel voldoende aan haar doel zou beantwoorden, als de an dere middenstandsorganisaties op dit gebied niet actief zijn. Voor zitter De Hosson deelde mee, dat er in deze geen overleg was ge pleegd met de neutrale en Chr. grpepering, maar hij zei er van overtuigd te zijn. dat de actie van de N.K.R.M.hun ogen zou openen, zodat ook zij door deze actie zouden worden „meege sleurd". Gehoord de reacties van het tal rijke publiek zijn wij geneigd te veronderstellen, dat deze actie in derdaad een belangrijk winstpunt kan opleveren voor de R.K. Mid denstand. MIDDENMEER. De moderne mens heeft zichzelf, aldus spreker, geheel vrijwillig in de'ban gedaan van de techniek. Om uitersten vraagt men levens en men vindt waaghalzerij niet alleen toelaat baar, maar men gaat persconen die hun leven gewaagd hebben om de hoogste snelheid, de groot ste .hoogte, de gewaagdste diepte te bereiken, als helden toejuichen. De mens wordt meegezogen in 'n voortdurende haast, in een onrust naar iets inieuws, naar een top- score, een denderend succes, een verovering van het onbereikbare. E is geen tijd meer voor een terugdenken in de geschiedenis, voor het leven in zijn diepte of schoonheid te bewonderen, men laat radio en televisie denken. Spreker vond de nivellerende en afstompende invloed van radio en televisie zeer groot. Men krijgt toneel, films, beeld romans, muziek thuisbezorgd als meeslepende sensatie. Wie echter een geestelijke retraite wil maken in de natuur, het grootse van ber gen en watervallen wil beleven of zich wil verdiepen in de schoon heid van het kleine, aan hem heeft de natuur veel, zeer veel moois te vertellen. Maar dan moet men rustig willen luisteren naar de schone muziek van de rustige weiden of de ruisende waterkan ten. Dan hoort men de muziek van het kleine en dat beeft ons veel te zeggen. De wonderlijke perfectie en de schone harmonie van de stille natuur geeft ons antwoord op vele vragen dis ons benauwen en waarop de techniek het antr/oord schuldig blijft. Uitvoerig bespreekt inleider met zijn toehoorders hoe schitterend en kunstvol bet leven is van het kleinste plantje. Het tuintjesgras, aldus spr., is een meer geperfec- tionneerde fabriek dan de grootste fabriekscomplexen. Met bewon dering belichtte spr. de grootheid van het leven-, ook het leven van het nietigste wezentje. De natuur onderzoeker Dubois Raymond kwam tot de conclusie: „We weten het niet en zullen het ook nooit weten." Hierna ging spr. in op de doel matigheid van de cellen en weef sels en nam de toehoorders mee naar de wonderlijke organen die in wortel, blad en bloem ver- denaar bij de -kern van zijn be- scholen ia-gen. Zij allen werken toog moet er een actie worden gevoerd om de „onverschilligen" te overtuigen van het grote be lang van het lidmaatschap van de N.R.K.M. Spr. ontvouwde voorts voor zijn aandachtig publiek, dat in groten getale was opgekomen (vooral de kop van Noordholiand was goed vertegenwoordigd) de plannen van de uitvoering van de opera tie-Uitbouw). Het ligt in de be doeling, dat in alle plaatsen, waar N-og nooit is in het hart van de bollenstreek een zo uitgebreide en rjjk gevarieerde wintertentoon stelling gehouden als -degeen, die gistermorgen in de Bloemlusthal- len d-oor -de secretaris-generaal van het ministerie van Financiën mr. H. A. M. van den Dries werd geopend. Vijf dagen lang, 's morgens, 's middags en 's avonds zal men er de imeest exquise soorten en de nieuwste variaties van bol- bloemen kunnen bewonderen, On danks de kwalijke -winter zijn -de organisatoren er in geslaagd om op -de 4000 vierkante -meter der bollen een- lentetuin te scheppen. Zulks -dank zij de kwekers uit geheel Nederland, die hun -beste bloemen, -gebroeid onder de moei lijkste omstandigheden, inzonden en dank zij de architecten Carl van Empelen en H. Buurman, die uit de kostelijke bloemenschat een waarlijke voorjaarstuin schie pen. met een regelmaat en een nuttig effect als geen menselijke organi satie ooit zal kunnen bereiken. Spr. besloot zijn toespraak met enkele gedichten van Guido Ge- zelle en een gelijkenis die hij trok uit een verhaal van Andersen, waarbij een spin de draad naar boven doorbeet en zo zijn toe- Weer per auto van Monnikendam naar Marken Door het intreden van een nieuwe vorstperiode is de auto- dienst van Monnikendam naar Marken over de Gouwzee her steld. Op het ijs, dat zich in goe de conditie bevindt, is een baan uitgezet. Bij doorgaand vriezend weer worde» Zondag a.s. vele bezoekers op het eiland verwacht. Uitspraken Meervoudige Kamer ALKMAAR De Meervoudige Kamer van de Alkmaarse arron dissementsrechtbank heeft uit spraak gedaan in verschillende strafzaken. De Aikmaarder A. v. N. werd wegens verduistering in dienstbetrekking veroordeeld tot 1 jaar en 3 maanden met aftrek. De eis was 2 jaar. M. Th. B. uit Hoogkarspel, schuld aan aanrijding: f 50 of 25 dagen, conform de eis. J. P. uit Wieringermeer: schuld aan aan rijding: f 50 of 25 dagen, con form de eis. P. L. uit Bergen, rijden onder invloed van alcohol: 1 maand, met intrekking van rij bewijs voor de tijd van 3 jaar. A.D.L. uit Bergen, rijden onder invloed van alcohol: vrijspraak. C.J.S. uit Hoorn, verduistering: vrijspraak. komst vernietigde. De natuur, al dus s-preker, wijst ons die draad naar boven De heer Bergmans vertolkte de dankbaarheid van de aanwezigen die, ondanks het zeer slechte weer toch nog gekomen waren. Nadat nog wat vragen waren beantwoord "over het landbouw onderwijs, sloot de voorzitter van de Raad van Overleg de bijeen komst. Vroeger diende de productie voor het onderhoud van eigen ge zin, thans wordt gewerkt voor een veel groter omzet, o.m. voor de export. Wie het heden-daagse be drijf wil leiden, moet kennis heb ben van het coöperatie-wezen, van de werkwijze en de betekenis van boerenleenbanken, van kostprijs berekening en het leiding geven aan personeel. Er moet worden beoordeeld of een investering ver antwoord is. Spr. pleitte in het bijzonder voor sparen. Ook de boerin moet in grote trekken van de moderne werkwijzen om het bedrijf te besturen o-p de hoogte zijn. De vraag naar producten op de wereld is groot. Slechts een kwart van het mensdom wordt behoorlijk gevoed. Bijzondere zorg moet de boer aan de gezondheids toestand van zijn vee-stapei beste den. De heer Ber.gsma brak een lans voor het behoud van het eigene en voor de goede elemen ten in het plattelandscultuur. De heer Iwema reikte de medailles en wisselbeker als prijzen van de onlangs gehouden ploegwedstrijden uit. Hierna volgde nog een film strip, getiteld „Boeren vechten om hun toekomst." De voorzittter van de L.T.J., de heer P. Rem meren bedankte de inleider voor h-et gesprokene. Dainwedstrijd Zaanstreek-— Noorderkwartier ALKMAAR Op 27 Februari wordt te Alkmaar in zaal „Kin- heim" een danswedstrijd ge speeld tussen de vertegenwoor digende -tientallen van de dis tricten Zaanstreek en N.H. Noor derkwartier. Het tiental van de Zaanstreek ziet er als volg-t uit: 1. J. de Boer (Wormerveer) 2. P. v. d. Hors-t (Zaandijk); 3. S. Bosman (Zaandam); 4. T. Rin- tjema (Zaandam); 5. J. Stro (Wormerveer); 6. G. Mol (Wor merveer); 7. P. Beunder (Zaan dam); 8. M. Langras jr. (Alk- maai-); 9. J. de Haas (Zaandijk); 10. G. Sprenkeling (Castricum). Het tiental van het Noorder kwartier is nog niet definitief samengesteld. DEN HELDER De rechtbank te Alkmaar, gepresi deerd door Mr J. Krabbe, heeft zich gisteren bezig gehouden met wat wij een onderdeel kunnen noemen van de geruchtmakende Helderse brandstoffenzaak. In de jaren '50, '51, '52 en in het begin van 1953 heeft de firmant van een Helderse steenkolenhandel, D. B., een technisch beambte, werkzaam hij de Koninklijke Marine, en administratief ressorterende onder de Rijkswerf, van tijd tot tijd geldsbedragen van om en nabij f 40.- toege stopt. Deed hij dat om die beambte, belast met de con trole op de kolenleveranties aan de Marine, over te ha len, hem, ten koste van de Marine te bevoordelen? Of niet? De Marine is geen kooltje te kort gekomen en van bevoorde ling van de brands-toffenhande- laar is geen sprake geweest, be weerde L. S uit Den Helder, de beambte, die in deze corruptie zaak de eerste was die op de bank der verdachten plaats nam. Een wagon kolen wordt bij de mijn geladen en dat laden ge schiedt niet per gewicht maar per wagon. Meestal bevat zo 'n wagon meer steenkool, dan de hoeveel heid die de papieren aangeven. De k'olenhandelaar, die deze wa gon koopt, profiteert van dat overschot. Dat is redelijk, want er gaat bij het verladen van de brandstoffen wel eens het een en ander verloren. Nu was men bij de Marine ge wend zijn steenkolen per gewicht te betrekken. De beambte S. ech ter, stelde op een goede, of als men wil, op een kwade dag, zijn chef voor, de brandstof voortaan per wagon te kopen, waardoor de Marine zou profiteren van het surplus. Zijn voorstel werd aan vaard. De brandstof fenhandelaar had hier alleen ma-ar voordeel van, omdat hij minder te verladen had en dus minder arbeidsloon had uit te keren S. maakte het hem bovendien gemakkelijk door vroeger aan het werk te gaan dan zijn dienst het Huisman leidt in candidatentournooi Huisman heeft gisteren te Dordrecht ook van de Belg Demesmaecker gewonnen. De tweede partij tussen de Zwit ser Guignard en de Italiaan Panel-li eindigde in remise. De stand luidt thans: 1. Huisman 2 punten uit 3 partijen; 2, 3 en 4. Fanelli, Verse en De mesmaecker 2 punten (2 part) 5. Guignard 1 pnlt (3 part.) STICHTING „WIELERCON - TACT" TREKT ZICH TERUG UIT RONDE VAN NEDER LAND. DEN HAAG, 16 Febr. Naar wij vernemen heeft de onlangs opgerichte stichting „Wielercontact" zich terugge trokken uit de organisatie van de Ronde van Nederland van dit jaar. (Advertentie) Hofleverancier 'maar bovenal De sterke prijsverlaging van een aantal belangrijke levensmiddelen door Albert Heijn aan het Nederlandse publiek ge bracht, zijn op duidelijke wijze begrepen en gewaardeerd. Het is geweldig druk in de A. H. winkels.' De vraag werd echter gesteld, kan dit nu wel tegen deze lage prijzen, gaat dit niet ten koste van de kwaliteit? Daar is maar één antwoord op, n.U Albert Heijn met zijn meer dan 65 jarige re putatie, garandeert U de prima kwa liteit van ieder artikel. In het grote A.H. fabriekscomplex waakt een uitgebreid laboratorium met een staf van bekwame deskundigen over Uw belangen voor een constante prima kwaliteit. Hier wordt alles gecon troleerd- wat binnenkomt en wordt af geleverd en is men steeds rusteloos bezigde kwaliteit nog hogerop te voeren. Door een enorme productie en grote omzet kan Albert! Heijn zijn prijzen lager stellen. Het is dus niet alleen zo, dat men veel voordeliger winkelt bij Albert Heijn, het kopen in de bekende A H. winkels geeft de Nederlandse huisvrouw bovendien de zekerheid „steeds de beste voeding voor haar gezin" te ontvangen. maakt U het leven goedkoper. hem vereiste, waardoor hii, de kolenhandelaar in de gelegenheid stelde zijn zaken vlotter af te doen. Deze medewerking van S. ho noreerde de brandstoffenhande- laar met die douceurtjes van 40.Althans, zo luidden de ver klaringen van S. zelf en van de handelaar B. De chef van S.. de luitenant ter zee eerste klasse D. P de Boer, wist echter niets van deze „over- werkbetaling" af. Als hii er wel van geweten had, zou hij deze gang van zaken hebben afgekeurd niet hebben geaccepteerd. Wanneer de kolen per hele wa gon naar een of andere marine onderdeel gingen, dan kwam in derdaad het surplus van die wa gon aan de Marine ten goede, zo beweerden S. en B„ maar als S. voor verschillende onderdelen be paalde hoeveelheden kolen moest afwegen, dan ging he-t surplus, dat in de wagon overbleef, terug naar B„ de kolenhandelaar, die ver klaarde, dat hij daar alleen recht op had. Hii had immers geleverd wat de vrachtbrief aangaf. En wie zou er anders recht hebben gehad op de overblijvende hoeveelheid kolen. Wanneer er een tekort was geweest, zou B dat ook moeten bijpassen. Zo luidden de menin gen van S. en B. Er waren verschillende getui gen. o.a. een die zich van beroep „vakman" noemde die ver klaarden dat de controle op de kol-enlevering bij de verschillende marine-onderdelen zo intensief geschiedt, dat het practisch onmo gelijk is. dat de Marine is tekort gedaan. B. verklaarde, als getuige, on der ede, dat hii S. nimmer geld gegeven had om hem te bewegen iets te doen dat tegen zijn plicht indruisde. Eis: 6 maanden Maar de officier van justitie, mr. A W. Holsteijn, meende dat bewezen was, dat S. bedragen had aangenomen om te doen wat hij niet mocht d'oen. Hii noemde S. die arbeidscontractanit was wel degeliik ambtenaar, en een die als ambtenaar had gefaald. Iemand die giften aanneemt van een leverancier staat ten diens opzichte niet meer vrij. Daarom ook kon de luitenant de Boer S. niet langer gebruiken, toen hij van deze gang van zaken op de hoogte kwam. De officier nam aan dat S. zijn betrekking zal verliezen. Hii hield daar rekening mee bij zijn eis: zes maanden gevangenisstraf ii. (Van onze verslaggever) Het provinciaal besef is in Noord-Holland zwak. Op de Cul: turele Dag in Bergen is dat door mr Kamp en prof. dr de Vries Reilingh terecht geconstateerd. En zij hebben daar verschillende redenen voor genoemd. Op de eerste plaats is Noord-Holland als zelfstandige provincie nog jong: de afscheiding van Zuid- Holland voltrok zich pas in 1840 en dus is er betrekkelijk maar kortstondig kans geweest om een provinciale traditie te doen groeien. Er ontbreekt vervolgens een duidelijk provinciaal centrum. Amsterdam is meer nationaal dan provinciaal georiënteerd en Haarlems titel als provincie hoofdstad doet in de nabijheid van een zoveel groter en belang rijker centrum toch altijd nog wat irreëel aan. Van veel groter betekenis is echter de historische ontwikke ling geweest: het water heeft het gebied van Noord-Holland de eeuwen door verdeeld in kleinere regionale gemeenschap-pen, die wel degelijk een sterke karakte ristiek en gemeensehapslbesef be zitten: West-Priesland en Ken- nemerland b.v„ het Gooi en Wa terland, de Zaanstreek en de droogmakerijen, vroeger schei dende binnenzeeën, later bedijkt en tot ei-gen gemeenschappen be sloten. Zo kan men constateren, dat Noord-Holland op cultureel ge bied sterker 'n verscheidenheid dan 'n eenheid heeft te zien ge geven. Dat is naar on-ze mening eerder 'n rijkdom dan 'n gemis. En hoewel er on-getwijfeld en kele alge-mene karaktertrekken zouden zijn aan te geven, vooral gegroeid uit eenzelfde strijd te gen het water, doet toch een streven naar grotere culturele eenheid op provinciaal niveau en van -bovenaf, met name in Noord- Holland op 't eerste gezicht nogal kunstmatig aan. To-ch zweefde dat ideaal dr de Vries Reilingh voor ogen. Voor een van onderaf groeiende samenwerking, die ons, vo-or zover daaraan 'n duidelijk gebleken behoefte bestaat, een gezond beginsel lijkt, had hij slechts waardering uit tactische oiverwegin-gen. „We leven nu eenmaal in een land waar moeilijk aanvaard wordt wat niet van onderop tot stand komt", zei hij woordelijk, en met iets van spijt. „De bevol king mag daarom niet het gevoel krijgen, dat de overheid autori tair optreedt". En met niet min der spijt gewaagde hij van de „zuilificatie" van ons volk. Hij wenste zich een Culturele Raad in de provincie, die o.a. zou moe ten pogen de levensbeschouwe lijke groeperingen aan het ver stand te brengen, van hoe groot belang toch wel de samenwerking is. Die wens maakte deel uit van zijn antwoord aan wethouder de Roos van Amsterdam, de enige die deelnam aan een discussie waarvoor het strenge tijdschema slechts een half uur tijd liet (jammer: men zou voor een uit gebreider discussie naar onze me ning zelfs wel het plezierige kijkspel van de Schermer dansers van het pro-gra-mma hebben mo gen laten). De wethouder had o.m. gevraagd, of er van over heidswege op de „verzuiling" niet een temperende werking zou kunnen worden toegepast, een bindende invloed, die het gevaar van het uit elkaar rukken zou kunnen tegen-gaan. Prof. de Vries Reilingh waagde zich overigens niet al te ver op dit terrein vol voetangels en klem-men, ook al, naar hij zeide, om de goede sfeer van de bijeenkomst niet te ver storen. Dat was natuurlijk zeer hoffelijk, maar er is foch niets zo gevaarlijk als vaagheid op dit terrein. De goede verstaander ha-d trouwens toch al wel begre pen, uit welke hoek de wind waaide. Dat alles zou ons, als zijnde de privé-me-nin-g van prof. de Vries Reilïn-gh, nog betrekkelijk koud kunnen laten, indien hij niet juist voor dit auditorium had ge sproken, in meerderheid bestaan de uit met overheidsgezag be klede personen, en indien niet juist hij was aangewezen om de leiding te hebben bij de volgende stap d-ie op he-t provinciale cul tuurterrein gezet gaat worden. Binnen het raam van een door het Prins Bernhardfonds op te zetten cultuur-sociologisch onder zoek naar de betekenis en de ontwikkelingsmogelijkheden van het regionale leven in Nederland, is nl. op verzoek van de initia tiefnemers tot de Bergense dag, Noord-Holland aangewezen ais het gewest, waar onder leiding van prof. de Vries Reilingh een eerste onderzoek zal plaats vin den, dat mogelijk mede als grondslag kan dienen voor ver dere werkzaamheden op dit ter rein. Ook dit schijnt nog betrekke lijk onschuldig: het Prins Bern hardfonds schrijft in ons land de wet n-iet voor. Maar gegeven de begrijpelijke en stellig te waar deren belangstelling van de pro vinciale overheid voor het cultu rele leven en h-aar behoefte aan advies, is het van de grootste betekenis te weten, WIE haar zal raden en IN WELKE GEEST dit zal geschieden. Zal met name het onderzoek onder auspiciën van het Prins Bernhardfonds als toonaangevend worden beschouwd? Het heeft er de schijn van, dat dit inderdaad zal geschieden. Het werd immers te Ber-gen ingeleid ten overstaan van de provinciale en de gemeentelijke overheden en de dag kreeg in dit opzicht des te g-roter nadruk door de toespraak van Gedepu teerde Bouwman, die o.a. consta teerde dat de particulieren steeds minder bij m-achte zijn .het cul turele leven te dragen en dat te dezen ook 'n verhoogde activiteit van de Staten wordt gevraagd. Het is nodig na te gaan, zo zeide hij, wat er op cultureel terrein leeft in de provincie, s-peciaal o-p het platteland, de culturele be hoeften te peilen en te onder zoeken hoe daaraan kan worden voldaan. We komen misschien, aldus spr., tot het coördineren van initiatieven en het daaraan richting geven vanwege de pro vincie. De overheid en de orga nisaties zullen rond de tafel moe ten gaan zitten en tot 'n vrucht bare samenwerking moeten trachten te komen". Dat alles is ongetwijfeld waar. Maar wil die samenwerking, zo als de heer Bouwman hoopte, inderdaad strekken tot zegen van de bevolking en van het gewest, dan zal er toch op vele punten klaarheid moeten ko-men, waar thans nog slechts vraagtekens rijizen. Wat wij nl. vooralsnog in Ber gen hebben gemist is een wer kelijke representatie van het cul turele leven van de Noord-ho-l- landse bevolking. Rond een op zichzelf wel te prijzen initiatief, dat echter tot consequenties kan voeren die niemand nog kan overzien, maar ten aanzien waarvan juist daar om de grootst mogelijke waak zaamheid geboden is, verzamel den zich hier een aantal vogels van verschillende pluimage in een wel bonte, maar geenszins volledige verscheidenheid, naar de grilligheid van uitnodiging en reactie daarop. De vlag „Culturele Dag Noord- Holland 1954" was dan ook een veel te weidse voor deze ove rigens edelachtbare lading. Wat men in bepaalde kring „zui lificatie" wil noemen (en we tekenen hier onmiddellijk bij aan, dat ook prof. de Vries Reilin-gh dit geen f-raai woord vond) ma nifesteerde zich hier niet, en het ma-g wel duidelijk zijn dat men dat in önize kringen vo-oralsnog als 'n gemis zal blijven beschou wen. Niet om-dat wü zo graag als pilaarheiligen op onze zuilen zouden willen staan, maar omdat er nu eenmaal geen redelijk ge sprek over cultuur mogelijk is zonder klaarheid om-trent de le vensbeschouwing. Want het gaat hier niet om de restauratie van 'n oude toren, de trompetten van 't Noordhollands Philharmonisch Orkest, het dan sen van de „Donder in 't hooi" en de distributie van schilderijen om de zogezegde kunstuitingen dus alléén: er is 'n onderwerp aan de orde dat veel dieper grijpt. En wat denkt prof. de Vries Reilingh daarover? We ho pen daaraan 'n volgende beschou wing te wijden, alsmede aan het onderzoek, dat onder zijn leiding zal worden ingesteld. Mr. Dr. C. Berkhouwer uit Alk maar, die S. verdedigde, noemde S. geen ambtenaar. Hij wees er op dat de Koninklijke Marine noodt een wagon kolen kocht maar al tijd een hoeveelheid kolen, de hoeveelheid die op de facturen staat vermeld. Dait werd bevestigd door luitenant de Boer. Zijn dou ceurtjes had S. die pleiter een klein mannetje noemde, door wiens doen de Marine geenszins geblameerd was van B. gekre gen omdat hij wat vroeger op stond dan hii op moest staan en omdat hij B. terwille was. De ma rine is geen kool tekort gekomen. Op de leveranties was een haar scherpe controle Wat er aan ko len overbleef, nadat B. aan ziin verplichting van leveren had vol daan, kwam zonder twijfel toe aan niemand anders dan B„ aldus pleiter, die daarom dan ook de rechtbank vroeg S. van het hem ten laste gelegde vrij te spreken. De rechtbank zal op 2 Maart uit spraak doen. Diefstal van Marinegoederen Toen deze zaak was afgelopen, nam een andere inwoner van Den Helder op de bank der verdach ten plaats. S. B„ een man die in de gevangenis vertoeft wegens een vroeger behandelde diefstal van marinegoederen. Ook hij is bii een „steenkolen- zaak" betrokken geweest, maar het Hof te Amsterdam heeft hem in die zaak vrijgesproken, omdat hü niet verantwoordelijk was voor de gang van zaken De steenkolenhandelaar D. B„ dezelf de, die in de vorige zaak als ge tuige optrad en die in de volgende zaak verdachte zou zijn, is voor zijn aandeel in die vroegere zaak door de Alkmaarse rechtbank ge straft. De rechtbank nam toen aan dat S. B. de kwade genius was geweest van de kolenhande laar. Thans dacht zii daar anders over. maar het vonnis is in kracht van gewijsde gegaan. Daarop kwam men dus op geen enkele wijze terug. S. B. had bii de behandeling van zijn vroegere zaak de steen kolenhandelaar gedekt De kolen handelaar hem niet. Zii hadden elkaar op handslag beloofd, te zullen zwijgen, aldus S. B. Nu de handelaar die belofte niet gehou den had en S. B, na het uitzitten van zijn straf met een schone lei in de maatschappij wilde te rugkeren", zoals hij zei, had hij eigener beweging, nog maar wart diefstallen bekend. Het gestolen goed had de kolenhandelaar van hem gekocht. Het betrof hier stro- zakovertrekken. Amerikaanse le- gerbroeken en een partij verf. S. B., stoker van de centrale verwarming bij de marine inven- tarisdienst, had no-gal eens contact met de kolenhandelaar, die dan bii hem kwam na door het maga zijn te zijn gelopen, waarin zich de gestolen goederen bevonden. Hij had de stoker gevraagd of er niet „wat te matzen" viel. En hij had de goederen die hii kon ge bruiken zelf aangewezen, zo ver telde S B. onder ede in de zaak tegen de kolenhandelaar die van heling werd beschuldigd Kolenhandelaar ontkent heling Maar d-ie ontkende dat. Hij had met geweten dat de goederen ge stolen waren. Hij had er een al leszins redelijke prijs voor be taald -en S. B. had hem verteld dat hij ze geruild ha-d met schepe lingen in de Buitenhaven. Mr. H. Jonker, die S B. verde digde, vroeg zich af, toen de of ficier van justitie tegen B. acht maanden gevangenisstraf had ge ëist. of het nu wel nodig was. dat de straf van anderhalf jaar die B. thans uitzit, wordt verzwaard met acht maanden, nu alleen de sortering van de gestolen goede ren wat groter is geworden. Hii wees op de slechte controle in het Marinemagazijn, waar B. die een oud-R.O.G.-man is, zonder enig toezicht vrij kon rondlopen. Hij vroeg voor déze diefstallen een voorwaardelijke straf Mr. Hol- stijn persisteerde echter bij zijn eis van acht maanden. De brandstoffenhan-delaar D. B. als verdacht beschuldigd van om koperij van de ambtenaar L. S. en van heling van het door S. B. ge stolen goed, ontkende, zoals wii hierboven reeds zeiden, geweten te hebben dat deze goederen van diefstal afkomstig waren. De ver klaringen van S. B. bestempelde hij mimisch en verbaal als baar lijke nonsens Met betrekking tot de beschul diging van omkoperij gaf hij zijn, eveneens hierboven reeds in de zaak van L. S. ter sprake geko men visie weer. Hij alleen had recht op het kolenoverschot, wan neer dat er was. nadait de leve rantie in kleinere hoeveelheden was afgeleverd. Als de zaak per wagon wegging was het surplus voor de Marine. S. had hii gelds bedragen gegeven omdat die ex tra werk voor hem verrichtte. S. had nimmer toegelaten dat de ko lenhandelaar iets meenam dat aan de Marine toekwam. De officier van justitie achtte opzetteltike heling van gestolen goed bewezen. Bovendien achtte mr Holsteijn bewezen dat deze verdachte aan S. geldsbedragen (24 maal ƒ40.—) had gegeven tengevolge of naar aanleiding van het feit dat S. toeliet dat hij kolen die aan de Marine toekwamen, meenam. Hij eiste tegen de kolen handelaar acht maanden gevan genisstraf. Verdediger pleit voor vrijspraak Ook deze verdachte werd door mr. dr. Berkhouwer verdedigd. Hii refereerde, wat de kolenzaak betreft aan ziin pleidooi in de zaak tegen S. Ér waren nooit ko len vein de marine naar D. B ge gaan. Hij vroeg dus voor dit on derdeel van de ten laste legging vriispraak voo-r zijn cliënt. De beschuldiging van heling wees pleiter van de hand. De ver klaringen van S. B. achtte hii van nul en gener waarde. De kolen handelaar had niet geweten dat de goederen van diefstal afkomstig waren en hij had er een dergelij ke priis voor betaald dat hii de herkomst van de goederen ook niet had kunnen bevroeden. OcVc in deze zaak pleitte de verdediger vrijspraak. In al deze zaken zal de recht bank op 2 Maart uitspraak doen.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 4