Senaatszitting in het teken van duel Romme-Burger Indonesische reactie op het Nederlandse protest Rode vakbondsleiders in ongenade gevallen Vrijheid van onderwijs in Amsterdam bedreigd? Surinamer ssloegen vertegenwoordiger neer Reeks vragen aan B, en W. Woensdag 17 Februari 1954 Pagina 5 Buitenlandse notities V Veront rustend ANGST VOOR KABINETSCRISIS? Oppositie voelt niets voor breuk tussen K.V.P. en P.v.d.A. Maak V los uit de greep van Rheumatische Pijnen. F.M. IN ENGELAND WEER EEN MIJNEN- VEGER voor NEDERLAND Mau Mau verbrandt Christelijke scholen Enkele arrestanten kunnen al voor de rechter gebracht worden Londen zorgt voor koude douche Tsjang stelt zich herkiesbaar Vlam sloeg in petroleum Episode in donker Amsterdam fèsumtwe koes it Korreltjes Nieuwe zuivering in Oost-zóne Marktberichten MARKTOVERZICHT Verstopping Eierveiling Purnierend VEEMARKT PURMEREND Westen zal zich moeten bezinnen Nu de Conferentie van Berlijn geen oplossing heeft gebracht in de hangende kwesties zullen de Westerse Grote Drie een nieuw beleid moeten uitstippelen voor de komende periode. Een periode, die in feite een voortzeting van de Koude Oorlog betekent. Er bestonden tot nog toe enkele ob stakels, als de weigering van Frankrijk om spoed te betrachten met de ratificatie van de E.D.G. en b.v. de oppositie van de West- Duitse socialisten tegen de herbe wapening van de Bondsrepubliek, die als remmen werkten voor de verdere uitvoering van de politiek van het Westen. Men heeft aan vankelijk in Parijs eerder de hoop gevestigd gehad op de naleving van Sovjet-zijde van het Russisch- Frans Vriendschapsverdrag, dan een ongeschokt vertrouwen ge steld in de deelname van Duits land in de Westerse verdedigings organisatie. Deze illusie van vele Fransen, zal thans, na de gebeurtenis sen in Berlijn waarschijnlijk in rook zijn opgegaan. Molotof, die alles in het wehk heeft gesteld om de Franse ratificatie van de E.D.G. te verhinderen en van dag tot dag tegen de N.A.V.O. toorn de, kon met zijn tactiek weieens het tegenovergestelde bereikt heb ben. De aanvallen van de Rus sische minister waren al te grof en doorzichtig. De werkelijke vrees van Moskou voor de N.A. V.O. heeft Molotof gedwongen openhartig te spreken met als na deel voor hem, dat hij daardoor zonder het met zoveel woorden te zeggen, de waarachtige bedoe lingen van de Sovjet-politiek heeft blootgegeven. Wanneer de Fran sen zich nog eens bezinnen op het verloop van de schermutse lingen in Berlijn zullen zij tot de slotsom komen, dat de voorge wende Russische vriendschap voor Frankrijk slechts de dekmantel is, om in een onbewaakt ogen blik West-Europa militair aan te tasten. Deze ontwikkeling van de dingen heeft de kans op een spoedige ratificatie van Franse zijde van de E.D.G. aanmerkelijk vergroot. Deze nu wellicht te verwachten kentering in de Franse open bare mening zal van groter in vloed blijken te zijn, dan voors hands wordt verondersteld. De Duitse kwestie is niet opgelost. Het IJzeren Gordijn blijft neer en Oost- en West-Duitsland zullen ook in de toekomst gescheiden zijn. Enig overleg op diplomatiek niveau is absoluut uitgesloten. De enige hoop, die gewettigd is, is dat Rusland alleen toegeeft onder druk van Westerse maoht. Welnu, wanneer Frankrijk toestemt, en dan van harte, in Duitse deelna me, kon het in een ver verschiet mogelijk zijn, dat Moskou geen kans meer ziet ooit een hand uit te slaan naar West-Duitsland. Bij een verandering in de onderlinge machtsverhoudingen zouden de Russen misschien dan genegen zijn opnieuw te onderhandelen over de Duitse eenheid. De verantwoordelijke leiders in Bonn staan als een gevolg van de onderhandelingen voor grote moeilijkheden. Adenauer en zijn minister „voor de algemene Duitse aangelegenheden". Jacob Kaiser, zullen de komende week naar Berlijn vertrekken. De be doeling is, de Oost-Duitse bevol king moed in te spreken. Aden auer kan hier onmogelijk aan voorbijgaan. Zijn verantwoorde lijkheid dwingt hem daartoe. Het zal echter met veel tact en voor zichtigheid gepaard moeten gaan. om niet het gevaar te lopen, dat de Oost-Duitsers aan vergeldings maatregelen van de Russische be zetting worden gewaagd. Een an der probleem voor Bonn wordt waarschijnlijk het toenemen van de vluchtelingenstroom uit de Oost-Duitse landen, nu Berlijn een fiasco is geworden. Dit is één van de dramatische gevolgen van het mislukken der conferentie en een tragisch facet van de Koude Oorlog evenals in het verleden. •T- (Vervolg van pag. 1) Mgr zei daar, dat onder de te genwoordige stromingen, die o.a. door goed katholiek onderwijs en goede katholieke opvoeding moe ten worden bestreden, het tegen woordige humanisme een geheel aparte plaats inneemt, „niet zozeer door het aantal, dat dit syteem aanhangt, dan wel door de pretenties, die het naar voren brengt en door de i n - vloedrijke posities, die het weet te bezetten" Wü zullen hier niet waakzaam genoeg kun nen zijn, aldus Mgr. Dit geldt natuurlijk niet alleen in de P.v.d.A. (daar sloeg het toen trouwens niet op), maar het geldt in alle organisaties, bewe gingen en op alle plaatsen, waar het zich vertoont „in een georga niseerde en gesystematiseerde vorm, waardoor zijn stootkracht aanmerkelijk is vergroot". (Woor den, eveneens door mgr Alfrink toen gesproken.) En het verdere verontrustende, in het bijzonder van het optre den van een katholiek in dit te Tilburg protesterende gezelschap is, dat met belangstelling moet worden aangezien, hoe de twijfel zal worden weggenomen over de vraag, of deze katholiek in dit milieu over dit precaire onder werp wel de juiste koers zal we ten te houden, dan wel, of zijn optreden de verwarring onder ziin katholieke medeleden in de socialistische partij nog zal ver groten. Inzake de kwestie, welke hier concreet aan de orde is, heeft n.l. mgr Alfrink ook dingen ge zegd. die voor katholieken in de practijk van het openbare leven geredelijk aanleiding kunnen zijn (Van onze parlementaire redacteur) Een herstel van de christelijke coalitie lijkt de C.H. niet mogelijk. Dit verklaarde de heer Kolf gisteren In de Eerste Kamer waar het jaarlijkse begrotingsdebat begon in het bijzijn van elf ministers en twee staatssecretarissen. De C.H. woordvoerder kwam tot deze con clusie bij een beschouwing over de politieke verhoudingen, die mo menteel beheerst wordt door het duel tussen prof. Romme en mr. Burger. Hij sloeg dit duel kennelijk niet met genoegen gade, omdat de daaruit voortvloeiende spanning de huidige samenwerking zou kunnen bedreigen zonder dat er een andere mogelijkheid is. De Ant. Rev.-woordvoerder prof. Hel- lema, deelde mede, dat zijn frac tie zich bij dit debat niet in de strijd zal mengen. De A.R. bestaat binnenkort 75 jaar en hieruit kan het bestaansrecht van deze con fessionele partij al voldoende blij ken, aldus prof. Hellema. Het meest verrassende geluid kwam van de kant van de oppositie. Ook de heer Molenaar van de V.V.D. maande de grote partijen tot voorzichtigheid. Evenals de heer Kolf van de C.H. zou hij geen oplossing voor een eventuele ka binetscrisis weten. Nog niet zo lang geleden ver klaarde de heer Oud van de V.V. D. in de Tweede Kamer, dat het huidige kabinet niet het team is, waaraan Nederland thans behoef te heeft. Het zou ook niet zelf regeren, maar door de Kamer ge regeerd worden. Wat drijft de V. V.D. hier toe tot dit wonderlijk milde geluid? Maakt zij zich hier inderdaad los van alle politieke bijbedoelingen of is het klimaat niet gunstig meer voor een crisis nu inmiddels, onder andere om standigheden, ook een ander be leid wordt gevoerd? Prof. Mole naar wees zelfs duidelijk de mo gelijkheid van een nieuwe con stellatie onder leiding van de V. V.D. af. Een mogelijkheid die mr. Burger in zijn_ rede waarschu wend aanroerde.' Achter de feestcoulissen Dat de A.R. zich bij dit debat achter de coulissen van het aan staande partijjubileum opstelt, zal ook wel een diepere bedoeling hebben. Het was reeds duidelijk, dat de A.R. tevreden is met de gang van zaken en met haar rol daarin van niet officiële rege ringspartij. De C.H. woordvoerder de heer Kolf, maakte bij elke partij een beleefdheidsvisite. Voor de christelijke samenwerking was veel te zeggen, aldus de heer Kolf, men denke aan de C.D.U. in Duitsland en aan soortgelijke samenwerking op internationaal terrein, maar hier in Nederland kon van een herstel van de chris telijke coalitie toch geen sprake zijn. Geen werkmeerderheid en van een kabinet op die basis kon ook geen voldoende kracht uit gaan. Bij de P.v.d.A. gekomen zei hij, dat het socialisme in de prac tijk veel van zijn scherpe kanten heeft verloren, dat maakt het ge makkelijker om tot samenwerking te komen. De C.H. wilde van haar kant zeker niet als conservatief wor den aangemerkt. Voor de V.V.D. Doe een bloedzuiverende buur met Kruschen. Zuiver bloed, dat is het geheim om vrij te blijven van scheuten en steken en die stramme pijn in ledematen en gewrichten. Daarom kunnen mannen noch vrouwen op rijpere leeftijd zon. der Kruschen Salts. De zes mi nerale zouten die Kruschen be vat sporen lever, nieren en in gewanden aan tot krachtiger werking. Onzuiverheden in het bloed kunnen zich dan niet vast zetten en pijn verwekken, maar worden afgevoerd langs natuur lijke weg. Dat is het hele ge heim van Kruschen en zo werd de kleine dagelijkse dosis tot heil van tienduizenden lijders aan rheumatische pijnen. (Adv.) de lijn van de meerderheid in de betreffende zuidelijke gemeente raden te volgen. (Hoewel wij toe geven, dat wij alle omstandighe den van aard en plaats niet vol doende kennen, om hierover het laatste woord te willen spreken.) Maar het komt ons voor, dat het niet gemakkelijk is, onder de schutse van de socialistisch-hu- manistische P.v.d.A. de juiste toepassing te vinden van de re gel der moraal, dat materiële me dewerking aan het humanisme van katholieke zijde slechts zal kunnen worden gegeven onder bepaalde voorwaarden, waarvan de Aartsbisschop er een drietal noemde. Zij zijn bekend. Het verlenen van die mede werking. aldus zei mgr Alfrink toen ook, d.w.z. het omschrijven en aanvaarden van de voorwaar den daartoe, hangt echter van verschillende factoren af en dat „afwegen van alle factoren te genover elkaar is een zeer subtiel en nauwgezet bedrijf, dat niet over de gehele linie in enkele re gels valt uit te drukken"Bo vendien is het de vraag, zo blijkt uit de woorden van de Bisschop verder, of de theoretische voor waarden ook inderdaad in de praktijk vervuld worden. In vele gevallen zal dit niet of nauwe lijks het geval zijn. Er is dus reden voor veront rusting. maar dan wel zeer in de zin van bezorgdheid, ook om het voortschrijdend humanisme- zelf. Bezorgdheid, die, herhalen wij, niet alleen om katholieke activiteit op politiek terrein vraagt! was het aangenaam om te horen, dat de C.H. desondanks duidelijk ndet-socialistisch ingesteld blijft. En ook voor iets als de „derde macht" bleef de heer Kolf voelen, tenminste als nog eens duidelijker kan worden wat de V.V.D. daar onder wil verstaan. Bij al deze beleefdheidsvisites bedoelde de heer Kolf die bij de K.V.P. onge twijfeld het meest serieus. Zij moet de stemming niet bederven. De C.H. is blijkbaar zo geporteerd voor de bestaande samenwerking, dat zij de K.V.P. niet wil veroor loven om zich te verweren tegen de aanvallen van de P.v.d.A. Want dat werd toch door de heer Kolf en prof. Molenaar al te zeer vergeten: het is niet de K.V.P. die de P.v.d.A. naar het leven staat, maar andersom. De P.v.d. A. vertroebelt de huidige samen werking door van een van de partners bij voortduring het be staansrecht te ontkennen. LONDEN, 16 Febr. Groot- Brittannië zal voortgaan met de ten uitvoerlegging van plannen voor een zeer hoogfrequent ra dio zendsysteem, met gebruikma king van frequentie-modulatie. NEW ORLEANS, 16 Febr. Een 360 ton metende mijnenve ger, die op grond van het Ame rikaanse programma voor we derkerige militaire bijstand is ge bouwd, is vandaag aan vertegen woordigers van de Nederlandse marine overgedragen. De mijnenveger is van een nieuw type met een houten romp. Volgens de marine-autoriteiten te New Orleans is het het zesde schip van deze klasse, dat de laatste tijd aan Nederland is overgedragen. NAIROBI, 16 Febr. Benden van de Mau-Mau hebben in het Emboe-reservaat negen christe lijke scholen platgebrand, zo deelt het hoofdkwartier van het Britse leger mede. lars gekost en is te Tampa in de staat Florida gebouwd. Sohout-bij-nacht Gerard Koud- ijs van de Kon. Ned. Marine heeft de mijnenveger uit naam van zijn regering aanvaard. De overdracht van een andere mijnenveger aan Nederland is tot Het schip heeft 1.440.000 dol- 23 Februari uitgesteld (Advertentie) Het lid van de Amsterdamse gemeenteraad, de heer A. B. van Heusden (P.v.d.A.) heeft de vol gende schriftelijke vragen tot 't college van B en W van Amster dam gericht: I. Hebben burgemeester en wet houders kennis genomen van het artikel in „De Tijd" van 11 Febr. j.l. getiteld:. „Verhouding scholen- DJAKARTA, 16 Febr. De vice-minister-president Wongso Negoro heeft aan de pers medegedeeld, dat het onderzoek in de zaken van de in de laatste tijd gearresteerde Nederlanders veel tjjd zal kosten. Hij zeide, dat dit onderzoek via drie instanties loopt: 1. de politie en de militaire politie; 2. de Djaksa (officièr van justitie) en 3. de rechter® Hij voegde er aan toe dat het de wens van de politie is, dat de betrokkenen niet voor de rechter zullen worden gebracht alvorens Brits-Russische handel LONDEN, 16 Febr. Een re geringswoordvoerder heeft van daag voor een koude douche ge zorgd voor de Britse zakenlieden, die hopen voor 400 millioen pond sterling in de komende drie jaar goederen aan de Russen te kun nen verkopen. Volgens Derick Heathcoat, de minister van staat bij het ministe rie van handel, kunnen in ver band met het Britse verbod op de uitvoer van strategische goederen nog niet de helft van deze trans acties tot stand komen. TAIPEH, 16 Febr. Generalis simo Tsjang Kai Sjek heeft van daag op verzoek van de Kwo- mintang zich herkiesbaar gesteld voor het presidentschap van na tionalistisch China en premier Tsjen Tsjeng aangewezen als can- didaat voor het vice-president- schap. Gisteren verklaarde Tsjang Kai Sjek bereid te zijn af te treden als president en zich geheel te wijden aan de organisatie van het nationalistische leger, dat eens het communistische vasteland van China zal moeten heroveren. het onderzoek geheel is afgelopen aangezien dit anders kan worden bemoeilijkt. De heer Wongsonegoro deelde mede, dat er tussen de verrichte arrestaties een onderling verband bestaat. Met betrekking tot een aantal personen staan reeds vol doende gegevens ter beschikking om hun zaken voor de rechter te brengen. Er bestaan tegen deze verdachten voldoende bewijzen, dat zij hulp hebben verleend aan benden. Wat betreft het door de Neder landse regering ingediende protest herinnerde .Wongsonegoro er aan, dat de Indonesische regering aan de betrokken instanties reeds voorstellen heeft gedaan om ge vallen, die „rijp" zijn, direct voor de rechter te brengen en daarme de niet te wachten, tot het onder zoek in alle andere zaken is af gelopen. Maar wat dit betreft, kan de regering geen bevelen aan de rechterlijke macht geven, aldus minister Wongsonegoro. 's-GRAVENHAGE, 16 Febr. De vlam, die in een bak met pe troleum sloeg, was er de oorzaak van, dat de 14-jarige leerling- monteur R. v. d. B. uit Rijswijk thans met brandwonden aan han den en benen in het ziekenhuis ligt. De bak stond op een elec- trisch comfoor in een garage in de Merwedestraat. Op een gege ven moment sloeg de vlam er in en v. d. B., die het vuur wilde blussen, struikelde daarbij over de electrische draad van het com foor, dat met de bak erop om viel. V. d. B. kon zich niet snel genoeg uit de voeten maken. De vlammen werden even later ge doofd met behulp van een snel- blusapparaat. AMSTERDAM, 16 Febr. Tegen de 27-jarige zeeman E. E. G. V. en de 30-j'arige metaaldraaier F. J. v. d. B„ beiden Surinamers, heeft de Officier van Justitie bij de Rechtbank te Amsterdam terzake van de roofoverval op de 40-jarige Nederlandse (in Frankrijk woonachtige) vertegenwoordiger C. de Graaf te Amsterdam, twee jaar gevangenis straf geëist. De heer de Graaf werd beroofd van zijn portefeuille die ca. 75 gulden aan Nederlands en Frans geld inhield. (Advertentie) Die krampachtige hoest laat U geen rust. Spaar Uw longen, neem de slijmoplossende 's werelds besté 'hoestsiroop De beide mannen werden op aanwijzingen van een vrouw door agenten van de radio-autodienst gearresteerd. De vertegenwoordi ger had tijdens de vechtpartij op de O.Z. Kolk een bloedende wond aan het voorhoofd, enkele builen en een dikke lip opgelopen. Hij was met het tweetal op de Zeedijk in contact gekomen en had hun een biertje aangeboden. Na sluitingstijd zouden de beide Surinamers de vertegenwoordiger naar zijn hotel brengen. Volgens zijn verklaring had hij toen op de O.Z. Kolk, nadat hem om geld gevraagd was. een" slag op zijn hoofd gekregen. Daarna was men slaags geraakt. De zeeman verklaarde, dat hij dronken was geweest. Het geld uit de portefeuille werd echter bij een relatie van hem gevonden. Ook de metaaldraaier zeide, die avond onder de invloed van al cohol te hebben verkeerd. Met Braziliaanse zeelui was men aan het drinken geweest en tenslotte in café Casablanca terecht geko men. Hij ontkende echter niet, dat hij als een dronkeman om zich heen had geslagen. De politie vond bij huiszoeking in de wo ning van de zeeman diens met bloedspatten besmeurde windjack en de lichte regenjas, die de me taaldraaier had gedragen. De officier van justitie, mr. J. H. Kemper, sprak in zijn requi sitoir van „gestrande Surinamers, die met verwachtingen in Neder land zijn gekomen, doch daar in moeilijkheden geraakten. Hun ontsporing moet verklaard worden uit de voorgeschiedenis aldus de officier, die hoewel de verdachten de opzet van de roof overval ontkennen deze toch be wezen achtte en de reeds ver melde straf eiste. BERLIJN, 16 Febr. Een sterk verbreide beroering in de commu nistische vakbonden in Oost Duitsland werd vandaag bekend gemaakt bij een nieuwe zuivering, waardoor zeven van de hoogste leiders in ongenade gevallen zijn. De door de communisten gecontroleerde „vrije Duitse vakbonden" hebben een communiqué uitgegeven, waarin het ontslag bekend gemaakt wordt van de helft van de leden van de raad van bestuurders wegens het toelaten van „activiteit van agenten" tegen het communisme. Het is de tweede grote zuive ring in de leiding van de vakbon den in 8 maanden, de eerste volg de onmiddellijk op de opstand van 17 Juni 1953. In de verklaring van de vak bonden is nooit gerept over de Juni-opstand maar in de alge mene beschuldigingen van „acti viteit van agenten" wordt dui delijk gemaakt, dat het noodza kelijk was de wijdverbreide op positie tegen het communistische beheer, de ontevredenheid met de arbeidsvoorwaarden en in som mige gevallen de openlijke poli tieke oppositie, bekend te ma ken. Ontslagen uit de uit 14 leden bestaande raad werden: Karl Ellrich, eerste voorzitter van de afdeling voor vakbonds opvoeding, een vitaal element in de communistische structuur. Friedel Steinkopf, Margarete Kirschke, Hanna Rut'h Lohde en Rudolf Persing, George Schuetze en Werner Schaeffner, vice voor zitters en leden van het secreta riaat van de raad met volledig stemrecht. Ellrich werd ook uit de vak bond zelf gezet, hetgeen het voor hem zo goed als onmogelijk maakt in de Russische zone een behoor lijk baantje te vinden. De ande ren werden alleen uit hun machtspositie gezet. De leider van de vakbond, voorzitter Herbert Warnke, heeft ook bevolen dat Steinkopf en Lohde hun eretitels ontnomen worden van „verdienstelijk le raar van het volk". Daarna werden de moties aan genomen om Schuetze en Schaeff ner van het lidmaatschap ver vallen te verklaren, daar „deze twee agenten" naar het Westen gevlucht zijn en hun straf dus niet meer kunnen ondergaan. De scherpste taal werd gebruikt voor Ellrich, hetgeen er op duidt dat hij vermoedelijk reeds gear resteerd is „als vijand van de staat" met een twijfelachtig lot in het vooruitzicht. bouw, openbaar I8V1, katholiek IV2? 2. Kunnen B en W meedelen of de in bovengenoemd artikel ge geven cijfers juist zijn? 3. Indien de in het artikel ge noemde cijfers niet juist zijn, zijn B en W dan bereid de juiste gegevens te verschaffen? 4. Indien genoemde cijfers wel juist zijn kunnen B en W dan de oorzaken aangeven van het grote verschil in percentage van ge bouwde scholen tussen het open baar en het bijzonder, met name het katholiek onderwijs? 5. Is het juist dat het scholen plan dat aan de vertegenwoordi gers van het bijzonder onderwijs is voorgelegd en dat hun instem ming vond, niet of nauwelijks ten uitvoer is gebracht? En zo ja, zijn B en W dan be reid te verklaren waarom niet tot uitvoering werd overgegaan? 6. Is het juist dat vele ouders waarvan mag worden aangeno men dat hun voorkeur uitgaat naar een bijzondere school voor voorbereidend onderwijs gedwon gen zijn him kinderen naar een openbare school voor voorberei dend onderwijs te zenden? 7. Is het juist dat de ouders van kinderen die een openbare school voor voorbereidend onder wijs bezoeken van de zijde der gemeente een brief ontvangen, waarin wordt meegedeeld, dat 't kind op de openbare lagere school is ingeschreven, zodat hier van een min of meer automa tische inschrijving sprake zou zijn? 8. Zijn B en W niet met vra gensteller van oordeel dat, in dien de gang van zaken is als in vraag 7 geschetst dit in strijd zou zijn met het recht van de ouders in volle vrijheid de keuze te be palen van de school voor hun kinderen? LANGEDIJK, 17 Februari 16.500 kg rode kool A 9.6012.20; B 67.90; 61.000 kg .gele kool 8.1017.60; 40.000 kg witte kool 5.509.80; 3400 kg uien 10.20 12.10; grove uien 10.8011.30; 1800 kg bieten A 7.40; B 4; 3500 kg groene kool" 10.7035.70; 1600 kg witlof 1 B 51—64; 2 B 3455. NRD.SCHARWOUDE 16.000 kg uien 1.5012; grote 9.70 10.90; drielingen 15; 2000 kg peen C 7.10; 45.000 kg rode kool A 7— 11.60; B 6; 32.000 kg gele kool 817.20: 130.000 kg Deense witte kool 5.7010; 1000 kg groene kool 21; doorgedraaid 11.000 kg rode kool. WARMENHUIZEN, 17 Febr. Uien 11.60—11.80, grove 9.60; rood 7—11.30; geel 10.20—17; wit 6—- 9.60. GROOTEBROEK, 16 Febr. 1954. Uien grof, 8.809.40, middel 11.20 —12.00, driel. 12.5023.50, nep 27.80—28.30, 40.000 kg; Peen B 6.70—8.00, C 6.80—8.00, 3500 kg; bieten A 5.30, 700 kg; rode kool 7.40—10.60, 1500 kg. MEDEMBLIK, 16 Febr. 1953. 15.000 kg ronde bieten A 5.00 5.90, B 4.00—4.20; 7.000 kg breek- peen B 5.90—6.70, C 5.90—7.40, B 5.00:35.300 kg uien middel 11.00 1,1.80, grof 8.809.40, drieling 12 10—12.70, stek 3.50—4.50; 15.500 kg rode kool 6.0010.80; 4.500 kg gele kool 7.5014.60; 3.000 kg witte kool 5.506.10; 400 kg wit lof 1 62—65, 2 56—60, 3 47. AVENHORN, 16 Feibr. 1954. Spruitkool 20—84; deense kool 68.10; 12.500 kg rode kool 6 13.50; 300 kg gele kool 9—16.70; 36.000 kg uien, grove 10.5011 40, gewone 11.1012.20, driel 13.60— 14.80, nep 20—28; 30.000 kg ron de bieten, I 56.70, II 4.105, modjo 4—4.60; 55.000 kg peen, II 6.70—9.40, III 5.60—8, IV 6— 7.30. LANGEDIJK, 16 Febr. 63.000 kg. rood A 7—12,20, B 6—6.70; 58.000 kg. wit 5.80—9.90; 65.000 kg. geel 6.5017.79; 2300 kg groen 11.90—32.10; 9500 kg. uier. 11— 12.40, grove 8.60—12; 2100 kg. bieten A 7.10—7.50, B 4; 1700 kg. peen 7.50—8.50, IB 5; 1000 kg. Wit'lof IB 64—67, IIB' 54—57; 300 kg. spruiten 33—46. NOORD-SCHARWOUDE - 16 Februari 16000 kg uien 10.80- 11.80, grote 9.50-10.70, drielingen 13-15, nep 18; 1500 kg kroten A 6.40-6.60, B 4.50; 2000 kg peen B 8.60-8.80, C 7, D 5.40; 65000 kg Rood A 7-11.90, B 6-6.20; 50.000 kg geel 7.10-17.50; 200 kg groen 21; 110.000 kg Deense witte kool 5.50-9.70. Doorgedraai 19.000 kg rood. PURMEREND, 16 Febr. Daar de reageerders 1 Maart a.s. moe ten zijn afgeleverd, was het aan bod hiervan vandaag zeer groot. Verwacht wordt, dat indien de levering niet een paar weken wordt gerekt, het aanbod de vol gende week nog groter zal zijn Dientengevolge deed vandaag het spreekwoord opgeldt: „de spiering doet de kabeljouw afslaan". Bij de vette koeien bijv. was de gang heel wat minder. De prijzen wa ren bovendien lager. Ook voor de slachtstieren was de gang stroe ver. Op de geldemerkt, waar een klein aanbod was, was ook een kalme gang. De prijzen waren echter hoger. Voor de verse melk- Weerzin" De heer Burger van de P.v.d.A. heeft weer eens „flink" gedaan. Hij heeft vragen gesteld over het voor nemen van de regering, om o.m. 't gezantschap in Spanje te verheffen tot ambassade. Dat is niet alleen 'n diploma tieke beleefdheid, welke nor maal zou passen in de maat regelen, welke in dit opzicht ook ten aanzien van andere landen worden genomen. Maar het gaat ook om de „verinni ging" van de betrekkingen met het land van Franco en van Sinterklaas. Die „verinni ging" is echter veel méér van diplomatieke en handelspoli tieke dan van politieke aard. Er is dus geen reden voor on gerustheid, zou men zeggen. Anders denken blijkbaar de socialisten er over, die als het over (en tegen!) Spanje gaat, op elke slak zout leggen en blijk geven van een klein zerigheid, die ons van „pro gressieve personalisten" ver baast. De heer Burger vraagt, of de regering van oordeel is, dat „de weerzin, welke in ons volk t.a.v. het totalitaire re giem, enz. in Spanje bestaat, verdwenen is".Weerzin schijnt ons een groot woord. Ook wij hebben wel bezwaren tegen bepaalde feiten en verhoudin gen in Spanje, al zijn wij ook van oordeel, dat sommigen maar nauwelijks het recht hebben hun „democratie" ten voorbeeld te stellen aan ande ren Merkwaardig is altijd de belangstelling voor „vrien delijkheden", welke jegens Spanje bewezen worden, zon der dat men zich afvraagt, of de feiten en verhoudingen in Rusland en zijn satellietstaten niet veel en veel erger zijn. En in Moskou hebben wij óók een ambassade. Maar daar zijn nog nooit vragen over gesteld. En als de heer Burger, overi gens weinig diplomatiek, de practische politiek er bij haalt en meent, dat het „vriende lijke gebaar" van de verhef fing tot ambassade achter wege dient te blijven „alleen reeds door (bedoeld zal wel zijn: „om") de vijandige poli tieke activiteit van 't Franco regiem tegenover onze bond genoten", dan zou men zich wel willen afvragen, of de apert-vijandige politieke acti viteit van het Sovjet-regiem tegenover de gehéle be schaafde wereld, geen aanlei ding behoorde te zijn, de di plomatieke betrekkingen met Rusland geheel af te schrijven. Er zullen wel politieke en di plomatieke redenen zijn, welke zich daartegen verzetten. Zou de heer Burger het antwoord op zijn vragen dan niet in het zelfde vlak willen zoeken? Dan waren zijn vragen der halve overbodig geweest, maardan had de vragen steller waarschijnlijk 'n ander doel, dat hij beoogd moet heb ben gemistEen methode die soms bij anderen „weer zin" oproept. '\(\ver\entie Vlug, zacht en pijnloos werken Mijnhardt's Laxeertabletten 65 et. koeien was goede belangstelling, op de nuchtere kalverenmarkt daarentegen ging het minder vlug. De slachtkalveren waren lager in prijs en met de fokkers ging het ook maar vrij kalm. De vette schapen waren goed gevraagd, maar duur. De wolveemarkt was dun bezet. Op de vette varkens- markt ging het vrij kalm. De prij zen waren iets lager, hetgeen ook met de zouters en vette zeugen het geval was. Matig was het ook op de biggenimarkt hoewel de prij zen goed bleven. De pluimvee- markt tenslotte gaf een stugge gang te zien. Aangevoerd 40.000 Eendeneieren 66/74 van f 9.60 tot f 9.90 p. 100 stuks. 45.000 Kippeneieren 54/60 van f 11.31 tot f 12.30 per 100 st.; 60/64 van f 12.30 tot f 12.60 per 100 stuks. PURMEREND, 16 Februari. 12.000 kippeneieren 10.0012.50, 500 eendeneieren 9.00, per 100 stuks; 653 runderen: 430 vette v koeien 2.202.85 per kg, stug ger; 72 gelde koeien 600.00 780.00, kalm; 140 melkkoeien 710.001075, goed; 11 stieren 675.00—1100.00, kalm; 1146 nuch tere kalveren: voor de slacht 30.0075.00, stugger, voor de fokkerij 60.00105.00, kalm; 189 vette varkens: voor de slacht 1.86 1.92 per kg, kalm, voor de zouterij 1.801.86 per kg, stug ger; vette zeugen 1.761.82 per kg, kalm; 836 biggen 38.0078.00 en 70.00105.00, goed; 13 fok- zeugen 275.00340.00, kalm; 322 vette schapen 90.00155.00, vlug; 24 bokken en geiten 18.0055 00, matig; 19 paarden 630.00825.00, kalm: totaal 3202 dieren. 3500 oude kippen en hanen (witte en rode) 1.802.00 per kg. 350 oude kippen en hanen (blauw) 1.902.10 per kg. 500 eenden 1.001.50 per stuk; 600 1 konijnen 2.506.50 per stuk

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 5