Sovjet-Russische druk op Frankrijk versterkt Waterstofbom sloeg een gat van 1600 meter breed Spanning stijgt in Italië; vier doden op Sicilië Eisenhower luidt nieuwe atoompolitiek in Dagblad voor Alkmaar 11 omgeving Tien vluchten naar Ameland Groothandel in Veendam door brand verwoest; 'n ton schade Nota over de middenstand BIDAULT IN MOEILIJKHEDEN Vrede in Indo-China in ruil voor erkenning van Mao Molotov deed nieuwe voorstellen over Duitsland Weer arrestaties in Indonesië Blijde gebeurtenis in Luxemburg Geluidssnelheid iu horizontale vlucht Cole in Amerikaanse Senaat Versterking van verdediging is een dringende noodzaak Want Ruslands vermogen is groot NOORDHOLLANDS j Abonnementsprijs f6.69 per kwartaal, ft.29 per maand, f 0.51 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum f 2.50; in alle edities 26 ct per mm, minimum f 4.familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned, Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstr. 89, teL 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is t nergens veilig (Vondel) Donderdag 18 Februari 1954 - 49e Jaargang - Nummer 13013 DE NOTA over de middenstand moet op de juiste wijze worden beoordeeld. Zij is niet anders bedoeld dan als een grondslag voor een discussie over de vraag stukken voor de middenstand, in het parlement, althans in de Tweede Kamer. Wil dit nu zeg gen, dat er geen kwaad woord verteld mag worden over dit stuk werk, dat men, om te be ginnen, toch wel met waarde ring mag ontvangen? Het gaat zelfs, durven wij zeg gen, niet in de eerste plaats om de inhoud van dit stuk, maar om het f e i t, dat wij met onze middenstand nu zover zijn, dat van regeringswege een stuk als dit kon verschijnen. Ons verbaast het derhalve niet, dat er per saldo niet zoveel nieuws in staat. Het was in grote lijn vrijwel bekend en veel van wat wij in deze lange en zéér verzorgde en rijk-gedocumen teerde nota lezen, was zeker al bekend bij hen, die kennis kon den nemen (wat blijkbaar lang niet iedereen, die over deze din gen een oordeel geeft, gedaan heeft) van het al eerder hier ter plaatse genoemde rapport van de R.K. Middenstandsbond en de Middenstandscommissie van de K.V.P. Dat rapport was getiteld „Middenstandebeleid op hoger plan" en het verscheen in October van het vorig jaar. Staat er dus op zich zelf niet zoveel nieuws in, wij herhalen, dat het belangrijk is, dat deze documentatie thans van rege ringswege verscheen en dit feit verdient op de eerste plaats waardering, vooral in de krin gen van de middenstand, wiens s iciale en politieke vertegen woordigers niet geheel en al on schuldig zijn aan de komst van dit stuk, want er is, ook in het parlement, sterk op aangedron gen. Indien men, althans vooral in ónze kring, bereid is, de ver schijning van deze Nota te zien tegen de achtergrond van het ge noemde rapport „Middenstands- beleid op hóger plan", dan zal men ook moeten toegeven dat, a! spreken nu eenmaal de stof felijke belangen de mens in het atgënteen en vooral in deze tijd sterker aan (ook de midden stander is een kind van zijn tijd), toch bedacht moet worden, dat het in de wereld om méér gaat dan om geld en om de vraag van meer of minder be lasting. Waar intussen natuurlijk ook de krant, althans een dagblad, een kind van zijn tijd behoort te zijn, kan het nuttig zijn, er ter loops even aan te herinneren want de mens vergeet vooral de goede dingen zo snel!), dat van de zijde van de katholieke middenstand in November 1953 getuigd kon worden, dat „ons belastingprogram op belangrijke punten verwezenlijkt is", al werd er bij gezegd, dat deze eerste schreden door meer gevolgd zul len moeten worden; dit hebben wij daarna herhaaldelijk op deze plaats betoogd, zoals wij ook te voren herhaalde malen op de noodzaak van fiscale ontlasting voor het bedrijfsleven in het al gemeen en voor de middenstand in het bijzonder, hebben gewe zen. Na het grote belastingdebat in de Tweede Kamer in October- November 1953 kon o.a. het vol gende worden bereikt: afschaffing van de extra-inkomstenbelasting van 5 tot 7V2 pet. op de bedrijfs winsten; aanzienlijke verlaging van de inkomstenbelasting en van de personele belasting; ver lenging van de mogelijkheid van vervroegde afschrijvingen op de voor 1952 geldende voet tot in vesteringen in de jaren 1953 tot en met 1957; aftrek ten laste van de winst bij de inkomstenbelas ting inzake van investeringen in 1953 en volgende jaren; een zeer belangrijke tegemoetkoming! Verder nog verlenging van de termijn voor compensatie van verliezen van 4 tot 6 jaar, be voegdheid voor nieuwe onderne mingen om een verliessaldo over de eerste zes jaar te compense ren, aftrek van de eerste f5000, van het belastbare bedrag van de reserves bij overlijden of li quidatie en nog een vijftal niet onbelangrijke tegemoetkomingen van directe en indirecte aard meer. Wie dit respectabele lijstje leest, kan toch moeilijk volhou den, zoals inderdaad hier en daar nog schijnt te gebeuren, „dat er voor de middenstand niets ge daan is"!! En hij kan evenmin volhouden, dat de Middenstandsbonden niets voor hun leden doen en de K.V.P. als zodanig en zijn zgn. „mid denstandsvertegenwoordigers" ook niets hebben bereikt Er is natuurlijk over de Mid denstandsnota nog veel meer té zeggen en wij stellen ons voor, dit in de komende dagen te doen. Het is geen onfeilbaar stuk en wij kunnen ons zeer goed voor stellen, dat velen wel wat vreemd zullen hebben opgekeken, toen de Nota verklaarde, dat de Mid denstand er in het algemeen nog niet zo ongunstig voorstaat, als wel wordt gedaoht; dit was in elk geval een ander geluid dan de talloze klaagliederen, welke veelal zijn gehoord en waarvan BERLIJN, 17 Febr. Een nieuwe Russische manoeuvre met be trekking tot Korea en de situatie in Indochina heeft zich vanmorgen in de geheime zitting van de Grote Vier ontwikkeld, waardoor de Franse minister Bidault gedwongen werd om zijn regering te Parijs om nieuwe instructies te vragen. Het was niet bekend van welke aard deze nieuwe Russische stap is, maar van officiële zijde wordt vernomen, dat Bidault, toen de zitting was afgelopen, „van streek was" en zijn regering om instructies zou vragen. De Grote Vier hebben vanoch tend gedurende twee uren hoofd zakelijk gesproken over het Rus sische voorstel voor de bijeen- roeping van een conferentie van Vjjf. Het Westen heeft hierop, zo als bekend, reeds „neen" gezegd, maar het heeft er wel in toege stemd, dat Communistisch China met de andere mogendheden aan de conferentie-tafel kan plaats nem'en, indien specifieke Aziati sche problemen behandeld wor den. Het doel van het Westen was, Molotov er toe te brengen zijn invloed te gebruiken om in de allereerste plaats de Koreaan se vredesbesprekingen weer op gang te brengen. Het hoofddoel van de Fransen is evenwel om iets te doen dat kan leiden tot beëindiging van de oorlog in Indochina. Zou Molotov vanmorgen defi nitief hebben toegezegd om wat Indo-China betreft tussenbeide te komen in ruil voor volledige er kenning van Communistisch Chi na, dan heeft hij Bidault in een buitengewoon moeilijke positie gebracht. Franse gedelegeerden zeiden na de besloten ochtendzitting „zeer optimistisch" te zijn over de vooruitzichten voor een conferen tie over bepaalde Aziatische kwesties met deelneming van Communistisch China. Amerikaanse afgevaardigden noemden zichzelf „minder pessi mistisch". Van half vier tot zeven uur spraken de ministers vervolgens in hun 25ste plenaire bijeen komst voor de twaalfde maal over het tweede agendapunt: „Duitsland en de Europese vei ligheid". Molotov heeft daarbij twee nieuwe voorstellen gedaan. Hij stelde voor dat de vier be zettende mogendheden zullen po gen overeenstemming te berei ken over de sterkte der Oost- en Westduitse politie en dat een co mité voor geheel Duitsland zal worden ingesteld, dat tot taak zou hebben de culturele en we tenschappelijke banden tussen Oost- en West-Duitsland en de betrekkingen op sportgebied nau wer aan te halen. ROME, 17 Febr. Arbeiders onder leiding van de communis ten zijn vandaag op Sicilië in botsing gekomen met de Italiaan se politie. Vier demonstranten werden gedood, zes gewond. De botsing een van een se rie in het gehele land, waarbij de communisten hun macht over de arbeiders gebruiken als poli tiek wapen vond plaats in Mussomeli, een stad van 13.000 inwoners in het bergachtige cen trum van Sicilië. Regeringsautoriteiten hebben meegedeeld, dat 700 tot 800 door de communisten geleide arbei ders demonstreerden tegen de chr. democr. burgemeester. De slachtoffers vielen toen de monstranten in paniek vluchtten omdat de politie een gordijn van traangas legde. De botsing ontstond toen de DJAKARTA, 17 Febr. De politie in Medan heeft, in op dracht uit Djakarta, gearresteerd de 31-jarige Nederlander J. Kolk, werkzaam bij de Gouvernements- landbouwbedrijven, en de 27- jarige Nederlander R. Wittebol, zonder beroep. De politie kon over deze aanhoudingen geen na dere inlichtingen verstrekken. we noch de grond, noch de aan leiding willen ontkennen. Alleen dit: het is ten enenmale onjuist en dus onbillijk, te be weren, dat er niets voor de mid denstand is of wórdt gedaan. Ook ons klonk het vreemd, te lezen, dat er voor de midden stand als zodanig geen beschér- ming van de Overheid nodig is, na de vele en talloze betogen, die wél in die richting gingen en er zal, bij de komende behan deling van de Nota, in en buiten het parlement zeker over ver schillende belangrijke punten nog wel een en ander in het midden gebracht worden. Met name is zeer belangrijk de door de Nota opgeworpen vraag over de verhoudingen tus sen de zgn. volwaardige midden stand en de zgn. randbedrijven. Ook daarover heeft de Nota het laatste woord niet gesproken, maarhet was ook niet de bedoeling van deze Nota, een laatste woord te spreken; inte gendeel, opzet en bedoeling van dit document was, de tongen en liefst de gedachten los te maken! menigte stenen naar de caribinieri wierp. Toen als represaille daar op de politie met traangasbom- men begon te gooien, vluchtten de demonstranten door nauwe, hellende straatjes. Vier slacht offers, twee mannen en twee vrouwen, werden in de paniek doodgetrapt, aldus 'n woordvoer der van het bureau van de nieu we premier, Mario Seelba. Het gevecht in deze Sieiliaanse stad heeft de spanning tot een nieuw hoogtepunt gebracht. Het was het ernstigste incident, tot nog toe, in de communistische campagne om de nieuwe regering te hinderen. (zie ook pag. 5) Ook een luchtbrug naar Rottum Gisteren zijn naar Ameland, dat nog steeds afhankelijk is van de luchtverbinding met Leeuwarden, opnieuw twee vluchten met vijf vliegtuigen gemaakt. Zij vervoer den in totaal 1500 kg post en vrachtgoed en haalden twee pas sagiers van het eiland. De aange voerde goederen bestonden voor namelijk uit beschuit, suiker en margarine. Hoewel nog niet van gebrek gesproken kan worden, begin nen de voorraden op het eiland toch te minderen, want slechts het noodzakelijkste wordt be steld, omdat de vrachtkosten per vliegtuig hoog zijn, nl. 12V2 ct. per kg. Ook naar het eiland Rottum, waar strandvoogd Toxopeus met zijn gezin leeft thans afgeslo ten van de rest van de wereld zijn door de Koninklijke Lucht macht met „Pipercubs" vluchten ondernomen. Dinsdag en Woens dag is het gezin bevoorraad en van benzine voorzien. Gisteren heeft tevens een dokter van de vliegbasis Leeuwarden een vlucht meegemaakt, om de heer Toxo peus, die ziek ligt, te onderzoe ken. LUXEMBURG, 17 Febr. Prinses Josephine Charlotte, ge malin van kroonprins Jan van Luxemburg, heeft Woensdag op het kasteel Betzdorf het leven feschonken aan een dochter, die e naam Marie-Astrid heeft ge kregen. De toestand van moeder en kind is goed. Het comité zzich ook met de wederzijdse >i^ndelsbetrekkin- gen en andere economische vraag stukken, zoals vervoers- en grenskwesties, het verrekenen van haiidelsschul; en e.d. moeten bezig houden. De vier ministers zullen Don derdagmorgen r jg 'n geheime bijeenkomst over Aziatische pro blemen houden en des middags in ieder geval nog vergaderen over Oostenrijk. Houdt men zich aan de oor spronkelijke plannen, dan is morgenavond een slot-communi- que van de Westelijke ministers te verwachten. Men gelooft niet dat er een communique met de Russen samen zal worden uit gegeven. Molotov's nieuwste voorstellen, waarmede hij de Westelijken pro pagandistisch precies een slag voor was, zullen Donderdag even eens worden besproken. Foster Dulles zou direct na de laatste vergadering naar Ame rika terug vliegen en in Bonn nog 'n uur met Adenauer spre ken. Hij is de vier weken gehar rewar meer dan beu, meldt A.P. PARIJS, 17 Febr. Te Parijs is Woensdag bekend gemaakt, dat de nieuwe Franse straaljager „Espadon" de snelheid van het geluid heeft bereikt in horizon tale vlucht op 13.000 meter. De „Espadon SO-6026" heeft een enkele Nene-straalmotor, achterwaarts gerichte vleugels en een aanjager-raW. FRANS OFFENSIEF VOORTGEZET HANOI, 17 Febr. De troe pen van de Franse Unie zetten vandaag hun offensief vanuit Dien Bien Phoe in Noord-West- Indo-China voort en veroverden opnieuw zonder slag of stoot een Vietminh stelling in de heuvels. De aanval van de infanterie werd voorafgegaan door een zwaai- artillerie spervuur en vliegtuigboiwbardementen. 4'£ - v-l;Tv' - v - f- r V J V Huizenhoog sprong de Noor Sverre Stenersen, de onbe twiste winnaar van de ski-we reldkampioenschappen te Fa lun in Noorwegen. NIEUW PORTRET VAN Z.H. DE PAUS De Nederlandse schil der Bernard van Vlij men heeft zojuist een nieuw schilderij van Z.H. de Paus voltooid. Hij heeft het portret geschilderd naar uit Rome ontvangen foto's en overeenkomstig van het Vaticaan daarvoor verkregen gegevens. Het Vaticaan heeft gis teren meegedeeld, dat de Paus, die nog steeds gedeeltelijk in direct wordt gevoed, waarschijnlijk over en kele dagen zover her steld zal zijn dat hij alle voedsel normaal tot zich zal kunnen nemen. De Paus heeft 'n goede nacht gehad. Dinsdag heeft hij lan ger gelopen dan hij sinds 25 Januari, de 'dag waarop hij ziek werd, heeft gedaan. CHICAGO, 17 Febr. Een atoomspecialist van het Con gres heeft er vandaag op gezinspeeld, dat Amerika ver moedelijk in het bezit is van waterstofwapens, die nog krachtiger zijn dan een wapen, dat ongeveer 18 maan den geleden een gat van 1600 meter breed en 53 meter diep in de bodem van de Stille Oceaan sloeg. De afgevaardigde W. Sterling Cole, voorzitter van de commis sie voor de atoomenergie van Huis en Senaat, heeft bijzonder heden verstrekt, die nooit in het openbaar besproken weiden. Het geldt .hier details over een proef die in 1952 op de Marshall eilan den genomen werd. Hij zeide: „De proef van 1952 heeft het proefeiland in het Enwetok Atoll volkomen vernietigd." Colé voegde er aan toe; „Er werd een gat in de bodem van de Oceaan geslagen van 1600 meter breed en 53 meter diep." In deze krater zouden 140 ge bouwen gezet kunnen worden met de afmeting van ons Kapi- tool. Indien deze ontploffing plaats gevonden had in een moderne stad, aldus Cole, zouden de hitte en de kracht een gebied van vijf kilometer in alle richtingen vol komen vernietigd hebben. De ontploffing van 1952 zou op een gebied van 768 vierkante ki lometer merkbaar geweest zijn. Cole zei, dat Amerika een ge hele familie atoomwapens „in wording" heeft, waarvan er som mige 25 maal sterker zijn dan de bom die men op Hirosjima liet vallen. Cole zei, dat Rusland's vermo gen om een vernietigende atoom- aanval op Amerika te doen op het ogenblik iets is waarover ge sproken kan worden, maar hij zei tevens dat de Russen „zonder enige twijfel" die „over twee of drie jaar wel kunnen doen". Cole zei er op te vertrouwen dat Amerika kan terugslaan, maar zei dat dit slechts een halve maatregel zou zijn. „Wij moeten duidelijk laten weten dat onze continentale de fensie elke luchtvloot die tegen ons gericht is kan vernietigen of afslaan", aldus Cole. Op het ogenblik is het moge lijk dat negen van de tien vijan delijke vliegtuigen hun doel zou den kunnen bereiken „en dit in een eeuw waarin slechts één wa terstofbom nodig is om de vitale delen van elke Amerikaanse stad te vernietigen". Hij drong aan op versterking van de verdediging, inclusief het gebruik van „klein formaat atoomwapens speciaal aangepast voor verdediging tegen vliegtui gen". „Het ligt geheel binnen ons vermogen alle kwetsbare toe gangswegen tot het Noord-Ame rikaanse continent te bewaken met eskadrons vliegtuigen die vijandelijke vliegtuigen kunnen onderscheppen en gerichte pro jectielen met atoomkoppen. Een vijand die zou trachten onze de fensie te doordringen zou komen te staan tegenover een barrière van atoomvuur". POSTBODE SLOEG ALARM (Van onze correspondent.) Een uitslaande brand heeft gis termorgen in een minimum van tijd de rijwiel- en radio-groot handel R. L. de Graaff aan het Boven-Oosterdiep te Veendam in de as gelegd. Het grote magazijn en de kantoorruimten brandden geheel uit. Een groot aantal op geslagen radiotoestellen en stof zuigers, plm. 10.000 rijwielban den, duizenden blikjes smeerolie, alsmede de gehele voorraad rij wielonderdelen werd een prooi der vlammen. Omstreeks half vijf ontdekte een postbesteller te Wildervank op verre afstand de enorme vuur gloed. Hij reed zo snel mogelijk door, om de bewoners te alarme ren. Terzelfdertij d werden mevr. de Graaff en enkele omwonenden door het knetteren van de vlam men wakker. Magazijn en kan toor stonden toen reeds in lichter laaie. Er viel niets meer te red den; Een in het kantoor geplaat ste volière met een groot aantal tropische vogeltjes, alsmede een tropisch aquarium verbrandden eveneens. Een deel van het meu bilair werd nog uit het woonge deelte gesleept. De vrijwillige brandweer van Veendam was 12 minuten na het alarm met twee spuiten ter plaatse. Enorme hoe veelheden stinkend water uit het Oosterdiep werden in de vlam menzee gespoten. Daar ook de woning van Kantonrechter mr E. J. Bulder vlam vatte en verdere uitbreiding door de vonkenregen niet onmogelijk was, werd de as sistentie van de brandweer in Wildervank ingeroepen, die ech ter geen dienst meer behoefde te doen. De woning kreeg grote waterschade. Omtrent de oorzaak tast men nog in het duister. Zowel in het kantoor, als in het magazijn had den kachels gebrand. De schade, die meer dan 100.000.beloopt, wordt door verzekering gedekt. De burgemeesters van Veen dam en Wildervank sloegen het blussingswerk gade. De nablus sing was te half negen gereed. WASHINGTON, 17 Febr. President Eisenhower heeft het Congres vandaag verzocht mach tiging te geven tot grotere sa menwerking tussen de Ameri kaanse regering, haar bondgeno ten en haar eigen particuliere in dustrie bij de ontwikkeling van atoomenergie. In een boodschap aan het Con gres, waarin hij wijziging vraagt van de wet van 1946 betreffende de atoomenergie, vraagt de Pre sident ook toestemming, splijtbaar materiaal te verstrekken aan be vriende naties voor industrieel gebruik en voor onderzoekingen. De Wet-McMahon van 1946 be perkt de uitwisseling van gege vens met het buitenland en ver biedt de Amerikaanse industrie, splijtbaar materiaal te bezitten of te vervaardigen. De president verzocht: 1. Uitwisseling van gegevens met de bondgenoten over het ge bruik van atoomwapens; 2. Verstrekking van splijtbaar materiaal aan bevriende landen in hoeveelheden, die voldoende zijn „voor industrieel gebruik en voor onderzoek"; 3. Verzachting van de beper kingen voor Amerikanen, die deelnemen aan de productie van splijtbaar materiaal in het bui tenland; 4. Betere regels voor toezicht op en verspreiding van atoom- gegevens; 5. De Amerikaanse industrie toe te staan atoomreactors en splijt bare materialen te bezitten, te huren en te vervaardigen. Eisenhower zei dat Amerika niet langer een monopoliepositie inneemt op het gebied van atoom wapens en dat veel van zulke wapens bij de Amerikaanse strijd krachten thans tot de gewone uitrusting behoren. Het gebruik van atoomenergie voor industriële doeleinden is in zicht, aldus Eisenhower, die her innerde aan de tewaterlating van de „Nautilus". Bij het verstrekken van splijt baar materiaal aan het buiten land moet Amerika de garantie hebben, dat het materiaal door het ontvangende land niet voor militaire doeleinden wordt ge bruikt, aldus de president. VERKLARING INZAKE DE MOORD TE BERKEL 's-GRAVENHAGE. 17 Febr. Mr A. Mout en mr J. van de Giessen, de raadslieden van de gearresteerde Haagse advocaat, mr M. H. H., de verdediger van de Berkelse arts, die zich tot dusverre hebben onthouden van elk commentaar op de berichtge ving over deze zaak, delen thans in het belang van hun cliënt me de. dat mr H. zijn volstrekte on schuld aan enige vervalsing van de gevonden briefjes staande houdt. Zij nodigen het publiek uit, zijn oordeel op te schorten tot de be voegde rechterlijke colleges uit spraak hebben gedaan. Wat de zaak tegen de Berkelse arts betreft, stelt mr H. zich op het standpunt dat hij nog steeds diens raadsman is en dit naar zijn stellige overtuiging ook blijven zal. r

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 1